Cetvrt mobilen operator vo Makedonija - Форум Воденица
Форум Воденица

ВМРО-ДПМНЕ СДСМ ЛДП Достоинство Гром НСДП Обединети за Македонија ВМРО - Народна партија Демократски сојуз ЛПМ ДОМ ПЕП 21 Македонска Алијанса ПОДЕМ СДУ ВМРО-ДП СПМ НДМ ПЕИ ДПСМ ПЦЕР ДУИ НДП ДПА

MHRMI Виножито ОМО „Илинден“ - ПИРИН Мак. Алијанса UMD AMHRC Туѓино Јабано Нова Зора Н. Волја Мак. Глас PrespaSky Pelagon

Плус Инфо Слободен печат Курир Буре Весник 24 Вести Press 24 MKD News Бриф - Нешто повеќе! A1 on Либертас Нова ТВ

Радио Слободна Европа Утрински Весник Вест Нова Македонија Дневник Вечер Алфа ТВ Канал 5 ТВ Сител ТВ Телма ТВ Фокус
....
Врати се назад  Форум Воденица > Политика и историја > Македонска политичка арена

Македонска политичка арена Политички дебати, економија, медиуми

Реплика
 
Алатки за тема Мод за приказ
Старо 11-11-10, 20:43   #1
Boge
Претседател на собраниска комисија
 
Аватарот на Boge
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,868
Номинално Cetvrt mobilen operator vo Makedonija

Samo sto slusnav na vesti deka se dalo licenca i na cetvrti operator...I posle ne ostvaruvale. Abe ajde
Boge is offline  
Одговори со цитат
Старо 11-11-10, 21:27   #2
soreno
Портпарол
 
Аватарот на soreno
 
Регистриран: Feb 2009
Локација: Wien
Мислења: 1,331
Номинално

I za sto i na Makedonija cetvurt operator???
Germania so neinite 80 miliona naselenia ima 4 mobilni operatora i oni sa predostatuchno ,a sto da zboruvame za MK so 2 miliona
soreno is offline  
Одговори со цитат
Старо 11-11-10, 21:47   #3
Boge
Претседател на собраниска комисија
 
Аватарот на Boge
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,868
Номинално

Za pogolema konkurencija i pomala cena na muabet. Pomina vremeto na 1 monopol koj go dereshe narodov a za vozvrat pikashe pari po komunjarite da dozvoluvaat najskap impuls vo evropa.
Boge is offline  
Одговори со цитат
Старо 11-11-10, 22:19   #4
ABC
Претседател
 
Аватарот на ABC
 
Регистриран: Sep 2009
Локација: Microsoft
Мислења: 19,799
Номинално

Цитат:
Напишано од Boge Види го мислењето
Za pogolema konkurencija i pomala cena na muabet. Pomina vremeto na 1 monopol koj go dereshe narodov a za vozvrat pikashe pari po komunjarite da dozvoluvaat najskap impuls vo evropa.

Се додека Дојче Телеком ја поседува интерконекцијата во сопствено владение, бројот на мобилните оператори ќе биде само фарса дека пазарот се либерализира а услугите драстично поефтинуваат.
__________________
® Macedonia ®
ABC is online now  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 00:22   #5
soreno
Портпарол
 
Аватарот на soreno
 
Регистриран: Feb 2009
Локација: Wien
Мислења: 1,331
Номинално

Цитат:
Напишано од Boge Види го мислењето
Za pogolema konkurencija i pomala cena na muabet. Pomina vremeto na 1 monopol koj go dereshe narodov a za vozvrat pikashe pari po komunjarite da dozvoluvaat najskap impuls vo evropa.
Ova ne zavisi od broiot na operatorite ,a od zakonite koi imate vo drjavata...
Vo ovoi kontekst sa -zakon za monopolot ,zakon za konkurenziata, zashtita pravata na potrebitelite i prochie
Neka ne zaboravame deka operatorite sami posebe si nemat namera da namaljavat ceni ,se dogovarat taino megusebe si za prosechni ceni , i ako nema silen kontrol od drjavnite organi ,cenite sekogash ke bidat visoki.
soreno is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 01:06   #6
Зарија
♪♫ ♪♫ ♥
 
Аватарот на Зарија
 
Регистриран: Jan 2008
Мислења: 9,973
Номинално

Денес на вести исто така кажаа дека T-Mobile е казнет со 800.000 евра заради злоупотреба на позицијата МОНОПОЛ.
__________________
...the history book on the shelf is always repeating itself...
Зарија is online now  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 07:44   #7
concrete
alteEsel
 
Аватарот на concrete
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 14,997
Номинално

Цитат:
Напишано од Зарија Види го мислењето
Денес на вести исто така кажаа дека T-Mobile е казнет со 800.000 евра заради злоупотреба на позицијата МОНОПОЛ.
ЛАЖАТ....по јубилеен 555 пат, ..........................казнет е заради КРАЖБА евентуало, приказната дека е казнет заради МОНОПОЛ нема веза.
Ако беше така ..требаше да биде казнет си делење во мин. ДВЕ компании + едно 20 милиона евра минимум.... за да не биде веќе монопол и да плати заради тоа што го злоупотребил... Вака само крадел од клиентите наплатувајќи услуга која НЕ ПОСТОИ...што рака на срце го прават и сите други "оператори "
__________________
BL522: FuckEU
concrete is online now  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 08:11   #8
Александар Македонски
Претседател на собраниска комисија
 
Аватарот на Александар Македонски
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,966
Номинално

Цитат:
Напишано од Зарија Види го мислењето
Денес на вести исто така кажаа дека T-Mobile е казнет со 800.000 евра заради злоупотреба на позицијата МОНОПОЛ.
Зарија, но далу чу што е многу поинтересна вест тука? Веднаш потоа дадоа соопштенние од т-мобајл. Се кажа дека компанијата без поговор ја прифаќа донесената пресуда, дека ќе ја плати казната и нема да поднесува жалба заради неа.
Нова иронија. Како лесно со 800 000 евра се купува децениска улога на кршач на законите против интересот на цел македонски народ и цело македонско стопанство. Создавајќи си максимален груб монопол(договор) за стотици милиони профит пред и заради лицето на оние кои што гледаат и знаат дека злочин е извршен на крајот си го откупуваш гревот со помош на државата за само 800 000 евра кои имаш да ги платиш без никаков проблем во кеш во било која секунда од твоето време.

Нека има бе и четврт. Со третиов конечно бидна нешто. Најскап сеуште убедливо је мислам т-мобиле. А је уште најголем. Мислам до пред една година беше над 70% од пазар. Ама сега во последно време му е одузиман пазар. Вип е силен и фер продавач, а и словенците бивши грекос изгледа се свестуваат.

За народот најлошо е ако има ммонополски мир меѓу учесниците и ако си се договараат спрема едно централно советување за скапи цени. А штом некој ја сака вистинската игра тогаш за народот е добро бидејќи бидува предизвикан централниот експлоататорски авторитет. Тогаш стигнуваат подобри услуги.
Александар Македонски is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 09:11   #9
Boge
Претседател на собраниска комисија
 
Аватарот на Boge
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,868
Номинално

Tmobile plati miljon evra za naplakjanje na besplatnata usluga govorna posta
Boge is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 10:48   #10
Александар Македонски
Претседател на собраниска комисија
 
Аватарот на Александар Македонски
 
Регистриран: Nov 2009
Мислења: 3,966
Номинално

Цитат:
Напишано од Boge Види го мислењето
Tmobile plati miljon evra za naplakjanje na besplatnata usluga govorna posta
Малце се. Сигурно ги оштетил граѓаните за многу повеќе.
Александар Македонски is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 10:57   #11
ateist
Пратеник
 
Регистриран: Jun 2010
Мислења: 2,448
Номинално

Цитат:
Напишано од concrete Види го мислењето
ЛАЖАТ....по јубилеен 555 пат, ..........................казнет е заради КРАЖБА евентуало, приказната дека е казнет заради МОНОПОЛ нема веза.
Ако беше така ..требаше да биде казнет си делење во мин. ДВЕ компании + едно 20 милиона евра минимум..
.. за да не биде веќе монопол и да плати заради тоа што го злоупотребил... Вака само крадел од клиентите наплатувајќи услуга која НЕ ПОСТОИ...што рака на срце го прават и сите други "оператори "
па да
Американците го казнија Мајкрософт ем со пари ем со делба на компанијата, истото го направија и со некој монополски нафтени гиганти .
Разбивањето монопол не се прави само со парична казна која секој монопол би ја платил ....за пак да си остане монопол
ateist is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 15:39   #12
ABC
Претседател
 
Аватарот на ABC
 
Регистриран: Sep 2009
Локација: Microsoft
Мислења: 19,799
Номинално

Цитат:
Напишано од Зарија Види го мислењето
Денес на вести исто така кажаа дека T-Mobile е казнет со 800.000 евра заради злоупотреба на позицијата МОНОПОЛ.
Толку е дневната заработувачка на Т-Mobile, затоа казната изгледа смешно иако за сите нас е трагично.
__________________
® Macedonia ®
ABC is online now  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 15:45   #13
ateist
Пратеник
 
Регистриран: Jun 2010
Мислења: 2,448
Номинално

Македонија го доби првиот виртуелен мобилен оператор

Четврток, 11 Ноември 2010

Првиот виртуелен мобилен оператор во Македонија „WTI Macedonia“ има добиено 100.000 броеви за обезбедување телефонски услуги, соопшти денеска АЕК.

virtuelen-operator-240

„WTI Macedonia“ е првата компанија која во Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) се нотифицира за работење на македонскиот пазар и во мобилни комуникациски услуги со користење туѓа мрежа, односно како мобилен виртуелен оператор.

- Заинтересирани страни неколкупати пројавија интерeс за постеочките услови за пристап до мрежа и почнување со работа на виртуелен мобилен оператор. Во моментнов компанијата WTI Macedonia има добиено серија од 100.000 броеви за обезбедување телефонски услуги, соопшти денеска АЕК.

Според Агенцијата, создадените услови за појава на виртуелни мобилни оператори се во насока на подобрување на конкурентносота на пазарот на мобилната телефонија. АЕК се надева дека нејзините напори на ова поле ќе обезбедат појава на повеќе инвеститори кои би се појавиле на пазарот на мобилна телефонија при што најголем бенефит би имале граѓаните преку користење разновидна понуда и намалување на трошоците за тој вид услуга.

Нотифицираната компанија за мобилен виртуелен оператор би работела на пазарoт во Македонија во конкуренција на постојните три оператпори Т - Мобиле Македонија, ОНЕ и ВИП Оператор.

Министерството за транспорт и врски на 15 септември годинава упати повик до мобилните оператори во странските држави, како и допис до меѓународните гласила за работење на македонскиот пазар како мобилен виртуелен оператор.

Со воведувањето на можноста за мобилен виртуелен оператор секоја заинтересирана компанија може да ги користи услугите од веќе постојните оператори. Тоа значи дека не мора да гради сопствена мрежа, туку ќе работи со приклучување на веќе поставена мрежа со склучување договор за пристап и користење на мрежните ресурси, како и договори за интерконекција со постојните мобилни мрежни оператори.

Виртуелниот оператор може да издава свои СИМ-картички, да поседува сопствен мобилен мрежен код, мобилен комутациски центар, да склучува договори за користење интернационален роаминг за своите претплатници, да менаџира со доделени серија броеви, како и да обезбедува услуги кои ќе се продаваат под негов сопствен бренд.

Мобилни виртуелни мрежни оператори функционираат во повеќе земји меѓу кои и Германија, Холандија, Франција, Данска, Велика Британија, Финска, Белгија, Португалија, Австралија и САД

http://kurir.mk/makedonija/vesti/747...ilen-operator-
ateist is offline  
Одговори со цитат
Старо 12-11-10, 22:47   #14
татататира
Пратеник
 
Регистриран: Mar 2010
Мислења: 2,639
Номинално

Одлична вест!

Во секоја нормална земја виртуелните оператори се оние кои драстично ги спуштаат цените. По правило немаат свои базни станици во земјата каде што работат, па ги изнајмуваат од други оператори, а најчесто и централите им се лоцирани во други земји. Затоа трошоците, а со тоа и цените им се ниски, што ги тера и нивните конкуренти да ги спуштаат цените. Типичен пример за ова е Теле2.

Е сега, изгледа на сопствениците на лиценцата ова им е прв ваков обид во мобилната телефонија, па да видиме како ќе се снајдат.

Додека сум на оваа тема: Да даде Господ Ти Мобајл да го стигнат сите мои клетви, како и клетвите на другите (најмалку) милион нивни корисници во Македонија!
татататира is offline  
Одговори со цитат
Старо 13-11-10, 11:35   #15
concrete
alteEsel
 
Аватарот на concrete
 
Регистриран: Mar 2008
Мислења: 14,997
Номинално

Цитат:
Напишано од татататира Види го мислењето
Одлична вест!

Во секоја нормална земја виртуелните оператори се оние кои драстично ги спуштаат цените. По правило немаат свои базни станици во земјата каде што работат, па ги изнајмуваат од други оператори, а најчесто и централите им се лоцирани во други земји. Затоа трошоците, а со тоа и цените им се ниски, што ги тера и нивните конкуренти да ги спуштаат цените. Типичен пример за ова е Теле2.

Е сега, изгледа на сопствениците на лиценцата ова им е прв ваков обид во мобилната телефонија, па да видиме како ќе се снајдат.

Додека сум на оваа тема: Да даде Господ Ти Мобајл да го стигнат сите мои клетви, како и клетвите на другите (најмалку) милион нивни корисници во Македонија!
ме потсети на ова.....
__________________
BL522: FuckEU
concrete is online now  
Одговори со цитат
Реплика

Алатки за тема
Мод за приказ

Правила на пишување
You may not post new threads
You may not post replies
МОЖЕШ да поставуваш приврзоци
You may not edit your posts

BB code е вклучен
Емот-иконите се вклучен
[IMG] кодот е вклучен
HTML кодот е исклученЧасовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 12:57.


E-MailRSS FeedFacebookTwitterYouTube

МРТ 1МРТ 2МРТ Собраниски каналМРТ Сат 1МРТ Сат 2


Форумот е лиценциран софтвер на vBulletin
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.