PDA

Види ја целата верзија : Дали ке има предвремени локални избори?


mileg
20-03-12, 16:49
Господа како што гледаме по сите национални па и локални медиуми секој ден има прекупувања на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ,дали тоа значи неШто дека предвреме од предвиденото ке има локални избори?Инаку во воведот на темата ке споменам дека дека пред неколку месеци се разговараше за таа тема,но разговорот се прекина односнио разговорот е во мирување.Прашање до сите членови на форумот:Можно ли е да се има предвремени локални избори?
Еве сега ке ви цитирам на дел од политичките партии за тоа прашање:
СДСМ-Предвремени локални изнори може да има само ако одлучи собранието со мнозинство гласови,а и само ако се смени законот за локални избори.Локалните избори се случуваат во втората половина на март на секои 4 години.
ВМРО-ДПМНЕ:Можно е да има предвремени локални избори само ако одлучи Собранието со мнозинство гласови.Друга можниост за предвремени локални избори не е можно

трендафил
20-03-12, 17:05
Ако другарот Бранко побара предвремени локални избори, изјави дека ќе си замине од политиката ако ги загуби и уште одозгора мнозинството пратеници поверува во таа изјава, може и да дојде до предвремени избори.
Да подискутирам сериозно. Ако предвремените избори го прекинат лудилото на локалните политичари (градоначалници и советници) што завладеа со медиумите, тогаш е добро избори да има што поскоро. Дури и меѓуетничките тепачки може да престанат, затоа што покрај тоа што се катализатор за промена на името се во функција и на локалните избори. Меѓународната заедница би го добила нашето име, а нејзините домашни подржувачи (да не кажам домашните предавници) би ги добиле изборите. Но реално, мислам дека по локалните избори партијското преплукување не би престанало, па може, а не мора да има предвремени избори кога се работи за душевниот мир на граѓаните.

SuicideMessiah
20-03-12, 17:05
Господа како што гледаме по сите национални па и локални медиуми секој ден има прекупувања на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ,дали тоа значи неШто дека предвреме од предвиденото ке има локални избори?

Не ви кажуваме,сега малку ќе ве нервираме :hoho:

concrete
20-03-12, 17:14
Ова сдсм пуно мазохистички овци.., препекуат за избори, ги тепаат ко волови у купус и пак пекаат..:предвремени, предвремени избори.
Наместо да седнат и загреат столица, па за четири години изанализираат зошто народ не ги сака, па да се попраат, смислат подобар избор и понуда од конкуренција...тие: избори... па избори.
Ко дрогирани коцкари се,кои губат у казино....
Стварно чоек сешто да помисли.....,дури дека имаат некој крупен финансиски дил со Грујо , па малку-малку му местат продолжение на мандатот..., како тргнало, ќе се пензионира чоекот по основ на години старост, седејќи на власт:cool:

mileg
20-03-12, 17:17
Господа јас како воведничар на темата ке кажам дека партиските прекупувања мора да престанат еднаш за да се обедини тој народ.Инаку според мене дали да има локални избори во септрември или иднатан година во март се ми е исто,уште сега се знае кои ке бидат кандидати за градоначалници во мојта општина,но да не навлегиувам во тоа ке кажам дека мислењето на двете поголеми македонски партии е реално да нема оваа година избори,а локалните избори да се случат како што е пропиШано со законот.Затоа ке истакнам дека локалните избори за власта ке бидат како референдум за нивната работа.
-За мислењето на СДСМ ке кажам дека за нив овие избори ке бидат добри,а евентуално ако победат ке треба да бараат предвремени парламентарни избори
-За околу мислењето на владејачката партија ке кажам дека тие велат дека во поголемиот број на општини вклучувајќи ја и општина Струмица ке добијат нивни градоначалници.

Harikiri
20-03-12, 17:22
-За околу мислењето на владејачката партија ке кажам дека тие велат дека во поголемиот број на општини вклучувајќи ја и општина Струмица ке добијат нивни градоначалници.

Во Струмица ќе добијата кад прдне квочка.:p

Единствено ќе биде неизвесно, ако ти друже Миле Г се кандидираш.

Ченто
20-03-12, 17:26
Нема што СДСМ да бара предвремени избори... СДСМ треба само да си седи на страна, да пијуцка Џек Даниелс (Бранко ионака си го биваТ за таа работа) и да гледа како НАРОДОТ му пресудува на лигушот... А пошто очигледно не му доаѓа памет на лигушот, тоа гарант ќе се случи!

Виктор Л
20-03-12, 17:27
Не ви кажуваме,сега малку ќе ве нервираме :hoho:

:)))))))))))KOJ ve prasue vas koga ke ima predvremeni izbori:))) Vie ne se prauvate momci sto i koga ke se desava;)

intel
20-03-12, 17:47
:)))))))))))KOJ ve prasue vas koga ke ima predvremeni izbori:))) Vie ne se prauvate momci sto i koga ke se desava;)

Хахаха, абе треба да лежи зајачето, да не биде после ....оп оп нема со нога...:)... а ќе биде..:sarkazam:

concrete
20-03-12, 18:08
Хахаха, абе треба да лежи зајачето, да не биде после ....оп оп нема со нога...:)... а ќе биде..:sarkazam:

...ako de, ama KOGA KE BIDE, vaka samo duenje baloni....:)

Ченто
20-03-12, 18:19
...ama KOGA KE BIDE
Тоа народот ќе реши... Ти и јас ќе си седиме на страна и ќе си пијуцкаме Бурбон!;)
Прво нека расчисти народот со лигушот Грујо, па после лесно е за Бранко!

Виктор Л
20-03-12, 18:26
Хахаха, абе треба да лежи зајачето, да не биде после ....оп оп нема со нога...:)... а ќе биде..:sarkazam:

Intel. gledas deka na srakasticno gnasen post na prilepcanecot sakav da mu odgovoram so uste posarkasticen i uste po gnasen. I ti odma go skonta ko kurcenje od moja strana.
Koga ke ima izbori i dali ke ima znaat mnogu malce luge a nieden od lugevo tuka na forumov ne e megu niv. Ovoj put i ja se pridruzuvam na pienjeto Burbon od strana!:)

concrete
20-03-12, 18:29
Тоа народот ќе реши... Ти и јас ќе си седиме на страна и ќе си пијуцкаме Бурбон!;)
Прво нека расчисти народот со лигушот Грујо, па после лесно е за Бранко!

...фала Богу, ти доаѓа умот..и да не забораиш кога ќе одиш навака да донесеш шише-две од некое од тоа селските локални од Кентаки.., поблизу си да набавиш. не за друго, за да им се напиеме за душа...на твоите јужни комшии:cool:

David
20-03-12, 18:29
Ова сдсм пуно мазохистички овци.., препекуат за избори, ги тепаат ко волови у купус и пак пекаат..:предвремени, предвремени избори.
Наместо да седнат и загреат столица, па за четири години изанализираат зошто народ не ги сака, па да се попраат, смислат подобар избор и понуда од конкуренција...тие: избори... па избори.
Ко дрогирани коцкари се,кои губат у казино....
Стварно чоек сешто да помисли.....,дури дека имаат некој крупен финансиски дил со Грујо , па малку-малку му местат продолжение на мандатот..., како тргнало, ќе се пензионира чоекот по основ на години старост, седејќи на власт:cool:
ne4e, dosta vi e peting, a bogami se utepavte i od onanija, sega doagja vreme na sex, ima ochi da vi isprsnat , hard core- kolektivna raspaljotka vi sledi, pa potoa parvac - vo sistina na krpenje ..:)))

Виктор Л
20-03-12, 18:29
Тоа народот ќе реши... Ти и јас ќе си седиме на страна и ќе си пијуцкаме Бурбон!;)
Прво нека расчисти народот со лигушот Грујо, па после лесно е за Бранко!

So tvojata idea tuka u postov generalno nemam problem ali imam strasno golem problem so REDOSLEDOT na resavanjeto na problemite u drzavata. Inace i Grujo ne se pokaza ko dovolno dobar ali alternativata ja posocuvas u gnidata nesposobna...toa NE! Alternativata na drugata strana ne pravi nas VMROvcite GRUJOVISTI....a ne sme!

concrete
20-03-12, 18:50
ne4e, dosta vi e peting, a bogami se utepavte i od onanija, sega doagja vreme na sex, ima ochi da vi isprsnat , hard core- kolektivna raspaljotka vi sledi, pa potoa parvac - vo sistina na krpenje ..:)))

..таму ли ги крпиш пациентките??.., се надевам ти даваат попуст на количина....:D:D:D

defo
20-03-12, 18:55
Да сме реални предвремени избори локални нема да има.
Нервозата за локални избори е рано почната, пред се пошо ниту сдсм ниту вмро не се сигурни во победи во повекето општини.

David
20-03-12, 19:10
..таму ли ги крпиш пациентките??.., се надевам ти даваат попуст на количина....:D:D:D:))),да, да...и без гајле, ќе поминете глатко,( мислам за крпењево) за 1/3 од цена во просек, така да шиење ѕрцки 100 еура - овде најголем попуст ви обезбедив), анус 200 еврони - без разлика на големината , усни шуплини со средување на крајници 300 еура без гласни жици ( за жициве немаат ценовник,...тоа индивидуално)....толку од мене, неможев поефино да ви средам...сега збирајте пари и без паника...;)

Сандански
20-03-12, 19:27
Механизмите на власта што ги има на ртасполагање со сите сили ги деградираа и омаловажува градоначалниците кој што се от редовите на опозицијата за наводен криминал и недомакинско работенње.................. Што се однесува за градоначалниците от страна на владејачката гарнитура кои што се мнозинство во цела Македонија ама буквално си прават што саакаат таков криминал таков грабеж такво раскрчмуванје никогаш немало .................................. Што се однесува до тоа дали ке има предвремени локални избори мислам дека НЕ.

mileg
20-03-12, 19:33
Господа форумџии еве и овде на форумот атмосфетрата е жешка вио втска со оваа тема.Инаку господа доколку има предвремени избори јас сметам дека работите нема да се сменат,бидејќи народот си знае кој работи,а кој не.Еве на пример во мојата општина градоначалник е од СДСМ,а еден пратеник од струмичкиот регион ке биде кандидат од спротивниот табор.Господа локалните избори кога и да се случат исходот ке биде идентичен со минатите парламентарни избори.Во Струмица во 2009 г.разликата на кандидатот од СДСМ и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ беше 7000 гласа разлика во корист на СДСМ .Но актуелниот градоначалник на Струмица за Нова МК изјави дека нема да се кандитира за градоначалник,а на една локална телевизија вели дека е уште рано да се каже.

marsovec
20-03-12, 19:38
Народот би требало веќе еднаш да знае КОЈ ГО РАБОТИ...Ако УСИЌА кој го работи, оваа власт нема да има шанси на билокои избори...се разбира ако нема злоупотреби, купување на живи луѓе и фалсификати на кутии од купени поединци...

Сандански
20-03-12, 19:59
Господа форумџии еве и овде на форумот атмосфетрата е жешка вио втска со оваа тема.Инаку господа доколку има предвремени избори јас сметам дека работите нема да се сменат,бидејќи народот си знае кој работи,а кој не.Еве на пример во мојата општина градоначалник е од СДСМ,а еден пратеник од струмичкиот регион ке биде кандидат од спротивниот табор.Господа локалните избори кога и да се случат исходот ке биде идентичен со минатите парламентарни избори.Во Струмица во 2009 г.разликата на кандидатот од СДСМ и кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ беше 7000 гласа разлика во корист на СДСМ .Но актуелниот градоначалник на Струмица за Нова МК изјави дека нема да се кандитира за градоначалник,а на една локална телевизија вели дека е уште рано да се каже.

Mileg Ајде да бидеме реални. Не би се согласил со твојата констатација дека на наредните локани избори било тоа да се предвремени или во редовниот термин се би останало како што е сега и не би имало измени Факт а и во аналитичкиот центар на ДПМНЕ до знаење дека покрај актуелните градоначалници кои што ги има опозицијата би го зголемила бројот и во другите општини...........................Искрено да се надеваме дека ке имаме фер и демократски избори и ДПМНЕ нема да ја активира деликвенцијата рекетарите и не би ги купувала гласачите со закани по работно место укинување на социјална помош и субвенции .. Сведоци бевме на тие избори како со фантомски автомобили се носеа пари комуналните претпријатија беа активни во носењето на песок по домакинствата ... Шумските стопанства ширум Македонија ги враќаа запленетите моторни пили и трактори от дрвокрадците ... Да напоменам :::;Доколку се створат услови за одржување на фер и демократски избори без горе наведените предизборни малверзациии се знае кој ке биде победникот на локалните избори

mileg
20-03-12, 20:10
Mileg Ајде да бидеме реални. Не би се согласил со твојата констатација дека на наредните локани избори било тоа да се предвремени или во редовниот термин се би останало како што е сега и не би имало измени Факт а и во аналитичкиот центар на ДПМНЕ до знаење дека покрај актуелните градоначалници кои што ги има опозицијата би го зголемила бројот и во другите општини...........................Искрено да се надеваме дека ке имаме фер и демократски избори и ДПМНЕ нема да ја активира деликвенцијата рекетарите и не би ги купувала гласачите со закани по работно место укинување на социјална помош и субвенции .. Сведоци бевме на тие избори како со фантомски автомобили се носеа пари комуналните претпријатија беа активни во носењето на песок по домакинствата ... Шумските стопанства ширум Македонија ги враќаа запленетите моторни пили и трактори от дрвокрадците ... Да напоменам :::;Доколку се створат услови за одржување на фер и демократски избори без горе наведените предизборни малверзациии се знае кој ке биде победникот на локалните избори
Господине форумџија сакам да одговорам на ваШата убеденост дека СДСМ ке победи на локалните избори.Да господине Сандански,но тоа ке се случи во владината партија.Инаку вие ништо не спомнавте за Струмица,јас мислам дека во мојата општина градоначалникот има направено многу проекти за граѓаните,ама незнам дали го читавте интервјуто дека тој нема да се кандитира на следните избори,а на едн наШа локална телевизија рече рано е уште ке кажел три месеци пред изборите.Инаку јас како граѓанин на оваа општина сум задоволен од неговата работа,но веке треба промена во оваа место бидејќи тој е веќе уморен и треба да го замени некој од истиот или спротивниот табор.

Сандански
20-03-12, 20:26
Господине форумџија сакам да одговорам на ваШата убеденост дека СДСМ ке победи на локалните избори.Да господине Сандански,но тоа ке се случи во владината партија.Инаку вие ништо не спомнавте за Струмица,јас мислам дека во мојата општина градоначалникот има направено многу проекти за граѓаните,ама незнам дали го читавте интервјуто дека тој нема да се кандитира на следните избори,а на едн наШа локална телевизија рече рано е уште ке кажел три месеци пред изборите.Инаку јас како граѓанин на оваа општина сум задоволен од неговата работа,но веке треба промена во оваа место бидејќи тој е веќе уморен и треба да го замени некој од истиот или спротивниот табор.
Не сум убеден но би можел да гарантирам дека на престојните локални избори СДСМ ке има повеке градоначалница за разлика от 2009 година. Да не правиме весела Математика не би сакал да ги кажам во кои градови ке бидеме фаворити. Што се однесува до Струмица градоначалникот во неговото интервју многу читко и разбирливо нагласи. Дека не би можел уште сега да каже дали ке биде пак кандидат за иден градоначалник. Но на три месеци пред почетокот на изборите би имале кристално јасна слика дали со или без Заев Струмица пак ке биде пот Чадорот на СДСМ . На три месеци пред изборите сликата ке биде тоа што кои и да биде кандидат за градоначалник от редовите на СДСМ ке победи на локалните избори во Струмица

SKP
20-03-12, 23:17
Ако цитатот на г-нот член МилеГ во врска со тоа што двете најголеми партии во Македонија изјавиле во врска со евентуални предвремени локални избори, тогаш јас ги носам следните заклучоци:
1. Обете партии би оделе на предвремени избори, по можност уште сега.
2. Власта е ЗА предвремени локални избори биејќи проценила дека сеуште имаат повисок рејтинг од опозицијата, па би сакале да го материјализираат тоа.
3. Опозицијата е исто така ЗА предвремени локални избори бидејќи во секој случај неможат да го повторат катастрофалниот изборен резултат од локалните 2009, па повеќето градоначалнички места би ги искористиле како дополнителен адут во борбата за евентуални предвремени парламентарни избори.
4. Маѓепсаниот круг на предвремени избори никако да заврши. Аман!

mileg
21-03-12, 18:39
Господа како што читам од повекето членови дека се за предвремени локални избори,но тоа не зависи од нас,туку треба да се смени законот за локални избори и да има локални избори сега во септември.Инаку јас сум против да се смрни овој закон бидејќи јасно и децидно си пишува дека локалните избори се одржуваат втората половина на март на секои 4 години.Господа форумџии од сето тоа вие правите спектаклал со цел да има предвремени локални избори.
Сега да кажам нешто околу општина Струмица,во оваа општина има многѕу пдобри и лоши проекти,иако пред неколку години во сите медиуми се велеше општина Струмица е најуспеШна општина во последните 10 години,да тоа е точно.И на крај како иницијатор на оваа тема ке кажам дека во општина Струмица има предизборна атмосфера.

Кери
21-03-12, 19:12
Господа како што читам од повекето членови дека се за предвремени локални избори,но тоа не зависи од нас,туку треба да се смени законот за локални избори и да има локални избори сега во септември.Инаку јас сум против да се смрни овој закон бидејќи јасно и децидно си пишува дека локалните избори се одржуваат втората половина на март на секои 4 години.Господа форумџии од сето тоа вие правите спектаклал со цел да има предвремени локални избори.
Сега да кажам нешто околу општина Струмица,во оваа општина има многѕу пдобри и лоши проекти,иако пред неколку години во сите медиуми се велеше општина Струмица е најуспеШна општина во последните 10 години,да тоа е точно.И на крај како иницијатор на оваа тема ке кажам дека во општина Струмица има предизборна атмосфера.
Друже Миле јас не можам некои работи да разберам.Вие друже Миле бевте представник на интересите на земјоделците од вашето село од ДПМНЕ и тоа одсек канализација-водовод-и сКептички јами :DОд каде сега работите и на проекти за избори ? Дали друже Миле се уситнивте толку многу у струмичко или ти си дефинитивно најспособниот ДПМНЕ овец во твојот крај :zbunet:

marsovec
21-03-12, 19:25
Миле Г...па колку подоцна толку е извесна победата на опозицијата...Зарем не приметуваш дека бродот наречен ДПМНЕ полека тоне, но за жал тоне и Македонија...така да не е битно кога ќе бидат изборите, битно е дали ќе ги има и дали нема да бидат најкрвави и недемократски досега....ТОА Е ПРАШАЊЕТО....Македонија се движи кон понор...пропаста се наѕира...битни се изборите???Мене ништо тоа веќе не ми значи, ова се времиња што рекол Андриќ, кога умнитре замолкнаа, будалите проговорија а фукарите се збогатија...ТИЕ збогатените - фукарите де, и будалите земаа да се расправаат со политика и со државата...па сега и со власта...

Кери
21-03-12, 19:30
Миле Г...па колку подоцна толку е извесна победата на опозицијата...Зарем не приметуваш дека бродот наречен ДПМНЕ полека тоне, но за жал тоне и Македонија...така да не е битно кога ќе бидат изборите, битно е дали ќе ги има и дали нема да бидат најкрвави и недемократски досега....ТОА Е ПРАШАЊЕТО....Македонија се движи кон понор...пропаста се наѕира...битни се изборите???Мене ништо тоа веќе не ми значи, ова се времиња што рекол Андриќ, кога умнитре замолкнаа, будалите проговорија а фукарите се збогатија...ТИЕ збогатените - фукарите де, и будалите земаа да се расправаат со политика и со државата...па сега и со власта...
Само лошите работи ги кажуваш...кажи ја и добрата вест дека ке имаме нов комшија.

mileg
21-03-12, 19:51
Миле Г...па колку подоцна толку е извесна победата на опозицијата...Зарем не приметуваш дека бродот наречен ДПМНЕ полека тоне, но за жал тоне и Македонија...така да не е битно кога ќе бидат изборите, битно е дали ќе ги има и дали нема да бидат најкрвави и недемократски досега....ТОА Е ПРАШАЊЕТО....Македонија се движи кон понор...пропаста се наѕира...битни се изборите???Мене ништо тоа веќе не ми значи, ова се времиња што рекол Андриќ, кога умнитре замолкнаа, будалите проговорија а фукарите се збогатија...ТИЕ збогатените - фукарите де, и будалите земаа да се расправаат со политика и со државата...па сега и со власта...Господине марсоцвец јас сум изненаден од вашиот пост за оваа тема,а за тоа дали подоцна или порано тоа не решаваме ние,си има собрание и тоа ке си реши.За таа констатација дека МК се движи во погрешна насока не ти е точна бидејќи доколку беШе така според вас на предвремените парламентарни избори ке пиобедеше СДСМ но за жал веке народот не му верува на СДСМ,се кажа и на последните предвремени парламентарни избори кои ги побараа токму од опозицијата.Во врска со тоа кој се збогати,а кој се осиромаши ке кажам дека БЦ кога беше на власт двојно повеке земаше од народот во вид на т.н арач,а сега тоа го нема.Но да заклучам јас сметам дека и на локалните избори кога и да се ВМРО ке победи и тоа ти гарантирам од 99,9%