ЦЕНЗУРИ: Алфа ТВ, Утрински Весник, ОхридСкај... а Богами и КАЗНИ (стр. 5) - Форум Воденица
Форум Воденица

ВМРО-ДПМНЕ СДСМ ЛДП Достоинство Гром НСДП Обединети за Македонија ВМРО - Народна партија Демократски сојуз ЛПМ ДОМ ПЕП 21 Македонска Алијанса ПОДЕМ СДУ ВМРО-ДП СПМ НДМ ПЕИ ДПСМ ПЦЕР ДУИ НДП ДПА

MHRMI Виножито ОМО „Илинден“ - ПИРИН Мак. Алијанса UMD AMHRC Туѓино Јабано Нова Зора Н. Волја Мак. Глас PrespaSky Pelagon

Плус Инфо Слободен печат Курир Буре Весник 24 Вести Press 24 MKD News Бриф - Нешто повеќе! A1 on Либертас Нова ТВ

Радио Слободна Европа Утрински Весник Вест Нова Македонија Дневник Вечер Алфа ТВ Канал 5 ТВ Сител ТВ Телма ТВ Фокус
....
Врати се назад  Форум Воденица > Политика и историја > Македонска политичка арена

Македонска политичка арена Политички дебати, економија, медиуми

Реплика
 
Алатки за тема Мод за приказ
Старо 12-03-12, 22:58   #1
герасим
Модератор
 
Аватарот на герасим
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,268
Македонија ЦЕНЗУРИ: Алфа ТВ, Утрински Весник, ОхридСкај... а Богами и КАЗНИ (стр. 5)

Некого го фака страв од емисијата на Ефтов...

Во центар“ на Васко Ефтов цензурирана?

Новинарот и автор на емисијата „Во центар“ Васко Ефтов, информираше дека Алфа телевизија вечерва одбила да ја емитува неговата емисија, а претходно го информирала дека „биле исплашени од најавата“.
линк
__________________
кога некој македонец зборува лошо за себе, не верувајте му, тој само се фали.
герасим is online now  
Одговори со цитат
Старо 12-03-12, 23:14   #2
David
Координатор на пратеничка група
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 4,634
Номинално

Ексклузивно видео: Цензурираната емисија Меѓуетничкки тензии на Васко Евтоф
http://sky.mk/makedonija/17415-%D0%9...%BE%D1%84.html
David is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-03-12, 23:42   #3
Ченто
Методија Андонов - Шило
 
Аватарот на Ченто
 
Регистриран: Dec 2007
Локација: Daytona Beach, Florida
Мислења: 38,773
Номинално

Ченто is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 00:12   #4
Трајковски Борче
Бургија
 
Аватарот на Трајковски Борче
 
Регистриран: Jul 2010
Мислења: 10,388
Номинално

Ја гледав емисијата. Не ми се допадна претенциозниот разговор со Бујар Османи. Не ми се допадна целата емисија, од причина што немаше смирувачки карактер во зовриениве моменти. Не ми се допаѓаат емиси кои наместо да испраќаат смирувачки пораки, имаат цел разгорување на страстите, поделби, конспирации, нови граници, негативни меѓуетнички релации, создавање меѓуетнички набој, и на крај, колку и да се вистинити сите претпоставки, тези, хипотези и анализи, не е време кога на ваков начин треба да се пласираат. Една од ретките емисии која не ми се допадна. И јас би ја цензурирал во овој период. Добар потег на Алфа ТВ.
Трајковски Борче is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 00:23   #5
David
Координатор на пратеничка група
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 4,634
Номинално

Се слагам, мојата идеа за постирање на линкот беше да се провоцира овде муебает за несмасното ( само за рејтинг на новинарот сесното ) кревање на ионака кренатата тензија, а Васко, никогаш не ми се допаѓал, народ се пали на вакви емисии, а оваа како да имаше цел што повеќе да ги испровоцира алабнците...и е типичен пример како некоја емисија дотура масло на огинот...
David is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 01:11   #6
Виктор Л
Заменик министер
 
Аватарот на Виктор Л
 
Регистриран: Aug 2008
Мислења: 5,117
Номинално

Dobro, edno prasanje do opozicionerite na forumov....Dali ne mislite deka ne e do televizijata nego e do kretenov homoseksualen koj u sekoja emisija kazuva eden kup spekulacii, izmisleni raboti , svoi kretenski i poluargumentirani gledanja na rabotite i prvo gi prasuva sogovornicite a potoa im se ubacuva i si gi odgovara sopstvenite prasanja. Znaci ne deka e opozicionerno nastroen, ne deka imam protiv negovoto opstojuvanje i ponatamosno deluvanje kako novinar, tuku tipot ednostavno e gnasa radi koja vladata ne smeese da ja dekriminalizira klevetata! Mene licno mi bese odvraten i koga Buchko/SDS bese na vlast i koga istoto go pravese i togas(iako protiv SDS). Ednostavno kretenot mi go srami sojot egejski.
David e u pravo deka narod se pali na vakvi sranja i toa mu e edinstven proizvod sto moze da go prodade ovoj pozadinski radnik. Negovata emisija nema nikakva razlika so onaa na Milenko kade sto ovoj bara drzvni neprijateli i im gi redi slikite na "neprijatelite" na tabla. Nikad ne sum ja postuval ALFA televizija zatoa sto Sterjo e tajkun sozdaden od gnasata roshava ali ako go ishutirale na kloci klovnov mozam samo da im kaza SVAKA CAST!!!!
__________________
Dragi clenovi i simpatizeri na SDSM. Cestito 1 decenija vo opozicija!!!!!
Виктор Л is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 01:21   #7
Ченто
Методија Андонов - Шило
 
Аватарот на Ченто
 
Регистриран: Dec 2007
Локација: Daytona Beach, Florida
Мислења: 38,773
Номинално

Цитат:
Напишано од Виктор Л Види го мислењето
Dali ne mislite deka ne e do televizijata nego e do kretenov homoseksualen...
Можно е, но времето ќе покаже...
Слушнав дека на телевизијата почнале да фрчат владини реклами, па ќе видиме дали тука „се крие“ мотивот за емисијата да не се пушти во етер...

А емисијата не ја гледав... Премногу психички ме заморува Ефтов со темпото што го наметнува и со тоа што ги прекинува луѓето, па одамна не го гледам!
__________________
.
Функционер во ДПБНЕ: Јас мислам дек...
Член на ДПБНЕ: Се согласувам!!!


Е ще се правя че съм глупав, но не признавам че си прав...
САМО ГРУЯ МОЙ ДА БЪДЕ НА ВЛАСТ, па ако трябва ще го целувам задника на Ахмети, ако трябва и български върховист ще стана, ако трябва и децата ми дългове от Груя ще връщат, ако трябва и корени ще ям, па ако трябва и овца ще бъда... Абе живота ще дам ако трябва за Груя!
.
MHRMIВиножитоОМО „Илинден“ - ПИРИНМакедонска АлијансаНародна ВолјаМакедонски ГласНова ЗораТуѓино ЈабаноМакедонски градови
Ченто is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 01:29   #8
SuicideMessiah
心灵是美好的事情浪费
 
Аватарот на SuicideMessiah
 
Регистриран: Jul 2008
Мислења: 7,075
Номинално

Цитат:
Напишано од Трајковски Борче Види го мислењето
Ја гледав емисијата. Не ми се допадна претенциозниот разговор со Бујар Османи. Не ми се допадна целата емисија, од причина што немаше смирувачки карактер во зовриениве моменти. Не ми се допаѓаат емиси кои наместо да испраќаат смирувачки пораки, имаат цел разгорување на страстите, поделби, конспирации, нови граници, негативни меѓуетнички релации, создавање меѓуетнички набој, и на крај, колку и да се вистинити сите претпоставки, тези, хипотези и анализи, не е време кога на ваков начин треба да се пласираат. Една од ретките емисии која не ми се допадна. И јас би ја цензурирал во овој период. Добар потег на Алфа ТВ.
Потпишувам!А инаку од мој неофицијални извори дознавам дека Анонимните ја цензурираа емисијата на Васко Ефтов
__________________
И јас сум Миленко Неделковски,а понекогаш и Африм Лимани!
SuicideMessiah is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 01:42   #9
Виктор Л
Заменик министер
 
Аватарот на Виктор Л
 
Регистриран: Aug 2008
Мислења: 5,117
Номинално

Цитат:
Напишано од Ченто Види го мислењето
Можно е, но времето ќе покаже...
Слушнав дека на телевизијата почнале да фрчат владини реклами, па ќе видиме дали тука „се крие“ мотивот за емисијата да не се пушти во етер...

А емисијата не ја гледав... Премногу психички ме заморува Ефтов со темпото што го наметнува и со тоа што ги прекинува луѓето, па одамна не го гледам!
I ja ne ja gledav. Sve sto napisav u postot e vrz osnova na prethodno emisii sto sum gledal. Najveke me iskefi Bugarot(ne deka e Bugar i golem antimakedonec) Bozidar Dimitrov koga go izbrka i koga go otera u tri lepe!!! Ednostavno coekot e odvraten(batali so e peder) i koga se raspravam so drugari SDSovci stalno objasnuvam deka ne mi preci so si jade burek protiv vlasta...toa e OK i sosema legitimno ali sto se pravi ROBERT STACK(Unsolved mysteries) demek ja otkriva Amerika u sekoja emisija a blage veze nema deckoto....
Ja bi go svrstal u ist kos so JOFE( isklucitelno odvratno tipce sto glumi Stand up a deckoto e apsolutno nesmesen i antipaticen) i so Boki 13(da ne objasnuvam so i kako za tipceto sve e kazano).
Inace Sterjo nikad ne bil i nikad nema da bide VMROvec!!!! On sve sto ima(sekoj eben dolar) mu go dolzi samo na eden covek(covekot so dupki na liceto) i toj brak ke bide vecen.
__________________
Dragi clenovi i simpatizeri na SDSM. Cestito 1 decenija vo opozicija!!!!!
Виктор Л is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 01:42   #10
David
Координатор на пратеничка група
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 4,634
Номинално

Како и да е, имаше неколку интересантни коментари, како оној на Ким Мехмти каде констатира дека на Балканов се формираат стабилни, и времени држави, за времена употреба, ( Босна и Мкд) т.е. Мкд кје опстои ама секогаш ќе биде килаво...како и А. Тијаниќ со коментарот , вели: Македонија је сада у бестежинском стању, како космонаути у свмиру, и немогу да изаџу и свог брода....
David is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 04:52   #11
афион
Претседател на собрание
 
Аватарот на афион
 
Регистриран: Jan 2011
Мислења: 8,576
Номинално

Ја гледав и мислам дека оваа глупа емисија не треба да е и на интернет.
Ефтов само покажа дека е измеќар и дека треба да провоцира.
__________________
„Јас сум Македонец, Македонија е моја земја и таа ќе живее“. - последните зборови на Венко Марковски
афион is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 06:07   #12
ohridmkd
Пратеник
 
Регистриран: Jan 2011
Мислења: 2,069
Номинално

Па кој нормален човек би ја пуштил оваа емисија, тој зборува за мегуетнички конфликт а тој тука боцка такви работи во кракно незгодно време, па после ке се чуди дека го цензузирале, изгледа не е до властите и канал 5, сега со Алфа, изгледа до кретенов е кој нема абер што прави само да си ја испразни спермата која изгледа нема каде да ја празни па мора да д..ка.
__________________
Александар Македонски стои пред лицето на секој Македонец како национална гордост“ - Коста Шахов, 1888г.
ohridmkd is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 07:15   #13
Snajper
Портпарол
 
Аватарот на Snajper
 
Регистриран: May 2011
Мислења: 1,050
Номинално

Цитат:
Напишано од Виктор Л Види го мислењето
Dobro, edno prasanje do opozicionerite na forumov....Dali ne mislite deka ne e do televizijata nego e do kretenov homoseksualen koj u sekoja emisija kazuva eden kup spekulacii, izmisleni raboti , svoi kretenski i poluargumentirani gledanja na rabotite i prvo gi prasuva sogovornicite a potoa im se ubacuva i si gi odgovara sopstvenite prasanja. Znaci ne deka e opozicionerno nastroen, ne deka imam protiv negovoto opstojuvanje i ponatamosno deluvanje kako novinar, tuku tipot ednostavno e gnasa radi koja vladata ne smeese da ja dekriminalizira klevetata! Mene licno mi bese odvraten i koga Buchko/SDS bese na vlast i koga istoto go pravese i togas(iako protiv SDS). Ednostavno kretenot mi go srami sojot egejski.
David e u pravo deka narod se pali na vakvi sranja i toa mu e edinstven proizvod sto moze da go prodade ovoj pozadinski radnik. Negovata emisija nema nikakva razlika so onaa na Milenko kade sto ovoj bara drzvni neprijateli i im gi redi slikite na "neprijatelite" na tabla. Nikad ne sum ja postuval ALFA televizija zatoa sto Sterjo e tajkun sozdaden od gnasata roshava ali ako go ishutirale na kloci klovnov mozam samo da im kaza SVAKA CAST!!!!
Морам да се согласам со тебе.....и мене Ефтов ми е антипатичен и напорен тип......тралалајка.....
Snajper is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 11:49   #14
чучулига
zen master
 
Регистриран: Feb 2012
Мислења: 4,648
Номинално

First they came for the communists,
and I didn't speak out because I wasn't a communist.
Then they came for the trade unionists,
and I didn't speak out because I wasn't a trade unionist.
Then they came for the Jews,
and I didn't speak out because I wasn't a Jew.
Then they came for me
and there was no one left to speak out for me.
Martin Niemöller

Jas sum protiv cenzura. So poddrshka na istata vo ovoj moment, nie samite sozdavame alibi za ponatamoshno nejzino praktikuvanje.
Odbivam da veruvam deka sme do tolku teledirigirani pa Eftov da ima praktichen efekt vrz nas.
чучулига is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 12:03   #15
Misla
Пратеник
 
Регистриран: Mar 2011
Мислења: 2,841
Номинално

Koga ja gledav emisijata na Vasko Eftov isto kako da sum go cital PlusInfo.... Site kolumni od Plusinfo i site tezi i kvazi tezi od tie Kolumni bea promovirani niz celata emisija... Cudno ama Site prasanja na sogovornicite na Eftov bea od Odnosnite Temi na Ovoj Forum... Copyright
__________________
Han Solo: Мисла, когато научиш разликата между bulgars и bulgarians, ела пак да се опиташ да излъжеш някого!
Misla is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 12:26   #16
трендафил
Претседател на собрание
 
Аватарот на трендафил
 
Регистриран: Feb 2008
Локација: Скопје
Мислења: 8,289
Номинално

Според коментариве станува јасно кој посакува етнички немири како шанса неговата партија да дојде на власт. Иначе Васко Ефтов според мене воопшто не е новинар, затоа што не поставува прашања, туку соговорниците ги користи само како декор за пласирање на сопствените идеи. Кои најчесто се наклонети кон една опозициона партија. ДОбар новинар не треба да биде „ѕвезда“ во својата емисија.
Иначе во случајов воопшто не се работи за цензура, туку за независно од никого, пред се` не од власта, на уредниците на Алфа Телевизија дека емисијата може да допринесе да се разгорат меѓуетничките тензии. Ве молам да ми објасните зошто мислите дека од евентуални меѓуетнички тензии штета има само власта, односно дека полза има опозицијата. Затоа што јас мислам дека од насилствата штета имаме сите. Ако не друго ни се ограничува движењето и просторно и временски. Кај мене (живеам во општина Чаир) тоа е веројатно поизразено и повеќе го чувствувам, но не мислам дека ниту еден граѓанин имаше (се надевам дека минатото време што го користам ќе се потврди) тепање на Македонци од различна возраст и пол од млади АЛбанци. Без разлика дали вината е до младите Македонци која ја почнаа 32та меѓуетничка тепачка во оваа година или Албанците кои ги почнаа првите 31. (Бројката може да варира малку).
Иначе под цензура се подразбира дека државата забранила нешто да се објави. Не може некој на друга телевизија да објави што ќе посака. Тоа може да го прави на сопствена.
И пак ќе ве прашам. АКо емисијата може да подгрее меѓуетнички тензии, зошто мислите дека би било добро ако тепачките продолжеа?
__________________
Негација на негативното.
трендафил is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 12:27   #17
чучулига
zen master
 
Регистриран: Feb 2012
Мислења: 4,648
Номинално

Vrv na emisijata za mene beshe prviot kadar na Shehtanski. Ednostavno morav pak i pak da go pregleduvam. Zajdov od smeenje.
чучулига is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 12:36   #18
zagrizen
Баниран
 
Регистриран: Dec 2008
Мислења: 251
Номинално

Цитат:
Напишано од N.C.D. Види го мислењето
.. na takvi emisii kako ovaa emisija na Vasko
Eftov,sekoj den svrshavaat nebanjatite smrdezi i ludaci kaj janko i milenko....

...sto da se kaze vo toj slucaj za mirka i latas ,shto pravat oni ???
Potpolno tocno.So gorespomenatite grujovi "novinari" e OK sekoj den da go maltretiraat makedonskiot glasac ili sto bi rekol Viktor L, ako se gnasni ali se korisni i so niv tepame 6-puta.E,pa eve vi sega edna gnasa nad gnasite,pa kontrirajte mu.Zloto ragja zlo. Eftov ke gi razgorel megjuetnickite odnosi?Abe,neli vi e jasno deka siptaranata uporno si odi po svojot pat kon velika albanija pa dali ke e Vasko,Milenko...absolutno nevazno(jagneto mu ja mati vodata na volkot,a?)Vasko so vakvi emisii moze samo da go zabrza krajot na nasata golgota i da svatime ednas zasekogas deka sozivot so siptarite nemaaaaaa.Podelba-razdelba,pa kolku sme-tolku sme.Vaka,celo vreme ke se baftame so niv i na krajot pak ist rezultat ili uste poloso.Koga edna Germanija(Merkel) se otkaza od multieticnosta,sto ostanuva do nas.
zagrizen is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 13:05   #19
Виктор Л
Заменик министер
 
Аватарот на Виктор Л
 
Регистриран: Aug 2008
Мислења: 5,117
Номинално

Цитат:
Напишано од zagrizen Види го мислењето
Potpolno tocno.So gorespomenatite grujovi "novinari" e OK sekoj den da go maltretiraat makedonskiot glasac ili sto bi rekol Viktor L, ako se gnasni ali se korisni i so niv tepame 6-puta.E,pa eve vi sega edna gnasa nad gnasite,pa kontrirajte mu.Zloto ragja zlo. Eftov ke gi razgorel megjuetnickite odnosi?Abe,neli vi e jasno deka siptaranata uporno si odi po svojot pat kon velika albanija pa dali ke e Vasko,Milenko...absolutno nevazno(jagneto mu ja mati vodata na volkot,a?)Vasko so vakvi emisii moze samo da go zabrza krajot na nasata golgota i da svatime ednas zasekogas deka sozivot so siptarite nemaaaaaa.Podelba-razdelba,pa kolku sme-tolku sme.Vaka,celo vreme ke se baftame so niv i na krajot pak ist rezultat ili uste poloso.Koga edna Germanija(Merkel) se otkaza od multieticnosta,sto ostanuva do nas.
Ne be batka zagrizen....nemam ja nikakov problem so Vasko EFtov-opozicioniot novinar....ja imam problem so Vasko Evtov tracherot, so postavuva prasanja i posle si gi odgovara sam ufrluvajki mu se na sogovornikot celo vreme. Znaci on e odvraten ko covek....mene mi bese odvraten i koga gi napagase SDSovcite 2005 i 2006. Celiot jeben pristap mu e odvraten i sam si ja pravi prikaskata za dazvuci pomisteriozno i celo vreme bara gacki tamu kade sto gi nema. Inace on neka si zbori protiv vlasta kolku saka....toa ne e strasno. Ja razbiram deka on ima publika u Makedonija i deka glavni gledaci mu se penzionerite koi u sve gledaat conspiracy theory i mesanje na tajni sluzbi.
Sto se odnesuva do siptarite ja i ti imame mnogu slicni gledista na problemot ali za toa ne bi zboruval sega.
__________________
Dragi clenovi i simpatizeri na SDSM. Cestito 1 decenija vo opozicija!!!!!
Виктор Л is online now  
Одговори со цитат
Старо 13-03-12, 13:08   #20
mileg
Пратеник
 
Аватарот на mileg
 
Регистриран: Feb 2011
Мислења: 2,101
Номинално

Почитувани господа форумџии не ми е јасно зошто се буните против една личност,незнам што ви е на тапет премиерот Груевски,па тој си работи според уставот, народот му дал власт да се грижи за нас и да ги слуша проблемите на граѓаните.Инаку за оваа емисија ке кажам дека новинарот Ефтов веке претета со овие негови емисии,платен е од опозицијата само и само да го дезинформира народот и да кажува некои неточни ставови.Моето мислење за оваа цензурирана емисија е негативно,па не е цензурирана,таа после отиде на порталот плус инфо,па таму нека ја гледа народот.Со тоа господа со оваа емисија опозицијата сака да си добие некој политички поен и евентуално да победи на претстојните локални избори,е тоа нема да се случи, тоа време господа помина,помина едноумието во оваа земја.
mileg is offline  
Одговори со цитат
Реплика

Алатки за тема
Мод за приказ

Правила на пишување
You may not post new threads
You may not post replies
МОЖЕШ да поставуваш приврзоци
You may not edit your posts

BB code е вклучен
Емот-иконите се вклучен
[IMG] кодот е вклучен
HTML кодот е исклученЧасовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 16:38.


E-MailRSS FeedFacebookTwitterYouTube

Форумот е лиценциран софтвер на vBulletin
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.