СДСМ - вести, активности, прес-конференции - страна 29 - Форум Воденица
Форум Воденица

ВМРО-ДПМНЕ СДСМ ЛДП Достоинство Гром НСДП Обединети за Македонија ВМРО - Народна партија Демократски сојуз ЛПМ ДОМ ПЕП 21 Македонска Алијанса ПОДЕМ СДУ ВМРО-ДП СПМ НДМ ПЕИ ДПСМ ПЦЕР ДУИ НДП ДПА

MHRMI Виножито ОМО „Илинден“ - ПИРИН Мак. Алијанса UMD AMHRC Туѓино Јабано Нова Зора Н. Волја Мак. Глас PrespaSky Pelagon

Плус Инфо Слободен печат Курир Буре Весник 24 Вести Press 24 MKD News Бриф - Нешто повеќе! A1 on Либертас Нова ТВ

Радио Слободна Европа Утрински Весник Вест Нова Македонија Дневник Вечер Алфа ТВ Канал 5 ТВ Сител ТВ Телма ТВ Фокус
....
Врати се назад  Форум Воденица > Политика и историја > Македонска политичка арена

Македонска политичка арена Политички дебати, економија, медиуми

Реплика
 
Алатки за тема Мод за приказ
Старо 16-05-11, 15:28   #561
marsovec
Премиер
 
Аватарот на marsovec
 
Регистриран: May 2010
Мислења: 11,122
ЕУ

Цитат:
Напишано од bama Види го мислењето
http://www.zatvojataidnina.mk/MK/programa.aspx еви ти линк слегни си ја и читај ... ,а не само да билдаш постови
Не го терај да чита, ќе мора да се зачлени во СДСМ откога ќе прочита...Самиот вели дека забегала власта, што е уште потребно за промена на власт????
__________________
Се е ограничено, само глупоста е неограничена
marsovec is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:32   #562
jambo
Пратеник
 
Аватарот на jambo
 
Регистриран: May 2011
Мислења: 2,519
Номинално

Цитат:
Напишано од ABC Види го мислењето
Која програма бе, тоа се хигиенски влошки за дел од женската популација, знаеш и сам дека СДСМ и не знае што е тоа програма, освен кога ќе прочита на А1 во колку часот се турските серии.
Programa na duvloto sitel:

1. Buntovnicka-Turska
od ponedelnik do petok vo 18 i 50h

2. Djulpare-Turska
sabota i nedela vo 19h

3. Ognovi na ljubovta-ciganska
od ponedelnik do petok vo 21 i 50h

4. maleckata nevesta-ciganska
od ponedelnik do petok vo 20 i 45h

kompletna programa na vmrovsko duvlo
__________________
Vselenata i Glupocata na dpbne OVCITE se dve najgolemi nesta... ama mislam deka vselenata ne e tolku golema
jambo is offline  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:40   #563
ABC
Претседател
 
Аватарот на ABC
 
Регистриран: Sep 2009
Локација: Microsoft
Мислења: 19,799
Номинално

Цитат:
Напишано од jambo Види го мислењето
Programa na duvloto sitel:

1. Buntovnicka-Turska
od ponedelnik do petok vo 18 i 50h

2. Djulpare-Turska
sabota i nedela vo 19h

3. Ognovi na ljubovta-ciganska
od ponedelnik do petok vo 21 i 50h

4. maleckata nevesta-ciganska
od ponedelnik do petok vo 20 i 45h

kompletna programa na vmrovsko duvlo
Сител не го издвојувам како посебно нешто од практиката за која СДСМ единствено знаат да ја прочитаат и да ја користат програмата која сега за прв пат и им ја нудат на граѓаните.
__________________
® Macedonia ®
ABC is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:42   #564
marsovec
Премиер
 
Аватарот на marsovec
 
Регистриран: May 2010
Мислења: 11,122
ЕУ

Цитат:
Напишано од ABC Види го мислењето
Сител не го издвојувам како посебно нешто од практиката за која СДСМ единствено знаат да ја прочитаат и да ја користат програмата која сега за прв пат и им ја нудат на граѓаните.
А треба да нудат крадена програма како ДПМНЕ, за среќа за последен пат...Нели рече забеганите???Или си заборавил???
Сепак...си одат, тоа е сигурно...Ај уше малку...
__________________
Се е ограничено, само глупоста е неограничена
marsovec is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:45   #565
ABC
Претседател
 
Аватарот на ABC
 
Регистриран: Sep 2009
Локација: Microsoft
Мислења: 19,799
Номинално

Цитат:
Напишано од bama Види го мислењето
http://www.zatvojataidnina.mk/MK/programa.aspx еви ти линк слегни си ја и читај ... ,а не само да билдаш постови
За да имаш иднина, треба да имаш барем малку и минато, а минатото со СДСМ и не беше баш нешто посебно вредно за споменување, со својата ароганција ни ја ибаа мамицата на сите, дури и на сопствените прилично активни членови, кој посебно преферираа да ја пцујат Радмила само штом ќе го слушнеа нејзиното име.
__________________
® Macedonia ®
ABC is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:46   #566
ABC
Претседател
 
Аватарот на ABC
 
Регистриран: Sep 2009
Локација: Microsoft
Мислења: 19,799
Номинално

Цитат:
Напишано од marsovec Види го мислењето
А треба да нудат крадена програма како ДПМНЕ, за среќа за последен пат...Нели рече забеганите???Или си заборавил???
Сепак...си одат, тоа е сигурно...Ај уше малку...
Кражбата може да биде и од другата страна, ако веќе се зборува за некаква кражба.
__________________
® Macedonia ®
ABC is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 15:49   #567
marsovec
Премиер
 
Аватарот на marsovec
 
Регистриран: May 2010
Мислења: 11,122
ЕУ

Цитат:
Напишано од ABC Види го мислењето
За да имаш иднина, треба да имаш барем малку и минато, а минатото со СДСМ и не беше баш нешто посебно вредно за споменување, со својата ароганција ни ја ибаа мамицата на сите, дури и на сопствените прилично активни членови, кој посебно преферираа да ја пцујат Радмила само штом ќе го слушнеа нејзиното име.
Минатото на Аце Големиот ви е смерница за во Европа.?..Инаку ДПМНЕ овците го плукаат Гујо и тоа на слави и пред мене...но овци се овци...Бараат трева и сено...и тоа, а и кучињата ги држат во стадо,....а Бонева...неа сите ја обожаваат...нарочно по клипот со ОДБРАНИОТ им претседател на огранок...Ниво...невидено...Циркузанти се циркузанти...Ај уше малку...
__________________
Се е ограничено, само глупоста е неограничена
marsovec is online now  
Одговори со цитат
Старо 16-05-11, 17:21   #568
intel
вицепремиер
 
Аватарот на intel
 
Регистриран: Dec 2007
Мислења: 13,984
Номинално СДСМ - За твојата иднина - Нова победничка химна !

intel is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 16:11   #569
Бранко
Бранко Црвенковски
 
Аватарот на Бранко
 
Регистриран: Oct 2009
Мислења: 1,099
Номинално
Излезете да гласате за да се брои Вашиот глас

Прес конференција, СДСМ
Гордан Георгиев, портпарол на Изборен штаб
Скопје, 17.05.2011 година


Една недела ги слушаме мегафоните не ДПМНЕ како нè обвинуваат дека сме вршеле упад во изборниот процес со тоа што на граѓаните им нудиме кафе и локум како дел од нашите предизборни активности.

Ајде еднаш засекогаш да ставиме крај на оваа глупост!

Кафето и локумот не се ништо поразлични од запалките и пенкалата кои сите партии во сите изборни циклуси ги користеле како рекламен материјал. Да ве потсетам, целото кафе не чини повеќе од три големи билборди на ДПМНЕ поставени во Скопје. А такви билборди ги има илјадници низ цела Македонија.

А кога веќе зборуваме за упад во изборниот процес, ајде малку да видиме што станува во органите кои се институционално надлежни за неговото спроведување. Составот на општинските изборни комисии, во кои се делегирани вработени во државната администрација, крие застрашувачки податоци. Спротивно на законот, како членови на ОИК се јавуваат тројца кандидати од листите за пратеници на ДПМНЕ – Елена Павлова од Виница, кандидат за пратеник со реден бр.11 за ИЕ 3, Ромео Тренов, кандидат за пратеник со реден бр. 10 во ИЕ 4 и Ане Лашкоска, кандидат за пратеник под реден бр. 12 за ИЕ 4. Па има ли крај на оваа фарса? За ова безмилосно кршење на законот ние денес ќе доставиме допис и до ДИК и до Антикорупциска комисија и ги повикуваме веднаш да реагираат.

А сега да видиме и како функционира “случајниот“ компјутерски избор за членови на ОИК од редот на јавната администрација. Во составот има и поранешни пратеници и градоначалници на ДПМНЕ, но и сегашни советници од редовите на ДПМНЕ во советите на општини од цела Македонија - Слаѓана Дамјановска од Бутел, Драган Димитровски од Македонска Каменица, Александар Ѓорѓиевски од Крива Паланка, Борче Размоски од Вевчани... Како членови на ОИК се јавуваат и лица во блиски фамилијарни врски со високи функционери на ДПМНЕ, кандидати за пратеници и градоначалници.
- Стојанче Китановски, заменик член на ОИК Вранештица, ИЕ 5 – син на Илија Китановски, кандидат за пратеник под реден бр.5 во истата изборна единица.
- Соња Аврамовска, заменик претседател на ОИК Другово, ИЕ 5 – девојка на гореспоменатиот Стојанче Китановски
- Славица Стефановска, член на ОИК Крушево – сестра на градоначалникот на Крушево Василчо Дамчески
- Билјана Дамческа, заменик член на ОИК Крушево – жена на градоначалникот на Крушево Василчо Дамчески
- Сања Угриновска, заменик член на ОИК Вевчани – прва братучетка на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсте Мукоски

Ете ги конфликтот на интереси и непотизмот!
Ете го случајниот компјутерски избор на Министерството за информатичко општество и администрација.
Ете што значи упад во изборниот процес!
Замислете, овие луѓе, или нивни најблиски роднини, се кандидираат за пратеници и самите ќе си ги бројат гласачките ливчиња и ќе пресудуваат за исходот на изборите. Ова невиден циркус и насилство врз изборниот процес.

Почитувани граѓани,
Ова е уште една дополнителна причина зошто мора да излезете да гласате на 5 јуни. Само со масовна излезност ќе се минимизираат сите обиди на Груевски и ДПМНЕ да влијаат и манипулираат со волјата на гласачите. Излезете да гласате за да се брои Вашиот глас.
Бранко is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 22:48   #570
G987..
Плакетолепач
 
Регистриран: May 2011
Мислења: 5
Номинално

Какви вести од СДС само глупости зборат, ништо паметно да кажат..
G987.. is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 22:49   #571
Реален_07
Вицепремиер
 
Аватарот на Реален_07
 
Регистриран: May 2008
Мислења: 7,821
Номинално

Цитат:
Напишано од G987.. Види го мислењето
Какви вести од СДС само глупости зборат...
на пример...?
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Реален_07 is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:02   #572
Don Korleone
Координатор на пратеничка група
 
Аватарот на Don Korleone
 
Регистриран: Sep 2010
Локација: МК
Мислења: 4,210
СДСМ

Цитат:
Напишано од G987.. Види го мислењето
Какви вести од СДС само глупости зборат, ништо паметно да кажат..
Ко твоето ДПНЕ и патравата гнида што... се покакаа. Ќе покакаат... гледаат што прави диктаторот истото мораат и овците да го прават.
__________________
Заев: Ги боли мојата чест и углед!
Don Korleone is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:06   #573
lofdzijata
Градоначалник (доживотен)
 
Аватарот на lofdzijata
 
Регистриран: Feb 2008
Мислења: 1,913
Номинално

koj Cacko chekate,

sho ne gi viknesh CNN, BBC, RAI itn.. pa da im objasnesh sho e rabotata....

koa kje dojdat posluzhi gi so "dokazniot materijal"....
lofdzijata is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:14   #574
N.C.D.
Претседател
 
Аватарот на N.C.D.
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 44,536
Номинално

Црвенковски: На 5 јуни Кочани пак ќе биде бастион на СДСМ

Дали Кочани го крена својот глас, дали Македонија ќе го крене својот глас на 5 јуни? На 5 јуни никој нема да молчи и никој нема право да им се заканува да молчат. На 5 јуни одиме во победа!, понесена од вжештената атмосфера на десетина илјади кочанчани пред малку порача Шекеринска, кандидат за премиер на СДСМ.

- Ни ветија преродба, но си го поставувам прашањето дали државата може да има преродба ако живее во сиромаштија, како е возможно да оди на добро кога пет години чекаме, а соседите одат со чекори од седум милји напред. Полошо се живее отколку во Гана, Босна и Виетнам.. Пред две години дојде влада која одбра да удри на најслабите, штеди на најсирмоашните, стечајците, невработените, социјалните случаи, а на себе троши без усул. Само еден споменик помалку и ќе се решеше проблемот на стечајците, само еден лав помалку и социјалците ќе беа згрижени, да не бидат гладни и боси. Ред е да ставиме крај на ова владеење, да не дозволиме уште еднаш да го измами народот – рече Шекеринска.

Таа им порача на кочанчани дека не сакаат да ветуваат нереални работи, туку ветуваат чесна работа, чесна влада, чесна држава.

- Тоа го ветуваме и зад тоа ќе стоиме. Пет ужасни години за Македонија ќе завршат на 5 јуни и тоа го ветуваме – гласно порача Шекеринска. Таа вети итен влез на Македонија во НАТО и брз почеток на преговорите со ЕУ, кој, покрај ветувањата за подобар животен стандард, е главен адут во предизборната програма на најголемата македонска опозициска партија.

По неа, по неколку минути скандирање на името на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски излезе и, исто така понесен од атмосферата и скандирањето на илјадници грла на преполниот плоштад во Кочани, ги поздрави вака:

- Еве, ова е доказ дека Кочани пак ќе биде бастион на СДСМ по 5 јуни – рече Црвенковски, потенцирајќи дека само 18 дена ги делат само од денот на голема одлука.

- На 5 јуни сé ќе биде во ваши раце, судбината на вашите семејства и иднината. На 5 јуни вие ќе решавате каква иднина ќе имате. А работите одат на лошо, економија е опустошена, нема нови инвестиции, нема фабрики, работни места, Македонија е земја со рекордна сиромаштија и невработеност. Живеачката станува сé поскапа, влезете во било која продавница и веднаш ќе видите, цена на леб за 52 отсто повисока, цена на струја за 56 отсто...
А во исто време кога стопанството пропаѓа, власта троши наши пари за забегани проекти. Само Скопје 2014 чини 250 милиони евра, само за реклами се потрошени над 100 милиони евра. Во исто време народот нема леб да јаде, а тие градат триумфални капии. Им укинаа на социјалците помош, а истовремено градат градски плажи на Вардар со палми, жичарници на Водно. Секој странец кој доаѓа во Македонија прашува „Зарем сé ви е на место и намирено, па трошите на овие луксузи?“. Пола Фиренца живее од лиење на овие споменици. Зад секој од овие проекти се крие перење пари. Фирмите ги носат низ Чешка и каде сé уште не, а нам ни останаа долговите – рече Црвенковски.

Тој порача дека ако сме морале да трпиме во српско, турско, бугарско, зарем денес вака да малтретира оваа власт избрана од истиот тој народ?

- Зарем за тоа се боревме и ја градевме самостојноста? Зарем ќе нé лажат со реклами, дека е прва по реформи? Но најлошо е што Македонија ја направија земја без иднина - рече Црвенковски, порачувајќи дека на 5 јуни сé може да смени и ги повика кочанчани да ја искористат шансата и сите заедно да победат за народот, за Македонија.

Митингот заврши пред половина час.

Утре СДСМ оди во Демир Хисар и Кичево.

МА/СС
__________________
Nema predavanje,nema oprostuvanje,nema zaboravanje.
N.C.D. is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:21   #575
Don Korleone
Координатор на пратеничка група
 
Аватарот на Don Korleone
 
Регистриран: Sep 2010
Локација: МК
Мислења: 4,210
СДСМ

Цитат:
Напишано од PINGVIN Види го мислењето
А бре овие и кај мене донеле кафе и други поклончина.
ОВИЕ.. донеле кафе и локум.. знаат ОВИЕ дека сиромавиот народ нема денар да си купи ни кафе да ги почасти ОВИЕ што дошле да го прашат осиромашениот народ со голите газови да ја кажат маката што ги снашла од црната чума во последните години. Затоа за да не се троши голиот народ да купува од својот џеб кафе и нешто благо за како што е ред кога дојде гост, па затоа СДСМ од соберената членарина ги почастува домаќините заедно на муабет со гостите.

СДСМ никогаш нема да ја прифати мафијашката пракса на ДПНЕ и Глујовта фабрика за перење на опљачканите пари од голиот народ да купува гласови од 50 -100 евра.
__________________
Заев: Ги боли мојата чест и углед!
Don Korleone is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:34   #576
Don Korleone
Координатор на пратеничка група
 
Аватарот на Don Korleone
 
Регистриран: Sep 2010
Локација: МК
Мислења: 4,210
Номинално

Се става на знаење на ПИНГВИНОТ дека Шекеринска ќе биде ПРЕМИЕР на Македонија.


ВО УГАНДА ПЛЕМИЕЛ ЌЕ БИДЕ ГЛУЈО тоа е аманет на диктаторот ИДИ АМИН.

Од УГАНДА ќе оди во ЧИЛЕ аманет на диктаторот АУГУСТО ПИНОЧЕ

Од ЧИЛЕ дирекно оди во СИБИР како КОНЗУЛ аманет на диктаторот ЈОСИФ ВИСАРИОНОВИЧ СТАЛИН.

На крајот на кариерата во ТИРАНА доживотен ПЛЕМИЕЛ аманет од ЕНВЕР ОЏА.
__________________
Заев: Ги боли мојата чест и углед!
Don Korleone is offline  
Одговори со цитат
Старо 17-05-11, 23:42   #577
Don Korleone
Координатор на пратеничка група
 
Аватарот на Don Korleone
 
Регистриран: Sep 2010
Локација: МК
Мислења: 4,210
Номинално

Соопштенија за јавност

ДПМНЕ уште еднаш потврди дека нема никаква допирна точка со реалноста


Писмена реакција на СДСМ на прес конференција на ВМРО – ДПМНЕ, А. Бичлиски и соопштение на ВМРО - ДПМНЕ

Денешната прес конференција на СДСМ отвори сериозна тема за упадот на ВМРО – ДПМНЕ во изборниот процес:

Како членови на ОИК се јавуваат и лица во блиски фамилијарни врски со високи функционери на ДПМНЕ, кандидати за пратеници и градоначалници

- Стојанче Китановски, заменик член на ОИК Вранештица, ИЕ 5 – син на Илија Китановски, кандидат за пратеник под реден бр.5 во истата изборна единица.

- Соња Аврамовска, заменик претседател на ОИК Другово, ИЕ 5 – девојка на гореспоменатиот Стојанче Китановски

- Славица Стефановска, член на ОИК Крушево – сестра на градоначалникот на Крушево Василчо Дамчески


- Билјана Дамческа, заменик член на ОИК Крушево – жена на градоначалникот на Крушево Василчо Дамчески

- Сања Угриновска, заменик член на ОИК Вевчани – прва братучетка на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсте Мукоски

Наместо да одговорат за непобитните факти кои ги изнесовме денес, за конфликтот на интереси и непотизмот од ВМРО – ДПМНЕ повторно се обидуваат да ја дефокусираат и манипулираат јавноста и не одговараат што ќе направат со ваквите нерегуларности, туку топката ја префрлуваат во ДИК. Сакаме да ве потсетиме дека мнозинството во ДИК е току ваше.

Затоа уште еднаш прашуваме како со ваквиот состав на ОИК ќе се обезбедат фер, слободни и демократски избори.

Господа од ДПМНЕ денес уште еднаш потврдивте дека немате никаква допирна точка со реалноста. Дополнително ве прашуваме кога последен пат сте биле во продавница и сте потрошиле пари од својот џеб за 100 грама кафе?

Уште еднаш потсетуваме дека целото кафе не чини повеќе од три големи билборди на ДПМНЕ поставени во Скопје. А такви билборди ги има илјадници низ цела Македонија.
__________________
Заев: Ги боли мојата чест и углед!
Don Korleone is offline  
Одговори со цитат
Старо 18-05-11, 00:03   #578
N.C.D.
Претседател
 
Аватарот на N.C.D.
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 44,536
Номинално

Кочанчани го скандираа името на Бранко Црвенковски на почетокот на митингот
Предмалку почна митингот на СДСМ во Кочани. Пријатното време дополнително ги мотивира Кочанчани да излезат и масовно да го посетат. Атмосферата претходно ја подгреа и рок пејачот Бени.Партиски знамиња на СДСМ, НСДП и останатите коалициски партии се веат низ мноштвото граѓани на Кочани кои дојдоа да ја поддржат СДСМ и да ја слушнат нивната изборна програма. Со силен аплауз и овации се пречекани функционерите на СДСМ и со скандирање неколку минути се извикуваше името на лидерот Бранко Црвенковски.На собирот е предвидено да се обрати носителот на листата во ИЕ 3 Стевчо Јакимовски и пратеникот на СДСМ од овој град Миле Андонов. Ќе говорат и кандидатот за премиер Радмила Шекеринска и лидерот Црвенковски.
__________________
Nema predavanje,nema oprostuvanje,nema zaboravanje.
N.C.D. is offline  
Одговори со цитат
Старо 18-05-11, 00:08   #579
politikant
Министер
 
Регистриран: Sep 2009
Мислења: 6,175
Номинално

Доне.... кажи ми Гоудан Геоуууугиев што ќе биде после избоуууи? Нема белки да се брукате уште да е потпуецедник на СДСМ?
politikant is offline  
Одговори со цитат
Старо 18-05-11, 00:18   #580
Don Korleone
Координатор на пратеничка група
 
Аватарот на Don Korleone
 
Регистриран: Sep 2010
Локација: МК
Мислења: 4,210
Номинално

ЦРВЕНКОВСКИ: НА 5-ти ЈУНИ КОЧАНИ ПАК ЌЕ БИДЕ БАСТИОН НА СДСМ


Дали Кочани го крена својот глас, дали Македонија ќе го крене својот глас на 5 јуни? На 5 јуни никој нема да молчи и никој нема право да им се заканува да молчат. На 5 јуни одиме во победа!, понесена од вжештената атмосфера на десетина илјади кочанчани пред малку порача Шекеринска, кандидат за премиер на СДСМ.

- Ни ветија преродба, но си го поставувам прашањето дали државата може да има преродба ако живее во сиромаштија, како е возможно да оди на добро кога пет години чекаме, а соседите одат со чекори од седум милји напред. Полошо се живее отколку во Гана, Босна и Виетнам.. Пред две години дојде влада која одбра да удри на најслабите, штеди на најсирмоашните, стечајците, невработените, социјалните случаи, а на себе троши без усул. Само еден споменик помалку и ќе се решеше проблемот на стечајците, само еден лав помалку и социјалците ќе беа згрижени, да не бидат гладни и боси. Ред е да ставиме крај на ова владеење, да не дозволиме уште еднаш да го измами народот – рече Шекеринска.

Таа им порача на кочанчани дека не сакаат да ветуваат нереални работи, туку ветуваат чесна работа, чесна влада, чесна држава.

- Тоа го ветуваме и зад тоа ќе стоиме. Пет ужасни години за Македонија ќе завршат на 5 јуни и тоа го ветуваме – гласно порача Шекеринска. Таа вети итен влез на Македонија во НАТО и брз почеток на преговорите со ЕУ, кој, покрај ветувањата за подобар животен стандард, е главен адут во предизборната програма на најголемата македонска опозициска партија.

По неа, по неколку минути скандирање на името на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски излезе и, исто така понесен од атмосферата и скандирањето на илјадници грла на преполниот плоштад во Кочани, ги поздрави вака:

- Еве, ова е доказ дека Кочани пак ќе биде бастион на СДСМ по 5 јуни – рече Црвенковски, потенцирајќи дека само 18 дена ги делат само од денот на голема одлука.

- На 5 јуни сé ќе биде во ваши раце, судбината на вашите семејства и иднината. На 5 јуни вие ќе решавате каква иднина ќе имате. А работите одат на лошо, економија е опустошена, нема нови инвестиции, нема фабрики, работни места, Македонија е земја со рекордна сиромаштија и невработеност. Живеачката станува сé поскапа, влезете во било која продавница и веднаш ќе видите, цена на леб за 52 отсто повисока, цена на струја за 56 отсто...
А во исто време кога стопанството пропаѓа, власта троши наши пари за забегани проекти. Само Скопје 2014 чини 250 милиони евра, само за реклами се потрошени над 100 милиони евра. Во исто време народот нема леб да јаде, а тие градат триумфални капии. Им укинаа на социјалците помош, а истовремено градат градски плажи на Вардар со палми, жичарници на Водно. Секој странец кој доаѓа во Македонија прашува „Зарем сé ви е на место и намирено, па трошите на овие луксузи?“. Пола Фиренца живее од лиење на овие споменици. Зад секој од овие проекти се крие перење пари. Фирмите ги носат низ Чешка и каде сé уште не, а нам ни останаа долговите – рече Црвенковски.

Тој порача дека ако сме морале да трпиме во српско, турско, бугарско, зарем денес вака да малтретира оваа власт избрана од истиот тој народ?

- Зарем за тоа се боревме и ја градевме самостојноста? Зарем ќе нé лажат со реклами, дека е прва по реформи? Но најлошо е што Македонија ја направија земја без иднина - рече Црвенковски, порачувајќи дека на 5 јуни сé може да смени и ги повика кочанчани да ја искористат шансата и сите заедно да победат за народот, за Македонија.
__________________
Заев: Ги боли мојата чест и углед!
Don Korleone is offline  
Одговори со цитат
Реплика

Алатки за тема
Мод за приказ

Правила на пишување
You may not post new threads
You may not post replies
МОЖЕШ да поставуваш приврзоци
You may not edit your posts

BB code е вклучен
Емот-иконите се вклучен
[IMG] кодот е вклучен
HTML кодот е исклученЧасовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 02:38.


E-MailRSS FeedFacebookTwitterYouTube

МРТ 1МРТ 2МРТ Собраниски каналМРТ Сат 1МРТ Сат 2


Форумот е лиценциран софтвер на vBulletin
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.