PDA

Види ја целата верзија : Македонски синдром (02)


Страни : 1 2 [3] 4

Трајковски Борче
29-11-10, 18:46
Јас тоа време се дружев многу со групата од Дебар Маало (Шеф, Попе, Ани и Ице Јанкови...), а особено бев близок (семејно и секојдневно) со Влатко и Никола Андонови... Двајцата работеа (и работат) како тренери!

Сите ги познавам, и сите до еден се навистина добри момци. Влатко “заглави“ со Ана Бураку, и доволно му беше. Попе, да ми го поздравиш мнооогу, за Ице кажи ми дали беше внукот на чичко Уте или...?

Ченто
29-11-10, 18:48
...за Ице кажи ми дали беше внукот на чичко Уте или...?
Не, нема никаква врска со Чичко Уте...
Чичко Уте!:) Првиот тренер на Алек Китинов!


Влатко “заглави“ со Ана Бураку, и доволно му беше.
Што бизнис тера сега тато Бураку?

Трајковски Борче
29-11-10, 18:49
се запил негде..., изгледа Маја пак не му дава:)

Не верувам, сигурно вежба, па кога ќе се изнавежба ќе се појави!!!:D
А може и да не чита сега и се смешка, па си вика, патете малку да видите како е без Невен!!! :D;):D

Трајковски Борче
29-11-10, 18:53
Не, нема никаква врска со Чичко Уте...
Чичко Уте!:) Првиот тренер на Алек Китинов!Што бизнис тера сега тато Бураку?

Фиат, Алфа Ромео, и мислам Купер го зема, ама, ајде ти се молам, зарем е важан бизнисот?:D:D:D Бурак е единствен човек кој барем се понуди да ми помогне во спорот со Свето, ама, ебиго друже судија, кога службата ќе ти стави пешкир пред врата, пиши чавка.
А овој Ице, да не се занимава со градежништво и слично? Многу ми е познато имево!

Ченто
29-11-10, 18:58
А овој Ице, да не се занимава со градежништво и слично? Многу ми е познато имево!
Нема шанси!:)))
Ице нема со своја рака ништо фатено освен тениски рекет, шише вотка и голи цицки!:)))


Ани и Ице... Тоа се браќата Андреј и Христо Јанкови... Првиот сега живее и работи како тренер во кралскиот клуб во Лондон и свири виолина, а Христо (Ице) играше и работеше како тренер во Германија (го повлекоатаму Шеф и Попе), но сега е во МК... Татко им свиреше на труба во Танцовиот оркестар на МРТ... Имаа голем и познат билијард клуб во Дебар Маало...

Ице (Христо Јанков) беше девис-куп репрезентативец... И беше генерација со Драган Јовановски и Огнен Николовски... Сите тие беа во година-две разлика еден со друг и имаше голем ривалитет меѓу нив тројца... Влатко Трпковски малку заостануваше во квалитет зад нив!

Ченто
29-11-10, 19:02
Вториот!
http://www.tc-gelb-blau-wertheim.de/cms/images/image154221.jpg

Првиот:
http://www.tc-gelb-blau-wertheim.de/cms/images/image154217.jpg

Трајковски Борче
29-11-10, 19:20
Ченто, овие сите ми се познати фаци, ама, не сум имал поблиски контакти со овие луѓе. Не ми одговори за Попе, дали и тука мислам можеби на друг Попе? Го има ли и него на сликава? Ако го има тогаш не е тој кој сакав да го поздравиш!

concrete
29-11-10, 19:21
... можеби за уште едно ново продолжение на македонскиот синдром...

... ама за дебата не![/B]
П.С. Нема П.С. можда малку пимплање... и дриблање на мал простор...

Ве молам за тишина додека одговорам на овој реферат!!!

Langsam...malku....vakvi ste i u pienjeto u Limenka??????;) a be ziv udav ste bile....!!!!!!!!

intel
29-11-10, 19:24
Cento daj ne pimplaj so reketari :):):)
me defokusiras covece.:)

Ченто
29-11-10, 19:25
Cento daj ne pimplaj so reketari :):):)
me defokusiras covece.:)
Откако ќе ја завршиме дискусијава, ќе ги префрлам сите постови таму долу кај спортот!:)Не ми одговори за Попе, дали и тука мислам можеби на друг Попе? Го има ли и него на сликава?
Не, не... На сликите е Христо Јанков во германскиот клуб каде што работеше...

А Попе, тоа е овој долу на сликава... Баааѓи остарен!:)

http://www.mainpost.de/storage/pic/mpnlneu/sport/spwue/2518106_1_16XOYF.jpg

Трајковски Борче
29-11-10, 19:26
Langsam...malku....vakvi ste i u pienjeto u Limenka??????;) a be ziv udav ste bile....!!!!!!!!

Не бе конкретен, да цркнам, напротив, многу сме духовити, ама ме чуди како добро се подготвил, го виде ли? Ти реков ја вежба човекот а ти Маја мачката не му дала? Не заебавај, да дојдеш во лименката има да се прашуваш и да се чудиш, а на крај ќе речеш - Овие нема шанси да се оние истите кои пишуваат како Невен и Борче? Коа збориме со бокалче, а бе мераци...!!!:D:D:D

Трајковски Борче
29-11-10, 19:30
Ченто, навистина претера со ова рекетариве, гледаш се буни публиката. А што се однесува до мене можеш да продолжиш, Невен не е кој знае каков противник во оваа дебата? Ха ха хааа сеа пак ќе се јави и ќе болдира, НЕ МЕ ПОТЦЕНУВАЈ!!!! ќе вика, гарант!!!

Трајковски Борче
29-11-10, 19:42
Откако ќе ја завршиме дискусијава, ќе ги префрлам сите постови таму долу кај спортот!:)
Не, не... На сликите е Христо Јанков во германскиот клуб каде што работеше...

А Попе, тоа е овој долу на сликава... Баааѓи остарен!:)

http://www.mainpost.de/storage/pic/mpnlneu/sport/spwue/2518106_1_16XOYF.jpg

Да го познавам и Ице и овој Попе, ама пак ќе ти кажам, мислев на друг Попе, не на овој. Инаку, со овие момчиња исто така се познаваме само од гледање, не сум имал какви било релации или муабети. Како и да е, штом се тенисери, добри се, а и такви беа, примерни и дисциплинирани, вредни! Така ги паметам...

Трајковски Борче
29-11-10, 19:49
Ајде барем кажи јас да почнам, кој ќе те чека, ЕТБЕ? Да не се судриме во исто време па да не личи на ништо муабетот, или, кажи дека си увреѓен и навреѓен, па да ти се извинам со “Танго Шоиќ“???

МАЈА МАЧЕ, ОДИМЕ ДО КРАЈ!!! Не ја заборавај оваа порака, никогаш...

intel
29-11-10, 20:26
Aj pobrzo vie dvajca sakam da otvoram diskusija za Ceca sindromot.

Трајковски Борче
29-11-10, 20:28
Aj pobrzo vie dvajca sakam da otvoram diskusija za Ceca sindromot.

Добар синдром, беш ми матер!!!:D:D:D Е таа кокошка е за чичко Бокииии, ама многу бара ММИЕ!!!:haha::haha::haha: Ај друг пат...!

intel
29-11-10, 20:35
Abe aj plastikaner. Vo sporedba so nasa Blagica Pavlovska e kako Bic upaljac ,a Balgica e zippo covece :)

Трајковски Борче
29-11-10, 20:39
Abe aj plastikaner. Vo sporedba so nasa Blagica Pavlovska e kako Bic upaljac ,a Balgica e zippo covece :)

:haha::haha::haha::haha::haha:

concrete
29-11-10, 21:21
zabegavte....ke moram da ve oladam.....
http://ute2.webs.com/photos/1/senka.JPG

Трајковски Борче
29-11-10, 21:30
zabegavte....ke moram da ve oladam.....
http://ute2.webs.com/photos/1/senka.JPG

Ме бунат овие ретки нитни? Ова мора да е некој аматерски, низок и споролетајуќи објекат! Бем ли му матер. Ова Невен ќе го погоди, он е по авионите. А по оваа сенкава, ептеееен се препознаваш, ЕТБЕ!!!:D Па чекај бе алоооо!!! Што е со датумов? Ти си далееееку на истокот ЕТБЕ! Овде е уште 29-ти... Хе хе хеее Ај упм, ама саатот не ми штима...?!?

N.C.D.
29-11-10, 21:45
..stvarno concrete..abe ovie bile udav...ako se vakvi i u kafana ke ti go puknat mocniot meur....
...zimi se ke im frlam nekoja magija da oladat malku....

intel
29-11-10, 21:46
Ме бунат овие ретки нитни? Ова мора да е некој аматерски, низок и споролетајуќи објекат! Бем ли му матер. Ова Невен ќе го погоди, он е по авионите. А по оваа сенкава, ептеееен се препознаваш, ЕТБЕ!!!:D Па чекај бе алоооо!!! Што е со датумов? Ти си далееееку на истокот ЕТБЕ! Овде е уште 29-ти... Хе хе хеее Ај упм, ама саатот не ми штима...?!?

Libija vo ista zona ni e ?

Трајковски Борче
29-11-10, 21:47
Ништо од Невен, најверојатно сериозно ми замерил! Ебиго друже судија, тоа ти е тоа...

Трајковски Борче
29-11-10, 21:49
Libija vo ista zona ni e ?

А датумот???

intel
29-11-10, 21:49
Ништо од Невен, најверојатно сериозно ми замерил! Ебиго друже судија, тоа ти е тоа...
ma jok gleda lisjata :)

intel
29-11-10, 21:49
А датумот???
ne supurci be :)

Трајковски Борче
29-11-10, 21:52
ne supurci be :)

:zid:

Зарија
30-11-10, 02:16
Зарија, морам да те споменам овде и се извинивам, но мислам дека Невен токму тебе те искритикува во еден пост, не ми текнува на која тема, дека со тебе не можело да има сериозна дискусија, затоа што си се појавувала ретко, на два дена, и со кратки коментари, па тоа не личело на дискусија. А погледни го Невен сега. Отвори и повика на дебата и никаде го нема, па да те прашам, да не земал некои инструкции, часови кај тебе, за намерно одолговлекување, или пак навистина се уплашил од дискусијава?

Такви часови не држам. :hoho:

neven
30-11-10, 09:01
Такви часови не држам. :hoho:

А какви часови даваш?

Патем, јас давам часови...

... за благовремено евакуирање од опасни околности...

... за снаоѓање во небулозни ситуации и...

... за погрешни проценки на карактери.

Трајковски Борче
30-11-10, 09:42
****************
ДОБРО УТРО!
****************

***
Денес е малку потмурно утрово од вчера, ама постои голема веројатност во теков на денов да се разведри и да огрее сонце. Ако не денес, можеби утре. Како и да биде, тука чоекот сеуште нема значајно влијание, иако со денешниов технолошки напредок, научен и цивилизациски развој се претпоставува дека може да има влијание и врез временските промени на планетава Земја. Сеедно, без разлика дали е утрото тмурно или сончево, мокро или суво, редно е да се каже добро утро. Тоа го правиме од почит кон луѓето со кои се среќааме во новиот ден, па колку и да е тмурно, сепак, на првата средба со соседот или со колегите од работа велиме, добро утро. Некои веруваат дека ако некој немиен ви каже добро утро може да ве следи малер во денот, накаков баксуз, некои други, пак, не се поздравуваат со добро утро ако се немиени, за нив да не ги следи баксуз во новиот ден. Значи, пожелно е најнапред чоек да се плисне врз лицето со ладна вода, да зачетка зуби со млака вода, да напраи гаргара на усната шуплина и после тоа да биде спокоен кога ќе се појави пред кој било и ќе каже добро утро.

***
Арно ама, од каде да знаеме дали тој, на кого сме му посакале добро утро е замиен? Па да, тоа можеме само да го претпоставуваме и гарант веруваме дека и тој како и ние, штом се разбудил најнапред се замил. Но, во текот на денот ве следат малери. Се доближувате до автомобилот на паркинг пред зграда и прво што гледате предната лева гума, бандаж. Пцуете, отварате хауба вадите резервна гума и потребен алат и го менувате тркалото. Задишано влагате у кола, стаате кључ у брава и, клик..., нејќе да завергла. Ај уше еднаш, и пак клик! У пичку мајчину!!! Веќе доцните на работа, а не сте механичар или мајстор за брзо да интервенирате и да го отстраните дефектот, затварате ауто, излагате на главна улица и сопирате такси. Конечно издишуете. Таксисот ве носи пред дирекција или пред капија каде работите, брцате у внатрешен џеб, вадите паричник отварате и цврц, празен. Некој интервенирал во вашиот паричник пред вас и немате ебана банка. У пичку мајчину!!! Остаате лична карта кај таксистот, длабоко се извинуете, разменуете телофони и влагате у дирекција. Првиот ве поздравува со добро утро. Чудно го погледнуете пред да возвратите, повеќе љуто отколку добронамерно, ама, како да го прашате дали е замиен? Срамота е, нема смисла, па по кратка пауза тивко, срамежливо, демек, повеќе од куртоазија, отпоздравувате со шепотење. Баксузот не ве напушта, лифтот не работи, значи, пешачката до седми. Ебиго друже судија, добро е шо не е повисоко, шо да се праи, мора да се стигне до канцаларија, вака или онака. На четврти прошишкуе колешка, ниту поздравува ниту Бога моли. Застануете за момент се вртите ја глеате и си велите, добро, оваа не ме поздрави, можеби е немиена, и продолжуете. Влагате у канцаларија, тројца други колеги и една колешка веќе на големо работат со наведнати глаи врз документите пред себе, а вие од пусти страв, чекате да видите дали некој од нив ќе ви каже добро утро, не ги поздравуете. Само што се доближуете до биро, забележуете некаков документ, го зимате и читате, отказно решение! У пичку мајчину!!! Трескате со тупаница на биро, колегиве подрипнуваат, а ви скокате од постела. Бати сонот! Ширите сурат у насмевка, стаате џезве на шпорет, празните бешика и дебело црево, вадите сапуни, каладонти четки и други потребни тракатанци, се миете ко да ви е прв пат, спокојно шмркате кафе, погледнуете низ прозор, тмурно, ама се смеете, излагате на паркинг пред зграда и глеате левата гума бандаж. У пичку мајчину!!! Брцате у внатрешен џеб, вадите паричник, отварате, празен! У пичку мајчину!!! Не идам денес на работа, а шо и ако идам, коа знам шо ме чека, а никој ниту ми кажа, ниту му кажав добро утро. Се враќате дома ко скиснат стаорец, стаате две руки на образи, потонуете у длабока мисла, како и шо понатаму, коа некој внимателно ве турка за рамо - Коле, Никола, ајде стани дојде обезбедувањето, време е, веќе доцниш цел час! Уф Боркице, добор е, добро е...!!!

Е па ќе видиме дали е добро, Коле? Како што стојат работиве отказот не ти бега...!!! Хммм... Добар сон...

concrete
30-11-10, 09:55
he,he.....zar Kole..menja gumi, ne sum znael???? mislev deka premieri se sveti kravi......;) he,he..kolku znam nekoi sonista koi se za volovi, ne gi sonuvaat bogovite:)

concrete
30-11-10, 10:04
moram odpeljat ..pa onaka preku red:
NE!!! ama toa e veke nekoja apstraktna matematika za nekoi govedca megju offfcite:)

Трајковски Борче
30-11-10, 10:16
moram odpeljat ..pa onaka preku red:
NE!!! ama toa e veke nekoja apstraktna matematika za nekoi govedca megju offfcite:)

Чекај бе малку, алооо! Де објасни ја сенката од сношти, ме остај без спиење, ЕТБЕ! И, мирно небо...!!!:D:D:D

N.C.D.
30-11-10, 13:16
..bonbona....
...patem koga sme veke tuka ,sto mislis ,dali Balkanot e geo-poim ili sostojba na duhot ?

Трајковски Борче
30-11-10, 13:26
..bonbona....
...patem koga sme veke tuka ,sto mislis ,dali Balkanot e geo-poim ili sostojba na duhot ?


Ако не е некоја твоја зезанција, сигурно е интересна тема, без зезанција! Инаку, Блакан е турски збор, и значи планина! Сеедно, ама интересно е твоево прашање од фактичката ситуација за народите кои живееле и живеат на Балканот. Сите до еден имаат многу слични карактерни особини, посебно кога синдромот е во прашање, што наведува на некаков одговор и на твоето прашање за влијанието или чувството на Блаканците како сродна духовна популација. Е сега, јас би ги прифатил и двете, значи Балканот е и географски поим, ама за народите кои опстојуваат на него воедно е и силен духовен поим, без разлика на верата, мислам, на особините на нардоите. Дали е од водата, дали од воздухот, ама има нешто што и духовно не прави многу сличи. Хммм...:D;):D

N.C.D.
30-11-10, 13:44
..ne ,ne e zaebancija,toa bese onaka da pomine vreme dodeka go cekame neven da gi isposlika na rengen site skrseni koski deneska ....

Трајковски Борче
30-11-10, 13:56
..ne ,ne e zaebancija,toa bese onaka da pomine vreme dodeka go cekame neven da gi isposlika na rengen site skrseni koski deneska ....

А тек што ќе биде снимање коски на четврти вечерта, хе хе хеее! Само тогаш, Невен ќе биде на боледување и ќе пушта вицеви на Воденица. Си ибал мајката тој итрец, ај ти!!! Заебано типче е, ама почнува и тој да забегува, као ја на времето, памтиш? :haha::haha:

neven
30-11-10, 14:33
Она сенката беше на мотор од ербас, или така ми се учини?

concrete
30-11-10, 15:08
http://ute2.webs.com/photos/1/ZELKA.GIF

Администратор
30-11-10, 15:16
Се извинувам што сите постови од Трајковски Борче, невен, Ченто, concrete и другите дискутанти, а кои што се однесуваа на она што се случи на 25 ноември пред зградата на А1, ги префрлив на соодветната тема „А1 Телевизија е под полициска опсада“.
Ве молам да не правиме блог од форумов.

Трајковски Борче
30-11-10, 15:19
Она сенката беше на мотор од ербас, или така ми се учини?

А бе ти си погледнал ли барем од прозор на ербас, ЕТБЕ, за да не истрчуеш? Сенка да фрли чоек на мотор од ербас, па треба да е висок околу два и седумдесет, а можда и јаче, алоо! На 327 нхе можеш да фрлиш таква сенак. Тоа е некој Кингер или хммм, ниско, мало летало, можда Цесна, ебем ли му матер? Ќе каже тој кај ќе бега?:D:D:D

neven
30-11-10, 15:24
А бе ти си погледнал ли барем од прозор на ербас, ЕТБЕ, за да не истрчуеш? Сенка да фрли чоек на мотор од ербас, па треба да е висок околу два и седумдесет, а можда и јаче, алоо! На 327 не можеш да фрлиш таква сенак. Тоа е некој Кингер или хммм, ниско, мало летало, можда Цесна, ебем ли му матер? Ќе каже тој кај ќе бега?:D:D:D

Замоли го авијатичарот да ти пушти слика од ербас на земја. Се работи за крилен мотор... барем јас така видов... или ми се учини...

Трајковски Борче
30-11-10, 15:30
concreten, седна мангупе и стокми десет реченици, јаботе благи и слатки!!! Хе хе хеее, ама шо да ти праам кога постојано ја ебеш темата со овие твои ебено прецизни констатации! И дај пушти пп, за сенката, саатот и датумот, дај биди фер, заради Папата, да цркнам ако те лажам, мислам, на оној римскиот, не на овој нашиов!!!

Трајковски Борче
30-11-10, 15:31
Замоли го авијатичарот да ти пушти слика од ербас на земја. Се работи за крилен мотор... барем јас така видов... или ми се учини...

Хе хе хеее, а какви мотори има ербас? Точно, заликува на крилен мотор, ама так ниско ниииско, хмммм..,.!!

Трајковски Борче
30-11-10, 16:01
ДО АДМИНИСТРАТОРОТ!

Сум слушнал дека има таканаречени блогови, демек, места каде можеш да си пишуваш што сакаш и колку сакаш, а и да селектриаш кои гости да ги примаш и так даљше, ама, ако администраторот со онаа порака ми праќа опомена и мене или ми забранува да си ги пишувам и оние мои кобожем колумни или куси приказни, тогаш, лично имам сериозен проблем? Па затоа молам за одговор, де кажи дека не важи тоа за тоа, па да си легнам раат? Мислам ништо лично, правила си се правила...

Администратор
30-11-10, 16:19
Темата си имаше добар тек и треба да продолжи во ист стил. Нешто како комбинација на „официјална off-topic тема“ и „тема за твоите колумни и куси приказни“.

Она што го барам е да не занемаруваме останатите теми од македонската политика. Има посебна тема за лустрацијата, има посебна тема за Методија Андонов - Ченто, има посебна тема за проектот „Скопје 2014“, има посебна тема за Сашо Мијалков. И доколку за сите тие работи дискутираме само на оваа една тема, во тој случај би немало потреба од други теми. А форумов не е замислен така.

Трајковски Борче
30-11-10, 22:26
Овој конкретниов напиша текст за цела недела и се изгуби... кој знае колку се изнамачил и се заморил кутриот..?!? Сега спие, а и овој Невен заглавил кај комшивката па нема ниту некој виц или песничка? Оној Лоффџијата гарант демне некаде за крупна ѕверка или кај кинезот заглавил со тоа животинските царства? intel, тој гарант се шлае на Фејсбук, со некоја копиљаана, преку к.р му е од Воденицава? Пиповски, можеби се зачленува во ДОМ, или во СДСМ, кој знае, а време му е за партиска книшка? NCD, или со лифчињата или со црнчугите? Што друго би правел коа го нема на Воденица? Ченто се заакал напред со boge, ниту му текнува да ѕирне во синдромот, да праша нешто, да пушти една серија вицеви пред спиење, ништо и од него! Кого да викнам? Не, Реален и Зарија? Не бе, тие имаат работа напред со АБЦ со Боге со Калимеро, кај доаѓаат тие овде на синдромов, не ги пушта шефот, гарант? А што стана со оној како му беше никот упм, со тоа томпусот, мојот омилен ник? Тој од кој знае кога го немам видено на Воденицава, упм! А и браќава од соседствово ми ги нема, како да испарија? Или се банирани или и нив им е преку глава од поднесуење онакви навреди и пцовки? Кај да идам шо да праам? Хммм... ај да видам..!!

Ченто
30-11-10, 22:39
Ова мора од ’годините’ да ти е!:)))Бујрум!:)Pitali cigu "od cega najvise volis sok?"
- Od DVA litra!

***

Pravili ti lav,zeka i vuk rostilj, spremili oni sve, spreme oni 'ladno pivo, raspale vatru, a lav ode u lov po meso, i kaze:"Nemoj slucajno da ste poceli da pijete bez mene!" Posle nekog vremena, dosadi zeki, i on predlozi da popiju po jedno. Vuk:
-Ma gde bre, ubice nas lav!
-Ma nece, uzecemo samo po jedno nece ni primetiti
Uzmu oni jedno, pa jos jedno, ode gajba...
Vuk u panici kaze:
-Zeko j*bem ti mater vidis li sada sta smo napravili?!
-Ne boj se, kada se vrati lav ti samo kazi "Piff" i slegni ramenima, a ja cu da izgladim situaciju...
Vraca se lav, kad vide da nema piva pop*zdeo:
-Gde je pivo!!!!!?
Vuk:Piff
Zeka: Sta "Piff" pizda ti materina, gde je pivo!!!?

***

- Zašto Piroćanac premotava video snimak svadbe unazad?
Gleda kako mu muzika vraća pare!

***

Panduri i narkoman:
panduri: Otvori,policija!
narkoman: Sta hocete?
panduri: Da popricamo!
narkoman: Koliko vas ima?
panduri: Dvojica!
narkoman: Pa popricajte !

***

Dođe Mujo pijan kući i odjednom se čuje: "Bum!
Pita Fata:
- Mujo, šta je to palo?!
- Kaput, odgovori Mujo.
- Kako se kaput toliko čuje, bolan?
- Bio ja u njemu.

***

- Kako se zavrsila tvoja svadja sa zenom?
- Dopuzala je do mene na kolenima...
- I sta je rekla?
- Izlazi ispod kreveta, ebem ti sunce, da ti ne dodjem tamo!

***

Gostuje Mujo na televiziji BiH:
- Dakle Mujo, Vi ste pjesnik?
- Da ja sam pjesnik . . . .
- Amater?
- A mater nije, ona je domacica - malo oko baste i tako . . . .

***

U 7 razredu, nastavnica zada klincima da pišu pismeni rad na temu "Slavne žene".
Nakon što je pregledala zadatke, kaže im: " Ne mogu da verujem, od svih slavnih žena, svi ste pisali o Seki Aleksić, Ceci.
Kako nikom nije palo na pamet da piše o nekoj drugoj ženi. Recimo, kako niko nije pisao o Mariji Kiri?"
Deca počnu da se valjaju od smeha. " Šta je smešno?" pita nastavnica
Deca "Pa ne kaže se Marija Kiri, vec Maraja Keri "

Зарија
30-11-10, 22:41
Зашто не би не' пуштал Администратор на темава мене и Реален?! :haha:

Трајковски Борче
30-11-10, 23:04
[QUOTE=Ченто;129778]Ова мора од ’годините’ да ти е!:)))

***

Pravili ti lav,zeka i vuk rostilj, spremili oni sve, spreme oni 'ladno pivo, raspale vatru, a lav ode u lov po meso, i kaze:"Nemoj slucajno da ste poceli da pijete bez mene!" Posle nekog vremena, dosadi zeki, i on predlozi da popiju po jedno. Vuk:
-Ma gde bre, ubice nas lav!
-Ma nece, uzecemo samo po jedno nece ni primetiti
Uzmu oni jedno, pa jos jedno, ode gajba...
Vuk u panici kaze:
-Zeko j*bem ti mater vidis li sada sta smo napravili?!
-Ne boj se, kada se vrati lav ti samo kazi "Piff" i slegni ramenima, a ja cu da izgladim situaciju...
Vraca se lav, kad vide da nema piva pop*zdeo:
-Gde je pivo!!!!!?
Vuk:Piff
Zeka: Sta "Piff" pizda ti materina, gde je pivo!!!?

***
:haha::haha::haha::haha::haha::aplauz::aplauz::apl auz::haha::haha::haha::aplauz::aplauz::aplauz::hah a::haha::haha:

е ова е од годините, гарант...

lofdzijata
01-12-10, 00:58
on na mene, ne mie kecot za menjaanje... em mu go kjarif kecot so dve kutii zhivotinsko, em ne nachi kako se igra fanta....
on na mene...

N.C.D.
01-12-10, 01:42
Za vreme na vojnata vo Bosna ,Mujo i Haso zaglavile i bidejki imalo policiski cas otisle da prespijat kaj Alija Izetbegovic!
Gi smestil vo edna soba ama na eden krevet!
Vo tekot na nokta se slusa nekoe tresenje
-Mujo,sta radis bre...
*Nista,drkam..
-Pa jel ti dobro....
*Pa dobro je...
-Pa uzmi svoj jebem li ti mater...

Ченто
01-12-10, 01:54
Зашто не би не' пуштал Администратор на темава мене и Реален?! :haha:
Јас мислам дека Реален сепак ќе го пуштат на темава!:)

Трајковски Борче
01-12-10, 12:57
************************************************** *************
КОРКАЧОТ КОЛЕ НЕ Е ВИШЕ БОКСЕР, АМА ЗА ЕУ И НАТО, ГО ЗАБОЛЕ ДОЛЕ!
************************************************** *************


***
Водњанци, Мичуринци, Дебар-маалци, Ново-маалци, Маџир-маалци, Битпазарци и Чаирчани. Ова беше Скопје. Без заебанција, да цркнам ако ве лажам. Се’ друго беше гола вода, а бе нишо, нула. Е сеа, во секое маало имаше шериф, ама не од типот на оние тексашки шерифи од америчкине филмои, туку вистински локален фраер, марка, типчина, тепач, кој не ебеше жива сила, вистински ауторитет. А искрсне проблем на локално ниво меџу фантаџии, барбутчии, или некоја поозбиљна закачка која има тенденција да премине у тепачка заради некоја конкурентска тезга на тепсија печена тиква, коштани и слично, па некој копиљ го фатиле као брца рука у туѓи џебои у деветка, ама на другата задња станица, значи, у друго маало, па до ситуации коа комшии се закачиле за глупост околу некои десет сантима од тарабите у бафча, наваму или натаму, и други заебанции, маалскиот ауторитеТ ги решааше проблемите секундарно, а бе шом се појави. Да, тој ги решааше проблемите и на локално ниво, значи маалските, ама и меџумаалските, и шо е најважно, ауторитетно. Нејќеш да го решиш проблемот, добиаш чутек ко млада магарица, сакаш да го решиш проблемот, добиаш ауторитет кај ауторитетот, шо не е заебанција, ебеш ми матер! Арно ама, овој маалскиов ауторитет, ако немаше обезбеден статус и на меџумаалско ниво, тешко моеше да ги решаа проблемите на тоа ниво, а башка, Скопје имаше и заедничка територија, као корзото на пример, паркот, центарот на градот. Сварно, еве и сеа да ме прашаш, ама не сум чул нити сум видел дека у Скопје иемало Центарско маало, а уше помалку центарски фраер, шериф.

***
Сеа, малку за тоа као се стануе локален шериф? Значи, маало или кварт си има ауторите, да речеме, кај Љупчо звани Кец. Арно ама, се појавуе некој копиљ, седум осум години помал до Кецот, пилиштарец кој тука растеше, го знаеме и чив е и кој е и шо јадел и шо пиел, и влегуе у кавга со ауторитетот, со Кецот. Тоа моеш да го споредиш као да си влегол у кавга со ѓаолот, ебеш ми матер. Арно ама, копиљов намерно го праи тоа, за да се реши статусот на шерифот, ме разбирате? Копиљов сака да стане шериф и тачка. У денешно време, тоа моеш да го споредиш коа овие сегашниве ајвани идат на избори, е, значи, нешто слично, ама у тој стариот случај, секундарно знаеш кој ти е ауторитет у маало. И, Кецот го вика копиљов да му удри заушка или чврга, демек, да му намести глаа у добра позиција, затоа шо не смее да праи мајтап на негов рачун, коа одеднаш, Кецот се струполуе на патос ко черга. Сите ортаци на Кецот рипаат, се фаќаат за глаа и му се пуштаат на копиљов, а овој ги постелуе еден по еден. Од тој момент, копиљов е новиот ауторитет у маало, тачка. Ама бил копиљ! Јебига друже судија, за нас е важно шо го струполи Кецот док си реко бритва. Значи, тука нема изборни комисии, па неофицијални и официјални резултати, курови и палови. Овде, одма се знае кој ти е шеф.

***
Е сеа, да обезбедиш ауторитет и на меџумаалско ниво, требаше да се скрстат тупаници меџу локални ауторитети. Е тоа беа прави избори, ебеш ми матер. Се закажуе термин, обично ноќе, се бира публика, демек као комисија за ратификација, секој по неколку члана од свое маало, па се праеше голем круг од комисиони луѓе сведоци, и, у нутра влагаа ауторитетиве. Додека не падне некој на земја, нема застануење. Какви рунди, судии и так даљше. Као и да ја свртиш, требаше да се знае и таму кој е кој, и така мораше да биде. Иначе, ако нашиов ауторитет беше помал ауторитет од другиве маалски ауторитети, а бе, секое излегуење у кино, на корзо, со женска у парк, у Кермез, Опатија, Пелистер, Метропол, секаде у таа заедничка територија, моравме ем да јадеме чутек ем да трпиме заебанции, значи понижуења до даска, у пичку матер. И затоа, многу беше важно колкав ти е ауторитетот и у тоа меџумаалско ниво, ебеш ми матер. И така... Чекаме ние од Коле боксерот, иначе наш маалски фраер, да ни обезбеди и меџумаалски ауторите, за да можеме раат да се појавуеме у тие заеднички територии, никој да не не’ закача и да си игра мајтап со нас, коа оп, одеднаш разбираме нешо друго за Коле боксерот.

Го викаме Коле боксерот, нашиот маалски шериф, у центар на наше маало, и апла го прашуеме коа мисли да се измаа со оние другине ауторитети, зашо имаме сериозни проблеми, заебанции, не можеме поише да чекаме, ова више, ни се води ни се тера. Му кажуеме дека од секое излегуење, се враќаме збумбарени и понижени и дека не иде више вака! Мора да праи или џа или бу...! Коа почнуе Коле да мрси муда. Демек, тој водел друга политика, еј луѓе, водел политика, ем башка не смеел да ни ја каже сеа, демек, да не сме му ја заебеле позицијата у маалскиот и меџималскиот ауторитет, дека сме требале да почекаме уше малку, демек, коа Коле боксерот ќе ни ја завршел работата у наша корист. Слушаме со зинати усти и широки очи, се погледнуеме еден со друг, за по некој минут да видиме дека овој нашиов боксер Коле, ама баш го заболе доле, за тоа дали ние че имаме или че неаме ауторитетно маало? И, стануе еден, и у сурат му вика – А бе ти си бил коркач тибам племе и семе... И згрнуеме сите, го фаќаме Коле боксерот за гуша, го праиме партали и му наложуеме да фаќа сиктер до маало. Па да, коркачот Коле не заслужуел да ни биде шериф у маало. И шо се случи? Коркачот Коле се исели у рок од 24/7 дена во неделата, ебеш ми матер, и тоа од Илинденска бб. Еве, ж’ими виделинава дека 102,4 посто ви кажуем истина, ебеш ми матер!

Хммм... Ебиго друже судија, дајбоже и вистински да се исели. Ни маало не моеш да развиеш саглам со коркачи, а камо ли држава...? Бати синдромот...

N.C.D.
01-12-10, 14:41
..poucno,dosta poucno....

intel
01-12-10, 15:40
Ti Ibam politikata da ti'bam.
Denes se javuvam vo oficijalen servis na Nokia i prasuvam za baterija. Mi vika cupeto na telefon, ima, 2000 denari e :ik::ik::ik:
I aj na pazarce normalno, so pari go prasuvam eden so tezga na koja moze da i pozavidi T-Mobile so site saloni vo MK, mislam na asortiman.
Mi vika coekot 250 denari, a ja cel zabezeknat mu kazuvam, Ej zamisli vo Shtabot na nokia e 2000, a toj cel vo prasalnici me gleda i me prasuva zacudeno,.... vo SHTAAABOOOT ? Ponataka ne e vazno :sarkazam:
ccccc, :zbunet:

Зарија
01-12-10, 15:41
:haha: :haha: :haha:

Трајковски Борче
01-12-10, 16:52
Јас мислам дека Реален сепак ќе го пуштат на темава!:)

Ти мисли си и понатаму, ама Реален си е паматен дечко, си ја гледа работата и ги следи инструкциите на шефот кои стриктно му наложуваат - таму во тоа друштво не, ќе те расипаат! Не е он Зарија, а ја спомнеш, оп прва се појавува!:D:D:D

Туку овој заебаниов со лимената птичурина ми го нема, тоа ме секира!:(:(

Зарија
01-12-10, 18:47
Ти мисли си и понатаму, ама Реален си е паматен дечко, си ја гледа работата и ги следи инструкциите на шефот кои стриктно му наложуваат - таму во тоа друштво не, ќе те расипаат! Не е он Зарија, а ја спомнеш, оп прва се појавува!:D:D:D

И само така - не се препознавам во текстови хихихихи :haha:

Трајковски Борче
01-12-10, 19:43
*********************
ТРКАЧОТ ЧАВЛЕ...!
*********************


***
Као копиљ носеше очила коа тегли, и уво не го болеше коа некој од овие мајтапџиите ќе му пернеа некаква невкусна шега на таа сметка. Чавле гледаше ко сокол, ж’ими виделинава, за фудбал на мали голчиња у маало сите го бараа на нивна страна, борец упм. Инаку го бараа и за шах, ама тука, копиљот Чавле ги пердашеше сите по ред у маало, немаше заебанција со шахот. Нејсе, чинам дека почна да вози кога се роди, некаде од 7-8 години, да цркнам ако ве лажам. Прво едно Фиќо, па зелен Вартбург, а бе, коа ќе го задимеше цело маало, знаевме дека Чавле шиба. И така, полека полека, годините се нижеа и доаѓаме у ова транзициско време. Чавле у свој бизнис, добар бизнис, ја у свој исто така добар, поретко се гледаме ама кога одам накај дома или кога излегувам до дома, морам да поминам покрај негова куќа, па ако го начекам у двор или тука негде, ќе застанев и ќе промуабетевме малку. Веќе од поодамна знаев дека Чавле е рели тркач, и тоа, Републички шампион, без заебанција.

***
И ете, се враќам еден убав ден од работа, кога кај Чавле у двор гледам неколку души како гледаат некое ново тркачко ауто. Бело Пежо 205, ама спремно упм, тамам за рели трки. Застанувам и одам да му честитам ново тркачко ауто, кога тој, како што го дал Господ, вика од далеку – Е еве ми уште еден спонзор! И без заебанција, без да размислувам, како што мене ме дал Господ, ама кога Чавле е во прашање, одма прифаќам и му викам вака – За прво место 300 долари, второ 200 и трето 100 долари, ама, ако си подоле од трето ти ми даваш по 300 долари, може? Може, прифаќа Чавле и се договараме кај ќе изналепи мои налепници на Пежото. Да ви кажам право, такви локални рели трки ниту сум гледал ниту пак ме интересирале, ама сега морав барем да видам на спортски преглед или во весник што направил Чавле во неделата на трка за да си ја завршам обврската. И слушам на телевизија – На денешната брзинска трка на Водно во категоријата до 2000 кубици Славчо Георгиевски прв на целта. Браво. Утредента пакувам 3 стотки доларчиња и му ги оставам на биро. Другата недела, пак слушам на телевизија – На денешната рели трка во Пробиштип во категоријата до 2000 кубици, Славчо Георгиевски прв на целта. Браво Чавле, и пакувам 3 стотки. Третата трка незнам каде се возеше ама прочитав во весник дека и таму освоил прво место. Ги оставам доларите у фирма, поминува Чавле си ги зема и шиба. Да ви кажам право ниту мислев повеќе да слушам вести, кога гледам дека Чавле прави растур и не може никој да го победи во државава, па наредниот понеделник си спремив тристотче, ги ставив во плико, си поминал Чавле си ге земал и шиба.

***
Арно ама, петтата недела, задреман на тросед, коа некој као да ми вика, Боки сега отвори очи и уши, ама баш сега. И се будам баш у тој момент коа на телевизија кажуваат за трката во Свети Николе и коментаторот вели вака – Како и вообичаено во категоријата до 2000 кубици имаше само еде учесник, Славчо Георгиевски, кој како и на претходните трки се прошета по патеката и го освои првото место. Рипам ко прободен од стршлен, облакам папучи и за секунда се наоѓам кај Чавле пред врата. Курназот ме видел од прозор, ми отвара врата и со широк сурат ме гледа, а ја тамам да почнам божем да го карам, тој ми ги враќа пликоата ама баш онака како што сум му ги давал, истите. Паѓа Чавле од смеење, затоа што знаел, ама не знаел кога ќе дознаам јас. Ебиго друже судија, тој си правел мајтап со моите долари низ цело маало, демек како успеал да си најде офчичка, паѓале од смеење, и ме оговарале. А ми се враќаа слики кога поминував низ маало и гледам како ми се смешкаат под мустаќ, ко да имам недајбоже мрсул на носот, ама кој да знаел што ми праат копшиљациве? Долго време ја раскажуваше оваа зезанција и тој, а еве и јас. Се споменаа овде авиони Цесни и слично, па ми текна на Чавле. Таков беше мојот драг Чавле.

***
Сосема накусо за Чавле: Чавле е всушност Славчо Георгиевски, четири-пет години помлад од мене, ама коа би сакал да го опишам у неколку збора би рекол вака – Чавле е бистар, образован, интелигентен, енергичен, пргав, бестрашен, човекољубец, борец, хазардер, ама не коцкар или комарџија, храбар, снаодлив, шаливџија, насмеан и секогаш спремен да помогне, ама и тој кутриот, токму заради овие особини, мораше да го окрка малку во транзицијава, нејсе. Значи, јас го знам таков од копиљ. Љобовта кон брзината го натера и со голема брзина да загине. Да, со својата “Цесна“ некаде во околината на охридско. Почивај во мир Чавле...

Трајковски Борче
01-12-10, 21:16
И само така - не се препознавам во текстови хихихихи :haha:

Ти си сериозна и ме плашиш на моменти, дури мислам дека си лоша, посебно кога дисциплинираш некого, и навистина ми заличуваш на наставничката по Физика во осмолетка. А бе само коа ќе ја намирисавме и најголемите немирковци замолкнуваа. Да не се занимаваш и ти со таква професија? Јака им душа на тие ученици... а и ова аватаров исцртува една линија, не се гледа, ама се осеќа од далеку, чесен збор...! Само со boge ти врви муабетот, понекогаш со Наци и АБЦ, и толку...Со Невен ја утна, а те предизвика, со татататира исто, Зоран Витанов ниту го прокоментира за интервјуто, а од таа струка си... затоа, страв ми е да те пишам во некој текст каде би се препознала, ама, ќе пробам...Хммм

neven
01-12-10, 22:25
И само така - не се препознавам во текстови хихихихи :haha:


Зарија, ја сум другар на Трајковски...

Александар Македонски
01-12-10, 22:36
Ме расположи расказот Тркачот Чавле.:haha:

Измислица е овој расказ Борче или навистина ти се случило нешто вакво?

Трајковски Борче
01-12-10, 23:04
Ме расположи расказот Тркачот Чавле.:haha:

Измислица е овој расказ Борче или навистина ти се случило нешто вакво?

Досега сите кратки приказни напишани на оваа тема се вистинити, освен оние за политичариве, за боксерот Коле и така. Оваа за Чавле е вистина. Сети се на оној авион “’Цесна“ што падна во кругот на еден манастир каде се собирале многу луѓе некаде охридско. Е тогаш загина и Чавле, со негов авион, и со неколку патници во него. Сите загинаа.

Трајковски Борче
02-12-10, 00:04
http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg


Хе хе хеее УСПЕАВ!!! Ајде погодете кој прв, од concrete и Невен, ќе погоди од кој авион е овој кокпит? Инаку, овој што крева два прста е мојот почитуван син, а јас сум позади апаратот, разбирасе...

Ма к..ц, сум успеал!!! Кој ќе крка лењир сеа упм? А ми ја пишуе горе адресата од сликата ама кога ја праќам ми излага само текстот...???


Поправено од Реален :)

N.C.D.
02-12-10, 00:06
...e kade e slikata be Borce,kade....ima samo eden crven x

Зарија
02-12-10, 00:07
Абракадабра!!!

http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg


Хе хе хеее УСПЕАВ!!! Ајде погодете кој прв, од concrete и Невен, ќе погоди од кој авион е овој кокпит? Инаку, овој што крева два прста е мојот почитуван син, а јас сум позади апаратот, разбирасе...

QUOTE=Трајковски Борче;130118]http://http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg

Ова црвеново беше вишок. :)

Трајковски Борче
02-12-10, 00:11
ТЕНКЈУ, ТЕНКЈУ ДЕМЕК ПРЕТЕНКЈУ!!!! ЗАРИЈА ПОСЕБНО ЗА ТЕБЕ СЕ ОДНЕСУВА ОВАА БЛАГОДАРНОСТ, И ПИШИ БАРЕМ ТРОЈЧЕ, ЗА СТИМУЛ, ТАКА?

Зарија
02-12-10, 00:20
Ма какво тројче!

http://www.cslacker.com/images/file/mediums/internet_high-five.jpg

Ченто
02-12-10, 00:22
Инаку, овој што крева два прста е мојот почитуван син...
Их, не зезај... Колку остарел!!!
Пред 10 години изгледаше 10 години помлад...

Него знаеш ли на кого многу во прв момент ми заличе на сликата? Ама ептен ми заличе... На Тони Трајанов кога беше помлад... Го познаваш ли дечкото? Бутелчанец е... Мислам дека и тој беше кај Павле Трајанов едно време (портпарол ако не се лажам), а мислам дека сега е Директор на ’Службен весник’!

Трајковски Борче
02-12-10, 00:28
Их, не зезај... Колку остарел!!!
Пред 10 години изгледаше 10 години помлад...

Него знаеш ли на кого многу во прв момент ми заличе на сликата? Ама ептен ми заличе... На Тони Трајанов кога беше помлад... Го познаваш ли дечкото? Бутелчанец е... Мислам дека и тој беше кај Павле Трајанов едно време (портпарол ако не се лажам), а мислам дека сега е Директор на ’Службен весник’!

Дај не заебавај Тони Трајанов со овој лепотан Томе Трајковски човече, башка е десет сантима повисок, ембашка како што го опишувам во Карамболот, копија од Пол Њумен у млаџим годинама, ембашка тенисер, ембашка син на тато, шо да ти кажуем!!!:D:D:D

Тони ме запозна со Павле, а инаку, Тони, Анита, Сашо и Соња, ми се први братучеди. Деца од две сестри и брат. На Тони татко му ми е вујко...

Ченто
02-12-10, 00:33
Тони, Анита, Сашо и Соња, ми се први братучеди...
Абе аман?:) Сите четворица се прекрасни, најсериозно... А само Тони е галамџија, другите се ептен кротки!:)

neven
02-12-10, 00:54
Трајковски, како иде процедурата за пуштање слика? Три-четири пати пробав... и утнав. Резил ме јаде...

Имам една добра фотка од пријателот Ченто на Нијагарини водопади.

neven
02-12-10, 00:55
Хммм... заборавив да кажам...

...ми ја даде Протуѓер :)

Трајковски Борче
02-12-10, 07:08
Трајковски, како иде процедурата за пуштање слика? Три-четири пати пробав... и утнав. Резил ме јаде...

Имам една добра фотка од пријателот Ченто на Нијагарини водопади.

Прво ја качуваш на бесплатен сервер, па кликаш броус, па дајрект линк, па влагаш у Воденица отвараш прозорчето за слики, па ја правиш стандардната процедура за вообичаено префрлање на слики! ПРОСТО КО ПАСУЉ!!!:D:D:D А ако користиш Мозила, идеш десен клик, па ја качуваш и после едноставно ја прикачуваш!!!:haha::haha::haha:

neven
02-12-10, 08:57
Прво ја качуваш на бесплатен сервер, па кликаш броус, па дајрект линк, па влагаш у Воденица отвараш прозорчето за слики, па ја правиш стандардната процедура за вообичаено префрлање на слики! ПРОСТО КО ПАСУЉ!!!:D:D:D А ако користиш Мозила, идеш десен клик, па ја качуваш и после едноставно ја прикачуваш!!!:haha::haha::haha:

Како не ми текна порано!!! Фала ти, све те разбрав...

Трајковски Борче
02-12-10, 09:44
http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg [/B]

А бе Невене авионџија, знаеш ли од кој авион е овој кокпит? Оној конкретнион, пак му ја летнал некаде...:D:D

Boge
02-12-10, 09:57
Smeam jas da pogodam? :)

neven
02-12-10, 10:24
Smeam jas da pogodam? :)

Погаѓај место мене, батка. Ја не се разбирам у кокпити на модерни авиони. У последен кокпит шо сум влегол у Бритиш мјузеум, беше од Хокер Харикен, иконата од Битката за Британија. Ќе го препознаам и кокпитот од Месершмит 109 - Г, т.н. „густав“, го има у Швабинг музејот у Минхен.

Boge
02-12-10, 11:04
Mislam deka stanuva zbor za Boeing 737-200.

Трајковски Борче
02-12-10, 14:46
Mislam deka stanuva zbor za Boeing 737-200.

Одговорот не е точен!!! :D:D:D ама....???

Boge
02-12-10, 14:52
ama?

Трајковски Борче
02-12-10, 15:04
ama?

Тука си негде....??? Еве, значи, во прашање е Боинг! Сега гарант е многу полесно, ама, ај да видам?

neven
02-12-10, 15:17
Тука си негде....??? Еве, значи, во прашање е Боинг! Сега гарант е многу полесно, ама, ај да видам?


727!!! И не ме мавтај дека сум згрешил. Сликата ја праќав на мејл до другар ми Нино. А он не праи утки...

Трајковски Борче
02-12-10, 15:22
727!!! И не ме мавтај дека сум згрешил. Сликата ја праќав на мејл до другар ми Нино. А он не праи утки...

Не, тоа ќе морам да му го препуштам на concrete, тој да ти каже колку си згершил, а јас, само ќе ти кажам дека не ти е точен одговорот!:D;):D

intel
02-12-10, 15:29
http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg


Хе хе хеее УСПЕАВ!!! Ајде погодете кој прв, од concrete и Невен, ќе погоди од кој авион е овој кокпит?
Tu 253 ?

Ченто
02-12-10, 15:29
727 не може да биде... 777 такуѓере... 747, 737, 767...
Долниот дел од панелот ми личи на 787, ама не верувам дека Борче влегол во 787!

Трајковски Борче
02-12-10, 15:32
727 не може да биде... 777 такуѓере... а не е ниту 747, ниту 737...
Долниот дел ми личи на 787, ама не верувам дека Борче влегол во 787!

Ајде уште малку помош, посебно за Ченто! Оваа фотографија е направена 2009 година на “Шарл Де Гол“ - крило "D", Париз...!!!

Трајковски Борче
02-12-10, 15:34
Tu 253 ?

Ти пак си пиел без мене, етбе, а? Па нели прочита погоре дека е Боинг?:mad:

intel
02-12-10, 15:36
Ти пак си пиел без мене, етбе, а? Па нели прочита погоре дека е Боинг?:mad:
:haha::haha::haha: A, postoi Tu 253 ?:haha::haha:

Трајковски Борче
02-12-10, 15:37
Не кажувам додека не дојде concretniot!!! Него баш го заболе, ама, ај ептен го викам да се јави, па кој знае...?

neven
02-12-10, 16:27
727 не може да биде... 777 такуѓере... 747, 737, 767...
Долниот дел од панелот ми личи на 787, ама не верувам дека Борче влегол во 787!


Ти па се’ знаеш пријателе Ченто. Другар ми Нино не греши, ти велам. Башка, ме фати инат. Ај отвори на

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://pauldsimpson.com/yahoo_site_admin/assets/images/DSCF3260.139103241_std.jpg&imgrefurl=http://pauldsimpson.com/adventures&usg=__QY2GRFrx_Mx0aXotDczucPQnUDY=&h=768&w=1024&sz=157&hl=en&start=6&zoom=1&tbnid=ht18C5W-PmhQAM:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dcockpit%2BBoeing%26um%3D1%26hl%3Den%2 6sa%3DN%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1

и ќе видиш како изгледа кокпит на 727.:haha::haha::haha:

Трајковски Борче
02-12-10, 16:33
Ти па се’ знаеш пријателе Ченто. Другар ми Нино не греши, ти велам. Башка, ме фати инат. Ај отвори на

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://pauldsimpson.com/yahoo_site_admin/assets/images/DSCF3260.139103241_std.jpg&imgrefurl=http://pauldsimpson.com/adventures&usg=__QY2GRFrx_Mx0aXotDczucPQnUDY=&h=768&w=1024&sz=157&hl=en&start=6&zoom=1&tbnid=ht18C5W-PmhQAM:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dcockpit%2BBoeing%26um%3D1%26hl%3Den%2 6sa%3DN%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1

и ќе видиш како изгледа кокпит на 727.:haha::haha::haha:

Јој разлике Невене, и тоа само во челната табла!!! Туку си се ангажирал, па ме провоцираш да ти кажам, а Ченто, остај го, ги наредил сите можни Боинзи и после ќе рече, ете јас реков! Шило...!!!:D:D:D

Ченто
02-12-10, 16:35
...и ќе видиш како изгледа кокпит на 727.:haha::haha::haha:
:slushaj: и видов, МНОГУ поразлично од тоа на сликата од Трајковски!:hoho:

Ченто
02-12-10, 16:44
Оваа фотографија е направена 2009 година на “Шарл Де Гол“ - крило "D", Париз...!!!
Од која компанија е авионот? Air France?

Трајковски Борче
02-12-10, 17:18
Од која компанија е авионот? Air France?

“Луфтханза“...

Ченто
02-12-10, 17:33
Не знам... Сега дефинитивно најмногу ми личи на 747... Не тврдам, ама речиси сум сигурен... 99,9%...
Море 102,3%... Конечен одговор дека е 747... А мислам дека е 747-100F!

Ама нека не ми потврдува Борче додека и другите не кажат што мислат!


Еве како од надвор изгледа 747-100F!

http://www.airplane-pictures.net/images/uploaded-images/2009-2/11/36590.jpg

concrete
02-12-10, 17:43
747 i toa od postarite...prakticno ziv krs....i bez upgrade-to na glass cockpit :)

a da napraime nesto ko mistery planes&cars&weapons-club??? ocigledno politikava i sindromive stanaa dosadni i otidoa u krasni....k....ac!!!:)

Трајковски Борче
02-12-10, 17:52
http://img408.imageshack.us/img408/1457/10430100217620002026100.jpg [/COLOR][/B]

Нема кој други Ченто, штом овие авионџииве, застанале на оние летачки објекти од првата и втората светска војна, а овој concretniov 100% е авионџија со неговиот одговоро, не е како Невен, а точниот одговор следи:

Кокпитот е од Бониг 747-100f...!!! Ченто, иако немаше предвидена награда за точен одговор, сепак, БРАВО!!! Не ми е јасно како интернетџииве не го пробајдоа некаде овој кокпит, како што да речеме успеал Ченто?

Ченто
02-12-10, 17:55
Не ми е јасно како интернетџииве не го пробајдоа некаде овој кокпит, како што да речеме успеал Ченто?
Невен гарант чекал Протуѓер да му каже!:)
Јас не морав да чекам и затоа бев побрз!:)

Трајковски Борче
02-12-10, 17:56
747 i toa od postarite...prakticno ziv krs....i bez upgrade-to na glass cockpit :)

a da napraime nesto ko mistery planes&cars&weapons-club??? ocigledno politikava i sindromive stanaa dosadni i otidoa u krasni....k....ac!!!:)


Добра идеа, а зошто не овде на оваа тема? Како што го разбрав Администратор, тука може да одат и одредени офф топик муабети, а башка е добро посетена, па можеби и некој друг познавач ќе се јави? :):):)

Трајковски Борче
02-12-10, 18:05
concrete, еден мој пријател цивилен пилот, ембашка имењак, (можеби го знаеш), мислам лета за некоја Мароканска авио компанија, ми препорача вака: НИКОГАШ НЕ БРЗАЈ ДА СЕДНЕШ ВО НОВ АВИОН, КРШОВИТЕ СЕ НАЈСИГУРНИ, ЗАТОА КОГА ЛЕТАШ СО НЕКОЈА КОМПАНИЈА БИРАЈ ГО И АВИОНОТ, НЕ САМО КОМПАНИЈАТА! Колку е во право?

Ченто
02-12-10, 18:12
Ми текна сега на нешто што ми раскажуваа (наводно било вистина)... Некој пилот си бил дојден дома за викенд, а во недела попладне го испраќаат од дома... И мајка му го гуши и му вика на врата:
Аман чедо мајкино немој да возиш многу брзо и многу високо!:)

Трајковски Борче
02-12-10, 19:31
Пак ли отишол некаде овој лименава птичурина? Или и тој легнал малку да одмори, нејсе, морам да спремам една летечко-синдромска сторија, за да го измешам лончево, па ај да видам шо ќе напраам? Например летаат во “кингер“ Коле боксерот, Велија торбешот и Бранко шетачот, а пилот, кој друг ако не concrete! Навигација, Невен, метеоролог Ченто, стјуардеса Зарија. Во кингерот само три падобрани, и откажуе еден мотор, почнуе да чури и другиот, стрмоглаво паѓаат, а треба брзо да се мисли...! Можете ли да замислите каков крај ќе има оваа приказна?

Па да, и јас се’ уште незнам, ама знам кој ќе преживее, и оп, само двајца ќе се најдат на оној островот кај што се снима онаа реалити шоу Сарвајвер, хммм...!

До сабајле ќе биде готова приказната.., а ако некој има некој предлог, нека пише, па да видиме!!!

П.С. Зарија, конечно ти најдов улога, хе хе хее... сори, ама ти ветив, така?

Ченто
02-12-10, 19:36
Јас предлагам на островот да се најдат Зарија и Коле боксерот!:)

Зарија
02-12-10, 19:40
:ne:

Трајковски Борче
02-12-10, 19:46
:ne:

Ова значи НЕ со Коле боксерот, или НЕ во приказната?

Всушност нема кој друг за стјуардеса, освен да уфрлам стјуард, ама кој?

Секој некого ќе убие уште пред да полетаат, така? Еве NCD, одма ќе му се џитне на Коле, а boge, гарант ќе ги фрли sranko од 8000мнв.. Значи, Зарија, остануваш во приказната, а кој ќе слета со тебе на островот, ќе дознаеш на крај од приказната!!! Важно е дека ќе преживееш, а башка, тури му пепел на филмот ако нема женска во него...! :D:D:D

concrete
02-12-10, 21:48
Не ти е баш заплетот најреален:) Прво авионот на избор, не е баш за до топлите острови, не е лошо да видиш некоја друга комбинација, нешто поголемко. Значи некој посолиден авион, , koj e на пат за Сингапур на некоја си белосветска конференција за слобода на медиумите и претварање на новинарите у свети карави, каде одат да парадираат нашиве биљмези.... Па ќе стаиш некој обезбедувач, од кој барем еден-двајца ќе утепаш при принудното слетање кога ќе рипаат врз Боксерот , врз Бранко и итн. за да ги спасуваат од удари на делови од мотори и ламарини кои летаат наоколу...па уште неколку други потрошни ликови кои на различни начини ќе испозагинат при контролираното паѓање на авионот:) Ченто ти е поише како некој советник на Бранко за односи со јавноста, Торбешот е во својство на издавачки и медиумски магнат и национален филантроп, трговец со американски хормонски батаци....со таен синдром на ќалиф наместо ќалифот....Зарија поише како финансиски експерт , свеж Европски докторант по трет пат, сега на проблематика на финансирање на слободни информативни медиуми итн...манекен и фотомодел во слободно време... Ја и невен можеме да изигруваме шофери нема проблем. Подоцна овој вториов ќе го испилиш во личност која ќе се покаже...школски супер нафатиран експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...??? Не заборавај и некоја докторка,манијак по јога и аеробик.. а и некоја новинарка нема да биде на одмет....она Ивончето ептен ќе паше...бутни ја тука и онаа безобразно секси која кобајаги готви на твсо оној дебелкото у друство на видни лицности......да се најде ем за онаа работа, ем за праење јадење од тоа тропските зељенави...необични риби и животинки...
Ќе залепиш неколку инстант љубови ко на карусел..., па неколку морски тепачки..што политички , што за женски....,а мене у меѓувреме ќе ми успее од тоа ламарините да напраам брод со кој ќе одпловиме во правец на изгрејсонцето;)...за да после два саата почнат да не бркаат некакви малајски пирати, па малку тука ...брканица и транге -франге..., за да во последен момент налета хеликоптер од некоја фрегата на Нејзиното Височество, кој го пилотира лично помладиот принц, дојден на викенд обука и снимање за кралска промоција...кој со два три прецизни рафали ќе ги натера пиративе у панично бегство.....итн.итн.
Нормално на приемот кај саудискиот престолонаследник после , англичанецов ќе фрли окце на Зарија.., ама таа..најнормално ќе го откачи и како што е ред ќе избере ......................некој таму трет син,од седмата жена на принцот на Хашемитската династија, инаку млад Харвардовец личен пријател со Бушови..... :)....capiche??????

Трајковски Борче
02-12-10, 22:06
Не ти е баш заплетот најреален:) Прво авионот на избор, не е баш за до топлите острови, не е лошо да видиш некоја друга комбинација, нешто поголемко. Значи некој посолиден авион, , koj e на пат за Сингапур на некоја си белосветска конференција за слобода на медиумите и претварање на новинарите у свети карави, каде одат да парадираат нашиве биљмези.... Па ќе стаиш некој обезбедувач, од кој барем еден-двајца ќе утепаш при принудното слетање кога ќе рипаат врз Боксерот , врз Бранко и итн. за да ги спасуваат од удари на делови од мотори и ламарини кои летаат наоколу...па уште неколку други потрошни ликови кои на различни начини ќе испозагинат при контролираното паѓање на авионот:) Ченто ти е поише како некој советник на Бранко за односи со јавноста, Торбешот е во својство на издавачки и медиумски магнат и национален филантроп, трговец со американски хормонски батаци....со таен синдром на ќалиф наместо ќалифот....Зарија поише како финансиски експерт , свеж Европски докторант по трет пат, сега на проблематика на финансирање на слободни информативни медиуми итн...манекен и фотомодел во слободно време... Ја и невен можеме да изигруваме шофери нема проблем. Подоцна овој вториов ќе го испилиш во личност која ќе се покаже...школски супер нафатиран експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...??? Не заборавај и некоја докторка,манијак по јога и аеробик.. а и некоја новинарка нема да биде на одмет....она Ивончето ептен ќе паше...бутни ја тука и онаа безобразно секси која кобајаги готви на твсо оној дебелкото у друство на видни лицности......да се најде ем за онаа работа, ем за праење јадење од тоа тропските зељенави...необични риби и животинки...
Ќе залепиш неколку инстант љубови ко на карусел..., па неколку морски тепачки..што политички , што за женски....,а мене у меѓувреме ќе ми успее од тоа ламарините да напраам брод со кој ќе одпловиме во правец на изгрејсонцето;)...за да после два саата почнат да не бркаат некакви малајски пирати, па малку тука ...брканица и транге -франге..., за да во последен момент налета хеликоптер од некоја фрегата на Нејзиното Височество, кој го пилотира лично помладиот принц, дојден на викенд обука и снимање за кралска промоција...кој со два три прецизни рафали ќе ги натера пиративе у панично бегство.....итн.итн.
Нормално на приемот кај саудискиот престолонаследник после , англичанецов ќе фрли окце на Зарија.., ама таа..најнормално ќе го откачи и како што е ред ќе избере ......................некој таму трет син,од седмата жена на принцот на Хашемитската династија, инаку млад Харвардовец личен пријател со Бушови..... :)....capiche??????

Го праам, да цркнам ако не го напраам да не се викам Борче Трајковски, а шо ми е работа? :haha::haha::haha::aplauz::aplauz::aplauz:

А бе ја и онака ќе те спасев ЕТБ, на еден друг начин, ама многу ми беше побитно како ќе го хипнотизираш Невен да ги кокне оние вишок у кабина, и да остај само корисно особље, за на крај да му стаиш празен ранец на грб и го буташ надвор, го глеаш како паѓа едно пет секунди и оп одеднаш глеаш како Невен отвара три падобрана од еднаш. Се фаќаш за твојот ранец, пипаш, празно. Имаш уште десет секунди да се спасиш и себе и Зарија... и, ... па ќе се спасиш него како, ама како? Е после шо ќе праиш на земја, хе хе хеее... Ти си ем секаков тибам синдромот ем никаков!!! :haha::haha::haha:

Е сега пошто имам фабула, ги прекинувам активностите околу мојава најавена приказна, и почнуем со нова книга. Коа ќе напраам некаква суровина од едно петшеесе страни, ќе ви пуштам по малку.., да цркнам!! :D:D:D

Зарија
02-12-10, 22:13
Тоа НЕ беше за двајцата. :D
Борче ти мене песничка ми вети, не воденичарски LOST. :)

Трајковски Борче
02-12-10, 22:24
Тоа НЕ беше за двајцата. :D
Борче ти мене песничка ми вети, не воденичарски LOST. :)

Башка песничка, уште вечерва ќе ти ја пуштам..., а овде, Зарија е главниот женски лик во овој најнов роман, и нема ништо лично со тебе туку само со никот и твојот аватар, а гарант ќе биде позитивец, впрочем, ја прочита фабулата, нели? :);):)

Трајковски Борче
02-12-10, 22:37
Па ќе стаиш некој обезбедувач, од кој барем еден-двајца ќе утепаш при принудното слетање кога ќе рипаат врз Боксерот , врз Бранко и итн. за да ги спасуваат од удари на делови од мотори и ламарини кои летаат наоколу...па уште неколку други потрошни ликови кои на различни начини ќе испозагинат при контролираното паѓање на авионот:)

:haha: 45 страни :haha:


Ја и невен можеме да изигруваме шофери нема проблем. Подоцна овој вториов ќе го испилиш во личност која ќе се покаже...школски супер нафатиран експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...???

:haha: 75 страни :haha: ЗАРАДИ ПРОЦЕСОТ НА ИСПИЛУЕЊЕ.. :haha:Не заборавај и некоја докторка,манијак по јога и аеробик.. а и некоја новинарка нема да биде на одмет....она Ивончето ептен ќе паше...бутни ја тука и онаа безобразно секси која кобајаги готви на твсо оној дебелкото у друство на видни лицности......да се најде ем за онаа работа, ем за праење јадење од тоа тропските зељенави...необични риби и животинки...

:haha: 35 страни :haha:


Ќе залепиш неколку инстант љубови ко на карусел..., па неколку морски тепачки..што политички , што за женски....,а мене у меѓувреме ќе ми успее од тоа ламарините да напраам брод со кој ќе одпловиме во правец на изгрејсонцето;)...


:haha: 60 страни :haha:

за да после два саата почнат да не бркаат некакви малајски пирати, па малку тука ...брканица и транге -франге..., за да во последен момент налета хеликоптер од некоја фрегата на Нејзиното Височество, кој го пилотира лично помладиот принц, дојден на викенд обука и снимање за кралска промоција...кој со два три прецизни рафали ќе ги натера пиративе у панично бегство.....итн.итн.

:haha: 20 страни :haha:

Нормално на приемот кај саудискиот престолонаследник после , англичанецов ќе фрли окце на Зарија.., ама таа..најнормално ќе го откачи и како што е ред ќе избере ......................некој таму трет син,од седмата жена на принцот на Хашемитската династија, инаку млад Харвардовец личен пријател со Бушови..... :)....capiche??????

:haha: 45 страни :haha:


ЈЕБОТЕ БЛАГИ БОГ И СЛАТКИ РИМСКИ ПАПА...

Трајковски Борче
03-12-10, 09:28
*********************************
МАСОВНА НАДЕЖ...!?!
*********************************

***
Надежта последна умира, е добро позната проста реченица, веќе чуена и видена, и колку и да звучи како фраза, сепак, не е фраза. Некои тврдат дека не умира, па ако ги земе човек предвид размислувањата на оние мислители кои се на смртна постела и воглавно се состојат од вербата дека можеби и таму горе некаде постои друг живот, тогаш, и може да се рече дека таа не умира. Надежта е бесмртна...и не само тоа...

***
Надежта е потребен дел од значајна активност на нашите мозоци, затоа што пак, без неа, или без помисла за случување на нешто добро во нашите животи, а надежта секогаш нуди позитивни мисли, мисли и размислувања за добри работи кои човек ги посакува во животот, тогаш, навистина може да се каже дека е и потребна, речиси неопходна. Па да, ако човек престане да верува во нешто добро, тој најверојатно престанува и да живее корисен живот, па потонува во таканаречени црни мисли, кои од своја страна, пак, полека и го водат мислителот во непријатности и црни дешавки, кои не нудат перспектива за долг живот. За овие велиме дека се песимисти. Но, точна е и констатацијата дека има и реални и нереални надежни мислители. Истото важи и за оние песимистите. Умерените песимисти обично сакаат да се нарекуваат прагматичари, демек, не си го арчам мозокот во екстремни размислувања дека еден ден ќе станам голема личност, дека ќе добијам огромно наследство, дека ќе станам многу богат човек, дека, кога оваа моја идеа ќе ја реализирам не само што ќе станам богат туку и многу популарен, почитуван, светски позната личност и слично. Оние пак другине, кои размислуваат на тој обратен начин, се нарекуваат лажни оптимисти, или, луѓе кои живеат во лажна надеж, нереална надеж. А што е всушност “Надеж“?

***
Па да, најобичен проект кој за триста и кусур илјади евра можеш да си го нарачаш, еве например, од Словенија. Таму има луѓе кои знаат да ви напишат како и на кој начин треба да се однесувате во животот за да си ја реализирате надежта. Значи, доволно е да им кажете сакам да бидам тоа и тоа, и, откако ќе им платите, тие ви враќаат брошурче во кое ви се напишани чекорите како ќе дојдете до реализација на посакуваното со комплетно упатство за употреба, разбирасе. И, тоа што е уште позначајно, кај нив можете да реализирате и екстремни желби, без заебанција, например, можете слободно да посакате да го набркате Коле боксерот од Илинденска бб, и вие да се вселите таму. Значи, треба само да имате триста и кусур илјади евра, и оп, можете да си ја нарачате надежта, хмм.., а кој знае, ако се придржувате кон упатсвата, можеби и ќе си ја реализирате! Па да, и таа платена надеж, не нуди стопроцентна гаранција за реализација, ама сепак ви кажува што треба да направите, значи нуди надеж, а тоа не е заебанција. Може да се спореди вака...

***
Например, одите кај некоја бабица да ви ги расчини магиите, па откако ќе ве види и ќе одглуми транс, ќе ви каже да ги исечете сите плави маици и блузи кои се наоѓаат во вашиот плакар за облека, па седум дена да носите една иста маица, па да ја исечете крушката во дворот позади куќата, (може и да ја немате крушката, ама како и да е, исечете ја црешната, сеедно, само исечете некое дрво во дворот), па ќе ви каже да однесете пешкир и литро зејтин во Св. Богородица и слично. Е сега, ако не го испочитувате редот, мали ви се шансите да ги расчините магиите кои ве напаѓаат. Искрено, и да ги испочитувате, пак се мали шансите за расчинување на тие магии, ама барем тие десетина денови ќе живеете во надеж дека ете, конечно го најдовте чаарето. Ако, пак, бабицата на која сте и фрлиле стотче за советите не успеала да ви ги расчини магиите, почнувате да барате друга бабица, можеби некој оџа, и така можете да терате со години. Битно е да живеете во надеж, па да, и токму затоа акате од бабица до бабица, од оџа до оџа, барајќи ја надежта...

***
Речиси исто и овој нашиов Шетач, (асоцијација на еден познат Шкотски пијалок мислам дека името му е Џони), ама со многу повеќе пари си ја нарача надежта од Словенија и сега си тера чекор по чекор за да ја реализира, стриктно придржувајќи се на упатсвата, а тоа значи да го набрка боксерот Коле од Илинденаска бб. После неколку митинзи, обиди за бунтови и слично, Шетачот задутре прави нов чекор, поцврст чекор, кој го нарече МАРШ. Арно ама, колку и да е точно дека Коле боксерот е поодамна во “нокдаун“, тој не е само боксер, туку е и голем курназ и не се дава така лесно. Тој, пак, си нарачал друга надеж, контра надеж на надежта на шетачот, кај некој оџа од “Перо Наков“ бб. Да, ваквите расчинители обично живеат на адреси без број, само со улица, и му ги расчинува магиите од надежта на Шетачот. И не смее да има заебанција, затоа што Коле боксерот џитнал пет пати поише пари кај оџава, дури милионипетстоилјади евра, па да, што поише пари пљукнеш, поголем е ангажманот на врачариве, ме разбирате...

***
И, доаѓаме до нашава масовна надеж. Голем број луѓе се надеваат дека Шетачот ќе си ја реализира надежта, после која и тој голем број луѓе ќе бидат среќни и весели, ама не се знае точната бројка и на големиот број луѓе кои навиваат за боксерот, за неговата надеж во сто и кусур чекори, после која и тие ќе бидат среќни и весели. Како и да биде, испаѓа дека надежта е пари, а парите не се воопшто малку, арно ама, и парите не се битни кога со нив, овие двајца обезбедуваат масовна надеж за огромен број луѓе. Значи, тие ја одржуваат нашата надеж, на тој начин ни го продолжуваат животот, што не е мала работа, па затоа, воопшто и не треба да реагираме на тоа, што и Шетачот и боксерот, си ги плаќаат надежите со нашите пари? Хммм... Бати синдромот...

intel
03-12-10, 09:31
Воспитувачка во градинка му помага на детето да ги облече чизмите. Тоа туркало, таа влечела, но чизмите никако да легнат на ноџињата. Кога едвај успеала... ...да му ги навлече, целата препотена, речиси се онесвестила кога малиот и рекол: deca...ta-se-zakon „Ама сте ми ги облекле обратно... левата на десна нога, десната на лева.“ И навистина. Не било лесно повторно да му ги соблече и облече, но, на крај чизмите си биле секоја на вистинската нога. Малиот тогаш викнал: „Тоа не се моите чизми“. Воспитувачката се гризнала за јазик за да не вресне. „Зошто не ми го кажа ова порано???!!!“ И со напор повторно му ги соблекла чизмите. Тогаш малиот продолжил: „Чизмите се од брат ми. Мама ми ги даде мене“. Воспитувачката не знаела дали да плаче или да се смее... после повторна мака, чизмите биле повторно на нозете. Тогаш таа го прашала детето: „А, каде ти се ракавичките?“ Детето одговорило: „Па ги сокрив во чизмите!“

neven
03-12-10, 09:32
Не ти е баш заплетот најреален:) Прво авионот на избор, не е баш за до топлите острови, не е лошо да видиш некоја друга комбинација, нешто поголемко... Ја и невен можеме да изигруваме шофери нема проблем. Подоцна овој вториов ќе го испилиш во личност која ќе се покаже...школски супер нафатиран експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...??? Не заборавај и некоја докторка,манијак по јога и аеробик.. а и некоја новинарка нема да биде на одмет....она Ивончето ептен ќе паше...бутни ја тука и онаа безобразно секси која кобајаги готви на твсо оној дебелкото у друство на видни лицности......да се најде ем за онаа работа, ем за праење јадење од тоа тропските зељенави...необични риби и животинки...
Нормално на приемот кај саудискиот престолонаследник после , англичанецов ќе фрли окце на Зарија.., ама таа..најнормално ќе го откачи и како што е ред ќе избере ......................некој таму трет син,од седмата жена на принцот на Хашемитската династија, инаку млад Харвардовец личен пријател со Бушови..... :)....capiche??????

Хмм... според сценариото, Зарија е во главна улога... Се’ се врти околу неа... принцови... млади харвардовци... династии и сл. Ние останатите сме споредни ликови, а бога ми и статисти...

Трајковски, убаци у петта тоа фантазијата, имагинацијата и инспирацијата и глеај (па макар и у фуснота, пардон - одјавна шпица) некако да завршам у Кенија или ај... у северна Танзанија...

...меѓу народот Масаи... и меѓу најубавите жени на светот... кои припаѓаат на овој народ...

concrete нека брка малајски пирати...

П.С. ... абе го заборавивме летечкиот оланѓанец со „жута ружа на реверу“ - Н.Ц.Д.

Трајковски Борче
03-12-10, 09:39
Хмм... според сценариото, Зарија е во главна улога... Се’ се врти околу неа... принцови... млади харвардовци... династии и сл. Ние останатите сме споредни ликови, а бога ми и статисти...

Трајковски, убаци у петта тоа фантазијата, имагинацијата и инспирацијата и глеај (па макар и у фуснота, пардон - одјавна шпица) некако да завршам у Кенија или ај... у северна Танзанија...

...меѓу народот Масаи... и меѓу најубавите жени на светот... кои припаѓаат на овој народ...

concrete нека брка малајски пирати...

П.С. ... абе го заборавивме летечкиот оланѓанец со „жута ружа на реверу“ - Н.Ц.Д.

Одлична идеа, а веќе сум во овердрајв, без гајле, само што ќе ми ја успори работата на онаа твоја фантастична фабула за “Аналитичарот“, Невене, на која веќе работам дебело. Како и да е, морам да почнам и со оваа фабула додека е свежа, а сите желби се остварливи, па и твојава ќе биде реализирана, гарант. Во моиве приказни битно е да учествуваат Македонци, и да го дупчат светот. Па шо да не??? :D:D:D

concrete
03-12-10, 09:53
Хмм... според сценариото, Зарија е во главна улога... Се’ се врти околу неа... принцови... млади харвардовци... династии и сл. Ние останатите сме споредни ликови, а бога ми и статисти...

Трајковски, убаци у петта тоа фантазијата, имагинацијата и инспирацијата и глеај (па макар и у фуснота, пардон - одјавна шпица) некако да завршам у Кенија или ај... у северна Танзанија...

...меѓу народот Масаи... и меѓу најубавите жени на светот... кои припаѓаат на овој народ...

concrete нека брка малајски пирати...

П.С. ... абе го заборавивме летечкиот оланѓанец со „жута ружа на реверу“ - Н.Ц.Д.

хе.....а она...: експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...??? после бе........ твојот агент ќе мора да затвара врата пред поплавата на понуди од цел свет...;)

neven
03-12-10, 09:58
хе.....а она...: експерт за решавање на меѓусебни конфликти на изолирани групи..па уште и политички дијаметрално настроени...??? после бе........ твојот агент ќе мора да затвара врата пред поплавата на понуди од цел свет...;)

После една завшерашна „динамична размена на мислења“ меѓу две конфронтирани страни во семејството Китановски во која Невен остана неразбран од светот и пошироката околина дефинитивно не сум експерт ни за решавање фамилијарни конфликти па дури и внатрешни...

... само жените од племето Масаи ме спасуваат...

... па макар после завршил у казан.

neven
03-12-10, 10:01
Одлична идеа, а веќе сум во овердрајв, без гајле, само што ќе ми ја успори работата на онаа твоја фантастична фабула за “Аналитичарот“, Невене, на која веќе работам дебело. Како и да е, морам да почнам и со оваа фабула додека е свежа, а сите желби се остварливи, па и твојава ќе биде реализирана, гарант. Во моиве приказни битно е да учествуваат Македонци, и да го дупчат светот. Па шо да не??? :D:D:D

Ова ми е 500-ти пост на Воденица. Се јавувам заради тоа, немам што посебно да кажам. Терај Трајковски...

Трајковски Борче
03-12-10, 10:07
... па макар после завршил у казан.

Без гајле Невене, обично прашуваат која ти е последна желба, а ти како космички експерат за решаање на меџуљудски, меџународни и меџуконтинентални и так даљше спорои, ич, чур да не ти куе!!! А навистина, ај хипотетично, еве пред да решат да те стаат у казан, пошо р’шум си им ги напраил жените, те пршуваат која ти е последна желба. Шо ќе им побараш? :D:zbunet::D

concrete
03-12-10, 10:09
После една завшерашна „динамична размена на мислења“ меѓу две конфронтирани страни во семејството Китановски во која Невен остана неразбран од светот и пошироката околина дефинитивно не сум експерт ни за решавање фамилијарни конфликти па дури и внатрешни...

... само жените од племето Масаи ме спасуваат...

... па макар после завршил у казан.

ne se brigaj i sakaldisuvaj....NIKOJ NE E PROROK VO SOPSTVENATA KUKJA!!!!:D

A ona za messajkite...., ocugledno se raboti samo za nekoja tvoja stara pubertetska fantazija.......onie so "praksa" na teren znaat deka, ako edna licna merka ne ti e na nivoto foot and half begaj daleku od niv.....:cool:

Трајковски Борче
03-12-10, 10:12
ne se brigaj i sakaldisuvaj....NIKOJ NE E PROROK VO SOPSTVENATA KUKJA!!!!:D

A ona za messajkite...., ocugledno se raboti samo za nekoja tvoja stara pubertetska fantazija.......onie so "praksa" na teren znaat deka, ako edna licna merka ne ti e na nivoto foot and half begaj daleku od niv.....:cool:

:haha::haha::haha::haha::haha: тебе дефинитивно лошо ти влијае висината, тибам штркот тибам...кај к.р те донесе на овие простори..:haha::haha::haha:

neven
03-12-10, 10:17
ne se brigaj i sakaldisuvaj....NIKOJ NE E PROROK VO SOPSTVENATA KUKJA!!!!:D

A ona za messajkite...., ocugledno se raboti samo za nekoja tvoja stara pubertetska fantazija.......onie so "praksa" na teren znaat deka, ako edna licna merka ne ti e na nivoto foot and half begaj daleku od niv.....:cool:

Само уште пубертетските фантазии ми останаа... башка возраста ми е таман за втор пубертет...

А она за foot and half (а и ништо приде, што би рекол Балаш), тоа се само митови. Прашај го Трајковски, тој ти е најпознатиот myth buster на Форумов.

intel
03-12-10, 10:18
Offf, nevene ti teknuva na Beli, Belka, Stavric. Se sekjavas kako zavrsi stariot ?

concrete
03-12-10, 10:41
Само уште пубертетските фантазии ми останаа... башка возраста ми е таман за втор пубертет...

А она за foot and half (а и ништо приде, што би рекол Балаш), тоа се само митови. Прашај го Трајковски, тој ти е најпознатиот myth buster на Форумов.

http://ute2.webs.com/photos/1/NEVEN.GIF

Трајковски Борче
03-12-10, 10:52
http://ute2.webs.com/photos/1/NEVEN.GIF

:haha::haha::haha:...овој надмашил foot and half може да оди кај Масаите...:haha::haha::haha: а браќава ти се мој до мојега, тибам конкретниот, ко Массонски чиновници задње ложе, мислам, стоење, Исток...

neven
03-12-10, 10:52
Offf, nevene ti teknuva na Beli, Belka, Stavric. Se sekjavas kako zavrsi stariot ?

Се сеќавам на човекот, ама не знам како завршил...

neven
03-12-10, 10:55
http://ute2.webs.com/photos/1/NEVEN.GIF


Плукнат јас!!!

Трајковски Борче
03-12-10, 11:11
Плукнат јас!!!

Ти мислеше дека тоа е држачот за тушалката, па не реагираше одма??? :D:D:D Не бе Невене, тоа таквоето е онаквоето...:haha: е сеа дали си плукнат... хммм...??? Ама дека ме потсеќа на една слика од огледалото во мојата туш кабина, ме потсеќа, да цркнам...!!!

intel
03-12-10, 11:14
Се сеќавам на човекот, ама не знам како завршил...

Mislev na stariot, tatko mu. Na peseet i nekoja so slatka smrt :)

intel
03-12-10, 14:14
http://i55.tinypic.com/2jdj6eh.jpg

neven
03-12-10, 14:23
Голема благодарност до интел.

Трајковски, дај малку внимание!!!

Имаш добро сценарио од concrete...

... имаш неколку интервенции од мене...

... и имаш прекрасна илустрација за КОРИЦАТА НА ТВОЈАТА ИДНА КНИГА...

... која ќе се вика... ќе се вика... ќе се вика...

... МАКЕДОНЦИТЕ ГО ДУПЧАТ СВЕТОТ!!!

П.С. Во првиот ред од лево на десно седат: Трајковски, интел, јас, Н.Ц.Д. и Боге, Ченто (стои со remote в раце), а бетон е скриен во базенот и калибрира ситуација. Во вториот ред стојат: хе, хе, хе... знам ама не кажувам!!!

Ченто
03-12-10, 14:29
Во вториот ред стојат: хе, хе, хе... знам ама не кажувам!!!
А кои се останатите пет?;)

intel
03-12-10, 14:31
tretata e moja, da se razbereme odma :)

Трајковски Борче
03-12-10, 15:45
... МАКЕДОНЦИТЕ ГО ДУПЧАТ СВЕТОТ!!!

П.С. Во првиот ред од лево на десно седат: Трајковски, интел, јас, Н.Ц.Д. и Боге, Ченто (стои со remote в раце), а бетон е скриен во базенот и калибрира ситуација. Во вториот ред стојат: хе, хе, хе... знам ама не кажувам!!!

Ако е овој насловот на книгата, тогаш Невене, барем да ги мењаме одвреме навреме, за да биде издржан насловот, а не како оној intel, се фаќа за третата и крај. Мене ми е важна таа која ќе ме издржи, па може да биде и третата, и шо праиме после? Без заебанција, еве на 55 години сум, ама испод два саата не признавам секс, да цркнам ако те лажам, 118 минути туширање и две минути акција, толку ли се а...??? ЕВБЕ...:haha: Е не, ќе се заебааме као порано коа беше обратно ЕВБЕ...?:D

neven
03-12-10, 16:21
Ако е овој насловот на книгата, тогаш Невене, барем да ги мењаме одвреме навреме, за да биде издржан насловот, а не како оној intel, се фаќа за третата и крај. Мене ми е важна таа која ќе ме издржи, па може да биде и третата, и шо праиме после? Без заебанција, еве на 55 години сум, ама испод два саата не признавам секс, да цркнам ако те лажам, 118 минути туширање и две минути акција, толку ли се а...??? ЕВБЕ...:haha: Е не, ќе се заебааме као порано коа беше обратно ЕВБЕ...?:D

Заеби пубертетлиски муабети, има и дами на Форумов... на Зарија мислам, пред се’...

...118 минути туширање, па ти нормален ли си бе? Шкрги ќе ти искочат... ем пераи, место нозе...

... ја глеаш таа зад мене со спрејот? Ти ја препуштам тебе... да те шприцне под мишка...:haha::haha::haha:

Трајковски Борче
03-12-10, 16:37
Заеби пубертетлиски муабети, има и дами на Форумов... на Зарија мислам, пред се’...

...118 минути туширање, па ти нормален ли си бе? Шкрги ќе ти искочат... ем пераи, место нозе...

... ја глеаш таа зад мене со спрејот? Ти ја препуштам тебе... да те шприцне под мишка...:haha::haha::haha:

Со сета почит кон нашата дама, ама сега и внуциве мои од одма учат за секс, па не гледам тука безобразна порнографија, за да имам некој посебен обзир? Тој што ги ставил оние девојки не се срами од потегот, а уште и резервира која е негова, па чур му куе, ти мене ме предупредуваш на обзир. Немој Невене, јас сум си во границите на пристојноста, секогаш, а вие сте тие кои забегувате и претерувате, така да, точно е дека ако продолжам со тој тајминг ќе ми пораснат параи и шкрги, знам. Еве, за 40 години обратна активност, ми порасна нешто друго, ама шо да праам, морам да го трпам и тоа, па ќе ги трпам и пераите..., а таа што шприца под мишка, хе хе хеее..., ај бе Невене, па ти си бил ептен голем шегобиец, (што би рекол NCD), :haha::haha::haha:


ВИЕ СТЕ МАХЕРИ ДА МИ ЈА УНИШТУВАТЕ ТЕМАВА, ПОСЕБНО ТИ НЕВЕНЕ И ОНОЈ ИНТЕЛ. ПОНЕКОГАШ И ЧЕНТО, АМА СЕГА ПУШТАМ КУСА ПРИКАЗНА И ТОЧКА СО ЗЕЗАНЦИИ ЗА МАЛОЛЕТНИЦИ, ЈАСНО!!!

Трајковски Борче
03-12-10, 17:15
************************************************** ****************
И ЗАРАДИ ДЕФЕКТОТ ВО РАБОТНОТО ВРЕМЕ 24/7 – ОВАА ВЛАДА, МОРА ДА ПАДНЕ!
************************************************** ****************

***
Еден мој поранешен пријател, инаку транспортен работник и шпедитер ми тврдеше дека ја изврушува најтешката работа што може да постои во светот. На прашањето зошто го тврди тоа, кога гледам дека има убава канцеларија, секретарка, па доаѓа во 8, си оди во 15 часот, затоплени и климатизирани простории, кожна фотелја и други потребни тракатанци за обичен чиновнички пацов, ем просечна плата, тој ми вели вака: - Боки, не само што е заебана оваа моја работа, туку е и најтешката работа во светот, а дури можам да ти кажам дека е самоубиствена за нормален човек, значи, најстрашното за еден нормален човек, а тоа е, кога работата не те убива, туку, те тера на самоубиство, зошто? Види вака, да имаш работа со луѓе кои немаат точно утврдено работно време, или со луѓе кои немаат нормално работно време, верувај, тогаш имаш работа со кретени. Да, со најголемите кретени во секое општество, кое за жал, и покрај тоа што прецизно го дефинира работното време на вработените, каде и да се наоѓаат и каква и функција да извршуваат, тие самите, тука мислам пред се’ на вработените, кога не сакаат или не можат да се придржуваат на тие законски одлуки, тогаш брате Боки, најсериозно ти тврдам дека тие се најопасните по живот. Тие не само што се самобендисани и високо-искомплексирани дебили во опшетството, тие се пред се’, неизлечиви кретени, луѓе со специјални потреби, и што е уште пострашно, луѓе кои се самодефинираат како слој на специјални вршители на должност без кои светот нема да може да се движи. Самопрогласени дебили кои не се придржуваат на тие прецизни законски одлуки. Пострашно здравје. А, кога на сето ова ќе го додадеш и природниот интелект на луѓето кои ги контролираш, како кај мене например, осумте одделенија животно образование, тогаш, треба да си монструм за да издржиш. Ако не си, гарант ќе станеш, да цркнам. Еве, јас работам со шофери, возачи на камиони, шлепери автобуси дрн дрн, повеќе од 30 години и тврдам дека не сум токму, така, дека ми доаѓа да се упукам и да завршам у на мајка ми пичката, така? Види Боки, тие знаат да сменат камионска гума, знаат да управуваат со тие големи возила кои им се доделени, и во рикверц и напред и нагоре и надоле, ама, кога ќе му кажам, а башка му пишува на тие документите кои божем ги разбира, дека треба да ја истовари стоката во таа и таа фирма лоцирана на таа и таа адреса во Биоград на Мору, а тој ми се јавува од Београд и прво што ме прашува – Шефе има ли плата, инаку не ја истоварам стоката, што да правиш? Што да му кажеш? Му викам да фаќа џаде во правец на Биоград на Мору, дека ја утнал адресата седумсто и кусур километри, дека заради тоа може и две плати да му скратам, а тој, и понатаму вергла со прашања дали има плата, дека тоа што јас му го кажувам за него не е никаков проблем, демек, ако треба тој ќе вози уште два пати по седумсто километри, и..., што друго да направам освен да ја треснам слушалката и да почнам да шетам како лудак во мека кабина во Бардовци? А недајбоже да му кажам на директорот да го казни, а бе, ај тоа што овој ќе му ја собере платата, ама, кој ќе го трпи кога тој, шоферот, ќе ми се оптегне овде во канцеларија и ќе почне да ми филозофира со празни муабети составени од три реченици со по три зборчиња, како му експлодирале пет гуми на сто километри, па како тоа била најпроклетата работа во животот, па како тоа му се случило на полноќ во некоја клисура и слично, па густа магла, снег или тешка сообраќајка, па како платил казна за прекумерно возење во таа и таа држава, дрн дрн дрннн, а сите локации кај што мења гуми се во близина на некои шоферски кафани со певаљки у миниќи и речиси истопорени цицки? Е тогаш, ми доаѓа да го убијам и него и себе, да цркнам ако те лажам.

***
Името на мојот пријател е Јанко, и беше претставник на “Полет“ од Делчево, во Скопје, а канцеларијата му беше во истите простории каде и јас своевремено користев простор за работа, во мојот најуспешен период на бизнисување.

***
Како и да е, Јанко ме врати во времето кога со мојот партнер, звани Брле, ја работевме фурната. Имено со Брле успеавме некако да направиме договор дека јас ќе работам 24 часа, па исто толку ќе одмарам додека тој работи и така. На пладне ја преземав смената и се фаќав за работа. Ги собирав празните гајби од продавниците каде Брле оставил леб, ја средував работилницата, пуштав бојлер да загрее вода, и за бањање и за тестото, па го замесував првиот казан со тесто и, додека тоа стасува, одев да ги соберам мајсторите, некаде околу 20 часот, од дома и да ги донесам на работа. Си ја завршувам таа работа, ги оставам мајсториве во фурна, и веднаш тргам да го земам и бурек-мајсторот и се враќам. Арно ама кога се враќам имам што да видам. Седнале тројцава пекари на маса, стокмиле сурати мислиш ко секој посебно да е во најмала рака Коле боксерот, намуртени, и, гледам во казанот со тесто, тоа веќе виси над казан и паѓа надолу, престасало. Се вртам и збунето ги прашувам зошто не работат, а тие: - Газда д’н’с е петак, куде е плата? И...!?!? И Навистина, барем во таа секунда, прво што ми дојде да ги убијам, а после, што сака нека биде, ама... ај...?

***
Подоцна, покрај воведниот пример со шоферите, и оној со фурнаџииве, работата ме внесе и со кобајаги поинтелигентните од таа категортија на луѓе, кои за жал, мораат да работат само ноќе, исто како и пекариве, а станува збор за луѓето од современите коцкарници, популарните Касина, таканаречени крупиеја. Газдата го пишувам во мојата прва книга како Мило Татиќ, инаку сопственик на големо касино во Белград, кој, на еден заеднички ручек ми го кажа следново: - Геније, оваа работа што јас ја работам е ужасно профитабилна, ама е проклето тешка, и не заради работата, таа воопшто не е тешка, туку заради луѓето кои ги вработувам, зошто? Секогаш бегај подалеку до оние кои работат ненормално работно време. Тие се лудаци, тие не се нормални луѓе, тие се далеку од нормални луѓ. Тука ти се сите оние кои работат ноќе, пекари, чистачи на улици, колпортери, крупиеја и други. Тие се психички и природно пореметени. Оние кои спијат дење, за да работат ноќе, тие се вампири, мој пријателе. Само тие го имаат тоа работно време, значи, станува збор за немилсордни крвопијци. Затоа, подалеку од таквите! Заклучува Татиќ...

***
Па што да кажам за ова работно време на Коле боксерот 24/7...? Како да го дефинирам...? Знае ли некој од вас..? Хммм...

concrete
03-12-10, 18:33
vo sekoj slucaj ne e od krvpijcite:)............NEGO GO PIJAT, a nie samo plakjame li plakjame!!!!!

Трајковски Борче
03-12-10, 20:58
vo sekoj slucaj ne e od krvpijcite:)............NEGO GO PIJAT, a nie samo plakjame li plakjame!!!!!

Ебиго друже суија, подобро жив одошто мртов, па додека сме од тука и тука, ќе плаќаме... шо да праиме...?:(

lofdzijata
03-12-10, 22:44
kuburot, kuburot mu e majkata....

arno ama!

Трајковски Борче
03-12-10, 23:56
**************************************
ЧУДЕН МОЛК НА ОВЦИТЕ ПРЕД ПОЛНОЌ...!
**************************************

***
Кога овците би можеле да размислуваат, дури ни тогаш нема да можат да ги предвидат сите можни изливи на моќта на големото стадо која во само еден единствен миг може да го направи обичното необично, необичното сосема обично...

***
Кога овците би можеле да претпоставуваат, дури ни тогаш не би знаеле да ги стокмат сите можни сценарија кои би можеле да произлезат од масата на големото стадо собрана во купче...

***
Кога овците би можеле да разбираат, би потонале во страотен молк од срамот пред најавата за собирање на големото стадо...

***
Кога овците ќе потонат во страотен молк, тогаш се преплашени...

***
Кога овците се преплашени, тие се осамени, беспомошни....

***
Кога овците се беспомошни, тие се изгубени...па да, тие всушност, одпоодамна се загубени...

***
Чуден молк на вмровците пред полноќ!

Затварајте го трлото...доаѓа полноќ... време на волците... уште еден ден...?

concrete
04-12-10, 10:10
Борче, Борче..., како ми се чини, време е да му свртиш телефон на Невен-он за on-line сеанса, ми се глеа вака оддалеку мајстор е за вадење од вакви полноќни депресии, си имаш бе 55 годинки.........веќе начукано , не се заебаај !!!;)

Трајковски Борче
04-12-10, 10:35
Борче, Борче..., како ми се чини, време е да му свртиш телефон на Невен-он за on-line сеанса, ми се глеа вака оддалеку мајстор е за вадење од вакви полноќни депресии, си имаш бе 55 годинки.........веќе начукано , не се заебаај !!!;)

Пази сеа, Невен да го извлечеш на он лајн, брате конкретен, па тоа ти е можно само у време на дежурство, ама у време на викенд, тоа ти е рамно на сензација... а кој знае може и ќе се јави сеа после ова твое барање.. И, добро е шо пушташ совет, значи не е конкретниов само песимист, као што пишуе...:D:D:D Отидов на пауза, знаеш каде...?

Трајковски Борче
04-12-10, 16:32
*******************************************
ОКАМОТО САН, АЈ ХАВ А ВЕРИ БИГ ПРОБЛЕМ...!!!
*******************************************

***
Добар ден, ред си се ред, така, а башка сабејлево се плиснав неколку пути врз образи, значи, нема да ве бие баксуз до крајов ма денов... Е сеа, нема да пишувам ниту за Бранко шетачот ниту за Коле боксерот, туку, ве носам малку у Јапан, у Осака, 1996 година со една вистинска дешавка... пази сеа...

***
За оние шо не знаат, одма да кажам дека Јапанец коа сака да ти изрази љубав, мислиш дека сака да те маа, а камо ли да влезеш у кавга со нив. Ова важи за некоја наша женска, да не се уплаши ако у живот налета у љубав со Јапанец и коа овој ќе и рече “те сакам“, демек, да не помисли дека сака да ја мавне. Значи, Јапанците, ем се строги у тоа суратите, овде мислам само на мажите, ем оштри во тоа гласовите, во интонацијата груби као стари кафански звучници, шкрипат упм, отсечни и куси, а бе мислиш дека само они меѓу себе се разбираат, а како се разбираат, ја незнам. Еве, поим сум немал шо зборат и каде зборат, мислам, коа ја сум ги глеал у живо на нивни терен, па дали сме на састанак, на вечера, на шетња, сегде, ама знам дека секоаш, каде и да си, мислиш дека бараат кавга, мамицу им заебана, мислиш дека сакаат да се тепаат, да цркнам ако ве лажам. Такви се, без заебанција. А ако си малку т’нок со живци и рефлекси, нервозно балканско типче и да речеме влагаш у продавница, а продавачот ти посакуе добредојде, а бе одма излегуеш и фаќаш џаде, пцуеш и колнеш, он на тебе...мамицу му негова, мислиш дека те пцуе, беш ми матер! А чоекот, си зборел најнормално... ем башка се трудел да биде учтив... Бог да чува и да Бран...

***
Е сеа, коа ги слушаш па женските, абе луѓе, помили створења неам сретнато и слушнато у живот, беш ми матер. Едни нежни, насмеани, мили, меки ко памук, мазни ко свила, проѕирним а бе да ги изедеш од шо се мили и пријатни. Сушта супротност од муживе, да цркнам. Нејсе...

***
И така, ја и другар ми Џорџ, стар скопјанец, звани Ѓоле, само ја си го викам Џорџ, се наоѓаме у Осака, локација Хотел Нико на Кадома булевар, еданајсти спрат, а и саатот покажуе еданајст. Зиам весник од под врата, са враќам у соба, пуштам аутомат за кафе, седнуем у фотелја божемски читам новина, глеам само слики, се наведнуем у голи стапала да помирисам да не ми смрдат нозеве, добро е, си вика, значи успешно било киснењето од два саати, па палам тутун и чекам да стане Џорџ па да видиме како ќе го измааме денов пред нас. Он неколку соби подоле од мојата, ама у исти ходник и на иста страна. Ден недела, а тоа значи дека и Јапанците не би требало да работат, кобајаги. Не да работат, растураат, туку, така му доаѓа зборот. Добро, најверојатно не работи можда некоја аминистрација, иначе, а бе, се’ си е најнормално ко секој друг ден, исто ко кај нас. И сеа, немојте да помислите лошо за другар ми Џорџ, и да се прашуете зошо спие, а саатот покажуе еданајст. Одма ќе ви кажам дека вчера оние нашине домаќини Јапанци, од Матсушита, ни ја ебаа мајката, мислам, не исцедија до даска, на папсаа до задњи атом, а Џорџ возрасен чоек, постар од мене, и навистина го папсаа. Шо се случуеше чера...

***
Има енда позната населба, море град, покрај Осака и се вика Кјото. Кјото ти е позната туристичка дестинација, некои ја нарекуваат градот на паметниците, градот на уметноста и историјата, па ако сакаш да видиш и да разгледаш се’ шо има Кјото да ти покаже, мислам дека треба таму да живееш, и пак да немоеш да видиш се’. Значи има многу за гледање, ама има и шо да се види. Цел божји ден, акавме низ тоа Кјото и се чудевме на убаините, да, таму е цела јапанска, култура, историја и уметност на едно место. Ја и Џорџ у патичиња, фармерчиња, маици, така ни беше унапред кажано, шетаме, а коа треба да јадеме, не носат на јадење, коа е пауза за кафе пак седнуеме на кратко, и, така се до вечерта. Тргаме за Осака, коа овие нашиве домаќини уше у кола ни викат, дека сеа ќе не носта на вечера у некој традиционален јапански ресторан, ама ептен традиционален, демек, одиме у старо јапанско село, кое сега целото е претворено во ресторан, а работи по правила и норми од пред пичке си материне векови наназад... Нејсе...

***
Стасуеме ние околу девет вечерта пред ресторанов, мислам, пред селото, почнуеме да одиме врз стара калдрма, ретка упм, да скршиш зглоб на нога ако не пазиш кај газиш, онаа нашана, мислам турскана калдрма е асвалтирано џаде, беш ми матер, па глеаме као шибаат гејши од колиба у колиба, носат пијачки јадачки, а од колибиве се слушаат гласови на јапанци, кои мислиш сеа ќе се испокољат меѓу себе, а тие, си пееле стари јапански песнички. Боже мили Боже... Идеме ко збунети Германци на Козара, па глеаме како ни се поклонуе по некој самурај со вистинска сабја у појас, со налани на нозе и традиционални коимона, и, доаѓаме до нашата колиба, мислам стара јапанска куќарка, коа глеам овие нашиве домаќини Јапанци, соблакаат кондури ги редат ко сардини пред врата и чекаат и ние да го напраиме истото. Се погледнуеме збунето со Џорџ, коа тој ми вика: - Бобек мора, еби му мајката таква им е традицијата, не смеме да не ги испочитуеме, да не ја утнеме... -Нема шанси, му викам, ја да соблечам сеа патики, ма каки чоече, и му се вртам на главниов Јапанац:

- Окамото сан, ај ем ол деј ин диз, покажуем у патики, ај хав а вери биг проблем вит мај футс, вит д смел, покажуем у нос, ду ју анд’рстенд ми? Иф ју вонт ту дај инсајд, ден ОК, бат, ај вон ту лив, Окамото сан. Хауевер, детс а вери денџаероус фор ол гајс хиар ин вилиџ, детс уај ај хав то стеј ин мај спортшу... Закључуем сериозно наговестувајќи го проблемот, коа глеам како Џорџ паѓа од смеење, и така кикотејќи се ми кажуе дека и со неговите нозе е исто, ама кај смееш братче да им скршиш традиција на Јапанци, беш ми матер. Пре ќе умрат него да те пуштат да му ја ебеш традицијата. И, трт мрт, може не може, ај си викам, ќе ги стуткам под г’з стапалава, за да ја блокирам колку толку смрдеата, инаку, ќе испопаѓаат у несвест гарант, ама коа не разбираат шо да им праам, и,...

***
И така праам. Ги собирам стапалата под г’з и стегам колку можам, а Окамото сан, ни објаснуе дека сеа ќе не послужат со седум традиционални јапански јадења, кои ќе ни ги сервираат едно по едно, па демек, најнапред да сме виделе како тоа изгледа, па друи потоа да сме го јаделе. Нарачуем Саќе, божем да се начукам побрзо пред да мрднам со г’зов и да пуштам троа од мирисот на стапалава, коа влагаат две Гејши, една седнуе позади мене, друга позади Џорџ до мене, и почнуе да ми масира рамења. Е, си викам, ако мрднам сеа, оваа позади мене, ќе падне у несвест у секунд, и, стегам уше поише. Шо кур да праам сеа, не можам да се наведнам на маса да зеам чаша? Ем башка ми се јавуе брзо и друг проблем. Неам више крв у смрдливи стапала, ми оттрпнаа двете, не ги осеќам, а ова саќево ниту фаќа ниту пак личи на алкохол, беше ми матер. И така, по некое време доаѓа сурија од други Гејши и носат од првото јадење...

***
Едни мали замјани садови со капачиња и дупчиња на капачињата, од каде излегуе пареа, значи, у нутра има нешто топло. Џорџ ми вика да глеам шо праи Окамото, па исто и ние да сме праеле. И така праиме. Зима Окамото грнето у рука, го отвара капачето и длабоко помирисуе од тоа димот, као да влече фолија, и не испушта одма ваздух, држи мамицу му, да цркнам. Зиаме исто и ја и Џорџ, и, коа го доближив носот да повлечам од димот и да видам шо чудо крчка у нутра, а бе луѓе...!!! ... па ова моиве нозе у најмала рука се Живанши, да цркнам ако ве лажам. Таму, ко да вриеле стари мариовски чорапи, тукушто соблечени после пет месеци престој у гумен селски опинок во работа на нива, и нешто зелено тркалезно со мали нијанси на жуто, ко прав балкански мурсул, плива и се врти у круг.. тибам гадотијата. Кој кур ќе го јаде сеа ова, коа не можам ниту да го помирисам? А овој Окамото ми се врти и ми вика: -Евриуан ху ис ауар стаф аут оф Џапан, маст ту спик ауар ленгвиџ енд ит ауар традишнал фуд... Цврц, ај сеа бегај Боки... Добро, наврат на нос, едвај изедов четири такви грниња, морав, ебиго друже сдуија..., ама важно стапалат си ги ослободив и да ви кажам прао у таа смрдеа ниту јас ги осеќав, да цркнам. Од таму се вративме околу четири сабајлината, заради посебнните метании со Гејшите после вечерата, ама не е тоа за раскажуење сеа, друг пат. Шо сакав да ви кажам, аха, значи... ете, затоа Џорџ уше не моеше да стане..

***
Ја божем потонат у весници па малку ѕиркам у телевизор, шмркам кафе, коа одеднаш почнуе да лае некое куче у сред соба!!! А бе, ме вади од памет, рипнуем и бутам се шо има на маса, затнуем уши, неможам да издржам, ова кучево вриска на цел глас, нишанам врата, и трк у ходник. Ова не е заебанција, си викам у себе, гарант нешо се случило, а и надвор у ходник слушам гужва. Отварам врата, и шо да видам. Трчаат Јапанци со жути мантили и шлемои, гас-маски на глаа, едни напред, други назад по ходникот, влечат хиндрантски црева, ко да носат анаконда под мишки, нон стоп нешто урлаат и довикуваат, демек, испуштаат некои неартикулирани наредби, као.. оооп, хаап, хуууп, мууп..., а еден таму на крај до ходникот со свирче у уста, свири у такт као овие шо трчаат. А бе исто као оној кормиларон у кајак четворосед, па како овој свирнуе, така овие стапнуваат на земја, и, не само што секој си ја гледа работата, никој не ме погледнуе, да ми објасни што се случуе, ама не бе брате, овие шибаат покрај мене и го слушаат само свирчето на оној главниот. Стојам уше поукочено на врата, си викам ова мора да е нешто заебано, коа одеднаш ми текнуе на Џорџ. Се вртам у правец на негова врата, и, шо да видам...?

***
Џорџ едвај ѕирка од вратата ама во долниот дел од рамката. Само глаата му ја видов. Јадникот излегол лазејќи, четвороношки, со зината уста и крвна слика у фаца ѕид, значи, нула... Дури коа се стрчав накај него да му помогнам оној идиотот со свирчето виде дека нешо не е ко шо треба и најверојатно свирнал на некој начин, затоа што овие шо трчаа застанаа ко да удрија у ѕид. Сите се укопаа ко воз, да цркнам... Го кренавме Џорџ, па долу во амбуланта, па лекари, специјалисти, па директорите на Матсушита долетаа, па некои чауши од градот, па адвокати, демек да не смируваат и да ни се извинуваат, за да не им бапнеме тужби и да бараме големи отштети, затоа што не провериле навреме дека сите соби се празни на тој спрат, токму во денот коа таму имало закажан редовен тренинг на пожарникарите. У пичку мјачину.. редовен тренинг!!! А бе глупост невидена.., јапанска работа, шо да ви кажуем после, а Џорџ едвај го преживеал прво она лаењето на алармните мегафончиња шо се у соба, над кревет, а коа ги видел овие маскираниве као трчаат у ходник и урлаат без везе, паднал на колена чоекот, па да, речиси се посрал до страв...а кој не би...

***
А и ја и Џорџ ги видоме ливчињата на кои јасно и гласно пишуе дека утре од толку до толку саатот, на тој спрат ќе има тренинг, а ми текна и тоа дека сабјлината коа се прибравме од то селото, овој на рецепција се утепа да ни објасни дека горе ќе се случуе нешто утредента, па божем ѕвонеле на телефони, па тропале по врати, ама, кој да ги слушне брате мили и да ги разбере, коа оние гејшине сношти ни ебаа мајката, не докусусрија... Хммм бати Јапанците бати...

neven
04-12-10, 18:03
Борче, Борче..., како ми се чини, време е да му свртиш телефон на Невен-он за on-line сеанса, ми се глеа вака оддалеку мајстор е за вадење од вакви полноќни депресии, си имаш бе 55 годинки.........веќе начукано , не се заебаај !!!;)

Ова со дефектов 24/7 му е стварно добро... дека владата мора да падне... не знам зашто, ама го доживеав ептен лично... веројатно заради овие гомнарски дежурства.

Ме погоди у живец... па тоа ти е...

Браво Трајковски!!!

П.С. Вечерва е некој верски празник. Отидов на слава да наздравам за мелничарите на вода.

concrete
04-12-10, 18:16
Ова со дефектов 24/7 му е стварно добро... дека владата мора да падне... не знам зашто, ама го доживеав ептен лично... веројатно заради овие гомнарски дежурства.

Ме погоди у живец... па тоа ти е...

Браво Трајковски!!!

П.С. Вечерва е некој верски празник. Отидов на слава да наздравам за мелничарите на вода.

ne gi zaboraaj i onie na vetrer....ima ovde i takvi...:cool:

Трајковски Борче
04-12-10, 23:01
Ова со дефектов 24/7 Ме погоди у живец... па тоа ти е...

:haha::haha: ко Робин Худ ко сече стрела со стрела, забодена у центар на метата на двеста метара растојание,...:haha::haha: тибам дежурствата :haha::haha:

Трајковски Борче
05-12-10, 10:17
********************************
НЕ ВИДОВ - НЕМАМ КОМЕНТАР..!?!
********************************


***
На официјален тениски натпревар, мислам, на овие нашиве локални натпревари, кои се организираат од нашава тениска асоцијација, каде секоја година се организираат отворени и клубски првенства во различни категории, например, до 12 години, до 16 години и таканатаму, до сениорски првенства и машки и женски, се случуваат два интересни феномени како последица на нашиот синдром, а предизвикуваат слепило, но...

***
Но, пред тоа, за еден друг период. Период на тренинзи, подготовки и слично, во кој се случуваат интересни работи и пред се’ контакти. Имено, ако станува збор за дечиња до 12 години, вообичаено е и родителите да се ангажирани околу нивниот транспорт до и од тренинзите, па следење на самите тренинзи, каде полека полека, на некој начин и родителите стануваат познавачи на тенискиот спорт, но само како теоретичари и од тоа што го слушаат од тренерите. Значи, децата тренираат кај ист тренер, во ист клуб и полека се запознаваат и стануваат другарчиња. Истото зближување или запознавање можно е да се случи и помеѓу родителите. И навистина, еве, ако го земам мојот пример, на тие места запознав многу луѓе, родители на други дечиња и со многумина од нив и се зближив, па да, заради зближувањето на нашите деца. Е сега, децата станале другарчиња, а родителите се спријателиле, и одеднаш се случува натпревар помеѓу другарчињата каде ќе треба да се докаже кој од нив двајца ќе стане републички првак до 12 години. Овој е значаен момент и за родителите и за децата. Секој родител си прави своја стратегија со своето дете, затоа што тренерот не смее да завземе страна, па да, тој постојано им укажуваше дека таму на теренот се сосема сами со противникот. Нема публика нема судии, нема родители, нема никој друг освен противникот преку мрежата. И навистина, на овие натпревари има и официјални луѓе и публика, претежно родители и роднини, но нема судии. Децата сами си судат. На тој начин ги тераат од мали да бидат сконцентрирани во следењето и движењето на топчето, кое е основен елемент во оваа игра, па овој на оваа половина ако рече аут, а оној од другата страна сака да му го покаже белегот од топчето, затоа што се посомневал дека е аут, и преоѓа да спротивната страна, за овој да му го покаже аутот заокружувајќи го тој белег од топчето на земјата, и на тој начин ги тераат да бидат воедно и чесни. Но, во тоа детско докажување често пати може да следи инаетчиско недоразбирање, ненамерна или намерна грешка, кое секогаш го разрешуваат некои од организаторите. Па да, само тиа имаат право да пресечат и да поверуваат на едното или на другото дете. Нејсе, но, што се случува со родителите, кои се ем возрасни ем будно гледаат и го следат од страна секое движење на топчето, па точно знаат што се случило, во смисла, дали е аут или не е, дали нивното дете е во право или не е, и ако се вмешаат, тогаш можат и да им помогнат на своите деца, мислам да пресудат дури и на штета на сопственото дете, се разбира кажувајќи ја вистината, арно ама...

***
Арно ама, настанува чудно слепило кај родителите токму во тој значаен момент за неговото дете. Имено, и тој виде, не можеше да не види дека топчето излезе во аут, и на прашањето на организаторите дали некој од родителите може да му помогне, затоа што тие будно и со ококоравени очи играат многу потежок психолошки натпревар, гледајќи од страна, па овој родител што го добил поенот е сигурен дека топчето беше аут, чека да чуе што ќе каже губитникот, кога, одеднаш на големо изненадување на другиов родител, овој вели: - Не видов, и... - Како не виде бе идиоте лажговски?, збаснува другиов родител кој е во право, - Од мало ли ќе го учиш детето да лаже, а? Засрами се...!!! Бурно реагира со навреди другиот родител, и, ... тука главната игра се пренесува на овој терен. Родителите почнуваат да се мрзат, да се навредуваат и пријателството исчезнува. Па да, сум присуствувал дури и на квалитетни роидителски тепачки.. Шо да праиме, кога таков ни е синдромот. Кај смее моето дете да загуби, или да не е во право..., нема теоретски шанси, разбирасе...! Во тој момент кога моето дете пласира топче во аут, јас едноставно престанувам да гледам, и шо да праам...

***
Зошто го раскажав ова? Го слушнавте ли вчерашниот коментар на Коле боксерот, на новинарско прашање, како би го коментирал однесувањето на неговиот прв сопартиец и поттрчко Влатко Ѓорчев во Европскиот парламент... -Немам коментар... хммм..., кај смее да има коментар кога овој растур ги направи сите таму во ЕУ, со толку силни удари, а бе не можеа ниту да се видат топчињата од што беа снажни и брзи. Е сеа, биле во аут, па шо, коа Коле боксерот у тој момент престанал да гледа, и да слуша, разбирасе... Бати синдромот...

Трајковски Борче
05-12-10, 18:58
************************************************** *************
КОЛЕ БОКСЕРОТ ПОЧНА ДА БЛАДА – ПА ДА, КОШМАРОТ МУ СЕ ОСТВАРИ...!
************************************************** *************


***
Слушајќи го интервјуто на Коле боксерот во вестите на Сител, не можам ништо ново да кажам освен да констатирам дека Коле е толку многу зашеметен што навистина почнува да блада. Неколку пати во една минута повтори три пати една иста фраза, разбирасе научена напамет, во која се споменуваше работењето на Бранко шетачот, и, јадниот Коле се обидуваше да се фати за некое од јажињата во рингот, тетеравејќи се од една на друга страна, и на крај, пак да се струполи на подот како пресечена суровица, значи, како трупец. И покрај укажувањата на лекарите, а и на граѓаните, да остане на подот, да не се обидува повторно да стане, дека повеќе не го бива, дека е готово со неговата кариера, после ова што му се случи денес пред Собрание, и ова негово избезумено интервју со разместени мозочни ќелии, а наместени новинарски прашања, фала му на Бога дека не можеше да го издржи. И што ако стана, што ако сакаше да продолжи, кога го попи најсилниот можен удар досега. Е па Коле, ринг си е ринг, а таму нема трт мрт, станеш ли, разнишан или не, братче попиваш жесток удар исто како да си нормален, а овој денешниов беше посебно силен удар. И кој ѓавол те тераше да стануваш, уште и да се браниш? Веќе беше нокаутиран, изгубен случај беше море Коле, како тоа не можеше да го разбереш?


***
Тоа што исто така можеше да се збаележи во безумниот обид на Коле боксерот во овој очаен обид за одбрана кој заврши фатално за боксерот, беше фактот дека Коле, дури и откако се струполи на подот, мрдаше со устите и клоцаше со левата нога, а се слушна како испушта неразбирливи зборчиња, во кои само едно се разбираше и беше сосема јасно. Па да, дека и во ваква транс-коматозна ситуација Коле боксерот го изговараше името шетачот.., по што можеше лесно да се извлече единствен заклучок: Коле боксерот го доби совојот ветен кошмар, и сега му се реализира.. Е па Коле, си го бараше со боринче, сеа, ај на апарати, додека конзилиумот ја констатира и боксерската смрт на твојата кариера и јавно ја објави. До тогаш диши кислород од боца... Шо да ти праиме..., коа таков те донел штркот..., тибам штркот тибам?

Трајковски Борче
05-12-10, 23:41
Невене, ти си на дежурство и ќе окапаш на форумов до сабајле, овој конкретниов не ми личи на љутко, ама ко да се наљути и гарант фатил јорганот, ја пишав што мислев да пишам таму напред на актуелностите и што друго ми остануе, освен да се одјавам и да фаќам пут под топла постела. Хммм... Се читаме утре!

Трајковски Борче
06-12-10, 10:12
*********************************
НОВ ДЕН НОВА НАФАКА - И ТАКА...!
*********************************


***
Натака, е продолжението, или зборчето кое ја докрајчува незавршената мисла од насловот, и без разлика што нуди недоречености во набројувањето, или кажува дека има уште многу или малку да се зборува, става крај на реченицата, мислата, приказната, удара печат на желбата да се сопре со зборувањето, демек, доволно е, а има уште...

***
И така натака, звучи како фраза, а не е фраза, флоскула и слично, туку продолжение за крај. Го одредува почетокот на кругот, ја дефинира точката на недореченоста, всушност ја одредува повторливоста на веќе кажаното, веќе виденото, веќе почувствуваното и така натака. Па да, секој нов ден е и нова нафака, нови случувања, нови моменти, нови сознанија, нови предизвици, нови проблеми и така натака... И така натака, може да значи исто како вчера, или ништо поразлично од завчера и прекчера, од некни и од минатата недела, ништо важно или впечатливо и така натака... Значи, и така натака е секој ден со нова нафака, а мене ми одговара таа цикличност која го повторува денот во најзначајниот момент, Лименката, и така натака... Па да, што ако вчера се случи масовен протест на граѓаните, по кој Црвенковки ќе ликува, а Груевски најверојатно ќе одликува, ќе сече ленти, ќе става темелници, ќе покажува анкети и така натака... кога јас во новата нафака, дозволувам намерно да ми се повторува Лиманката и така натака ... И, колку и да звучи арогантно, што ако и Владата е лименка, кога во мојава Лименка се случуваат и носат многу позначајни одлуки одошто во таа владина Лименка. Да ви кажам право, после оној настан од вчера, таа повеќе наликува на отворена конзерва од војнички нарезак, кој за кратко време ќе почне да засмрдува, да гуши и така натака...

***
Затоа, сите заинтересирани за нова нафака во новиов ден, во исчекување на нова глупост од лименката на Илинденска бб, Лименката на таа и таа адреса бб, од 11 часот нуди, барем муабет за ќејф, со ж’та на маса, гамби, пинџури, сериозни муабети за жени и така натака, во новата нафака, па шо.., барем не смрди...?

neven
06-12-10, 10:55
Трајковски Борче, многу често ја започнуваш, ама никако да ја обработиш темата „Лименка“. На твој начин, како што знаеш ти...
Лименката како вонвременска категорија за релаксација, дебати, дискусии, а пред се’, за оплеменување на нашите уморни души. Удри братче, а ќе имам и јас што да кажам за феноменот „крчма“!

intel
06-12-10, 17:34
Sto e be ova celo Kozle nema voda cel den, kje stanme dpmnovci ako ne dojde do utre :):)

concrete
06-12-10, 17:56
Sto e be ova celo Kozle nema voda cel den, kje stanme dpmnovci ako ne dojde do utre :):)

сеа се поише у мода се говеда, така да немојте да облекувате демоде крзна...., ако веќе облекувате :)

Ченто
06-12-10, 18:02
сеа се поише у мода се говеда, така да немојте да облекувате демоде крзна...., ако веќе облекувате :)
Има и такви што се фалат дека се ГОЛИ... Демек тоа било во мода сега! :)

intel
06-12-10, 18:06
Neznam za oblekuvanjeto ama po definicijta na NCD za nebanjati kje bideme epten vo trend :)

concrete
06-12-10, 18:16
Има и такви што се фалат дека се ГОЛИ... Демек тоа било во мода сега! :)

само да не се боси..., те е без доообра штикла.....и да не пропуштиле да се депилираат:D.............хе ..и да не изгубиле телефон од тоа забарот.....и...................

Трајковски Борче
06-12-10, 20:55
************************************************** ******
МАКЕДОНСКИОТ СИНДРОМ И ГОЛЕМИОТ ВОДЕНИЧАРСКИ ЗАГОВОР!
************************************************** ******


***
Зарија ја заврте големата рачка во лево и ја спушти во длабнатината предвидена за неа. Потоа, заврте уште две сигурносни копчиња горе и долу, и уште еднаш ја допре рачката, па откако се увери дека безбедносната врата е добро затворена, брзо се изгуби зад сивата завеса во правец на кокпитот. Позади високо кренатата завеса можеа да и’ се видат само совршено извајаните голи листови од нозете и црните чевли со средно висока потпетица и самоуверениот и цврст чекор. Чекореше лево па десно. Нешто подготвуваше. Боингот 737 почна да се движи кон пистата. Зарија ја повлече завесата, ја крена телефонската слушалка закачена на аголот од кабината на предниот тоалет, и со вештачка насмевка почна да ги објаснува оние досадни упатства, кои со видео слика одеа на единствениот голем ЛЦД монитор во предниот дел од кабината, демек, вака се врзува појасот, па каде се сместени безбедносните појаси, ваму се помошните излези, па во случај на декомпресија во кабината од овде се спуштаат маски кои се ставаат на овој начин, и откако рутински заврши со процедурата, се упати кон патниците да провери дали се исправени седиштата и врзани појасите. Додека говореше, на неколку чекори од мене, ја измеркав од глава до петици. Висока, витка, темна густа коса со специфичен неодреден патец на предната страна кој и’ го отвараше рамното чело како дел од свечена театарска сцена, на кое, пак, се оптегнуваа две црни и долги веѓи како пијавици над темните крупни очи со долги трепки, нежен, аристократски светол тен на кожата од лицето, правилен нос, умерено црвен кармин на сочните усни, исправена става и оптегнати гради со нормална големина, тенок струк, стегнат со појасот од тегет здолниште коа завршуваше на неколку сантиметри над колената, и’ ги отцртуваа широките колкови сo предизвикувачки облини и ја криеја тајната на тоа што се’ има позади темното платно. Со еден збор, го вкочануваше погледот на машките, секаде каде ќе се појавеше. Намерно ја ангажираа во ваквите летови.

***
Зарија знаеше дека на овој специјален лет има работа со искусни патници, па можеби затоа толку брзо заврши и со упатствата и со проверката, како да и беше преку глава од оваа досадна процедура која мораше да ја помине. Сепак, овој пат, нејзината совршеност ја затемнуваше погледот со кој зрачеа темните крупни зеници. Да, веќе можеше да се забележи дека со неа нешто не е во ред, или, некаков женски инстикнт кој ја предупредуваше дека нешто ќе се случи. Зрачеше со страв...

***
Почнав да го барам објаснувањето за стравот и загриженоста во погледот на Зарија. Иако ова многу ретко се практикуваше од протоколите, сепак, овој пат првата сомнителна работа, покрај погледот на Зарија, на овој специјален лет, беше и составот на патниците. Почнав да си поставувам прашања додека авионот го бараше почетокот на пистата. На еден ист лет, во една иста кабина, да ги видите и претседателот и премиерот на државата, беше невообичаена практика. Напротив, тие секогаш планирале различни летови, дури и до иста дестинација. Но, овој пат тие беа тука со своите поблиски соработници. Претседателот Џорџ’е седеше во мојот ред од седишта, додека премиерот Кол’е, на другата страна наспроти претседателот. Само гласовите на Невен и Ченто, кои не го арчеа времето провоцирајќи ја Ивона, ја нарушуваа оваа чудна тишина, која и во честичките на мирисот на воздухот во кабината пренесуваа порака дека нешто страшно ќе се случи. Само нивните гласови се слушаа во овој момент во кабината. Инаку, тројцата беа дел од новинарската екипа која секогаш ги следеше патувањата на првите луѓе на државата и известуваа за настаните од лице место. Невен од поодамна беше загрозен од потребата да ја придобие Ивона и конечно да ја легне, арно ама кога ќе го видеше и Ченто во тој новинарски состав, како однапред да знаеше дека и на ова патување ќе остане со полни тестиси. Ебиго, Ченто беше фраер во однос на Невен, ама, пак, Невен беше ужасно упорен, но и многу поинетлигентен до Ченто, и навистина на моменти стануваше досаден со очигледните настојувања да ја реализира целта и конечно да ја струполи Ивона.

***
Боингот, по прилично долго рулање, се одлепи од пистата на Александар Велики, и по само неколку минути се издигна во височините на синото небо. Скопје веќе не можеше да се види. Светилките за ослободување на појасите се исклучија, а звучниците во кабината почнаа да шушкаат:

-Зборува капетанот Конкрете. Добредојдовте на летот 3-КТ . Летот ќе трае околу 5 часа, ќе летаме на висина од 10 илјади метри, температурата на воздухот е таа и таа, врменските услови стабилни. Ви посакувам пријатен лет...

И веднаш штом го слушнав гласот на капетанот Конкрете, знаев дека овој лет нема да биде обичен лет...


(продолжува), ама незнам кога...

Ченто
06-12-10, 21:51
Еве го Борче!:)

http://www.cartoonstock.com/newscartoons/cartoonists/pra/lowres/pran86l.jpg

Трајковски Борче
06-12-10, 21:56
Еве го Борче!:)

http://www.cartoonstock.com/newscartoons/cartoonists/pra/lowres/pran86l.jpg
Некој ќе лета и на овој начин, ама ќе видиме кој..???:haha::haha: Капетанот има соработници во кабина... ќе има заплети ехехеее.... како кај Џеврие... :haha::haha::haha:

Ченто
06-12-10, 22:12
Некој ќе лета и на овој начин, ама ќе видиме кој..???:haha::haha:
Не заебавај сега... Ќе организирам сефорумски марш против узурпација на правото од страна на авторот за самиот да ја креира фабулата на романот!:)

concrete
06-12-10, 22:14
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=F9OhpQuIRls

Трајковски Борче
07-12-10, 08:55
************************************************** ******
И ВАМУ И ТАМУ, НЕ Е ИСТО ПОСЛЕ МАРШОТ.., И ТАКА ТРЕБИТ...!!!
************************************************** ******

***
На Бихачка бб, реална надеж, оптимизам... Најнапред заради враќањето на самодовербата која недостасуваше во СДСМ, од најразлични причини но, највеќе заради сомневањата во успех после враќањето на Шетачот на чело на партијата. Колку и да ја покажаа граѓаните сплотеноста заради разочараноста од владеењето на Боксерот, сепак, најголемиот ефект од маршто е новиот свеж мирис во просториите на СДСМ, полн со оптимизам. Неверниците се окуражија, поделените членови не се сомневаат повеќе во волшебната моќ на Шетачот, а соработниците немаат дилеми дали да продолжат со полна пареа изразувајќи ја комплетната поддршка на Шетачот. На Бихачка повеќе не е ништо исто како пред маршот... и не требит да бидит... Ебиго друже судија, таков е Шетачот, шо да му праиме..?!


***
На Илинденска бб, паника и хаос, кои веднаш после маршот ги покажа токму Боксерот во интервјуто на Сител. Кај смирувачите во неговиот табор се препознава глумењето, дури и лажењето во очи, и не може да има сигурен смирувачки ефект за стабилизирање на психолошката состојба кај Боксерот. Ниту сите бумбари, и Јанковци, заедно со Латаси и Миленковци, психијатри и психолози, нема да можат да му помогнат во соземањето после овој масовен народен повик за негово заминување. Дури и да продолжат со манипулации, лаги и намерни потценувања на масовноста на маршот, сликата од огромната маса народ нема да можат да ја остртанат од потсвеста на Боксерот, која сонот му го претвара во јаве и го буди во дудуле постела. Кошмарите станаа реалност, и од сега натаму ништо нема да биде исто ниту во главата на Боксерот, ниту во ДПМНЕ, ниту на Илинденска бб... и така треба да биде.. Ебиго друже судија, конкретниот вели уште малку, божем до нова година, а тој е жив пророк, дај Боже да е така... Хммм

neven
07-12-10, 08:58
Ти само така терај си... добар е почетокот... ветува... негооо... нели ја требаше да бидам пилот? Барем копилот... барем авиомеханичар... а ти мене новинар... у ова издишано време на компромитирани новинари... и аздисани новинарки... као Ивона... која уствари пријателот Ченто ќе ја легне. Прави што ќе правиш со тоа приказната, глеај барем да завршам кај жените Масаи... па макар после правеле тарабука од мојата кожа... тоа мужите...

Трајковски Борче
07-12-10, 09:04
Ти само така терај си... добар е почетокот... ветува... негооо... нели ја требаше да бидам пилот? Барем копилот... барем авиомеханичар... а ти мене новинар... у ова издишано време на компромитирани новинари... и аздисани новинарки... као Ивона... која уствари пријателот Ченто ќе ја легне. Прави што ќе правиш со тоа приказната, глеај барем да завршам кај жените Масаи... па макар после правеле тарабука од мојата кожа... тоа мужите...

Невене, ти ќе се испилиш во генијалец на космичко ниво за решаања на односи во спорои помеѓу континенти, држаи и слично, и ќе бидеш хепи... Прво, ќе ја легнеш Ивона и пердуви ќе летаат, а второ, со твојата интелигенција и моќ на преговарање, ќе ги спасиш четворицата преживеани... А шо си запнал толку со тие масајки, де пушти некоја слика да ги видиме какви се...?:haha:

neven
07-12-10, 09:10
Невене, ти ќе се испилиш во генијалец на космичко ниво за решаања на односи во спорои помеѓу континенти, држаи и слично, и ќе бидеш хепи... Прво, ќе ја легнеш Ивона и пердуви ќе летаат, а второ со твојата интелигенција и моќ на преговарање, ќе ги спасиш четворицата преживеани... А шо си запнал толку со тие масајки, де пушти некоја слика да ги видимер какви се...?:haha:

Concrete ги знае. Тој шетан човек е... Башка знае и некои детали за нив, као на пример она за foot and half. А дефинитивно со мене и се согласува... дека се најубави жени на планетава земја...

intel
07-12-10, 09:10
Amante bre, Ivona barem da bese nekoja zgodna cupa pa da i frlevte tolku merak.
Zimi se bumbarkata e klasa za nea.
ps. ova za izborot od sitel neli.
Concrete ги знае. Тој шетан човек е... Башка знае и некои детали за нив, као на пример она за foot and half. А дефинитивно со мене и се согласува... дека се најубави жени на планетава земја...
Svashta, ste bile li vie vo Palanka bre ? :haha:

Трајковски Борче
07-12-10, 09:20
Amante bre, Ivona barem da bese nekoja zgodna cupa pa da i frlevte tolku merak.
Zimi se bumbarkata e klasa za nea.
ps. ova za izborot od sitel neli.

Svashta, ste bile li vie vo Palanka bre ? :haha:

Конкретниот ја бараше Ивона, и не тупи. Тој ќе биде првиот кој ќе ги исполни сите отворени дупки, пардон, дилеми и прашања кај Ивона, а дууури после Невен..., по што, овој последниов ќе доживее квалитетни поместувања во плочките на мозокот и ќе се испили во генијалецот Невен.. ЕТБЕ...:haha::haha::haha:

N.C.D.
07-12-10, 09:58
..ne ve razbiram,nekoj rekol deka Ivona od "Sitel" e dobra riba,toa li ??????

Boge
07-12-10, 10:45
..ne ve razbiram,nekoj rekol deka Ivona od "Sitel" e dobra riba,toa li ??????

A shto Elwis, ti bi ja odbil? :haha::haha::haha:

neven
07-12-10, 11:36
..ne ve razbiram,nekoj rekol deka Ivona od "Sitel" e dobra riba,toa li ??????

У главна улога е Зарија, читај тоа прологот од Трајковски, Н.Ц.Д. Ивона ти е нешто као... као... као... статистка за една употреба... уствари ептен епизодна личност. Се појавува само еднаш у книгата и тоа, со пријателот Ченто... у интензитет позиција!!!

Ченто
07-12-10, 19:22
Интервјуууууууу!
Кликни тууууууууука (http://mesto.com.mk/video/G5572KOB7XNR/uuuuu-intervjuuuuu)!

Трајковски Борче
07-12-10, 19:25
Интервјуууууууу!
Кликни тууууууууука (http://mesto.com.mk/video/G5572KOB7XNR/uuuuu-intervjuuuuu)!

Хууууу.... добро интервјуууууууууу.... :haha::haha::haha::haha:

neven
07-12-10, 19:35
Хууууу.... добро интервјуууууууууу.... :haha::haha::haha::haha:


Не хукај Трајковски. Трк на темата „СДСМ бара вонредни избори“. Падна кладба... се бара твоја арбитража!

N.C.D.
07-12-10, 20:06
..e mnogu mi se dopadna ova sto go napisav i moram da go povtoram i tuka :

...eve sega dobivam mejl i ,i kazuvaat deka ovie nebanjative od dpmne parce se napravile po opstinskite komiteti....
..ovie sto se sega pratenici i sto imaat zaposleno svoj luge na visoki pozicii pistoli vadele ama ne davale da ima vonredni izbori (patem gruevski mnogu se plasel od ovie)...i onie drugite koj sakale novi izbori nadevajki se deka i oni ke se ofajdat so pratenicko mesto...
...abe znaev deka gospodinot Branko Crvenkovski ke im go nacuka do daska....
..ne mozam .posle ova ne bi mozel da se kladam vo nisto dali guevski ke prifati ili ne predvremeni izbori...
p.s. patem denes go gledav guevski nesto mrmljase i mi se vide mnogu grd,celiot vo bubuljici (kako sega da go fatil pubertettot ) i so crvenilo na obravcinjata okolu nosot..navistina mi se vide mnogu grd i los....

Трајковски Борче
07-12-10, 20:34
Ченто, пак некоја далавера направи? Каде отидоа псотовите за Хунзите?

Ченто
07-12-10, 20:36
Ченто, пак некоја далавера направи? Каде отидоа псотовите за Хунзите?
Во нова тема!

Ченто
07-12-10, 21:50
Што е неспоразум?

Кд ке гу викнеш комшику на кафе, а она дојде, испие кафе и си отиде...:D

Трајковски Борче
07-12-10, 22:33
Што е неспоразум?

Кд ке гу викнеш комшику на кафе, а она дојде, испие кафе и си отиде...:D

Нема неспоразум, ако мене ме прашуваш?:zbunet:

neven
07-12-10, 23:22
Нема неспоразум, ако мене ме прашуваш?:zbunet:

Пааа... на твои години... и не смее да има.

neven
07-12-10, 23:30
Нема неспоразум, ако мене ме прашуваш?:zbunet:

Сега ми дојде.

Знаеш ли која е најлоша компјутерџиска клетва?

ДА ДАДЕ ГОСПОД ЖЕНАТИ ДА БИДЕ OPEN SOURCE!

neven
07-12-10, 23:40
Прашање: Која е разликата меѓу Градскиот трговски центар во Скопје и Светскиот трговски центар во Њујорк?
Одговор: Нашиот е два спрата повисок!!!

neven
07-12-10, 23:52
За атер на дежурството...

Ова ми се допаѓа.

КОЈА Е НАЈТОЧНАТА ДЕФИНИЦИЈА ЗА БАЛКАН?

Тоа е место каде што античките Македонци ги истепаа античките Грци, за потоа да изедат ќотек од Римјаните, кои после се степаа со Аварите, за потоа Аварите и Словените да се тепаат со нив, а потоа Словените се тепаа со Аварите и Келтите, а потоа јадеа ќотек од Турците и Унгарците кои се тепаа меѓусебно, за на крајот Турците да го изедат ќотекот, а Словените продолжија да се тепаат со Унгарците потпомогнати од Австријанците, зад кои застанаа Германците, на кои не им беше доволно еднаш да се тепаат, па дојдоа по уште, за на крајот да изедат ќотек и... кога веќе немаше никој, Словените почнаа да се тепаат меѓу себе.

Thunderbird
08-12-10, 07:04
Сега ми дојде.

Знаеш ли која е најлоша компјутерџиска клетва?

ДА ДАДЕ ГОСПОД ЖЕНАТИ ДА БИДЕ OPEN SOURCE!

Полошо е ако е Shareware ....

Thunderbird
08-12-10, 07:05
Прашање: Која е разликата меѓу Градскиот трговски центар во Скопје и Светскиот трговски центар во Њујорк?
Одговор: Нашиот е два спрата повисок!!!

За среќа на светот и несреќа на Македонците, ова веќе не е точно...
20 спрата се веќе таму...

Трајковски Борче
08-12-10, 12:56
************************************************** *********
МОЌТА НА СТАДОТО.., ДЕФЕКТ ВО СИНДРОМОТ... ХЕ, А ЛИМЕНКАТА?
************************************************** *********


***
Па да, кој е тој што не сака да биде дел од големото стадо? Колку и да е реална и малата добитна награда, бидејќи добивката треба да се подели на многумина, сепак, многу е поголемо значението на оправдувањето од евентуалната грешка. Големото стадо нуди сигурност и неосаменост, потоа нуди каква таква сатисфакција, а одговорноста од неуспехот исто така се дели на големото стадо, па, личниот неуспех или казна за сторената грешка се речиси занемарливи. Арно ама...

***
Ако подобро размислиме, или кога ќе се најдеме осамени во размислувањата, како например јас сега, после овие значајни дешавки со маршеви, фрлени ракавици и предизвици, кои најавуваат нови предвремени избори, сериозно се прашувам дали припаѓам на стадото во кое се појавив? Одговорот е двозначен, а тоа за мене значи дека почнувам да ретерирам од цврстите ставови, што пак од друга страна не му доликуваат на возрасен и искусен човек како мене, па првиот одговор е ДА, тоа стадо го чувствувам за мое и затоа се појавив, ама истовремено и НЕ, со Шетачот како чобан на моето стадо, и,... шо праиме сеа?

***
Кое убедување ќе победи во мене во значајниот момент? За да останам сериозен во своите цврсти констатации дека Шетачот никогаш, дури ни тогаш, нема да може да смета на мојата поддршка, а камо ли на мојот глас, па колку и да припаѓам на стадото, сепак, една овца нема да му значи многу во неговиот обид за враќање на моето стадо во позиција, демек, на власт. Морам да го барам чарето на друго место. Каде...?

***
Да беше подготвен конкретниот со тоа 24-та, немаше да размислувам ни дел од секунда, ама ебиго друже судија, кога од високо ги гледаш работите, почнуваш и да забегуваш со бројките, па и оваа моја надеж, мислам на конкретниов случај, се стопи како пролетен снег и работава испадна не умри магаре до зелена трева, или, како дел од некоја моја идна фикциска приказна... Таков е, да цркнам ако ве лажам, заебан е овој конкретен предлог на конкретниот, па колку и да му е издржана програмата, сепак, спојлерите имаат сериозен дефект и нема шанси да полета, мислам, да полета со 24-ката. И повторно каде...?

***
Член сум на Демократскиот Сојуз на Павле Трајанов, пријатели сме, а таму имам и други, подобри пријатели, како например Зоран Петров, кој е потпретседател на таа партија, и ај да речам уште неколкумина познајници, ама, НЕ бе брате. Се’ додека се во ова друштво, може да си останеме пријатели и познајници, и ништо друго, ама во комбинација со ДПМНЕ, да го добијат и мојот глас на избори, НЕ, ЊЕТ, НОУ...! Значи, категорично НЕ..., па макар утре да ме викне Павле и да ми каже еве ти добро работно место, тврдам, ма гарантирам...НЕ ! И пак, каде...?

***
Член сум сеуште, најверојатно заради тоа што не сум се отпишал, ама не ми вреди и тоа, кога партијата каде станав прв пат член, е отпишана од сите регистри и повеќе не постои. Па да, Циле си постои во кругот на Драмски Театар, па со добро позната екипа која пред се’ се темели на стари и проверини другарства, си игра табла, дава експертски мислења на барања на новинарите, и така... Значи и таму ништо...! Е па каде...?

***
Опцијата дека е можно да се создаде некаква трета сила на политичкиот пазар, тука не го сметам братот Љубе, ниту Љубчо, природно не припаѓам таму, можеби постои во оние изгубени Германци наречени ЛДП? Ама, и тоа е само можеби, не е сигурна опција која би можел туку така да ја прифатам. Значи, и за нив ќе треба да видам дали ќе повлечат потег и во последен момент ќе изненадат со нешто ново и интересно, за да се решам. Како и да е, и во оваа комбинација ми отпаѓа можноста за одлука, кому да го дадам својот глас на следниве избори...и, каде по ѓаволите...?

Па во Лименката бе бато Боки, што си му се замислил толку ебате бељата ебате... Па да, само Лименката ја чувствувам како скржаво чуван природен амбиент, сочуван од некои поубави времиња, во кој нема пазарења, политички одлуки и ценкања... Дете сметка...! Повелете! И завршена е приказната. И со Шетачот и со Боксерот, ж’тата е иста цена во Лименката, да цркнам ако ве лажам...! Сепак имало опција дури и за ваквите како мене, види мајката!!!

***
Се гледаме во Лименката, гласачи!

concrete
08-12-10, 16:17
Не ти е лоша идеата со лименка, ама сепак од време на време провози се во 24-ка .............од прва до последна станица...па назад...:) може ќе ти светне вистинската мисла....

Трајковски Борче
08-12-10, 16:28
Не ти е лоша идеата со лименка, ама сепак од време на време провози се во 24-ка .............од прва до последна станица...па назад...:) може ќе ти светне вистинската мисла....

Хе хе, некој ќе турира Цесна у низок лет, некој ќе се вози у 24-ка..ЕТБЕ? :D:D
Има Боки превозно средство у туѓа сопственост и не се качил у аутобус од врмето коа работеше у Железара...:ne::ne: А, ако оваа 24-ка ме однесе на писта у Стенкоец, еве, и покрај се’, ќе се качам, да цркнам...!!! :);):)

Ченто
08-12-10, 17:13
До скоро жените како луди трчаа по мене... Но веќе прекинав да им ги грабам ташните!

Трајковски Борче
09-12-10, 09:38
*****************************************
ДА РЕМИЗИРАМЕ, ПАРДОН, ДА РЕЗИМИРАМЕ...
*****************************************


***
Значи, избори нема. Коле боксерот се уплаши. Шетачот наместо да му фрли ракавица, му пружи рука на Боксерот и овој го откачи. А всушност можеби во пружената рака беше сместена и пораката на тајната лозинка, демек, ако ти пружам рака не прифаќај, ако ти фрлам раквица прифати. Кој да знае дали има или нема разменето лозинки, па сета оваа фарса со маршеви, пружање раце и одбиени избори, наликува на обична заебанција помеѓу веќе добро познати ликови на нашава политичка сцена, а на сметка на кој друг, ако не на народот...

***
Да не знам колку му е битно на Боксерот мислењето и на оние негови коалициони партнери, кои кобајаги ги консултираше за да го добие и нивното мислење за предвремени избори, можеби и ќе му поверував во искреноста, ама, Боксерот не ебе жива сила ако цврсто наумил нешто, ниту своите од ДПМНЕ, па камо ли овие помаливе? Значи и тој состанок бил само обична фарса каде овие помаливе дури имаа шанса да дадат и свои коментари за тоа што се разговарало на тој состанок, па дури и своите мислења кажаа, што е исто така несвојствено кога како шеф го имате Боксерот, па лично верувам дека барем на двајца, ај ќе ги наречам малку повлијателни од таа голема мала дружба, веќе добиле задача да го одбијат повикот за избори од страна на Шетачот, и така да настапат на таа божемска дружба, за да овие уште помаливе тргнат во истиот правец... хммм...

***
Всушност, првото алиби на Боксерот му го испрати коалициониот партнер ДУИ, кој не смее да го занемари, ама, тие му испратија и една многу важна порака, за незавршената задача со која овој мора да се соочи и да ја реши, па дури после тоа да размислува на избори. До тогаш НЕ...! Како што реков, оние помалите ама воопшто не му се битни, мислам, кога треба да размислуваат со своја глава, ама ете, и од нив ја доби пораката дека избори НЕ. Остана уште тој да реши. И, што ако состанокот траел 5 часа, па божем имало жестоки дискусии, расправии и полемики, демек, не смее јавноста да дознае дека тие не биле сериозни во разгледувањето на барањето на опозицијата, дека тоа е всушност некаков вид политички дијалог, па сериозно ја разгледувале можноста за предвремени избори, а работата била јасна уште пред да се изјаснат. Па да, ниту Боксерот ниту Шетачот не беа сосема сигурни во епилогот од ваквите избори, а тие, да влезат во комбинација и да не знаат што ги чека после тоа, ма ајде ви се молам...

***
На крај, народот го лишија од една голема забава. А што друго да правиме кога само овие изборни циклуси ни се вистинските реалити шоуа, кои не освежуваат овие дваесетина години, а сега, таман почнаа на две години да ги местат шаторите, оп, ништо. Е не може така... Па да, една моја голема симпатија, мислам како политичар, наговести, па како испаднаа работиве после одбиената пружена рака, народот овој пат ќе му ја фрли ракавицата на Боксерот, и тој навистина ќе биде сменет на недемократски начин. Само, пак ќе мораме да причекаме потопли денови, кај излегува нашиов народ на ладно, врнежливо време, нема смисла, нели? Коле, терај си ти братче до потопли денови, и ич чур да не ти куе, а до тогаш, кој знае, можеби ќе ти се дигне, мислам авторитетот, така...? Тибам коркачот... и ти си ми бил боксер...ЕТБЕ?

Трајковски Борче
09-12-10, 11:38
Лимена птичурино, гледај вести денес на ХРТ...!!!

intel
09-12-10, 11:48
Лимена птичурино, гледај вести денес на ХРТ...!!!

Kazi be sto koga kako, i nie da gledame.

Трајковски Борче
09-12-10, 12:03
Kazi be sto koga kako, i nie da gledame.

Ќе чуете, веста ќе биде интересна и за CNN. Во 14 ч почнува состанокот на комисијата за....,!!!

N.C.D.
09-12-10, 12:56
Ќе чуете, веста ќе биде интересна и за CNN. Во 14 ч почнува состанокот на комисијата за....,!!!

...e dobro de,ke go apsat Sanader....preku kur...:haha::haha::haha:

Ченто
09-12-10, 14:35
Оглас на годината!

Вид на оглас: Се продава
Категорија: Велосипеди

Опис на предметот: Ja sum Dalibor - Tupe od Rajkovu kucu. Se otkazuvam od zena mi Marija zosto ja fativ so sfaler vo mojata spalna soba. ,,Nemoj vise da si mi se javila ili dete da mi ga trazis ,, I pari da mi gi vratis. Cu li Marija.
Inaku ja si fativ druga zena od Strumica,. Tolku od mene.

Трајковски Борче
09-12-10, 14:39
Оглас на годината!

Вид на оглас: Се продава
Категорија: Велосипеди

Опис на предметот: Ja sum Dalibor - Tupe od Rajkovu kucu. Se otkazuvam od zena mi Marija zosto ja fativ so sfaler vo mojata spalna soba. ,,Nemoj vise da si mi se javila ili dete da mi ga trazis ,, I pari da mi gi vratis. Cu li Marija.
Inaku ja si fativ druga zena od Strumica,. Tolku od mene.

Ченто, те молам кажи ми дека ова е вистина? Па да се изнасмеам слатко, ж’ити ја! :D:D:D

marsovec
09-12-10, 15:20
O pokraj baniraweto...a neznam zosto...eve makedonski sindrom...na docnewe...me vklu;ija 15 minuti podocna...Balkanska to'nost...a i prosuduvawe...

Трајковски Борче
09-12-10, 17:05
Невен, другар ми Зоран Петров прочитал дека организираме средба и сака да ни се придружи, вели ќе си плател за себе, а за другите, ако му дале плата навреме? Знаеш какви се министерствава доцнат со плати упм, па да ти кажам, да не се изненадиш кога ќе видиш колку луѓе ќе ти дојдат на обдукција!!! Не твоја, се разбира, пу пу пуу, туку на тоа прасето...!!!

marsovec
09-12-10, 17:22
Se poznavas so Zoran Petrov...Gledaj cudo i jas go poznavam...duri i me castese koga dobi nagrada...najdobar novinar bese godinata???

Трајковски Борче
09-12-10, 18:52
********************************
ДОАЃА НОВА ГОДИНА... ПА ШО...?!
********************************


***
Само пукотници од петарди, овде онде, се предвесник на таканаречената најлуда ноќ. Ниту мирисот во воздухот, ниту погледите на обичните луѓе со кои се разминувам, ниту пак оние тезгаџии на Буњаковец, не зрачат со надеж и насмевка дека се ближат празници. А ниту рекламата на Кока Кола не е повеќе толку весела и пријатна како некогаш, па да и се радуваш, ниту, пак, некој некого прашува каде за Нова година? Идиличните честитки со куќарка затрупана во снег со пригушено жолто светло и голема накитена елка кои ѕиркаат низ прозорците и чад од оџакот, санка со два убави елени и Дедо мраз на нив со црвена вреќа, ги нема. Нема повеќе честитки. Петарди, прскалки и нешто друго со мирис на барут. Пакетчињата гледам ги подготвуваат во СП Маркетите и има два вида. Така велат продавачките. Едни за богатите и други за оние кои имаат месечна плата. За останатите нема. Па да, ќе има само за оние кои имаат, а за оние кои немаат брижно се прават списоци од можеби десетина во домот за деца без родители, на кои Боксерот ќе им пушти по едно пакетче пред Нова година изигрувајќи Дедо мраз, и ќе се лигави пред камерите. Останатите?

***
Па што ќе им е Нова година, кога секој ден им трае вечност, повеќе и од година. Кој од кој потежок, потмурен, поладен. ЕВН ги исклучува неплаќачите, Боксерот го исклучи Шетачот, Извршителите ги блокирале сметките за неплатените сообраќајни прекршоци, во Парламентот зовриена атмосфера, Викиликс објавило 520 страници за Македонија, Љубчо трепкачот Месија, Бучко Кодош, Радмила во оставка, Амди гледа сеир, Санадер во бекство... Па шо ќе ни е Нова година, ви се молам... Добро, ај онака да ве прашам, а каде за Нова година?

intel
09-12-10, 19:04
Лимена птичурино, гледај вести денес на ХРТ...!!!
Sega vo stil na NCD kje kazam nesto
Bato Borce - zakon :)

intel
09-12-10, 19:05
Невен, другар ми Зоран Петров прочитал дека организираме средба и сака да ни се придружи, вели ќе си плател за себе, а за другите, ако му дале плата навреме? Знаеш какви се министерствава доцнат со плати упм, па да ти кажам, да не се изненадиш кога ќе видиш колку луѓе ќе ти дојдат на обдукција!!! Не твоја, се разбира, пу пу пуу, туку на тоа прасето...!!!
Jas osekjam deka Neven kje zaebe, kje dezura bas denta :)

Трајковски Борче
09-12-10, 19:58
Jas osekjam deka Neven kje zaebe, kje dezura bas denta :)

Нема шанси...! :ne::ne: Единствено Маја мачката може да заебе работа и да задоцни евентуално, никој друг!!!:D:D:D

Ченто
10-12-10, 01:11
Мисла на денот:
Од секогаш повеќе ми било мерак кога ќе наводенам чорап на снег отколку на дожд... А уствари ист е ефектот!

neven
10-12-10, 09:14
Se poznavas so Zoran Petrov...Gledaj cudo i jas go poznavam...duri i me castese koga dobi nagrada...najdobar novinar bese godinata???

Како тргна, пола Скопје ќе го донесеш у Лименката, тибам штркот. Искрено, кога веќе спомнуваш автори на книги, како другар ти Зоран Петров, повише би сакал да ја донесеш Вероника К., чија поезија ја обожавам. И не сум единствен да знаеш... Има еден феноменален блогер, Нено Богдан се вика (http://blogatash.wordpress.com), цар на логиката и шампион за откривање на скриените врски, кој, исто како мене, е заљубен во нејзината поезија, па дури и цитира нејзини песни во насловите на неговите постови. Башка, Зарија те откачи, Оса не ја каниш, и као што ми гледа... на повидок е педер бал...

Иначе, за волја на вистината, ферски изгубив облог и ферски ќе си го платам. Морално е... И кажи му на оној интел погоре, да не ми пушта муабети... со дежурството и сл...

А за Маја... друг пат... кога ќе добијам инспирација...

neven
10-12-10, 09:19
Мисла на денот:
Од секогаш повеќе ми било мерак кога ќе наводенам чорап на снег отколку на дожд... А уствари ист е ефектот!


Хе, хе... ми се свиѓа мислата на денот. У ствари јас имам една многу слична мисла на ноќта, која обично ми доаѓа навечер, кога ги соблекувам чорапите пред да си легнам. Сеедно е дали чорапите ти мирисаат од кондурите или од нозете. Важно мирисаат. Жена ми тврди дека е од нозете, ама јас и на тоа имам спремен одговор: Па нормално е, кога ќе видиш од кај искачаат нозете!!!

Трајковски Борче
10-12-10, 10:15
Како тргна, пола Скопје ќе го донесеш у Лименката, тибам штркот. Искрено, кога веќе спомнуваш автори на книги, како другар ти Зоран Петров, повише би сакал да ја донесеш Вероника К., чија поезија ја обожавам. И не сум единствен да знаеш... Има еден феноменален блогер, Нено Богдан се вика (http://blogatash.wordpress.com), цар на логиката и шампион за откривање на скриените врски, кој, исто како мене, е заљубен во нејзината поезија, па дури и цитира нејзини песни во насловите на неговите постови. Башка, Зарија те откачи, Оса не ја каниш, и као што ми гледа... на повидок е педер бал...

Иначе, за волја на вистината, ферски изгубив облог и ферски ќе си го платам. Морално е... И кажи му на оној интел погоре, да не ми пушта муабети... со дежурството и сл...

А за Маја... друг пат... кога ќе добијам инспирација...

Вероника има пријатели на форумов, мислам дека е оној интригашот Интел. Инаку јас побарав дозвола за другар ми Зоран Петров, иако не ги исполнува условите на Ченто, нема напишано 100 поста на Воденица, па ако може може, ако не, здравје. А што се однесува до “палењето“ на поезијата на Вероника, еве да сум јас на нејзино место никад не би се дружел со такви “напалени“ фанови, опасни се, ембашка на тие години. Зарија не ме откачи мене, туку тебе и Ченто. Аууу, вика, со нив, никако, посебно со оној Невен ортопедот, да цркнам ако не те лажам. Јас сум организатор, и собирам петорица од форумов, а вие сте главните. А башка, ниту имам датум, ниту ден, ниту час, ништо...! Ќе испадне на крај Интел во право, дека се спремаш да ја заебеш оваа дружба?

intel
10-12-10, 12:08
A sto toa Veronika ? ne ve razbiram ?

Ченто
10-12-10, 14:05
Jedno vrlo jednostavno kviz pitanje za one koji imaju minimalno znanje iz područja avijacije.

Odgovor če te zasigurno iznenaditi.

Dakle pitanje:
Koja je osnovna prednost rotorom pokretanih zrakoplova (helikoptera/vrtoleta), u odnosu na propelerom pokretane zrakoplove?

http://www.tj-hosting.com/forum/zrakoplov1.gifRazmišljaj….

Razmišljaj….


Razmišljaj….


http://www.tj-hosting.com/forum/zrakoplov2.jpg

concrete
10-12-10, 15:25
helikopterite ne letaat....tie se tolku ruzni...sto zemjata gi otfrla od sebe......., inaku ona od pogore ti e namestaljka....samo za da pokazes ubavo gaze na forumov....koj bi pustil cupe so takva stikla na pilotsko sediste??????

neven
10-12-10, 15:26
helikopterite ne letaat....tie se tolku ruzni...sto zemjata gi otfrla od sebe......., inaku ona od pogore ti e namestaljka....samo za da pokazes ubavo gaze na forumov....koj bi pustil cupe so takva stikla na pilotsko sediste??????


Добра бермуда авијатичар!!! Од кај ти е?

Трајковски Борче
10-12-10, 16:20
Добра бермуда авијатичар!!! Од кај ти е?

Невене, нели те потсеќа бермудава на бермудите чичко Митем другар ми?:D:D:D

neven
10-12-10, 16:29
Невене, нели те потсеќа бермудава на бермудите чичко Митем другар ми?:D:D:D

Оригинал. Само што чичко Мите не може онака да се прекршува.

Трајковски Борче
10-12-10, 16:40
Оригинал. Само што чичко Мите не може онака да се прекршува.

Не би рекол! Пред ваква “штикла“ непожелна за у кокпит, хмммм, се свиткува и тоа како? :D:D:D

Трајковски Борче
10-12-10, 18:14
ИНФОРМАЦИЈА...!

ОД УТРЕ НА ПОТФОРУМОТ КНИГИ И РАСКАЗИ ПОЧНУВА ДА СЕ ОБЈАВУВА НАЈНОВАТА КНИГА НА БОРЧЕ ТРАЈКОВСКИ & ВОДЕНИЧАРИ, ПРОИЗЛЕЗЕНА ОД ОВАА ТЕМА НА ВОДЕНИЦАВА И ИСТО ТАКА НАСЛОВЕНА “ФОРУМ ВОДЕНИЦА И МАКЕДОНСКИОТ СИНДРОМ“

nikita
10-12-10, 18:19
Забава се спрема и мене ме планираат :)
Благодарам за комплиментите.
Доаѓам.
чуден овој македонскиов синдром...... :)

Трајковски Борче
10-12-10, 18:52
Забава се спрема и мене ме планираат :)
Благодарам за комплиментите.
Доаѓам.
чуден овој македонскиов синдром...... :)

Ако ти кажам уште еднаш добредојде, пак ќе ме кара оној другар ти intel, па ај, здраво nikita, како си? А овие кои препекуваа за тебе брзо ќе ти се јават, такви се, ги знаеш, нели?:D;):D

Трајковски Борче
10-12-10, 19:26
А сакав кобајаги да бидам учтив, да не се почувствува дамава игнорирана, па ај си реков да и речам здраво nikita, како си, демек, да и правам друштво додека и се јават овие нејзиниве фанови, ама цврц. Рецка не ми удира. Ни здраво ни закрпено!!! Ееее..., коа ќе ми текне на младоста, а бе летаа околу мене ко пеперутки...! А шо фино си праев муабет за хеликоптери за авиони... хммм...!?!

nikita
10-12-10, 19:32
:)
а бе, порано летале ко пеперутки, сеа ете хеликоптери!
се менуваат времињата... не е до тебе ;)
еве Поздрав :)

Трајковски Борче
10-12-10, 19:41
...еве Поздрав :)

Хе хе хее.., изнудено, ама издејствував поздрав, и тоа од кого хммм..стара школа, благодарам nikita, ама кога веќе пушти срце, тогаш барем кажи и како си, и не те прашувам ништо повеќе, да цркнам!!!:D

N.C.D.
10-12-10, 19:44
Хе хе хее.., изнудено, ама издејствував поздрав, и тоа од кого хммм..стара школа, благодарам nikita, ама кога веќе пушти срце, тогаш барем кажи и како си, и не те прашувам ништо повеќе, да цркнам!!!:D

...ama i se z'gna,da si ibes vekot..od pamet ke ja izvadis...:haha::haha::haha:

nikita
10-12-10, 20:19
Слободно прашувај си Борче, немој да цркнуваш жифти све!
стари форумџии сме (додуша јас хибернирана некој период), ќе се разбереме ;)
добра сум, фала :)

N.C.D. нум се секирај, да се вадеше така лесно паметот - сите ќе бевме среќни и весели! :)

Трајковски Борче
10-12-10, 20:32
Слободно прашувај си Борче, немој да цркнуваш жифти све! стари форумџии сме (додуша јас хибернирана некој период), ќе се разбереме ;) добра сум, фала :)

Значи топлокрвна си! :) Хибернацијата е карактеристика на таквите, туку, да ти кажам најискрено сеуште не можам да се наречам стар форумџија, освен ако годините се во прашање, тогаш, хммм.., а форумов е зезната навика, може и без спиење да те остави, можеби имаш такво искуство, нејсе, кажи ми има ли нешто ново на повидок, имаш ли инспирација...?

N.C.D.
10-12-10, 21:24
Значи топлокрвна си! :) Хибернацијата е карактеристика на таквите, туку, да ти кажам најискрено сеуште не можам да се наречам стар форумџија, освен ако годините се во прашање, тогаш, хммм.., а форумов е зезната навика, може и без спиење да те остави, можеби имаш такво искуство, нејсе, кажи ми има ли нешто ново на повидок, имаш ли инспирација...?

..ova ti se vika ljubov na prv pogled,t.e. post.....samo da ste srekni,jas ke bidam radosen...:cmoka::cmoka::cmoka::D:D

Трајковски Борче
10-12-10, 22:06
Морам овде да поставам јавно прашање - Каде ми се изгуби моето алтер его? Името му е, нешто слично како кога труба свири војничка тревога, например тарамтатам тарамтатам, или тарататата, или татататираа..., така некако, па се молат запознаените, за информација.

nikita
10-12-10, 22:11
И така сите среќно си живееја :)

Точно е, форумите предизвикуваат зависност па се губат и сон и спокој, ма сите симптоми на зависник се јавуваат :)
Вака рехабилитирана, белки нема да се навлечам пак ;)

Инспирација секогаш има, треба само да се наредат зборовите како лисјата во хербариум ;)

Трајковски Борче
10-12-10, 22:18
И така сите среќно си живееја :)

Да, после ова навистина мирно се заспива, ама еве, уште една замолница, го нема оној твој вистински фан Невен, па дај нешто по твој избор, за добра ноќ, ако тоа значи онаа твоја реченица, дека вечерва не напушташ? :D:D

Ченто
10-12-10, 22:36
Да се вратиме на политиката...

Благородна Дулиќ произведува струја...
ЕВЕ (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131443) да видите на кој начин!

Трајковски Борче
10-12-10, 22:39
Да се вратиме на политиката...

Благородна Дулиќ произведува струја...
ЕВЕ (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131443) да видите на кој начин!

Благородна Дундиќ? Па ако е ова вистина, таа нејзината централа е со снага 350 Гига-Вати...!!! :haha::haha::haha: Ова треба да оди во потфорум за Енергетика!!!

nikita
10-12-10, 22:47
Батали ја Благородна, имаме ние електроинжинерки политичарки. Башка помлади се ;)
И, надвор од политичка конотација.... а бе ова жениве многу сестрани и корисни суштества!
Мажите обични потрошувачи излегоа, прави паразити :-P :D

Thunderbird
11-12-10, 02:58
Се си мислам дека Лименкава ќе пукне овој пат...

Толку многу убав народ ќе се собере шо сите ќе се зденат на масата кај Никита а таа пуста само 6 комада збира... и ќе пропадне у земја :)

И со ум таму...помалку Малешевско сирење и Кавадаречка Ж'та..

Трајковски Борче
11-12-10, 12:44
**********
nikita
**********


***
Станува збор за искусна форумџиска личност, разбирасе од женски пол, а и не го задскрива својот вистински идентитет, што ме зачудува од едноставна причина. Например, има прекрасно име, арно ама, и ников и е со призвук на една одлична балада од Елтон Џон, која откако се појави, некаде осумдесетите години, во истиот миг ја елиминира асоцијацијата дека после Никита следи само Хрушчов, или Шруштов, како што еден поранешен министер го именуваше овој историски лик од СССР, и ништо друго. Претпсотавувам дека и оваа наша форумџика ја искористила токму таа балада, па го одбрала овој ник како алтернатива за нешто што изникнува од верата, од нашата македонска вера, разбирасе. Како и да е, nikita, ме асоцира на онаа женска личност од спотот на споменатата балада, и еве зошто?

***
Вистинскиот лик, или име, на овој ник, пишува прекрасна поезија, и не само според мојот вкус, но, оваа утринска посветеност е дел од инспирацијата која таа божем ја предизвика со нејзиниот обид на разбивање на сопствената хибернација од вакви форумски дебати, и ме потсети на оној војнички настап од спотот на именуваната балада, кога Никита стројно отпоздравува и врши контрола на документите на странец, на граничниот премин покрај Берлинскиот ѕид. Имено, оваа наша nikita се претстави во речиси војнички, искусен настап, ама како неутрален ник, кој ете, сака и се обидува да биде таква каква ја дал Господ, па и овде на форумов. Но, после само два три поста, веднаш ја ставија во “стадото“ на синдромот, мислам на темава. Не е дека оваа територија, припаѓа на неопределените, ама сепак, барем тука можат да си најдат и по некој саглам соговорник, прибежиште и забава, се разбира, се’ додека не настапи онаа лимена птичурина со неговата уникатна прагма. Нејсе, и тоа да се случи, нема да биде страшно. Тие двајца са стари форумџии, па не верувам дека синдромот ќе има некое значајно влијание врз нив, како например, таму каде сношти се појави nikita со свои коментари, по што прв истрча Ченто, со партиска квалификација, па потоа некој друг, со нешто слично и цврц, nikita, брзо хибернира, заспа... А јас не верувам дека не е определена, како што уште помалку верувам дека е ДПМНЕ-овка, како што вели Ченто, или пак дека го обожава оној, татаканаречен фирер, или офчар.. Како и да е, мене ме инспирираше да си направам утринска доза и да дадам свој коментар за овој ник, а тоа што едногласно ја порифати воденичарската дружба, заслужува внимание... Па да, барем нема да личиме на педер бал, како што наговестуваше Невен, а дека Thunderbird е во право, останува да се видиме, и да видиме...

N.C.D.
11-12-10, 13:02
..eve go drugar ti neven
http://s13.rimg.info/287cd0e10b7b0079bb716ca6a9dcbb19.gif
...za ognometot ke bidam zadolzen jas
http://www.4smileys.com/smileys/new-year-smileys/firecracker.gifhttp://www.4smileys.com/smileys/new-year-smileys/firecracker.gifhttp://www.4smileys.com/smileys/new-year-smileys/firecracker.gifhttp://www.4smileys.com/smileys/new-year-smileys/firecracker.gif

Трајковски Борче
11-12-10, 13:20
..eve go drugar ti neven
http://s13.rimg.info/287cd0e10b7b0079bb716ca6a9dcbb19.gif


Само за тоа го бива, :haha::haha::haha::haha:, ама морам прво да проверам, што знаеш, таа Маја мачката можеби го научила и нешто друго? :haha::haha::haha: , а бе NCD, да пукнеш да не пукнеш,, ме изнасмеа...!

N.C.D.
11-12-10, 13:24
..go tera da nabie kondicija...http://www.alternativa-forum.com/images/smilies/3d-smiley.php.gif

lofdzijata
11-12-10, 13:35
**********
nikita
**********

Тие двајца са стари форумџии, па не верувам дека синдромот ќе има некое значајно влијание врз нив, како например, таму каде сношти се појави nikita со свои коментари, по што прв истрча Ченто, со партиска квалификација, па потоа некој друг, со нешто слично и цврц, nikita, брзо хибернира, заспа...

na strancki jazik... toa se vika "pulling the leg"

arno ama...

novace
11-12-10, 15:46
Скриената болка кај овој „граѓанин„ од с.Псача..КОНЕЧНо си изби на светлината на денот..хаха :D
Повеќе ОВДЕ (http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B1F8815000DEB043BE649A1650D975E 3) :hoho:
(TiTo=MiTo , TiTo=MiTo , TiTo=MiTo)

:haha:

nikita
11-12-10, 17:48
**********
nikita
**********


***
Станува збор за искусна форумџиска личност, разбирасе од женски пол, а и не го задскрива својот вистински идентитет, што ме зачудува од едноставна причина. Например, има прекрасно име, арно ама, и ников и е со призвук на една одлична балада од Елтон Џон, која откако се појави, некаде осумдесетите години, во истиот миг ја елиминира асоцијацијата дека после Никита следи само Хрушчов, или Шруштов, како што еден поранешен министер го именуваше овој историски лик од СССР, и ништо друго. Претпсотавувам дека и оваа наша форумџика ја искористила токму таа балада, па го одбрала овој ник како алтернатива за нешто што изникнува од верата, од нашата македонска вера, разбирасе. Како и да е, nikita, ме асоцира на онаа женска личност од спотот на споменатата балада, и еве зошто?

***
Вистинскиот лик, или име, на овој ник, пишува прекрасна поезија, и не само според мојот вкус, но, оваа утринска посветеност е дел од инспирацијата која таа божем ја предизвика со нејзиниот обид на разбивање на сопствената хибернација од вакви форумски дебати, и ме потсети на оној војнички настап од спотот на именуваната балада, кога Никита стројно отпоздравува и врши контрола на документите на странец, на граничниот премин покрај Берлинскиот ѕид. Имено, оваа наша nikita се претстави во речиси војнички, искусен настап, ама како неутрален ник, кој ете, сака и се обидува да биде таква каква ја дал Господ, па и овде на форумов. Но, после само два три поста, веднаш ја ставија во “стадото“ на синдромот, мислам на темава. Не е дека оваа територија, припаѓа на неопределените, ама сепак, барем тука можат да си најдат и по некој саглам соговорник, прибежиште и забава, се разбира, се’ додека не настапи онаа лимена птичурина со неговата уникатна прагма. Нејсе, и тоа да се случи, нема да биде страшно. Тие двајца са стари форумџии, па не верувам дека синдромот ќе има некое значајно влијание врз нив, како например, таму каде сношти се појави nikita со свои коментари, по што прв истрча Ченто, со партиска квалификација, па потоа некој друг, со нешто слично и цврц, nikita, брзо хибернира, заспа... А јас не верувам дека не е определена, како што уште помалку верувам дека е ДПМНЕ-овка, како што вели Ченто, или пак дека го обожава оној, татаканаречен фирер, или офчар.. Како и да е, мене ме инспирираше да си направам утринска доза и да дадам свој коментар за овој ник, а тоа што едногласно ја порифати воденичарската дружба, заслужува внимание... Па да, барем нема да личиме на педер бал, како што наговестуваше Невен, а дека Thunderbird е во право, останува да се видиме, и да видиме...

Бато, треба адреса да оставам за сметката да ја пратиш или частиш со психоанализава? :)
Не е песната на Елтон Џон инспирација за изборот на никот. Има врска со кратенка на моето вистинско име, уште од дете. Сентименталност.
А потоа се надоврза и ми остави впечаток еден француски филм (http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0) кој набрзо имаше и американска верзија (http://www.youtube.com/watch?v=loWM25F_SOY&feature=related) :)
Сега гледам уште еден филм со ист наслов и многу слична тема (http://www.youtube.com/watch?v=ySr1u6jguHQ&feature=related) па у план ми е да го гледам деновиве. :)

Иначе, неам гајле јас од закачките и непристојните коментари. Ако сметам дека постои можност за квалитетна дискусија - учествувам, ако муабетот се сведува на голи препукувања и навреди - едноставно игнорирам, нема да бидам дел од тоа ниво на дискусија.
Грубоста и непристојноста во коментарите не го навредува и карактеризира оној кому му е упатена, туку рефлектира одраз на тој што практикува таков стил на изразување ;)

Ако моето присуство на форумов иритира, јас нема да настојувам со учество. Дојдов зашто забележав посети на мојот блог од тука, а ми посочи и пријател. Само сакав да ве поздравам и да ви кажам дека сум прочитала :)

Трајковски Борче
11-12-10, 18:26
Бато, треба адреса да оставам за сметката да ја пратиш или частиш со психоанализава? :)
Не е песната на Елтон Џон инспирација за изборот на никот. Има врска со кратенка на моето вистинско име, уште од дете. Сентименталност.
А потоа се надоврза и ми остави впечаток еден француски филм (http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0) кој набрзо имаше и американска верзија (http://www.youtube.com/watch?v=loWM25F_SOY&feature=related) :)
Сега гледам уште еден филм со ист наслов и многу слична тема (http://www.youtube.com/watch?v=ySr1u6jguHQ&feature=related) па у план ми е да го гледам деновиве. :)Иначе, неам гајле јас од закачките и непристојните коментари. Ако сметам дека постои можност за квалитетна дискусија - учествувам, ако муабетот се сведува на голи препукувања и навреди - едноставно игнорирам, нема да бидам дел од тоа ниво на дискусија.
Грубоста и непристојноста во коментарите не го навредува и карактеризира оној кому му е упатена, туку рефлектира одраз на тој што практикува таков стил на изразување ;)

Ако моето присуство на форумов иритира, јас нема да настојувам со учество. Дојдов зашто забележав посети на мојот блог од тука, а ми посочи и пријател. Само сакав да ве поздравам и да ви кажам дека сум прочитала :)


Дадо, ја би пре да почестам, ако може, за мојата психоанализа?:D;)


Што се однесува до инспирацијата за твојот ник, искрено мене ме однесе веднаш на таа балада и се потсетив на некои подамнешни времиња и убаво ми дојде, благодарам. А всушност немало благе везе со вистинскиот извор на идеа за тој ник, сеедно, немав намера да го раскажеш тој момент, ама и тоа убаво ми дојде...

Инаку, твоето присуство на форумов барем за мене, искрено не можев да те проценам со напишани неколку постови, но, има доволно друг материјал од кој може и да се препознае личноста, твоите песни например. Како и да е, ниту на крајот од умот ми е да правам психоанализа, освен провокација. Е тоа да... ама интонацијата останува тука со мене, таа не патува кога ќе кликнам на прозорчето испрати мислење, и тука може да дојде и до недоразбирање, се извинувам.

Е сеа, што се однесува до нивото на некои дискутанти се согласувам, и токму овие твои констатации од една страна, и големата желба да бидам тука од друга страна, ја начнаа идеата и за отварање на оваа тема, дури и насловот произлезе како инспирација од тие препукувања кои, навистина брзо стануваат досадни. И во право бев кога констатирав дека никита, можеби понекогаш ќе си го каже мислењето или ќе раскаже нешто интересно, на оваа тема, или можеби ќе предизвика, ај да не испаднам Невен, ама ќе речам условно, посериозна дебата..., или...? :D;):D Значи, ништо лично, онака, добар даље...:)

Thunderbird
11-12-10, 19:48
Ха,

@Nikita,

Не за друго ами заради долгото форумџиско искутво треба да знаеш дека кучињата си лаат а караванот си врви ... така и овие овде .. само навидум опасни... :) ама затоа се извонредни шармери со жолта линија :)

Ченто
11-12-10, 19:56
...ама затоа се извонредни шармери со жолта линија :)
Трајковски Борче особено се пали на вмровки!


п.с. Ама тоа нема врска со Никита... Таа вели дека не е вмровка!

intel
11-12-10, 20:07
CCCCC, sram da vi e.

Kako i da e, od vremeto na Ajvar forumot 2001, prviot vo MK, gledam deka samo jas, Nikita, Nacionalist, Trendafil i Bojan81 sme si ostanale so nikovite od vremeto koga "orlite pagaa" pokoseni od dpmnovskata masinerija togas, a sega narecena bagra veterani koja bara leb bez motika.

Трајковски Борче
11-12-10, 20:13
Вчера го барав моето алтер-его, или обратно, сеедно, оној ник кој има призвук на војничка труба, и се’ уште немам глас ниту трага.

Денес морам да прашам дали некој знае во кој правец има полетано јужњачкана лимена птичурина на ова студено време? За него знам дека е ептен заебан ник кога е во прашање конкретноста во обраќањето, дека има одлична хамбурговача, дека обожава топли предели и исто такви женски, дека за седум секунди расклопува и склопува отровни животинчиња со свиткани опашки изработени од шведски челик, дека работи на собирање 24-ка, и ништо друго, па еве, ако некој знае нешто, ќе бидам благодарен за информацијата?

За Громовната птичурина од преку барата - Апсолутно си во право со констатацијата. Шармери до жолтата линија и точка, енде, крај...! Тешко преоѓаат преку, а ако се случи, хмм..., стануваат заебани и воопшто не наликуваат на оние од оваа страна на линијата, мислам не се воопшто интересни, дури стануваат досадни..., обично веднаш заспиваат и, толку. Знае никита, не е вчерашна, а тоа значи одличен предуслов за дружба, и треба...! Тебе каков ти е планот? Кога го креваш сидрото?

И за Ченто шилото..., така е, признавам се палам на ВМРО-вки, дури понекогаш горам од желба да ги изгорам, да цркнам, па нека се вика и Дунлиќ, ЕТБЕ... Ти добро знаеш бато Боки кои критериуми ги има кога се во прашање женските, а ако не знаеш, де питај го постариот..!!!

Thunderbird
11-12-10, 20:15
CCCCC, sram da vi e.

Kako i da e, od vremeto na Ajvar forumot 2001, prviot vo MK, gledam deka samo jas, Nikita, Nacionalist, Trendafil i Bojan81 sme si ostanale so nikovite od vremeto koga "orlite pagaa" pokoseni od dpmnovskata masinerija togas, a sega narecena bagra veterani koja bara leb bez motika.

Ajvar, vMacedonia, #macedonia IRC, eheee... Не си само ти од постарите :)

intel
11-12-10, 20:28
Ajvar, vMacedonia, #macedonia IRC, eheee... Не си само ти од постарите :)

Izvinjavam :) bogami :)

N.C.D.
11-12-10, 20:33
..bato Boki,nikita i neven....
http://img575.imageshack.us/img575/8994/d5382475f3845cc94946228.gif

Thunderbird
11-12-10, 20:34
..bato Boki,nikita i neven....
http://img575.imageshack.us/img575/8994/d5382475f3845cc94946228.gif

Eeee-maaa E-sa-sa-sa :haha:

N.C.D.
11-12-10, 20:41
..eve gi nekoj od ucesnicite na forumov:
Nikita, Nacionalist, Trendafil ,Bojan81,Cento,intel,bato Boki,neven,Thunderbird.....i site znajni i neznajni ceeeeeedaaaaaaa moi...
http://animacije.site90.net/veselje18.gif

neven
11-12-10, 23:25
За половина час ќе дојде новиот ден. Ќе се вика 12-ти декември. Ќе биде студен, а велат и снежен... За некого ќе биде и среќен, за некој помалку среќен... Во безидејност да напишам нешто паметно, а во последно време се’ потешко се справувам со глупоста што продира отсекаде, на сите оние што немаат попаметна работа од дремење пред компјутер и следење Воденица, им го честитам Дванаесетти декември. Нека им биде убав. Дури и на Н.Ц.Д. кој у задње време се’ повише ме заебава!!!