PDA

Види ја целата верзија : „Достоинство“ собира потписи за референдум против Талат Џафери


Страни : 1 2 3 4 5 [6]

jambo
11-06-13, 20:54
Nee tocno deka pogolemiot del bile od SDSM...

No, nejse, neka ti bide, ako taka miluvas. Jas ne gi delm na partijski tie koi se borea. Samo mi e greff za Stojance koj se sitka kaj komunjarite.

A ako zabeleza se pocna od tvoeto nepoznavanje na odredeni fakti okolu mene i ti prv pocna so zakacki i obvinuvanja i kvalifikativi koi bea i se nevistiniti.

Ne pogolemiot del...SITE sto bevme na aerodromot bevme za SDSM
bugarcistata od vBro dpBne gi nemase nikade...
Ti licno ucestvuvase??????Jorgan planina

king
11-06-13, 21:38
Ок Кингу, но ако забележа дека не е направена никаква поделба туку дека грото на бранители беа од сдсм тоа значи дека биле и од дпбне само во проценти помалку.

Но некој без расмислување и влегување во суштината на целокупното писание на брзина по тастатурата тропа чунки ќе му избега.

А ха .... 80% од сдсм ... од вмро-дпмне во проценти помалку ...
...а без книшка и од другите партии колку беа?

....сега да не испадне вкупно 102.3 посто биле...

Don Korleone
11-06-13, 21:39
Ne pogolemiot del...SITE sto bevme na aerodromot bevme za SDSM
bugarcistata od vBro dpBne gi nemase nikade...
Ti licno ucestvuvase??????Jorgan planina
И јас му викам истото.. тој се фатил за некој сертификат потпишан од аљи.:hmmm:

Don Korleone
11-06-13, 21:42
А ха .... 80% од сдсм ... од вмро-дпмне во проценти помалку ...
...а без книшка и од другите партии колку беа?

....сега да не испадне вкупно 102.3 посто биле...
Сите беа од другите партии... ај не го сечи влакното во должина.

zverka
16-06-13, 19:20
http://www.sky.mk/index.php/makedonija/19198-foto-sredba-na-angelov-i-tarchulovski

Il Presidente
16-06-13, 20:14
И јас му викам истото.. тој се фатил за некој сертификат потпишан од аљи.:hmmm:

Сите беа од другите партии... ај не го сечи влакното во должина.

Prvo, od Boris bese. Vtoro, za aerodromot, teski bitki imase neli ;)

A vlaknoto go celipkate vie uzduz i popreku

zverka
22-06-13, 13:47
На овој ден пред точно 12 години припадници на вооружените сили загинаа во офанзивата во Арачиново со цел да се заземе селото кое на 9 јуни 2001 година беше прогласено за слободна територија од страна на тогашната ОНА под водство на Џезаир Шаќири.

Се работи за припадници на вооружените сили Атанас Јанев, Никола Пехчевски и Александар Стојчев кои за жал животот го загубија на овој ден пред 12 години.

Претставници на политичката партија „Достоинство“ и членови на здруженија на бранители денеска ќе го одбележат овој ден.

Ќе биде положено цвеќе пред споменикот на бранителите во паркот „Жена борец“.
На овој ден пред точно 12 години припадници на вооружените сили загинаа во офанзивата во Арачиново со цел да се заземе селото кое на 9 јуни 2001 година беше прогласено за слободна територија од страна на тогашната ОНА под водство на Џезаир Шаќири.

Се работи за припадници на вооружените сили Атанас Јанев, Никола Пехчевски и Александар Стојчев кои за жал животот го загубија на овој ден пред 12 години.

Претставници на политичката партија „Достоинство“ и членови на здруженија на бранители денеска ќе го одбележат овој ден.

Ќе биде положено цвеќе пред споменикот на бранителите во паркот „Жена борец“.
http://www.press24.mk/sekjavanje-za-prerano-zaginatite-pripadnici-na-vooruzhenite-sili-od-konfliktot-vo-arachinovo

Don Korleone
27-07-13, 14:37
Prvo, od Boris bese. Vtoro, za aerodromot, teski bitki imase neli ;)
A vlaknoto go celipkate vie uzduz i popreku

Обраќање на поранешниот генерал-мајор на специјалните единици на македонската полиција и актуелен лидер „Достоинство“ до премиерот Никола Груевски.
Раководени од принципот за слобода на информирањето, текст од обраќањето:

Премиеру Никола.
Како прво, јас не сум “наречен Стојанче“ туку Стојанче е моето крстено име од раѓање до ден денес. Инаку, повеќето македонски граѓани ме знаат како “Генерал Стојанче Ангелов“ и ми се обраќаат со “Генерал“ или “Генерале“ па би било убаво кога во иднина, и Вие, би ми се обраќале со “Генерале“ или кога ќе зборувате за мене, да ме нарекувате “Генералот“ или “Генералот Стојанче“, кога веќе толку Ви е мерак заедно со вашиот д-р Латас, да ми се обраќате со моето родено име Стојанче, мислејки дека на тој начин ќе ме минимизирате, односно ќе ме направите помал. Изгледа моето име Ви остана единствениот аргумент кога сакате да го намалите мојот авторитет.

Премиеру Никола.
Кажете и на македонската јавност колкава беше вашата последна понуда од пред неколку дена, понуда која ми ја дадовте на 28.02.2013 година, денот пред да ја одржите средбата со еврокомесарот Штефан Филе во Македонија, понуда која ми ја дадовте преку еден од вашите најблиски соработници, министер од претходните состави на вашата Влада, кој сепак потекнува од старото ВМРО-ДПМНЕ и кон кого сеуште имам доволно почит за да не го спомнам неговото име. Бидејки, тој и не е виновен. Тој само требаше да биде убедлив посредник, посредник кој повеќе од сигурно се јави по ваша наредба или барем со ваше знаење и дозвола. Кажете ја јавно вашата последна понуда до мене, бидејки во спротивно можеби јас ќе ја кажам. Во мојот мобилен телефон сеуште чувам неколку СМС пораки кои се повеќе од доволен доказ за да се види нечесниот, валкан и гнасен начин на кој вие и вашите најблиски луѓе работите.
Премиеру Никола.
Кажете и за вашата понуда од мај и јуни 2012 година. Кажете за да не кажам јас. Ве разбирам дека сте бесни и фрустрирани бидејки не сте навикнати некој да ве одбие. Но запомнете. Во Македонија има и чесни луѓе, чесни луѓе кои не можете да ги исплашите, чесни луѓе кои не можете да ги купите, чесни луѓе кои не се продаваат како стока, чесни луѓе кои имаат достоинство. За жал, вие не сте навикнати да соработувате со такви луѓе бидејки такви луѓе околу вас најверојатно има многу малку.

Лидер на македонските бранители
Претседател на “Достоинство“
Генерал СТОЈАНЧЕ Ангелов

king
27-07-13, 14:42
Употребната вредност на Достоинство заврши ..
.. ги снема ..никој и не ги ни спомнува веќе ... тоа е системот на Буанко ..искористи, употреби и фрли ...

Don Korleone
27-07-13, 15:32
Употребната вредност на Достоинство заврши ..
.. ги снема ..никој и не ги ни спомнува веќе ... тоа е системот на Буанко ..искористи, употреби и фрли ...
А кога требаше во агресијата во деновите за употреба да се употреби Достоинство сите викаа ..БРАВО,.... сега.. срам да го биде Стојанче....да живее Аљи.

НЕ..... не снема ... сите треба да сме достоинство за не дај боже слично нешто да се случи....пак да викаат БРАВО.


Отворена е можноста Достоинство да ја напушти коалицијата на СДСМ и на следните парламентарни избори, партијата на Стојнче Ангелов сама да ја бара довербата од граѓаните. Нејзините лидер ваквата можност ја најави во денешното интервју на АТВ.
Тешкиот пораз на локалните избори и го препиша на „црната кампања на власта и злоупотребата на изборната машинерија“.
Тој вели дека не ја напушта опозициската коалиција за да се приклучи кон блокот на ВМРО-ДПМНЕ туку единствено поради интересот, партијата сама да ја тестира довербата кај електоратот.


Не било до Банко туку демократско право на процена. Дали ќе биде така дали онака ќе видиме.

Некој рекол ...политиката е курва.

Ченто
27-07-13, 15:32
Употребната вредност на Достоинство заврши ..
.. ги снема ..никој и не ги ни спомнува веќе ... тоа е системот на Буанко ..искористи, употреби и фрли ...

Да, така е...
Ама сепак Стојанче Ангелов е во право за се’ што му пишува на Груевски во текстот... Нели кинг? Или не го прочита текстот?

cm punk
27-07-13, 18:23
партијата сама да ја тестира довербата кај електоратот.

Што ќе ја тестира кога има помалку симпатизери од ДОМ :hmmm:

Don Korleone
27-07-13, 20:37
Што ќе ја тестира кога има помалку симпатизери од ДОМ :hmmm:
Чаки! :psst::psst:

Ако те чуе водачот на ,,патриотската,, секта со коалицијата од 19 партии и партиички во која е ДОМ .... твоето ќе биде ничие :hoho:

king
27-07-13, 22:01
А кога требаше во агресијата во деновите за употреба да се употреби Достоинство сите викаа ..БРАВО,.... сега.. срам да го биде Стојанче....да живее Аљи..

Кога беше агресијата ...достоинство не постоеше....

Бранители .. секоја им чест, особено на големиот број доброволци...

.. а генералот ... јбг.. и пред војната бил професионалец, тоа му беше професија за кој долги години примал плата, како и секој друг работник... може и цел живот да бил плаќан а никогаш да се нема потреба од стварна употреба (најдобрата варијанта)... тоа е ризикот на неговата професија

..така да имаме две категории бранители ... професионални и повикани...
.. за професионалните дополнителни права не се потребни ..тие и по завршетокот се враќаат на својата професија ..уствари и за време на конфликт тие не ја напуштиле професијата ... го работат точно она за кое што долги години се спремани и плаќани..

..другите ... бранители ... на кратко ... како што е и насекаде низ светот... по конфликтот државата им се заблагодарува и секој по својот пат ... евентуални права се можни само на повредени и инвалидизирани ..
.. вака како што е сега .. бараат леб преку погача, бараат стварање на посебна „каста“ привелигирани... пак ли ќе отвараме „продавници само за заслужни граѓани“...


п.с. сега чекам канонада „пцуење“ ...:D:D

Demos
27-07-13, 22:13
... по конфликтот државата им се заблагодарува и секој по својот пат ... п.с. сега чекам канонада „пцуење“ ...:D:D

Нема потреба од пцуење. Само направи споредба како Хрватска се однесува кон своите домобрани, а како Македонија кон своите бранители и се ќе ти стане јасно. Како и секој сегмент во државата така и тој „бранителскиот“ е трул до коска.

А другпат не очекувај дека ќе има одѕив ако Македонија западне во неволја. Скоро секој што учествувал во кризата/конфликтот/војната во 2001 година се чувствува изманипулиран и занемарен и ОГРОМЕН процент нема теорија да притекне уште еднаш во помош ако државата го побара тоа. Дури и тие што долго време се плаќани и вежбани да го прават тоа. ;)

Зарија
27-07-13, 22:16
Сигурно е пак некаде отиден да работи.

king
27-07-13, 22:19
Хрватска !!!!!!!!!!!!!!!!

.. од тоа што им обрнува посебно внимание ... од време на време ќе прочитаме ...
.. бранител, изрешетал, бранител фрлил рачна бомба ..итн...

.. а бе , ајде ... сегде у свет е исто ... со воените ветерани ...

.. а тоа дали некој ќе се јави на повик ... биди сигурен ... и вишок ќе има...

Demos
27-07-13, 22:25
Хрватска !!!!!!!!!!!!!!!!

.. од тоа што им обрнува посебно внимание ... од време на време ќе прочитаме ...
.. бранител, изрешетал, бранител фрлил рачна бомба ..итн...

.. а бе , ајде ... сегде у свет е исто ... со воените ветерани ...

.. а тоа дали некој ќе се јави на повик ... биди сигурен ... и вишок ќе има...

Знам дека небањатите имаат проблем со анегдотски докази и генерализација ама до толку не сум знаел. Велиш бомба овде, рафал онде и ооооп заклучокот си го донесе. :nemiseveruva:

Зборуваме за законските решенија, општото мислење и почитта која што ја имаат домобраните таму, а какви се тие исти параметри во Македонија.

Инаку голем одѕив може да има само ако се зголеми временската дистанца до нов конфликт па вооружените сили и нацијата да има време се обнови со голем процент на младо ткиво кое нема сполутно никакви емоции ниту сеќавања за 2001 година.

C-4
27-07-13, 22:26
Хрватска !!!!!!!!!!!!!!!!

.. од тоа што им обрнува посебно внимание ... од време на време ќе прочитаме ...
.. бранител, изрешетал, бранител фрлил рачна бомба ..итн...

.. а бе , ајде ... сегде у свет е исто ... со воените ветерани ...

.. а тоа дали некој ќе се јави на повик ... биди сигурен ... и вишок ќе има...
Сериозно? Од тоа? А не од што имаат трауми од војната. Поголема грижа и помош на тие лица само може да придонесе таквите немили настани да бидат поретки, а не почести.

Django
27-07-13, 23:04
Употребната вредност на Достоинство заврши ..
.. ги снема ..никој и не ги ни спомнува веќе ... тоа е системот на Буанко ..искористи, употреби и фрли ...

Оваа констатација не ја разбирам баш најдобро.
Би била во ред ако победи коалицијата, а после тоа за бранителите-труба. Вака?
Логика Кингу? На кој начин е искористено Достоинство? Настрана што со својата лојалност и дадениот збор останаа до крај. Тоа и го очекував од Стојанче.

А сега? Што? Ниту Достоинство некого предаде ниту е откачено од СДСМ. Проектот беше тој и проектот заврши. Достоинство си направило нови пресметки и тоа е апсолутно легитимно.

Нема потреба од внесување зла крв помеѓу. И двете страни одиграа максимално чесно и братски.

Затоа, ќе те замолам да го образложиш болдираното. Немој да бидеш Курир.

zverka
28-07-13, 00:14
Кога беше агресијата ...достоинство не постоеше....

Бранители .. секоја им чест, особено на големиот број доброволци...

.. а генералот ... јбг.. и пред војната бил професионалец, тоа му беше професија за кој долги години примал плата, како и секој друг работник... може и цел живот да бил плаќан а никогаш да се нема потреба од стварна употреба (најдобрата варијанта)... тоа е ризикот на неговата професија

..така да имаме две категории бранители ... професионални и повикани...
.. за професионалните дополнителни права не се потребни ..тие и по завршетокот се враќаат на својата професија ..уствари и за време на конфликт тие не ја напуштиле професијата ... го работат точно она за кое што долги години се спремани и плаќани..

..другите ... бранители ... на кратко ... како што е и насекаде низ светот... по конфликтот државата им се заблагодарува и секој по својот пат ... евентуални права се можни само на повредени и инвалидизирани ..
.. вака како што е сега .. бараат леб преку погача, бараат стварање на посебна „каста“ привелигирани... пак ли ќе отвараме „продавници само за заслужни граѓани“...


п.с. сега чекам канонада „пцуење“ ...:D:D

Требаше да додадеш дека да ќутеше и да не збореше против ДПМНЕ денес Стојанче ќе беше господин во најмала рака амбасадор:sarkazam:.Но тој будала му се спротистави на најголемиот патриот на сите времиња.Ете за инат негов се уште не е донесен законот за бранители а сега Талат не е проблем -прозборе човекот. А еве го се спрема за денот кога ќе се поклони во Слупчане како и што му доликува на еден министер за одбрана.
Инаку да знаеш дека и доброволците во војната примале парични средства и тоа средства кои во тоа време ги надминувале и оние на професионалците.Да беше доброволец ова сигурно ќе го знаеше.:D

king
28-07-13, 00:34
Оваа констатација не ја разбирам баш најдобро.
Би била во ред ако победи коалицијата, а после тоа за бранителите-труба. Вака?
Логика Кингу? На кој начин е искористено Достоинство? Настрана што со својата лојалност и дадениот збор останаа до крај. Тоа и го очекував од Стојанче.

А сега? Што? Ниту Достоинство некого предаде ниту е откачено од СДСМ. Проектот беше тој и проектот заврши. Достоинство си направило нови пресметки и тоа е апсолутно легитимно.

Нема потреба од внесување зла крв помеѓу. И двете страни одиграа максимално чесно и братски.

Затоа, ќе те замолам да го образложиш болдираното. Немој да бидеш Курир.

Бистар си .. не мора да ти го кажувам тоа што го знаеш..

king
28-07-13, 00:36
Требаше да додадеш дека да ќутеше и да не збореше против ДПМНЕ денес Стојанче ќе беше господин во најмала рака амбасадор:sarkazam:.Но тој будала му се спротистави на најголемиот патриот на сите времиња.Ете за инат негов се уште не е донесен законот за бранители а сега Талат не е проблем -прозборе човекот. А еве го се спрема за денот кога ќе се поклони во Слупчане како и што му доликува на еден министер за одбрана.
Инаку да знаеш дека и доброволците во војната примале парични средства и тоа средства кои во тоа време ги надминувале и оние на професионалците.Да беше доброволец ова сигурно ќе го знаеше.:D

За фалбаџиството .. еднаш веќе се изјаснив!

Така да „рибарски“ приказни не се потребни...

zverka
28-07-13, 00:44
За фалбаџиството .. еднаш веќе се изјаснив!

Така да „рибарски“ приказни не се потребни...

А уште помалку сакаш вистини кои очигледно не ти се по ќеиф.

Don Korleone
28-07-13, 11:27
Кога беше агресијата ...достоинство не постоеше....:ne:
Место достоинство беа ..... доброволци.

Бранители .. секоја им чест, особено на големиот број доброволци...:sepoklonuva:

.. а генералот ... јбг.. и пред војната бил професионалец, тоа му беше професија за кој долги години примал плата, како и секој друг работник... може и цел живот да бил плаќан а никогаш да се нема потреба од стварна употреба (најдобрата варијанта)... тоа е ризикот на неговата професија
Премиеру Никола.

Во мојот живот сум работел многу дискретни работи кои останале тајна дури и за моите најблиски соработници. Посебно во периодот додека работев во специјалната полициска единица Тигар. Понекогаш, дури ниту ние, кои учествувавме во самите борбени акции, не знаевме каде се и што прават останатите наши тимови. Сме извршувале специјални полициски и воени операции во маскирни униформи на специјалната полиција, во плави униформи на регуларната полиција, сме работеле и во цивилна облека но сме работеле и во маскирни униформи на УЧК. Имам работено работи кои Вие и вашето опкружување можеби сте ги гледале, но само на филм.

..така да имаме две категории бранители ... професионални и повикани...
.. за професионалните дополнителни права не се потребни ..тие и по завршетокот се враќаат на својата професија ..уствари и за време на конфликт тие не ја напуштиле професијата ... го работат точно она за кое што долги години се спремани и плаќани..
Имаме плус 2 категодии бранители доброволци и војници од регуларната АРМ:
Првата е.............. вратени живи од воени операции,
Втората е ............ Загинати, ранети, осакатени, малтретирани и здравствено психички ослабени.

..другите ... бранители ... на кратко ... како што е и насекаде низ светот... по конфликтот државата им се заблагодарува и секој по својот пат.... Место да им се заблагодари ги спроведуваа како терористи во мвр.
Благодарници, награди, амнестии, диломи добиваат ОНАнистите, УЧКите

евентуални права се можни само на повредени и инвалидизирани ..
.. вака како што е сега .. бараат леб преку погача, бараат стварање на посебна „каста“ привелигирани... пак ли ќе отвараме „продавници само за заслужни граѓани“... Ги бараат своие сазлужени права кои ги следува.

п.с. сега чекам канонада „пцуење“ ...:D:D
п.с. нема ,,пцуење,, има колнење...


#1Maja04/03/2013, 09:05
Generale imam nekolku informacii za Vas. Navreduvan ste i ponizuvan od vraboteni na najvisoki mesta vo UBK (eden e nacalnik momentalno na eden sektor) . Ke Vi gi prenesam istite koga ovaa odvratna vladeacka garnitura ke padne od vlast. Pozdrav i do pobeda!
#2nina04/03/2013, 09:19
Bravo,koga togas vistinata ke izleze na videlina.
#3poli04/03/2013, 09:21
Generale ne se voznemiruvaj.Ke go vidime eden den posle padot na negovata familijarna imperija kolku pari vredi.A mislam deka ne vredi mnogu.

#9anja04/03/2013, 11:58
Generalu,me voodusevivte……..vie treba da bidete primer za site,najsrdecen pozdrav do vas.P.S vakvite luge kako vas me pravat da se cuvstvuvam gordo i da gledam mal zrak vo ovaa bezdna

#10Mihajlo04/03/2013, 13:32
General Angelov !
Custvuvam potreba da Vi ja proiznesam mojata gordost so Vas !
Bravo Generale ! Sme se gordeele sekogas so Vas i vasite pocituvaci .
Bravo za patriotizmot ,cesnosta, hrabrosta, izdrazlivosta . So vas sme .
Znaeme deka ke izdrzite .

#12Македонец04/03/2013, 17:27
Гвуески ги исмејува борците од НОБ, Гвујо ги исмејува борците од 2001, а тој самиот избегал од служење војска!!
#13Tamarce04/03/2013, 18:09
General Stojance!!!
sekoja cest e ova e gord i dostoinsven Makedonec, samo onie sto imaat cista sovest mozat da vozvratat na niskiot udar na nasiot ni “premier”

#15london04/03/2013, 21:04
Gruevski site gi omalovazuva sto se borele za Makedonija.Dodeka najgolemiot neprijatel go stava na celo na vojska.Pa misli li toj deka moze vo idnina povtorno da ima megu etnicka vojna.Koj ke odi da ja brani Makedonija i kako bi se branele koga neprijatelot e na celo so nashata vojska.Navistina Gruevski sto pravi nema rezon i se mi se cini deka Gruevski raboti da ja rasturi Makedonija.Koj normalen covek ke stavi ubiec na nashi vojnici minister.Od daleku mirisa deka Gruevski raboti protiv drzavata se izgleda e kupen od albancite.Samo neznam kade ke mu ide taa dusha ne samo na nego i na ostanatie podrzuvaci na ovaa unishtuvacka politika.

zverka
28-07-13, 11:43
Во мојот живот сум работел многу дискретни работи кои останале тајна дури и за моите најблиски соработници. Посебно во периодот додека работев во специјалната полициска единица Тигар. Понекогаш, дури ниту ние, кои учествувавме во самите борбени акции, не знаевме каде се и што прават останатите наши тимови. Сме извршувале специјални полициски и воени операции во маскирни униформи на специјалната полиција, во плави униформи на регуларната полиција, сме работеле и во цивилна облека но сме работеле и во маскирни униформи на УЧК. Имам работено работи кои Вие и вашето опкружување можеби сте ги гледале, но само на филм.

:aplauz:
Колку и да му изгледаат на некого како "рибарски" приказни.:cool:

чучулига
28-07-13, 11:51
Во мојот живот сум работел многу дискретни работи кои останале тајна дури и за моите најблиски соработници. Посебно во периодот додека работев во специјалната полициска единица Тигар. Понекогаш, дури ниту ние, кои учествувавме во самите борбени акции, не знаевме каде се и што прават останатите наши тимови. Сме извршувале специјални полициски и воени операции во маскирни униформи на специјалната полиција, во плави униформи на регуларната полиција, сме работеле и во цивилна облека но сме работеле и во маскирни униформи на УЧК. Имам работено работи кои Вие и вашето опкружување можеби сте ги гледале, но само на филм.

:aplauz:
Колку и да му изгледаат на некого како "рибарски" приказни.:cool:

A sho rabotele vo maskirni uniformu na UCK? :hmmm:

Don Korleone
28-07-13, 12:27
A sho rabotele vo maskirni uniformu na UCK? :hmmm:
Цуцулига не се чуди.

Секој кој се занимавал со војни работи, стратегија, тајни задоженија, уфрлување обавештајци во противничка страна, војна тактичка специјална активност, итн. знае што е тоа и што сакал да каже Ангелов.

Нешто слично како ова:

Jанко Бачев тврди дека четириесет дена пред масакрот кај карпалак во службата за државна безбедност постоела два службени документа со податоци дека на ридот од каде се пукаше врз конвојот на АРМ се наоѓала вооружена група од 10-15 лица кои преку ден биле присутни во ископаните ровови, а ноќе се криеле кај своите јатаци во блиското село со целосно албанско население.МВР успеала да ја идентификува оваа терористичка група, составена од поранешни криминалци и наркозависници и во групата да уфрли и свој соработник.Овие информации биле благовремено доставени до воената служба за безбедност во Министерството за одбрана,

zverka
28-07-13, 12:32
Единицата за специјални задачи при МВР на РМ - ТИГАР
Оваа единица е формирана далечната 1981 година во рамките на тогашниот Републички секретаријат за внатрешни работи на СР Македонија. Нејзина примарна цел при формирањето била посебни задачи од типот, обезбедување на јавни личности, справување со кризи, специјални задачи за кои не била подготвена тогашната милиција, а подоцна за антитероризам, специјални задачи од типот диверзантски акции, инфилтрирање позади линијата на непријателот, обезбедување на терен, подготовка на терен за воени дејствија на останати воени државни структури, приведување и апсење на криминалци или личности барани од законот, нуркање, извлекување на давеници, затрупани во лавини, експлозиви, и кучиња трагачи, обезбедување на лица од витално значење. Во поново време единицата беше надградена со воена метода за решавање на воени конфликти надвор од урбана средина.
Нејзиното борбено крштевање се случи во 2001 година во војната во Република Македонија. Од тој момент па се до денес се надградува единицата на секое поле. До денешен ден единицата е вброена во ТОП 10 Специјални полициски единици.
И Рангирана е како трета единица во делот на снајперизам во светски рамки.

Оваа единица даде 12 припадници од своите редови, и исто така имаше над 30 повредени во воениот конфликт во Р.Македонија во 2001 година.

Нејзини најуспешни акции се елиминацијата на командант Тели во 2001 година, Извлекување на полициската смена во с.Радуша во 2001 година, Ослободување на неколку тетовски окупирани маала во 2001, заедничката акција со армиската специјална единица Волци во Арачиново 2001 година. И постојано присуство во сите воени дејствија во 2001 година, координирано со АРМ или самостојно.
А во последно време 2007 година случајот Бродец, каде елиминира 8 терористи припадници на поранешната Она, и приведување на 7 исто така припадници на ОНА.
Во 2010 единицата беше повикана за акцијата на Скопска Црна Гора каде беше пронајдена и разбиена паравоена формација и запленето поголемо количество на оружје, како и во акција кај селата Рашче и Радуша при што елиминира 4 униформирани лица, припадници на паравоена криминална формација и притоа заплени поголемо количество на оружје.
Обуката за приправниците на оваа единица е со времетраење од 18 месеци, при што во тој период следат исцрпувачки селекции на кандидатите. Започнува со исцрпувачки 120 км. марш на единицата при тоа изведувајќи кондициони и борбени обуки.
Обуката е распоредена во 3 етапи. Прва елиминациона етапа во времетраење од 6 месеци. Тука е најголемата елиминација на недоволно подготвените. Исцрпувачки маршови и физички подготовки.
Втората етапа подразбира со запознавање на задачите кои единицата ги извршува и нивно имплементирање, како и организација по тимови кои подоцна ќе го претставуваат костурот на самите водови.
Третата елиминациона етапа е најтешка при што во неа се последните филтри каде што доаѓа до израз максималната физичка и психичка подготвеност на кандидатот...Се изведуваат сите претходно имплементирани вежби, маршови, борбени задачи, при што најслабите кандидати се отфрлаат.
Обуката и самата поставеност во единицата е по теркот на најпознатите светски полициски специјални единици, а како дополнително се имплементирани и елементи од Американските морнарички Фоки, Американските Ренџери и Делта одред, како и елементи од Руската Спец Наз и британска САС...
Сето ова комбинирано дава една крајна цел... безмилосна машина која е спремна да настапи и да ги исполни сите зададени задачи...

чучулига
28-07-13, 19:50
@ Don Korleone i zverka.

Blagodaram za pojasnuvanjeto.

Dodusha onaj primerot na Don Korleone sega me tera da prasham zoshto togash se dozvolilo da se sluchi shto se sluchi NO, tuka klavam tochka. Poarno mi e taka. Mrazam vojni i konflikti!

Fala ushte ednash.

politikant
29-07-13, 09:16
Само ли со Хрватска може да се прават споредби? Нема ли други држави? Особено САД која има убедливо најмногу војни низ светот... и секако... „воени ветерани“.

Стојанче (како политичка организација) тргна во борба против Груевски (ВМРО ДПМНЕ). Па нормално е дека истиот (истите) ќе бараат начин да се спротистават.

Ченто
29-07-13, 12:06
Само ли со Хрватска може да се прават споредби? Нема ли други држави? Особено САД која има убедливо најмногу војни низ светот... и секако... „воени ветерани“.
Со САД не ни помислувај да правиш споредба, затоа што државата има ’култна’ почит кон своите ветерани... Исто е и во Канада, исто е и во Франција итн.

C-4
29-07-13, 12:42
Исто е и во Британија. Секоја години граѓаните донираат буквално милиони во фондовите за поддршка на воените ветерани, настрана што пари се одвојуваат и од државниот буџет.

politikant
29-07-13, 12:45
Батали ’култна почит’... парите се „маката“. Кај нас за пари (а и политика) се зборува. Баш ме интересира што добиваат ветераните во САД (во пари и слично) и колку (и дали) е присутен „Рамбо синдромот“.

zverka
29-07-13, 12:52
Батали ’култна почит’... парите се „маката“. Кај нас за пари (а и политика) се зборува. Баш ме интересира што добиваат ветераните во САД (во пари и слично) и колку (и дали) е присутен „Рамбо синдромот“.

А мене баш ме интересира што добиваат ветераните на учк и колку и дали е присутен синдромот за грабежи на државни пари?

Ченто
29-07-13, 13:42
Батали ’култна почит’... парите се „маката“.
Батали такви муабети, пошто вистината е многу појинаква отколку што ти ја замислуваш... Не знам како е во САД (претпоставувам исто како и во Канада), меѓутоа овде каде што сум ветераните имаат милион (финансиски и друг вид) привилегии...
Напиши на Гугл canada veterans financial aid и ќе најдеш многу вебсајтови каде што можеш да се инфомираш...
Еве ги првите два што ми се отворија:
http://www.veterans.gc.ca/eng/department/press/viewrelease/1042
http://www.servicecanada.gc.ca/eng/audiences/veterans/benefits.shtml

Од друга страна, во Македонија бранителите се шутнати како партали, а учките добиваат министерски и други функционерски места во државата...
Замисли во САД за The Secretary of Defense да постават некој командант на војската од Садам...
Ама ај, тоа е веќе друга тема...

политикант, ич не се обидувај да браниш нешто ама ептен не се брани...
Стојанче Ангелов во секоја нормална држава би бил ХЕРОЈ!

cm punk
29-07-13, 16:19
Еве еден добар текст за тоа како се третирани во САД:

http://endoftheamericandream.com/archives/why-does-the-u-s-government-treat-military-veterans-like-human-garbage

Why Does The U.S. Government Treat Military Veterans Like Human Garbage?

The way that the U.S. government treats military veterans is absolutely disgraceful. Men and women that have given everything for this nation are literally being treated like human garbage by their own government. After watching how vets are treated, it is absolutely amazing that anyone is still volunteering to be a part of the military. We pay those in the military like crap, we keep sending our best soldiers back to Afghanistan and Iraq again and again, we don’t equip them properly, military suicides are at a record pace, hundreds of thousands of applications for veteran benefits are hopelessly backlogged, homelessness and unemployment among vets is much higher than for the general population, the condition of most VA hospitals is an absolute disgrace, and to top everything off now the Obama administration has started labeling military veterans as “potential terrorists”. What you are about to read should make you very angry. The abuse, neglect and outright disrespect that military vets receive from their own government is absolutely shocking. We owe these men and women a great debt for the service that they have performed for our nation, but instead the federal government kicks them to the curb and treats them with no honor whatsoever. The way a nation treats military vets says a lot about the character of that nation, and right now the way that America treats veterans says that we have the character of a steaming pile of manure.

Multiple Tours Of Duty

The U.S. military just keeps sending young men and women back to Iraq and Afghanistan over and over again without any regard for what the consequences might be.

If you can believe it, an astounding 20 percent of all active duty soldiers in the U.S. Army are on at least their third tour of duty.

Many others have done four tours of duty or more.

The following is from a recent Christian Science Monitor article….

Some 107,000 Army soldiers have been deployed to war three or more times since 2001, or some 20 percent of the active-duty force. More than 50,000 of those currently in uniform have completed four or more combat tours, Army figures indicate.

The physical, mental and emotional toll of these multiple tours of duty should not be underestimated. It is absolutely unprecedented in U.S. history for so many men to be sent back into frequent combat situations so repeatedly. The price of this foolishness could potentially be felt throughout our society for decades to come.

Record Number Of Suicides

The fact that many of our soldiers are spending way too much time in active war zones is a big reason why military suicides are at a record pace so far in 2012.

The stress of combat duty builds up over time. The physical, mental and emotional fatigue that comes with serving in combat is immense. Many soldiers see their marriages end, and others are left with severe physical and mental disabilities.

At some point many serving in the military cannot take it anymore and they commit suicide.

During the month of July, there were 56 suicides in the U.S. military in just 31 days.

That is absolutely disgraceful, but very little is being done about the underlying causes of these suicides.

Па патем и оние кои го убија Бин Ладен се убиени/самоубиени или бездомници во моментов.

Тоа што кај нас живеат толку пристоен живот не значи дека и во другите земји е така..

Само кај нас има некој кои се многу алчни како сестрани Љубе и Стојанче.

zverka
29-07-13, 16:22
Ај сега кажи на кого му е попријатен животот ,на Љубе и Стојанче или на командантите на учк.

cm punk
29-07-13, 22:32
Епа благодарение на капитулацијата која ја потпишаа предавникот Бранко и бугарофилот Љубчо животот им е подобар на победенците во војната.

zverka
29-07-13, 22:44
Епа благодарение на капитулацијата која ја потпишаа предавникот Бранко и бугарофилот Љубчо животот им е подобар на победенците во војната.

Бранко од уста не го извадивте а во Љубчо уште скришно се крстите,Љубе до вчера ви беше брат а денеска му сменивте пол ,Стојанче од генерал во сестра го именувате,друг некој имате ли за трансформација?Јохан се уште ви е брат нели ..Само да не забега со паметот како Љубе.:sarkazam:
Така функционирате вие небањатите.

cm punk
29-07-13, 23:08
Бранко од уста не го извадивте а во Љубчо уште скришно се крстите,Љубе до вчера ви беше брат а денеска му сменивте пол ,Стојанче од генерал во сестра го именувате,друг некој имате ли за трансформација?Јохан се уште ви е брат нели ..Само да не забега со паметот како Љубе.:sarkazam:
Така функционирате вие небањатите.

Ова ништо не ми значи.

А што се однесува до капењето, може ли да знам каков шампон користи Груевски кога ве капе 7 пати во 7 години за да станам и јас бањат како вас...

zverka
29-07-13, 23:43
Ова ништо не ми значи.

А што се однесува до капењето, може ли да знам каков шампон користи Груевски кога ве капе 7 пати во 7 години за да станам и јас бањат како вас...

Бањат не можеш да станеш затоа што ти го испрале мозокот а тука ти нема спас.
Не ми е јасно- поради тоа што некој бранител не се согласува со политиките на дпмне вие правите све да го ничкосате и со тоа да им направите мерак на тие што убивале ,палеле и силувале македонци во 2001.

politikant
30-07-13, 08:34
Ченто, никого јас не бранам. Напротив, на бранителите (ако е до мене) би им дал се’ и сешто, ако се може. Се обидувам да се направат споредби. Хрватска е еден пример, иако колку што се сеќавам, и таму не беа баш задоволни. Јас прашав за САД, ти со Канада ми споредуваш, иако Канада колку што паметам, не е нешто многу воено активна.

Џафери е друга приказна, не е во контекст на случајов. Него државата не го постави министер согласно државни заслуги. Тој е гола политика, партиски предложен човек за министер. Нели и Марјан (прилепскиот градоначалник) бил на Карпалак. Ама и тој политички стана тоа што е.

Стојанче ако не беше во политиката, како и Љубе... ќе беа херои. Ама кога се фаќа страна, тогаш борбата е политичка. Политиката е борба за власт. Како и секоја професија. Секој сака да постигне успех. Ама на власт може да е „еден“. Во бизнисот повеќе.

cm punk
30-07-13, 10:48
Бањат не можеш да станеш затоа што ти го испрале мозокот а тука ти нема спас.
Не ми е јасно- поради тоа што некој бранител не се согласува со политиките на дпмне вие правите све да го ничкосате и со тоа да им направите мерак на тие што убивале ,палеле и силувале македонци во 2001.

Мислам дека не се раборти за мозок оти комуњарите воопшто и го немаат.
Мерак на тие што силувале, палеле и убивале им направија Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски со потпишувањето на рамковниот договор. Тогаш веќе беше само прашање на време кога ДУИ ке си предложи кои свој кадар ќе биде министер за одбрана или за некои друг ресор. А тие борци кои ги споменуваш се луѓе жедни за власт кои имаат свои политички партии.

zverka
30-07-13, 11:30
Мислам дека не се раборти за мозок оти комуњарите воопшто и го немаат.
Мерак на тие што силувале, палеле и убивале им направија Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски со потпишувањето на рамковниот договор. Тогаш веќе беше само прашање на време кога ДУИ ке си предложи кои свој кадар ќе биде министер за одбрана или за некои друг ресор. А тие борци кои ги споменуваш се луѓе жедни за власт кои имаат свои политички партии.

Ајде бе Панки што не го донесат законот за бранители или се плашат да но го налутат Али.Нели почнаа постапка во која голем придонес даде Талат па за возврат го наградија во министер за одбрана-команува на луѓе во кои до вчера пукал.
Да сте имале мозок немаше вака да се однесувате со тие што немаат мислење како вашето.Што не направите ревизија на рамковниот штом сте толкави патриоти наместо да го проширувате и надградувате.
ПС-Се ближи прославата на учките од Слупчане,спремај се за спектаклот што ќе го приредат и уживај онака во дпмне стил. :sarkazam:

Ченто
30-07-13, 11:39
Стојанче ако не беше во политиката, како и Љубе... ќе беа херои. Ама кога се фаќа страна, тогаш борбата е политичка.
Две работи сакам да ти кажам во врска со ова...
Прво, свесно или не, го признаваш тоа што опозицијата на чело со СДСМ цело време го кажуваат, а тоа е дека Стојанче Ангелов е политичка жртва...
Второ, Стојанче Ангелов во политика влезе пред три години... А сепак не беше херој пред тоа... Затоа ти паѓа во вода тврдењето дека ако не бил во политика, ќе бил херој!


Ајде бе Панки што не го донесат законот за бранители или се плашат да но го налутат Али.
Законот за бранители ќе биде донесен во скратена постапка
http://www.sitel.com.mk/node/38402

Чаки, ЗОШТО не е донесен Законот за бранители?

C-4
30-07-13, 12:56
Они би го донеле, ама злобниот Стојанче ќе го злоупотреби за ситни политички поени. Па нејќат да му го прават ќејфот.

zverka
30-07-13, 14:45
Џафери: Не е ислучена посетата на споменикот во Слупчане
Тоа се дневни активности, а јас како министер сум претставник на сите граѓани и не е исклучена и таа можност и не гледам причина зошто да не, одговори министерот за одбрана Талат Џафери на новинарското прашање дали оваа година во август ќе го посети споменикот на ОНА во Слупчане и во кој формат.
На барање на новинарите да појасни дали евентуалната посета би била официјална на министер или ќе биде во друг формат, Џафери со дообјаснување: ако има официјален и неофицијален министер тогаш може да го третирате како што сакате.
Лани тогaшниот министер за одбрана Фатмир Бесими положи цвеќе на споменикот на УЧК во Слупчане. Тоа предизвика реакции, во кои се вклучи и Владата, од каде беше порачано дека одлуките за одбележување на некој настан со присуство на официјална владина делегација и нејзиниот состав ги носи Владата со заклучок. Владата лани соопшти дека нема донесено одлука за официјално одбележување на настанот кој се случи во Слупчане ниту пак има испратено владина делегација на таков настан.
Од настанот, минатата година се оградија и ГШ на АРМ и владејачката ВМРО-ДПМНЕ, потсетува Утрински весник.
http://www.plusinfo.mk/vest/101098/Gzaferi-Ne-e-isluchena-posetata-na-spomenikot-vo-Slupchane

cm punk
30-07-13, 14:54
Ајде бе Панки што не го донесат законот за бранители или се плашат да но го налутат Али.Нели почнаа постапка во која голем придонес даде Талат па за возврат го наградија во министер за одбрана-команува на луѓе во кои до вчера пукал.
Да сте имале мозок немаше вака да се однесувате со тие што немаат мислење како вашето.Што не направите ревизија на рамковниот штом сте толкави патриоти наместо да го проширувате и надградувате.
ПС-Се ближи прославата на учките од Слупчане,спремај се за спектаклот што ќе го приредат и уживај онака во дпмне стил. :sarkazam:

Законот колку што знам е сеуште во собраниска процедура и партијата неможе да направи ништо. А Талет не го стави министер он туку Ахмети благодарение напредавничкиот рамковен договор.

А за ревизија сега е тешко кога цела меѓународна заедница ги подржува, тоа требаше тогаш кога се носеше, сега веќе е прекасно... Само може преку референдум нешто да се направи...

zverka
30-07-13, 14:56
Законот колку што знам е сеуште во собраниска процедура и партијата неможе да направи ништо. А Талет не го стави министер он туку Ахмети благодарение напредавничкиот рамковен договор.

Се извинувам ,заборавив дека Али е премиер.Моја грешка.

Ченто
30-07-13, 15:00
Законот колку што знам е сеуште во собраниска процедура и партијата неможе да направи ништо...
Може, како не... Нека викне обезбедување, нека ги исфрли пратениците од ДУИ надвор од сала и нека го изгласаат законот!

cm punk
30-07-13, 15:08
Тоа не е можно од повеќе причини:

1. ДУИ е коалиционен партнер на ВМРО.
2. ДУИ не прави ништо незаконски.
3. Можни се меѓуетнички тензии.

zverka
30-07-13, 17:20
Панки законски ли е тоа што Талат не го потпишува одобрението за бесплатен одмор за децата на загинатите бранители.
http://24vesti.mk/talat-dzaferi-ne-ja-iskluchuva-mozhnosta-za-poseta-na-slupchane

ubermensch
30-07-13, 17:49
Панки законски ли е тоа што Талат не го потпишува одобрението за бесплатен одмор за децата на загинатите бранители.
http://24vesti.mk/talat-dzaferi-ne-ja-iskluchuva-mozhnosta-za-poseta-na-slupchane

Тоа му доаѓа неспособност на ДПМНЕ да се договори со Талат или можеби немање волја едноставно... Ама тоа Чаки не ти го признава :D

Ченто
30-07-13, 18:43
1. ДУИ е коалиционен партнер на ВМРО.
Па нели се фалевте дека законите се исти за сите??? Вака излегува дека учките од ДУИ имаат повеќе права отколку Македонските од сите опозициони партии... Срамота!!!

2. ДУИ не прави ништо незаконски.
Ви пречеше тоа што СДСМ поднесле 1.100 амандмани и кревавте галама за такво нешто, а го виткате опашот кога ДУИ ќе блокира донесување на закон со поднесени 15.520 амандмани... Зошто за СДСМ и за тие 1.100 амандмани не викавте дека не прават ништо незаконско? Срамота!!!

3. Можни се меѓуетнички тензии.
Конечно призна дека сте заложници на учките и дека тие се „главниот фактор“ во коаЉицијата...
Ви пречат меѓуетнички тензии, а не ви пречи политичка криза која што може да доведе до губење на кандидатски статус за влез во ЕУ и НАТО... Срамота!!!

cm punk
31-07-13, 09:15
Па нели се фалевте дека законите се исти за сите??? Вака излегува дека учките од ДУИ имаат повеќе права отколку Македонските од сите опозициони партии... Срамота!!!
ДУИ не направи ништо противзаконски.

Ви пречеше тоа што СДСМ поднесле 1.100 амандмани и кревавте галама за такво нешто, а го виткате опашот кога ДУИ ќе блокира донесување на закон со поднесени 15.520 амандмани... Зошто за СДСМ и за тие 1.100 амандмани не викавте дека не прават ништо незаконско? Срамота!!!
Јас за СДС никогаш не сум викал дека прават нешто против законски туку дека прават работи против државата. Тоа беше буџет а ова е закон. Да не се донесеше буџетот може сега ке банкнотиравме.

Конечно призна дека сте заложници на учките и дека тие се „главниот фактор“ во коаЉицијата...
Не е никој заложник но такви проблеми се секогаш возможни во коалициите...

politikant
31-07-13, 12:35
Ченто, Стојанче е политички поразен. Дали е жртва, не знам. Да, тој во политиката влезе подоцна, ама и пред тоа фаќаше (политички) страни. Јас не настапувам од позиција на власта, а против опозицијата, па да признавам... Политиката се граничи со мафијаштво, крволочна борба... некаде и буквално.

Законот за бранителите и буџетот не се ист пример. По бројот на амандмани да, ама по рок на траење не. Буџет не може да се носи кога годината веќе длабоко ќе помине, туку на почеток на годината. Следната година се носи следен буџет. А законот за бранители ќе задоцни, ама кога ќе се донесе ќе трае... На сите ни е јасно зошто се прави тоа со законот за бранителите... ама таква ни е ситуацијата...

Ченто
31-07-13, 14:25
Ако добро те разбрав, кај ДПМНЕ нема никаква вина ниту за третманот кон бранителот Стојанче Ангелов, ниту за недонесување на Законот за бранители... Така?

Demos
31-07-13, 16:29
...Законот за бранителите и буџетот не се ист пример. По бројот на амандмани да, ама по рок на траење не. Буџет не може да се носи кога годината веќе длабоко ќе помине, туку на почеток на годината. Следната година се носи следен буџет. А законот за бранители ќе задоцни, ама кога ќе се донесе ќе трае... На сите ни е јасно зошто се прави тоа со законот за бранителите... ама таква ни е ситуацијата...

Не треси глупости и не лажи... ќе ти се смеат. Ако си ти неинформиран не мора другите да ги дезинформираш.

Амандманите кај законот за бранители и буџетот не беа со ист број. Пробај пута 10. Не дека тоа нешто менува но треба да се потрудиш да бидеш што е можно попрецизен.

Покажи ни кај ти тоа си видел или прочитал дека буџетот не може да се донесе кога ќе се навлезе во календарска година?

Да те прашам, ги преспа дебатите на форумов и во јавноста по тоа прашање или онака тотално не ја познаваш базичната законска регулатива во Македонија... во овој случај за буџетот?

Il Presidente
02-08-13, 20:04
Ако добро те разбрав, кај ДПМНЕ нема никаква вина ниту за третманот кон бранителот Стојанче Ангелов, ниту за недонесување на Законот за бранители... Така?

Така

Don Korleone
02-08-13, 22:17
Така

* Нема вина ниту за ОНАнистот Т.Џафери дека стои во биографијата 1992 – 2001 - Офицер во АРМ.

* Дека не стои оти бил командант на балистичките агресори.

* Ниту за амнестираните според вашот термин ,,борци,, ....наградените балистички терористички агресори.

* Ниту за пералната за пари ,,Скопје 14,,

Ниту за стотици ниту....


Така!

Il Presidente
03-08-13, 07:37
Шо рипаш ка прле?

Јас на Ченто му посочив една наша интерна шала.

Имено: на така (а тој праша: така?) се одговора у наше маало, да јадеш ХХХ со лева рака.

Сконта пријателе?

:))))

Don Korleone
03-08-13, 10:42
Шо рипаш ка прле?

Јас на Ченто му посочив една наша интерна шала.

Имено: на така (а тој праша: така?) се одговора у наше маало, да јадеш ХХХ со лева рака.

Сконта пријателе?
:))))
Ова ти е алиби?...... за потврдата соТАКА за поставеното прашање од Ченто????


Да јадеш ХХХ со десна рака.

Capire? Non c'e modo di capirlo.

Il Presidente
03-08-13, 15:15
Сакаш конкретен одговор:
ВМРО ДПМНЕ нема одговорност за икс прашања што катаљон пати постави Ченто брз да даде ниту еден свој став или одговор.
Така

Don Korleone
03-08-13, 16:56
Вака, не е тоа конкретен одговор

Ајде уште ова белким ќе укапираш.

ДПМНЕ нема одговорност!!!??? ...цццццццццццццццццццццццццццццццццц, кој има СДСМ и Банко..... сигурно сега Заев.

Тешко да сватиш.Ајде на Ченто не даде одговор, ама бегаш не даваш одговор во врска со темата на овие прашања:

* Нема вина ниту за ОНАнистот Т.Џафери дека стои во биографијата 1992 – 2001 - Офицер во АРМ.

* Дека не стои оти бил командант на балистичките агресори.

* Ниту за амнестираните според вашот термин ,,борци,, ....наградените балистички терористички агресори.

king
03-08-13, 17:16
Вака, не е тоа конкретен одговор

Ајде уште ова белким ќе укапираш.

ДПМНЕ нема одговорност!!!??? ...цццццццццццццццццццццццццццццццццц, кој има СДСМ и Банко..... сигурно сега Заев.

Тешко да сватиш.Ајде на Ченто не даде одговор, ама бегаш не даваш одговор во врска со темата на овие прашања:

* Нема вина ниту за ОНАнистот Т.Џафери дека стои во биографијата 1992 – 2001 - Офицер во АРМ.

* Дека не стои оти бил командант на балистичките агресори.

* Ниту за амнестираните според вашот термин ,,борци,, ....наградените балистички терористички агресори.


Некој заборава кој прв побрза да амнестираните „балистички терористички агресори“ си ги прибере во влада ....:D:D

... а бе ..само да се мрчело ...

Ченто
03-08-13, 17:25
...си ги прибере во влада...
Епа тоа е разликата...
Едните само ги прибраа во влада, а другите ем ги прибраа, ем им ги дадоа Министерство за одбрана и Министерство за правда, ем учка поставија за министер, ем ги амнестираа тие што пишуваа графити по телата на македонски цивили, ем направија милион други отстапки...

Колку и да МРЧИШ, вистината нема да ти оди во прилог!:cool:

king
03-08-13, 17:40
Епа тоа е разликата...
Едните само ги прибраа во влада, а другите ем ги прибраа, ем им ги дадоа Министерство за одбрана и Министерство за правда, ем учка поставија за министер, ем ги амнестираа тие што пишуваа графити по телата на македонски цивили, ем направија милион други отстапки...

Колку и да МРЧИШ, вистината нема да ти оди во прилог!:cool:


Први „пакт“ со „терористите“ направија сдсм во 2002 ... се после тоа е само „рутина“.....

...кога веќе збориме за вистината....

.. а бил талат или некој друг ...пак ќе се најдеше причина за мрчење...:D:D

Don Korleone
03-08-13, 18:04
Први „пакт“ со „терористите“ направија сдсм во 2002 ... се после тоа е само „рутина“.....

...кога веќе збориме за вистината....
Епа вистината е кој да беше ,,пакт,, МИР мораше да има да не гинат и не патат недолжни цивили од балистите.
.. а бил талат или некој друг ...пак ќе се најдеше причина за мрчење...:D:D
Сакаш да кажеш и достоинство мрчи оти бил талат.

Причина за мрчење немаше да има да не ставеше аљи преку гвујо учка на такво осетливо место.

C-4
04-08-13, 10:25
Признавам, јас сум еден од тие што не контаат како магарето лета, додека вие се натпреварувате кој ќе каже дека лета повисоко.

zverka
18-08-13, 23:25
„Достоинство“ бара одликување на бранителите

Одликување на бранителите и давање признание за нивните дела побараа денеска од Достоинство.

Оттаму велат дека ќе побараат од претседателот Ѓорге Иванов да формира Комисија со претставници од АРМ, МВР но и претставници на самите бранители со што би се признале нивните заложби за државата во конфликтот во 2001-та.
http://www.plusinfo.mk/vest/103079/Dostoinstvo-bara-odlikuvanje-na-branitelite

king
06-10-13, 20:56
Толку ли беше љубовта?


http://grid.mk/read/news/505945088/4803294/stojanche-angelov-ni-potvrduva-ni-demanira

http://grid.mk/read/news/505945088/4802584/dostoinstvo-si-zaminuva-od-koalicijata

http://grid.mk/read/news/505945088/4803626/stojanche-angelov-se-pishmani-vo-koalicijata-so-zaev

ABC
06-10-13, 21:01
Толку ли беше љубовта?


http://grid.mk/read/news/505945088/4803294/stojanche-angelov-ni-potvrduva-ni-demanira

http://grid.mk/read/news/505945088/4802584/dostoinstvo-si-zaminuva-od-koalicijata

http://grid.mk/read/news/505945088/4803626/stojanche-angelov-se-pishmani-vo-koalicijata-so-zaev

Абе ни толку, ама ај.....;)

ROMA
06-10-13, 22:08
Стојанче нема шанси да биде прифатен од ниедна политичка опција.
Се разликува од сите нив. Чесен, храбар, патриот и професионално остварен со сопствен труд без грб на партија или фамилија.
За жал иако и најмногу ни требаат луѓе како него, овде тие не поминуваат........

Урош
06-10-13, 23:57
Стојанче нема шанси да биде прифатен од ниедна политичка опција.
Се разликува од сите нив. Чесен, храбар, патриот и професионално остварен со сопствен труд без грб на партија или фамилија.
За жал иако и најмногу ни требаат луѓе како него, овде тие не поминуваат........

сум го почитувал многу, ама кога се ујдиса со комуњарите се истроши...

вртикапи и луѓе без свое јас и достоинство, не фала...

cm punk
07-10-13, 08:06
Стојанче веќе почнува да го надминува и Стојан Андов. Секоја година е во нова коалиција.

Но сепак неговото постоење и ирелевантво. Веќе ја изгуби целата почит и кај борците и кај македонскиот народ.

neven
07-10-13, 09:56
Веднаш по изборите Достоинство ги прекина сите врски со СДСМ. Ова сега што се постира е само формализирање на направеното.

BertThom70
07-10-13, 10:07
Но сепак неговото постоење и ирелевантво. Веќе ја изгуби целата почит и кај борците и кај македонскиот народ.

po shto zakluchi? jas ne sum od borcite, jas sum od narodot i ne mislam kako shto kazhuvash ti!

Ченто
07-10-13, 10:18
Секоја година е во нова коалиција.
Чаки, знаеш ли кои се разликите помеѓу Стојанче и лигушот?

1. Стојанче менува македонски партии кога влегува во коалиција, а лигушот ги менува албанските партии како ПАРТНЕРИ...
2. Стојанче менува само коалиции, а лигушот и ПАРТИИ менува... Вчера беше во ДА, денес е во ДПМНЕ, утре само Господ знае каде ќе заврши...
3. Стојанче беше во коалиција со ДПМНЕ тогаш кога ДПМНЕ беше во опозиција... Со СДСМ се здружи кога и овие беа во коалиција... Тоа Стојанче го прави многу посилен и поголем од сите оние лигави сончогледи кои што се лепат само за партиите на власт!

...jas sum od narodot i ne mislam kako shto kazhuvash ti!
Ти не си од народот... Тие што ја критикуваат актуелната власт, не се народ, туку предавници и странски платеници!

politikant
07-10-13, 12:38
Стојанче не смееше Достоинство да го регистрира како политичка партија. Со тоа политичките партии ги направи свои ривали. Требаше да остане невладина организација.

ABC
07-10-13, 12:56
Изгледа бранителиве ќе станат само експерти во собирање потписи, за се што на Стојанче ќе му падне на ум, во моментот де.

Ченто
07-10-13, 15:16
Стојанче не смееше Достоинство да го регистрира како политичка партија. Со тоа политичките партии ги направи свои ривали. Требаше да остане невладина организација.
Достоинство и кога беше беше Здружение, НЕ УСПЕА да со помош на ДПМНЕ да најде решение за бранителите... А кој го знае Стојанче Ангелов, ќе знае дека партијата ја формира заради бранителите, не заради себе...
Од интервјуто на Стојанче Ангелов за Воденица:
Нашите проблеми започнаа уште на почетокот на вооружените дејствија. Во 2001 година припадниците на МВР беа уредно осигурани во осигурителната компанија „КЈУБИ Македонија“ која без проблем започна да ги исплаќа осигурителните премии на ранетите и загинатите полицајци, но на 29 април 2001 г., Управниот одбор на КЈУБИ одеднаш донесе одлука да се стопираат овие исплати. Причината за оваа контраверзна одлука е убиството на осумте припадници на безбедносните сили во крвавата заседа кај шарпланинското село Вејце која се случи ден претходно.
По завршувањето на вооружените дејста, Армијата започна договорно да им исплаќа отштета на воените инвалиди и на членовите на семејствата на загинатите. Поттикнати од АРМ и ние во МВР изработивме предлог за праведно обесштетување на ранетите и на семејствата на загинатите. Тогашниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски веднаш и без никакви забелешки го прифати овој предлог, по што истиот беше даден на мислење во Министерството за финансии. Тогашниот министер за финансии, технократот Никола Груевски даде негативно мислење. А се работеше за околу 2-3 милиони евра. Истиот оној Груевски кој денес како премиер и како голем патриот троши огромни суми на пари за најразлични глупости, во 2002 година кога во Македонија сеуште мирисаше на крв и барут, како министер за финансии не сакаше да одвои 2-3 милиони евра за воените инвалиди и семејствата на загинатите.
Во истиот тој период Љубе Бошковски даде наредба да се формира Единицата за брзи интервенции – Лавови која броеше повеќе од 1.000 луѓе. Министерот Љубе Бошкоски ги потпиша договорите за вработување на припадниците на Лавовите, но технократот Никола Груевски повторно даде негативно мислење со кое го спречи вработувањето на Лавовите.
http://vodenica.macedonians.tv/intervju/stojanche_angelov.asp

Django
07-10-13, 16:20
Информација за листата попушинела од Ченто:
https://www.facebook.com/stojance.angelov?hc_location=timeline
Стојанче Ангелов
2 hours ago near Skopje
Денес, на Воената aкадемија во Скопје, во присуство на министерот Талат Џафери (алиас командант Форина од УЧК) новопримените питомци дадоа свечена заклетва.

Заклетва даде Алили Бујар, рангиран на 109 место од вкупно 125 кандидати, со освоени 63 бода.
Заклетва не даде Јован Илиев рангиран на 11 место со освоени 93 бода.

Заклетва даде и Халим Илир, рангиран на 108 место со 63 бода.
Заклетва не даде Кристијан Спасески рангиран на 12 место со 93 бода.

Заклетва даде и Рамадани Премтим, рангиран на 106 место со 64 бода.
Заклетва не даде Виктор Николовски рангиран на 13 место со 92 бода.

На кој јазик даваа заклетва питомците Албанци од кои повеќето воопшто не го ни зборуваат македонскиот јазик???

Заклетва даде и Стефан Иванов рангиран на 67 место со 77 бода а заклетва не даде Манасиевски Антонио рангиран на 14 место со 92 бода.

ПОГЛЕДАЈТЕ ГИ ПРИМЕНИТЕ КАНДИДАТИ:

МАКЕДОНЦИ:
Мажи (8): Бојан, Никола, Диме, Христијан, Александар, Роберт, Стефан и Александар.
Жени (6): Тијана, Соња, Марија, Тамара, Марија и Христина.

ДРУГИ:
Мажи (12): Дурак, Кастриот, Фатон, Сабаудин, Садам, Адис, Дашмир, Премтим, Илир, Бујар, Иљхан и Алмин.
Жени (0): НЕМА ЖЕНИ

За крај погледајте како треба да изгледа една вистинска македонска заклетва: http://www.youtube.com/watch?v=MI4Juku44g4

07.10.2013 година
Генерал Стојанче Ангелов

Ченто
07-10-13, 16:30
^^^
Страшно и жално!:(

Листа „ПОПУШИНЕЛА“ - Update

1. Насилно во училиштата се поставуваат табли со нови имиња... И за тоа НИКОЈ не одговара...
2. Се амнестираат терористи кои со ножеви пишувале по грбовите на Македонци, кои што ги принудувале жртвите полово да општат помеѓу себе, да имаат анален и орален секс и им внесувале стапови во анус...
3. Албанци одат ноќе на Кале за да го срушат она што Македонците го изградиле дење... И за тоа НИКОЈ не одговара...
4. Цела МК јавност на ТВ гледа како зам. министер на полиција им ги вади лисиците на уапсени Албанци и ’мува не го лази’...
5. Министер за правда ни е Албанец...
6. Министер за одбрана ни е Албанец...
7. Пратеници на ДПМНЕ гласаат за поставување на грандиозен споменик на Хасан Приштина...
8. Не може да се направи попис во државата (за да не се ’наљути’ Аљи)... Македонија и Сомалија се единствени држави во светот без попис...
9. На стадиони и во спортски сали се виорат антимакедонски транспаренти долги по неколку десетици метри... И за тоа НИКОЈ не одговара...
10. На разни собири се палат македонски знамиња (примери во Гостивар, Струга, Тетово и Кичево)... И за тоа НИКОЈ не одговара...
11. Хулигани дивеат и кршат излози на македонски продавници во Гостивар... И за тоа НИКОЈ не одговара...
12. Од страна на официјални државни функционери се положува цвеќе и им се оддава почит на загинати терористи од УЧК... И за тоа НИКОЈ не одговара...
13. Симпатизери од ДПМНЕ по социјалните мрежи отворено признаваат дека би гласале за кандидати на ДУИ ако тоа помогне да биде поразен рошавиот гангстер...
14. Пратеници на ДПМНЕ гласаат за владата да ги финансира прославите на Албанците, вклучително и прославата на ’100 години од независноста на Албанија’...
15. По фасадите се пишуваат графити: „Добредојдовте во Албанија“... И за тоа НИКОЈ не одговара...
16. Официјални општински вебсајтови егзистираат САМО на албански јазик... И за тоа НИКОЈ не одговара...
17. На територија на Македонија е отворен музеј на УЧК...
18. Низ цела држава, во координација со ДПМНЕ, по разни поводи се поставуваат огромни албански знамиња...
19. Во Западна Македонија се обезглавуваат и оскврнавувааат бисти на македонски револуционери и првоборци... И за тоа НИКОЈ не одговара...
20. Се менуваат имиња на улици во Гостивар, со имињата на балистот Џемо Хаса, Адем Јашари, 116. бригада, УЧК... И за тоа НИКОЈ не одговара...
21. Во дебарските училишта по ѕидови се пишуваат пароли „Еден јазик, еден народ, една држава, едно знаме“... И за тоа НИКОЈ не одговара...
22. Возови кои што сообраќаат од Скопје кон Кичево и обратно, постојано се мета за каменување... И за тоа НИКОЈ и никогаш не одговарал...
23. Во Македонија се открива споменик на борец на УЧК, качен на тенк од АРМ и со подигната рака на која што има 6 прсти (симбол на Голема Албанија)...
24. Директорите во училиштата каде што мнозинство од децата се Албанци, на Денот на албанската независност нема да организираат настава, иако тоа не е предвидено со постоечкиот Закон за празници... И за тоа НИКОЈ не одговара...
25. Член на владата јавно изјавува дека не одговара пред премиерот, туку пред лидерот на партијата... И за таквата изјава влакно на коса не му фали...
26. За прв пат еден Поглавар на Исламската Верска Заедница јавно изјавува дека „Обединувањето на албанските земји е Божјата волја“ и дека „Албанија ќе има единствена граница“...
27. Вработија во администрација илјадници Албанци кои што си седат дома и си добиваат плата од народни пари (затоа што нема никаква работа за нив)...
28. На јавни собири на Албанците се пука со огнено оружје, а низ Кичево се вози и од возилата се пука со калашникови... И за тоа НИКОЈ не одговара...
29. Во ситуација кога светот му се спротивставува на Бериша заради неговите изјави за Голема Албанија, нашиот премиер му оди во посета и одржува пријателски врски со него...
30. Униформирани лица од АРМ парадираат во Тирана на Денот на независност на Албанија без да се даде објаснување во кое својство го правеле тоа...
31. Кога ќе стане густо на меѓуетнички план, премиерот заминува во странство на претходно НЕпланирани патувања...
32. Му дозволуваат на коалициониот партнер Аљи да го блокира изгласувањето на Законот за бранители, со 15.000 амандмани, непреведени на македонски јазик...
33. Полицајци носат со нож избодени момчиња во Ургентен центар, а полицијата ’не е информирана’ за случајот...
34. За прв пат се дозволува организација на фудбалски натпревар на кој што настапува репрезентација на Илирида...
35. Македонски пратеници парично се казнуваат за отсуство од собраниска седница, а никој не го казнува Ахмети кој што од вкупно 91 седница, присуствувал само на една...
36. Сите кривични пријави за лица од албанска националност завршуваат со кривични пријави
37. Министри им се обраќаат на припадниците на АРМ на албански јазик...
38. На собраниски комисии се претседава на албански јазик...
39. Водач на екстремистички групи кои ги напаѓаа бранителите на Македонија се прогласува за почесен граѓанин на Тетово...
40. Патриотот Груевски на парламентот му предлага Командант на УЧК за нов министер за одбрана во Владата на РМ...
41. Патриотот Груевски на парламентот му предлага осуденик на 12 години затвор (осуден заради „здружување поради непријателска дејност и загрозување на уставниот поредок“) за нов министер за локална самоуправа...
42. Урната статуа на Гоце Делчев пред училиште во Струга и за тоа никој не одговара...
43. На протести од Македонци, поради фрлање камења приведени 19 лица, а за многу пожестоки протести од Албанци следниот ден, со 26 повредени, многу ошететени возила, каменувани и искршени автобуси, запален автобус итн., приведени само 8 лица...
44. Фискалните сметки во продавници и кафулињата почнуваат да се издаваат на албански јазик и за тоа НИКОЈ не одговара...
45. Патриотот Груевски носи Македонци од Мала Преспа за да гласаат за Учката Дехари да стане градоначалник на Кичево...
46. Градоначалник од Струга исфрла Директор на училиште (Македонец) од канцеларија, а патриотите МОЛЧАТ...
47. Директор на јавно претпријатие, Албанец, на свечена јубилеарна прослава вика гости од Косово кои што говорат на албански јазик, без да се обезбеди превод...
48. „Невладина“ организација Веритас крши прозорци од општина Центар против стопирање на изградба на црква, а НИГДЕ ГИ НЕМА за да протестираат против спречување на изградба на црква во Октиси...
49. Низ цела Македонија се спроведуваат полициски акции и се приведуваат нарко-дилери, ОСВЕН во градовите од Зап. Македонија кои што се под контрола на ДУИ...
50. Во Македонија се печатат поштенски марки со БАЛИСТИ...
51. На факултетите во западниот дел на Македонија се свири албанската химна во чест на отворање на новата академска година...
52. Во Македонија се апсат несразмерно повеќе Македонци отколку Албанци... Тука не важи Бадинтеровото правило...
53. Лидерот на коалициониот партнер на ДПМНЕ сред Брисел изјавува дека рамковниот договор ќе се исполни тогаш кога албанскиот ќе стане официјален јазик во Македонија и НИКОЈ од патриотите не реагира...
54. Се сквернават православните гробишта, се откорнуваат надгробни плочи, се кршат гробови, се крадат христијански обележја и за тоа НИКОЈ не одговара...
55. Инспектори од УЈП ’дисциплинираат’ само дуќани во сопственост на Македонци, а не и на Албанци... За Албанците во Македонија не е задолжително издавање фискални сметки, дозволено е да се пуши во нивни кафеани итн. итн.
56. Иако двете најголеми македонски партии се договорија да коалицираат во Струга, шест месеци по изборите Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во советот на Струга гласаа за Албанец - Претседател на Совет...
57. Градоначалникот на Струга поставува спомен плочи и други спомен обележја на албански борци за слобода, а патриотите МОЛЧАТ...
58. Командант Форина (актуелен министер за правда) го унапреди во Мајор Командант Ваљоли (досегашен капетан во АРМ), иако патриотите од ДПМНЕ преку своите медиуми тврдеа дека тоа нема да се случи...
59. На Воената aкадемија во Скопје се примаат питомци-Албанци рангирани на 106-то, 108-мо и 109-то место, а не се примаат Македонци рангирани на 11-то, 12-то, 13-то и 14-то место...

To be continued

knez
07-10-13, 18:15
Информација за листата попушинела од Ченто:
https://www.facebook.com/stojance.angelov?hc_location=timeline

Сега сето ова убаво ќе ти го објасни ЕАГ,за кој многу тука опозиционери имаа длабок наклон.
Ова е се дел од евроатланската агенда.

Django
07-10-13, 18:19
Сега сето ова убаво ќе ти го објасни ЕАГ,за кој многу тука опозиционери имаа длабок наклон.
Ова е се дел од евроатланската агенда.

Ова има врска со тендерска агенда. Никаква друга.

А познавајќеи го твојот профил (шо би рекол ЕАГ), немој жифти мајка да ги нудиш русите како спас. Видовме една таква српска попушинела.

knez
07-10-13, 18:47
Ова има врска со тендерска агенда. Никаква друга.

А познавајќеи го твојот профил (шо би рекол ЕАГ), немој жифти мајка да ги нудиш русите како спас. Видовме една таква српска попушинела.

Тендерската агенда знаеш како фино би се правела без нив(албанците),ако ги нема евроталибаниве,ама што да се прави кога НАТО нема алтернатива.
А што се однесува до Србите,тоа ќе ги прашаш од каде дојде Милошевиќ и кога тоа тој склучи сојуз со Русија,и тоа Јелцинова Русија која банкротираше 1998,на чие нело беа познатите чифути Березовски Гусински Ходорковски .......

Django
07-10-13, 18:53
ОК Кнез, ај да не ја оптеретуваме темата, малку забегавме.

cm punk
07-10-13, 20:23
po shto zakluchi? jas ne sum od borcite, jas sum od narodot i ne mislam kako shto kazhuvash ti! Знам голем број на борци а само помалку од 20% го поддрживаат а за поддршката од народот се виде на предходните локални избори каде што здружената опозиција доживеа целосен пораз.

1. Стојанче менува македонски партии кога влегува во коалиција, а лигушот ги менува албанските партии како ПАРТНЕРИ...
Нема врска тоа. Груевски прави нешто што мора за доброто на државава а Стојанче никој не го тераше да коалицира со најголемиот предавник во поновата историја.

2. Стојанче менува само коалиции, а лигушот и ПАРТИИ менува... Вчера беше во ДА, денес е во ДПМНЕ, утре само Господ знае каде ќе заврши...
Нема врска менувањето на партии. Тоа е право на секој поединец. Кога ќе види дека партијата во која членува оди во погрешен правец ја напушта и оди во друга партија каде што ќе може да и помогне на државава. Нема ништо лошо што Груевски, Ставревски, Јанкуловска биле предходно во други партии. Проблемот е со камелеоните:

Тој е себе-промотивен и камелеон којсе менува во променетата средина.

Токму затоа СДСГ веќе никој не ги сфаќа сериозно. За ставот за името имаат сменето 5/6 ставови, за коалицијата во струга и кичево се премислија, за подршката за законот за бранители се предомислија итн...

3. Стојанче беше во коалиција со ДПМНЕ тогаш кога ДПМНЕ беше во опозиција... Со СДСМ се здружи кога и овие беа во коалиција... Тоа Стојанче го прави многу посилен и поголем од сите оние лигави сончогледи кои што се лепат само за партиите на власт!
Не баш тоа го прави само нестабилен политичар а за такви нема место на политичката сцена.

Ти не си од народот... Тие што ја критикуваат актуелната власт, не се народ, туку предавници и странски платеници![/QUOTE]
Не се согласувам.

zverka
07-10-13, 20:45
Веднаш по изборите Достоинство ги прекина сите врски со СДСМ. Ова сега што се постира е само формализирање на направеното.

Точно..А и тие поупатените на форумов го приметија тоа ...Особено после пасивизирањето на одредени тн.достоинствени членови-агрономи..кои баш ги здоболе за достоинството на Стојанче..
Верувам дека ги има провалено .....
Инаку, исправен потег на ДОСТОИНСТВО од кој треба да се плаши само владејачката партија ...никако СДСМ..

Ченто
07-10-13, 21:22
Нема врска тоа. Груевски прави нешто што мора за доброто на државава...
Да, знам... Баш затоа се ажурира листата ПОПУШИНЕЛА... За сите ДОБРИНИ што ги прави лигушот за државата, да бидат на едно место!:cool:


Нема врска менувањето на партии. Тоа е право на секој поединец.
Ц ц ц, со што ли ве ранат по тоа штабовите???
Ако е за Стојанче, грев е менувањето партии и коалиции... Ако е за лигушот, тогаш се повикуваш на правото за слободен избор...
До кога бе двојни аршини??? Ц ц ц!?:sarkazam:


...за коалицијата во струга и кичево се премислија...
Пошто во Курир не ги пишува овие работи, да ти ја кажам вистината... СДСМ бараше Македонец да биде претседател на Советот во Струга, а ДПМНЕ гласаше за Албанец...
http://24vesti.mk/sdsm-bara-makedonec-za-pretsedavach-na-sovetot-na-struga
http://www.maktel.mk/makedonija-2/item/5871-sdsm-struga-ako-vmro-dpmne-prifati-albanec-da-bide-pretsedavach-na-sovetot-kje-ja-preispitame-koalicijata
http://a1on.mk/wordpress/archives/215377
И после се правела листа ПОПУШИНЕЛА... Епа ќе се прави!:hmmm:


...баш тоа го прави само нестабилен политичар...!
Ем нестабилен политичар, ем ЛИГУШ... Е таков човек ни е сега премиер!:nemiseveruva:

cm punk
07-10-13, 21:40
Да, знам... Баш затоа се ажурира листата ПОПУШИНЕЛА... За сите ДОБРИНИ што ги прави лигушот за државата, да бидат на едно место!:cool:
Незнам на која листа мислиш. Ако мислиш на онаа со 58 точки таа не е ни вредна да се споменува. Не гледам ништо друго освен национализам и двојни аршини кои не поминуваат ни во вашите штабови а камоли кај македонскиот народ.

Ц ц ц, со што ли ве ранат по тоа штабовите???
Ако е за Стојанче, грев е менувањето партии и коалиции... Ако е за лигушот, тогаш се повикуваш на правото за слободен избор...
До кога бе двојни аршини??? Ц ц ц!?:sarkazam:
За разлика од тебе јас не сум член на политичка партија и не одам по штабови. А јас никаде не реков дека е грев да менуваш коалиции ( тоа го викате само вие како во случајот со ЛП) туку само дека Ангелов ја изгуби секоја почит кај народот и борците. И како што кажав нема ништо лошо во менување на партии ако имаш консизтентност во одлукуте ( да не бидеш камелеон како Бранко и 90% од СДСГ-овците)

Пошто во Курир не ги пишува овие работи, да ти ја кажам вистината... СДСМ бараше Македонец да биде претседател на Советот во Струга, а ДПМНЕ гласаше за Албанец...
На прво место тој е македонски граѓанин а не Албанец а и нема ништо лошо во гласање за него ( мислам дека за него гласаше и член на СДСГ). Подобро е да има претседател отколку воопшто да нема. Но од каде би знеле вие за тоа кога вас ве боли кур за народот и гледате само да освоите ситни поени? Токму затоа не следните избори во Кичево ќе го јадете 2 спрема 1.

Ем нестабилен политичар, ем ЛИГУШ... Е таков човек ни е сега премиер!:nemiseveruva:
Груевски не е ниту нестабилен политичар а најмалку лигуш.

Ченто
08-10-13, 00:44
Незнам на која листа мислиш. Ако мислиш на онаа со 58 точки таа не е ни вредна да се споменува.
Штом знаеш дека има 58 точки, значи знаеш која е... И гледам дека ја следиш... Добро е тоа, пошто гревовите од лигушот не смеат да се заборават!:cool:

За разлика од тебе јас не сум член на политичка партија и не одам по штабови.
Можеби ФОРМАЛНО не си член и немаш книшка, ама според начинот на размислување и интенцијата да изиграваш ангел-чувар на ликот и делото на лигушот, не сум сретнал поголем партиски ПАЦОВ од тебе...
Ама да се вратиме на темата, пошто ти далеку си од тоа да заслужуваш посебна дебата за тебе!;)

А јас никаде не реков дека е грев да менуваш коалиции...
ЛАЖГО!!!
Еве го твојот пост:
Стојанче веќе почнува да го надминува и Стојан Андов. Секоја година е во нова коалиција.
Ама откако ти го спомнав примерот со лигушот кој што менува и ПАРТИИ и КОАЛИЦИИ, гледам дека почна да креваш рачна... И тоа е добро, гледам дека малку по малку, ќе ти го дотераме умот!:D

На прво место тој е македонски граѓанин а не Албанец а и нема ништо лошо во гласање за него...
Уште еден пример за двојни аршини... Прво се обиде да ги искритикуваш СДСМ дека биле за Албанците, а против Македонците, за после (откако ти докажав дека небањатите се за Албанците) почна да ни продаваш овде лажни принципи и да ни кажуваш дека Албанците се македонски граѓани!:sarkazam:

Груевски не е ниту нестабилен политичар а најмалку лигуш.
Груевски е ЛИГУШ, мекотелец и безгласна буква... Ништо не смее сам да одлучи без да му дозволат Аљи А’мети и Сашо Мијалков... На моменти и малку жал ми паѓа за него!:(

novace
08-10-13, 11:12
И Стојанчо му кажа чао на СДСМ (http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E7954D7C4D45134D80C69E3F4A1D5D0 4)

http://vecer.com.mk/WBStorage/Articles/BBAAC52A6DEED944B8760B93C9BDC950.jpg
По Фијат, Ивон и Драгиша, и Стојанче Ангелов го напушти опозицискиот Сојуз за иднината.. Тој вели дека ја напушта опозициската коалиција за партијата на следните избори сама да ја тестира довербата кај електоратот.
- Ние не бегаме, туку сметаме дека Сојузот ваков каков што е не ги дава очекуваните резултати. Ние едноставно имаме многу разлики, јас сум во партија која смета дека треба да прекинат преговорите за името, а сум во коалиција во која повеќето партии се за промена на името - изјави Ангелов.

Ангелов беше категоричен дека ваквиот потег е предизвикан, пред се поради интересот на партијата на изборите да настапи самостојно, а не поради каква било идна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, како што тоа веднаш ќе биде протолкувано.

По катастрофалниот пораз на опозицијата на локалните избори Достоинство почна активности за кои како што изјавуваше Ангелов, не само што не барал коалициска поддршка, туку истовремено им се обраќал и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Тогаш Достоинство почна да собира потписи за референдум за територијалната организација на државата.
:hoho:

N.C.D.
08-10-13, 11:16
..ova se samo vlazhni sonishta na novache i vecher.....

Урош
08-10-13, 13:37
..ova se samo vlazhni sonishta na novache i vecher.....

до пред избори кај комуњарите ќе останат само НЦД и Ченто...:D:D:D

N.C.D.
08-10-13, 13:58
..da nemash gajle ti...kolku sme tolku sme-tokmu sme.....
...nego ti kaj ke ostanesh koga ke padne gujo nabrgu...ili ke te snema od "Vodenica"....

politikant
08-10-13, 14:58
... ПАЦОВ ...
Стаорец, глушец...

Груевски ... Ништо не смее сам да одлучи без да му дозволат Аљи А’мети и Сашо Мијалков...
Не бе, баш разговарав... не било така, ми кажаа и тој и Сашо... Аљи утре ќе го прашам.

Il Presidente
08-10-13, 16:51
Ne e tuka utre Alji, zadutre ke mozes da go prasas.

A Stojance napravi delumen OPUL i kidna od porazenite!

Setiki docna malkucka mu e.

N.C.D.
08-10-13, 18:35
...Stojanche kidna samo vo pametot na nebanjatite od vecher...i kurir...nikade na drugo mesto.....

Урош
08-10-13, 22:05
..da nemash gajle ti...kolku sme tolku sme-tokmu sme.....
...nego ti kaj ke ostanesh koga ke padne gujo nabrgu...ili ke te snema od "Vodenica"....

немам гајле ама ич, колку сте толку сте се виде со отпорот и револуцијата...
што се тиче мене Грујо може уште утре да падне ( од власт де ), ама да дојде некој подобар...
а подобар сигурно не е некој од комуњарската партија...

ферштен???

Il Presidente
09-10-13, 14:53
немам гајле ама ич, колку сте толку сте се виде со отпорот и револуцијата...
што се тиче мене Грујо може уште утре да падне ( од власт де ), ама да дојде некој подобар...
а подобар сигурно не е некој од комуњарската партија...

ферштен???


Уроше, не биди ПАЦОВ, СТАОРЕЦ И ГЛУШЕЦ!
Остај ПАЦОВЛАКОТ и СТАВОРЛАКОТ за кумуњарите. Тие се ПАЦОВЧИНИ!
А Пацовчини никогаш повеќе нема да газдинство прават од македонецот.
ВероЈатно Стојанче и затоа кидна.

TpH_Bo_OkO
10-10-13, 21:00
Во ВМРО ДПМНЕ денеска, она што е останато се све ПИЧКИ.

П.
И.
Ч.
К.
И.

Во душа, нормално.

Ако беа меѓу нозе, ќе имавме со Ил президенте многу за ебење.

Il Presidente
11-10-13, 08:55
E jebiga Trne...
Ama picki ne se sade tamu, ami posekade, oti sade pi4kica se ligai za pozicija po MK, OK, GK i slicno.
A be, a shouba rabota si e picka...pa i runtava, no i stucnata, saglam sotakvena, eeee...

Pi4ki politicki i picki dundesti ne se sporeduvaat!

I pak za se toa se znae koj e kriv i koj prv gi obezmudi lujdzeto za da trgnat trbuhom za kruhom po mesni komiteti.

Posle se e veke edna poznata definicija.

Nego, kazuj, posto kidnavte od gemijata sto odamna potona, k'de sledekje?

ROMA
12-10-13, 08:27
Стојанче Ангелов

Живеам за денот кога македончето повторно ќе стане МАКЕДОНЕЦ

http://brif.mk/rakurs/angelov-ziveam-za-den-koga-makedonce-povtorno-ke-stane-makedonec/

zverka
12-10-13, 13:23
...Stojanche kidna samo vo pametot na nebanjatite od vecher...i kurir...nikade na drugo mesto.....

Не кидна..туку ќе продолжи самостојно опозиционо да настапува на политичката сцена..Се надевам дека ќе се сплоти со другите "помали" партија и ќе успее да откине дел од гласачкото тело на ДПМНЕ и на НАРОДНА и на наредните парламентарни ќе седне во пратеничките клупи..
Им посакувам успех на Стојанче ,Драган и останатите членови на ДОСТОИНСТВО.

Il Presidente
14-10-13, 10:23
Hehehehe, ke otkne samo banana od bebe. Tolku mu e silata. Se drugo se vlazni snista.