PDA

Види ја целата верзија : ДЕТОНАТОР - Партијата на Никола Груевски панично расчистува со сопствените кланови (стр. 9)


Страни : 1 [2]

Ченто
07-04-12, 16:07
Отказни решенија добиле:
• Началникот на СВР Штип, Ѕвонко Каширски
• Командирите на полициските станици во Штип, Свети Николе, Виница, Крива Паланка, Берово, Пехчево, Делчево и Македонска Каменица
• Началникот на криминалистичката полиција од Штип
• Началникот на УБК од Кочани
• Раководителот на одделението за криминалистички работи во Кочани

Многу интересна изјава од портокаловиот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој што вели дека не е случајно тоа што сега се актуелизираат истрагите против директорите, а се водат за наводни дејства од пред неколку години!
Јасен е политичкиот амбиент во кој сме. Деновиве треба да се одлучи кој ќе биде новиот претседател на ОK на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. Од друга страна, влегуваме во предизборна година и не е чудно што сега ова се актуализира. Не би сакал да поверувам дека некој од внатрешните членови на партијата сторил нешто што би се одразило штетно на луѓето кои се актуелни директори.
Ви пишував порано на форумов дека нема да помине долго време додека не почнат да се колат патриотите меѓу себе... Тоа им е во крвта, уште од времето на Ванчо Михајлов и Тодор Александров...

Патем, акцијата „Детонатор“ денес продолжува во Мак. Каменица... Излегоа некои муабети дека денешната акција е насочена против лица од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Македонска Каменица, како и против директорот на скопскиот затвор „Идризово“... Се чека потврда за ваквите информации!

defo
07-04-12, 16:30
Колку поблиску до НАТО и ЕУ толко полошо за некои луге во Македонија, видете само што се се дешаваше во Хрватска. Сега на ова мое тврдење некои ке реплицира као демек ДПМНЕ не е ХДЗ за што не сум баш сигурен. :)
Инаку неофицијално ова преставува борба за превласт мегу лицето С.М и лицето Д.М со надимак Урко.

David
07-04-12, 16:36
..
Ви пишував порано на форумов дека нема да помине долго време додека не почнат да се колат патриотите меѓу себе... Тоа им е во крвта, уште од времето на Ванчо Михајлов и Тодор Александров... Toa e.. се` вориор до вориор ....

David
07-04-12, 18:12
Бију турци ама бие и Геро

Премиеру, не Ви е срам да се фалите?
Бранко Героски
Прочитано: 118
пред 40 минути


Не, господине Никола Груевски, акцијата „Детонатор“ не е „потврда за силната посветеност на Владата во борбата против организираниот криминал и корупцијата на неселективна основа“. Не, премиеру, таа сепак не покажува дека го остварувате она што го ветивте на изборите во 2006 година. И не, Пастиру наш, не е вистина дека „не може некој да очекува оти ако е близок на некого, или на некоја политичка партија или поединец, дека ќе биде заштитен доколку прави криминал, корупција и за тоа се обезбедат докази“.
Кого фолирате Вие?

Акцијата „Детонатор“ покажа дека цела источна Македонија е под рекет и терор. Да бевте посветени на борбата против криминалот - 10 отсто од она што ветивте! - тоа немаше да се случи. Колку што ме држи сеќавањето, Вие во 2006 година не им ветивте на граѓаните дека ќе бидат тероризирани од бандити, а овие дека ќе бидат заштитени од полицајци и од судии. А тоа, имено, Ви се случи пред носот. И тоа не во некоја недопирлива енклава во западна Македонија (па некако човек да ве сфати, но не и да ве оправда), туку во царството на вмровштината, во Кочани, Штип, Крива Паланка... Резил невиден!

Премиеру наш, велите, независно дали е организиран или не, криминалот е криминал. Е, не ќе да е баш така. Криминалот е организиран, кога е поврзан со власта. Тогаш велиме дека тоа е мафија. А овој криминал, не само што е поврзан со власта, со Вашата власт, со Вашите „горди послушници“ и избрани кадри на теренот, туку мафијата очигледно Ви се оттргнала од контролата и се заканува да завладее со институциите на власта.
Така како што Црвенковски своевремено им се закануваше на мафијашите, велејќи дека ни „свети СДСМ“ нема да ги спаси, така Вие, преподобен наш премиеру, велите: „Кај нас нема пардон, кој ќе се фати тој ќе плати, независно кој стои зад него, кој чив роднина е, кој е каде присутен, вработен, назначен, избран или слично“. Бре, бре, бре... Мислите дека некој Ви верува? Бандитите кои ги штити Вашата партија не веруваат, а камоли обичните луѓе! Не му веруваа и на Бранко кога му се силеше на октоподот. Потоа тој ја плати казната. Кога ќе ја платите Вие?

Она по што оваа влада се разликува од претходните, премиеру Груевски, не е наводната неселективна примена на правото и правдата, туку стравичната криминализација на Вашиот систем на владеење. Значаен дел од милионите евра потрошени за поекти за производство на „лажна среќа“, завршуваат во приватни џебови. Нема кој тоа не го знае. И нормално, кога тоа го гледаат локалните рекетарски банди, тие си го бараат своето. Особено во оној дел од Македонија, каде што луѓето со сила Ви ги донесоа гласовите на тацна, за Вие сега да ги трошите парите на тие сиромашни луѓе за китење на метрпополата со мермер и со бронза.

Што сега им остана на тие луѓе? Да се коцкаат во кафулињата на автомати? Или да се забавуваат со досиејата што ќе ги фабрикува Вашата тајна полиција, а Вие ќе ги објавувате на интернет? „Неселективно“, разбира се! Навистина, кого фолирате Вие?
Мил наш премиеру, повеќе од 600 автомати за комар, апарати за производство на лажна надеж, Вашата полиција открила во само три града во Македонија. Кажете им на полицајците да не ги носат во Ѓорче Петров, за министерката Јанкуловска да се слика како со трофеи, туку да Ви ги истоварат дома, пред зграда, за секој ден да Ве потсетуваат колку навистина го „усреќивте“ овој напатен и исплашен народ.
Тој од Вас чека извинување, а не фодули!

Бранко Героски
http://www.plusinfo.mk/mislenje/490/Premieru-ne-Vi-e-sram-da-se-falite

Трајковски Борче
07-04-12, 18:45
БОКИ БУРГИЈА – ГОЛЕМАТА ИГРА НА МАЛИТЕ ИГРАЧИ

ТАЈНАТА НА УСПЕХОТ Е КАЈ “БЛАГАЈНИКОТ“...!?!

***
... Да се занимавате со нелегален бизнис, да не плаќате давачки кон државата, а притоа да се чувствувате заштитена ѕверка во секој поглед, мора да сте под директна заштита на УБК и БЈБ. ...Ако не сте под контрола на УБК и БЈБ, а се занимавате со шверц на акцизни стоки, со илегални коцкарници, со проституција, со дилање на дрога, тогаш вие сте нелегален конкурент на “легалниот“ контролиран бизнис на најмоќните служби во државата. Во ваква поставеност на работите, само Шизик може да се стави во ризик на инвестиција во вакви бизниси...

***
Секое измрдување на играчите од договореното, е подложно на легална државна акција во која секогаш страдаат непослушните. Тука нема и не смее да има заебанција. И, одеднаш се изненадуваме дека во акцијата “Детонатор“, например, за која имало сознание од многу одамна, токму сега полицијата решила да ги разоткрие. И не само тоа, туку не тераат реално да им се восхитуваме на прецизноста. Браво џандари. Молам? Мислите дека тоа им било лесно? Ма ајде ви се молам. Вие мора да сте големи наивковци. На тоа се работело макотрпно и темелно се’ до моментот кога “благајникот“ не ја пренел информацијата дека некој таму си ја сече тортата така како што тој си сака, и дека делот повеќе не стасува до него, до одреденото место. Тајната на успехот на ваквите полициски акции е кај “благајникот“, кој секогаш знае кога и на каков начин треба да реагира полицијата...

А бе Геро Геро... уште колку време ќе ви треба да “пораснете“ и израснете ко прави новинари ЈБЛВУГЗ...??? Ембашка ми го малтретирате Давид да ве цитира по форуми, а чоекот си има други научни задачи овде... :D:D:D

N.C.D.
07-04-12, 18:56
...aj sega da go vidam gujo i goca-brk,ista akcija da sprovedat i vo Tetovo,Gostivar,Debar.....pa da vidat tamu kolku nelegalni poker aparati ima....ako ovde fatile 600 tamu ima 1600...
...ama vuna...tamu ne smeat da se priblizat do poker aparatite...
..sega ke go faytat i ABC so 5 aparati vo Prilep,ama vo Cegrane i Forino s'kn....

N.C.D.
07-04-12, 19:20
07.04.2012

ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ РАСПРАВА ЗА КРИМИНАЛОТ ВО СВОИТЕ РЕДОВИ

Во акцијата „Детонатор“ веќе има 23 лица кои се уапсени и поголем број на осомничени за рекет, насилство, кражби, поврзаност со дрога и нелегални игри на среќа. Голем дел од осомничените се членови и...Во акцијата „Детонатор“ веќе има 23 лица кои се уапсени и поголем број на осомничени за рекет, насилство, кражби, поврзаност со дрога и нелегални игри на среќа. Голем дел од осомничените се членови и партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е поводот за свикување седница на Централниот комитет на партијата во Куманово.

Акцијата „Детонатор“ е потврда за неселективноста во борбата со криминалот и корупцијата. Со овие зборови премиерот Никола Груевски ја оцени полициската акција што деновиве се спроведе во неколку градови од источниот дел на државата. Во моментот во Куманово ВМРО- ДПМНЕ одржува седница на Централниот комитет каде што веројатно ќе стане збор за криминалот што се случувал во редовите на партијата и за злоупотребите на функциите на високи партиски кадри од општинските комитети.

Претходно, премиерот даде изјава и нагласи дека, не може никој да очекува привилегии доколку е близок на одредена политичка партија и да биде заштитен ако е вмешан во криминал и корупција.

-Независно дали е организиран или не, криминалот е криминал и ќе продолжиме на неселективна база независно дали е од оваа или онаа националност, од една или од друга партија, или, пак, од една или од друга верска припадност. Криминалот нема ниту боја, ниту припадност. Може секаде да се најде, но разликата на оваа власт со претходната е во тоа што кај нас нема пардон, кој ќе се фати тој ќе плати, независно кој стои зад него, кој чив роднина
е, кој е каде присутен, вработен, назначен, избран или слично, изјави Груевски.

N.C.D.
07-04-12, 19:23
..podobro ke bide da rasprava za cesnite vo svojte redovi,zatoa shto tie se mnogu...mnogu pomalku....

defo
07-04-12, 20:03
...aj sega da go vidam gujo i goca-brk,ista akcija da sprovedat i vo Tetovo,Gostivar,Debar.....pa da vidat tamu kolku nelegalni poker aparati ima....ako ovde fatile 600 tamu ima 1600...
...ama vuna...tamu ne smeat da se priblizat do poker aparatite...
..sega ke go faytat i ABC so 5 aparati vo Prilep,ama vo Cegrane i Forino s'kn....

Е видиш ми го зеде зборот, ај да ги видам.

Ченто
07-04-12, 20:34
Груевски:
Разликата на оваа власт со претходната е во тоа што кај нас нема пардон, кој ќе се фати тој ќе плати, независно кој стои зад него.
N.C.D.
...aj sega da go vidam gujo i goca-brk,ista akcija da sprovedat i vo Tetovo,Gostivar,Debar...
defo
Е видиш ми го зеде зборот, ај да ги видам.
Не разбирам што бара полицијата во Тетово, Гостивар и Дебар, кога таму нема никаков криминал???:zbunet:

герасим
07-04-12, 20:41
Не разбирам што бара полицијата во Тетово, Гостивар и Дебар, кога таму нема никаков криминал???:zbunet:
Етети проблем....
не е работата да ловат криминалци туку, полицајците да промовираат криминал.:D:D

Трајковски Борче
07-04-12, 20:41
Не разбирам што бара полицијата во Тетово, Гостивар и Дебар, кога таму нема никаков криминал???:zbunet:

Друг е “благајникот“ во тие места..., не е нивни... Што мајка бараат да брцаат рука у туѓа каса..., ви се молам...:D:D:D:D

defo
07-04-12, 20:43
Груевски:

N.C.D.

defo

Не разбирам што бара полицијата во Тетово, Гостивар и Дебар, кога таму нема никаков криминал???:zbunet:


Ме зезаш????
Гостивар значи неофицијално-проституција, Тетово алкохол цигари, дрога шверц, Дебар немаш ниту еден фискален апарат (сум бил скоро), Струга такуџере таму има работа од МВР преку УЈП до се живо и диво што може да има инспекција. Во Струга нема никој локал кај што не се пуши.

David
07-04-12, 20:58
Defo, do tolku li e vo Struga diva liga rabotava?
Ajde i Concrete da go chueme, odi toj tamu, muti nekoj biznis :)

Ченто
07-04-12, 21:08
Ме зезаш????
Гостивар значи неофицијално-проституција, Тетово алкохол цигари, дрога шверц, Дебар немаш ниту еден фискален апарат (сум бил скоро), Струга такуџере таму има работа од МВР преку УЈП до се живо и диво што може да има инспекција. Во Струга нема никој локал кај што не се пуши.
Тие што пушат во Струга се од СДСМ со намера да ја оцрнат власта... Проститутките од Гостивар се од партиите на Љубчо и Брат Љубе!

N.C.D.
07-04-12, 21:40
..a alhoholot vo Tetovo e falsifikat (vodka,konjak) i lazni nalepki i banderoli mu lepat vo podrumot na Bihacka....

N.C.D.
07-04-12, 21:48
07.04.2012


ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАСПРАВАШЕ ЗА КРИМИНАЛОТ ВО СВОИТЕ РЕДОВИ?

ВМРО-ДПМНЕ попладнево, ненајавено одржа седница на Централниот Комитет во Куманово. На седницата се разговарало, како што велат од партијата, за редовните активности на ВМРО-ДПМНЕ. По четиричасовниот состанок, никој од присутните челници не сакаше...


ВМРО-ДПМНЕ попладнево, ненајавено одржа седница на Централниот Комитет во Куманово. На седницата се разговарало, како што велат од партијата, за редовните активности на ВМРО-ДПМНЕ. По четиричасовниот состанок, никој од присутните челници не сакаше да зборува пред камера. Ниту пратеникот Илија Димовски не даде директен одговор на прашањето, дали станало збор и за полициската акција за спречување на криминалот што со години го вршеле или прикривале нивни високи партиски кадри заради остварување профит. Според него,партиите не смеат да се занимаваат со кривични и обвинителски постапки како што тоа било практикувано во минатото.

-Нема потреба и не смеат партиите да се занимаваат со кривични, институционални, обвинителски и судски постапки, тоа не е работа на партиите. Тоа што го прашувате, тоа е заостанато од минатото кога партиите се мешале во се, тоа е работа на институциите. Политичките партии треба да си останат настрана од тие теми.

Сепак, претходно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски даде изјава за медиумите во која рече дека акцијата „Детонатор“, како што рече, е потврда за неселективноста на оваа влада во борбата со криминалот и корупцијата. Тој нагласи дека, никој не може да очекува привилегии доколку е близок на одредена политичка партија и да биде заштитен ако е вмешан во криминал и корупција.

-Независно дали е организиран или не, криминалот е криминал и ќе продолжиме на неселективна база независно дали е од оваа или онаа националност, од една или од друга партија, или, пак, од една или од друга верска припадност. Криминалот нема ниту боја, ниту припадност. Може секаде да се најде, но разликата на оваа власт со претходната е во тоа што кај нас нема пардон, кој ќе се фати тој ќе плати, независно кој стои зад него, кој чив роднина е, кој е каде присутен, вработен, назначен, избран или слично, изјави Груевски.

Премиерот истакна дека МВР ќе ја продолжи акцијата за да ги изведе пред лицето на правдата сите соработници и помагатели на осомничените во нелегалните бизниси.


:lol2::lol2::lol2: psihopative se nadminaa sebe si...

N.C.D.
07-04-12, 21:56
Источна Македонија - Лас Вегас

Сигурно многу Македонци досега не знаеле дека и Македонија има свој Лас Вегас. Полициската акција „Детонатор“ ја потресе Македонија, особено источна.

Започна во саботата со апсењето и разбивањето на кочанска криминална група која ги тероризирала жителите на Источна Македонија. Меѓу уапсените се најдоа блиски роднини на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.

Детонаторот разреши и 13 командири, раководители и началници во полициски станици во југоисточна Македонија. Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, раководителите замижувале пред криминалот.

Премиерот Никола Груевски, пак, се пофали, вели дека го остварувале ветеното.

Но, загрижува фактот што досега во „Детонатор“ полицијата заплени вкупно 638 нелегални апарати за коцкање, од покер апарати до рулет маси.

Остана нејасно како овие машини за коцкање влегле во земјава. Како царината, управата за јавни приходи и полицијата не ги забележала веќе неколку години. Можеби немаше да биде важно, ако беа еден или два, но досега полицијата наполни неколку шлепери со овие апарати за коцкање.

Останува да видиме дали „Детонаторот“ ќе го запали експлозивот и колкава ќе биде експлозијата.

ABC
07-04-12, 23:39
Источна Македонија - Лас Вегас
Сигурно многу Македонци досега не знаеле дека и Македонија има свој Лас Вегас. Полициската акција „Детонатор“ ја потресе Македонија, особено источна.
Започна во саботата со апсењето и разбивањето на кочанска криминална група која ги тероризирала жителите на Источна Македонија. Меѓу уапсените се најдоа блиски роднини на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
Детонаторот разреши и 13 командири, раководители и началници во полициски станици во југоисточна Македонија. Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, раководителите замижувале пред криминалот.
Премиерот Никола Груевски, пак, се пофали, вели дека го остварувале ветеното.
Но, загрижува фактот што досега во „Детонатор“ полицијата заплени вкупно 638 нелегални апарати за коцкање, од покер апарати до рулет маси.
Остана нејасно како овие машини за коцкање влегле во земјава. Како царината, управата за јавни приходи и полицијата не ги забележала веќе неколку години. Можеби немаше да биде важно, ако беа еден или два, но досега полицијата наполни неколку шлепери со овие апарати за коцкање.
Останува да видиме дали „Детонаторот“ ќе го запали експлозивот и колкава ќе биде експлозијата.

-Абе ти многу си бил неинформиран, апаратите не се вчерашни ебаго, појди да прашаш во штабот колку покер автомати им заплени и пломбира само УНПРОФОР уште во време на ембаргото кон Србија на фирмата ВИТА-ЕЛ од Струмица, пред да го убијат еден од газдите заедно со неговата сопруга?
-Само јас пред 15-тина години во една прилика избројав повеќе од 2 000 кутии и монитори за истите во тогашната ВИТА-ЕЛ од Струмица, и уште најмалку 1 000 комплети кај денешните ДЕНИ-МЕБЕЛ во Прилеп.
-Мислиш дека апаратите за коцкање едноставно исчезнаа, иако нивната просечна вредност и тогаш и сега би била поголема од 1000 евра за парче?
-Не за друго, туку ми е криво што ништо не ви кажуваат по тоа штабовите, ве водат како “дашиња“.:nemiseveruva:

Ченто
07-04-12, 23:55
-Абе ти многу си бил неинформиран, апаратите не се вчерашни ебаго...
Ама власта дури сега ги „најде“... Ц ц ц, неспособна власт... АБЦ знаел уште од пред 15 години, а власта дури сега успеа да ги најде!:nemiseveruva:

N.C.D.
08-04-12, 00:05
-Абе ти многу си бил неинформиран, апаратите не се вчерашни ебаго, појди да прашаш во штабот колку покер автомати им заплени и пломбира само УНПРОФОР уште во време на ембаргото кон Србија на фирмата ВИТА-ЕЛ од Струмица, пред да го убијат еден од газдите заедно со неговата сопруга?
-Само јас пред 15-тина години во една прилика избројав повеќе од 2 000 кутии и монитори за истите во тогашната ВИТА-ЕЛ од Струмица, и уште најмалку 1 000 комплети кај денешните ДЕНИ-МЕБЕЛ во Прилеп.
-Мислиш дека апаратите за коцкање едноставно исчезнаа, иако нивната просечна вредност и тогаш и сега би била поголема од 1000 евра за парче?
-Не за друго, туку ми е криво што ништо не ви кажуваат по тоа штабовите, ве водат како “дашиња“.:nemiseveruva:

..mene mi kazuvash za poker aparati,monitori ???? koga vujko mi raboteshe so poker aparati ti ne si znael edna zica da zalemish koga ke ti se skinela od kopceto...
..izvini ne te razbrav,UNPROFOR zaplenil poker aparati ????? alo shto ti e....
..kakva vrska ima ova so shtabovite..kakva ABC...

Harikiri
08-04-12, 00:15
-Абе ти многу си бил неинформиран, апаратите не се вчерашни ебаго, појди да прашаш во штабот колку покер автомати им заплени и пломбира само УНПРОФОР уште во време на ембаргото кон Србија на фирмата ВИТА-ЕЛ од Струмица, пред да го убијат еден од газдите заедно со неговата сопруга?
-Само јас пред 15-тина години во една прилика избројав повеќе од 2 000 кутии и монитори за истите во тогашната ВИТА-ЕЛ од Струмица, и уште најмалку 1 000 комплети кај денешните ДЕНИ-МЕБЕЛ во Прилеп.
-Мислиш дека апаратите за коцкање едноставно исчезнаа, иако нивната просечна вредност и тогаш и сега би била поголема од 1000 евра за парче?
-Не за друго, туку ми е криво што ништо не ви кажуваат по тоа штабовите, ве водат како “дашиња“.:nemiseveruva:

Само да не се шпекулира. Двајцата беа убиени од човек од кој имаа позајмено одредена сума на пари, а истите не му ги вратија кога му притребаа. Чинам се работеше за некој селанец или сл. Инаку фирмата Вита-Ел имаше деловен објект во с. Дабиље , а потоа во Градско Балдовци каде склопуваше телевизори (делови од странство)и ги водеше како сопствена (македонска) марка телевизори, веројатно на тој начин плаќаше помала царина или избегнуваше царина. Освен тоа продаваше сателитска опрема. За ова другото што го кажуваш , прв пат слушам. Зоран (газдата што не го убија) го знам одамна.

Тосе
08-04-12, 00:16
Меѓу другото и следнава работа не ми е јасна, како се постигнува на избори излезност од 80 отсто гласачи (и тоа од надуван избирачки список) во регион каде секоја година се намалува бројот на деца во училиштата (што укажува на иселување на младите)? Како истите луѓе кои беа посочувани за успешни во работата и заслужни за успехот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите, одеднаш станаа соработници на криминалците (како оној загонетен лик Каширски на пример)?

Ченто
08-04-12, 00:46
Како истите луѓе кои беа посочувани за успешни во работата и заслужни за успехот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите, одеднаш станаа соработници на криминалците (како оној загонетен лик Каширски на пример)?
Вест од 2008 година:
СВР Штип го приведе братот на кандидатот на коалицијата „Сонце“ Маринела Тушева

Началникот на СВР Штип Звонко Каширски изјави дека Никола Тушев го снимил митингот на Коалицијата „За подобра Македонија“ од балконот на еден стан лоциран на Градскиот плоштад без да има лични документи и да има дозвола за снимање.


Него гледајте на каква вест налетав од март 2010 година...
Стевчо Јакимовски: Груевски го даде Малешево од Берово на партиски војник

Премиерот Груевски на третата седница на Владата од 22 јануари 2007 година го одзема Малешево-Берово од вработените за да го даде на проверен партиски војник на ВМРО ДПМНЕ, Бранко Каширски. Бранко Каширски е брат на Ѕвонко Каширски кој веќе четири години е началник на МВР за тој регион, изјави Стевчо Јакимовски.

- Бидејќи Груевски повторно е фатен на дело сакам да му ги упатам следните две прашања:
1. Дали е точно дека свесно дозволува Бранко Каширски да цели три и пол години работи со детското одмаралиште Малешево-Берово, на црно, без фискална каса и плаќање на било каков данок?
2. Дали целосното снабдување со исхрана на Малешево-Берово е вршено преку фирмата “БКБ“ од Пехчево, сопственост на братучед на Ѕвонко и Бранко Каширски?

Што се’ не ќе најде човек по нетов!:)))
На денешната средба меѓу градоначалникот и раководните лица во СВР - Штип е потенцирана соработката меѓу општината и секторите во полицијата, како и постигнатите успеси на полето на превенцијата и сузбивањето на криминалитетот.

Според началникот Звонко Каширски, оваа година СВР Штип има постигнато добри резултати и е меѓу прворангираните сектори во државата.
„Постигната е најголема ефикасност во расветлувањето на кривичните дела со непознат сторител на ниво на општината кое изнесува скоро 70%. Во последните четири години регистрирано е најголемо намалување на вкупниот број на кривични дела на подрачјето на Штип за 13%. Намалувањето на кривичните дела од општ криминалитет во градот е за 14% во однос на минатата година. Откривачката дејност на одделението за криминалитет од областа на економскиот и организираниот криминал и недозволената трговија е зголемена за 17%, односно 8% во организираниот и за 20% во недозволената трговија на дрога“ - рече Каширски.

Во поглед на честите нарушувања на јавниот ред и мир, Каширски истакна дека тоа се инцидентни случаи, кои не влијаат на поволната безбедносна состојба во градот. Поволната безбедносна состојба во градот ја истакна и градоначалникот на општината, д-р Зоран Алексов кој рече дека Штип е помирен град порано.
Градоначалникот на општината на раководните лица им врачи подароци.

ABC
08-04-12, 00:47
Ама власта дури сега ги „најде“... Ц ц ц, неспособна власт... АБЦ знаел уште од пред 15 години, а власта дури сега успеа да ги најде!:nemiseveruva:

АВС знае се бе, само понекогаш не сака да каже предвреме, очигледно не е кодош.

..mene mi kazuvash za poker aparati,monitori ???? koga vujko mi raboteshe so poker aparati ti ne si znael edna zica da zalemish koga ke ti se skinela od kopceto...
..izvini ne te razbrav,UNPROFOR zaplenil poker aparati ????? alo shto ti e....
..kakva vrska ima ova so shtabovite..kakva ABC...

-Сигурно твојот вујко за прв пат видел покер апарат кога АВС отишол да му покаже како правилно се отвора.:hoho:
-А за УНПРОФОР, можеш да прашаш како изгледала сцената кога дворот на ВИТА-ЕЛ во Струмица се наполнил со бели џипови и војници со плави шлемови, уште кога ти очигледно си играл “писпиле-копанче“ со другарчињата во песокот од вашиот двор.

Само да не се шпекулира. Двајцата беа убиени од човек од кој имаа позајмено одредена сума на пари, а истите не му ги вратија кога му притребаа. Чинам се работеше за некој селанец или сл. Инаку фирмата Вита-Ел имаше деловен објект во с. Дабиље , а потоа во Градско Балдовци каде склопуваше телевизори (делови од странство)и ги водеше како сопствена (македонска) марка телевизори, веројатно на тој начин плаќаше помала царина или избегнуваше царина. Освен тоа продаваше сателитска опрема. За ова другото што го кажуваш , прв пат слушам. Зоран (газдата што не го убија) го знам одамна.

-Е па прашај го Зоран зошто и за колку пари го убија Ѓоко со женатаму, ама и да ти каже колку апарати му беа запечатени во магацинот во Струмица со образложение дека го прекршиле ембаргото со тогашна Југославија, затоа што кутиите ги увезе од Србија од каде што потекнува, и колку покер машини имаше продадено и изнајмено во Бугарија, пред да му ги запечатат(запленат) плавите шлемови, доколку се разбира толку добро го познаваш.Меѓу другото и следнава работа не ми е јасна, како се постигнува на избори излезност од 80 отсто гласачи (и тоа од надуван избирачки список) во регион каде секоја година се намалува бројот на деца во училиштата (што укажува на иселување на младите)? Како истите луѓе кои беа посочувани за успешни во работата и заслужни за успехот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите, одеднаш станаа соработници на криминалците (како оној загонетен лик Каширски на пример)?

Никому не му е јасно истото тоа и за струмичкиот регион, ама за СДСМ.

N.C.D.
08-04-12, 00:57
-Сигурно твојот вујко за прв пат видел покер апарат кога АВС отишол да му покаже како правилно се отвора.:hoho:
-А за УНПРОФОР, можеш да прашаш како изгледала сцената кога дворот на ВИТА-ЕЛ во Струмица се наполнил со бели џипови и војници со плави шлемови, уште кога ти очигледно си играл “писпиле-копанче“ со другарчињата во песокот од вашиот двор.

..abe shegadzija...kade dojdoa prvite poker aparati vo Makedonija,a ? vo Prilep slucajno da ne dojdoa....
..dve godini ve uceshe vujko mi kako se citaat aparatite....ne znam samo dali vi kaza i kako se shteluvaat poker aparatite....dobivka od 0 do 4....taka li beshe,a...
..ova za Unprofor ti e nekoja izmislica ili neshto ne si razbral dobro....

ABC
08-04-12, 01:08
..abe shegadzija...kade dojdoa prvite poker aparati vo Makedonija,a ? vo Prilep slucajno da ne dojdoa....
..dve godini ve uceshe vujko mi kako se citaat aparatite....ne znam samo dali vi kaza i kako se shteluvaat poker aparatite....dobivka od 0 do 4....taka li beshe,a...
..ova za Unprofor ti e nekoja izmislica ili neshto ne si razbral dobro....

Зошто бе да не дојдат први во Прилеп, лично јас имам донесено две “програми“ од Германија уште во `88-ма, за потребите на флиперницата Вилјамс, и не само што знаевме да ги читаме, туку знаевме и како се штелуваат за поголем процент на добивка за газдата, она што многумина од градовите опфатени со акцијата детонатор очигледно ни до ден денес не го знаеле, па затоа играле како морони.:hoho:

Тосе
08-04-12, 01:12
Изгледа револуционерната си ги јаде децата

Ченто
08-04-12, 01:14
...лично јас имам донесено две “програми“ од Германија уште во `88-ма...
Слабо, ебаго... Вујко му на НЦД донесе апарати уште во ’87-ма...
За ништо не те бива бе АБЦ!:sarkazam:

N.C.D.
08-04-12, 01:27
Зошто бе да не дојдат први во Прилеп, лично јас имам донесено две “програми“ од Германија уште во `88-ма, за потребите на флиперницата Вилјамс, и не само што знаевме да ги читаме, туку знаевме и како се штелуваат за поголем процент на добивка за газдата, она што многумина од градовите опфатени со акцијата детонатор очигледно ни до ден денес не го знаеле, па затоа играле како морони.:hoho:

..oooo vo 87 si donel dve programi.....(aloooooooooooooooo so paketi gi noseshe vujko mi..so paketi),pa vo 88 si kupil monitori i ekrani od Strumica,pa vo 89 si kupil kopcinja i flet kabel od Bugarija.....pa dve godini pominale dodeka ti gi montirale vo Skopje.....
..i,i ti sakash da mi kazuvash na mene za poker aparati ....sedi be ABC...
p.s. pak ke prasham kakva vrska imale UNPROFOR so aparatite i shtabovite na partiite ,kako shto kaza...
p.s.p.s. koga poker aparatite bea najinteresni nemashe partii vo Makedonija..site ziveeja srekno i veselo...

ABC
08-04-12, 01:41
..oooo vo 87 si donel dve programi.....(aloooooooooooooooo so paketi gi noseshe vujko mi..so paketi),pa vo 88 si kupil monitori i ekrani od Strumica,pa vo 89 si kupil kopcinja i flet kabel od Bugarija.....pa dve godini pominale dodeka ti gi montirale vo Skopje.....
..i,i ti sakash da mi kazuvash na mene za poker aparati ....sedi be ABC...
p.s. pak ke prasham kakva vrska imale UNPROFOR so aparatite i shtabovite na partiite ,kako shto kaza...
p.s.p.s. koga poker aparatite bea najinteresni nemashe partii vo Makedonija..site ziveeja srekno i veselo...

E добро де, вујкоти всушност е најстар носач на покер апарати на Балканот, еве му оддавам признание и сертификат како таков.
Унпрофор и ембаргото кон Југославија во времето на СДМ (врска со штабот) беше прекршено покрај со нафта и слични “заебанции“, и со увоз на кутии за покер апарати од Србија, при што имаше спектакуларна акција во Струмица и пломбирање на истите во магацините на ВИТА-ЕЛ фирмата која ги протнала преку граница како да се “ШИШЕ“, со што го прекршила ембаргото, за што очигледно морало да знаат и оние во вашите штабови, ама ништо не ти кажуваат оти очигледно не им си ни најмалку сигурен.

N.C.D.
08-04-12, 14:51
..kutii uvezuvale od Srbija ??? ti stvarno vrska si nemal od biznisot so poker aparati....
..pa kutiite se pravea vo Skopje 24 casa na den...alooooooooooooo ABC ne ti e poznata taa materija...neshto si slushal ama ne si razbral...
..mislam ne mi e teshko da te educiram na taa tema ama ne sakam da se defokusirame od "Detonator"....
..slushnav deka zaebana bila rabotata megi urko i sashe...

Кери
08-04-12, 16:54
Сега би требало да почне големата миграција према западна Македонија каде што владее правото и законите каде што нема ниту сообраќаен прекршок...затоа што џандарот може да го дигаат на клоци до Шапка и назад...бати кантоните..

Ченто
08-04-12, 17:31
Овие портокаливе не само што се „требат“ по градовиве, туку се испотепале и во Гетеборг!:nemiseveruva:
Македонската „Фаланга“ се испотепа!

Вчеравечер неколку македонски навивачи се степале во фоајето на хотелот „Скандик Европа“ во Гетеборг.
Беше ужасно. Шишиња и чаши летаа насекаде низ фоајето на хотелот, рецепционерите и другиот персонал не знаеја што да прават. Неколку млади момчиња фрлаа со сè што им се најде на патот. Среќа што никој не повика полиција, па веројатно срамот нема да остане евидентиран, за МКД.МК изјавил очевидец кој престојувал во истиот хотел каде што се сместени припадниците на македонската фаланга.
Затоа им се дадоа пари од буџетот... Да одат, да се испијанат и да се испотепаат...
By the way, Македонија изгубија и од Бразил!:(

concrete
08-04-12, 17:54
Овие портокаливе не само што се „требат“ по градовиве, туку се испотепале и во Гетеборг!:nemiseveruva:

Затоа им се дадоа пари од буџетот... Да одат, да се испијанат и да се испотепаат...
By the way, Македонија изгубија и од Бразил!:(

Имаш ептен право..., оној преродбеникот дефинитивно мора да се појави и да објасни како му успева да најде толку многу џукели и да ги праќа за скупи пари, откинати од уста на сиромав народ....да се тепаат насред Гетеборг. Навистина што е премногу , премногу е ...ем не тепаат у кошарка ко волови у купус, ем ова џукеливе кршат фоајеа на гетеборски хотели три месеци пред Чикаго:cool:
Ако не ги видиме у работен логор веднаш штом се вратат, Грујо губи избори ко задњи пацов, сметано за три години од денес....

intel
08-04-12, 18:11
Имаш ептен право..., оној преродбеникот дефинитивно мора да се појави и да објасни како му успева да најде толку многу џукели и да ги праќа за скупи пари, откинати од уста на сиромав народ....да се тепаат насред Гетеборг. Навистина што е премногу , премногу е ...ем не тепаат у кошарка ко волови у купус, ем ова џукеливе кршат фоајеа на гетеборски хотели три месеци пред Чикаго:cool:
Ако не ги видиме у работен логор веднаш штом се вратат, Грујо губи избори ко задњи пацов, сметано за три години од денес....

Да не мислеше ракомет ?
Како и да е, репрезентациите на Македонија дали во кошарка или ракомет па и било кој друг спорт даваат онолку колку што можат. Мислам со Бразил да играш до последен момент на гол разлика не е забенација. Дури и да загубат со 10 разлика, не е страшно.
Проблемот е на сметка на тие момци кои воопшто не се мотивирани со шушки ни 5% од тој Бразил на пример некој профитира на име патриотизам. Демек ние дпмноФците ги бодриме, а сдсмоФците се радуат кога губи Република Македонија и им смета химна која нема везе со спорт а ја пеат “навијачи“ кои за прв пут гледаат во живо утакмица.
И уште мал милион такви срања.

SKP
08-04-12, 18:12
Имаш ептен право..., оној преродбеникот дефинитивно мора да се појави и да објасни како му успева да најде толку многу џукели и да ги праќа за скупи пари, откинати од уста на сиромав народ....да се тепаат насред Гетеборг. Навистина што е премногу , премногу е ...ем не тепаат у кошарка ко волови у купус, ем ова џукеливе кршат фоајеа на гетеборски хотели три месеци пред Чикаго:cool:
Ако не ги видиме у работен логор веднаш штом се вратат, Грујо губи избори ко задњи пацов, сметано за три години од денес....

Сигурно мислеше на ракомет...

чучулига
08-04-12, 18:14
Имаш ептен право..., оној преродбеникот дефинитивно мора да се појави и да објасни како му успева да најде толку многу џукели и да ги праќа за скупи пари, откинати од уста на сиромав народ....да се тепаат насред Гетеборг. Навистина што е премногу , премногу е ...ем не тепаат у кошарка ко волови у купус, ем ова џукеливе кршат фоајеа на гетеборски хотели три месеци пред Чикаго:cool:
Ако не ги видиме у работен логор веднаш штом се вратат, Грујо губи избори ко задњи пацов, сметано за три години од денес....

Za 3 godini velite... a se se nadevam/mislam deka samoinicijativno ke si zamine pobrgu, cunki brodot protekuva od mnogu mesta.

concrete
08-04-12, 18:23
Za 3 godini velite... a se se nadevam/mislam deka samoinicijativno ke si zamine pobrgu, cunki brodot protekuva od mnogu mesta.

....тешко, ептен тешко, бидејќи има големи сдасм&здружени...балони кои го држат над вода, да ги дупневме нив на времето со шупља десетка, сеа овој одамна ќе беше на дното...подлабоку и од Титаник....:cool:

Кери
08-04-12, 18:27
Бев на утакмицата а после тоа и со навивачите ...ниту еден моабет не беше спомнат за политика или партии...веке видена мизерија од све да се прави политика...

ABC
08-04-12, 20:34
..kutii uvezuvale od Srbija ??? ti stvarno vrska si nemal od biznisot so poker aparati....
..pa kutiite se pravea vo Skopje 24 casa na den...alooooooooooooo ABC ne ti e poznata taa materija...neshto si slushal ama ne si razbral...
..mislam ne mi e teshko da te educiram na taa tema ama ne sakam da se defokusirame od "Detonator"....
..slushnav deka zaebana bila rabotata megi urko i sashe...

Mислам дека до денес нема фирма во Македонија што за неколку недели би направила 5 000 кутии за покер автомати, а состојбите меѓу Урко и Сашо никогаш досега не биле порелаксирани.

N.C.D.
08-04-12, 20:41
..tocno e nema takva firma shto moze da napravi za nekolku nedeli i 500 aparati a ne pak 5000.....se soglasuvam so tebe....
..no za vtoroto ne se soglasuvam ,bidejki ne si vo tek so nastanite....

ABC
08-04-12, 23:52
..tocno e nema takva firma shto moze da napravi za nekolku nedeli i 500 aparati a ne pak 5000.....se soglasuvam so tebe....
..no za vtoroto ne se soglasuvam ,bidejki ne si vo tek so nastanite....

Како бе не сум, кога секојдневно пиеме кафе речиси истовремено?

N.C.D.
09-04-12, 00:43
..izvadi gi programite od poker aparatite i nishto ne ti mozat...bez programi mozesh da im kazesh deka toa se rasipani video igri....
..da ne recesh deka ne ti pomagam...

THE_CHOSEN_ONE
09-04-12, 01:06
Бев на утакмицата а после тоа и со навивачите ...ниту еден моабет не беше спомнат за политика или партии...веке видена мизерија од све да се прави политика...
Те видов дури и те сликнав.

http://us.123rf.com/400wm/400/400/sannie32/sannie321004/sannie32100400176/6839593-portrait-of-male-dutch-soccer-fan-with-big-orange-glasses-over-white-background.jpg

:D

Баба Ванѓа
09-04-12, 03:06
Делчево вечерва се тресе од `Детонатор`

Понеделник, 09 Април 2012 00:01 Македонија ..
Share 164


Жестоката акција на МВР врз криминалните банди кои со партиска подршка царувале низ Источна Македонија, вечерва продолжи во Делчево.

Претрес е извршен врз голем број на фирми и објекти.

Акцијата "Детонатор", започна минатата сабота кога беа уапсени 23 лица, под сомнение дека го тероризирале населението и вршеле незаконити дејствија во источна Македонија. Целата група функционирала со поддршка на роднини на високи функционери на владејачката партија, а организираноста на групата била во вид на мафија. Групата со години била толелирана од власта.

concrete
09-04-12, 08:10
....се е тоа мало земјотресение у однос на катаклизмата со пропретано цуњљами кое ќе ја избања пролетва западна Макаедонија до 1100 метра надморска низина...:D:D:D:D:D:D
..па така избањати, светнати, намирисани влегуеме у борделот Европа....;)

TpH_Bo_OkO
09-04-12, 12:00
Откако ги запленија покер апаратите на детонаторциве....се зголеми прометот во „Астра“....

Ченто
09-04-12, 12:34
Писмо до јавноста од група граѓани на Кочани, испратено од Верица Петреска...
СТРАШНО!

Ако приведените од Кочани дејствувале како подземје, рекетирале, лихвареле, уценувале, покерувале, ги тероризирале своите сограѓани…се поставува прашањето каде беа се досега локалните, општинските, државните власти? Зарем тие ко Трнорушка се успале 6 години и дури сега се пробудиле од зимскиот сон, па сфатиле дека подземјето хара низ Источна Македонија со помош на нивните водечки структури?

Па тогаш, ако ова е вистинито, еј, луѓе зарем во овие 6 години почитуваната пастирка Јанкулоска ни еднаш не си ги проверила своите луѓе? Зарем до сега не стигале до неа поплаки од „граѓаните“ како што сега и стигнуваат или таа заедно со својата свита едноставно се оглосувала…затоа што првите луѓе на локалните институции и биле потребни да влезат во градовите на истокот каде ги губеа изборите?

Зарем до неа не стигнаа поплаките од сега приведените и дел од граѓаните за нејзиниот близок соработник и десна рака Драган Стоименов–Дацо Белски?

Колку за потсетување:

- Во 2003 година беше убиен другар на приведените, а не како што деновиве се кажува дека тие учествувале во убиство на тигар, значи тигарот уби нивни другар, Игор Стојанов
http://star.vest.com.mk/default.asp?id=62183&idg=3&idb=875&rubrika=Makedonija

- Во 2009 година, Дацо Белски изврши упад во дискотека во Виница, а газда на дискотеката е Игор Горански и тој е приведен во акцијата-судење за овој упад се уште не е одржано
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=410B75A069F9D04387828E8C1EDA9730

- До 2008 година, осудуван 3 пати на условна казна, а додека му трае условното, пак, го осудуваат условно.

- Во 2010 година, упад со неговите следбеници, како на филм со фантомки на главите во летната дискотека „Тропикана“ во Кочани-судење и за овој случај не е одржано, ниту, пак, тогаш реагирале вработените од СВР-Кочани
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=60790&AspxAutoDetectCookieSupport=1
http://www.time.mk/read/1fdacfdd6c/7f89e08930/index.html

- Во 2010 година, кршење на биро во канцеларија во полициска станица Кочани пред тројца инспектори, кои даваат две различни изјави – и за ова не постои никаква евиденција.

- Во 2011 година две дела насилство со тешки телесни повреди – упад во семејна куќа и закана со огнено оружје на еден од членовите на семејството на сега приведен и демолирање на куќата на својот чичко која сопствениците од ваквите чести вандалски чинови ја огласиле за продажба (но, тешко дека некој ќе сака да биде прв сосед со Дацо) – истите две дела паѓаат на истражен суд.

- Во април 2011 година човек на Дацо Белски предизвикува инцидент на јавното наддавање за летна дискотека, која се одржувала во просториите на КЈП „Водовод“ од Кочани, каде се заканува со огнено оружје, во кое го поддржува вработен во кочанскиот СВР, извесен полицаец Сашко Милошев – инцидентот го пријавуваат дел од сега приведените во СВР-Кочани, но за да биде иронијата поголема, полициската станица оние кои го пријавуваат инцидентот ги приведува и држи 24 часа во притвор, а подоцна на истите им одредува 15 дена домашен притвор, а по предизвикувачот на инцидентот воопшто не трага
http://www.time.mk/read/637daff162/ae1f2f875c/index.html

Линкот за овој настан преземен од Канал 5 е уште една поттврда за матните зделки и затајувања на настаните подготвени од Дацо Белски, бидејќи лицето Г.И. кое како вработен на КЈП „Водовод“ имал финансиски средства да лицитира за изнајмување на летната дискотека?

Вработениот од СВР, Сашко Милошев случајно баш тогаш се нашол таму… и лицата од другата група така без повод и причина му се нафрлиле на Г.И. и тој така „претепан“ имал можност сам против осуммина како што велат да извади пиштол?

Зошто не стои информацијата дека лицето Г.И. извадило пиштол и откако им се заканило и почнало да мавта со пиштолот, осуммината се стуткале во обид да побегнат за да се спасат, а полицискиот службеник го штител иако не бил на работа но, сепак бил во униформа… многу недоречености… згора на се осумчлената група се упатила во СВР да го пријави инцидентот, а таму како „благодарност“ на совесноста кон граѓаните, нив ги преведуваат-апсурд до апсурд! Каде е записникот од тогаш, каде се изјавите на луѓето од тогаш? Нештата исчезнуваат како од духови однесени…

- Во 2011 година, палење на 4 возила на приведени во „Детонатор“ главен осомничен, пак, Дацо Белски – и за ова СВР се уште не излезе со официјални ставови
http://kanal5.com.mk/(S(51kbkr453ousd1yq0zrb05fh))/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=81325&ContentContainer3$ctl00$Comments1_page=4

Ова се само дел од оние дела чии сторители според законот треба да бидат санкционирани.

Овде се редат многубројните поднесоци жалби од граѓаните – како на пример онаа на дел од бизнис фелата во Кочани, која била рекетирана од Г.И. и јавно проговорила кон крајот на 2009 година, дури свикала и прес-конференција, но и таквиот обид паднал во вода (еве го линкот со информации од прес- конференцијата
http://www.vest.mk/?ItemID=D93B9B78609ED841A7329754A286A5C6&arc=1&fb_source=message
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=56524

Виктор Л
09-04-12, 13:08
Dosta placenje, lelekanje i amortiziranje......Nasite ne se lovci na oktopodi....nasite ne se zaebavaat i ne kazuvaat samo gacki od govornica. Tebe znam deka ne ti smeta sto se uapseni kriminalci(koi 2 puti postavuvaa bomba na parking pozadi zgradata kade sto ziveam i kade pominuvam 3 4 puti dnevno), tebe ti preci sto vladata poentira kaj narodot. Borba so organiziraniot kriminal posslednive 6 godini ima i toa jako. Dali e dovolno NE! Dali treba uste? Treba! Dali treba i u zapadna Makedonija? Treba i te kako!!!
Ekipata na Goca e pojaka od site komunjarski korumpirani poluidioti zaedno Frckovsi, Cokrevski, razni Dzangovci i drugi....Goca e UBEDLIVO NAJSPOSOBNIOT MINISTER ZA VNATRESNI STO OVAA DRZAVA NEKAD GO IMALA.
Inace nasive brkaat i nasi i vasi....vasite NE BRKAA NIKOGO!!!! Roshaviot brkase oktopodi ali samo "usno" od govornica, atentatorot na Gligorov uste go baraat, Im utepaa pretsedatel 2004, Im isceznaa 27 kila droga od depoto na MVR!!!
I vie komunjarite ke kazuvate gacki za borba so organiziran kriminal...:))))) Ocajni i mizerni ste majstore!!!!

N.C.D.
09-04-12, 13:16
..bez reketarive vo istocna Makedonija dpmne moze da se nadeva na pobeda koga ke prdne mrtov....
...zavrshi prikaznata za niv...nikogash poveke nema da pobedat vo istocna Makedonija...a bashka shto ne ke smeat da se pojavat tamu.....
..pola od reketot odel za dpm(s)ne ama sakale ushte poveke i izbila kavgata....sega i reketarive veke nema da prodavaat droga ama i dpm(s)ne ke ostane bez prihodi od istocna Makedonija...
...a nemaat pari za dolgot od 3,5 milioni evra shto go napravija za izborite....
...abe cudo edno kakvi se idioti ima vo dpm(s)ne...

Ченто
09-04-12, 13:19
Dali treba i u zapadna Makedonija? Treba i te kako!!!
А кој е крив што во овој мандат нема борба против криминалот „и у западна Македонија“?
А) ВМРО-ДПМНЕ
Б) СДСМ
В) Цацко

Ајде прво ова да го расчистиме, па после ќе преминеме и на другите киксови што си ги направил со твојот пост!

Сандански
09-04-12, 15:51
На последните избори во Делчево ми се чини дека разликата помеѓу ДПМНЕ И СДСМ за разлика от претходните избори беше стопена
.......
Што ли ке се случи после акцијата со покер апаратите
/////????
Дали и таму опозицијата ке има градоначалник от своите редови ????

татататира
09-04-12, 16:05
Dosta placenje, lelekanje i amortiziranje......Nasite ne se lovci na oktopodi....nasite ne se zaebavaat i ne kazuvaat samo gacki od govornica. Tebe znam deka ne ti smeta sto se uapseni kriminalci(koi 2 puti postavuvaa bomba na parking pozadi zgradata kade sto ziveam i kade pominuvam 3 4 puti dnevno), tebe ti preci sto vladata poentira kaj narodot. Borba so organiziraniot kriminal posslednive 6 godini ima i toa jako. Dali e dovolno NE! Dali treba uste? Treba! Dali treba i u zapadna Makedonija? Treba i te kako!!!


Владата ПОЕНТИРА кај народот со овие апсења!?

Имаш 2 опции:

1. Намерно пишуваш невистини, или
2. Ти си пријателе сериозно deluded, како што милуваш да кажеш.

Што е од овие две работата? Пошто можеби си многу работи, ама сигурно до сега не си ми личел дека си deluded. Овие потези се потези на очајници. Запиши си го тоа некаде.

defo
09-04-12, 16:16
Западна Македонија приказната започнува негде оклу 2001-2 година кога Доста (бог да и душа прости) ја даде онаа популарна изјава од групчин натаму не ме интересира.
Воедно татко на мој близок другар кажува дека до 1999 година дбк имала целосна контрола врз регионот на дебар и гостивар и редовни акциипротив проституција шверц со дрога и цигари. Тогашната војска дневно факала дури и по 10 магариња товарени со бренд( се мисли на бренд малборо, вест...) цигари во превод по 300-500 штеки, мегутоа со конфликтот 2001 Македонската граница станува Швајцарско сирење кој кај сака си поминува кој што сака прави. Друго во регионот на Маврово Ростуше негде измегу 2001 и 2003 е зголемен и шверцот на оружје се проценувало дека се влезени преку 3000 парчиња калашников. Денес граничната полиција нема толкава мок колку некогаш нашата армија, составена пред се од 18-19 годишњаци.Друго ДБК и МВР немаат апсолутна контрола н потегот Струга-Дебар -Гостивар.

Ченто
09-04-12, 16:41
Многу интересна колумна!
Државна мафија

Или, можеби, нема ништо мафиозно во тоа првиот братучед на премиерот да биде шеф на тајната служба? Како да се објасни фактот што кумот на премиерот е министер за финансии?


Кога некој од страна би ги погледнал последните случувања во Македонија, внатрешните пресметки помеѓу луѓето од власта или кога би видел до кој степен луѓе од власта се инволвирани во организиран криминал, убеден сум дека тој би ни рекол дека е сведок на клановски борби помеѓу различни членови на владината фамилија, односно мафијата. Како поинаку да се дефинира оваа власт, која не е во некаков повремен однос со организираниот криминал, затоа што кај нас, токму власта е единствената мафија. Мафија која научи да просперира под лажнотo сонце на македонската демократијата, да расте во сенката на режимизицијата на земјата.

Последните акции на локално ниво, од типот на „Детонатор“, бркањето на Каширски или судирот со битолските моќници и кабадахии, се параван за внатрешно партиските борби во ВМРО-ДПМНЕ, а сознанијата за димензиите на криминалот на локално ниво, се само рефлексија на општиот криминал и самоволие кој владее на национално ниво.

Како и кај мафијата, потребно беше да дојде до некој внатрешен судир во власта, за да се открие што точно се случува на терен. И не е случајно што ова се открива на локално ниво, затоа што оваа власт, впрочем како и мафијата, сака територија, сака локални моќници кои би го рекетирале народот и економијата, кои би заплашувале, а за тоа мора да има насилни методи и сопствена војска. Гледате, на власта не и доволно што е власт, не и се доволни буџетот и нашите пари кои безмилосно ги троши, не и е доволна полицијата која постојано ја злоупотребува. Една апсолутна власт не се задоволува со институции, со легална моќ, таа сака да го контролира и криминалот, да биде криминалот, да биде мафија.

Како поинаку да го окарактеризираме однесувањето на една власт за која постојат обвинувања дека плаќала партиски реклами со буџетски пари. Зарем не е државна мафија власта која на своето партиско конто има дупка од речиси 3 и пол милиони евра за предизборната кампања? И сега ни се поставува прашањето, покрај правењето списоци, покрај купувањето гласови, покрај телефонските закани и притисоци, какви се други насилни методи употребувала ВМРО-ДПМНЕ за време на изборите благодарение на своите криминални екипи?

Или, можеби, нема ништо мафиозно во тоа првиот братучед на премиерот да биде шеф на тајната служба? Како да се објасни фактот што кумот на премиерот е министер за финансии? Зар не е мафиозно мајката на премиерот да има 6 стана? Да, за мафијашите само мајката е светост...

Нели е мафија најблиското обезбедување на премиерот да држи секакви бизниси, од обложувалници, кафеани и кафулиња, теретани, дискотеки, хортикултурни бизниси или, пак, обезбедувач на фамилијата да прегази пешак и да не одлежи ниту еден ден затвор?

Или, како би ја нарекле ситуацијата кога високи функционери на МВР седат на иста маса со докажани дилери на дрога како во случајот „Биг фиш“?

Во која друга земја сте слушнале сопругот на пратеничка од власта да биде уапсен за тежок криминал и рекетарство, а пратеничката да се прави како да е падната од Марс и да ја поздравува и да ја фали акцијата на полицијата. Тука имам и едно прашање за Елизабета Кузмановска која вели дека не била запознаена со криминалното поведение на својот сопруг. Дали Кузмановска некогаш во својот послушнички живот се возела во автомобилот на својот сопруг вреден преку 30 илјади евра и дали воопшто некогаш се запрашала од каде дошле тие пари за толку скап автомобил?

Примери за ваквото лудило и за криминалот има бескрај, како што повеќе во Македонија нема ниту бизнис, нема работа, не постои институција, не постои суд, не постои продавничка која не е сопственост на некој од фамилијата или не постои место кое фамилијата во континуитет не го рекетира.

Последните случаи на локално ниво само уште еднаш ни потврдија дека ние од оваа власт сме двојно ограбени, двојно заробени. Еден дел од парите, паметот и слободата ни ги земаат како режимска власт и како тоталитарна држава, а она малку друго што ќе остане, ни го земаат како мафија преку државно организиран криминал и насилие. Така е тоа во една држава каде одамна е изгубена границата што е власт, а што организиран криминал. Односно, тоа е држава во која победува мафијата, затоа што институциите на системот се девастирани, односно партизирани., затоа што секое право се дерогира, затоа што владее силата и изнудата.

Тогаш, самата власт, односно мафијата, арбитрарно одлучува кој од нејзините е криминалец, а кој не, кој ќе биде жртвено јагне, а кој ќе продолжи да работи за фамилијата. Само не треба да се лажеме дека тие одлуки се носат со лесно срце. Тие доаѓаат само кога некој од фамилијата претерал, станал премоќен, загрозил поголеми мафијаши. Во спротивно, Владата само ќе продолжеше со практиката за мафијаши да ги обвинува сите други, освен оние кои навистина се тоа.

Таков е законот на мафијата, таков е системот во државата мафија. Нормално, апсењето на своите, односно довчерашните насилници од сопствените редови, што поради внатрешни пресметки, што поради борба на кланови и борба за територија и пари, потоа секогаш служи како алиби за неселективна борба против криминалот и корупцијата. Но, зарем некој повеќе верува во тоа?

Постои и друг аспект во овие локални чистки во фамилијата. Власта секојдневно, со години, продава приказни преку скапи реклами дека е различна, дека е посебна, дека со неа се почнува. Како и за многу други работи, така и деновиве повторно бевме потсетени според што се различни. Но, мајсторите на перцепција и манипулација мислат дека преку глумењето постојана борба со криминалот вечно ќе можат да ја дефокусираат јавноста. Затоа и таа потреба од спектакуларност, од масовни полициски акции е толку забележлива и евидетна. Но, ниту еден аргумент не е на нивна страна затоа што не можат да објаснат зошто локалните мафиози мораа толку да нараснат, криминалот и теророт да стане толку голем за полицијата со задоцнување од неколку години да реагира.

И сега некој може да се запраша - зошто ВМРО-ДПМНЕ би се занимавала со чистки на своите луѓе и со мангупите од сопствените редови, со поситни и со покрупни риби, зошто да менува нешто што на терен им давало резултати? Прво, затоа што за нив не е никаков проблем што било и кого било да сменат, бидејќи криминалната мрежа на мафијата е поставена, таа функционира на теренот, па затоа е лесно да се менуваат актерите. Криминалот и насилието на ВМРО е системско, тоа е лицето на овој режим и на нивната апсолутна моќ.

Второ, овие чистки се прават затоа што преочигледна станува клановската поделба и судирот во фамилијата. Како и кај секоја мафија, кога двајца или тројца актери ќе станат премногу моќни, премногу ќе знаат, премногу ќе имаат, тогаш престрелката може да почне. И први на список секогаш се ситните риби, како што беше судирот во Скопје меѓу полицијата и обезбедувачите. Односно, први на список се секогаш извршителите на насилните политики. Потоа следуваат и некои покрупни риби, како што произлегува од „Детонатор“, оние кои треба да ги контролираат или оддржуваат во форма насилниците, за на крај да се фатат за гуша и најголемите играчи.

Трето, сево ова се случува сега и затоа што следуваат локални избори, па за власт која постојано глуми некаква борба со криминалот, оваа чистка е одлично алиби или добра можност за манипулирање со јавноста. Власта не само што ќе најде покритие за своите внатрешни конфликти, туку и во пресрет на локалните избори ќе се преправа дека ги исчистила или ги ослободила градовите, дека водела неселективна борба против криминалот. Уште една работа е што ваквите акции, власта сигурно ќе ги искористи за измислување на некој нов криминал кај луѓето од опозицијата, односно, на овој начин си создава простор во јавноста без многу галама да удри некој опозиционер или критичар.

Но, постојат неколку работи кои опасно не им одат во прилог на ВМРО. Тоа е дека и овој пат, како и за многу други работи, се повеќе кај народот се таложи незадоволството, се повеќе расте свеста и перцепцијата за мафиозното однесување на власта и на нејзините луѓе. Друга работа, ВМРО од сево ова дава сигнали на опасен раздор, нешто што допрва ќе ескалира. И трето, потребата од вакви јавни и спектакуларни акции, покажува колку власта забегала во криминалот, дека на внатрешен план веќе им се случува целосна девастација, дека крадењето и самоволието повеќе не можат да го контролираат ниту големите мафиози.

Но, можеби најголемата работа и проблем за ВМРО е што помеѓу внатрешните чистки и забеганоста во криминалот, поради клановските борби, мораат да тргаат или да расчистуваат и со луѓе кои имаат големо влијание на терен, кои можеби не се доволно моќни да и се спротивстават директно на фамилијата, но можат да и нанесат голема штета во иднина.

И знаете ли што е најстрашното кај оваа власт која наместо да владее знае само да командува, а командува за да краде? Таа може да апси и да помилува колку сака, да глуми борби против криминалот и корупцијата, но никогаш ништо суштинско не може да смени, затоа што не може самата себеси да се уапси. И тоа е најболното, што со нив ништо никогаш нема да се смени, што и лошото станува полошо.

Погледнете која мизерија е оваа власт, кои се овие кукавици од луѓе. Оние кои му ветуваа на народот дека ќе му го исправат р’бетот, дека ќе го направеле горд и напреден, ќе го збогателе и ќе го заштителе, е токму тие создале и одржуваат систем за молзење, за заплашување и за рекетирање на најсиромашните граѓани во најсиромашните делови од Македонија. Не им се доволни големите пари, не им е доволна цела Македонија, сакаат и од најсиромашниот да профитираат. Не им било доволно што луѓето веќе гласале за нив, сакале да им покажат дека луѓето мора да им се плашат, да знаат дека ги имаат во дланка. И на сето тоа, без трошка срам и во очи го лажат народот дека апселе криминалци, дека и овој пат го бранеле и спасувале.

Но знам и уште едно нешто, најголемиот дел од луѓето во оваа земја немаат потпишано за ова да им се случува. Јас сум убеден дека мнозинството од луѓето сакаат да се ослободат од ова лудило, од оваа бездушност, од лажните митови. Исто како што верувам дека не е во интерес на луѓето, политичкото претставништво да го остават во рацете на луѓе кои ја извртуваат историјата, културата, па и самата политика. Луѓето имаат многу интереси, и некој тие интереси мора да ги застапува и политички и симболички. Но, никој не може да ме убеди дека Македонецот мора по секоја цена тие интереси да ги бара во национализмот, во виктимизацијата, во потрагата по непријатели, во живеењето во држава мафија.

Ивор Мицковски

neven
09-04-12, 16:53
Владата ПОЕНТИРА кај народот со овие апсења!?

Имаш 2 опции:

1. Намерно пишуваш невистини, или
2. Ти си пријателе сериозно deluded, како што милуваш да кажеш.

Што е од овие две работата? Пошто можеби си многу работи, ама сигурно до сега не си ми личел дека си deluded. Овие потези се потези на очајници. Запиши си го тоа некаде.

Не сакам баш многу да се плеткам во темава, која е баеги испартизирана, ама... има еден момент, кој отприлика би се свел на следново: се' што ќе преземе Владата, не чини. Тоа е концепт, во чија основа имаш класичен спин. Најсликовито се прикажува во акцијата „Детонатор“, која не ја следам во детали, ама од она што се прикажува од опозициски настроените форумџии, заклучувам дека:
- се работи за клановска борба во владејачката партија...
- се свртува вниманието на јавноста од новиот бран поскапувања или од ребалансот на буџетот...
- се работи за пресметка со опозицијата, бидејќи дел од уапсените наводно биле блиски до СДСМ...
- станува збор за класична пропаганда на власта, која лажно сака да се прикаже како принципиелен и несективен борец против криминалот...

Точно е дека секоја акција на државата против организираниот криминал го отвора вечното прашање: а зошто молчевте до сега? Нели истото се случи со Велија Рамкоски, чие незаконско работење има постар датум. Каде беше досега внатрешната контрола на МВР да го испита законското работење на полицајците во Кочани? До каде досега главата на октоподот? Дали ќе бидат казнети и оние од највисоките ешалони на власта доколку се докаже нивна вмешаност (заштита) во работата на групата?

Не сум вчерашен и многу добро знам дека чавка на чавка очи не и' копа и многу добро паметам кога пред 17 години премиерот Бранко Црвенковски најави решителна, бескомпромисна и неселективна борба против организираниот криминал, која заврши со едно големо ПУФ!!! Беа сменети пет-шест функционери од третиот и четвртиот ешалон на власта и... толку. А две години подоцна „пукна“ ТАТ!

Добро знам дека кога се отвораат ваков тип случаи, власта влегува во голем ризик. Зошто? Па затоа што се работи за организиран криминал, во кој, под дифолт, се замешани и луѓе од високите структури на истата таа власт. Не може некој со години да тормози жители од неколку градови во Источна Македонија, а да нема логистичка поддршка за тоа. Не може цели полициски станици да работат против законот и да прикриваат очигледни кривични дела, а Централата (МВР) да не знае за тоа. Градоначалниците молчат, инспекциите спијат...

Јас ја поздравувам оваа полициска акција, која е прва од ваков вид и ваков обем во Република Македонија. Каква и да е нејзината политичко-партиска заднина, таа веќе не може да се сопре. Духот е излезен од шишето...

N.C.D.
09-04-12, 16:59
..nemam nishto protiv,ama na tolku jovanovski.sokolovski,peshevski,mihajlovski.... staletovic prv covek na policija vo istocna makedonija.....???

татататира
09-04-12, 17:08
Не сакам баш многу да се плеткам во темава, која е баеги испартизирана, ама... има еден момент, кој отприлика би се свел на следново: се' што ќе преземе Владата, не чини. Тоа е концепт, во чија основа имаш класичен спин. Најсликовито се прикажува во акцијата „Детонатор“, која не ја следам во детали, ама од она што се прикажува од опозициски настроените форумџии, заклучувам дека:
- се работи за клановска борба во владејачката партија...
- се свртува вниманието на јавноста од новиот бран поскапувања или од ребалансот на буџетот...
- се работи за пресметка со опозицијата, бидејќи дел од уапсените наводно биле блиски до СДСМ...
- станува збор за класична пропаганда на власта, која лажно сака да се прикаже како принципиелен и несективен борец против криминалот...

Точно е дека секоја акција на државата против организираниот криминал го отвора вечното прашање: а зошто молчевте до сега? Нели истото се случи со Велија Рамкоски, чие незаконско работење има постар датум. Каде беше досега внатрешната контрола на МВР да го испита законското работење на полицајците во Кочани? До каде досега главата на октоподот? Дали ќе бидат казнети и оние од највисоките ешалони на власта доколку се докаже нивна вмешаност (заштита) во работата на групата?

Не сум вчерашен и многу добро знам дека чавка на чавка очи не и' копа и многу добро паметам кога пред 17 години премиерот Бранко Црвенковски најави решителна, бескомпромисна и неселективна борба против организираниот криминал, која заврши со едно големо ПУФ!!! Беа сменети пет-шест функционери од третиот и четвртиот ешалон на власта и... толку. А две години подоцна „пукна“ ТАТ!

Добро знам дека кога се отвораат ваков тип случаи, власта влегува во голем ризик. Зошто? Па затоа што се работи за организиран криминал, во кој, под дифолт, се замешани и луѓе од високите структури на истата таа власт. Не може некој со години да тормози жители од неколку градови во Источна Македонија, а да нема логистичка поддршка за тоа. Не може цели полициски станици да работат против законот и да прикриваат очигледни кривични дела, а Централата (МВР) да не знае за тоа. Градоначалниците молчат, инспекциите спијат...

Јас ја поздравувам оваа полициска акција, која е прва од ваков вид и ваков обем во Република Македонија. Каква и да е нејзината политичко-партиска заднина, таа веќе не може да се сопре. Духот е излезен од шишето...

Знаеш што? Све што си напишал стои. И не е во спротивност со осумте реченици кои ги пишав јас.

Со тоа што, според мене, позадината е една и само една од понудените од твоја страна четири опции: онаа која ја болдирав.

А дека духот е излезен - излезен е. Само да видиме колку ќе се заигра. И на кого ќе му се посере на глава. Онака, од високо.

Ченто
09-04-12, 17:09
...staletovic prv covek na policija vo istocna makedonija.....???
Сталетовиќ ти е „момак за све“... Истиот Сталетовиќ беше своевремено НОВ прв полицаец во Прилеп, па после го замени и началникот на полицијата во Гевгелија... Шетан човек, нема што!:)


...заклучувам дека:
- се работи за клановска борба во владејачката партија...
- се свртува вниманието на јавноста од новиот бран поскапувања или од ребалансот на буџетот...
- се работи за пресметка со опозицијата, бидејќи дел од уапсените наводно биле блиски до СДСМ...
- станува збор за класична пропаганда на власта, која лажно сака да се прикаже како принципиелен и несективен борец против криминалот...
Ти што мислиш дека е од овие 4, пријателе Невен? Или мислиш дека е некое петто?
Би се кладел дека не мислиш дека МОТИВОТ за акцијата е „борба против криминалот во Македонија“... Ептен би ме разочарал ако веруваш во таа приказна!

Знаеш што? Све што си напишал стои. И не е во спротивност со осумте реченици кои ги пишав јас.

Со тоа што, според мене, позадината е една и само една од понудените од твоја страна четири опции: онаа која ја болдирав.

А дека духот е излезен - излезен е. Само да видиме колку ќе се заигра. И на кого ќе му се посере на глава. Онака, од високо.
Се согласувам 102,3%!

neven
09-04-12, 17:28
Знаеш што? Све што си напишал стои. И не е во спротивност со осумте реченици кои ги пишав јас.

Со тоа што, според мене, позадината е една и само една од понудените од твоја страна четири опции: онаа која ја болдирав.

А дека духот е излезен - излезен е. Само да видиме колку ќе се заигра. И на кого ќе му се посере на глава. Онака, од високо.

Не ми личи на клановска внатрепартиска борба од една многу проста причина: таквиот тип расправии се решаваат тивко, внатре во фамилијата (партијата). Барем досега било така. Лидерот пресекува, две-три „глави летаат“, неколку постави во пониските ешалони се менуваат, неколку командири на полициски станици се „пензионираат“ и... се' во функција на „проветрување“ и „освежување“ на сопствените редови.

Ова е нешто многу покрупно и, повторувам - на ваков начин и во ваков обем за прв пат изведено во Македонија. Не е проблемот што се уапсени неколку силеџии-криминалци, проблемот е што сега на ветрометина се неколку крупни риби од редовите на владејачката партија:
- двајца пратеници,
- двајца градоначалници,
- неколкумина командири на локални полициски станици и началници,
- помошник-министер за внатрешна контрола во МВР,
- директор за јавна безбедност во МВР и конечно:
- министер за внатрешни работи.

Обвинителите, судиите и инспекторите (пазарни, трудови и др.) од овој регион намерно ги прескокнувам, бидејќи не е можно во вака организирана група и тие да не биле дел од играта...

Реков: духот излезе од шишето и враќање назад - нема. Останува да видиме - колку ќе заигра!!!

neven
09-04-12, 17:33
...Би се кладел дека не мислиш дека МОТИВОТ за акцијата е „борба против криминалот во Македонија“... Ептен би ме разочарал ако веруваш во таа приказна!

Извини пријателе, ама морам да те разочарам - верувам дека целта на акцијата е борба против криминалот... кои се мотивите - не знам, можам само да ги претпоставувам, ама целта е таа!!!

Ченто
09-04-12, 18:10
Извини пријателе, ама морам да те разочарам!!!
Нели ти е жал???????:(

ОК, пријателе Невен...
Многу ти се интересни размислувањата и како што гледам, не чекаш да видиш што ќе исплива на површина... Настапуваш храбро и бескомпромисно, па затоа ме интересира дали се согласуваш со оние неколку работи што денес ги кажа потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев!

1.
До овој момент се пронајдени повеќе од 600 покер апарати, што всушност значи цел контигент шлепери пренесени преку граница.
Директорот на царина Ванчо Каргов или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
2.
Во повеќе од 50 локали се организирале нелегални активности, без фискални сметки, без никаква контрола.
Првиот човек на УЈП, Горан Трајковски или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
3.
Цели шест години се толерирал криминал на една третина од територијата на Р. Македонија.
За овој криминал Гордана Јанкуловска или знаела или морала да знае. Ако знаела, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаела, а морала да знае, треба веднаш да биде разрешена.
Што се’ треба да се случи во државата за оваа министерка да понесе одговорност.

За крајот од излагањето на Георгиев и нема што да одговориш, пошто и нема прашање... Но интересна констатација е, во секој случај!
Можеби ќе треба некои луѓе и да се “самоуапсат“.

Трајковски Борче
09-04-12, 19:15
Пренаивно е да се верува дека “Детонатор“ ќе продолжи по вертикала... Најкрупната ѕверка веќе е разрешена, началникот на СВР Штип, Ѕвонко Каширски, популарен уште од времето на Љубчо како КЕШирски... Тој и останатите сменети началници, освен еден или два најмногу, ќе куртулат и од кривични пријави... Заканата со која нема да смеат да “пропеат“ за вертикалата во нивната линија на движење, со која ќе се заколнат на молчење, е подготвената кривична, која ќе седи во нечија фиока за сваки случај... Филмскиот опис на разрешувањето на ваквите недоразбирања во хиерархијата на мафијата, во клановските превласти, што се обиде да го објасни Новски, е одлика на сериозни мафијашки структури, каде Кумовите се доволно бистри и интелигентни и знаат како се расчистуваат ваквите внатрешни проблеми, но, во нашиов случај имаме не само нискоинтелигентни челници на Мафијата, туку и исфрустрирани примитивци, луѓе кои само со демонстрирање јавна сила од позиција на позиција сеат страв кај непослушниците, без обзир дали се од нивните или од туѓите. Како и да е, брзо ќе се потврди дека ова е примитивна простопроширена пресметка помеѓу разбојниците во владечаката гарнитура, на кои не им доликува титулата мафиози. Неселективна борба против криминалот, со добро и прецизно испланирана акција, како што се покажа “детонатор“, во најмала рака требаше да донесе резултати од целата територија на државата, а не само од изборната единица 3...

knez
09-04-12, 21:59
Опозиционериве наши се многу неодлучни.
Никако да се решат добро ли е ова или не?
Ако е добро зошто е добро,а ако не зошто не?
Не е убаво одсекаде да вири таа гола борба за власт.
Дајте малку содржина,секакао дека содржина не очекуваме од Бранко ама има таму веројатно и паметни луѓе кои знаат за содржина и принципи.
Приказни и приказни, ама напишани од смешни писатели не верувам дека ќе имаат помин кај народот.

Ченто
09-04-12, 22:08
Опозиционериве наши се многу неодлучни.
Никако да се решат добро ли е ова или не?
Ако е добро зошто е добро,а ако не зошто не?
Не е убаво одсекаде да вири таа гола борба за власт.
Дајте малку содржина,секакао дека содржина не очекуваме од Бранко ама има таму веројатно и паметни луѓе кои знаат за содржина и принципи.
Приказни и приказни, ама напишани од смешни писатели не верувам дека ќе имаат помин кај народот.
Мене твојот пост ми нема никаква содржина, туку само ’голи’ напади врз опозицијата и врз Бранко (како ти успеа да го уфрлиш во муабетов, секоја ти чест)...

Него ајде ако сакаш да дискутираме со ’содржина’... Пошто Невен не знае како да ми одговори, изјасни се ти, дали се согласуваш со оние три работи што денес ги кажа потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев?

1.
До овој момент се пронајдени повеќе од 600 покер апарати, што всушност значи цел контигент шлепери пренесени преку граница.
Директорот на царина Ванчо Каргов или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
2.
Во повеќе од 50 локали се организирале нелегални активности, без фискални сметки, без никаква контрола.
Првиот човек на УЈП, Горан Трајковски или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
3.
Цели шест години се толерирал криминал на една третина од територијата на Р. Македонија.
За овој криминал Гордана Јанкуловска или знаела или морала да знае. Ако знаела, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаела, а морала да знае, треба веднаш да биде разрешена.
Што се’ треба да се случи во државата за оваа министерка да понесе одговорност.

neven
09-04-12, 22:08
Опозиционериве наши се многу неодлучни.
Никако да се решат добро ли е ова или не?
Ако е добро зошто е добро,а ако не зошто не?
Не е убаво одсекаде да вири таа гола борба за власт.
Дајте малку содржина,секакао дека содржина не очекуваме од Бранко ама има таму веројатно и паметни луѓе кои знаат за содржина и принципи.
Приказни и приказни, ама напишани од смешни писатели не верувам дека ќе имаат помин кај народот.

... добро кажано...

ABC
09-04-12, 22:14
..izvadi gi programite od poker aparatite i nishto ne ti mozat...bez programi mozesh da im kazesh deka toa se rasipani video igri....
..da ne recesh deka ne ti pomagam...

-Програмите?Хехехехе, уште пред 25-26 години доволно беше само да се смени или репрограмира еден “епром“ кај Брада и Ченто(не овој нашиов) во Скопје, па покер апаратот да стане “пакман“ или “мустафа“, изгледа вујкоти “слабо стоел со англискиот“, или криел нешто од тебе.:hoho:
-Инаку да ти каже АВС дека `93 -`94-та само Нехад од Тетовово(Палма Шоп) купуваше по 20-30 апарати за една вечер, а веќе следниот ден порачуваше уште најмалку 10, оти предходните му ги заплениле во некоја од визбите и гаражите.
-Значи ДЕТОНАТОР не е само од пред некој ден, само што порано немаше таква еуфорија по строго контролираните и цензурирани медиуми, каква што има денес низ речиси 100% слободниве информативни гласила, каде што се пренесуваат секакви податоци и информации.

knez
09-04-12, 22:36
Мене твојот пост ми нема никаква содржина, туку само ’голи’ напади врз опозицијата и врз Бранко (како ти успеа да го уфрлиш во муабетов, секоја ти чест)...

Него ајде ако сакаш да дискутираме со ’содржина’... Пошто Невен не знае како да ми одговори, изјасни се ти, дали се согласуваш со оние три работи што денес ги кажа потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев?

1.

2.

3.
Јас разбирам овој Георгиев на кого му се обраќа ама јас не сум во таа категорија.
Замисли во Америка кога ќе фатат некој организиран криминал со тони кокаин да бараат да ги разрешат тие што го разоткриле и да бараат од директорот на царина оставка..
Па ово нема ни у Београду.
Туку ти,мислиш дека оваа акција е позитивна работа?

David
09-04-12, 22:40
... добро кажано... у пм, човек без збор останува...

Ченто
09-04-12, 22:44
... добро кажано... у пм, човек без збор останува...
:)


Туку ти,мислиш дека оваа акција е позитивна работа?
Не е фер да поставуваш прашања, а да се плашиш да одговориш на тоа што ти е тебе поставено...
Одговори на моето прашање, па ќе добиеш после и од мене одговор...
И не се вади со Георгиев дали се обраќал некому... Не мораш да одговориш ако не сакаш (игнорирај го прашањето како што направи Невен), но не кажувај дека ’длаке ти сметају’!

knez
09-04-12, 22:56
:)Не е фер да поставуваш прашања, а да се плашиш да одговориш на тоа што ти е тебе поставено...
Одговори на моето прашање, па ќе добиеш после и од мене одговор...
И не се вади со Георгиев дали се обраќал некому... Не мораш да одговориш ако не сакаш (игнорирај го прашањето како што направи Невен), но не кажувај дека ’длаке ти сметају’!
Во претходниот пост го имаш одговорот,ако не можеш да го сватиш,прочитај го повторно или повикај пријател,а од мене друг одговор нема да добиеш.
Ако ти не сакаш да одговориш,нема никаков проблем,знам дека не сакаш ништо да напишеш што би му "штетело" на СДСМ,и тука е разликата по ова прашање.
Твоето неодговарање значи одговор.

intel
09-04-12, 23:01
Ова е нешто многу покрупно и, повторувам -1. на ваков начин и во ваков обем за прв пат изведено во Македонија. Не е проблемот што се уапсени неколку силеџии-криминалци, проблемот е што сега на ветрометина се неколку крупни риби од редовите на владејачката партија:
- двајца пратеници,
- двајца градоначалници,
- неколкумина командири на локални полициски станици и началници,
- помошник-министер за внатрешна контрола во МВР,
- директор за јавна безбедност во МВР и конечно:
2.- министер за внатрешни работи.1. Лелеееее, аман се е за прв пат со Дпмне. Види што кажува ЕјБиСи подоле.
2. Што Гоца ???

-
-Значи ДЕТОНАТОР не е само од пред некој ден, само што порано немаше таква еуфорија информации.

Везе немаш. Сега е прва пат и точка.

Значи вака. СДСМ треба да се врати со времеплов назад и да исзмисли ТЕЖОК криминал во свое враме па да апси свои парламентарци градоначалници и так даљше ???
Јебига, на НП една кампања имаше слоган НАПРАВИ РАЗЛИКА.

Трајковски Борче
09-04-12, 23:06
Јас разбирам овој Георгиев на кого му се обраќа ама јас не сум во таа категорија.
Замисли во Америка кога ќе фатат некој организиран криминал со тони кокаин да бараат да ги разрешат тие што го разоткриле и да бараат од директорот на царина оставка..
Па ово нема ни у Београду.
Туку ти,мислиш дека оваа акција е позитивна работа?

Акцијата е позитивна во секој поглед, без заебанција. Дури нема потреба да се бара одговорност понатаму во вертикалата од оваја што е откриена до сега. Доста големи глави паднаа за да ја прогласиме за успешна. Друга е поентата на оние од Бихачка што бараат уште одговорност. Тие тоа го праат од инат, затоа што немаат поим што бараат, и навистина се заебана категорија од опозиционери на кои постојано им сметаат некои си поодговорни луѓе во државава. Глупости на гугл. Што е вионовна министерката што некои бандити се иживљавале шес години врз една третина од територијата на Македонија и заработувале милиони без да регистрираат каков било промет? Или па директорите у МВР у УЈП. Од кај можеле тие да знаат што им се правело позади грб? Кај може Каргов да знае што се шверцува секојдневно на нашите премини, божем овие се супермени, па се морале да знаат? Мислам, стварно, што е многу многу е. Да се бараат вакви апсурдни работи и одговорности од некои си повисоки инстанци, може единствено да поминат во држава во која реално има повисоки инстанци. Во која има влада со министри, со заменици, во влада со премиер, а не во ваква влада ко нашава. Овде се’ завршува кај еден директор у еден сектор у МВР, а овој шо падна е одма под него, и шо кој мој бараат поише. Бедотија од опозиција, да се најежишшш... Претеруваат упм...

Него ти Kнеже да шетнеше малку до се профрескаш у Св. Димитрија... Сеа таму ќе ве шашардисуат ко телиња пред клање ЕВБЕ... Која ДПМНЕ-овска мизерија...:nemiseveruva:

Harikiri
09-04-12, 23:10
Него ти Kнеже да шетнеше малку до се профрескаш у Св. Димитрија... Сеа таму ќе ве шашардисуат ко телиња пред клање ЕВБЕ... Која ДПМНЕ-овска мизерија...:nemiseveruva:

Немој Боки предвреме да им објаснуваш, што е идејата со светецот. Некому отпосле му текнуе.

Ченто
09-04-12, 23:10
Во претходниот пост го имаш одговорот,ако не можеш да го сватиш,прочитај го повторно или повикај пријател,а од мене друг одговор нема да добиеш.
Ако ти не сакаш да одговориш,нема никаков проблем,знам дека не сакаш ништо да напишеш што би му "штетело" на СДСМ,и тука е разликата по ова прашање.
Твоето неодговарање значи одговор.
Сериозно, пред да кликнете на тоа копчето „Испрати мислење“, зошто мајку му стара не си размислите во себе: „Што добивам со ваков пост? СДСМ-овците ќе ми се смеат, а ВМРО-овците ќе се срамат од мене!“ Навистина не сте ми јасни... Што добивате со вакви глупости???:sarkazam:

knez
09-04-12, 23:28
Акцијата е позитивна во секој поглед, без заебанција. Дури нема потреба да се бара одговорност понатаму во вертикалата од оваја што е откриена до сега. Доста големи глави паднаа за да ја прогласиме за успешна. Друга е поентата на оние од Бихачка што бараат уште одговорност. Тие тоа го праат од инат, затоа што немаат поим што бараат, и навистина се заебана категорија од опозиционери на кои постојано им сметаат некои си поодговорни луѓе во државава. Глупости на гугл. Што е вионовна министерката што некои бандити се иживљавале шес години врз една третина од територијата на Македонија и заработувале милиони без да регистрираат каков било промет? Или па директорите у МВР у УЈП. Од кај можеле тие да знаат што им се правело позади грб? Кај може Каргов да знае што се шверцува секојдневно на нашите премини, божем овие се супермени, па се морале да знаат? Мислам, стварно, што е многу многу е. Да се бараат вакви апсурдни работи и одговорности од некои си повисоки инстанци, може единствено да поминат во држава во која реално има повисоки инстанци. Во која има влада со министри, со заменици, во влада со премиер, а не во ваква влада ко нашава. Овде се’ завршува кај еден директор у еден сектор у МВР, а овој шо падна е одма под него, и шо кој мој бараат поише. Бедотија од опозиција, да се најежишшш... Претеруваат упм...

Него ти Kнеже да шетнеше малку до се профрескаш у Св. Димитрија... Сеа таму ќе ве шашардисуат ко телиња пред клање ЕВБЕ... Која ДПМНЕ-овска мизерија...:nemiseveruva:
Сега само што прочитав дека од Обама бараат одговорност зошто фатиле канал од имигранти на границата со Мексико а тој 4 години на власт,а посебно од Путин кој и после 10 години власт дозволи покрај него еден хохштаплер каков што беше Лужков и неговата фамилија.Е сега разликата е во тоа што тие што бараат таква одговорност таму ги третираат стручни лица а кај нас се плеткат во политика.
Немој да ја мешаш црквата во твоите карикатурални постови,нема да биде добро за тебе.

intel
09-04-12, 23:32
Сега само што прочитав дека од Обама бараат одговорност зошто фатиле канал од имигранти на границата со Мексико а тој 4 години на власт,а посебно од Путин кој и после 10 години власт дозволи покрај него еден хохштаплер каков што беше Лужков и неговата фамилија.Е сега разликата е во тоа што тие што бараат таква одговорност таму ги третираат стручни лица а кај нас се плеткат во политика.

Ијааа, која споредба, барем да прочиташе дека од Обама бараат одговорност затоа што шефот на неговото обезбедување имал инсталирано цела мрежа на нелегални покер апарати во Вегас па ќе ти држеше муабетов. Или дека маале рекет по цела Вирџинија.
Знаеш што ќе им се деси ? Има да ги нема бе за 24 минути.

knez
09-04-12, 23:34
Сериозно, пред да кликнете на тоа копчето „Испрати мислење“, зошто мајку му стара не си размислите во себе: „Што добивам со ваков пост? СДСМ-овците ќе ми се смеат, а ВМРО-овците ќе се срамат од мене!“ Навистина не сте ми јасни... Што добивате со вакви глупости???:sarkazam:

Штом ти напиша дека е глупост,тоа е тоа,нема друго.
Туку,едно прашање до тебе.
Мислиш дека глупакот може да ја препознае глупоста?

knez
09-04-12, 23:35
Ијааа, која споредба, барем да прочиташе дека од Обама бараат одговорност затоа што шефот на неговото обезбедување имал инсталирано цела мрежа на нелегални покер апарати во Вегас па ќе ти држеше муабетов. Или дека маале рекет по цела Вирџинија.
Знаеш што ќе им се деси ? Има да ги нема бе за 24 минути.

Чим ти знаеш што ќе им се деси.тогаш ти верувам нема друго.:sarkazam:

Трајковски Борче
09-04-12, 23:37
Сега само што прочитав дека од Обама бараат одговорност зошто фатиле канал од имигранти на границата со Мексико а тој 4 години на власт,а посебно од Путин кој и после 10 години власт дозволи покрај него еден хохштаплер каков што беше Лужков и неговата фамилија.Е сега разликата е во тоа што тие што бараат таква одговорност таму ги третираат стручни лица а кај нас се плеткат во политика.
Немој да ја мешаш црквата во твоите карикатурални постови,нема да биде добро за тебе.

Ако се закануеш, ондак си у голема предност друже Кнеже, не е фрески..., мислам, не е канонски, не е ниту црковно ниту религиски добро да се прај такво нешто... друже Кнеже...:D:D:D Ти ме знаеш, а ја, нит иам намера да те барам.

А за оние од УСА и Русија, па ти реков, тие барем имаат од кого да бараат одговорност, имаат и престедатели и премиери, а бе имаат цели влади, часна реч... И ја им се чудам на овие нашиве од Бихачка како можат да бараат одговорност од некој кој не постои...? Смешно бе друже Кнеже, нели...???

Ченто
09-04-12, 23:46
Мислиш дека глупакот може да ја препознае глупоста?
Да знаеш дека можат... И затоа ти кажав за таквите дека ќе се срамат од тебе, пошто сте за иста партија... А оние интелигентните само ќе ти се смеат!
И нели се бореше за СОДРЖИНА? Така се вклучи во муабетов... Каде ти е „содржината“ во твоите постови? Подготвен ли си да дискутираш за тоа што е тема овде, или ти би само за Бранко и за опозицијата ако се може?

knez
10-04-12, 00:21
Да знаеш дека можат... И затоа ти кажав за таквите дека ќе се срамат од тебе, пошто сте за иста партија... А оние интелигентните само ќе ти се смеат!
И нели се бореше за СОДРЖИНА? Така се вклучи во муабетов... Каде ти е „содржината“ во твоите постови? Подготвен ли си да дискутираш за тоа што е тема овде, или ти би само за Бранко и за опозицијата ако се може?

Ако глупавите можат да ја препознаат глупоста и се срамат од тоа тогаш тие не се глупави,па ќе почнам да се плашам дека ти тука пишувап некои глупости и што е најлошо не ја препознаваш глупоста.
Би сакал да можете да размислите за вашиве ставови и тоа како некој ве влече за нос по однос на темава ама се плашам дека барам премногу.

Ченто
10-04-12, 00:38
Важи Кнез... Ајде сега врати се на темата... Со СОДРЖИНА...

Заради тоа што дозволиле цели 6 години да се врши криминал во Македонија, дали треба според тебе да одговараат Ванчо Каргов, Горан Трајковски и Гордана Јанкуловска?

1.
До овој момент се пронајдени повеќе од 600 покер апарати, што всушност значи цел контигент шлепери пренесени преку граница.
Директорот на царина Ванчо Каргов или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
2.
Во повеќе од 50 локали се организирале нелегални активности, без фискални сметки, без никаква контрола.
Првиот човек на УЈП, Горан Трајковски или знаел за ова или морал да знае. Ако знаел, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаел, а морал да знае, треба веднаш да биде разрешен.
3.
Цели шест години се толерирал криминал на една третина од територијата на Р. Македонија.
За овој криминал Гордана Јанкуловска или знаела или морала да знае. Ако знаела, треба да понесе кривична одговорност. Ако не знаела, а морала да знае, треба веднаш да биде разрешена.
Што се’ треба да се случи во државата за оваа министерка да понесе одговорност.

N.C.D.
10-04-12, 00:48
-Програмите?Хехехехе, уште пред 25-26 години доволно беше само да се смени или репрограмира еден “епром“ кај Брада и Ченто(не овој нашиов) во Скопје, па покер апаратот да стане “пакман“ или “мустафа“, изгледа вујкоти “слабо стоел со англискиот“, или криел нешто од тебе.:hoho:
-Инаку да ти каже АВС дека `93 -`94-та само Нехад од Тетовово(Палма Шоп) купуваше по 20-30 апарати за една вечер, а веќе следниот ден порачуваше уште најмалку 10, оти предходните му ги заплениле во некоја од визбите и гаражите.
-Значи ДЕТОНАТОР не е само од пред некој ден, само што порано немаше таква еуфорија по строго контролираните и цензурирани медиуми, каква што има денес низ речиси 100% слободниве информативни гласила, каде што се пренесуваат секакви податоци и информации.

...shto mislish koj gi uceshe zoki brada,cento i viski da gi reprogramiraat epromite....ama pak ne mozelo od poker da se napravi "packman"....kopcinjata izdavale se....
...ako mozelo taka od fliperite vujko mi ke vi praveshe pikada i formuli....
...znaci edno e "Detonator" so reketarive od Kocani a drugo se poker aparatite ....
...ama ovie neznalicive od dpm(s)ne na celo so goca-brk,radnikot i bratucedot,nemaat pojma za shto se raboti...
..oni siromaskite mislat deka poker aparatite bile uvezuvani vo eden del....
...ama zashto pa jas da gi ucam???

THE_CHOSEN_ONE
10-04-12, 01:26
Насловов е срање...
Форумов е јавен медиум не може да се дозволи на некој ради неговите енграми во мозокот да се прави прчварница од него.

Ченто
10-04-12, 01:28
Бан од тема и еден ден бан од форум!

neven
10-04-12, 09:20
Нели ти е жал???????:(

ОК, пријателе Невен...
Многу ти се интересни размислувањата и како што гледам, не чекаш да видиш што ќе исплива на површина... Настапуваш храбро и бескомпромисно, па затоа ме интересира дали се согласуваш со оние неколку работи што денес ги кажа потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев!

1.

2.

3.


За крајот од излагањето на Георгиев и нема што да одговориш, пошто и нема прашање... Но интересна констатација е, во секој случај!

Тоа што го бара Гордан Георгиев не живее во Македонија. Не живее ни на Балканот, а ретко ќе го најдеш и во „демократска“ Европа, со исклучок на UK или во скандинавските земји, каде што функционира т.н. „посредна одговорност“. Во Јапонија сигурно...

Така да... не се лажеме. Гачките од типот „ако знаел - кривична одговорност, а ако не знаел - политичка“, Гордан Георгиев може да ги продава на друго место, бидејќи ако стриктно се спроведуваат начелата кои тој ги бара, Македонија во наредните 20 години ќе менува премиери на три месеци, а министри секоја недела. Во високо корумпирани општества, каде што „рушветот“ е дел од културата и традицијата, а аферите поврзани со злоупотреби на власта се на ниво на „добар ден како сте, слушнавте ли за најновиот скандал?“, муабетите на Георгиев се само едно обично „чешање јазик“. Впрочем, за да предложи ваков модел, партијата на Георгиев прво за тоа треба да обезбеди морално право, односно кредибилитет. А колку што ме држи меморијата, креатор на најскандалозниот пример за забошотување на политичката одговорност е токму сегашниот лидер на Георгиев. Кога беше извршен атентатот врз Глигоров, кога беа откриени шест катрљони милијарди пропусти на полициското обезбедување, тогашниот премиер го „санкционираше“ тогашниот министер за внатрешни работи со нова функција - министер за надворешни работи.

За жал или за среќа, така е тоа во политиката...

Ченто
10-04-12, 10:15
Тоа што го бара Гордан Георгиев не живее во Македонија. Не живее ни на Балканот, а ретко ќе го најдеш и во „демократска“ Европа, со исклучок на UK или во скандинавските земји, каде што функционира т.н. „посредна одговорност“. Во Јапонија сигурно...

Така да... не се лажеме. Гачките од типот „ако знаел - кривична одговорност, а ако не знаел - политичка“, Гордан Георгиев може да ги продава на друго место, бидејќи ако стриктно се спроведуваат начелата кои тој ги бара, Македонија во наредните 20 години ќе менува премиери на три месеци, а министри секоја недела. Во високо корумпирани општества, каде што „рушветот“ е дел од културата и традицијата, а аферите поврзани со злоупотреби на власта се на ниво на „добар ден како сте, слушнавте ли за најновиот скандал?“, муабетите на Георгиев се само едно обично „чешање јазик“. Впрочем, за да предложи ваков модел, партијата на Георгиев прво за тоа треба да обезбеди морално право, односно кредибилитет. А колку што ме држи меморијата, креатор на најскандалозниот пример за забошотување на политичката одговорност е токму сегашниот лидер на Георгиев. Кога беше извршен атентатот врз Глигоров, кога беа откриени шест катрљони милијарди пропусти на полициското обезбедување, тогашниот премиер го „санкционираше“ тогашниот министер за внатрешни работи со нова функција - министер за надворешни работи.

За жал или за среќа, така е тоа во политиката...
Да, те разбирам пријателе Невен... И се согласувам со тебе... Македонија навистина не е на ниво на принципите според кои што функционира системот во Британија и скандинавските земји, па јасно е дека тоа нема да се случи кај нас... Без оглед дали Георгиев тоа го бара и дали има кредибилитет да бара такво нешто...
Мене сепак ме интересира ТВОЈОТ став... Сметаш ли ти дека Ванчо Каргов, Горан Трајковски и Гордана Јанкуловска треба да одговараат заради тоа што дозволиле цели 6 години да се врши криминал во Македонија?
Ќе бидам самокритичен и ќе признам дека претходно не го поставив прашањето доволно јасно... А далеку од тоа да помислам дека си се обидел да избегнеш одговор...
Значи не ме интересираше дали ќе се случи тоа, туку дали според твоите критериуми посочените луѓе заслужуваат (барем) да бидат сменети од функциите?

Мицковски
10-04-12, 10:34
Пренаивно е да се верува дека “Детонатор“ ќе продолжи по вертикала... Најкрупната ѕверка веќе е разрешена, началникот на СВР Штип, Ѕвонко Каширски, популарен уште од времето на Љубчо како КЕШирски... Тој и останатите сменети началници, освен еден или два најмногу, ќе куртулат и од кривични пријави... Заканата со која нема да смеат да “пропеат“ за вертикалата во нивната линија на движење, со која ќе се заколнат на молчење, е подготвената кривична, која ќе седи во нечија фиока за сваки случај... Филмскиот опис на разрешувањето на ваквите недоразбирања во хиерархијата на мафијата, во клановските превласти, што се обиде да го објасни Новски, е одлика на сериозни мафијашки структури, каде Кумовите се доволно бистри и интелигентни и знаат како се расчистуваат ваквите внатрешни проблеми, но, во нашиов случај имаме не само нискоинтелигентни челници на Мафијата, туку и исфрустрирани примитивци, луѓе кои само со демонстрирање јавна сила од позиција на позиција сеат страв кај непослушниците, без обзир дали се од нивните или од туѓите. Како и да е, брзо ќе се потврди дека ова е примитивна простопроширена пресметка помеѓу разбојниците во владечаката гарнитура, на кои не им доликува титулата мафиози. Неселективна борба против криминалот, со добро и прецизно испланирана акција, како што се покажа “детонатор“, во најмала рака требаше да донесе резултати од целата територија на државата, а не само од изборната единица 3...
Се сложувам со тебе. Се уапсија многу луѓе и се сменија многу луѓе, а тие сакаат преку леб погача.:sarkazam:

marsovec
10-04-12, 10:35
Да, те разбирам пријателе Невен... И се согласувам со тебе... Македонија навистина не е на ниво на принципите според кои што функционира системот во Британија и скандинавските земји, па јасно е дека тоа нема да се случи кај нас... Без оглед дали Георгиев тоа го бара и дали има кредибилитет да бара такво нешто...
Мене сепак ме интересира ТВОЈОТ став... Сметаш ли ти дека Ванчо Каргов, Горан Трајковски и Гордана Јанкуловска треба да одговараат заради тоа што дозволиле цели 6 години да се врши криминал во Македонија?
Ќе бидам самокритичен и ќе признам дека претходно не го поставив прашањето доволно јасно... А далеку од тоа да помислам дека си се обидел да избегнеш одговор...
Значи не ме интересираше дали ќе се случи тоа, туку дали според твоите критериуми посочените луѓе заслужуваат (барем) да бидат сменети од функциите?

Ченто , не го прозивај...нема да може да заспие кога би морал одговор да даде...замисли да даде а некој тоа да го дознае од џаде???Опасни времиња дојдоа Ченто...нарочно за оние кои што можат да изгубат нешто...па и благодетуите на владеењето и прчењето рук....:psst:

concrete
10-04-12, 10:45
Ченто , не го прозивај...нема да може да заспие кога би морал одговор да даде...замисли да даде а некој тоа да го дознае од џаде???Опасни времиња дојдоа Ченто...нарочно за оние кои што можат да изгубат нешто...па и благодетуите на владеењето и прчењето рук....:psst:

..ех мој марсовец, космичка будало...наша мила воденичарска:)...немаш појма колку ми е драго што Маниту нашол малку време да те измисли.....:D:D:D

neven
10-04-12, 11:41
Да, те разбирам пријателе Невен... И се согласувам со тебе... Македонија навистина не е на ниво на принципите според кои што функционира системот во Британија и скандинавските земји, па јасно е дека тоа нема да се случи кај нас... Без оглед дали Георгиев тоа го бара и дали има кредибилитет да бара такво нешто...
Мене сепак ме интересира ТВОЈОТ став... Сметаш ли ти дека Ванчо Каргов, Горан Трајковски и Гордана Јанкуловска треба да одговараат заради тоа што дозволиле цели 6 години да се врши криминал во Македонија?Ќе бидам самокритичен и ќе признам дека претходно не го поставив прашањето доволно јасно... А далеку од тоа да помислам дека си се обидел да избегнеш одговор...
Значи не ме интересираше дали ќе се случи тоа, туку дали според твоите критериуми посочените луѓе заслужуваат (барем) да бидат сменети од функциите?

Прво треба да се докаже дали „дозволиле“. А за да се докаже тоа, истражните органи треба да го одмотуваат клопчето до крај... А дали ќе го одмотуваат клопчето до крај, зависи од многу фактори, пред се', од политичката волја на власта. Кога велам „политичката волја на власта“, сосема сум свесен дека ваквиот вид тешки кривични дела од областа на организираниот криминал и тоа од класичен „мафијашки“ тип (ова во Источна Македонија е школски пример за тоа), не можат да се расчистат до крај без силна политичка поддршка (затоа и го поддржав мислењето на кнез, бидејќи мислам дека во моментов опозицијата и' прави услуга на власта).

Е сега... бидејќи претходно напишав дека на ветрометина се ставени многу истакнати функционери на владејачката партија (пратеници, градоначалници, раководители во МВР и сл.), останува да видиме до која вертикална хиерархиска граница ќе оди расчистувањето со „Детонатор“. Ако излезе дека Трајковски бил во право и дека целата приказна ќе заврши со некој си Каширски, тогаш Груевски мора да биде свесен дека може да му се случи „синдромот Црвенковски“. Имено, по експлозијата на аферата ТАТ во 1997 година, Црвенковски ја замајуваше јавноста со “свети СДСМ“, за на крај да заврши со кривични пријави против Соња Николовскам и Томе Неновски и... да ги изгуби изборите наредната година токму поради тоа.

Ако Груевски научил нешто од нашата транзициска историја, тогаш во „случајот Детонатор“ мора да оди до крај. Да го тера по истиот терк како и случајот „пајажина“, кога на јавноста и' прикажуваше шеми за криминалната поврзаност на повеќе компании кои переле пари и криеле данок. Ако “Детонатор“ не заврши со исти такви шеми, односно доколку клопчето не се одмота до крај, нема потреба да мудрувам кој ќе биде најголемиот политички губитник од овој случај...

neven
10-04-12, 11:44
Ченто , не го прозивај...нема да може да заспие кога би морал одговор да даде...замисли да даде а некој тоа да го дознае од џаде???Опасни времиња дојдоа Ченто...нарочно за оние кои што можат да изгубат нешто...па и благодетуите на владеењето и прчењето рук....:psst:

Сове... жив си? Пошто знам дека како ортодоксен атеист постиш, те канам у Лименката после Велигден. Може?

defo
10-04-12, 12:17
Неколку линка:
http://www.plusinfo.mk/vest/39563/Pismo-od-chitatel-Detonatorot-i-negovite-zadkulisni-akteri-i-igri

http://www.sky.mk/makedonija/19797-%D0%A4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%81-%D0%94%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B8%D0%BC-%D0%B2%D1%80%D1%82%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B1-%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8-%D0%9C%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2.h tml

http://www.sky.mk/makedonija/19796-%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%9A%D1%83%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D 1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0%B5-%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%82.h tml

Ченто
10-04-12, 15:00
Прво треба да се докаже дали „дозволиле“...
Па нема трето пријателе Невен!:)
1. Или ЗНАЕЛЕ, или НЕ ЗНАЕЛЕ што се случува...
2. Ако знаеле, тогаш треба кривично да одговараат (затоа што автоматски стануваат дел од организиран криминал)...
3. Ако не знаеле, тогаш треба политички да одговараат (затоа што многу години „пред нос“ им се случувале такви работи, а тие „појма немале“)...

Во право ли сум, пријателе Невен? Ако не сум во право, кажи ми со кој дел (од болдираното) не се согласуваш?

Виктор Л
10-04-12, 15:10
А кој е крив што во овој мандат нема борба против криминалот „и у западна Македонија“?
А) ВМРО-ДПМНЕ
Б) СДСМ
В) Цацко

Ајде прво ова да го расчистиме, па после ќе преминеме и на другите киксови што си ги направил со твојот пост!

Kaj ke se piknes majstore ako napravat nasite ista vakva akcija u Tetovo, Gostivar i Debar? Togas sto ke pisuvas na forumov. Kako sto mu vadis eden nikakov citat na Trendafil(za promena na imeto), ja ke ti izvadam edno 20!!!! Samo posto si mnogu "praveden"i "neutralen" znam deka ke brises postovi i ke bannuvas bezveze.
A ima takvi najavi i You can bet your ass ke se desat pred izbori!!!! Togas ke zboris zaso se cekalo do izbori....eve ja unapred ke ti odgovoram....ZA DA VE OPNEME PO 7mi PUT ETBE!!!!!!!

Ченто
10-04-12, 15:20
Samo posto si mnogu "praveden"i "neutralen" znam deka ke brises postovi i ke bannuvas bezveze.
Опомена пред ДОЛГ бан од форум!
Ти кажувам по милионити пат... Пишувај си за политика, за партии, за политичари ШТО ТИ ДУША САКА... Модерирањето остави го на тие што се задолжени за тоа... Не провоцирај и не се инаети...
Значи ова сега ти е милион и прва опомена!

Kaj ke se piknes majstore ako napravat nasite ista vakva akcija u Tetovo, Gostivar i Debar? Togas sto ke pisuvas na forumov. Kako sto mu vadis eden nikakov citat na Trendafil(za promena na imeto), ja ke ti izvadam edno 20!!!!

A ima takvi najavi i You can bet your ass ke se desat pred izbori!!!!
Такво нешто нема да се случи ниту сега, ниту пред избори... И наместо ти, јас ќе бидам тој што твојот цитат ќе ти го дадам на увид!;)

Виктор Л
10-04-12, 15:32
Владата ПОЕНТИРА кај народот со овие апсења!?

Имаш 2 опции:

1. Намерно пишуваш невистини, или
2. Ти си пријателе сериозно deluded, како што милуваш да кажеш.

Што е од овие две работата? Пошто можеби си многу работи, ама сигурно до сега не си ми личел дека си deluded. Овие потези се потези на очајници. Запиши си го тоа некаде.

1. Bilo koj covek sto ke vidi nesto negativno u akcijata "detonator" e ili mrazac na aktuelnata vlast i ne moze ic da gi podnese i im smeta sekogas koga vladata ke napravi nesto dobro i ispravno. Ova mene mi se slucuva sekogas koga Manchester United ke osvoi titula...bilo da e posteno ili pederski ko ovaa sezona...mene mi smeta!!!. Kazi mi ti batka tatatatira dali ti mislis deka akcijata Detonator trebase ili ne trebase da se desi i dali narodot spored tebe ja odobruva ili ne ja odobruva. Jas znam deka OGROMNOTO MNOZINSTVO Makedonski gragani ja odobruvaat akcijata sto ja napravi MVR i istite ja smetaat akcijata za spravuvanje so Organiziraniot kriminal. Znaci ne brkanje oktopodi nego idenje apsenje zaplenuvanje i na kraj promena naa tie sto ne prevzemale nisto ova da se spreci.

2. Ja uopste ne sum DELUDED. Koga ke userat moite znam odma...INSTANTLY!!! Moite usraa so amnestiranje na haskite slucai, usraa koga prekutea sto bea pusteni na sloboda tepacite od Tetovo za vreme na nemirite.....
Od druga strana akcijata Detonator(koja se uste trae) e POLN POGODOK ili BULL'S EYE.....i od gledna tocka na spravuvanje so organiziran kriminal, sto e uste povazno spravuvanje so organiziran kriminal kade sto se involvirani i clenovi od sopstvenite redovi, i od gledna tocka na poentiranje kaj Glasacite so samoto toa sto se upaseni notorni kriminalci, zapleneti se i pari i otkrieni eden kup ilegalni dejanija. Da ides da prasas dali graganite sto ziveat u Kocani i okolinata dali ja odobruvaat akcijata ja se kladam deka nad 80% ke kazat deka ja odobruvaat. ostanatite 20% se zavidlivi SDSovci koi na izbori uste go glasaat ovoj ROSHAVIOT BRKAC NA OKTOPODOT sto nikad ne go fati.

Ocajnici???? ja neznam dali ti si preminal u opozicioneri ili ne daj boze u levicari(komunjari) ali brojkite od teren uopste ne pokazuvaat deka moite se ocajni u bilo koj pogled. Ako ti sakas pred svojata sovest da ja opravdas koalicijata SDS VMRO NP Dostoinstvo LP tuka ja nemozam da ti pomognam. Ako ti me narekuvas Deluded posto se spremas da zaokruzis za nekoja ocajna desno levo centralno idiotska koalicija koja ke ja predvodi kretenot roshav, nemoze nikoj da ti pomogne iako toa si e tvoe pravo.
A ja...ja sum mnogu raboti....Deluded ne e edna od niv!

Кери
10-04-12, 16:25
1. Bilo koj covek sto ke vidi nesto negativno u akcijata "detonator" e ili mrazac na aktuelnata vlast i ne moze ic da gi podnese i im smeta sekogas koga vladata ke napravi nesto dobro i ispravno.
Еве јас ке ти кажам од кој аспект ја мрзам акцијата...од секој друг само не од аспект на борба против криминалот.
1.Како сакаш кажи првото прашање кој никој не сака да го одговори како тој криминал и еден куп покер апарати функционирале минатите години со знаење на власта и кој ке одговара за тоа.
2.Ти викаш дека детонатор ке има и во западна Македонија а јас те прашувам зашто не почна од таму или сега се дава време за да се направи селекција на апашите од дивиот запад во која припадниците на племето ДУИ ке бидат удобно сместени во карантин.
3.Овој детонатор кој и да го смисли е само иницијална каписла на бомбата која ке им ги симне гаките на властодршците и ке им ги покаже флеките за кои сега со сигурност се знае дека не се офарбале преку ноќ...
4.Ако заклучокот е дека на крај рошавиот ганстер ке добие добри поени од оваа глупост се прашувам тогаш зашто толку ја поддржаваш...ке помислам дека и ти си се заљубил во Херр Дрп Бранстен :D

татататира
10-04-12, 16:27
1. Bilo koj covek sto ke vidi nesto negativno u akcijata "detonator" e ili mrazac na aktuelnata vlast i ne moze ic da gi podnese i im smeta sekogas koga vladata ke napravi nesto dobro i ispravno. Ova mene mi se slucuva sekogas koga Manchester United ke osvoi titula...bilo da e posteno ili pederski ko ovaa sezona...mene mi smeta!!!. Kazi mi ti batka tatatatira dali ti mislis deka akcijata Detonator trebase ili ne trebase da se desi i dali narodot spored tebe ja odobruva ili ne ja odobruva. Jas znam deka OGROMNOTO MNOZINSTVO Makedonski gragani ja odobruvaat akcijata sto ja napravi MVR i istite ja smetaat akcijata za spravuvanje so Organiziraniot kriminal. Znaci ne brkanje oktopodi nego idenje apsenje zaplenuvanje i na kraj promena naa tie sto ne prevzemale nisto ova da se spreci.

2. Ja uopste ne sum DELUDED. Koga ke userat moite znam odma...INSTANTLY!!! Moite usraa so amnestiranje na haskite slucai, usraa koga prekutea sto bea pusteni na sloboda tepacite od Tetovo za vreme na nemirite.....
Od druga strana akcijata Detonator(koja se uste trae) e POLN POGODOK ili BULL'S EYE.....i od gledna tocka na spravuvanje so organiziran kriminal, sto e uste povazno spravuvanje so organiziran kriminal kade sto se involvirani i clenovi od sopstvenite redovi, i od gledna tocka na poentiranje kaj Glasacite so samoto toa sto se upaseni notorni kriminalci, zapleneti se i pari i otkrieni eden kup ilegalni dejanija. Da ides da prasas dali graganite sto ziveat u Kocani i okolinata dali ja odobruvaat akcijata ja se kladam deka nad 80% ke kazat deka ja odobruvaat. ostanatite 20% se zavidlivi SDSovci koi na izbori uste go glasaat ovoj ROSHAVIOT BRKAC NA OKTOPODOT sto nikad ne go fati.

Ocajnici???? ja neznam dali ti si preminal u opozicioneri ili ne daj boze u levicari(komunjari) ali brojkite od teren uopste ne pokazuvaat deka moite se ocajni u bilo koj pogled. Ako ti sakas pred svojata sovest da ja opravdas koalicijata SDS VMRO NP Dostoinstvo LP tuka ja nemozam da ti pomognam. Ako ti me narekuvas Deluded posto se spremas da zaokruzis za nekoja ocajna desno levo centralno idiotska koalicija koja ke ja predvodi kretenot roshav, nemoze nikoj da ti pomogne iako toa si e tvoe pravo.
A ja...ja sum mnogu raboti....Deluded ne e edna od niv!

Драг мој ВикторЛ,

1. Преку такво од етикетирање, и од тебе, и од твоите, и од оние од другата страна. Јас сум човек со име и презиме, кој се познава лично со некои луѓе од овој форум. Моите ставови не се од вчера, туку се градени со години и години (попрецизно, едно 23-24 години, откако сум свесен за овие работи. Да, можеби сум опозиција, ама принципиелна, не за една употреба. Опозиција по дефиниција.

2. Не само што имам ставови, туку имам и свои принципи. А оној кој веќе е повеќе пати спомнат тука е дека НИКОГАШ НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА ЦРВЕНКОВСКИ. Дури ни во коалиција со ВМРО-НП и Достоинство (а работата оди накај таква коалиција). Моја рака нема да заокружи бројка позади која стои презимето Црвенковски, се’ дури и СДПМ да изнајде лик со исто име и презиме. Побарај ако не те мрзи, ќе видиш дека тоа го имам изјавено така, од збор до збор. Пред не повеќе од 15-20 дена.

3. Поради претходните два става, ако уште еднаш се обидеш со ниски дискредитации кон мене, ќе вратам со иста мерка. А знам да бидам многу пис на јазик. Се разбравме? Драго ми е ако да. Затоа што немам намера ова да го повторувам, ни пред тебе, ни пред приучени провокатори од типот на Новаче, кои во реалниот живот (со право) бегаат од мене. (има и жими-таквото-левата опција исти такви провокатори, ама тие не се предмет на оваа опсервација)

Е сега:

1. Детонатор е вадење од лајна. Со Детонатор ВМРО-ДПМНЕ се обидува очајнички да ги поврати Кочани, Паланка и Малешевијата. Затоа што веќе им се изгубени. Очајнички потег. Кој ќе се покаже неуспешен. Како тоа го знам? Го знам. Да сме живи и здрави, ете ги каде се изборите.

2. Запамти го и ова: ефектот на Детонатор е еднаков на ефектот на познатиот Октопод говор на Црвенковски. Краткотраен плус, катастрофален long-term ефект. Ќе го збориме и ова, да сме живи и здрави.

2. Бројки од терен, велиш? Ајде да зборуваме за бројки. Ајде да збориме за бројките од најновото истражување на најрелевантната агенција во државава. Па да видиме што тие кажуваат. Само претходно ќе се договориме дали ќе им веруваме или не. Затоа што до сега редовно им е верувано, ама викам да не е сменета ситуацијата.

Трајковски Борче
10-04-12, 16:33
... дека и ти си се заљубил во Херр Дрп Бранстен :D

Вртете 194, ама у Шведија, ако е исти бројот... :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Зарија
10-04-12, 16:33
1.Како сакаш кажи првото прашање кој никој не сака да го одговори како тој криминал и еден куп покер апарати функционирале минатите години со знаење на власта и кој ке одговара за тоа.
Сите ова го викаат. Исто како со Велија и А1, така одеднаш, после 5 години им текна дека имало затајување данок и за што уште не беше обвинет...

Ченто
10-04-12, 16:43
Не знам за останатите, но за пријателот Невен тврдам дека ќе одговори на прашањето!

lofdzijata
10-04-12, 16:57
carshtinata mora da si go zeme delot shto i' pripagja, milom ili silom....

defo
10-04-12, 17:15
Изјава дадена од Георгиев:
„Сакам да повторам дека СДСМ принципиелно е за борба против криминалот и корупцијата и тоа цело време го потенцираме, но за жал, гледаме дека акцијата „Детонатор“ се губи низ партиските лавиринти“.


ЈБГ дечкото овој пат барем според мене е 100% во право. Најзагрижувачко за мене е тоа што некој во оваа држава некој толерирал криминал се до одреден момент кога тоа не му одело во прилог.

Marko_Polog
10-04-12, 17:24
1. Или ЗНАЕЛЕ, или НЕ ЗНАЕЛЕ што се случува...
2. Ако знаеле, тогаш треба кривично да одговараат (затоа што автоматски стануваат дел од организиран криминал)...
3. Ако не знаеле, тогаш треба политички да одговараат (затоа што многу години „пред нос“ им се случувале такви работи, а тие „појма немале“)...A koj vika deka ne znaele? Ne samo sto znaele nego i sorabotuvale so kriminalcite....zatoa sega se naodjaat vo pritvor.
Se nadevam deka ke prodolzat niz cela Makedonija no i togas ke barate vlakno vo jajce.
Aj Enron ke go ostavime na strana nego ke te prasam za Madoff, dali nekoj od nekoja partija barase odgovornost i ostavka od nekoj vo FBI za kriminal tezok 65 MILIJARDI dolari i traese preku 20 god, samo vo Makedonija vozrasni mazi mozat tolku krokodilsi solzi da lejat.

Кери
10-04-12, 17:28
Изјава дадена од Георгиев:


ЈБГ дечкото овој пат барем според мене е 100% во право. Најзагрижувачко за мене е тоа што некој во оваа држава некој толерирал криминал се до одреден момент кога тоа не му одело во прилог.
Можеби најважно е тоа што целата држава се пљачка во континуитет 20 тина години и не само што никој не одговара за тоа него цело време тие истите се ден денес на политичката сцена.....караванот со полни бисаѓи си врви а народот со прстот во уста само го гледа...

mileg
10-04-12, 17:45
Господа јас за оваа тем кажав и пак ке кажам дека ја поздравувам ова акција на МВР.Инаку оваа акцција го открива криминалот направено за време на владеењето на СДСМ.Но другарите од СДСМ несакаат да си признаат дека овие конфискувани покер апарати се дадени во нвно време.Господа свестете се малку,оваа не е транзициско време,оваа е едно друго време кое е засновано на борба со криминалот,митото и корупцијата.Но господа членови на овој форум не смеете да одговорете бидејќи не ви даваат од партија .Господа членови на форумот оваа акција покажа дека СДСМ е криминална партија заено со нивниот лидер криминалецот Бранко Црвенковски.Овие апарати што се конфискувани се од негово време,а не како што вели опозицијата биле дадени заради гласови а изборите.Признајте си еднаш декаБранко Црвенковски е вмеШан во криминална група.

Ченто
10-04-12, 17:49
A koj vika deka ne znaele? Ne samo sto znaele nego i sorabotuvale so kriminalcite....zatoa sega se naodjaat vo pritvor.
Доцна се вклучуваш во дискусијата и затоа не си во тек...
Муабетот беше за Ванчо Каргов, Горан Трајковски и Гордана Јанкуловска!

Изјава дадена од Георгиев:

ЈБГ дечкото овој пат барем според мене е 100% во право. Најзагрижувачко за мене е тоа што некој во оваа држава некој толерирал криминал се до одреден момент кога тоа не му одело во прилог.
Георгиев кажа уште нешто многу интересно...
Последниве денови акцијата „Детонатор“ продолжува и се апсат само „апарати за покер“... Имиња веќе не се спомнуваат!

Виктор Л
10-04-12, 18:00
Драг мој ВикторЛ,

1. Преку такво од етикетирање, и од тебе, и од твоите, и од оние од другата страна. Јас сум човек со име и презиме, кој се познава лично со некои луѓе од овој форум. Моите ставови не се од вчера, туку се градени со години и години (попрецизно, едно 23-24 години, откако сум свесен за овие работи. Да, можеби сум опозиција, ама принципиелна, не за една употреба. Опозиција по дефиниција.

2. Не само што имам ставови, туку имам и свои принципи. А оној кој веќе е повеќе пати спомнат тука е дека НИКОГАШ НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА ЦРВЕНКОВСКИ. Дури ни во коалиција со ВМРО-НП и Достоинство (а работата оди накај таква коалиција). Моја рака нема да заокружи бројка позади која стои презимето Црвенковски, се’ дури и СДПМ да изнајде лик со исто име и презиме. Побарај ако не те мрзи, ќе видиш дека тоа го имам изјавено така, од збор до збор. Пред не повеќе од 15-20 дена.

3. Поради претходните два става, ако уште еднаш се обидеш со ниски дискредитации кон мене, ќе вратам со иста мерка. А знам да бидам многу пис на јазик. Се разбравме? Драго ми е ако да. Затоа што немам намера ова да го повторувам, ни пред тебе, ни пред приучени провокатори од типот на Новаче, кои во реалниот живот (со право) бегаат од мене. (има и жими-таквото-левата опција исти такви провокатори, ама тие не се предмет на оваа опсервација)

Е сега:

1. Детонатор е вадење од лајна. Со Детонатор ВМРО-ДПМНЕ се обидува очајнички да ги поврати Кочани, Паланка и Малешевијата. Затоа што веќе им се изгубени. Очајнички потег. Кој ќе се покаже неуспешен. Како тоа го знам? Го знам. Да сме живи и здрави, ете ги каде се изборите.

2. Запамти го и ова: ефектот на Детонатор е еднаков на ефектот на познатиот Октопод говор на Црвенковски. Краткотраен плус, катастрофален long-term ефект. Ќе го збориме и ова, да сме живи и здрави.

2. Бројки од терен, велиш? Ајде да зборуваме за бројки. Ајде да збориме за бројките од најновото истражување на најрелевантната агенција во државава. Па да видиме што тие кажуваат. Само претходно ќе се договориме дали ќе им веруваме или не. Затоа што до сега редовно им е верувано, ама викам да не е сменета ситуацијата.

1. Ja perfektno znam deka tvoja ruka nema nikogas da zaokruzi za roshavata gnasa i si eden od retkite na forumot cii stavovi gi pratam podolgo vreme. Ednas duri si pomisli deka ti gi pratam stavovite i nekade davam raporti za tvoite stavovi sto me nasmea mnogu. Mnogu bese netocno toa tvoe mislenje.
2. Znam deka ti si desnicar po ubeduvanje koj nikako ne e zadovolen od toa sto go pravat moite. Zanm deka si principielen u toa sto go zboruvas i deka ne si swing voter
3. Molim te kazi mi kade vide ti deka ja se sluzam so niski diskvalifikacii koga si ti vo prasanje, Iako me narece DELUDED. Toa sto te isprovocirav malce za da vidam dali si pustil srce da glasas za roshaviot ne mi go zimaj za zlo:))) Toa bese onaka samo opipavanje na puls na star desnicar. Inaku so tebe ne bi se karal ni pod razno!!! Prvo si kolega desnicar, vtoro si postar a treto si mi komsija od Aerodrom. Ne mi smeta koga gi kritikuvas moite uopste.
4. Eden vakov detonatorvo zapadna Makedonija ke znaci DOBIENI NAREDNI PARLAMENTARNI IZBORI!!!. Molim te nemoj da gi sporeduvas oktopodot(nikoj ne bese ni suden ni uapsen a kamo li SDSovec od sopstvenite redovi) i Detonator kade sto najbliski rodnini na clenovi i pratenici na VMRO DPMNE bea uapseni. Ostaj ti sto spinuvaat nekoi forumdzii deka nasive pustile 6 g, trebalo toa porano....toa se komunjarski gomnarii i sranja koi oni mora da gi verglaat na forumov za da go amortiziraat pozitivniot impact sto operacijata ja ima vrz glasacite. Pa gledas kako gi menjaat naslovite na temite na forumov za da zvucat proopozicionerski, pa bannuvaat bez veze ako gi prasas zasto go pravat toa.....toa se komunaajrski gomnarii koi oni mora da gi kazuvaat i toa e toa. Ova e ionaka proSDSovski forum i odsekogas bil...znaci nikad ne bil neutralen ili ne daj boze VMROvski. Ja sum go prifatil toj fakt i pokraj toa pisuvam na forumov.
5. Za brojkite.....koga se brojkite u prasanje, Grujo ima edna maana....Paranoicen e do koska!!!Brojkite redovno se pratat, se analiziraat i se dejstvuva soodvetno. Veruvaj deka nema Presvrt i brojkite se isti kako onie od parlamentarnite izbori...nema nikakov pomak u niedna nasoka. Ako mislis na koalicijata VMRO NP LP Dostoinstvo OM....tuka ke mora da te razocaram....Impactot od takva koalicija koja bi se pridruzzila kon SDS, E NIKAKOV!!! Znaci Ljubco vojvodata mu e pozitivna nula u koshot na roshavata gnasa. Znam deka simpaticni ti bea Dostoinstvo ali da znaes deka nisto ne praat ako koaliciraat sso roshaviot. Nivnite simpatizeri(slicni na tebe) nikad ne bi zaokruzile za roshaviot. SDSovcite na forumov ne go razbiraat toa i si igraat vesela matematika i gi dodavaat 60 000 glasovi od prethodnite izbori na kontoto na SDS. Ja znam deka e toa teska glupost, ti i zagrizeniot ste dokazi deka e toa teska glupost, ali SDSovcite ne veruvaat...toa e nivni problem.

Ченто
10-04-12, 18:24
Pa gledas kako gi menjaat naslovite na temite na forumov za da zvucat proopozicionerski, pa bannuvaat bez veze ako gi prasas zasto go pravat toa...
Абе тебе ум не ти доаѓа гледам!

Администратор
10-04-12, 18:25
pa bannuvaat bez veze ako gi prasas zasto go pravat toa.....toa se komunaajrski gomnarii.
Виктор Л, ова што ќе го кажам нека биде одговор на твојата приватна порака што си ми ја пратил. Реакцијата на Супермодераторот Ченто била заради ваквите твои постови на темите од „Македонска политичка арена“. Многу пати ви е кажано модерирањето да не го коментирате на друго место освен на потфорумот „Форум - Администрација“. Ова сфати го како опомена од мене, а оставам на Ченто да реши дали ќе преземе мерки поради тоа што ја повторуваш истата грешка и покрај неколкуте опомени што денес ти ги изрекол.

Виктор Л
10-04-12, 18:28
Еве јас ке ти кажам од кој аспект ја мрзам акцијата...од секој друг само не од аспект на борба против криминалот.
1.Како сакаш кажи првото прашање кој никој не сака да го одговори како тој криминал и еден куп покер апарати функционирале минатите години со знаење на власта и кој ке одговара за тоа.
2.Ти викаш дека детонатор ке има и во западна Македонија а јас те прашувам зашто не почна од таму или сега се дава време за да се направи селекција на апашите од дивиот запад во која припадниците на племето ДУИ ке бидат удобно сместени во карантин.
3.Овој детонатор кој и да го смисли е само иницијална каписла на бомбата која ке им ги симне гаките на властодршците и ке им ги покаже флеките за кои сега со сигурност се знае дека не се офарбале преку ноќ...
4.Ако заклучокот е дека на крај рошавиот ганстер ке добие добри поени од оваа глупост се прашувам тогаш зашто толку ја поддржаваш...ке помислам дека и ти си се заљубил во Херр Дрп Бранстен :D

1. Biznisot soAparatite tolku vreme funcioniral zatoa sto bile vmesani najvisoki Sudski vlasti, gradonacalnici i policiski sluzbenici. Seto toa bilo tolerirano od lokalnite vlastodrsci se deodeka biznisot ne dobil na obem i intenzitet(pocnaa da postavuvaat bombi kaj mene u maalo za da go ubijat poranesniot nivni partner). Slicno na zemunskiot klan, biznisot se shirel i stasal do Skopje. Akcijava e planirana godina dena i nikako ne e slucajna. Zatvoreni se site vmesani, zapleneto e sve sto trebalo da se zapleni, smeneti se prvite policajci sto trebale da alarmiraat deka nesto se desava. Sve sto trebalo da bide napraveno od strana na MVR i Goca e napraveno po procedura i kako sto treba. GEM Goca GEM VMRO DPMNE a ti mozes da negiras do 101 i nazad.

2.Slicen Detonator vo Zapadna Makedonija ke im gi zatne muckite na site ebeni komunjari na Bihacka a ke im ja napravi rabotata isklucetelno teska na komunjarite na forumov. Ja neznam sto ke zborat togas. E sega na tebe licno ti se obrakam...TAKVA AKCIJA KE IMA!!! U toa mozes da se kladis slobodno. Mislam deka ke bide pred nekoi izbori, ke bide so poise pukanje, shiptarski protesti, gomnarii od kosovo...ali ke ima i toa mislam deka ke pocne od kaj Merko u Struga pa ke ide nagore..Kicevo, Gostivar Debar Tetovo. I togas impactot od takva akcija nema da bide samo lokalen nego ke bide nacionalen i ke bide Gem SET i MATCH Grujo! Zasto ne pocna od tamu? Ne sum ja dzandar ni pa sum ucel bezbednost i politika za da znam toa...edino znam deka DUI togas ke gi produvava i cisti svoite redovi i pred svoite ke kazuva kako im mame ebava na kriminalcite....Nesto slicno ko Grujo sega samo so pojak intenzitet i so pogolemo koristenje oruzje u celata zaebancija.

3. Pod 3 toa sto si napisal...toa ke go verglaat SDSovcite! Ke vikaat Lelellee kolku mnogu kriminal imalo a tek sega pred izbori se apsi. Sto cekaa do sega, zasto prvo tuka ne se udri....i slicni sranja. Posle ke staime tema na forumov a nekoj od moderatorite ke ja prepravi za zvuci proopoziciono a mene i tebe ke ne bannuvaat od forumov....znaes kako ide toa, si go iskusil veke. Tocno e deka ke ima spusteni gaki i ke se gledaat fleki ali toa nema da bidat VMROvski fleki nego ke bidat fleki na kriminalcite i site onie sto politicki im go cuvaat grbot bez razlika na partija.

4. Posle toj zapadno Makedonski detonator Her Roshavi ke izgbi na parlamentarni izbori i toa e poentata na site ovie detonatori. Ja neznam zasto ti ne ja podrzuvas akcijata i kako mislis deka istata i nosi negativni poeni na vlasta( sto e teska glupost sama po sebe) i ne e ni bitno.

5. Za roshaviot gangster....nemoj da ja testiras mojata "ljubov" kon nego Nikogas! Sramota bi bilo da te ispisckaram sega za toa posledno sto si go napisal, da mi vratis i dvajcata da ne bannuvaat od forumov....Toa sto si go napisal za Drp Bransten ke go tolkuvam kako tvoja nenamerna greska!

Виктор Л
10-04-12, 18:30
Виктор Л, ова што ќе го кажам нека биде одговор на твојата приватна порака што си ми ја пратил. Реакцијата на Супермодераторот Ченто била заради ваквите твои постови на темите од „Македонска политичка арена“. Многу пати ви е кажано модерирањето да не го коментирате на друго место освен на потфорумот „Форум - Администрација“. Ова сфати го како опомена од мене, а оставам на Ченто да реши дали ќе преземе мерки поради тоа што ја повторуваш истата грешка и покрај неколкуте опомени што денес ти ги изрекол.

Ok, ja nema da go komentiram moderiranjeto poveke. Ali bi sakal nekoj da pripazi na odlukite na Cento kako i koga i za sto banira. Fala.

AVATAR
10-04-12, 18:35
...
5. Za roshaviot gangster....nemoj da ja testiras mojata "ljubov" kon nego Nikogas! Sramota bi bilo da te ispisckaram sega za toa posledno sto si go napisal, da mi vratis i dvajcata da ne bannuvaat od forumov....Toa sto si go napisal za Drp Bransten ke go tolkuvam kako tvoja nenamerna greska!

Пичкарање може само на бања и дома, тука не. Бан од тема.

Marko_Polog
10-04-12, 19:42
Доцна се вклучуваш во дискусијата и затоа не си во тек...
Vo tek sum druze i bez da gi citam site stranici znam vo koja nasoka ke trgne diskusijata...sto ke kazat od sds stabot vo toj pravec ide diskusijata.
Vladata da im dojde doma tri pati na den i so racete da gi rani site sto ronat krokodilski solzi oni pak ke najdat nekoe vlakno vo jajce na primer 'se e toa vo red ama racete im bile mnogu ladni' a ti ke gi prasuvas site ovde 'sto mislis ti Marko, dali racete im bile ladni ili ne? treto nema.

neven
10-04-12, 19:45
Па нема трето пријателе Невен!:)
1. Или ЗНАЕЛЕ, или НЕ ЗНАЕЛЕ што се случува...
2. Ако знаеле, тогаш треба кривично да одговараат (затоа што автоматски стануваат дел од организиран криминал)...

Во право ли сум, пријателе Невен? Ако не сум во право, кажи ми со кој дел (од болдираното) не се согласуваш?

Не знам дали си или не си во право, ама не мислам како тебе... ако знаеле, значи дека дозволиле да се прави нешто незаконито. Арно ама... на Форумов нема малолетни деца кои не прават разлика меѓу индиција и докажување. Ова посебно важи за делата од областа на организираниот криминал, кои по дефиниција, многу тешко и споро се докажуваат. Така да... од моментот на идентификување на делото, па се’ до прибирање докази за покренување обвинение, може да поминат цели години. Не се работите толку едноставни и еднострани, какви што се сака да се прикажат од позицијата на СДСМ. Имам целосно разбирање за нивната интенција по секоја цена, секогаш и секаде да се компримитира секоја владина акција, ама... што е претерано, претерано е...

... мое лично мислење е дека опозицијата многу попаметно ќе постапеше да ја поддржеше акцијата „Детонатор“ и да инсистираше таа да се отвори до крај, отколку да ја сомничи и релативизира уште од самиот почеток.


3. Ако не знаеле, тогаш треба политички да одговараат (затоа што многу години „пред нос“ им се случувале такви работи, а тие „појма немале“)...

... мислам дека претходно го изнесов моето мислење по овој твој став, пардон по ставот на Гордан Георгиев:

Тоа што го бара Гордан Георгиев не живее во Македонија. Не живее ни на Балканот, а ретко ќе го најдеш и во „демократска“ Европа, со исклучок на UK или во скандинавските земји, каде што функционира т.н. „посредна одговорност“. Во Јапонија сигурно...

Така да... не се лажеме. Гачките од типот „ако знаел - кривична одговорност, а ако не знаел - политичка“, Гордан Георгиев може да ги продава на друго место, бидејќи ако стриктно се спроведуваат начелата кои тој ги бара, Македонија во наредните 20 години ќе менува премиери на три месеци, а министри секоја недела. Во високо корумпирани општества, каде што „рушветот“ е дел од културата и традицијата, а аферите поврзани со злоупотреби на власта се на ниво на „добар ден како сте, слушнавте ли за најновиот скандал?“, муабетите на Георгиев се само едно обично „чешање јазик“. Впрочем, за да предложи ваков модел, партијата на Георгиев прво за тоа треба да обезбеди морално право, односно кредибилитет. А колку што ме држи меморијата, креатор на најскандалозниот пример за забошотување на политичката одговорност е токму сегашниот лидер на Георгиев. Кога беше извршен атентатот врз Глигоров, кога беа откриени шест катрљони милијарди пропусти на полициското обезбедување, тогашниот премиер го „санкционираше“ тогашниот министер за внатрешни работи со нова функција - министер за надворешни работи.

За жал или за среќа, така е тоа во политиката...

Ченто
10-04-12, 20:21
...разлика меѓу индиција и докажување.
Многу пати на форумов си поставувал хипотетички тези... Сфати го и нашиов муабет така...
Значи не мора ништо да прејудицираме, па затоа ги разгледуваме двете можни варијанти...
Претпоставка дека ЗНАЕЛЕ и претпоставка дека НЕ ЗНАЕЛЕ... Ќе се согласиш дека трето нема... Не е можно и да не ’знаеле’ и да не “не знаеле’...
Затоа нема логика да дискутираме за индиции...
Те прашувам КОНКРЕТНО со кој дел не се согласуваш од моите констатации? (Уште еднаш напоменувам... Бидејќи нема докази, ги земаме во предвид двете опции...)

ДОКОЛКУ ЗНАЕЛЕ, дали се согласуваш со мене дека треба кривично да одговараат?
ДОКОЛКУ НЕ ЗНАЕЛЕ, дали се согласуваш со мене дека треба политички да одговараат?

И не ми го спомнувај Георгиев... Заборави го него, сега со мене дискутираш...
Не знам зошто ми го повторуваш твојот пост ако јас веќе сум се согласил со него!?
Еве уште еднаш:
Се согласувам дека Македонија не е Велика Британија или некоја скандинавска држава и дека НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ некој политички да одговара... Толку... Нема потреба да спориме за нешто ако двајцата мислиме исто...

И затоа, не те прашувам дали тие што (хипотетички) не знаеле што се случува ЌЕ ОДГОВАРААТ, туку дали според тебе ТРЕБА ДА ОДГОВАРААТ?


п.с. Се надевам дека овојпат КОНКРЕТНО ќе ми одговориш на КОНКРЕТНИТЕ прашања кои што ти ги поставувам!
п.п.с. Ако не сакаш да одговориш (од било кои причини), само кажи и нема веќе да те прашувам!

David
10-04-12, 20:26
Ако не сакаш да одговориш (од било кои причини), само кажи и нема веќе да те прашувам!;) или три точки да стави, вака: ...

David
10-04-12, 20:35
Невен, гледам споменуваш западни земји....вака сега, на пр. во Фр или Германија, на третина од нивните територии да се откријат илегални коцкарници, знаеш што му следи на мин. за внатрешни, кој 6 год го води ресорот: `убитачна` клоца у дупе и сместа лета од функцијата....

Ченто
10-04-12, 20:38
Невен, гледам споменуваш западни земји....вака сега, на пр. во Фр или Германија, на третина од нивните територии да се откријат илегални коцкарници, знаеш што му следи на мин. за внатрешни, кој 6 год го води ресорот клоца у дупе и сместа лета од функцијата....
Не мора Франција, Германија... Истото би се случило и во Словенија, Хрватска... Туку ајде да видиме дали овојпат ќе ми одговори на прашањата!

ABC
10-04-12, 22:02
Секој министер за внатрешни во ЕУ би бил награден доколку неговите подредени откријат било какви нелегални коцкарници во неговата држава, без разлика дали ресорот го водел 5 или 50 години.

intel
10-04-12, 22:18
Секој министер за внатрешни во ЕУ би бил награден доколку неговите подредени откријат било какви нелегални коцкарници во неговата држава, без разлика дали ресорот го водел 5 или 50 години.

Aaaa, а си регистрираш ник МилеК.
Миле Контра.

Кери
10-04-12, 22:21
Секој министер за внатрешни во ЕУ би бил награден доколку неговите подредени откријат било какви нелегални коцкарници во неговата држава, без разлика дали ресорот го водел 5 или 50 години.
...и награда покер апарат за по дома...да те дополнам само;)

AVATAR
10-04-12, 22:28
Секој министер за внатрешни во ЕУ би бил награден доколку неговите подредени откријат било какви нелегални коцкарници во неговата држава, без разлика дали ресорот го водел 5 или 50 години.

И секој министер за внатрешни во ЕУ би летал како партал кога би се открило дека неговите вработени го менаџирале организираниот криминал

Ченто
10-04-12, 22:34
Зашто му зборите на Невен ’пред рука’? Сакате малер да го бие???

AVATAR
10-04-12, 23:28
http://www.plusinfo.mk/vest/39746/Kuzmanovski-imaat-avtomobili-za-cel-avto-salon

Кузмановски имаат автомобили за цел авто салон!
Објавено: пред 4 часа

Материјалната состојба на пратеничката Бети Кузмановска, инаку обелоденета на страницата на Државната комисија за спречување корупција, покажува дека семејството на пратеничката поседува три автомобили.
Кузмановска пријавила дека нејзиниот сега веќе приведен сопруг, има автомобил марка Ауди А6 вреден два милиони денари, а располагал и со Мерцедес. Во семејството Кузмановски се возело и Пежо 107 вредно половина милион денари.
Освен конкретно наведените возила, Кузмановска на име други превозни средства пријавила и Мерцедес Трајлер вреден 600.000 денари.
Заедничкиот имот на семејството Кузмановски вклучува куќа во Кочани од 300 квадратни метри вредна десет милиони денари, куќа за одмор во Кочани од двесте квадрати и стан на родителите вреден милион и седумстотини илјади денари во Кочани.
Од недвижен имот Кузмановска пријавила градежно земјиште од 600.000 денари во Кочани, а и земјиште од два милиони денари. Пратеничката во анкетниот лист пријавила и долгови, односно кредит од 225.000 денари.

intel
10-04-12, 23:29
Еве ги на Новаце другарките....хахаааааа


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/525952_241247989307613_100002672400075_426410_1604 535205_n.jpg

ABC
10-04-12, 23:29
Aaaa, а си регистрираш ник МилеК.
Миле Контра.

Зошто контра, кога во многу работи всушност и се согласуваме, особено кога Г-нот МилеГ се поигрува со вас?:hoho:

...и награда покер апарат за по дома...да те дополнам само;)

Мислиш на MAME32-ка, со функционален покер, или на Vegas?

И секој министер за внатрешни во ЕУ би летал како партал кога би се открило дека неговите вработени го менаџирале организираниот криминал

Пак си погрешил, ќе летаат само подредените, а министерот ќе биде награден на некаков начин.Или поинаку ве лажат по штабовите, ако се знае дека повеќе од запленетите покер автомати се постари од 10-15 години, кога министрите немаа појма ни да помислат некому да одземат покер автомат, или да покренат ваква акција.

neven
10-04-12, 23:31
Зашто му зборите на Невен ’пред рука’? Сакате малер да го бие???

:nemiseveruva:... сеа го видов... извини пријателе Ченто, може едно прашање: дали ти тоа се заебаваш со мене?

Многу пати на форумов си поставувал хипотетички тези... Сфати го и нашиов муабет така...
Значи не мора ништо да прејудицираме, па затоа ги разгледуваме двете можни варијанти...
Претпоставка дека ЗНАЕЛЕ и претпоставка дека НЕ ЗНАЕЛЕ... Ќе се согласиш дека трето нема... Не е можно и да не ’знаеле’ и да не “не знаеле’...
Затоа нема логика да дискутираме за индиции...
Те прашувам КОНКРЕТНО со кој дел не се согласуваш од моите констатации? (Уште еднаш напоменувам... Бидејќи нема докази, ги земаме во предвид двете опции...)

ДОКОЛКУ ЗНАЕЛЕ, дали се согласуваш со мене дека треба кривично да одговараат?
ДОКОЛКУ НЕ ЗНАЕЛЕ, дали се согласуваш со мене дека треба политички да одговараат?

И не ми го спомнувај Георгиев... Заборави го него, сега со мене дискутираш...
Не знам зошто ми го повторуваш твојот пост ако јас веќе сум се согласил со него!?
Еве уште еднаш:
Се согласувам дека Македонија не е Велика Британија или некоја скандинавска држава и дека НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ некој политички да одговара... Толку... Нема потреба да спориме за нешто ако двајцата мислиме исто...

И затоа, не те прашувам дали тие што (хипотетички) не знаеле што се случува ЌЕ ОДГОВАРААТ, туку дали според тебе ТРЕБА ДА ОДГОВАРААТ?


п.с. Се надевам дека овојпат КОНКРЕТНО ќе ми одговориш на КОНКРЕТНИТЕ прашања кои што ти ги поставувам!
п.п.с. Ако не сакаш да одговориш (од било кои причини), само кажи и нема веќе да те прашувам!

Ченто
10-04-12, 23:36
Можеше да ме послушаш мене:
п.п.с. Ако не сакаш да одговориш (од било кои причини), само кажи и нема веќе да те прашувам!
Или па Давид:
;) или три точки да стави, вака: ...
Или па и натаму да се правиш дека не си видел...

Било што од тие работи ќе ти беше поумно отколку СПИНОТ со прашање дали се заебавам со тебе!

N.C.D.
11-04-12, 07:46
1. Детонатор е вадење од лајна. Со Детонатор ВМРО-ДПМНЕ се обидува очајнички да ги поврати Кочани, Паланка и Малешевијата. Затоа што веќе им се изгубени. Очајнички потег. Кој ќе се покаже неуспешен. Како тоа го знам? Го знам. Да сме живи и здрави, ете ги каде се изборите.

2. Запамти го и ова: ефектот на Детонатор е еднаков на ефектот на познатиот Октопод говор на Црвенковски. Краткотраен плус, катастрофален long-term ефект. Ќе го збориме и ова, да сме живи и здрави.

2. Бројки од терен, велиш? Ајде да зборуваме за бројки. Ајде да збориме за бројките од најновото истражување на најрелевантната агенција во државава. Па да видиме што тие кажуваат. Само претходно ќе се договориме дали ќе им веруваме или не. Затоа што до сега редовно им е верувано, ама викам да не е сменета ситуацијата.

..ovie tri tocki se moj favorit vo posledniov mesec.....
:desetka::desetka::desetka::desetka:

N.C.D.
11-04-12, 07:51
...da dodadam ushte ova....
..ne mi e jasno kako mozat ovie nepismenive od dpm(s)ne i ponatamu da ja zamajuvaat javnosta so "apsenje na poker aparati"....
...vo sekoja normalna zemja ova e rabota na Upravata za javni prihodi...shto ima vrska tuka policijata....
..koj moze da ti zabrani da imash magacin so poker aparati ako ne se vo funkcija...ako se vo funkcija tuka e UJP....
p.s. abe ABC kako mozeshe da lazesh pred dva dena deka od poker aparat so edno reprogramiranje na programata se pravi video igra...kako....mislish deka site se neuki kako vmrovcite i ke ti poveruvaat...

N.C.D.
11-04-12, 11:58
..dali ke bide razreshen ministerot za finansii stavrevski kako i direktorite kargov i goran trajkovski.....
...kade mozelo be da ima volku neprijaveni poker aparati koga SDSM bil na vlast....
...da bile pametni od SDSM i oni da gi ostavele da rabotat na crno ovie banditive shto rabotele celi shest godini so poker aparati...do den denes ke bea na vlast....
..ama ne ...togash Redzepagic so ekipata mama im iba na site so poker aparatite..gi zatvori do posleden....kazni do nebo.....

N.C.D.
11-04-12, 12:35
Директорот на затворот "Идризово" разрешен од функцијата

Разрешен од функцијата е директорот на затворот "Идризово" поради тоа што му изминал мандатот од 6 месеци.

Досегашниот директор Тони Јакимовски вели дека смената доаѓа бидејќи поминал периодот од шест месеци за колку што бил именуван на директорската функција и негира дека смената има поврзаност со обвинувањата на СДСМ, дека бил вмешан во акцијата "Детонатор" во Македонска Каменица.

Директорот на затворот "Идризово" е именуван од страна на Владата, а исто така ќе биде разрешен токму од Владата.

..90% od poker aparatite vo Probishtip vikat deka bile na ovoj smrdezov....
...znaci padna prvata zrtva od smrdezite...

mileg
11-04-12, 13:01
..dali ke bide razreshen ministerot za finansii stavrevski kako i direktorite kargov i goran trajkovski.....
...kade mozelo be da ima volku neprijaveni poker aparati koga SDSM bil na vlast....
...da bile pametni od SDSM i oni da gi ostavele da rabotat na crno ovie banditive shto rabotele celi shest godini so poker aparati...do den denes ke bea na vlast....
..ama ne ...togash Redzepagic so ekipata mama im iba na site so poker aparatite..gi zatvori do posleden....kazni do nebo.....
Господине НЦД вие не разбирате дека оваа акција наречена Детонатор не е политичка.Овие апарати од моите сознанија се од 2005 година,а сите ние знаеме кој беше тогаш на власт.Ете состојбата излезе на виделина како СДСМ доби на изборите во 2004 година. Господине НСЦД вие велите да се сменат Ставрески,Трајковски и Каргов,на вас овие личности знам дека ви сметаат,но господа зошто не се сменија тогашните министри кога делеле покер апарати за вереме на изборната кампања на претседателските избори во 2004 година?Ве молам да ми одговорете.

AVATAR
11-04-12, 13:02
Директорот на затворот "Идризово" разрешен од функцијата

Разрешен од функцијата е директорот на затворот "Идризово" поради тоа што му изминал мандатот од 6 месеци.

Досегашниот директор Тони Јакимовски вели дека смената доаѓа бидејќи поминал периодот од шест месеци за колку што бил именуван на директорската функција и негира дека смената има поврзаност со обвинувањата на СДСМ, дека бил вмешан во акцијата "Детонатор" во Македонска Каменица.

Директорот на затворот "Идризово" е именуван од страна на Владата, а исто така ќе биде разрешен токму од Владата.

..90% od poker aparatite vo Probishtip vikat deka bile na ovoj smrdezov....
...znaci padna prvata zrtva od smrdezite...

Се надевам дека во Идризово ќе се чувствува како дома...

mileg
11-04-12, 16:27
Господа оваа тема ке се одолговлекува уште многу време,но јас ке го повторам уште еднаш ке го кажам мојот став.Мојот став за оваа тема е дека ја поздравувам оваа акција на МВР за акцијата Детонатор оваа излезе на виделина дека за времето на владеење на СДСМ се шверцувале покер апарати,а за време на кампањата за претседателски избори во 2004 година нелегално се земале покер апарати за да се купуваат гласови.Е сега од страна на опозицијата се поставува прашање како ги шверцувале тие апарати за време на претседателските избори во 2004 година.
Господа членови почитуван подносител на темата еве како владеела СДСМ во периодот 2002-2006 поточно во 2004 година кога се шверцувале нелегално покер апарати.Оваа е срамен чин за нив.Заради сите овие причини јас коментирам за овој настан.

marsovec
11-04-12, 16:32
Господа оваа тема ке се одолговлекува уште многу време,но јас ке го повторам уште еднаш ке го кажам мојот став.Мојот став за оваа тема е дека ја поздравувам оваа акција на МВР за акцијата Детонатор оваа излезе на виделина дека за времето на владеење на СДСМ се шверцувале покер апарати,а за време на кампањата за претседателски избори во 2004 година нелегално се земале покер апарати за да се купуваат гласови.Е сега од страна на опозицијата се поставува прашање како ги шверцувале тие апарати за време на претседателските избори во 2004 година.
Господа членови почитуван подносител на темата еве како владеела СДСМ во периодот 2002-2006 поточно во 2004 година кога се шверцувале нелегално покер апарати.Оваа е срамен чин за нив.Заради сите овие причини јас коментирам за овој настан.

Јас САМО едно да прашам...му го исплатиле ли сите врекетот на големиот брат за кој ми велат дека е милион и двеста евра само од едната банда со апаратите????:psst:

N.C.D.
11-04-12, 16:46
ВМРО-НП: Јанкулоска да спроведе истрага против Каширски и локалните шерифи во Штипскo

http://v2plusinfo.cfd.mk/medium_pics/2012/04/11/vmro-np.jpg

„Поради се поголемата веројатност дека досегашниот началник на СВР-Штип, Звонко Каширски во понеделник нема да се појави на своето работно место, самиот факт што главните центри на криминалот што се вршел во акцијата „Детонатор“ беше откриен во општините Кочани и Виница, општини каде што полициските станици беа под надлежност на Звонко Каширски, се сомневаме дека тој е директно поврзан и постои сомневање деа има вмешано свои прсти во самите дејства“. Ова е дел од денешното соопштение испратено до јавноста од ВМРО-НП од Штип. Оттаму велат дека сомнително е бидејки со самото прекомандување на Каширски во Берово, му се овозможува повторно да биде во полициските служби и постои можност повторно да создаде своја мрежа која во блиска иднина би продолжил со истите активности и нелегалности.
-Бараме против Звонко Каширски да биде спроведена истрага дали заштитувал, организирал или бил директно вклучен во рекетирањето во Источна Македонија. Ја повикуваме министерката Јанкулоска да собере храброст и да се позанимава малку и со локалните шерифи во Штипско – велат од ВМРО-НП.

N.C.D.
11-04-12, 16:47
Екс-командирот на полицијата во Кочани приведен со „Детонаторот“

Поранешниот командир на полициската станица во Кочани, Ванчо Тодоровски денеска бил приведен во рамки на акцијата „Детонатор“. Како што информираа од МВР, тој е осомничен за злупотреба на службената положба во периодот додека бил прв човек на кочанската полиција. Против него ќе биде поднесена соодветна пријава, а по приведувањето во полиција, тој ќе биде предаден на надлежен истражен судија.
Ванчо Тодоровски ја извршувал функцијата командир на полициската станица во Кочани до декември 2011 година, кога заминал во пензија.

Ченто
11-04-12, 21:39
Одлична колумна на Јани Макрадули...
Тангерира и некои моменти кои што не ги знаев!
Што збориш бе Мите?

Со овие зборови Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на привремена работа во Министерството за внатрешни работи му се обрати на претпоставувам полицискиот службеник на презентацијата на запленетите покер автомати. Претпоставувам полициски службеник зошто откако е груевата дружина на власт во МВР работат многу случајни и необучени луѓе. На пример најтрапавиот келнер во Собранието до 2006-та, стана полициски инспектор. Министерката се чудеше колку е цената на еден покер автомат, и уште се зачуди како се нашле во Македонија? Ако е така, тоа зборува дека министерката не знаела за акцијата „Детонатор”. Полицијата неколку месеци подготвувала акција без за тоа да знае министерката. Испаѓа таа не знаела за кој обем на акција се работи и каде ќе бидат насочени активностите и што ќе биде дел од пленот. Кој го криел тоа од нејзе и зошто ќе се утврди во иднина. Можеби гордата послушничка со 5-6 казани во подрум е нејзин избор, па полицијата се плашела да не биде разоткриена акцијата? Ама, дали е така? Зарем уште некој може да поверува на наивното и детско смеење на министерката пред автоматите? Факт е дека откако е дружината на власт, а нејзиниот Генерален секретар министер за внатрешни неработи, за 6 години мандат, само во неколку града во источна Македонија нелегално престојувале, сега засега 300 покер автомати.

Да биде трагикомедијата на претставата поголема, полицискиот службеник одговори: „Не е важно како дошле, важно е дeка сега се овде“. За потценувањето на граѓаните на Македонија сум пишувал и зборувал многу пати, ова однесување на власта е уште една потврда за тоа. Зарем не сфаќаат дека се помалку луѓе има веруваат, дека граѓаните од источна Македонија знаат колку гласови за ВМРО-ДПМНЕ одработија овие покер автомати. Зарем заборавија колку членови и симпатизери на ОМ, ВМРО-НП и Достоинство беа носени со полициски возила на гласање?

Кога зборуваме за внатрешна пресметка, детонаторот е и обид за детронизација за членовите кои на дружината им се гледаат како луѓе поблиски до ВМРО-НП. Откако ја направија глупоста со „доброволното" преоѓање на Додовски во ДПМНЕ и мобилизирањето околу бившиот војвода дружината стана параноична и влезе во уште една внатрешна пресметка. Само одејќи по калдрмата во градовите на својата омилена изборна единица, детонаторот се врати како бумеранг право во окото на дружината. Она што е добро е што детонаторот тргна нагоре по вертикала, за да ја потврди народната дека рибата смрди од главата...

Факт е дека овие автомати нелегално влегле во Македонија, нелегално работеле, со што не само партискиот дел од МВР, туку и царината и УЈП веќе немаат никаков кредибилитет да зборуваат за неселективна примена на законите и некакво законско функционирање. Секојдневно во Македонија се појавуваат илегално внесени автомати како да се семки во џеб. Изгледа ќе да е до софтверот, тој што работи само во одговорите на пратенички прашања.

За да не се изненади премногу, може министерката да прошета до Гевгелија на пример. Може пратеникот Цуклев да биде туристички водич, и да и покаже како во пракса функционира законот за игри на среќа кој требаше да помогне на грчките граѓани. Закон со кој се скрати приливот во буџетот на Македонија од странските газди на казината и покер автоматите. Башка, можеби ќе види некој свои блиски полициски раководители таму (под услов да ја пуштат во ВИП делот).

Деновиве сите сме во очекување на претставниците од Катар кои ќе не скенирале, нас и економијата. Паметни луѓе, ништо не и поверувале на дружината кога била кај нив. Тие не веруваат на power point презентации. Тие му веруваат на лондонскиот Економист. Се уште пред очи ми е сликата како благајникот на дружината ги врти слајдовите со раце (изгледа не останал за него ниту еден компјутер за секое дете), а водачот на дружината и некој господин од Катар во бели луксузни фотелји залегнати ја гледаат рачната презентација за економскиот рај.

Ова со Катар и не е толку лошо, како што доцнат апаратите и скенерите во здравството, барем некој ќе не искенира. За џабе. И така здравството е на улица, на еден ќош помеѓу печените костени ти мерат притисок, на другиот крај до тезгата со амерички крофни мерат шеќер, а крв ни земаат на секој чекор.

Скенирањето на Македонија уште не почнато, а веќе владата најави ребаланс. Нема раст од 4,5 проценти од БДП, отиде еден слајд од презентацијата во кош. Трошоците за живот во март се повисоки за 1,4 отсто, откупот и продажбата на земјоделски производи бележат пад од 12,4 проценти. Отидоа уште неколку слајда во кош, а гледам и министрите се разбегаа, нема кој да ги пречека, изгледа и премиерот ќе фати некој пат, досега уште во јужна Америка не отишол.

Почитуваните гости од Катар без скенери ќе видат штрајк во железницата, затворени компании кои откупувале старо железо, празни индустриски зони. Нема да најдат милиметар изграден гасовод, бидејќи дружината нема да ги однесе во Куманово и Струмица каде гасоводниот систем функционира единствено заради кадарноста на градоначалниците во тие градови. Скенирањето ќе покаже дека „златната кокошка“ ЕЛЕМ која дружината им ја понуди на тацна, не произведува многу струја за да може некој да увезува поскапа. Што друго ќе покаже скенирањето ќе видиме, а во меѓувреме координаторката во дружината ќе не занимава со лустрацијата. Ќе не „убедува“ дека е добро на Web страна, само не знам на која, да се објавуваат податоци за бизнисмените од пред 30 години и нивните догодовштини од службените патувања, но е најголем ерес да се објават податоци за актуелните неоолигарси и нивните акции. Да предложевме закон, секој пратеник на ВМРО-ДПМНЕ да плати по 10.000 евра веднаш ќе го гласаа, но за предлогот сите акции на дружината да се објават, очи ќе ни извадеа. Расправата ги отвори и анкетните листови на пратеници кои се недипломирани студенти или без ден стаж кои имаат и акции и добар возен парк. А на ергелата на коли на гордата послушничка од Кочани дури и НБА играчите може да и позавидат. Гордата послушничка не знаела за активностите на сопругот ама претпоставувам уживала во возењето со Ауди А6 или пак мерцедесот. Што знае горд послушник што е Мерцедес или Ауди, зема и вози. Да нема некој дилема, не е срамота да се имаат акции, напротив тие што чесно ги заработуваат своите пари, сосема природно и легитимно може да ги инвестираат каде што сметаат дека ќе остварат профит, вклучувајќи и купување акции. Проблем е само кога високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ надвор од законот купуваат удели во трговски друштва кои се контролирани од владата. Кога дружината има акции во компании кои како да се претплатени да ги добиваат тендерите е исто така проблем и надвор од законите. Но за тоа не смее да се зборува зошто создава душевна болка во редовите на дружината и тие во моменти на криза од болка купуваат нови акции. Не е битно, градежна фирма, такси компанија, болница, авиокомпанија, цвеќара, семкара, се, само да се залечи душевната болка.

Додека ги допишувам овие редови, детонатор надоаѓа накај Скопје, некако накај Илинденска 2 фаќа правец. Градот на владата и даде двојка, време е и народот да го стори тоа.

Двојка сте дружино, мене ми се живее во европска Македонија.

И коментарот на еден портокалов патриот!:)
namesto celo vreme minimalisticki da kritikuvate treba da go stavite malku prstot na celo i da razmislite zosto gi gubite poslednite 5-6 izborni ciklusi i toa katastrofalno,i ako malku imate pamet,ke svatite deka greskata e vo vas,deka ednostavno ne ve biva lugje...prekinete da barate krivci i izgovori vo drugite,ti i tvojot lider treba da si odite ako imate i tronka cest vo sebe!I so netrpenie gi ocekuvame narednite izbori,posle toa site se nadevame deka ednas za sekogas ke se istrebete od politickiov prostor i ke dozvolite nekoi drugi,malku podobri od vas da se borat za vlasta i da go popravaat vasiot nered...

N.C.D.
12-04-12, 00:56
...shto go snema ABC.....da ne mu fatija i nego nekoj poker aparat...

Ченто
12-04-12, 12:13
`Детонатор` ја стресе и Струга

Полициската акција детонатор ноќеска го стресе и криминалното подземје во Струга, каде вчера вечерта биле извршени повеќе претреси во објекти во Струга и Струшко.
Цел на акцијата биле објекти и во Лабуништа и Вевчани, меѓу нив и локалот на Дилавер Бојку.
Засега нема информации дали во оваа акција имало нови приведувања.
На почетокот во полициската акција "Детонатор" приведени беа 14 лица кои ги тероризирале граѓаните на повеќе градови во Источна Македонија

Sky.mk

N.C.D.
12-04-12, 12:15
...apsat li apsat poker aparati i fliperi...sinojka uapsile dva flipera...:nemiseveruva::nemiseveruva:

mileg
12-04-12, 12:23
Господа членови еве сега малку ке прокоментиерам за акцијата во Струга.
На господинот НЦД нешто му е смешно,но незнам зошто тој ке објасни.Јас ке кажам дека ја поздравувам и оваа акција во Струга со за запленување на покер апаратите.Ке повторам уште еднаш дека овие покер апарати се од времето на претходните претседателски избори каде претседателскиот кандитдат тогашен на СДСМ господинот БЦ подарувал покер апарати низ цела Македонија за собирање на гласови.Оваа е уште една зделка предводена од СДСМ и војводата БЦ.
Господа членови,господине НЦД сакам да кажам дека овие акции јас ги поддржувам,а за тоа нема ништо смешно господа членови.Сигурно другарот НЦД се смее бидејќи на претстојните локални избори ке дојде од странство и ке се кандитира за градоначалник на некој македонски град.

defo
12-04-12, 12:24
`Детонатор` ја стресе и Струга

Полициската акција детонатор ноќеска го стресе и криминалното подземје во Струга, каде вчера вечерта биле извршени повеќе претреси во објекти во Струга и Струшко.
Цел на акцијата биле објекти и во Лабуништа и Вевчани, меѓу нив и локалот на Дилавер Бојку.
Засега нема информации дали во оваа акција имало нови приведувања.
На почетокот во полициската акција "Детонатор" приведени беа 14 лица кои ги тероризирале граѓаните на повеќе градови во Источна Македонија

Sky.mk

Значи спомнав за ова и излезе дека е така, е сега да ги потсетам портокаливе на еден пост:

Е сега во споменатите градови не сум бил од крајот на минатата година,а инаку во западниот дел на државата нема криминал,разберете господине Дефо,но вие не сакате д разберете,туку пишувате што ке ви роди паметот.

N.C.D.
12-04-12, 12:34
..gospodine i cleni mileg mene ke me kandidiraat graganite od mojot kvart koj ovde gi prestavuvam...
....inaku ovie poker aparati isto kako i velosipedite gi podeli gujo vo 2006 godina i od togash rabotata 50-50 % za gazdite i za partijata...
...gospodine mileg mojte sogragani koi gi prestavuvam od mojot kvart mi rekoa da vi prenesam deka od 2006 godina do sega gujo ima zaraboteno 545 milioni evra od koj pola mu se prebaceni vo Ceshka....
..i ve molam bidejki vie ovie prasanja gi pishuvate od shtabot na dpm(s)ne da odgovorite koj vi gi kazuva...

defo
12-04-12, 12:37
Господа членови еве сега малку ке прокоментиерам за акцијата во Струга.
На господинот НЦД нешто му е смешно,но незнам зошто тој ке објасни.Јас ке кажам дека ја поздравувам и оваа акција во Струга со за запленување на покер апаратите.Ке повторам уште еднаш дека овие покер апарати се од времето на претходните претседателски избори каде претседателскиот кандитдат тогашен на СДСМ господинот БЦ подарувал покер апарати низ цела Македонија за собирање на гласови.Оваа е уште една зделка предводена од СДСМ и војводата БЦ.
Господа членови,господине НЦД сакам да кажам дека овие акции јас ги поддржувам,а за тоа нема ништо смешно господа членови.Сигурно другарот НЦД се смее бидејќи на претстојните локални избори ке дојде од странство и ке се кандитира за градоначалник на некој македонски град.

Да си е*** пиперот ме изнасмеа вакво смеење од давна не сум имал.

Ченто
12-04-12, 13:25
Значи спомнав за ова и излезе дека е така...
Ама баш... Сега прочитав дека направиле контрола во неколку објекти во сопственост на финансиерот на ДПА, Дилавер Бојку (BLU SKY во центарот на Струга, како и објекти во Велешта, Лабуништа)... И плус објекти во сопственост на Македонци во Вевчани...
Ова му доаѓа како со Бајруш Сејдиу... Додека ДПА беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, човекот си фураше „бизнис“ без проблем... Имаше за него, ама имаше и за ДПА... Кога дојде ДУИ на власт, тогаш дури Гоца-Брк го виде криминалот на тутунскиот бос од Куманово...

Инаку, во акцијата во Струшко УАПСЕНИ се 40 покер апарати, рулети, маси за Black Jack и маси за играње карти...
Ама ако... Нека се „исколат“ меѓу себе!

N.C.D.
12-04-12, 13:28
...abe ova Vevcani neli beshe vmrovsko gnezdo...haaaaaaaaaaa

Ченто
12-04-12, 13:34
...abe ova Vevcani neli beshe vmrovsko gnezdo...haaaaaaaaaaa
Да, ама на Урко... А не на ГОЛЕМИОТ БРАТучед!

N.C.D.
12-04-12, 13:36
...ajdeeeeeeeeee znaci padna i Vevcani...pa shto ke im ostane na nebanjative.....

Bezisteno
12-04-12, 14:21
За да постои кривично дело мора да се утврди вина ама таа не се утврдува на покер апарат туку на сторител поединец со име и презиме вака можеме само да препоставуваме дека ова е второто чудо во Македонија и дека покер апаратите со падобран паѓале од небо или многу веројатно е теорија на заговор за акција ДЕТОНАТОР Star track’s во која једино образложение на владава е дека се телепортирани,сега или народот ни =за на испитување и посматрање или тие што се обидуваат да го убедат дека е можно да се уапси слот машина или покер апарат.
Сега си седам и си праам филмови пошто главниот филм е направен како ли во МВР ги испрашуваат апаративе се бранат ли со молчење што им прават на СЛОТ машините имајќи го предвид генезата и потеклото на зборот во УСА „SLOT“ (КУРВА која се ј.бе од кеиф)
У цела акција еден уапсен пезиониран комадир ниеден изведен пред истражен судија а 880 покер и слот машини....За крај „Си беше еднаш во пустата Македонија“не знам дал е филм или фикција но добар СФ

N.C.D.
12-04-12, 14:45

Директорот на „Идризово“ е сменет заради „незадоволително работење“Смената на в.д директорот на најголемиот затвор „Идризово“, Тони Јакимовски, не е поради крај на шест месечниот мандат, кој може да се продолжи, туку неговото незадоволително работење и управување со казнената институција која брои над 1.300 затвореници.


Јавно никој не говори дека од Јакимовски не биле задоволни, но сепак брифираат дека не покажал резултати. На сето ова се надополнува и вмешаноста на екс директорот во акцијата „Детонатор“. Опозицијата обвини дека тој имал покер апарати сместени во пекара во македонска каменица од каде што потекнува.

Министерот Беџети пак, сака вредно да работи. Пред средбата со Филе во мај, кога ќе се проверува колкав напредок направила во пристапниот дијалог со унијата, Беџети знае дека се работи, но на кои подобрувања, кои се најжешките точки, одговор новинарите не добија.

За потсетување, правда е ресорот со најмногу задачи од пристапниот дијалог. Брисел бара подобрување на ефикасноста и независноста на судството, зајакнати мерки против корупција, дијалог меѓу заедниците, изборни реформи. И ова не е се...Миле А. Ристески

N.C.D.
12-04-12, 17:02
..ne samo shto go uapsile komandirot (koj patem e vo penzija) tuku go uapsile i zamenikot komandir na policijata vo Kocani.....dvajcata se uapseni za iznuda i reketarstvo...
...i sakala SDSM da pobedi na cesni izbori vo Kocani.....a protiv sebe ja imala celata policija....
...aloooooooooooooo Amerika,Evropa kade ste....

Ченто
12-04-12, 17:03
Сега најнова финта (депеша) им е, за секој криминалец велат дека бил од крилото на Љубчо!:)))

N.C.D.
12-04-12, 17:08
..posle ova e fazata ..."abe i bratuced da mi e ,i sto pati da mi e bratuced ima da odgovara,jas sum kazal,koj ke se fati ke plati"....
p.s. do sega aparatite za poker se branele so molcenje....

Ченто
12-04-12, 19:32
ВИДЕО: Апсењето на Ванчо Тодоровски

YlIQWcz7kWQ

Snajper
12-04-12, 19:40
Јас дома имам шпил специјални карти за бељот...да не дојдат и нив да ги уапсат????

N.C.D.
12-04-12, 19:41
Јас дома имам шпил специјални карти за бељот...да не дојдат и нив да ги уапсат????

..ako gi uapsat ,neka se branat so molcenje...:D

Мицковски
12-04-12, 19:47
ВИДЕО: Апсењето на Ванчо Тодоровски

Спрема законкоит за заштита на лични податоци не смеат да се објавуваат јавно имиња на уапсени. Дали модераторот на форумов сега ќе одговара кривично за ова што го напишал?
Сега читав во Курир дека се ставени само иницијали, а не и цело име и презиме.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/67662-VIDEO-Apsenjeto-na-kocanskiot-komandir
А мислам дека и форумов треба да му се забрани да работи во иднина, или бар да му се извлече времена забрана за работа.

lofdzijata
12-04-12, 20:01
vikaj alfi so bezbol palici da ja reshat rabotata

ABC
12-04-12, 20:09
...shto go snema ABC.....da ne mu fatija i nego nekoj poker aparat...

Интересно е што најмногу од “уапсените“ покер апарати се изработени од 1996-та до 2006-та година, или речиси 90% од нив.Е сега кој треба да одговара за нивната дистрибуција во тоа време, можат да поработат малку и легачите и нишајвратите по канцелариите на администрацијата, а не да чекаат АВС или некој друг бесплатно да ги насочи каде да ја прошират истрагата, додека тие се добро платени за таа работа која очигледно никогаш нема да ја сработат.

Кери
12-04-12, 20:10
Спрема законкоит за заштита на лични податоци не смеат да се објавуваат јавно имиња на уапсени. Дали модераторот на форумов сега ќе одговара кривично за ова што го напишал?
Сега читав во Курир дека се ставени само иницијали, а не и цело име и презиме.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/67662-VIDEO-Apsenjeto-na-kocanskiot-komandir
А мислам дека и форумов треба да му се забрани да работи во иднина, или бар да му се извлече времена забрана за работа.
Ке дадеш изјава..?

Ченто
12-04-12, 20:16
Кога ќе дава изјави, нека почне од Канал 5 и од Сител...
Пошто името и презимето на нивните вебсајтови го прочитав!

Бог да чува!?:nemiseveruva:
А мислам дека и форумов треба да му се забрани да работи во иднина, или бар да му се извлече времена забрана за работа.
Кажи му на Камчев нека го купи и форумов... Не само телевизии и весници да купува!

Реален_07
12-04-12, 20:17
Спрема законкоит за заштита на лични податоци не смеат да се објавуваат јавно имиња на уапсени. Дали модераторот на форумов сега ќе одговара кривично за ова што го напишал?
Сега читав во Курир дека се ставени само иницијали, а не и цело име и презиме.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/67662-VIDEO-Apsenjeto-na-kocanskiot-komandirНе зезај!!! (http://www.google.com/search?q=%D0%92%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%BE+%D0%A2%D0% BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:mk:official&client=firefox-a)


А мислам дека и форумов треба да му се забрани да работи во иднина, или бар да му се извлече времена забрана за работа.Па кажи ти што ти боде очи, не се вади со селски финти.

Инаку само во последните неколку дена најмалку 100 пати е напоменато доколку имате било каква примедба околу работењето на форумов, својата сугестија да ја оставите на соодветно место (http://www.macedonians.tv/forumdisplay.php?f=12)...ама кој да чита.

Ченто
18-04-12, 07:28
Прекрасно писание на Ацо Кабранов!

РЕПУБЛИК ОФ ПОКЕР МАЦЕДОНИА!!!

На прв ден Велигден уште едно чудо се случи во Македонија. Кокошка снесла јајце со звездата од Вергина (веќе видено) ама овој пат јајцето и плачело, како што објави ексклузивно на втор ден Велигден, македонската ТВ БАСТИЉА (не државната МТВ, оти таа одамна е рикната) туку коалициската телевизија. Втората коалициска не ја гледам по приказната за полицаецот кој ги уби момчињата во Гостивар, не заради кавга, туку бил во акција на ловење наркомани.

Ај што ми беше смешна приказната за расплаканата Вергина туку бев изненаден што на „чудото“ од самочистечките фрески од црквата Свети Димитрија му спротивставија ново чудо и ете ти беља. Што е сега лага, а што вистина, или и двете се лага за замајување на народот. Вистина, пак, а не „чудо“, барем вчеравечер, им се случуваше и на двете телевизии тука во нивна близина, не во Кучкундалево. Млади деца дивееја, протестираа, се судрија со полицијата, се бркаа низ градот, кршеа излози. Морам да признаам дека спинот со јајцето барем мене ми беше одвратен. Ало дилетанти, веста за отварање на вестите ви беше пред нос, нема подобро смирување на јавноста ако и ја пренесеш вистината колку и таа да не му се допаѓа на премиерот и неговите. Колку невешто е ако пуштиш подолу неколку секунди штура вест дека млади прават насилство. Е дури тогаш, кога наместо точна пласираш филувана вест кај гледачите, правиш збунка, внесуваш немир и тензија.

Оваа тв операција ме потсети на времето на Милошевиќ и дешавките во Србија (тогаш како репортер на Македонското радио, работев од Белград). И таму младите кршеа, лежеа под тенкови, беа против војна и бараа соборување на режимот, а државната РТС, како и сега ние пласираше гачки. И тие како кај нас деновиве, нема - нема, па ќе почнеа вести со некоја Богородица во некој нивни манастир која пуштила солзи и народот ќе тргнеше во поход по чудото. Од искуство ви кажувам, овој пат без скромност, да не беше А1 во 2001 - та конфликтот ќе прераснеше во војна. Се покажа исправна одлуката да објавуваме се што сметавме дека е вистина, без цензура и полициски спинови и затоа ја имавме довербата кај поголемиот дел и од Македонците и од Албанците. Власта и нејзините приврзаници не мразеа, но нас ни беше важно до граѓаните да стаса точната информација што се случува и каде оди државата.

Нејсе, А1 Груевски ја „реши“ и вчера, барем според мене, со капацитетите кои ги има на задачата, одговори само „малата“ кабловска ТВ 24. Кој ја имаше на своите екрани добиваше вистинска информација, оние што немаа кликаа на интернет порталите кои не се под контрола на владата. Трагедијата на петте семејства чии деца беа убиени моментално е колективна болка, но како родител знам дека таа е нивна и ќе си ја носат додека се живи. Не се сомневам дека убијците ќе бидат откриени, ќе ја добијат казната и толку. На крајот на краиштата животот може да биде и таков-суров, но мора да се живее. Премиерот по три дена криење, од велигденска литургија го повика Господ да ги казнел, а јас, пак, како неверник велам ниту има господ, ниту, пак, казна за монструми. Премиере остави го тоа на поповите и сврти се и види што ти се случува во државата вистински, не ги гледај твоите телевизии и не ги читај весниците што ги контролираш, туку сврти го копчето на оние што не ги сакаш (додуша речиси и ги нема по твоја заслуга) и прелистај некој опозициски весник и информирај се правилно. Наместо што детонаторот тебе и нам ни го преставуваат (ако не режираш ти) како голема победа на полицискиот врв, тури си го прстот на чело и објасни си од каде државата станала азно на покер апарати. Ако мислат и нив да ги потурат на бранковото време таа лага ептен нема да држи. Ако влегле во негово време и сите овие 6 години на твое владеење биле скриени по подруми ќе рѓосале и немало да бидат во функција. Туку свикај една отворена седница на владата, во твој стил, и директно преку МТВ граѓаните да слушаат како ги испрашуваш и министерот за финансии, и царината, и УЈП што гледале и што бркале, па сега да извираат покер апарати. Можеби, пак, јас сум во заблуда, што ако газдите откажале послушност и не ја наполниле дупката од 3 милиони евра во партиската каса, па се откри кусокот од потрошени, а неплатени пари од изборите на кои триумфираше. Не ти е лесно и тебе, детонатор, самочистечки фрески, јајце што плаче и зовриени страсти меѓу Македонците и Албанците по серијата убиства кои ја потресоа јавноста. Ако имаш стискавец испрашај го Саше што прави неговата УБК, кого прислушкува, зошто не го гонел криминалот, туку се занимавал со лустрациски отстрел на „непатриотите“. Сирота Горде, јас сега не сум да и се бара оставка, туку таа нека реши сама, ќе фати ли џом од пајажината што и ја плетат, а таа да ми простите, се трти пред јавноста, додека двајцата главни полицајци се сликаат само кога има цигари, дрога и деновиве покер апарати. Значи премиере, многу работа пред да ти дојдат гостите од Катар. Нели рече ќе дошле да не снимат пред да истурат пари. Вака како што тргнала работава ќе има и што да снимаат, кај нив цензура нема да пали.

ПС: ПОПОВИ ВО АКЦИЈА

И така драги мои „игранката“ со самочистечките фрески, по се изгледа ќе биде во стилот - секое чудо за три дена. Ништо од обидот да добиеме македонско Меѓугорје, да навалат странци и ете ти остварување на идејата на владата за привлекување странци. На Аце тоа засега не му успева. Нема да биде ништо и со јајцето што плачело, оти странци на Вергина не се палат. Колку патетично ми прозвучи битолско - преспанскиот поп со апел против абортусот, наместо проповед за христијанско човекољубие и мир во велигденската ноќ. Оној, пак, „начуканиот“ поп од Велес вознесен од самочистечките фрески удри по младите што се бунтувале за црква на плоштадот и по опозицијата, исфрли еден куп клетви и навреди, и да бидам искрен како верниците на таков грешник ќе му бакнуваат рака и ќе бараат прошка од него. А дедо Стефан во улога на земска власт (си ги сменија улогите со премиерот) ги повика органите и судовите да им пресудат на монструмите што пукаат во младите деца. Се согласувам со него ама ми се чини тој и нема баш кредит да ги опоменува судиите за да не му изгрее некој ИЗГРЕВ. Тој барем знае каква е правдата кај нас.

marsovec
18-04-12, 09:20
Сега најнова финта (депеша) им е, за секој криминалец велат дека бил од крилото на Љубчо!:)))

Pa ako se otkazhale od plachanje reket, se otkazhale i od Familijata...i ete belja...za potoa drugite se vrazumat...Mora da se placha...na Familijata.:psst:

AVATAR
22-04-12, 23:31
http://www.sky.mk/makedonija/20690-%D0%A2%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%9A%D0%BE%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8.html

Тепачка во Кочани
НЕДЕЛА, 22 АПРИЛ 2012 18:
Кочанчанец бил претепан од петмина сограѓани пред кафе-барот Манаус.

Тепаниот кочанчанец ноќеска околу два часот по полноќ успеал да им избега на тепачите и случајот го пријавил во полиција. Веднаш потоа, по тепаниот, истиот случај во полиција го пријавил и еден од тепачите образложувајќи дека го натепал својот сограѓанин бидеќи го предизвикал.

Допрва ќе се истражува дали станува збор за обична тепачка или пак активирање на кочанското подземје по акцијата „Детонатор“.

трендафил
23-04-12, 12:24
За разлика од поранешните тепачки во Кочани оваа не е зачинета со демолирање на кафе-барот.
Иначе на протестите пред владата полицијата не фрлаше камења и бетонски блокови по демонстрантите (меѓу кои имаше и функционери на СДСМ). Но очогледно е дека и покрај многуте обуки за иницирање на поголеми нереди организирани преку социјалните мрежи, такво нешто не успева во Македонија. Дури и кога имаме организирано убиство на петмина недолжни Македонци. Веројатно во организација на антимакедонски интернационалци. Меѓу кои има можеби и етнички Македонци. Од саде словенско потекло можеби.

N.C.D.
23-04-12, 18:08
..tie funkcioneri gi izmisli latas...no ako ,valjfda nekoj ke mu kaza na komandant Koki...
..inaku akcijata Detonator prodolzuva...vo depoto na MVR prodolzuva ispituvanjeto na poker aparatite....

трендафил
25-04-12, 09:59
Не ми се верува дека Македонија е единствената земја во која непријателите и пријателите не ги користат социјалните мрежи за се` и сешто. Па и за предизвикување на нереди. Таман работа ако некоја сериозна организација (партија, странска држва и слично) не го користи интернетот за свои цели. Не е сигурно Обединетата Македонска Дијаспора поорганизирана од Сорос, па преку интернет врши притисок во полза на Македонија. Сигурно е дека некој тоа го прави и против нас. Но очигледно е дека кај нас нема плодно тло за поголема злоупотреба на социјалните мрежи. Иако беа користени убиството во самоодбрана во Гостивар да се прикаже како полицијско насилство. Што резултираше со убиството на Железарското Езеро. И не може да се исклучи дека двете работи доаѓаат од еден центар. Без разлика дали се работи за албански националисти, антимакедонски интернационалисти, Македонци или било кој што може да има полза од злоупотребата на вакви немили настани.

marsovec
25-04-12, 10:01
..tie funkcioneri gi izmisli latas...no ako ,valjfda nekoj ke mu kaza na komandant Koki...
..inaku akcijata Detonator prodolzuva...vo depoto na MVR prodolzuva ispituvanjeto na poker aparatite....

Proveruvaat otisoci i DNK???hehehehehehe:hoho:

Ченто
04-05-12, 18:10
Штотуку ја прочитав најновата вест... Брејкинг њуз!
Детонатор и во Битола, инспекторите запленија два покер апарати
Анбиливибл!:nemiseveruva:
Што би рекол НЦД, уапсени два покер апарати!

афион
04-05-12, 18:24
Даваа отпор?

N.C.D.
04-05-12, 18:26
..vujko mi za dva dena ke montira 10 poker aparati...abe cirkuzi zivi se....
...shto li misli policijava deka ima vo poker aparatite...kakva li mashinerija...???

Ченто
04-05-12, 18:50
Даваа отпор?
Сега им проверуваат ДНК!

ABC
04-05-12, 20:09
..vujko mi za dva dena ke montira 10 poker aparati...abe cirkuzi zivi se....
...shto li misli policijava deka ima vo poker aparatite...kakva li mashinerija...???

Зар некој сеуште монтира такво нешто, па покер апаратите се веќе одамна надминати “машинерии“, дури и за нашите отпади.:nemiseveruva:

Ченто
04-05-12, 20:17
...па покер апаратите се веќе одамна надминати “машинерии“, дури и за нашите отпади.:nemiseveruva:
Сакаш да кажеш дека власта лаже и мами кога вели дека апси покер апарати? Тие известуваат за над две илјади покер-апарати, а ти велиш дека покер апаратите ги нема веќе ни на отпад...
Кому да веруваме, на власта или тебе?

N.C.D.
05-05-12, 22:12
Зар некој сеуште монтира такво нешто, па покер апаратите се веќе одамна надминати “машинерии“, дури и за нашите отпади.:nemiseveruva:

...abe ajde....na kogo mu kazuvash ??