PDA

Види ја целата верзија : Зоран Заев потенцијален лидер на СДСМ? - Притвор за Заев (стр. 10) - Аболиција за Заев (стр. 19)


Страни : 1 [2] 3 4

Marko_Polog
28-07-08, 23:06
Не мислам дека си во право, acko... Со ова што се случи, тврдам дека на Зоки Заев му се крена рејтингот... И во партијата и во државата!

Da da pogotovo ako se dokazhe deka imalo kriminal, ne se sekiraj za rejtingot takvite si se baraat..dodeka ima lopovi i izrodi vo MK do togash i SDS ke postoi.

Il Presidente
28-07-08, 23:23
Ej, i na Z.Z li mu se kreva rejtingot.

Ova....da pocnam i ja da si go vikam "rejting"?? Ama mene mi se kreva so ubavi devojki...elem...rejtingot!


P.S. Nikoj ne odgovori koj bil Minister za Finansii sto potpisal dozvola za da se gradi zgradurina na T-mobile na lokacija i zemjiste so nedoutvrdena sopstvenost, se plakani penali, a nikoj ne lezi robija, nitu e gonet, a e nesto za koe sega se tovari Z.Z. i se kreva uka-buka, skalabuka.

bube
28-07-08, 23:38
Мојот ценет лидер Груевски, мислам. Го читам форумов ама не ми се пишува, особено не после коалицијата со ДУИ. Ама не изигра. Секоја чест.

SuicideMessiah
28-07-08, 23:55
Мојот ценет лидер Груевски, мислам. Го читам форумов ама не ми се пишува, особено не после коалицијата со ДУИ. Ама не изигра. Секоја чест.

Sekoja pochit i cest za mashkoto priznanie :aplauz:

Ченто
29-07-08, 00:14
Кривичниот совет одредил притвор за Заев за да не го повторел делото (!?)

На донесувањето на решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му претходеа многу настани кои се одиграа за многу кратко време. Најпрво Јавното обвинителство ја поднесе жалбата на само 15-ина минути пред истекот на рокот, а веќе во 16 часот, во петокот, јавниот обвинител на Македонија Љупчо Шврговски ја разреши од должност заменичката на обвинителот, која постапуваше во овој случај. Советот, по приемот на жалбата, но и одговорот на жалбата, не се состана, туку го стори тоа во саботата во доцните попладневни часови, но и тогаш не беше донесено никакво решение. Конечната одлука дојде во неделата, по шест часа расправа, но таа не беше јавно соопштена.

Љубомир Михајловски - Џанго, адвокат на обвинетите:
Нејасно е како замислува Кривичниот совет дека тие ќе го повторат делото? Можеби со изградба на уште еден трговски центар?

Цел текст (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD6187B8BC805549AAC269F89253F48F)

lofdzijata
29-07-08, 00:36
a be ovie se da gi plachesh smeejki,

chuek se pritvoruva, za da ne go povtori deloto koe ne go storil...

ova ni u zimbabve ne go imalo, nitu kje go ima...

Ченто
29-07-08, 00:39
ova ni u zimbabve ne go imalo, nitu kje go ima...
Можеби и ќе го има... Ако Грујо им стане премиер!:)

Даниел
29-07-08, 01:18
Da da pogotovo ako se dokazhe deka imalo kriminal, ne se sekiraj za rejtingot takvite si se baraat..dodeka ima lopovi i izrodi vo MK do togash i SDS ke postoi.
Gospodi mili pomiluj na cedata bozji gresnici!!!!!!!! AMIN!!!

Даниел
29-07-08, 01:20
a be ovie se da gi plachesh smeejki,

chuek se pritvoruva, za da ne go povtori deloto koe ne go storil...

ova ni u zimbabve ne go imalo, nitu kje go ima...
Bratce od avion se gledaat nekoi raboti!!!! Zaev e pritvoren se so cel dase ocrni i da mu padne rejtingot!!! Ama seto toa donese nesto sprotivno-sega imame poveke poddrzuvaci na sdsm(osobeno od Republika Strumica) TOA e pocit kon svojot lider!!!!!!!!!!!

acko
29-07-08, 01:32
Не мислам дека си во право, acko... Со ова што се случи, тврдам дека на Зоки Заев му се крена рејтингот... И во партијата и во државата!

нека е и така... ама џабе му е рејтингот ако го сместат во затвор... или ако е во притвор кога ќе бираат претседател...

толку пати се имаме изгорено од политичарите и нивните ’дела’, па избегнувам да верувам на првиот впечаток...

иако не е битно толку дали е во договор со него или не... битно е дека целта не е борба против криминалот (кој може и да го имало во овој случај, не верувам ни во чесноста на политичарите), туку политичка пресметка... зошто никој не ги дира олигарсите? затоа што тие фрлаат пари за ДПМНЕ (Грујо)... е вакви како Заев се најпогодни за отстрел... како што беше и Бучко... не им требаше ни на СДСМ, почна да се пречка со Бранко, а на Грујо му требаше некој ’крупен’ за да ја покаже својата непоколебливост во борбата со криминалот...

трендафил
29-07-08, 10:01
Кривичниот совет одредил притвор за Заев за да не го повторел делото (!?)

На донесувањето на решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му претходеа многу настани кои се одиграа за многу кратко време. Најпрво Јавното обвинителство ја поднесе жалбата на само 15-ина минути пред истекот на рокот, а веќе во 16 часот, во петокот, јавниот обвинител на Македонија Љупчо Шврговски ја разреши од должност заменичката на обвинителот, која постапуваше во овој случај. Советот, по приемот на жалбата, но и одговорот на жалбата, не се состана, туку го стори тоа во саботата во доцните попладневни часови, но и тогаш не беше донесено никакво решение. Конечната одлука дојде во неделата, по шест часа расправа, но таа не беше јавно соопштена.

Љубомир Михајловски - Џанго, адвокат на обвинетите:
Нејасно е како замислува Кривичниот совет дека тие ќе го повторат делото? Можеби со изградба на уште еден трговски центар?

Цел текст (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD6187B8BC805549AAC269F89253F48F)
На тоа адвокат на обвинетите треба да се додаде и член на СДСМ, поранешен министер за внатрешни работи. И дека Заев нема изградено трговски центар, туку дека бесплатно одстапил државно земјиште за на тоа место приватна фирма да изгради трговски центар. Со одстапување на дел од просторот и на дотогашниот корисник на државното земјиште, локалното комунално претпријатие. Приближно така гласи обвинението. Што е вистина ќе каже судот. Не партијскиот.

Зарија
29-07-08, 12:34
На тоа адвокат на обвинетите треба да се додаде и член на СДСМ, поранешен министер за внатрешни работи. И дека Заев нема изградено трговски центар, туку дека бесплатно одстапил државно земјиште за на тоа место приватна фирма да изгради трговски центар. Со одстапување на дел од просторот и на дотогашниот корисник на државното земјиште, локалното комунално претпријатие. Приближно така гласи обвинението. Што е вистина ќе каже судот. Не партијскиот.

А што е битно тоа?

bube
29-07-08, 12:51
Sekoja pochit i cest za mashkoto priznanie :aplauz:
Женско е, не е машко признанието.
P.S. Nikoj ne odgovori koj bil Minister za Finansii sto potpisal dozvola za da se gradi zgradurina na T-mobile na lokacija i zemjiste so nedoutvrdena sopstvenost, se plakani penali, a nikoj ne lezi robija, nitu e gonet, a e nesto za koe sega se tovari Z.Z. i se kreva uka-buka, skalabuka.

Што е вистина ќе каже судот. Не партијскиот.
Трендафиле браниш работи што се неодбранливи. Ќе одговориш ли на прашањето од Пресиденте :p

N.C.D.
29-07-08, 14:23
Zaev e vo zatvor za da ne go povtorel deloto.
Toa e toa,VMRO se plasi da ne izgradi uste eden trgovski centar dodeka ne ja rasturat drzavava.
VMRO i premnogu ja podceni opozicijata i toa definitivno ke im se udri od glava.

Ченто
29-07-08, 16:28
Првите сведоци за Заев утре пред истражен судија

Утре кај истражниот судија ќе се појават првите од неколкуте сведоци за случајот Заев, пред се семејствата кои тужат за земјиштето каде што е изграден деловниот центар. Токму адвокатите со документи и денеска убедуваа дека ниту обвинението, ниту притворот не се издржани по ниедна точка.
За истите семејства што ќе се појават како сведоци има судска одлука дека немаат право на враќање надомест.
„Самото обвинителство има контрадикторност во обвинението. Од една страна, го обвинува господинот Заев дека градел на државно земјиште, а од друга страна се бори да им се врати земјиштето на подносителите на барањето за денационализација“, рече Ване Андреев, адвокат.
Адвокатите покажаа договори на ЈП и градежна фирма, исти како и тоа на Заев за право на користење на градежно земјиште. Тие појаснија и дека Министерството за транспорт еднаш дало насоки за изградбата на деловниот центар, по кои е постапено и по што не реагирале повторно.
„Инспекторатите од Министерството за транспорт и врски и Управниот инспекторат ги немаат укинати, нити поништено одобренијата за градба и одобренијата за локациски услуги. Обвинителството, истрагата би требало да ја насочи и спрема наведените органи при Министерството“, вели Ване Андреев.
Дали по ваквата одлука, некој од Кривичниот совет во догледно време ќе напредува во апелационен судија, прашува одбраната на Заев?
Такви примери досега имаше до судската пракса. Заев наместо во „Александар Палас“ да ја прими наградата од 15.000 евра за општината од Фуере за деловниот центар, остана во ќелија со уште седуммина да ја чека посетата на адвокатите.
Семејството првпат ќе може да го посети дури на 5 август.
Апсењето на Заев беше причина да се јави коалицијата „Сите за правично судење“, поддржана од ОБСЕ и шведскиот Хелсиншки комитет. Го осудуваат спектакуларното приведување на струмичкиот градоначалник, но и поставувањето како топ настан на медиумите.
Од коалицијата прашуваат дали со самото сомневање за кривично дело секој ќе биде жигосуван во интерес на МВР, а со цел да се покаже нивната ефикасност во борбата со организираниот криминал?

NACIONALIST
29-07-08, 17:14
Goko Strumicanecot (29.07.2008 11:01:22)

Dobro mu napravija,zakonot za site e ist,koga mozat za 100 den.da lezat vo zatvor moze i Zaev za milionite da lezi.
d-dorf (29.07.2008 10:48:29)

Poleka no sigurno se obistinuvaat, predviduvanjata na Pratenikot"AMDI BAJRAM. Kako sto ima kazano na samoto promoviranje na Pratenicite vo Parlamentot " KE IMA USTE BISERI" Za zal mnogumina ne go razbraa ili ne mu dadoa golemo vnimanie !!!! I, negovoto predviduvanje se poveke od 100% duri dojde do 102,2% Edno vreme mu se podsmevnuvaa, koga go APSEA tokmu i nego kako Gradonacalnik, i covekot posteno si go odleza svoeto.E pa sega dojde meckata, i pred VASITE vrata da zaigra,kako sto igrase vo SUTKA Gospodo Pratenici od SDSM Veruvam deka ke ima uste biseri da se apsat i toa bez "PARDON"
ogledalo (29.07.2008 10:43:03)

Uspesniot gradonacalnik osven eden kup staklo srede Strumica i desetina ovenati palmi nema nisto drugo storeno i golemiot kriminal vrz sopstvenosta na drzavata i graganite na koi trebalo da im se vrati zemjisteto na koe kupot staklo go naredi gospodinot gradonacalnik i sega strumicani sekoj den mozat minuvajki da se ogleduvaat.Gospodinot gradonacalnik dali prosetal niz okolnite sela da ja pomirisa smrdeata na septickite jami koi letno vreme imaat posebna ,,aroma,, malce da pomirisa i da izleze na negovite mediumi koi redko propustaa da ne go pofalat kolku e uspesen da navistina pokaze kolku e uspesen za sebe a ne za narodot.Ili da si gi vide dupkite niz ulicite kolkavi se,ili pak selata koi se uste nemaat vodovod tuku od bunari i cevki pijat voda vo 21 vek,toa nikomu ne mu smeta ama tuka se ogledalata srede Strumica pa katnite garazi kako onaa ogledalce,ogledalce neli sum jas najubav.Se ubavo no za sekoj sto si zdrobil sam neka si srka.Za skoskiot gradonacalnik od Aerodrom,, zosto nema
Slave (29.07.2008 10:37:30)

A kade e Alarova pred 8 godini idese so skinati corapi a sega ima po eden stan vo sekoja nova zgrada vo centar i kapistec a kakva kuka ima vo Gevgelija i neka ne se pravat mutavi neka kaze od kade i se i kolku kineski zidovi napravila .Se vrti trkaloto vakvi raboti ne se zaboravaat.
Ohrid (29.07.2008 10:28:39)

Sekoj sto napravil kriminal treba da odgovara, pa vo pritvor e i gradonacalnikot na Aerodrom koj e od VMRO DPMNE, pa zosto za nego ne skoka SDSM. Niv gi boli za svoite, koi mu ja polnat kasata a i svoite gjebovi. Bea naviknati sive godini da se bogatat so kradenje, no eve dojde vreme toa da se smeni, dojdoa vistinski luge na vlast!
kire (29.07.2008 10:19:59)

pravilna odluka za pritvorot na Zaev i negovite sorabotnici.I vo Resen odlukata e primena so zadovolstvo,zosto i vo Resen za prisutniot kriminal vo zdsravstveniot dom za periodot 2003-2006 godina ke resava Krivicniot sovet na Osnovniot sud Bitola,po podneseni kup krivicni prijavi.Taka rabotea kadrite na LDP i SDSM vo Resen,a kako eden primer od site dela e dadeniot poklon od 4.000.000,00 denari na AD-Agroplod Resen,vo 2003 godina od strana na liderot na LDP-eks,direktor na Zdravstven dom resen,i napravi steta ,so zgolem.na trosocite,na ime pobaruvanje,a Agroplod Resen si go zgolemi prihodot.Sramota,a za toa delo treba da rasprava i Antikorupciskata komisija,koja e zapoznaena.Nema osnov za panika i bunt sto go pravi Rada,sudskite organi se od site partii i nikoj sega ne potpisuva dokument za osloboduvanje kade ima teski dela.Napred Gruevski.
kire (29.07.2008 10:16:34)

ova so Zaev ke bide po se izgleda kako ona na K 15 za akcijata zmisko oko - zmisko oko-magareski stap. Kazete mi sega koj ke ja plati ostetata sto ja baraat onie 110 luge koi bea drzani 90 dena bespravno vo pritvor, se razbira nie graganite na RM.
krste (29.07.2008 09:24:43)

Zaev e mnogu necesen politicar.Dlaboko do gusa e vmesan vo matnite dogovori i zdelki so Global vo Strumica.Ima prljavi race mnogu prljavi.Pokraj toa poteknuiva od familija koja do pred 12-13 godini nemase pari ni za leb,nitu skrsen dinar.Za vreme na embargoto so Srbija na kriminalen nacin so sverc komerc se zbogatija.Ke se proceslaat i i strazat firmi vo Strumica kako IGM Elenica koja na mnogu cuden nacin e privatizirana,Trgoprodukt preku koj Zaevi perat pari,Peon Stedilnica koja isto taka pere pari za Zaev.Ima uste mnogu kriminal veruvajte uste mnogu za istraga i zatvoranje.Puno pofalbi do Sektorot za organiziran kriminal na MVR od oddelot za Zapaden Balkan na Europol Brisel.
jana (29.07.2008 09:21:21)

denovi li se denovi argatski maki golemi stani si utre porano dojdi si vecer podocna nautro radost ponesi, navecer taga donesi aj pust da e pust da bi ostanal zivot kuceski, ovaa e makedonskoto sekojdnevie na posten nacin tesko deka ke specalis tolku pari bas me interesira kolkava plata ima gospodinot zoran zaev i dali so taa plata toj moze da si go dozvoli luksuzot vo koj zivee, a istoto se odnesuva i na site nasi politicari neka naucat malku da ja koristat matematikata vo nivnite zivoti pa neka proracunat so plata od 9000 denari kako se zivee vo makedonija
Bojan (29.07.2008 08:59:38)

Koj e kriv ke dokaze pravdata, ako ne e ke go pustat. Dosta 60 godini se apsea vojvodi dojde redot da se apsat i komunjari, tie sto najmnogu kradea i ja unistija ovaa drzava, desetici godini po red. Nikoj ne treba da bide pozalen pred pravdata, pa bilo toa gradonacalnik ili podprecedatel na partija. Tie gradea trgovski od 3000m2 iako imaa dozvola za 1500m2, gradea iako imase postapki za denacionalizacija, gradea pazar a na krajot izleze trgovski, pa so treba da mizeme site i da se pravime slepi? Ma samo zatvor za apasite!
Od Ohrid (29.07.2008 08:54:11)

Pa g-jo Secerinska - zosto ne ostavite ova,,nezavisno sudstvo,, - kako Vie go narekuvate da goispita celiot slucaj, pa dokolku se utvrdi deka navistina Zaev e cist - e ogas povikajte go narodot na ulica za borba za demokratija, a ne pred da se fati ribata, Vie tavata ja imate staveno na ogan. Za gradonacalnicite sto go napustija ZELS. Golema rabota - Petreski od Ohrid i Buzleski od Resen - se kriminalci do kriminalci. Ili iza niv ce se borite vaka koga ce dojde redot na niv. Dosta e vece so lazna demokratija - znaeme cie e sudstvoto. Zarem zaboravate deka 90% od sudiite se Vasi clenovi. Nie obicnite gragjani mnogu raboti ne zaboravame. Zatoa, zamislete se sto pravite - na vakov nacin li ce ja odnesete Makedonija za sest meseci vo NATO i EU? Samo vaka moze da ne unazadite, a so prava borba - tamu za kade dobivte mandat, a sega dobivate i plata - tamu treba da dokazuvate, a ne da begate, pa uste onaa Vasa izjava - poradi koaliciranjeto so DUI (da se zatskrie) gi pravi ovie raboti. Navist
sr (29.07.2008 08:50:12)

ima dve beskonecni raboti : vselenata i covekovata glupost, no mislam deka vselenata sepak ne e beskonecna Sramota.. Uste kolku ke ve boli za Strumica ni sami ne znaete !
m.m (29.07.2008 08:41:41)

dobro e zakonite se ednakvi za site bez razlika za koj se raboti . 7 milioni evra toe e dobra cifra
nenuska (29.07.2008 08:01:26)

Pa dobro be SDSMovci,kako mozete takvi solzi da leete.Sto ako covekot navistina kradel pa toj kradel i od vas ne samo od VMROvcite.I kako ne vi e stram za covek koj go pritvoraat deka kradel placete a se raduvavte koga VAS Bucko go predade i podmolno go odnese vo HAG nasiot Johan koj bese branitel za Makedonija,togas vo Vasite oci nemase ovakvi solzi.Pa vie ste stram za ovoj narod, placete nad lopovite a se smeete na nesrekjata na branitelite.Napred VMRO ,napred Gruevski izgleda samo ti znaes kako se vodi ovaa drzava.so kradenje nisto ne pravime.Lopovite vo zatvor,a idealcite na sloboda
ангел (29.07.2008 07:38:45)

Има и други градоначалници за во Шутка, не е само Заев. Тие се локални шерифи кои бескруполозно се здобиваат со материјални сретства, секако на незаконски начин. Време е да се прочешла нивниот имот, ама тоа да не биде на партиска основа. Па кој крадел-правец Шутка.А вака се изгледа тендециозно.
МАКЕДОНЕЦ (29.07.2008 07:37:37)

СДСМ мора да го охрабрува Заев и психолошки да влијае врз него за да се идентификува со нив како група за да не моше да ја види деугата поција-соработка со истражните органи и отчукување на другите делови од октоподот.Заев треба да соработува.
Pozdrav od Kina (29.07.2008 07:20:07)

Pak da se smejs i da stistas tupanici pred sudot koga izleze prviot pat.Ama sega po vot pat znaes koga ke izlezis nikogas. Sigurno se iskina od rabotenje ovie posledni 5 god za toa sto go ima steknato. Duri ni vo Amerika ne mozi nekoj da go stekne toa sto go ima toj za 10 godini.Izlega Zaev ima fabrika za pecatenje na pari.
marjan (29.07.2008 06:56:44)

e sega zaev neka kaze so kogo soroabotuval ,koj mu e bandata za ova delo.garant ne e sam ili so ovie 4 luge. se raspletuva klopceto. sega se na red bucko,branko i kompanija koj sutka so srce gi ceka
anonimec (29.07.2008 06:49:59)

zosto ne go apsite resenskiot gradonacalnik i site okolu nego pa da vidite sto e korupcija
Patriot (29.07.2008 05:56:55)

More i Sekirinska i SDSM mozele da pisuvaat pisma do Evropskata Unia i razni drugi Institucii?? Kade bea do sega koga se baraa pravata za Makedonija i Makedonskiot narod? Sigurno ne znaeja kade da gi isprataat pismata? Sram da gi jade.
nasinec (29.07.2008 05:27:07)

Abe moze da covekot ne e kriv ama nesto me cude odeka mu na taj covek tolku pari ako tolku posten neka kaze ....
strumicanecot (29.07.2008 05:15:27)

dali postojat uste luge vo Makedonija sto smetaat deka postoi nezavisno sudstvo?
mak,zdruz vo holandija (29.07.2008 04:49:22)

Ocigledno se gleda kako i sekogas vo istorijata deka sdsm nemoze da go podnese porazot. dosta ni e od vas sdsm dosta od vasite prodavanja na nasata drzava vo koja sme rodeni i zalime za nea, ovoj nacin i potez na sekeriska bese grozen i neprifatliv za narodot na makedonija ako saka demokratija ke i objasnime nie sto e so zadovolstvo, nie koi sme po 35 godini vo holandija ... umre komunizmot sloboda na narodot macen makedonski ..... NAPRED GRUEVSKI NIE SME SO TEBE ; zosto so korupcija ne se gradi drzava
Alex (29.07.2008 03:19:43)

Do site onie belobradi itreci i mudreci kako Itar Pejo i kompanija:Zoran Zaev trebase da bide nagraden od Evropa za izvrshuvanje na koja rabota??Organiziran kriminal li???Drugiot moment e sto Socijal Drpackiot Sram na Makedonija(SDSM) go omalovazi i napadna sudstvoto-a ne vlasta.A za site vie koi mu gi drzite jajc.ta na SDSM-da znaete deka e vreme za provetruvanje-doagja veter razvigorec koj ke go iscisti bunisteto-kriminalcite od SDSM-go sakale vie toa ili ne!!!Vasite,kako i itroshtinite na SDSM ne dovedoa do ovaj ocaj i siromastija!Apel do Premierot Gruevski-poapsete se zivo i divo so leplivi prsti,ne potkleknuvajte na pritisoci i lagi.Zatoa i vi go dadovme ovoj mandat.Samo napred!!!
dracevo (29.07.2008 03:13:00)

leele Radmilka ti si stvarno najgolemata makedonka trcas kako ulava niz cela evropa samo da gi spasis tvoite sopartijci od pritvor.Pa vaka da ti bese aktivna vo izbornata kampanja so programi ke bese top a vaka mavtase so sknja ostana oskubana kokoska.
vasil (29.07.2008 01:03:07)

Ajde,ke VIDETE deka Sekerinska e srekna sto Zaev e vo zatvor!!..Zasto taa ke bide pak pretsedatel na Sdsm..Toa taa najmnogu go posakuva..No i taa isto kako Branko sekogas doagat na vlast otkako na taen i podmolen nacin ke gi unistat protivnicite i ke gi izlazat site okolu sebe...Branko i Sekerinska go vladeat Sdsm 15 godini i ke prodolzat da go vladeat!!!...Kakov nekojsi Zaev od Strumica ima sansa da stane lider..Se e toa isplanirano da go stavat covekot vo kriminal...7 milioni evra se veke vo kasata na Sdsm....
Ivan (29.07.2008 00:44:29)

Za sekoj sto ke se dokaze deka kradel od narodot i se zbogatil na necesen nacin,neka SKAPE vo zatvor.Mora da ja opravime drzavata ednas zasekogas!Bi bil najsreken da se pokrene i sudska postapka za onie koj gi stavija fabrikite pod stecaj za da gi prodadat za dzabe,a nasite roditeli ostanaa na ulica dodeka nekoi drugi zbesnaa od pari!!! NAPRED ZA PREMIEROT!!!

tom (29.07.2008 00:12:56)

+zosto sdsm tolku gi boli za zoran zaev i nekoj druk zosto teka odi kako sto treba i pritvorot e za luge tamu moze ma razmisli sekoj da se triseti sto ikako napravil loso ili dobro zosto koga bese lambe arnudov vo pritvor ne rekoa da se brani ot sloboda jas mislam ako moze da se brani ot sloboda ne treba da ima pritvor a stom ima pritvorni centri tije treba da gi probat site koi ima somnenije deka napravile greska se dodeka ima nasi vasi nema pravna drzava pret zakonot treba site da se isti ili barem slicni inaku nema drzava atoa sto gradnacalnicite ot sdsm ke protestirat toa e nisto kako sto gosev go zaeba bugarinot lupco da ne izlezat na izbori pa sdsm 4 godini sami jadea ipiea sekoj neka odgovara za greskite a drugoto e lesno zaev i bandata po staro koj go nema bez nego se moze sekoj e zamenliv
Gj. Filipovski (28.07.2008 23:54:15)

Malku e za solzite i krvta koi gi prolea makedonskiot narod od jarmot na SDSM. Doprava doagja pravda. "Nicija nije gorela do zore" veli Njegos
strmicanec (28.07.2008 23:50:51)

toj gi ispra parite na crvenkoto global ne e na strumicani dodeka se gradese i kradese celata garnitura na sds kazireci bese vo strumica a najmnogu ja posetuvase onoj tenkistot bucko zaev ja ima elenica-peon-oranzeriite so baksis topla voda od bansko zik strumica gradi zgradi pelagonija treska ja zema e ako sme drzava od kade na deteto tolku za pazar pari koga vo murtino nemaa za seme me razbirate neli
Vasco Beleski (28.07.2008 23:47:27)

Poraka do G-gata Sekerinska, navistina me razocaravte G-go, pa zarem so vakvi izjavi ke ja branite demokratijata...znaete li Vie voopsto sto e demokratija, toa e pravoto na priznavanje na sopstvenosta, zarem vasiot milenik Zaev napravi nesto so sopstveni pari i nekoj toa mu go spori, ajde Ve Molam sokantni se samo vasite izjavi, na kraj kraeva Zoran Zaev ne e uapsen zasto letuval na zabraneta plaza vo Ohrid tuku zatoa sto probal da ottugi tugi pari...ako Vie navistina ja sakate demokratijata togas prestanete veke ednas da lelekate navistina kako na nekoja selska zabava . Znaete kako vie sega mozete da mu dokazete na Gruevski deka ste podobri, donesete nekoja investicija vo zemjava lobirajte za Makedonija, potrosete malku energija so ljubov za nasata takovina i bez lelekanje rabotete i mozebi eden den toa ke go vidi i narodot i veruvajte i narodot znae da nagradi...a vaka vaka mozete da si zmislete....................
Kabir Bedi (28.07.2008 23:44:34)

Ова мора да е штос: Социјал-демократите испратиле и писмо до Советот на Европа, ОБСЕ, Европскиот Парламент и Европската Комисија во кои реагираат на притворањето на Заев. Море мајката. Европскатакомисија не била надлежна за човекови права на Македонци, но зато ае надлежна, според СДС за права на нивни функционери. Баш ме интересира што ќе одгвори Баросо написнаијата на СДС. Сигурно ќе се стресе и ќе воведе санкции. А да и пишеше СДС на Дора или на Карамандалото? Ептен ќе добијат подршка.
strumicanec (28.07.2008 23:42:54)

Za Zaev i kompanija treba samo poteklo na imot,eve uste rabota za Instituciite.Zaev go zasluzi toa,ednostavno pretera sakase da ja kupi cela Strumica,a pred da odi vo Sutka specali 200 iljadi evra zaedno so drugarmu Goran koj isto taka e vo Sutka kupuvajki dva placa za 50.000 iljadi evra a gi prodadoa na Lukoil za 250.000 iljadi evra.SRAMOTA.GOSPODA KOMUNJARI!!!! GLEDAJTE NARODOT KAKO RAZMISLUVA ZA ZATVORENIOT KRIMINALEC, STO JA OPLJACKA STRUMICA.

Зарија
29-07-08, 17:19
Едно објаснување:

NACIONALIST ги копирал мислењата од денешната статија за Заев (http://www.vecer.com.mk/?ItemID=95214B3C57CE814FB8AFA06FEF1EB6E5) во Вечер.

А знаеме дека некои членови се пожалија вчера дека таму коментарите често им ги враќаат поради "технички грешки". :D

Ченто
29-07-08, 17:25
NACIONALIST ги копирал мислењата од денешната статија за Заев (http://www.vecer.com.mk/?ItemID=95214B3C57CE814FB8AFA06FEF1EB6E5) во Вечер.
А баш се прашував кои профили на луѓе читаат Вечер!:)

Зарија
29-07-08, 17:29
NACIONALIST може да оди и во делот за коментари на Утрински и да види како Струмичани обвинуваат дека Заев е обвинет за истата работа што ја има направено и Груевски, со T-Mobile. :)

NACIONALIST
29-07-08, 17:33
Vistinata sekogas boli, ama ke vi pomine i vie ke se naviknete.

NACIONALIST
29-07-08, 17:34
А баш се прашував кои профили на луѓе читаат Вечер!:)

I jas se prasuvam, koi profili na luge citaat utrinski vesnik.

Зарија
29-07-08, 17:34
:pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea:

Ченто
29-07-08, 18:03
Наци ЛЕГЕНДА!:)

acko
29-07-08, 18:16
А баш се прашував кои профили на луѓе читаат Вечер!:)

I jas se prasuvam, koi profili na luge citaat utrinski vesnik.

јас ги читам и двата весника... но, не им верувам... гомно си е гомно... без разлика чие е...

Зарија
29-07-08, 18:24
Има огромна разлика меѓу Вечер и било кој друг весник, не само Утрински. Вечер е најблизок до СВЕТ. :D

NACIONALIST
29-07-08, 18:27
Има огромна разлика меѓу Вечер и било кој друг весник, не само Утрински. Вечер е најблизок до СВЕТ. :D


Da ima razlika, toa sto utrinski go prestavuva tvojot lazen svet

Зарија
29-07-08, 18:29
Da ima razlika, toa sto utrinski go prestavuva tvojot lazen svet

Ти кажав многу убаво кој живее во лажен свет прееска - да не се повторувам. ;)

NACIONALIST
29-07-08, 18:48
А знаеме дека некои членови се пожалија вчера дека таму коментарите често им ги враќаат поради "технички грешки". :D
Tebe ti se pozalija neli???? ti da ne glaven i odgovoren urednik na vecer.
Begajte tamu za zalenje ste

acko
29-07-08, 19:03
Има огромна разлика меѓу Вечер и било кој друг весник, не само Утрински. Вечер е најблизок до СВЕТ. :D

добро... и прв дознава и прв објавува... :)

а, до Свет подеднакво блиски се и Вечет и Вест (со ’феноменалните’ насловни)... ако гледаме така Вечер ’трачари’, а Утрински ’озбилно’ лаже... повеќето медиуми во Македонија служат за манипулирање... овие два весника се во самиот врв...

Зарија
29-07-08, 19:09
Вест е каде каде "понормален" од Вечер...

Што излажал или изманипулирал Утрински? Утрински само пишува работи што другите не ги пишуваат, а не се во прилог на ДПМНЕ. Пример, никој не напиша за тоа што Фрчковски одржа предавање на македонски во Атина. Никој не напиша за пливачот што нема да оди на олимпијадата поради синот на главниот на ПФМ...

acko
29-07-08, 19:36
Вест е каде каде "понормален" од Вечер...

се е работа до перцепција:)

Што излажал или изманипулирал Утрински? Утрински само пишува работи што другите не ги пишуваат, а не се во прилог на ДПМНЕ. Пример, никој не напиша за тоа што Фрчковски одржа предавање на македонски во Атина. Никој не напиша за пливачот што нема да оди на олимпијадата поради синот на главниот на ПФМ...

сега ќе забегаме многу од темата...

имаш многу работи што ги има во други весници, а ги нема во Утрински... посебно како таа за синот-пливач... на пример, малверзациите во спортот, посебно во фудбалот најмногу беа бранени од Утрински... го бранеа Брацо, Харалампие... и ништо не пишуваа за нивниот криминал, а имаше примери колку сакаш...

е сега ако почнеме за политичка манипулација сугурен сум дека нема да се сложиме... еве, кажи кои се според тебе најголемите лажења и манипулации кои што ги пуштиле новинарите во изминативе 3-4 години...

Зарија
29-07-08, 19:42
Па за фудбалот колку што знам, дури и ФИФА се умеша. Ама стварно е многу off topic ова веќе... Може некогаш на конкретен пример да ги споредиме.

Според мене, најголема разлика е тоа што само Вечер пишува за опозицијата, а сите други повеќе се занимаваат со власта, што е и нормално.

Ченто
29-07-08, 20:54
Пример, никој не напиша за тоа што Фрчковски одржа предавање на македонски во Атина...
Лош пример!:) Напиша за тоа и 'Вечер', ама пази молим те на каков начин ја објави Латас таа вест!:)Фрчкоски, и официјално, на грчки платен список!

Се бараше начин како Грција да го исплати Фрчкоски за активностите кои тој ги покажува во континуитет. Сега има решение: атинскиот Пантео Универзитет го ангажира Фрчкоски да одржи предавање за причината на спорот околу името.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=162719EFF48D09488F262A4B5976F9E6

acko, немој ни да пробуваш да ги споредуваш Вечер и Утрински Весник... Ептен ќе ме разочараш!:) Една работа е медиумот да е близок до некоја политичка опција (Утрински Весник), а сосема нешто друго е овој 'шљам' што секојдневно го практикува Вечер! Воопшто не можат да се споредат тие два весника... Ептен во ништо не се исти!

SuicideMessiah
30-07-08, 00:18
Da ima razlika, toa sto utrinski go prestavuva tvojot lazen svet

Kolku so ima razlika od mene do tebe tolku ima razlika megju vecer i utrinski :hihihihi:

Зарија
30-07-08, 00:19
Kolku so ima razlika od mene do tebe tolku ima razlika megju vecer i utrinski :hihihihi:

Оди во најновата тема од Македонски медиуми. :D

SuicideMessiah
30-07-08, 00:36
Оди во најновата тема од Македонски медиуми. :D

Na koj potochno...imash url? :confused:

Зарија
30-07-08, 00:38
Na koj potochno...imash url? :confused:

Еве ја темата.
Валканo подметнувањe од „Вечер“ на сметка на „Утрински“ (Валканo подметнувањe од „Вечер“ на сметка на „Утрински“)

Даниел
30-07-08, 01:35
Eve eden predlog od iskusen "citac" na vesnici, gi nabavuvam uste na polnok!-KUPUVAJTE GI SITE VESNICI, VO SITE NIV IMA I PO NESTO RAZLICNO, VESTITE SE ISTI AMA IMA I NEKOI RABOTI KOI SE RAZLICNI, TAKA KE IMATE 2-3 CASA ZANIMACIJA!!!

N.C.D.
30-07-08, 08:57
Eve eden predlog od iskusen "citac" na vesnici, gi nabavuvam uste na polnok!-KUPUVAJTE GI SITE VESNICI, VO SITE NIV IMA I PO NESTO RAZLICNO, VESTITE SE ISTI AMA IMA I NEKOI RABOTI KOI SE RAZLICNI, TAKA KE IMATE 2-3 CASA ZANIMACIJA!!!

Zarem i "Vecer" go narekuvas vesnik.Toa e politicki pamflet na VMRO.
Jas koga kupuvam navecer vesnik na kioskot nosat po 20 primeroci na Utrinski,Dnevnik i Vest i 5 primeroci na Vecer.
Ovie prvite tri za saat i pol se rasprodavaat o Vecer od pet primeroci prodava dva.
P.S. mnogu brgu ke dojde vreme koga Bojo Andreski gazdata na Vecer i Latas glavniot urednik ke platat za se.Koga ke pocne da se sproveduva Zakonot za lustracija ke se vidi koj se ovie dvajca.

трендафил
30-07-08, 10:35
Трендафиле браниш работи што се неодбранливи. Ќе одговориш ли на прашањето од Пресиденте :p
Да. Законите сега и пред 8 години не се исти. Во тоа време и немаше закон за денационализација. Донесен е подоцна и се применува од денот напишан во самиот закон.
Во случајот Заев постои судска одлука во врска со денационализацијата, но истата е обжалена. Што би рекле не е правосилна. Без да обвинувам, ќе кажам дека постои можност и судот да е дел од октоподот, па во тој случај, ако тоа се докаже, неговите одлуки не важат. Но со донесување на друга судска одлука.
Кога се работи за презумција на невиност, нејзе треба да ја спроведуваат сите. Секое јавно гласило одговара за себе. А сите објавија снимки од доаѓањето на Заев во судот (не од самиот чин на апсење). Вакво нешто е нормално во светот. Како најсвеж ќе го земем случајот на Радован Караџиќ. Кое средство за јавно информирање во светот не ја објави веста за неговото апсење. Иако не е осуден. Што би рекле, уште е невин. Кога веќе го спомнав Караџиќ, СДСМ се однесува исто како радикалите на Шешељ. Сака да биде над судот. Во случајот на Караџиќ сите јавни гласила во светот тврдеа дека е виновен. Во случајот на Заев тоа не го направи никој. Се објави дека е притворен и обвинет, што е точно. И ништо повеќе.
Многу ме изненади и веста дека комуналците во Струмица нема да го чистат градот во следниот месец или повеќе. До пуштањето на Заев од притвор. Дури и да е Заев неправедно притворен, за тоа не се виновни граѓаните на Струмица па да бидат казнети. Ниту синдикатот има право на штрајк со ваков повод, и правење криминал, односно притисок врз судството.
Не ми е јасно ниту за каква награда од Советот на Европа или УСАИД се зборува. Колку што гледам тоа е стопирано затоа што никој не сака да ризикува да награди обвинет за криминал. Ако обвинението го отфрли судот, дури тогаш ќе биде доделена наградата. Да не се случи како кога Соња Николовска доби награда (и ја врачи Киро Глигоров) за најдобра жена менаџер, а по неколку месеца беше уапсена и осудена за аферата ТАТ. Ова и како пример дека наградите сами по себе не значат невиност.
Се надевам и дека органите одговорни за притворениците ќе му обезбедат на Заев и другите обвинети кои никој не ги спомнува сочувување на една друга невиност. Ова поради последните извештаи кои зборуваат за зголемен број на заболени од сексуално преносливи болести по нашите затвори. Всушност како и во сите затвори во светот.
Некои градоначалници го напуштија ЗЕЛС (со кој раководи Андреј Петров од СДСМ) затоа што ЗЕЛС не превземал ништо во случајот Заев. Ги немаше никаде кога беше апсен градоначалникот на Аеродром. А сега, ако се незадоволни, требаше да побараат смена на Петров. Или мислат дека луѓето се будали па не разбираат кој е кој во ЗЕЛС. На побуната на СДСМ се придружи и Црвенковски. Сега и тој ќе блокира се` до враќањето на опозицијата во Собранието - читај до ослободувањето на Заев. Дури и ако е виновен. И ако, како екстремен пример, парите добиени од Глобал се искористени за предизборната кампања или отишле во приватните џебови на некој во СДСМ. Се надевам дека не е така.

Ченто
30-07-08, 11:19
Од постов на трендафил разбрав дека СДСМ е виновен, ЗЕЛС е виновен, Андреј Петров е виновен, Црвенковски е виновен, Зоран Заев е виновен, медиумите се виновни, комуналците од Струмица се виновни, синдикатот е виновен...

Исто така, заклучив дека... во власта виновни НЕМА!!!

SuicideMessiah
30-07-08, 11:42
Од постов на трендафил разбрав дека СДСМ е виновен, ЗЕЛС е виновен, Андреј Петров е виновен, Црвенковски е виновен, Зоран Заев е виновен, медиумите се виновни, комуналците од Струмица се виновни, синдикатот е виновен...

Исто така, заклучив дека... во власта виновни НЕМА!!!

Pa normalno...vo sekoj rezhim site makar i poinaku razmisluvale od vlasta se krivi ama ne i samata vlast i pokraj nizata gluposti naredeni :mad:

SuicideMessiah
30-07-08, 11:47
Да. Законите сега и пред 8 години не се исти. Во тоа време и немаше закон за денационализација. Донесен е подоцна и се применува од денот напишан во самиот закон.
Во случајот Заев постои судска одлука во врска со денационализацијата, но истата е обжалена. Што би рекле не е правосилна. Без да обвинувам, ќе кажам дека постои можност и судот да е дел од октоподот, па во тој случај, ако тоа се докаже, неговите одлуки не важат. Но со донесување на друга судска одлука.
Кога се работи за презумција на невиност, нејзе треба да ја спроведуваат сите. Секое јавно гласило одговара за себе. А сите објавија снимки од доаѓањето на Заев во судот (не од самиот чин на апсење). Вакво нешто е нормално во светот. Како најсвеж ќе го земем случајот на Радован Караџиќ. Кое средство за јавно информирање во светот не ја објави веста за неговото апсење. Иако не е осуден. Што би рекле, уште е невин. Кога веќе го спомнав Караџиќ, СДСМ се однесува исто како радикалите на Шешељ. Сака да биде над судот. Во случајот на Караџиќ сите јавни гласила во светот тврдеа дека е виновен. Во случајот на Заев тоа не го направи никој. Се објави дека е притворен и обвинет, што е точно. И ништо повеќе.
Многу ме изненади и веста дека комуналците во Струмица нема да го чистат градот во следниот месец или повеќе. До пуштањето на Заев од притвор. Дури и да е Заев неправедно притворен, за тоа не се виновни граѓаните на Струмица па да бидат казнети. Ниту синдикатот има право на штрајк со ваков повод, и правење криминал, односно притисок врз судството.
Не ми е јасно ниту за каква награда од Советот на Европа или УСАИД се зборува. Колку што гледам тоа е стопирано затоа што никој не сака да ризикува да награди обвинет за криминал. Ако обвинението го отфрли судот, дури тогаш ќе биде доделена наградата. Да не се случи како кога Соња Николовска доби награда (и ја врачи Киро Глигоров) за најдобра жена менаџер, а по неколку месеца беше уапсена и осудена за аферата ТАТ. Ова и како пример дека наградите сами по себе не значат невиност.
Се надевам и дека органите одговорни за притворениците ќе му обезбедат на Заев и другите обвинети кои никој не ги спомнува сочувување на една друга невиност. Ова поради последните извештаи кои зборуваат за зголемен број на заболени од сексуално преносливи болести по нашите затвори. Всушност како и во сите затвори во светот.
Некои градоначалници го напуштија ЗЕЛС (со кој раководи Андреј Петров од СДСМ) затоа што ЗЕЛС не превземал ништо во случајот Заев. Ги немаше никаде кога беше апсен градоначалникот на Аеродром. А сега, ако се незадоволни, требаше да побараат смена на Петров. Или мислат дека луѓето се будали па не разбираат кој е кој во ЗЕЛС. На побуната на СДСМ се придружи и Црвенковски. Сега и тој ќе блокира се` до враќањето на опозицијата во Собранието - читај до ослободувањето на Заев. Дури и ако е виновен. И ако, како екстремен пример, парите добиени од Глобал се искористени за предизборната кампања или отишле во приватните џебови на некој во СДСМ. Се надевам дека не е така.

Ne tuku tresi gluposti be ti se smej pokje od pola makedonija na postov osven nekoj planinci so pojma od zhivot sho se nemalo...90% vo ZELS se lugje od DPMNE a toa deka parite od global ili neznam sho tamu zaminale vo nekoj dzeb vo SDSM ama ich ne ti drzi voda...pogolema glupost ne si kazal...Tuku se fakjash ko volot za slamata...samo retardiran coek nemozi da gi protolkuva obvinenijata protiv Zaev...kako prvo imas 2 razlicni obvinuvanja a od niv ednoto e drzavata go tuzhi za gradba na drzavno zemjiste sho ne e tochno nitu pak bilo objaveno nekogas vo katastar deka e taka a vo drugoto navodno tuzele nekoi sopstvenici na lokacijata sho i za taa tuzba kako neosnovana zaedno so drugata se otfrleni od porano od prosti pricini deka ne samo sho nemalo dokaz tuku i edna i druga sami po sebe nemale nikakva logika a ne pak nekoj fakt deka e taka ili dokaz kako sakash reci go...Samo brat petarda si nevidena...pukash naprazno ama za kogo se prasuvam...da ne ti vrabotija nekoj ovie od DPMNE po partiska linija pa sho jadis trici ovde po forumi :слушај ваму:

N.C.D.
30-07-08, 13:02
Koga veke se spomena TAT da ne zaboravime deka eden od prvoobvinetite bese Tome Nenovski zetot na Nikola Kljusev koj bez vlozen denar napravi kapital od togasni 800.000 marki.
No koga dojde vladata na VMRO na vlast vo 1998 god Tome Nenovski go oslobodija.
I uste ednas za tie "ostetenite" od TAT.
Pa treba da si moron i da veruvas deka ako vlozis 5000 marki mesecno ke zemas samo od kamata 2500 marki.
Nekoj sto vlozil na pocetok 10.000 marki za dva meseca si gi vratil parite i se ostanato sto zemal kako kamata e cist kar.
Ovie poslednive koj se polakomile i vnele mnogu pogolemi sumi ostanale so prstot u usta zasto prvive im gi zele parite kako kamata.
I sega nekoj ke mi zbori tuka deka za nekoj lakomi luge kriv bil SDSM.No manipulacijata prodolzuva i ponatamu.
Inaku jas mislam deka i na vmrovcive im e jasno (ne na site) deka drzavava so gruevski tone ama inaetot ne im dava sega da priznaat.

Зарија
30-07-08, 13:13
Има нешто ново за Заев? Испитани ли се тие 3 фамилии?

N.C.D.
30-07-08, 13:43
Clenovi na VMRO sto kupile dukani vo "Global" morale po nalog na partijata da gi prodadat.
Dali vi se veruva kade ziveeme.Pa za nas Uganda e lulka na demokratija.

Зарија
30-07-08, 15:45
Ги испрашале тие што наводно воделе постапка за денационализација и потврдиле дека имаат примено пари т.е. отштета од државата.

Il Presidente
30-07-08, 16:30
Да. Законите сега и пред 8 години не се исти. Во тоа време и немаше закон за денационализација. Донесен е подоцна и се применува од денот напишан во самиот закон.
Во случајот Заев постои судска одлука во врска со денационализацијата, но истата е обжалена. Што би рекле не е правосилна. Без да обвинувам, ќе кажам дека постои можност и судот да е дел од октоподот, па во тој случај, ако тоа се докаже, неговите одлуки не важат. Но со донесување на друга судска одлука.

Trendafile, kolku da se razbereme. bez ogled sto imalo ili nemalo zakoni, sepak za edno isto edniot se tereti, a drugiot velica.

Nemoj da bides selektiven.

Sekoj vinovnik treba da bide osuden, sekoj nevin osloboden.

Taka i onoj koj potpisal za kriminalnoto dejanie navremeto.

Inaku aj, potseti me, koga e donesen zakonot za denacionalizacija?

Ченто
30-07-08, 17:18
Inaku aj, potseti me, koga e donesen zakonot za denacionalizacija?
Јас ќе ти одговорам наместо трендафил... Законот е донесен во 1998 година, значи пред 3 години...
2008 - 1998 = 3
Да. Законите сега и пред 8 години не се исти. Во тоа време и немаше закон за денационализација. Донесен е подоцнаВо право ли сум, трендафил?

И да се вратам на Заев сега...

Семејствата Божинкочеви и Трендови по три часа кај истражниот судија ги избегнаа дополнителни прашања преку задниот влез на судот. Адвокатите на Заев тврдат дека по распитот на четворицата сведоци, се покажало дека семејствата немаат основа да тужат, ниту да се обвинува струмичкиот градоначалник. Семејствата кои имале сопственост на дел од земјиштето каде што е изграден деловниот центар „Глобал“, во два наврати веќе земале надомест во поголеми суми.
„Потврдија дека примиле пари, односно видоа дека примиле пари, а се правеа дека не знаат и ги потврдија пресудите од Апелационен и од Основен суд“, изјави Ване Андреев, адвокат.
Утре пред истражниот судија како сведоци ќе се појават и од третото семејство од Струмица, Цуреви, но и од Јавното претпријатие „Комуналец“. Токму по распитот и на овие сведоци, адвокатите од истражниот судија Седат Реџепагиќ ќе бараат на Заев и соработниците да им се укине мерката притвор.
Тогаш ќе биде и појасно дали Заев ќе излезе од притвор или ќе има обид на обвинителството да го спречи таквото сценарио со проширување на истрагата.

фиќо75
30-07-08, 18:08
Тужба ќе има ли за лажно сведочење ?

Зарија
30-07-08, 18:23
Не ми е јасно, кој се правел дека не знае дека примиле пари? Они самите?!

Ченто
30-07-08, 19:23
Не ми е јасно, кој се правел дека не знае дека примиле пари? Они самите?!
Да, кажале на суд дека не примиле пари, ама им биле покажани 'каса прими' од кои што можело да се види дека парите сепак ги примиле!

Него, мене не ми е јасно што разгледувале ЦЕЛ ДЕН тројцата судии од кривичниот суд... Истражниот судија Реџепагиќ врз основа на доказите од адвокатите му дозволил на Заев да се брани од слобода... Не можам да тврдам, но многу верувам дека тројцата судии немале воопшто намера да одлучуваат дали Заев треба да биде ослободен од притвор, туку се мачеле сиротичките како да најдат начин да го притворат!

п.с. Сега очекувам да дојде трендафил и да ме потсети дека судиите биле бирани во време на СДСМ!:)

NACIONALIST
30-07-08, 19:25
Тужба ќе има ли за лажно сведочење ?


Zakakvo lazno svedocenje zboruvas *****.

Il Presidente
30-07-08, 20:35
bez razlika koga se birani sudiite, ako Z.Z pravel belja, kriminal, treba da odrobija, a ako ne, treba da se puisti na sloboda i da mu se izvinat.

Isto taka toa ttreba da vazi i za ONOJ koj go mu dade zemjiste na T-mobile, a koj Trendafil uporno odbiva da go imenuva i duri i tvrdi deka togasnite zakoni ne vazele bidejki iako doneseni, sepak ne bile implementirani vo sekojdnevieto za licen rejting krevanje.

Ili togas ne se vikase tuleto "rejting"?
Od Bucko navaka pocnaa da se zanimavaat so "rejtinzi". Od koga Bucko ja "natrude" sekretaricata, pa taka i Gvujo Borkicata.

velat od pritisokot na vlasta moralo da se baraat alternativnio sredtva za krevanje na "rejting" za da bidat zadovol(e)ni zenkite na nasite despoti.

P.S. Naci, ti sosila se pravis budala ili??

N.C.D.
30-07-08, 22:59
Ne,ne se pravi sosila?

фиќо75
30-07-08, 23:21
Zakakvo lazno svedocenje zboruvas *****.

Слушај ти п*д*р* п*ш* штурац.:hoho:

lofdzijata
30-07-08, 23:47
koa kje go oslobodat Zaev, dali pljukachite kje si gi izbirshat plukanicite ?

Зарија
31-07-08, 00:27
А Латас денес на вестите на Сител рекол: "овој адвокатов на Заев развиен момак бил" :eek: :eek: :eek:

Тоа му останува само, да го коментира физичкиот изглед, кога не му се кажува што изјавиле сведоците! :mad:

Ченто
31-07-08, 01:14
Не можеше Грујо да се помири со фактот дека градоначалник од СДСМ го направил ова дело (па уште му успеало тоа без општината да потроши пари)!

http://www.strumica.gov.mk/pictures/u_pazar3.jpg

http://www.strumica.gov.mk/pictures/u_pazar2.jpg

Зарија
31-07-08, 01:33
Вистинскиот уште поубаво изгледа...

Ама како сум се смеела пред некој ден, се јавува еден човек на една емисија што иде сабајле на Канал 5 и вика: Грујо не требаше да го апси Заев, туку да си го земе таму до него за да ја направи и Македонија таква каква што ја направи Струмица, па цел свет да се чуди. :p

Даниел
31-07-08, 02:03
А Латас денес на вестите на Сител рекол: "овој адвокатов на Заев развиен момак бил" :eek: :eek: :eek:

Тоа му останува само, да го коментира физичкиот изглед, кога не му се кажува што изјавиле сведоците! :mad:
Pa toj latas e opinok neviden!!!! Toj nasol da komentira fizicki izgled???!!! Go slusna li na ekskluziv koga go prasaa sto pravis vo slobodno vreme? I toj im odgovara sedam ili e*am, pa toj e seljak neviden, bez stil, bez.....abe vmrovec!!!!!

Даниел
31-07-08, 02:06
Не можеше Грујо да се помири со фактот дека градоначалник од СДСМ го направил ова дело (па уште му успеало тоа без општината да потроши пари)!

http://www.strumica.gov.mk/pictures/u_pazar3.jpg

http://www.strumica.gov.mk/pictures/u_pazar2.jpg
Ej i gore ima parking a-pod krov:)???? Abe ova e stvarno EXKLUZIVEN OBJEKT!!! Od vmro dpmne ne se sposobni da izgradat vakov objekt, zatoasto parite ,poprvo, bi gi iskrale, nemozat da oddoleat na pari!!!! I, sea SO SILA ke iznaogjaat pricini da go uapsat, abe bog da cuva i da brani, neznam za drugite ama kasj mene procesot na vmromanizacija nema da im uspee ,dodeka ima kapka krv vo mene!!!!

SuicideMessiah
31-07-08, 02:07
п.с. Сега очекувам да дојде трендафил и да ме потсети дека судиите биле бирани во време на СДСМ!:)

Ne ama nacka sekako ke te potseti deka sudiite bile od vremeto na SDSM i ostanalo taka nepromeneto :hihihihi:

acko
31-07-08, 02:33
Pa toj latas e opinok neviden!!!! Toj nasol da komentira fizicki izgled???!!! Go slusna li na ekskluziv koga go prasaa sto pravis vo slobodno vreme? I toj im odgovara sedam ili e*am, pa toj e seljak neviden, bez stil, bez.....abe vmrovec!!!!!

каков вмровец... што збориш бе...

еј не го навредувај светото име и нивните припадници...

Латас не е вмровец... веќе ако мора да биде нешто тој може да е социјалист... мислам за тоа се смета... не ги мешај работите...

Даниел
31-07-08, 02:52
каков вмровец... што збориш бе...

еј не го навредувај светото име и нивните припадници...

Латас не е вмровец... веќе ако мора да биде нешто тој може да е социјалист... мислам за тоа се смета... не ги мешај работите...
Latas ne e vmrovec?????? Tebe nesto ti e izmesano ne na mene!!! Toj javno kaza deka e ofarban pomarandzesto!!!! Inaku ne gi ni sporeduvaj denesnite vmrovci, so onie od minatoto -razlikata e OGROMNA!!!!!

SuicideMessiah
31-07-08, 03:20
каков вмровец... што збориш бе...

еј не го навредувај светото име и нивните припадници...

Латас не е вмровец... веќе ако мора да биде нешто тој може да е социјалист... мислам за тоа се смета... не ги мешај работите...

Latas e pogolem DPMNOVEC i od naci :o Ama i poglup

acko
31-07-08, 03:43
Latas ne e vmrovec?????? Tebe nesto ti e izmesano ne na mene!!! Toj javno kaza deka e ofarban pomarandzesto!!!! Inaku ne gi ni sporeduvaj denesnite vmrovci, so onie od minatoto -razlikata e OGROMNA!!!!!

портакалови се многу, ама вмровци не се...

NoName
31-07-08, 04:24
ахххх латас ако не е VMROVEC .... незнам кој може да е

N.C.D.
31-07-08, 08:37
Latas e predsedatel na VMRO-Valjevo!

Ченто
31-07-08, 10:10
СДСМ почна од Битола

Социјалдемократскиот сојуз ќе шета од град во град и таму каде што ќе констатира злоупотреби на службена должност, ќе поднесува кривични пријави за градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ. Вчера, при посетата на Битола, СДСМ до Обвинителството поднесе кривична пријава за градоначалникот Владимир Талески за шест дела за злоупотреба на службената функција со нераспишување тендери.

N.C.D.
31-07-08, 10:44
Me interesira dali sega ovie svedocive sto lazele za zemjisteto koe e eksproprirano i denacionalizirano i posle toa debelo plateno plateno ke odgovaraat.Za lazno svedocenje,osobeno za slucaj koga nekoj nevin ke bide staven vo pritvor laznive svedoci treba da zavrsat vo zatvor edno 5 godini pa na nikoj da ne mu tekne lazno da svedoci.
Im preporacuvam na SDSM pod itno da im stegnat krivicna prijava za lazno svedocenje.

трендафил
31-07-08, 11:31
СДСМ почна од Битола

Социјалдемократскиот сојуз ќе шета од град во град и таму каде што ќе констатира злоупотреби на службена должност, ќе поднесува кривични пријави за градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ. Вчера, при посетата на Битола, СДСМ до Обвинителството поднесе кривична пријава за градоначалникот Владимир Талески за шест дела за злоупотреба на службената функција со нераспишување тендери.
И каде е сега тука презумцијата на невиност. Ако една партија или Макрадули како приватно лице јавно обвини некого. А после кога ќе го повикаат на суд за клевета се крие зад пратеничкиот имунитет.
Да се вратам на темава. Обвинението во име на државата го има дадено обвинителството. Не се работи за приватна тужба на оштетените во врска со денационализацијата. Изјавите на адвокатите на обвинетиот ги зимам со резерва. Да потсетиме и дека адвокатот на обвинетата за шверц со кокаин тврдеше дека неговата клиентка е невина. Сите адвокати така тврдат за своите клиенти.
Што се однесува до наградата на Заев, Советот на Европа и УСАИД само го имаат формуирано фондот. Одлуката ја донесе ЗЕЛС во кој до скоро мнозинство сочинуваа СДСМ со приврзоците и ДУИ. Можеби тоа е единствената причина што само еден градоначалник од власта добил награда.
Јас ќе ви дадам еден податок. Приватната фирма што доби можност на државно земјиште да го изгради Глобал има профит од скоро 8 милиона евра. Колку доби општина Струмица? Ако ги исклучиме комуналиите кои ќе требаше да се платат и ако земјиштето беше на инвеститорот.
Кој друг со исклучок на СДСМ, ЛДП и НСДП протестира против апсењето на Заев? И тие што можат да имаат проблеми ако не протестираат. Јас не исклучувам и можност Заев да не е виновен. Но тоа може да го каже само судот. Никој друг.

N.C.D.
31-07-08, 11:43
Celata investicija vo "Global" kosta 10 milioni evra.Za toa smesno i nelogicno e deka nekoj ukral 8 milioni evra.No toa se nebulozite na VMRO vo koj sekojdnevno tone.
Inaku na protestite ne se samo vrabotenite vo javnite pretprijatija vo Strumica koj se vo nadleznost na vladata na Makedonija bidejki gruevski naredil da se isteraat od rabota site sto ke idat na protesti.
Gi aktivirale site spiuni i kameri za video nadzor,montirale novi kameri se so cel da gi identifikuvaat tie sto protestiraat.
I pokraj toa narodot sekoj den se pomalku se plasi i pomasovno protestira.
kako sto ke se siri protestot taka gruevski ke bide se pouplasen ,zasto ne e daleku denot koga ke dojde buldozerot i pred vratat na vladata kako sto dojde onoj buldozer po Milosevic vo srpskiot parlament.
Posle ke bide izvinete ne mislev taka ama kasno ke bide.Vazno e deka buldozerot e zapalen i poleka pocnuva da vozi.

трендафил
31-07-08, 12:21
Точно е дека целата инвестиција чини 10 милиона евра. И дека изградениот објект вреди двојно повеќе. Деловните објекти се продадени. Пазарот сега е сопственост на комуналното претпријатие во Струмица, а државата, на чие земјиште е изграден објектот нема ништо.
Ако Трифун Костовски по моделот на Заев дозволи на тревникот помеѓу плоштадот Македонија и зградите на ЕСМ и Телеком (западната страна од плоштадот) некој да направи трговски центар под условите под кои е граден Глобал во Струмица, мислам дека прв Макрадули (како обвинител на СДСМ) ќе го обвини за криминал. И да повторам. За нагадата на Заев не одлучувале странци, туку Андреј Петров и Невзат Бејта со сопартијците.

SuicideMessiah
31-07-08, 14:00
Точно е дека целата инвестиција чини 10 милиона евра. И дека изградениот објект вреди двојно повеќе. Деловните објекти се продадени. Пазарот сега е сопственост на комуналното претпријатие во Струмица, а државата, на чие земјиште е изграден објектот нема ништо.
Ако Трифун Костовски по моделот на Заев дозволи на тревникот помеѓу плоштадот Македонија и зградите на ЕСМ и Телеком (западната страна од плоштадот) некој да направи трговски центар под условите под кои е граден Глобал во Струмица, мислам дека прв Макрадули (како обвинител на СДСМ) ќе го обвини за криминал. И да повторам. За нагадата на Заев не одлучувале странци, туку Андреј Петров и Невзат Бејта со сопартијците.

Ne tresi gluposti Branko bese toj odlucuvase toj e kriv...:pagam od smea: Da ne bese Branko ... Zaev nemase da go izgradi Global....inaku Zaev e najgolemiot kriminalec vo drzavava i Makedonija e spasena...a Amdi Bajram i kompanija se najpostenite sho bile nekogas na vlast....novi lica nova prerodba i prodolzuva nadgradena i proshirena....eeeeeeeeeeeee.....ako ova sho go napisav e necija vistina...togas te zhalam ochigledno...kako prvo ova pogore sho go napishav nema smisla samo po sebe...teorija ama bash nikakva nema a ne pak neshto vistina da izleglo....Ama znam jas vo toa portokalovata tetratka se pishuva kako ja prosiruvate toa programata vasa glupa...ama eden den ke vi dojdi na glaa pa togas da te vidam ... prvo kako prvo site privrzanici na SDSM gi narekuvashe teroristi za koalicija so DUI, posle pak cel SDSM go terorizirase so drugarti nacionalist so zbor predavnik kako imeto sme sakale da go prodaeme iako tvojot omilen premier Grujo go napraj vo Bukurest...Potoa narodot gi bira da go reshat sporot so Grcija i da se pregovara i donese solidno reshenie za nas a toj sho praj glupakot Grujo organizira referendumi i bega od odgovornosta ama ajde ova vekje premina skroz vo off topic pa da se vratime na Zaev...sho se odnesuva do nego nemashe koj drug da mu padni vo senka pa si pocna so spektakularnite apsenja i politichki revanshizam...Ako e taka kako sho lupash ti prvo neka go pikni mojov ovde vo pritvor posho ima dokazi eden kup za gradbi na nedozvolivo zemjiste...ama kadar e od DPMNE em toa ovaj ovde vo Prilep ne samo sho obogatuva drugi preku nash dzeb tuku plusa katni garazhi i spomenici kaj sho stvarno ne mu e mestoto niti pak nekogas trebalo da ima ... Ama kako i da e plukash po se ona dobro sho e i pokraj site dokazi za Zaev uporno se glupirash i bladash neshto sho nema blage veze...kako prvo preku 5pati jas ili Strelec ti gi postiravme dokazite na Zaev za sho i kako bil pritvoren a ti uporno nekoja tvoja pravda teras so ja nema ni vo zakon ni vo ustav...znaci partiska :ne ne:

Ченто
31-07-08, 14:02
Celata investicija vo "Global" kosta 10 milioni evra.Za toa smesno i nelogicno e deka nekoj ukral 8 milioni evra.
Не е проблемот во 8-те или во 10-те милиони... И на Грујо му е јасно дека Заев нема ниту земено пари за тој објект, ниту потрошено пари од буџетот на општината... Направен е објект на локација која што, според кажувањата на Струмичани, била дива депонија и од која што се ширела лоша реа низ целиот град... Од тој објект нема никој зијан... Инвеститорот во ќар, земјоделците кои што ги продаваат своите земјоделски производи во ќар, а најголем ќар се разбира дека имаат граѓаните на Струмица...
Гревот на Заев бил за две работи... Прво е тоа што 'градоначалник на СДСМ направил импозантен објект' (такво нешто е недозволено во “правна држава“), а вториот грев е тоа што на свеченото отворање на објектот лентата ја пресекол Бранко Црвенковски!? Е тука е направена непоправлива штета... Значи, освен Груевски, никој друг не видел зијан од тој објект!

SuicideMessiah
31-07-08, 14:11
Не е проблемот во 8-те или во 10-те милиони... И на Грујо му е јасно дека Заев нема ниту земено пари за тој објект, ниту потрошено пари од буџетот на општината... Направен е објект на локација која што, според кажувањата на Струмичани, била дива депонија и од која што се ширела лоша реа низ целиот град... Од тој објект нема никој зијан... Инвеститорот во ќар, земјоделците кои што ги продаваат своите земјоделски производи во ќар, а најголем ќар се разбира дека имаат граѓаните на Струмица...
Гревот на Заев бил за две работи... Прво е тоа што 'градоначалник на СДСМ направил импозантен објект' (такво нешто е недозволено во “правна држава“), а вториот грев е тоа што на свеченото отворање на објектот лентата ја пресекол Бранко Црвенковски!? Е тука е направена непоправлива штета... Значи, освен Груевски, никој друг не видел зијан од тој објект!

:pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea:

N.C.D.
31-07-08, 14:12
Ne tresi gluposti Branko bese toj odlucuvase toj e kriv...:pagam od smea: Da ne bese Branko ... Zaev nemase da go izgradi Global....inaku Zaev e najgolemiot kriminalec vo drzavava i Makedonija e spasena...a Amdi Bajram i kompanija se najpostenite sho bile nekogas na vlast....novi lica nova prerodba i prodolzuva nadgradena i proshirena....eeeeeeeeeeeee.....ako ova sho go napisav e necija vistina...togas te zhalam ochigledno...kako prvo ova pogore sho go napishav nema smisla samo po sebe...teorija ama bash nikakva nema a ne pak neshto vistina da izleglo....Ama znam jas vo toa portokalovata tetratka se pishuva kako ja prosiruvate toa programata vasa glupa...ama eden den ke vi dojdi na glaa pa togas da te vidam ... prvo kako prvo site privrzanici na SDSM gi narekuvashe teroristi za koalicija so DUI, posle pak cel SDSM go terorizirase so drugarti nacionalist so zbor predavnik kako imeto sme sakale da go prodaeme iako tvojot omilen premier Grujo go napraj vo Bukurest...Potoa narodot gi bira da go reshat sporot so Grcija i da se pregovara i donese solidno reshenie za nas a toj sho praj glupakot Grujo organizira referendumi i bega od odgovornosta ama ajde ova vekje premina skroz vo off topic pa da se vratime na Zaev...sho se odnesuva do nego nemashe koj drug da mu padni vo senka pa si pocna so spektakularnite apsenja i politichki revanshizam...Ako e taka kako sho lupash ti prvo neka go pikni mojov ovde vo pritvor posho ima dokazi eden kup za gradbi na nedozvolivo zemjiste...ama kadar e od DPMNE em toa ovaj ovde vo Prilep ne samo sho obogatuva drugi preku nash dzeb tuku plusa katni garazhi i spomenici kaj sho stvarno ne mu e mestoto niti pak nekogas trebalo da ima ... Ama kako i da e plukash po se ona dobro sho e i pokraj site dokazi za Zaev uporno se glupirash i bladash neshto sho nema blage veze...kako prvo preku 5pati jas ili Strelec ti gi postiravme dokazite na Zaev za sho i kako bil pritvoren a ti uporno nekoja tvoja pravda teras so ja nema ni vo zakon ni vo ustav...znaci partiska :ne ne:
Respekt

SuicideMessiah
31-07-08, 14:24
Respekt

Daj bozhe da sum vo krivo za imeto deka Grujo go prodal ama taka e...ne samo sho ima dokazi tuku povekje od toa...a za Zaev jasno e deka Grujo ne frlil ni denar za Global niti pa tie 8mill ili 10mill eura se ispumpani vo necij dzeb :ne ne:

N.C.D.
31-07-08, 14:33
Daj bozhe da sum vo krivo za imeto deka Grujo go prodal ama taka e...ne samo sho ima dokazi tuku povekje od toa...a za Zaev jasno e deka Grujo ne frlil ni denar za Global niti pa tie 8mill ili 10mill eura se ispumpani vo necij dzeb :ne ne:

Doprva ke bideme svedoci na portokalovite manipulacii i lagi.
Dobro e sto se poveke ne ima sto go razotkrivame izmanikot gruevski.
Vaka bilo mi kazuvaat poranesni ucesnici na forumi ,kako sega ovde,koga na forumive se dignal glas protiv VMRO od vistinski luge a ne lazni vmrovski patrioti, pocanal padot na VMRO vo 2001 godina.
Definitivno sekoj den se sme pojaki.
Bravo,trgna rabotata,tesko deka gruevski ke izdrzi edna cela godina.

SuicideMessiah
31-07-08, 14:35
Doprva ke bideme svedoci na portokalovite manipulacii i lagi.
Dobro e sto se poveke ne ima sto go razotkrivame izmanikot gruevski.
Vaka bilo mi kazuvaat poranesni ucesnici na forumi ,kako sega ovde,koga na forumive se dignal glas protiv VMRO od vistinski luge a ne lazni vmrovski patrioti, pocanal padot na VMRO vo 2001 godina.
Definitivno sekoj den se sme pojaki.
Bravo,trgna rabotata,tesko deka gruevski ke izdrzi edna cela godina.

Jas vikam kolku povekje ke izdrzhi tolku pojak porazot ke mu bide...kako shto izdrzuva povekje Gruevski se tolku pogolemi se nezadovolnite i koga da e eden den ke mu dojde preku glava i e mozhna varijantata sho ja spomna ne Buldozerot tuku cela mashinerija od gradezhni vozila :aplauz:

N.C.D.
31-07-08, 14:43
Bidejki gruevski e bivso bokserce znae deka vo ring pred da te nokautiraat te tepaat kako vol u kupus i posledniot udar ti go zadavaat so nokaut i go brses podot.
I posle so godpod ke pravis muabet.

SuicideMessiah
31-07-08, 14:52
Bidejki gruevski e bivso bokserce znae deka vo ring pred da te nokautiraat te tepaat kako vol u kupus i posledniot udar ti go zadavaat so nokaut i go brses podot.
I posle so godpod ke pravis muabet.

Sramota za Boksot ako e ovoj Bokser...nemase da si dozvoli Bakojani da go nokautira so vetoto :pagam od smea:

Зарија
31-07-08, 15:51
Адвокатите понудиле кауција од 30 милиони денари (целиот недвижен имот што го имаат обвинетите). Инаку, и денес изјавите на сведоците одат во прилог на обвинетите - дека нема кривично дело.

SuicideMessiah
31-07-08, 16:15
Адвокатите понудиле кауција од 30 милиони денари (целиот недвижен имот што го имаат обвинетите). Инаку, и денес изјавите на сведоците одат во прилог на обвинетите - дека нема кривично дело.

Sega se ocekuva da zavrsi procesot okolu Zaev i da se znae ... znaci ako izleze na sloboda ke bide ispravna odlukata a ako ne poradi faktot deka nema dokazi ama bash nikakvi deka pritvorenite storile nekoja zloupotreba ke bide jasno deka vlasta se revanshira politichki so pritvoranje na nevini od opozicijata...A tek potoa koga ke go pustat Zaev i ke zavrsi negoviot proces togas ke pochne pokrenuvanje na tuzhba protiv lazno svedocenje bez dokazi i da se nadevame deka krivcite ke si snosat posledica koja ja zasluzile spored zakon i ustav :hoho:

Ченто
31-07-08, 17:11
Заев не сака аболиција, но не ја исклучува

Заев не сака аболиција, зашто смета дека не направил никаков криминал и судски ќе го докаже тоа. Меѓутоа истовремено, не ја отфрла таквата опција понудена од Претседателот, доколку продолжел политичкиот прогон и судските игри против него.
Адвокатите ќе се обидат најпрво тој да се брани од слобода. Таквото барање веќе го поднесоа по завршениот распит и на денешните последни 5 сведоци. Сметаат дека гаранцијата во вредност од половина милион вера е доволна шестмината да излезат од ќелиите во Шутка.
„Гаранцијата ја понудивме со целокупниот имот што го имаат обвинетите, тие ќе го дадат под хипотеки, за добивање пари и под залог во банки, за да можат да депонираат средства во судот“, изјави Љубомир Михајловски, адвокат.
Обвинителството се очекува деновиве да даде мислење за барањето Заев и соработниците да се бранат од слобода. Истражниот судија Седат Реџепагиќ, треба, но и не мора да постапи по мислењето од обвинителството. Тој ќе го има последниот збор.
Со истото барање, Заев и соработниците да се бранат од слобода, пред затворот во Скопје настапија и 33 невладини организации. Неуспешен беше нивниот обид да го достават до затворската управа. Повикаа на запирање на јавниот линч и на селективноста и политичките мотиви во судството.
„Ние од историјата сакаме да искорениме, да исправиме некои неправди, а сега, денес си го правиме на сопствениот народ, во сопствената земја, во сопствениот град, град којшто е признаен за европски град. Градоначалник кој е награден“, вели Софија Макинаџиева, Сојуз на граѓански сектор - Струмица.

Барањето за бранење од слобода, граѓанскиот сектор од Струмица го достави и до евроамбасадорот Ерван Фуере и до американската амбасада. За нивниот градоначалник поддршка бараа и од Скопјани пред основниот суд Скопје 1.

Ченто
31-07-08, 17:15
ОО НСДП Кавадарци загрижени од начинот на практикување на власта од страна на ВМРО-ДПМНЕ

“Изгледа господата од ВМРО-ДПМНЕ добивањето на апсолутната власт го поистоветуваат со политичкиот режим на владеење, апсолутистички и тоталитаристички. До овој заклучок се доаѓа по согледување на комплетниот систем што го применува власта: заплашување на граѓаните, оцрнување и етикирање на сите интелектуалци кои мислат спротивно од власта, а ги има во се поголем број, партизацијата на сите институции, а особено судската власт и полицијата која се води штабски од најтесното раководство од ВМРО-ДПМНЕ, па се до начинот на носење на законите во законодавниот дом“, велат од ОО НСДП Кавадарци.
Според партијaта, се помал е бројот на луѓе и во државата и во меѓународната заедница кои веруваат во борбата на власта против корупцијата и организираниот криминал.
Таквите апсења, велат од ОО НСДП Каварадци, притварања за дела за злоупотреба на службената должност, како што е последниот пример со притварањето на актуелниот градоначалник на Струмица, Зоран Заев се веќе одамна застарена пракса во развиените демократски земји.

Даниел
31-07-08, 20:06
Vidovte kakov drzavnicki poteg, od strana na nasiot Crvenkovski!!! Im go pokaza mestoto na VMROVCITE! No isto taka i na DPA i SDSM! Veruvajte deka stom branko gi zemal rabotite vo svoi race ke go resi problemot so bojkotot i Zaev!!! Vmrovci ve zaLam! Hihihi!

NACIONALIST
31-07-08, 20:33
Kriminalecot zaev ponudi 500 000 evra za da se brani od sloboda.
Masala od kade tie pari, sigurno se od gradonacalnickata plata.

SuicideMessiah
31-07-08, 20:46
Kriminalecot zaev ponudi 500 000 evra za da se brani od sloboda.
Masala od kade tie pari, sigurno se od gradonacalnickata plata.

Sigurno ne se od kalibarot na vladini reklami ili ograbeni od narodot...Pokraj ona chudo vo Strumica narecheno Global dobieno po megjunaroden tender i dobivanje parichni sredstva od stranski investitor ispravno da ostani nesto i za nego...;)

P.S. Centralnata vlast prema ustav i zakon nesmee da ima ni priblizen pristap do lokalniot budzet

Ченто
31-07-08, 20:49
Kriminalecot zaev ponudi 500 000 evra za da se brani od sloboda.
Masala od kade tie pari, sigurno se od gradonacalnickata plata.
Наци, не се тоа пари понудени од Заев, туку комплет од сите обвинети... И не се понудени пари, туку понуден е имотот кој што го поседуваат!

Тоа е исто како на пример да ја осудат мајка му на Грујо дека ја оштетила државата (со тоа што не абортирала кога била трудна со Грујо), па таа да понуди 4 стана како гаранција за да се брани од слобода... Иако е јасно дека становите немаше ни да ги има ако не беше Грујо!;)

Il Presidente
31-07-08, 20:52
Naci, od imotite, kako i so bankarski garancii za istite tie imoti.

****

SuicideMessiah
31-07-08, 21:12
Naci, od imotite, kako i so bankarski garancii za istite tie imoti.

****

:hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi: :hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi:

Даниел
31-07-08, 23:20
Kriminalecot zaev ponudi 500 000 evra za da se brani od sloboda.
Masala od kade tie pari, sigurno se od gradonacalnickata plata.
E ne, rabotel vo stranstvo!!!!!

Ченто
01-08-08, 03:58
Ерол Ризаов:
Ако навистина во прашање е политичка пресметка со жртвување на еден млад и успешен човек и ако затварањето на Заев е плод на омраза и суета, тогаш Македонија влегува во трагична фаза на своевидна диктатура каде што допрва ќе почнат страшните работи. А тоа би значело не само збогување со европеизацијата, туку многу извесно и со сопствената татковина, бидејќи тоа може да биде најава за длабока економска и политичка криза. Најмалку поради судбината на еден невин човек, туку поради примамливоста за злоупотреба на власта која од ден на ден прераснува во масовна практика.

N.C.D.
01-08-08, 08:39
Наци, не се тоа пари понудени од Заев, туку комплет од сите обвинети... И не се понудени пари, туку понуден е имотот кој што го поседуваат!

Тоа е исто како на пример да ја осудат мајка му на Грујо дека ја оштетила државата (со тоа што не абортирала кога била трудна со Грујо), па таа да понуди 4 стана како гаранција за да се брани од слобода... Иако е јасно дека становите немаше ни да ги има ако не беше Грујо!;)

Respekt,do nebo.....

Ченто
01-08-08, 11:55
Голем митинг во Струмица за ослободување на Заев

И јас сум Зоран Заев, упасете ме мене. Со оваа максима се завршуваше говорот на секој кој вчеравечер застана пред микрофонот на протестниот митинг во Струмица давајќи подршка за притворениот градоначалник Зоран Заев и петмината негови соработници.
Сограѓаните на Заев, од секоја бранша искажуваа грст зборови на подршка за градоначалникот, барајќи веднаш да биде ослободен од притвор.
На митингот пред неколку илјадната публика се обрати и лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска, оценувајки дека со овој митинг вчера од Струмица во Македонија се формира македонски фронт кој енергично застанува пред секој погрешен потег на власта нанесувајки неправда врз граѓаните како што е случајот со струмичкиот градоначалник и неговите соработници. Македонија нема да молчи и нема да седи дома, порача лидерката на СДСМ синоќа од митингот во Струмица, но енергично ќе се бори за исправање на секоја неправда.
Сите кои зборуваа од бината честопати беа прекинувани со френетични аплаузи и скандирање на името на Заев. Преполн со родителски чувства - таткото на градоначалникот Панче Заев остана без коментар. Протестниот митинг на кој присуствуваа неколку илјади граѓани на Струмица го организира тамошното Здружение на граѓани Правдина за праведните - подржувачи на градоначалникот Зоран Заев.

donaldinho
01-08-08, 15:33
Vo Hag vazi slednovo: "Nevin si se' dodeka ne se dokaze deka si Srbin"

Vo MKD "Nevin si se' dodeka ne se dokaze deka si od SDSM"

Зарија
01-08-08, 15:38
Обвинителството не ја прифаќа кауцијата. Шврговски денес цинично објасни дека кауцијата е безпредметна.

А на Бранко ќе му прават импичмент највероватно. Павле Трајанов збореше прееска на вести.

N.C.D.
01-08-08, 17:45
Vo Hag vazi slednovo: "Nevin si se' dodeka ne se dokaze deka si Srbin"

Vo MKD "Nevin si se' dodeka ne se dokaze deka si od SDSM"

:taka::taka::taka::taka::taka::taka::taka::taka::t aka::taka::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea:

NACIONALIST
01-08-08, 18:12
Vo ovoj mement e demantirana lagata sto ja izjavija advokatite na kriminalecot, deka nemaat primeno nikakov nadomestok za zemjisteto, znaci i ovaa GOLEMA LAGA KOMUNJARSKA propadna.

Зарија
01-08-08, 18:16
Vo ovoj mement e demantirana lagata sto ja izjavija advokatite na kriminalecot, deka nemaat primeno nikakov nadomestok za zemjisteto, znaci i ovaa GOLEMA LAGA KOMUNJARSKA propadna.

Како пропаднала? Им биле презентирани докази дека примиле отштета.

NACIONALIST
01-08-08, 18:20
Како пропаднала? Им биле презентирани докази дека примиле отштета.


Tie se lazni komunjarski dokazi, so tie dokazi mozat samo gazeto da si go izbrisat.

Зарија
01-08-08, 18:23
:hihihihi: :hihihihi: :hihihihi:

acko
01-08-08, 18:33
колку што разбрав, тие докази биле дадени на вештачење...

Зарија
01-08-08, 18:43
Хммм... има изјава од Реџепагиќ и не ми личеше дека има нешто незавршено во врска со доказите. Рече дека врз основа на доказите одбраната ќе бара бранење од слобода, а не верувам дека Реџепагиќ ќе го кажеше тоа без да спомне дека има и нешто што треба да се доразјасни.

Ќе видиме во понеделник. Тогаш треба да се дознае дали е одлучено да остане во притвор или не.

acko
01-08-08, 19:02
едно од семејствата, во своето псимо до медиумите реагираше на изјавите на адвакатот на Заев... напишале дека доказите биле дадени на вештачење... е сега колку е точно тоа ќе видиме....

а, Шврговски вели дека обвинителството не може да ја прифати кауција, затоа што ја немале таа можност, бидејќи притворот бил одреден поради можноста да влиае над сведоците, а со пари не можело да се гарантира дека нема да вршат притисок над сведоците...

Зарија
01-08-08, 19:13
А адвокатите па викаат дека сведоците се веќе испрашани. Нема веќе за што да им се влијае.

Даниел
01-08-08, 22:47
Se e kristalno jasno go drzat covekot vo pritvor se so cel da mu se "osvetat" sto e del od rakovodstvoto na SDSM! Sakaat da go sprecat negovoto naznacuvanje za pretsedatel na istata!!! Ama nema da im uspee, narodot pocnuva da se budi od svojot son!!! OVA E SRAMOTA ZA EDNA DEMOKRATIJA!!!!

Marko_Polog
02-08-08, 02:44
http://worldcaching.com/catalog/images/whistles%20ws.jpg

Филип II
02-08-08, 05:21
http://www.mhie.com/images/air_conditioning/bulgaria_flag.jpg http://www.theorator.com/images/bulgaria_flag.gif http://www.penreader.com/images/bulgaria_flag.gif http://www.genesysrack.com.tw/images/bulgaria-flag.gif http://www.private-guides.com/newcountry/bulgaria/images/flag_of_bulgaria.jpg http://www.imedproperties.com/images/BulgariaFlag.gif

Зарија
02-08-08, 13:41
http://i161.photobucket.com/albums/t238/Lee_Jordan/house%20things/Kitchenware/cookware.jpg

Даниел
02-08-08, 14:00
http://cache.daylife.com/imageserve/0d4m6tn87s6V7/340x.jpg
OBRNETE VNIMANIE KAKO E OBLECEN!!! OBRNETE VNIMANIE NA DOLZINATA NA RAKAVITE I PANTALONITE!!!!! OD OVOJ SE BIDUVA, AMA LIDER NEEEEE!!!!!!!

SuicideMessiah
02-08-08, 14:29
http://i161.photobucket.com/albums/t238/Lee_Jordan/house%20things/Kitchenware/cookware.jpg

:pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea:

Филип II
02-08-08, 16:26
Zaev (zaedno so sorabotnicite) osloboden od pritvor so ukaz na pretsedatelot Crvenkovski.

NetPress

SuicideMessiah
02-08-08, 17:43
Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски потпиша аболиција за ослободувањето на Струмичкиот Градоначалник Зоран Заев по вчерашната изјава на јавниот обвинител Швргоски а таа гласи дека Зоран Заев нема да се брани од слобода поради тоа да не влијаел на сведоците иако тие се испрашани. Одлуката за аболиција на Зоран Заев стапува во сила веднаш по самото потпишување на претседателот на државата, што значи дека Зоран Заев и притворените би требало да бидат ослободени од притвор најкасно до понеделник и воедно истата постапка против Зоран Заев завршува тука и нема да се отвори уште еднаш...Епа пукнете бре портокалови нема да праите што ќе ви текне :gushka:

П.С. Се знае кој ја води државата и кој е претседател!!!

Даниел
02-08-08, 17:57
Povtorno pobedi pravdata! Za zal pretsedatelot morase da pomiluva covek koj ne bese vinoven po obvinenieto, megutoa vmro-bugaromne se obidoa da go lincuvaat samo zatoasto e blen na MAKEDONSKIOT SDSM!

SuicideMessiah
02-08-08, 18:00
http://worldcaching.com/catalog/images/whistles%20ws.jpg

Ке си го пикните сеа тоа притворот и тие свирчињата кај што не сте пробале досеа :hihihihi:

Даниел
02-08-08, 18:05
Ke puknat sega privrzanicite na pinoce!!! Oni si mislea deka ke praat sto sakaat! DA ZIVEE BRANKO CRVENKOVSKI-EDINSTVENIOT MAKEDONEC VO RAKOVODSTVOTO NA MKD!

Зарија
02-08-08, 18:15
ДПМНЕ најавиле прес конференција за во 21:00 и рекле дека аболицијата е еднаква на државен удар!? Од кај државен удар кога му е уставно право тоа...
Мислам дека Бранко знаел дека работата за импичмент е средена и дека ќе нема после можност за аболиција ако го осудат и затоа побрза. Штом овие најавиле дека е тоа државен удар ("државен удар" е добра причина за импичмент), тогаш сигурно ќе прават импичмент. Друга работа е што искористување уставно право не е државен удар. :D

Изгледа пак ги прејде. :)

SuicideMessiah
02-08-08, 19:28
Ke puknat sega privrzanicite na pinoce!!! Oni si mislea deka ke praat sto sakaat! DA ZIVEE BRANKO CRVENKOVSKI-EDINSTVENIOT MAKEDONEC VO RAKOVODSTVOTO NA MKD!

Не е единствен ама е единствен со таков капацитет и кадарност :taka:

SuicideMessiah
02-08-08, 19:34
Изгледа пак ги прејде. :)

Има ли поглупо суштество од ДПМНОВЕЦ...плус згора на тоа што ги прејдол не му е првпат :pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea::pagam od smea:

Филип II
02-08-08, 20:03
Pazi sega situacija. Pinoche reshi da go apsi Zaev, ama za da izgleda deka nema selektivnost, go uapsija i Lambe Arnaudov. Arno ama, Branko go pomiluva Zaev i sega suma-sumarum, vo zatvor kje skapuva samo Lambe (komshijata na Pinoche).

Nego, da ne gi videl nekoj svirchinjata od Marko? Lambe gi narachal so DHL da mu gi pratat.

Marko_Polog
02-08-08, 23:21
http://cache.daylife.com/imageserve/0d4m6tn87s6V7/340x.jpg
OBRNETE VNIMANIE KAKO E OBLECEN!!! OBRNETE VNIMANIE NA DOLZINATA NA RAKAVITE I PANTALONITE!!!!! OD OVOJ SE BIDUVA, AMA LIDER NEEEEE!!!!!!!

Tolku vnimanie kako mazh e oblechen se ochekuva od onie koi kradat kolbasi so gazot :hoho:

Филип II
02-08-08, 23:26
Ne treba da se obrnuva MNOGU vnimanie. Jas koga ja vidov slikata, prvo shto mi padna vo ochi e paljachoto Pinoche koj shto e oblechen i koj shto chekori kako selsko dete koga prv pat kje go oblechat vo kostum za da odi vo gradot na svadba. A kostumot mu e kako da go pushtile na vrienje vo mashina.

NACIONALIST
02-08-08, 23:57
Hi hi hi!!!! BLAZE VAM NA PAMETOT STO GO IMATE, STO UBAVI DISKUSII SI VODITE, TESKO NA VAS, ZATOA STE SI KADE STO VI E MESTOTO.

Филип II
03-08-08, 00:01
ZATOA STE SI KADE STO VI E MESTOTO.
Taka e.
Lambe e pozadi reshetki, a Zaev e na sloboda.
Vo pravo si deka sekoj e tamu kade shto mu e mestoto.

NACIONALIST
03-08-08, 00:03
Poleka ne trcaj, koga Srankovic ke se najdi zad resetki, koj togas nego ke go abolicira.

Филип II
03-08-08, 00:13
Ti zhelboteka igrash?
Shto kje bide vo idnina, mozheme samo da nagagjame. Bitno e SEGA shto se sluchuva. A sega se sluchuva toa shto Lambe e POZADI RESHETKI, a Zaev e sloboden kako ptica.

Lambe
http://www.carangel.org/images/car_donations_thumb_prison0.jpg

Zaev
http://www.directorypets.com/images/bird.jpg

NACIONALIST
03-08-08, 00:15
Ti zhelboteka igrash?
Shto kje bide vo idnina, mozheme samo da nagagjame. Bitno e SEGA shto se sluchuva. A sega se sluchuva toa shto Lambe e POZADI RESHETKI, a Zaev e sloboden kako ptica.

Lambe
http://www.carangel.org/images/car_donations_thumb_prison0.jpg

Zaev
http://www.directorypets.com/images/bird.jpg


Da receme sega za sega e taka

SuicideMessiah
03-08-08, 00:43
Da receme sega za sega e taka

А и понатаму :p

acko
03-08-08, 00:45
ДПМНЕ најавиле прес конференција за во 21:00 и рекле дека аболицијата е еднаква на државен удар!? Од кај државен удар кога му е уставно право тоа...
Мислам дека Бранко знаел дека работата за импичмент е средена и дека ќе нема после можност за аболиција ако го осудат и затоа побрза. Штом овие најавиле дека е тоа државен удар ("државен удар" е добра причина за импичмент), тогаш сигурно ќе прават импичмент. Друга работа е што искористување уставно право не е државен удар. :D

Изгледа пак ги прејде. :)

Зарија и тебе те фатила еуфорија изглда!?:)

не е финтава кој е поголем курназ, не е ова улична зафрканција, па да се натпреваруваат кој кого ќе заебе.

значи, ако си во врвот на СДСМ нема да ти се суди, туку е претседателот да те спаси. сега сите сосема со право можат да зборат дека Заев е криминалец. добро, сега вие ќе велите дека тој сакал да му се суди, ама демек од грижа за другите ја прифатил понудената аболиција. но, тоа се приказни за мали деца. иако ми беше симпатичен и почнав да застанувам на негова(Заев) страна, после вакво нешто ги изгуби моите симпатии...

Ченто
03-08-08, 00:52
не е финтава кој е поголем курназ, не е ова улична зафрканција...
Секој ќе ги толкува како што сака сите работи што се случуваат деновиве... Но, факт е дека Бранко Црвенковски игра според уставот и законите, а ДПМНЕ го прекрши Уставот со вчерашното прегласување на законите!

Што се однесува до Заев, на некој што ги мрази СДСМ не му треба многу за да ги изгуби симпатиите што ги имал кон Заев... Многу лесно е да се најде повод за такво нешто... Ама, наместо да гледаме од призма на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ, не е на одмет да погледнеме од позиција на Заев како се одвиваа настаните во државава... Ни крив ни должен (најверојатно), стана жртва на безобѕирната политика на власта... И зошто да мора да биде принципиелен? Евентуалната борба против Владата на РМ (потпомогната од јавниот обвинител и од партизираниот суд) можеше многу лесно да ја изгуби БЕЗ ОГЛЕД ДАЛИ Е ВИНОВЕН... Бранко Црвенковски направи многу помала штета од таа што веројатно ќе се случеше!

Зарија
03-08-08, 01:00
Зарија и тебе те фатила еуфорија изглда!?:)

не е финтава кој е поголем курназ, не е ова улична зафрканција, па да се натпреваруваат кој кого ќе заебе.

значи, ако си во врвот на СДСМ нема да ти се суди, туку е претседателот да те спаси. сега сите сосема со право можат да зборат дека Заев е криминалец. добро, сега вие ќе велите дека тој сакал да му се суди, ама демек од грижа за другите ја прифатил понудената аболиција. но, тоа се приказни за мали деца. иако ми беше симпатичен и почнав да застанувам на негова(Заев) страна, после вакво нешто ги изгуби моите симпатии...

Зашто еуфорија? Само ми е интересно што секогаш успевал да ги надмудри. Ги збеснувал од секогаш... :hoho:

Да се разбереме - Заев беше и е сеуште невин. Мислам дека му даде аболиција зашто немаше понатака да има можност за тоа (уште вчера Трајанов најави импичмент), а 100% ќе најдеа начин да го осудат - знаеме дека целата власт беше сконцентрирана на неговото притварање.

Не знам зашто се крева сега толкава паника кога и на Доста и' дадоа аболиција па никому ништо, дури и функција има.

SuicideMessiah
03-08-08, 01:06
Зашто еуфорија? Само ми е интересно што секогаш успевал да ги надмудри. Ги збеснувал од секогаш... :hoho:

Да се разбереме - Заев беше и е сеуште невин. Мислам дека му даде аболиција зашто немаше понатака да има можност за тоа (уште вчера Трајанов најави импичмент), а 100% ќе најдеа начин да го осудат - знаеме дека целата власт беше сконцентрирана на неговото притварање.

Не знам зашто се крева сега толкава паника кога и на Доста и' дадоа аболиција па никому ништо, дури и функција има.

End Of The Story...За да ги надмудри не му треба многу...самите си паѓаат во дупките што ги копаат ... како на пример ископаа дупка за Заев а падна Ламбе и цело нивно портокалово собрание на случајот со законите...тоа ти е претседател ЗВЕР во буквална смисла...еден куршум 65 и кусур зајаци :hihihihi:

Зарија
03-08-08, 01:24
Заев се откажа и од пратеничко место. Ако украл 8 милиони сигурно не е луд да се откаже од имунитет.

acko
03-08-08, 01:30
Што се однесува до Заев, на некој што ги мрази СДСМ не му треба многу за да ги изгуби симпатиите што ги имал кон Заев... Многу лесно е да се најде повод за такво нешто... Ама, наместо да гледаме од призма на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ, не е на одмет да погледнеме од позиција на Заев како се одвиваа настаните во државава... Ни крив ни должен (најверојатно), стана жртва на безобѕирната политика на власта... И зошто да мора да биде принципиелен? Евентуалната борба против Владата на РМ (потпомогната од јавниот обвинител и од партизираниот суд) можеше многу лесно да ја изгуби БЕЗ ОГЛЕД ДАЛИ Е ВИНОВЕН... Бранко Црвенковски направи многу помала штета од таа што веројатно ќе се случеше!

ама Стрелец, се ова што си го напишал стои, доколку тој е невин! а, кој на мене ми гарантира дека е така? имало до сега случај во Македонија, да се суди некој политичар, а тоа да не ни се претстави како политичка местенка (нормално од страна на тужените, а подоцна некои и осудени)? сигурен сум дека немало...

Зашто еуфорија? Само ми е интересно што секогаш успевал да ги надмудри. Ги збеснувал од секогаш...

треба да видиме прво која е играта и до кога трае, па тогаш дури да прогласуваме победници...

Да се разбереме - Заев беше и е сеуште невин.

на ваков начин можеше и Ламбе да биде невин!


Не знам зашто се крева сега толкава паника кога и на Доста и' дадоа аболиција па никому ништо, дури и функција има.

ако не ти текнува, провери што се зборуваше тогаш и колку Бранко го критикуваше таквиот потег... но, изгледа кај нас се се сведува на тоа дека ’за една иста работа, нашиот е добар, а нивниот е лош’...

и не ми е јасно зошто се чудиш за тоа што се кравало толку паника... за што да ни збпруваат медиумите, ако не за ова, во секоја нормална држава, вакво нешто би било ударна вест, па би се правеле специјални емисии... тоа е нормално, а не чудно... мене ми е чудно како ваков потег можете да го сметате за нешто нормално и да барате да не се крева паника...

Зарија
03-08-08, 01:32
Тоа е уставно право, затоа не гледам што толку се паничат од ДПМНЕ, државен удар викаат дека било. А кога целиот град си го сака градоначалникот назад богами и оправдано е.

SuicideMessiah
03-08-08, 01:35
ама Стрелец, се ова што си го напишал стои, доколку тој е невин! а, кој на мене ми гарантира дека е така? имало до сега случај во Македонија, да се суди некој политичар, а тоа да не ни се претстави како политичка местенка (нормално од страна на тужените, а подоцна некои и осудени)? сигурен сум дека немало...треба да видиме прво која е играта и до кога трае, па тогаш дури да прогласуваме победници...на ваков начин можеше и Ламбе да биде невин!


ако не ти текнува, провери што се зборуваше тогаш и колку Бранко го критикуваше таквиот потег... но, изгледа кај нас се се сведува на тоа дека ’за една иста работа, нашиот е добар, а нивниот е лош’...

и не ми е јасно зошто се чудиш за тоа што се кравало толку паника... за што да ни збпруваат медиумите, ако не за ова, во секоја нормална држава, вакво нешто би било ударна вест, па би се правеле специјални емисии... тоа е нормално, а не чудно... мене ми е чудно како ваков потег можете да го сметате за нешто нормално и да барате да не се крева паника...


Едноставно...против Ламбе и Доста имаа докази и завршија како што завршија а против Заев ниту по еден основ не докажаа дека е виновен а чекаше партиска пресуда т.е. робија а што се однесува до медиумите сите се комуњарски списанија и дневни тиражи ама затоа пак Вечер е патриотски и добар говореќји според ДПМНЕ :)

SuicideMessiah
03-08-08, 01:37
Тоа е уставно право, затоа не гледам што толку се паничат од ДПМНЕ, државен удар викаат дека било. А кога целиот град си го сака градоначалникот назад богами и оправдано е.

Заборави да кажеш дека аболицијата не е државен удар туку уставно право на секој претседател...Ама кога го помилува Амди Бајрам не беше а требаше уште да лежи за украденото платно од текстилната фабрика Македонка во Штип од што на штипјани им се поматува кога ќе им текне на Амди Бајрам :D

acko
03-08-08, 01:47
Тоа е уставно право, затоа не гледам што толку се паничат од ДПМНЕ, државен удар викаат дека било. А кога целиот град си го сака градоначалникот назад богами и оправдано е.

ама уставните овластувања можат и да се злоупотребуваат, како што е работава во овој случај... јас зборам за политичка одговорнст...


Едноставно...против Ламбе и Доста имаа докази и завршија како што завршија а против Заев ниту по еден основ не докажаа дека е виновен а чекаше партиска пресуда т.е. робија а што се однесува до медиумите сите се комуњарски списанија и дневни тиражи ама затоа пак Вечер е патриотски и добар говореќји според ДПМНЕ

кој одлучува дали имало докази за Заев? јас и ти?

на Заев уште не почна ни да му се суди, а таму требаше да докажат дали е виновен...

а, во мојот пост не ги делев медиумите, туку велев дека е нормално тоа што го направи Бранко да биде ударна вест... а, тоа и се случува... сега друга е работа, кој како ќе извести...

SuicideMessiah
03-08-08, 02:06
ама уставните овластувања можат и да се злоупотребуваат, како што е работава во овој случај... јас зборам за политичка одговорнст...кој одлучува дали имало докази за Заев? јас и ти?

на Заев уште не почна ни да му се суди, а таму требаше да докажат дали е виновен...

а, во мојот пост не ги делев медиумите, туку велев дека е нормално тоа што го направи Бранко да биде ударна вест... а, тоа и се случува... сега друга е работа, кој како ќе извести...

Кога ДПМНЕ ги прегласува законите во еден ден двапати и покрај ветото на претседателот тогаш станува за прекршување на уставот и законите така да кога претседателот става вето на некој закон собранието треба да чека месеци до повторно разгледување на истиот или истите закони а не ден или часови...тоа е кога зборуваме за кршење на законите...а на Заев почнаа да му судат уште поодамна само што не си сакал да ја откриеш болната вистина...Плус колку пати треба да ти објаснам..се осеќјам како да се расправам со националист ...докази имаше и затоа не беше потребна мерката притвор воопшто...кога човек или одбраната нема доказ или обвинителството докази тогаш судијата одредува притвор но во овој случај е обратно...одбраната има еден куп силни докази дека обвинетиот е чист како солза а обвинителството нема ама ниту еден доказ кој укажува дека обвинетиот го сторил делото... а кога сведоците се ислушани а јавниот обвинител упорно сака да задржи некој поради влијание на сведоците отпаѓа од теорија...СВЕДОЦИТЕ СЕ ИСЛУШАНИ И НЕМА ПОТРЕБА ОД ЗАДРЖУВАЊЕ ОСВЕН АКО НЕКОЈ ДРУГ НЕ СУФЛИРА НА ДРЖАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ДА ОБВИНЕТИОТ ОСТАНИ ВО ПРИТВОР ПО СЕКОЈА ЦЕЛА ВИНОВЕН ИЛИ НЕ...СЕА ЈАСНО ТИ Е ЗОШТО И КАКО?

acko
03-08-08, 02:14
а на Заев почнаа да му судат уште поодамна само што не си сакал да ја откриеш болната вистина...
:pagam od smea::pagam od smea:

какви црни болни вистини кријам? што зборуваш?

Плус колку пати треба да ти објаснам..се осеќјам како да се расправам со националист ...докази имаше и затоа не беше потребна мерката притвор воопшто...кога човек или одбраната нема доказ или обвинителството докази тогаш судијата одредува притвор но во овој случај е обратно...одбраната има еден куп силни докази дека обвинетиот е чист како солза а обвинителството нема ама ниту еден доказ кој укажува дека обвинетиот го сторил делото... а кога сведоците се ислушани а јавниот обвинител упорно сака да задржи некој поради влијание на сведоците отпаѓа од теорија...СВЕДОЦИТЕ СЕ ИСЛУШАНИ И НЕМА ПОТРЕБА ОД ЗАДРЖУВАЊЕ ОСВЕН АКО НЕКОЈ ДРУГ НЕ СУФЛИРА НА ДРЖАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ДА ОБВИНЕТИОТ ОСТАНИ ВО ПРИТВОР ПО СЕКОЈА ЦЕЛА ВИНОВЕН ИЛИ НЕ...СЕА ЈАСНО ТИ Е ЗОШТО И КАКО?

ти изгледа не си разбрал... аболиција не е за да некој излезе и да се брани од слобода... со аболиција повеќе не може некој да биде обвинет за тоа дело... а вината за такво дело се докажува на Суд... што ми објаснуваш цело време дали требало да има притвор? за тоа сме дискутирале, ваму за друго станува збор...

SuicideMessiah
03-08-08, 04:00
Hi hi hi!!!! BLAZE VAM NA PAMETOT STO GO IMATE, STO UBAVI DISKUSII SI VODITE, TESKO NA VAS, ZATOA STE SI KADE STO VI E MESTOTO.

Твоиве се за во Мапет Шоу

http://www.youtube.com/watch?v=xvuIZIS-rUA&feature=related

:hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi: :hihihihi::hihihihi:

Ченто
03-08-08, 07:27
ама Стрелец, се ова што си го напишал стои, доколку тој е невин! а, кој на мене ми гарантира дека е така?
Да, вака никогаш нема да се стигне до вистината, ама се' се плашам дека до вистината немаше да се стигне и да се оставеше целата работа на судот... Инаку, имам впечаток дека овојпат на сите им е јасно дека ова со Заев беше 'класична политичка пресметка'... За разлика од тоа со Ламбе за кој што кај никого нема(ше) дилеми дека е виновен!

ако не ти текнува, провери што се зборуваше тогаш и колку Бранко го критикуваше таквиот потег...
Никој од СДСМ тогаш не рекол дека аболицијата за Доста била државен удар, никој не спомна импичмент за Борис Трајковски и никој не побара Доста да биде притворена (за да не го повтори делото)... Има голема разлика меѓу двата случаи!

ама уставните овластувања можат и да се злоупотребуваат, како што е работава во овој случај...
Подобро е да се злоупотребат уставните овластувања отколку да се прекршат уставните норми... Гледам дека ти прилично активно се задржуваш на потезите од Бранко, а за потезите од владата не покажуваш многу желба да ги коментираш!

на Заев уште не почна ни да му се суди, а таму требаше да докажат дали е виновен...
Требаше... точно... Ама проблемот е во нешто друго... И да е 100% невин, прашање е дали воопшто ќе му успееше да докаже дека е невин... Тој момент е многу битен за да не го земаш во предвид и да нагласуваш дека судот требало да одлучи!

Филип II
03-08-08, 14:59
Заев: Власта ги употреби сите свои механизми за вршење максимален притисок врз судството

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, кој што изутринава заедно со своите пет соработници беа пуштени од притвор со одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, а врз основа на потпишаната аболиција од претседателот Црвенковски, на денешната пресконференција истакна дека власта со сите свои механизми и институции максимално вршела притисок врз судството.

„ Овие денови беше исценирано едно огромно црно сценарио. Власта сите свои механизми ги употреби во сите институции за максимално вршење притисок врз судството. Прв пат во практичното работење на Основниот суд Скопје 1 после два пати повторена одлука на истражен судија да се браниме од слобода, Кривичниот совет како второстепен орган донесе мерка притвор. Во исто време се разрешува обвинителката која што го води предметот Заев. Кривичниот совет со својата одлука за притвор вели дека можеме доколку бидеме на слобода да го повториме делото. Тоа значи дека за 30 дена можеме да изградиме ист ваков објект на преку 40.000 метри квадратни со првата катна гаража во државата и најмодерниот градски пазар во Македонија. На крајот оваа одлука да биде соопштена прво и единствено на една национална телевизија која е портпарол на власта, а ние и нашите адвокати после повеќе од три ипол часа да дознаеме за неа. Сето ова го потврдува огромниот притисок кој што беше извршен врз македонското судство од страна на власта“, изјави Заев.

Струмичкиот градоначалник испрати порака до премиерот Груевски дека ваквата политика која ја водат, создава огромна омраза меѓу македонскиот народ и дека нема да им возврати со омраза и злоба со кој што се служеле тие.

„Ветувам дека додека јас ја водам општина Струмица, доколку властите сакаат да ја видат Европа без визи, може да дојдат во Струмица како што беше и досега. Проектот “Глобал“ е кристално чист пред законот и претставува одличен пример како преку моделот за приватно – јавно партнерство можеме да охрабриме и стимулираме економската активност на државата“, додаде градоначалникот.

Тој не го коментираше актот за аболиција кој што го донесе претседателот Црвенковски, туку само напомена дека тоа е негово уставно и законско право.

„Морам да констатирам дека благодарение на дрскоста на оваа извршна власт, искрено жалам што во мојата татковина го изгубив основното право да пред слободен судски пат, како што е редот, да ја докажам мојата невиност, но сепак останува за мене приликата, како и на сите граѓани на Македонија, во иднина да ја докажам мојата чесност“, заврши Заев.

Даниел
03-08-08, 15:00
Tolku vnimanie kako mazh e oblechen se ochekuva od onie koi kradat kolbasi so gazot :hoho:
Abe vidi vaka jas nikade ne procitav nikakov komentar povrzan so onie koi "kradat kolbasi" so gazot??????.....AMA TEBE SE NA TOA TE ASOCIRA, DRUZE POSETI SI SEXUALEN SOVETNIK, SEPAK SIGUREN SUM DEKA IMAS SERIOZEN PROBLEM SO maskite KOLBASI.....VPROCEM KAKO I SEKOJ VMROVEC!!!!

Даниел
03-08-08, 15:05
Abe sega neka mu izglasaat i impicment i neka go smenat.....SE EDNO!!!!!??? Jas odvaj cekam da mu zavrsi mandatot, ili da go smenat za da moze da i se posveti na SDSM partijata-so site svoi kapaciteti!!!! I uste nesto sto e mnogu bitno e faktot sto Branko, ubavo gi sredi ovie vmrovcive.....zamislete sto ke bide ako povtorno se vrati vo rakovodstvoto na SDSM!!!! Abe mu nema ramen....CAR E!!!!!!! Najdobriot politicar od osamostojuvanjeto na MKD- toa i Kedev go kaza koga se natprevaruvaa za pretsedatelskiot kabinet!!!!

NACIONALIST
03-08-08, 15:27
Ako se vrati vo sds, poloso ke pomini i od sekerinska, negovoto ovde zavrsuva, so ova sto go napravi e ramno na politicko samoubistvo.Pamtimigo zborov, od nego poveke nisto ne biduva od narodot e osuden, a kriminalecot ne ja dokaza nevinosta.

Даниел
03-08-08, 17:04
Abe voda ke mu nosite vie nego!!!! Ne se sekiraj!!!!

SuicideMessiah
03-08-08, 17:33
Abe sega neka mu izglasaat i impicment i neka go smenat.....SE EDNO!!!!!??? Jas odvaj cekam da mu zavrsi mandatot, ili da go smenat za da moze da i se posveti na SDSM partijata-so site svoi kapaciteti!!!! I uste nesto sto e mnogu bitno e faktot sto Branko, ubavo gi sredi ovie vmrovcive.....zamislete sto ke bide ako povtorno se vrati vo rakovodstvoto na SDSM!!!! Abe mu nema ramen....CAR E!!!!!!! Najdobriot politicar od osamostojuvanjeto na MKD- toa i Kedev go kaza koga se natprevaruvaa za pretsedatelskiot kabinet!!!!

Не може по ниедна точка од законот да бараат импичмент поради тоа што Бранко изигра по законите а ДПМНЕ не а доколку побараат импичмент тогаш кршат уште еден закон и уставна норма и повторно ДПМНЕ губи :hoho:

NACIONALIST
03-08-08, 17:51
Не може по ниедна точка од законот да бараат импичмент поради тоа што Бранко изигра по законите а ДПМНЕ не а доколку побараат импичмент тогаш кршат уште еден закон и уставна норма и повторно ДПМНЕ губи :hoho:Na koja osnova ako baraat impicment go krsat ustavot, impicment ima pravo da pobara sekoja partija koja ke soberi 81 glas, ne se pravi deka gi znaes zakonite, a vsusnost neznaes nisto.

SuicideMessiah
03-08-08, 18:15
Na koja osnova ako baraat impicment go krsat ustavot, impicment ima pravo da pobara sekoja partija koja ke soberi 81 glas, ne se pravi deka gi znaes zakonite, a vsusnost neznaes nisto.

Кога претседателот постапил по устав и закон а притоа не се прекршило ни едното ни другото и било за доброто и демократијата на Државата тогаш ни партизираниот Уставен суд нема доказ или право да поведе постапка за импичмент или негово разрешување...со импичмент при законски неспроведени правила и процедури самиот Уставен Суд ги крши уставните норми со доведувањето на таа постапка...сеа јасно ти е?:confused:

NACIONALIST
03-08-08, 18:46
Кога претседателот постапил по устав и закон а притоа не се прекршило ни едното ни другото и било за доброто и демократијата на Државата тогаш ни партизираниот Уставен суд нема доказ или право да поведе постапка за импичмент или негово разрешување...со импичмент при законски неспроведени правила и процедури самиот Уставен Суд ги крши уставните норми со доведувањето на таа постапка...сеа јасно ти е?:confused:


Ako retardiraniot ednas ne gi potpise zakonite, togas sobranieto po delovnikot ima pravo da gi isglasa uste ednas, a posle po zakonsko pravo mora da gi potpise, sakal ili nekel.

P.s. so ova sto go napravi, da ne mu si vo kozata, negovata pesna e zavrsena, imam soznanija deka narodot ke pocne da sobira potpisi za negova smena i toa sto e mozno najhitno.

Филип II
03-08-08, 19:05
imam soznanija deka narodot ke pocne da sobira potpisi
So tvoite soznanija nosot da si go izbrishesh, poshto za drugo nishto ne vredat.

Znachi alal neka mu e na Branko. Kako im go smesti na ovie dpBneovcive, epten majstorski.
Nego sega gi gledam, plachkovci, na sekoi 5 minuti drzhat konferencii za pechat. Ko so vrela voda popareni, taka se ponashaat.
Zagreota, a shto ubavo scenario si imaa napraveno. Zaev, ni kriv ni dolzhen, vo zatvor sakaa da go piknat. Ama za srekja se najde pogolem junak od junacite. I od celiot plan na Grujo Pinoche, edinstveno shto se realizira beshe toa shto Lambe si ostana pozadi reshetki.

I sega neka cmizdrat. Nishto drugo ne im preostanuva.
Plachkovci.

http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2556312/2/istockphoto_2556312_cry_baby.jpg

Зарија
03-08-08, 19:14
P.s. so ova sto go napravi, da ne mu si vo kozata, negovata pesna e zavrsena, imam soznanija deka narodot ke pocne da sobira potpisi za negova smena i toa sto e mozno najhitno.

Народот собираше потписи и за ослободување на Заев...

SuicideMessiah
03-08-08, 19:32
So tvoite soznanija nosot da si go izbrishesh, poshto za drugo nishto ne vredat.

Znachi alal neka mu e na Branko. Kako im go smesti na ovie dpBneovcive, epten majstorski.
Nego sega gi gledam, plachkovci, na sekoi 5 minuti drzhat konferencii za pechat. Ko so vrela voda popareni, taka se ponashaat.
Zagreota, a shto ubavo scenario si imaa napraveno. Zaev, ni kriv ni dolzhen, vo zatvor sakaa da go piknat. Ama za srekja se najde pogolem junak od junacite. I od celiot plan na Grujo Pinoche, edinstveno shto se realizira beshe toa shto Lambe si ostana pozadi reshetki.

I sega neka cmizdrat. Nishto drugo ne im preostanuva.
Plachkovci.

http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2556312/2/istockphoto_2556312_cry_baby.jpg

:hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi: :hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi:

NACIONALIST
03-08-08, 23:33
ОДМОР

Црвенковски го ослободи Заев од Суд, за криминал од осум милиони евра. Толку. Како ништо да не било. Утредента си отиде на одмор во Турција. Земјата на Коч, газдата на Рамстор. Ние се уште чекаме одговор за цената на неговиот златен саат. За другиот, за златниот Ролекс, потоа.


Стегна вруќинава и удри у глава. Ако пиеш вода, ќе ја протераш некако.
Ако се фрлиш на течна припрема, нешто пожестоко, виски на пример, вруќината прави гадни пиздарии.
Затоа, во вакво ризично време на тешки вруќини, се оди на одмор. Заради свое, и заради добро на другите.
Еве, да го земеме Бранко за пример.
Да отидеше Претцедникот на одмор ќе се спасеше себе од тешки бламажи. А нас од подривање на целиот систем во државава. Затоа, предлагам Собранието да донесе Закон со кој, во перидот на вруќини, се забранува претседателот Црвенковски да донесува одлуки. Да му се плати одмор по негов избор. Не е тоа трошок. Многу поголем трошок е сето она што го направи последниве недели.


Ќе мора да плаќаме, и ќе чистиме по него со години.
Сега, можда е и касно, затоа што Бранко тешко дека ќе има мандат и идното лето. Ама, и задоцнета вистина е, сепак, вистина. Најпосле, можат ова да го применат во СДСМ, каде се очекува Бранко да се врати на престолот.
Сега, откако го помилува, Заев е исфрлен од политика засекогаш. На било која негова појава и изјава, не дај боже некој ТВ дуел, секој ќе му збрчи у фаца дека не му е тука местото, затоа што е доживотно сомнително лице кое од Суд го спасил неговиот шеф Бранко.
Најпосле, Заев е осомничен за кражба на државни пари. Ај, да видам кој ќе сака да има на власт човек кој еднаш веќе имал постапка за проневера која никогаш не завршила.
Заев е невин?! Добро, ако е невин, зошто не излезе на Суд и тоа да се заврши во нормална судска постапка. Како за сите други граѓани во држвава.
Зошто на сите нас може да ни се суди, а само на Заев да не може. По што е тој исклучок од сите нас. Па, по две работи. Прво, противкандидат му е на Бранко за шеф на СДСМ, што Бане не прашта, и со аболицијата му ја запечати политичката судбина. Второ, што е потпретседател на СДСМ, па Црвенковски, преку него, им прати абер на сопартијците дека за него партијата е најважна.
Ваквите дворски игри Бране го возбудуваат.
Го гледам деновиве на прес, кога најави дека не потпишува Закони, а Заев ќе го ослободи од судска постапка. Му се лепи уста. Букви како ш, ж, ч... не може да изговори никако. Тоа е резултат на голема возбуда, и добра течна припрема.
Пошто ова ВМРО не е она од времето на Љупчо, кое Бранко си го водеше на јаже и си го одгледуваше како приватна опозиција на која на едни малку ќе им се заканиш, а на други и малку и ќе им платиш... па играат како што тебе ти треба... пошто овие не се тие, утредента му ги изгласаа пак законите што тој не ги потпишува, и му ставија точка на интригата. Јас сум шокиран! изјави Бране поводом тоа.
Е шокоран си брат. Тоа барем ти верувам.

Сега Заев е слободен човек. Соминителен, ама слободен. Се додека не направи друга глупост по која би можеле пак да го видиме пред истражен.
Бране даде ново светло на функцијата Претседател на држава. До сега се мислеше дека е тоа моќна функција, без предизвици за корупција. Сега веќе не е така.
Пошто се воведе пракса да се аболицира и лице сомничено за кражба, во време на мандат ти треба само еден таков милонски случај да се испазариш за ослободување, и живееш нафатиран на раат со претседателска пензија.
Да требало вака, како што прави Бранко, италијанските претседатели ќе беа милијардери. Таму за корупции се гонат три бивши премиери. И замисли, претседателот на Италија им дава аболиција. И толку.
Затоа во ниедна демократска држава не се применува аболиција за лица гонети за проневери. Кај нас Бранко отвори нови демократски перспективи.
Бране ја сјеба работата и утредента си отиде на одмор.
Во Бодрум, Турција. Земјата од каде е Коч, газдата на Рамстор. Оној што во четири очи од Бранко, кога беше премиер, купи плац во центар на Скопје за само дваест и пет евра квадрат.


Сега Cранко одмара.
Тој е на одмор, а државата е на умор.

Филип II
03-08-08, 23:46
Ova e super tekst koj shto pokazhuva kolku Latas strada deka Branko im go smesti na site. Latas ne e svesen kolku vo ovoj tekst mu se poznava nervozata. Garant mu ide testisite da si gi izgrize.

Nego, slushnavte li deka vo dpBne uchele makedonski jazik i literatura?
Vaka odela lekcijata: Jas placham, ti plachesh, nie placheme.

NACIONALIST
03-08-08, 23:48
Црвенковски му ја запечати политичката судбина на Заев

Црвенковски го аболираше - ослободи од понатамошна судска постапка - Заев, кој беше осомничен за криминал тежок осум милиони евра. Никој не е ослободен досега со аболиција, осомничен за ваков тип криминал, бидејќи секогаш постои сомнеж дека осомничениот ќе го награди оној што го ослободил. Со ова Заев засекогаш ќе остане сомнително лице, неупотребливо за политика. А, ќе му должи на Црвенковски послушност, со што повторно е политички неупотребливОдлуката за аболиција на Зоран Заев и неговите петмина соработници за криминалните зделки кои ја оштетија државата за осум милиони евра, е преседан кој не се памети во политичката историја на европските демократски држави.
Претседателот Црвенковски го аболираше - ослободи од понатамошна судска постпака - Заев, кој беше осомничен за криминал тежок осум милиони евра. Досега, никој не е ослободен со аболиција, осомничен за ваков тип криминал, бидејќи секогаш постои сомнеж дека осомничениот ќе го награди оној што го ослободил. Заев засекогаш ќе остане сомнително лице, неупотребливо за политика. А, ако по некој случај стане претседател на СДСМ, ќе му должи на Црвенковски послушност, со што повторно е политички неупотреблив.
Аболиција, во принцип се дава за ослободување од судска постапка за лица, или служби кои со своето работење вршејки државни или политички активности ги надминале законите. Се давала аболиција за шпиони, припадници на тајни полиции кои извршувале државни задачи надвор од законот или интелектуалци, политичари, писатели, новинари... кои вршејки ја својата работа го пректшиле законот во интерес на своите политички убедувања - но, никако, во интерес да се стекнат со незаконски пари.


Случајот со стечајната мафија во Србија може да се земе за пример. Врховниот суд на Србија одлучи да ги ослободи од притвор (само од притвор, а не од целосен судски процес!) двајца осомничени за проневера. Обвинителот Миљко Радисављевиќ, тврди дека одлуката е спорна и опасна. Тој вели:


- По висината на прибавената имотна корист, причинетата штета, поврзаноста на актерите од различни структури на општеството, ова е најголема проневера (се работи за околу 10 милиони евра) - коментира судијата, чија одлука за притвор ја укина Врховниот суд на Србија.
Кај, нас е сосема обратно. Се аболира сомничен за криминал тежок осум милиони евра. СДСМ уште еднаш ја изненади јавноста со својата попустливост за криминалот за нивни партиски потреби. Поранешната директорка на ТАТ Соња Николовска, за криминал вреден 60 милиони евра направен во мандат на Црвенковски, беше осудена на затворска казна во траење од три години, во постапка која траеше цели пет години.


Според сознанијата на ВЕЧЕР, следен за аболирање од страна на шефот на државата е директорот на ОХИС Јорго Ќука.
Заев, по пуштањето од притвор од родната Струмица им се заблагодари на сите оние кои го поддржувале, со напомена дека со уште поголем елан ќе работи за доброто на Струмица и струмичани и за напредокот на Македонија.
- Проектот Глобал е кристално чист и претставува одличен пример на успешен модел на јавно приватно партнерство кое може ја стимулира македонската економија - изјави Заев.
Потпишаната аболиција од страна на шефот на државата, Заев не ја коментираше.


- Тоа е негово законско и уставно право. Но, искрено жалам што ја изгубив можноста врз основа на праведен судски процес да ја докажам мојата невиност и чесност - потенцираше Заев. Заев можеше да ја одбие аболицијата, но тој ја прифати и сега дели ум наоколу.
Според ВМРО-ДПМНЕ, одлуката за аболиција на Заев, е само потврда дека позицијата на која се наоѓа Бранко Црвенковски, лично тој максимално ја злоупотребува за заштита на неговите партиски и пред се лични интереси.


- Веќе е кристално јасно дека со оваа одлука Црвенковски го призна своето мрачно сценарио за создавање на политичка криза во државата. Откако лично издаде наредба на СДСМ за напуштање на Парламентот се реши да ги амнестира Зоран Заев и неговите соработници осомничени за финансиски криминал тежок над 7 милиони евра - вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски.н

постапки за КРИМИНАЛ

Зоран Заев, градоначалник, 7 милиони евра
В. Бучковски, министер, 3 милиони евра
Случај Бачило ,700 000 евра
Јорго Ќука, директор, 1 милион евра
Случај УЈП/Палевски, 1 милион евра
Фи-КОМ, мафија, 4 милиони евра
Ламбе Арнаудов, директор, 600 000 евра
К. Тодоровски, градоначалник, 100 000 евра

Филип II
03-08-08, 23:56
Заев, по пуштањето од притвор од родната Струмица им се заблагодари на сите оние кои го поддржувале, со напомена дека со уште поголем елан ќе работи за доброто на Струмица и струмичани и за напредокот на Македонија.
- Проектот Глобал е кристално чист и претставува одличен пример на успешен модел на јавно приватно партнерство кое може ја стимулира македонската економија - изјави Заев.
Bravo za Zaev.
Se nadevam deka dopolnitelno kje ja dobie zasluzhenata nagrada za najdobar gradonachalnik vo Makedonija.

NACIONALIST
04-08-08, 00:04
OMLY IN YOUR DREAMS

Даниел
04-08-08, 02:11
OMLY IN YOUR DREAMS
OMLY??????

Даниел
04-08-08, 02:12
ОДМОР

Црвенковски го ослободи Заев од Суд, за криминал од осум милиони евра. Толку. Како ништо да не било. Утредента си отиде на одмор во Турција. Земјата на Коч, газдата на Рамстор. Ние се уште чекаме одговор за цената на неговиот златен саат. За другиот, за златниот Ролекс, потоа.


Стегна вруќинава и удри у глава. Ако пиеш вода, ќе ја протераш некако.
Ако се фрлиш на течна припрема, нешто пожестоко, виски на пример, вруќината прави гадни пиздарии.
Затоа, во вакво ризично време на тешки вруќини, се оди на одмор. Заради свое, и заради добро на другите.
Еве, да го земеме Бранко за пример.
Да отидеше Претцедникот на одмор ќе се спасеше себе од тешки бламажи. А нас од подривање на целиот систем во државава. Затоа, предлагам Собранието да донесе Закон со кој, во перидот на вруќини, се забранува претседателот Црвенковски да донесува одлуки. Да му се плати одмор по негов избор. Не е тоа трошок. Многу поголем трошок е сето она што го направи последниве недели.


Ќе мора да плаќаме, и ќе чистиме по него со години.
Сега, можда е и касно, затоа што Бранко тешко дека ќе има мандат и идното лето. Ама, и задоцнета вистина е, сепак, вистина. Најпосле, можат ова да го применат во СДСМ, каде се очекува Бранко да се врати на престолот.
Сега, откако го помилува, Заев е исфрлен од политика засекогаш. На било која негова појава и изјава, не дај боже некој ТВ дуел, секој ќе му збрчи у фаца дека не му е тука местото, затоа што е доживотно сомнително лице кое од Суд го спасил неговиот шеф Бранко.
Најпосле, Заев е осомничен за кражба на државни пари. Ај, да видам кој ќе сака да има на власт човек кој еднаш веќе имал постапка за проневера која никогаш не завршила.
Заев е невин?! Добро, ако е невин, зошто не излезе на Суд и тоа да се заврши во нормална судска постапка. Како за сите други граѓани во држвава.
Зошто на сите нас може да ни се суди, а само на Заев да не може. По што е тој исклучок од сите нас. Па, по две работи. Прво, противкандидат му е на Бранко за шеф на СДСМ, што Бане не прашта, и со аболицијата му ја запечати политичката судбина. Второ, што е потпретседател на СДСМ, па Црвенковски, преку него, им прати абер на сопартијците дека за него партијата е најважна.
Ваквите дворски игри Бране го возбудуваат.
Го гледам деновиве на прес, кога најави дека не потпишува Закони, а Заев ќе го ослободи од судска постапка. Му се лепи уста. Букви како ш, ж, ч... не може да изговори никако. Тоа е резултат на голема возбуда, и добра течна припрема.
Пошто ова ВМРО не е она од времето на Љупчо, кое Бранко си го водеше на јаже и си го одгледуваше како приватна опозиција на која на едни малку ќе им се заканиш, а на други и малку и ќе им платиш... па играат како што тебе ти треба... пошто овие не се тие, утредента му ги изгласаа пак законите што тој не ги потпишува, и му ставија точка на интригата. Јас сум шокиран! изјави Бране поводом тоа.
Е шокоран си брат. Тоа барем ти верувам.

Сега Заев е слободен човек. Соминителен, ама слободен. Се додека не направи друга глупост по која би можеле пак да го видиме пред истражен.
Бране даде ново светло на функцијата Претседател на држава. До сега се мислеше дека е тоа моќна функција, без предизвици за корупција. Сега веќе не е така.
Пошто се воведе пракса да се аболицира и лице сомничено за кражба, во време на мандат ти треба само еден таков милонски случај да се испазариш за ослободување, и живееш нафатиран на раат со претседателска пензија.
Да требало вака, како што прави Бранко, италијанските претседатели ќе беа милијардери. Таму за корупции се гонат три бивши премиери. И замисли, претседателот на Италија им дава аболиција. И толку.
Затоа во ниедна демократска држава не се применува аболиција за лица гонети за проневери. Кај нас Бранко отвори нови демократски перспективи.
Бране ја сјеба работата и утредента си отиде на одмор.
Во Бодрум, Турција. Земјата од каде е Коч, газдата на Рамстор. Оној што во четири очи од Бранко, кога беше премиер, купи плац во центар на Скопје за само дваест и пет евра квадрат.


Сега Cранко одмара.
Тој е на одмор, а државата е на умор.
E, NE KE SE RASPRAVA SO PAJO PATOROT!!!!!!:hihihihi::hihihihi::hihihihi:

Зарија
04-08-08, 02:26
ОДМОР

Утредента си отиде на одмор во Турција.


А што ли ќе напишел ако отидеше и он во Сицилија? Дека отишол да му поднесат извештај локалните мафиози?

NACIONALIST
04-08-08, 04:03
СЕ ВЖЕШТИЈА ДВОРСКИТЕ ИГРИ ВО НАЈГОЛЕМАТА ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА
Аболицијата на Заев отвори фронт и во СДСМ

Одредени структури во СДСМ се сомневаат дека со аболицијата за Заев, Црвенковски сака да си го расчисти патот до лидерската позицијаАболицијата на потпретседателот на СДСМ Зоран Заев од страна на шефот на државата отвори фронт помеѓу актуелното раководство на најголемата опозициска партија и шефот на државата Бранко Црвенковски. Функционер на СДСМ, кој побара да остане анонимен, изјави за „Дневник“ дека „не им е јасно зошто Црвенковски мораше да брза со аболицијата“.Не можеме да разбереме зошто аболицијата можеше да се даде само во саботата и зошто нејзиното прифаќање беше условено како „земи или остави“. Како партија имавме поинаква стратегија, но Црвенковски не' стави пред свршен чин. Не сме сигурни дека сега сите граѓани ќе бидат убедени во невиноста и политичката монтажа на случајот „Заев“. По ова, единствен резултат е тоа што Заев стана политички полумртовец, а СДСМ со наведната глава ќе се врати во Собранието - оценува овој извор. Тој објаснува дека партиската стратегија била да се почека ново изјаснување на истражниот судија и на Кривичниот совет. Ако судијата го ослободел, а советот и понатаму го задржел Заев во притворот, ќе станела очигледна политичка заднина на случајот.

- Тогаш ние ќе ги зајакневме активностите, ќе правевме митинзи и други работи. Вака, сега се многу помали шансите Заев да застане на чело на партијата, што претходно речиси беше готова работа. Кога го прашавме Црвенковски зошто му се брза да го направи тоа, тој ни одговори „ова не е драгстор за да може да се зема кога ќе се посака“. Излегува дека во случајот главните победници се Бранко Црвенковски и Никола Груевски, бидејќи ним тоа најмногу им одговара - вели овој извор во СДСМ.Еден ден претходно СДСМ со две соопштенија го поддржа предлогот на Црвенковски и најави дека ќе се врати во парламентот. Овој извор, пак, тврди дека враќањето на СДСМ во парламентот требало да се случи преку отворање дијалог со ВМРО-ДПМНЕ за Деловникот и за другите спорни закони. Очекувале Црвенковски да свика лидерска средба по што брзо би се дошло до компромисното решение.

- Анализите што ги правиме укажуваат дека еден од мотивите за ваквото брзање на Црвенковски е и неговата желба да си го расчисти патот до лидерската позиција. Во партијата има и мислење дека неговото враќање не би можело да донесе пресврт каков што би бил можен со Заев. Сега ни е битно што ќе каже Заев. Ако истапи со став дека аболицијата е добар потег, ќе го прифатиме тоа, но ако каже дека тоа не беше добро, во партијата ќе отвориме расправа за потегот на Црвенковски - вели овој функционер. Извори блиски со шефот на државата велат дека на некого во СДСМ најверојатно не му е јасна логиката на одлуката на Црвенковски. Главната поента не е аболиција на Заев, туку враќање на опозицијата во Собранието. Претседателот низ разговор со раководството на коалицијата „Сонце“ и на ДПА ги утврди проблемите што го спречуваат враќањето на опозицијата во парламентот. Аболицијата не е крајната цел, туку еден од условите за да се дојде до воспоставување нормална парламентарна демократија во Собранието. Особено ако се имаат предвид забелешките на сите претставници на меѓународната заедница дека Македонија нема да добие позитивен извештај и датум за преговори со ЕУ без враќање на опозицијата во законодавниот дом - велат нашите соговорници.Според нив, некој во СДСМ се залага за обратна логика - Заев да излезе на слобода, а СДСМ да не се врати во Собранието. Тоа нема да ги реши проблемите во земјава, а штетно е и за СДСМ. Несериозно е за партија што се прокламира како државотворна, наместо да води битка во институциите, за круна на своите активноста да ги смета митинзите и блокадите на патиштата. Тоа е незрела политика, во време кога на сите им е јасно дека бојкотот никому не му донесол корист - велат тие. Други извори во СДСМ се изненадени од ваквите обвинувања до Црвенковски.

- Бидејќи партијата официјално го соопшти својот став дека го прифаќа предлогот на претседателот Црвенковски, овие анонимни извори сигурно се опоненти на политиката на раководството на СДСМ, предводено од лидерката Радмила Шекеринска и потпретседателот Зоран Заев. Прашање е со какви цели и мотиви го прават тоа и по чиј налог - велат во СДСМ. Во Владата вчера оценија дека ова што се случува е последна битка помеѓу мрачната транзиција и просперитетна иднина. Ова е отворен фронт помеѓу Владата и претседателот. Заев и Црвенковски ова го направиле во договор при што струмичкиот градоначалник само глумел дека не сака аболиција, а Црвенковски го убедувал. И во партијата им било договорено да има аболиција. Првпат во историјата во транзициските земји од Југоисточна Европа се случува аболиција за финансиски криминал - коментираат владините извори.Тие тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ нема намера во парламентот да покрене постапка за импичмент на шефот на државатаZA OVAA T.N. PARTIJA POVEKE NEMA SPAS. MAMICATA KE IM SE POEBI SO OVOJ POTEK STO GO NAPRAVI RETARDIRANIOT.

SuicideMessiah
04-08-08, 06:42
СЕ ВЖЕШТИЈА ДВОРСКИТЕ ИГРИ ВО НАЈГОЛЕМАТА ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА
Аболицијата на Заев отвори фронт и во СДСМ

Одредени структури во СДСМ се сомневаат дека со аболицијата за Заев, Црвенковски сака да си го расчисти патот до лидерската позицијаАболицијата на потпретседателот на СДСМ Зоран Заев од страна на шефот на државата отвори фронт помеѓу актуелното раководство на најголемата опозициска партија и шефот на државата Бранко Црвенковски. Функционер на СДСМ, кој побара да остане анонимен, изјави за „Дневник“ дека „не им е јасно зошто Црвенковски мораше да брза со аболицијата“.Не можеме да разбереме зошто аболицијата можеше да се даде само во саботата и зошто нејзиното прифаќање беше условено како „земи или остави“. Како партија имавме поинаква стратегија, но Црвенковски не' стави пред свршен чин. Не сме сигурни дека сега сите граѓани ќе бидат убедени во невиноста и политичката монтажа на случајот „Заев“. По ова, единствен резултат е тоа што Заев стана политички полумртовец, а СДСМ со наведната глава ќе се врати во Собранието - оценува овој извор. Тој објаснува дека партиската стратегија била да се почека ново изјаснување на истражниот судија и на Кривичниот совет. Ако судијата го ослободел, а советот и понатаму го задржел Заев во притворот, ќе станела очигледна политичка заднина на случајот.

- Тогаш ние ќе ги зајакневме активностите, ќе правевме митинзи и други работи. Вака, сега се многу помали шансите Заев да застане на чело на партијата, што претходно речиси беше готова работа. Кога го прашавме Црвенковски зошто му се брза да го направи тоа, тој ни одговори „ова не е драгстор за да може да се зема кога ќе се посака“. Излегува дека во случајот главните победници се Бранко Црвенковски и Никола Груевски, бидејќи ним тоа најмногу им одговара - вели овој извор во СДСМ.Еден ден претходно СДСМ со две соопштенија го поддржа предлогот на Црвенковски и најави дека ќе се врати во парламентот. Овој извор, пак, тврди дека враќањето на СДСМ во парламентот требало да се случи преку отворање дијалог со ВМРО-ДПМНЕ за Деловникот и за другите спорни закони. Очекувале Црвенковски да свика лидерска средба по што брзо би се дошло до компромисното решение.

- Анализите што ги правиме укажуваат дека еден од мотивите за ваквото брзање на Црвенковски е и неговата желба да си го расчисти патот до лидерската позиција. Во партијата има и мислење дека неговото враќање не би можело да донесе пресврт каков што би бил можен со Заев. Сега ни е битно што ќе каже Заев. Ако истапи со став дека аболицијата е добар потег, ќе го прифатиме тоа, но ако каже дека тоа не беше добро, во партијата ќе отвориме расправа за потегот на Црвенковски - вели овој функционер. Извори блиски со шефот на државата велат дека на некого во СДСМ најверојатно не му е јасна логиката на одлуката на Црвенковски. Главната поента не е аболиција на Заев, туку враќање на опозицијата во Собранието. Претседателот низ разговор со раководството на коалицијата „Сонце“ и на ДПА ги утврди проблемите што го спречуваат враќањето на опозицијата во парламентот. Аболицијата не е крајната цел, туку еден од условите за да се дојде до воспоставување нормална парламентарна демократија во Собранието. Особено ако се имаат предвид забелешките на сите претставници на меѓународната заедница дека Македонија нема да добие позитивен извештај и датум за преговори со ЕУ без враќање на опозицијата во законодавниот дом - велат нашите соговорници.Според нив, некој во СДСМ се залага за обратна логика - Заев да излезе на слобода, а СДСМ да не се врати во Собранието. Тоа нема да ги реши проблемите во земјава, а штетно е и за СДСМ. Несериозно е за партија што се прокламира како државотворна, наместо да води битка во институциите, за круна на своите активноста да ги смета митинзите и блокадите на патиштата. Тоа е незрела политика, во време кога на сите им е јасно дека бојкотот никому не му донесол корист - велат тие. Други извори во СДСМ се изненадени од ваквите обвинувања до Црвенковски.

- Бидејќи партијата официјално го соопшти својот став дека го прифаќа предлогот на претседателот Црвенковски, овие анонимни извори сигурно се опоненти на политиката на раководството на СДСМ, предводено од лидерката Радмила Шекеринска и потпретседателот Зоран Заев. Прашање е со какви цели и мотиви го прават тоа и по чиј налог - велат во СДСМ. Во Владата вчера оценија дека ова што се случува е последна битка помеѓу мрачната транзиција и просперитетна иднина. Ова е отворен фронт помеѓу Владата и претседателот. Заев и Црвенковски ова го направиле во договор при што струмичкиот градоначалник само глумел дека не сака аболиција, а Црвенковски го убедувал. И во партијата им било договорено да има аболиција. Првпат во историјата во транзициските земји од Југоисточна Европа се случува аболиција за финансиски криминал - коментираат владините извори.Тие тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ нема намера во парламентот да покрене постапка за импичмент на шефот на државатаZA OVAA T.N. PARTIJA POVEKE NEMA SPAS. MAMICATA KE IM SE POEBI SO OVOJ POTEK STO GO NAPRAVI RETARDIRANIOT.

Не се вика ПОТЕК ами било ПОТЕГ, а од овај потег на Бранко со години нема да можете да си седнете на гз, ајде сеа квичете како што квичевте и порано, бар да се знае за што овај пат :hihihihi:А инаку се согласувам дека на ДПМНЕ им нема спас, дефинитивно го промашиле играчот :D

трендафил
04-08-08, 11:52
Треба да се има на ум дека староро име за организиран криминал е мафија. Дека ниту еден мафијаш на светот до сега не се бранел од слобода ниту пак бил помилуван. Заев очигледно е виновен. Зошто иначе би ја прифатил аболицијата? Ова мислење е на симпатизерите на СДСМ кога Трајковски ја аболицираше Доста Димовска за аферата прислушкување и јас се согласувам со него. Со таа разлика што во време на аболицијата Димовска не беше член на ВМРО-ДПМНЕ, туку на ДРУМ или така некако.
И јас сакам да бидам Зоран Заев. Да лапнам 8 милион и да останам слободен. Под услов парите да не ми ги земе Црвенковски за аболицијата. Тука и беше проблемот зошто на СДСМ му се брзаше со ослободувањето на Заев. Се плашеа обвинетите да не станат заштитени сведоци против врвот на мафијата во која и Заев е само мало шрафче.
Катастрофа е што претседателот на државата нема доверба во македонското судство. И покрај тоа што 90% од судиите се избрани од неговата партија. Вклучувајќи ги тука и судиите што одлучуваа за Заев. Не сум психијатар, па не знам како се вика оваа болест, кога некој нема верба во тоа што самиот го направил. Или кога поставувале судии мислеле дека ќе работат во нивна полза, а не според законите.
Се покажа и дека во Струмица локалната власт е партизирана. Со апсење на петмина членови на една мафија (пардон партија, пардон сојуз) беше блокирана работата на локалната самоуправа.

SuicideMessiah
04-08-08, 12:17
Треба да се има на ум дека староро име за организиран криминал е мафија. Дека ниту еден мафијаш на светот до сега не се бранел од слобода ниту пак бил помилуван. Заев очигледно е виновен. Зошто иначе би ја прифатил аболицијата? Ова мислење е на симпатизерите на СДСМ кога Трајковски ја аболицираше Доста Димовска за аферата прислушкување и јас се согласувам со него. Со таа разлика што во време на аболицијата Димовска не беше член на ВМРО-ДПМНЕ, туку на ДРУМ или така некако.
И јас сакам да бидам Зоран Заев. Да лапнам 8 милион и да останам слободен. Под услов парите да не ми ги земе Црвенковски за аболицијата. Тука и беше проблемот зошто на СДСМ му се брзаше со ослободувањето на Заев. Се плашеа обвинетите да не станат заштитени сведоци против врвот на мафијата во која и Заев е само мало шрафче.
Катастрофа е што претседателот на државата нема доверба во македонското судство. И покрај тоа што 90% од судиите се избрани од неговата партија. Вклучувајќи ги тука и судиите што одлучуваа за Заев. Не сум психијатар, па не знам како се вика оваа болест, кога некој нема верба во тоа што самиот го направил. Или кога поставувале судии мислеле дека ќе работат во нивна полза, а не според законите.
Се покажа и дека во Струмица локалната власт е партизирана. Со апсење на петмина членови на една мафија (пардон партија, пардон сојуз) беше блокирана работата на локалната самоуправа.

Во 25,000 питписи имало и ДПМНЕ и тезите дека наводно цела Струмица е СДСМ ти се неосновани и природно глупи...така да според тебе Заев треба да остани во затвор и македонија да остани препородена...А за ДПМНЕ и оној кој најмногу заслужил во државата во случајов Заев плукате по нив...шо не плукаш по градоначалников мој шо ме труја со бунарска вода од која 2недели се лечев од болки во стомакот...нормално ќе ја блокира работата на локалната самоуправа кога самата Струмица зависи од Заев...на Бранко му се брзаше да го аболицира поради фактот дека судството е портокалово и да не затвори невин човек без разлика дали се бранел или не штом е корумпиран судот нема тука правина ... ами јасно се знај со изјавата на СИТЕЛ и Шврговски со сила сакаа да го пикнат. Ама терај прај па ќе видиме до кај стигнале овие двајцава папагали едниот од Прилеп другиот од Битола...глумец за градоначалник во Битола а прв рекетар во Прилеп...магаре да е ама од ДПМНЕ да е :taka:
И со глупостиве шо ги излупа погоре се глеа колку ум ти останало...изглеа почна сушата порано од замисленото.

Ченто
04-08-08, 12:34
Заев очигледно е виновен. Зошто иначе би ја прифатил аболицијата?Веќе напишав дека евентуалната борба против Владата на РМ (потпомогната од јавниот обвинител и од партизираниот суд) Заев можеше многу лесно да ја изгуби БЕЗ ОГЛЕД ДАЛИ Е ВИНОВЕН... Бранко Црвенковски направи многу помала штета од таа што веројатно ќе се случеше!

во време на аболицијата Димовска не беше член на ВМРО-ДПМНЕ, туку на ДРУМ.Во последно време многу често пласираш дезинформации... Доста Димовска во април 2003 година (кога се случи таа аболиција) сеуште беше член на ВМРО-ДПМНЕ, а партијата ДРУМ беше формирана дури во ноември 2004 година... Значи, 17 месеци подоцна!

Катастрофа е што претседателот на државата нема доверба во македонското судство.Катастрофа е нешто друго... Катастрофа е што владеачката партија дозволува од ден на ден да расте бројот на граѓани во Македонија кои ја губат довербата во македонското судство!

Ченто
04-08-08, 12:39
И со глупостиве шо ги излупа погоре се глеа колку ум ти останало...SuicideMessiah, ајде да пробаме да дискутираме без употреба на вакви изрази (кои што многу често ги употребуваш)... Инаку, со таков речник, би личеле на ВМРО-ДПМНЕовци... Спротивстави им се со културно, аргументирано и принципиелно дебатирање... Штом си симпатизер на СДСМ, убеден сум дека си способен за такво нешто!

трендафил
04-08-08, 13:04
Веќе напишав дека евентуалната борба против Владата на РМ (потпомогната од јавниот обвинител и од партизираниот суд) Заев можеше многу лесно да ја изгуби БЕЗ ОГЛЕД ДАЛИ Е ВИНОВЕН... Бранко Црвенковски направи многу помала штета од таа што веројатно ќе се случеше!

Во последно време многу често пласираш дезинформации... Доста Димовска во април 2003 година (кога се случи таа аболиција) сеуште беше член на ВМРО-ДПМНЕ, а партијата ДРУМ беше формирана дури во ноември 2004 година... Значи, 17 месеци подоцна!

Катастрофа е нешто друго... Катастрофа е што владеачката партија дозволува од ден на ден да расте бројот на граѓани во Македонија кои ја губат довербата во македонското судство!Црвенковски можеше од судот да побара да види со какви докази располага против Заев пред да ја потпише аболицијата. Да не кажам да ги спроведе сите постапки предвидени со законот за помилување. Иако Уставот му дава право и на ваков политички, но не и правен, потег.

Благодарам за информацијата. Да напоменам дека во тоа време се работеше за аболиција по повод политички криминал, прислушкување, а сега се работи за организиран криминал, давање на приватен и државен имот на приватен инвеститор да изгради трговски центар со профит од 8 милиона евра. Струмичани можат да гледаат на Заев како на Робин Худ, кој украл од државата (скопјани, битолчани, тетовци ...) и им го доделил на нив. Но не гледам зошто оштетените би гледале така. Јас сум сигурен дека доколку Трифун Костовски ја даде локацијата во центарот на Скопје (тревникот на плоштадот кај поранешниот Офицерски дом) под исти услови како Заев на некој приватен инвеститор, дека тие што сега го бранат Заев ќе го сметаат за Трифун за лопов.

Ова судство вакво какво што е е формирано од СДСМ. Тие избраа 90% од судиите и ги донесоа законите. Вклучувајќи го и начинот на кој се бира судскиот совет во кој повеќе од половината членови се судии. Треба ли да повторам избрани од СДСМ. А ако судиите бидат на било кој начин пред време сменети ќе почне приказната за партизација на судството. За партизацијата на локалната самоуправа во Струмица во која со одсуство на 5 члена (сите на СДСМ) се` е блокирано, не треба да се зборува, нели?

SuicideMessiah
04-08-08, 13:13
Црвенковски можеше од судот да побара да види со какви докази располага против Заев пред да ја потпише аболицијата. Да не кажам да ги спроведе сите постапки предвидени со законот за помилување. Иако Уставот му дава право и на ваков политички, но не и правен, потег.

Благодарам за информацијата. Да напоменам дека во тоа време се работеше за аболиција по повод политички криминал, прислушкување, а сега се работи за организиран криминал, давање на приватен и државен имот на приватен инвеститор да изгради трговски центар со профит од 8 милиона евра. Струмичани можат да гледаат на Заев како на Робин Худ, кој украл од државата (скопјани, битолчани, тетовци ...) и им го доделил на нив. Но не гледам зошто оштетените би гледале така. Јас сум сигурен дека доколку Трифун Костовски ја даде локацијата во центарот на Скопје (тревникот на плоштадот кај поранешниот Офицерски дом) под исти услови како Заев на некој приватен инвеститор, дека тие што сега го бранат Заев ќе го сметаат за Трифун за лопов.

Ова судство вакво какво што е е формирано од СДСМ. Тие избраа 90% од судиите и ги донесоа законите. Вклучувајќи го и начинот на кој се бира судскиот совет во кој повеќе од половината членови се судии. Треба ли да повторам избрани од СДСМ. А ако судиите бидат на било кој начин пред време сменети ќе почне приказната за партизација на судството. За партизацијата на локалната самоуправа во Струмица во која со одсуство на 5 члена (сите на СДСМ) се` е блокирано, не треба да се зборува, нели?

Ајде да речеме дека има некој судија поставен од СДСМ ама знаеш како викаат...рибата се смрди од главата па сеа и Бранко сакате да го пратите таму и да му суди роднината на спикерот на собранието...ајде деееееееее :hihihihi:

Ченто
04-08-08, 14:01
Ова судство вакво какво што е е формирано од СДСМ.
Ова судство (вакво какво што е) не е формирано од СДСМ... Тотално е партизирано од ВМРО-ДПМНЕ... Мислам дека вакво нешто во денешно време не се случува ниту во државите од Латинска Америка... Судскиот совет е под целосна контрола на владеачката партија... Тој Судски совет, за претседател на Врховниот суд едногласно избра човек со само еден месец судски стаж (Јово Вангеловски), кој што е (патем речено) кум на претседателот на Собранието... Јавниот обвинител со своите изјави се однесува како партиски портпарол... Безобѕирно се вршат разрешувања на секој што ќе се обиде да размислува поинаку од Груевски... Кој е тој (освен партиските слепци од ВМРО-ДПМНЕ) кој што би верувал во вакво судство? Ваквата партизација на судството особено зема замав после вонредните парламентарни избори!

Инаку, за волја на вистината, и СДСМ кога беше на власт имаше кадровски решенија со кои што сакаше да има некаква контрола врз судството... За таквата политика тие беа казнети од народот на избори... И верувам дека народот таа своја улога (на најобјективен судија) ќе си ја врши и во иднина!

Зарија
04-08-08, 14:15
Подеднакво контроверзен потег беше и одлуката на кривичниот совет, а тогаш вака жестоко никој од поддржувачите на владата не реагираше.

трендафил
04-08-08, 14:32
Судиите што се членови на Судскиот совет се избрани на непосредни избори од самите судии. Вклучувајќи го и претседателот на советот. Не е ВМРО-ДПМНЕ виновно доколку СДСМ мислел дека вечно ќе биде на власт па бирал судии зависни од власта која и да е. Меѓународните организации евидентираат голем напредок во судството, кое за жал во случајот Заев беше оневозможено да ја заврши работата од Претседателот на државата. Да потсетам дека најнормална работа е некој обвинет за организиран криминал (мафијаштво) да биде притворен до донесувањето на пресуда.
Сосема се согласувам дека на крајот народот ќе пресуди. Како што на последните избори јасно кажа дека не му се допаѓаат блокадите што ги прави опозицијата во собранието. И случајот Заев го искористи за уцени и поништување на веќе донесени закони. Само за да се губи време без потреба и да не се движиме кон ЕУ со потребната брзина. За да не успееме до ноември да ги донесеме законите што ни се агенда за влез во ЕУ. Опозицијата не излезе од Собранието поради некој закон, туку поради одбраната на еден аболициран криминалец. И поради нејзината желба да учествува рамноправно во работата на СОбранието и покрај нерамноправниот број на пратеници. Не можам да поверувам дека доколку некогаш во Македонија одбереме 120 пратеникаод една партија, со тоа сме ја убиле демократијата. Демократија ќе нема кога победникот ќе ги укине или лажира изборите. Такво нешто немаше во Македонија. Обидот на ДПА беше спречен.

SuicideMessiah
04-08-08, 14:42
Судиите што се членови на Судскиот совет се избрани на непосредни избори од самите судии. Вклучувајќи го и претседателот на советот. Не е ВМРО-ДПМНЕ виновно доколку СДСМ мислел дека вечно ќе биде на власт па бирал судии зависни од власта која и да е. Меѓународните организации евидентираат голем напредок во судството, кое за жал во случајот Заев беше оневозможено да ја заврши работата од Претседателот на државата. Да потсетам дека најнормална работа е некој обвинет за организиран криминал (мафијаштво) да биде притворен до донесувањето на пресуда.
Сосема се согласувам дека на крајот народот ќе пресуди. Како што на последните избори јасно кажа дека не му се допаѓаат блокадите што ги прави опозицијата во собранието. И случајот Заев го искористи за уцени и поништување на веќе донесени закони. Само за да се губи време без потреба и да не се движиме кон ЕУ со потребната брзина. За да не успееме до ноември да ги донесеме законите што ни се агенда за влез во ЕУ. Опозицијата не излезе од Собранието поради некој закон, туку поради одбраната на еден аболициран криминалец. И поради нејзината желба да учествува рамноправно во работата на СОбранието и покрај нерамноправниот број на пратеници. Не можам да поверувам дека доколку некогаш во Македонија одбереме 120 пратеникаод една партија, со тоа сме ја убиле демократијата. Демократија ќе нема кога победникот ќе ги укине или лажира изборите. Такво нешто немаше во Македонија. Обидот на ДПА беше спречен.

Тие закони што сакате да ги протуркате без да види јавноста што протуркале патриотите во собранието ги нарекуваш закони кои ќе не однесат во европа?ахаххахаххаха...поголема глупост неам чуено во наредниве 8год од времето на Глубчо...2004та година ја имавме таа брзина кога Бранко замина во Даблин и кога СДСМ се врати со трофеј од Брисел и со зачуван идентитет и призната Македонија под уставното име како Република Македонија а да не заборавиме вие плукавте по нас СДСМ за прославата на градски плоштад во Скопје по повод признавањето на ЕУ на Македонија под уставното име...А вака со овие зелембачи далеку ќе стигнете...не само што и јас нема да помирисам ЕУ поради вакви како вас туку и вие самите.А ДПМНЕ не само што ни во ноември нема да ги донеси туку нема ни да стани збор за ЕУ до ноември токму затоа е овој спектакл на спектакуларни апсења на политички неистомисленици, далеку си од вистината а кога те читам вака трагичен за манипулации како да ги слушам оние од Гласот на Светлината.

Ченто
04-08-08, 14:49
и поништување на веќе донесени закони. Само за да се губи време без потреба и да не се движиме кон ЕУ со потребната брзина. За да не успееме до ноември да ги донесеме законите што ни се агенда за влез во ЕУ.
Бранко Црвенковски денес до Собранието на РМ ја достави одлуката дека не ги потпишува спорните закони... Според Уставот, Собранието сега може да ги изгласа уште еднаш истите закони и Претседателот Бранко Црвенковски ќе има обврска да ги потпише... Што има спорно во целата оваа работа? Ако во ДПМНЕ навистина имаат желба да бидат ефикасни, имаат начин да го сторат тоа... Ама очигледно е дека сакаа да го надмудрат Бранко... И на крај останаа со 'прст во уста'!

Mickey10
04-08-08, 14:59
Dobro si naprai pretsedatelot so nepotpisuvanje na zakonite, i ne samo dobro nego i zakpnski i ustavno , sto se odnesuva do abolicijata na Zaev mislam deka e loso sto ne mu se ostavi prostor da si ja dokaze svojata nevinost, no od druga strana so vakov isceniran sudski proces mislam deka i ovoj poteg e dobar.

Зарија
04-08-08, 15:02
Не сум баш сигурна дека овие закони се потребни за во ЕУ - некаде спомнаа дека Законот за лобирање го имале само Унгарија, Литванија, Полска и уште една земја.
Сега направиле и измени на Законот за високо образование, веќе нема да има асистенти на државните универзитети. Тоа во светот не постои - на некои универзитети има и по 1 асистент на 5 студенти.
За Законот за работни односи се побуни самиот Синдикат и работниците...
За Законот за адвокатура се побунија самите адвокати и сакаат и они да бидат консултирани...

Не се ова туку-така непотпишани закони.

Ченто
04-08-08, 15:04
sto se odnesuva do abolicijata na Zaev mislam deka e loso sto ne mu se ostavi prostor da si ja dokaze svojata nevinostВо право си, ама се плашам дека немаше ни да му биде дадена шанса да ја докаже својата невиност... Целата работа изгледаше како одлуката дали е Зоран Заев виновен. дека е веќе претходно донесена во кабинетот на премиерот!

Зарија
04-08-08, 15:07
Dobro si naprai pretsedatelot so nepotpisuvanje na zakonite, i ne samo dobro nego i zakpnski i ustavno , sto se odnesuva do abolicijata na Zaev mislam deka e loso sto ne mu se ostavi prostor da si ja dokaze svojata nevinost, no od druga strana so vakov isceniran sudski proces mislam deka i ovoj poteg e dobar.

Ова и мене многу ме буни... :(
А дека од старт се виде дека е политичка хајка, тоа да. Обвинителството 2пати се жали, Кривичниот совет ја отфрли одлуката на истражниот судија што им е ШЕФ, јавниот обвинител не ја прифати кауцијата и рече дека тоа немало да го спречи да влијае на сведоците (а сведоците веќе дадоа изјави)... Јасно е се'.
Не мораа да му дадат притвор - тоа го бараше СДСМ, а не ослободување, ама НЕ - овие запнаа притвор и готово. Сигурно сакаа да го држат како што ги држат овие од Змиско око со месеци, а не е докажана штета за државата.

А дека здравствената состојба стварно може да била причина, докажува и тоа дека еден од Змиско око се самоуби, ако добро се сеќавам... Инаку, не гледам стварно друга причина толку брзо да ги аболираше. Импичментот отпаѓа...

NACIONALIST
04-08-08, 15:30
Во право си, ама се плашам дека немаше ни да му биде дадена шанса да ја докаже својата невиност... Целата работа изгледаше како одлуката дали е Зоран Заев виновен. дека е веќе претходно донесена во кабинетот на премиерот!


Od kade pa ti znaes deka predhodno e donesena odluka. dokazetea vasata nevinoest na sud.
Znam deka se slatki nezaraboteni i narodni 8 milioncinja, ali nekoj mora da odgovara za toa, ne samo da odgovara, tuku i se da mu se konfiskuva, sto ima i da skapi vo sutka.

Arhimed
04-08-08, 16:08
Малку доцна се вклучувам во дискусијата.
Да почнам со извештајот од дневниот билтен на МВР - овде (http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=5562&mid=1401&tabId=126&tabindex=0)
На страната на на Општина Струмица најдов и реакција (http://strumica.gov.mk/html/mkd/v_07_2008_4.asp)

Не ги знам законските постапки за градба на државно земјиште, но ќе го коментирам следното:

За оние кои бараат денационализација, сметам дека теба да добијат праведна одштета. Доколку и би го добиле земјиштето во владение, државата и општината имаат механизми за експропријација од јавен интерес, а странката притоа има право на жалба до Министерство за Финансии - УПРАВА ЗА ИМОТНО-ПРАВНИ РАБОТИ (http://www.finance.gov.mk/mk/uip/uip.htm). Притоа, жалбата на странката не го одложува решението за експропријација (поправете ме ако грешам, мислам дека се тие механизмите - одговорните во Мин. за Финансии би дале поконкретен одговор).

Тоа што недостасува на страната на општина Струмица е објаснување за проектот: што вложува општина Струмица (со или без Република Македонија), а што вложува приватникот во проектот кој вклучува јавно-приватно партнерство.
Дали општината бара приватна подршка (градежна фирма) за да го доизгради пазарот? (притоа да го исплати приватникот и сама да го продава деловниот простор)
Дали објектите кои ќе се изградат се сопственост на општината или на приватникот? Ако се сопственост на приватникот, каде се комуналиите?

Мене ми е нејасно како за градежни работи од помалку од 5.000.000 евра некој стекнува право на продажба на објекти во пазарна вредност од над 12 милиони евра?

Се ќе беше поинаку да беше однапред кажан проектот каков е, што се очекува и да беше се спроведено со објава на меѓународни тендери ...

За Сончев Град постапката беше со меѓународен тендер.

Ченто
04-08-08, 16:28
Имам едно прашање до сите симпатизери на Груевски...

Што мислите, доколку некој градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ го направеше истото тоа што го направи Зоран Заев, изградеше исто толку импозантен објект и во целост под исти услови, дали тој градоначалник ќе беше во притвор и дали ќе беше обвинет за проневера на 8 милиони евра?

Иако поставувам прашање, сепак не мора да одговорите... Одговорете си самите на себе, пошто така има многу поголеми шанси да бидете искрени...
Токму тоа е суштината во целата турли-тава поврзана со овој настан... Се' друго што се случува(ше) подоцна е само последица на тоа што некој прв го почна...
ММЕ, кој прв почна?

Arhimed
04-08-08, 16:45
Имам едно прашање до сите симпатизери на Груевски...

Што мислите, доколку некој градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ го направеше истото тоа што го направи Зоран Заев, ...
Мислиш на Кирил Тодоровски? И тоа за наводно (не е докажано, презумпција на невиност) мито од 100.000 Евра, од кои добар дел се сеуште на сметка за изградба на црквата Св. Илија.

Ченто
04-08-08, 16:55
Мислиш на Кирил Тодоровски?
Не, не мислам на Кирил Тодоровски... Него ПО НИКОЈ ОСНОВ не можеш да го најдеш во моето прашање:Што мислите, доколку некој градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ го направеше истото тоа што го направи Зоран Заев, изградеше исто толку импозантен објект и во целост под исти услови, дали тој градоначалник ќе беше во притвор и дали ќе беше обвинет за проневера на 8 милиони евра?
Кирил Тодоровски е гонет само заради тоа што почна да му го уништува угледот на Груевски... Разгледај го топикот на MyMacedoniaOnline каде што пишувавме многу за него и ќе ти стане јасно зошто е земен на одговорност... А такви ситуации (градење на земјиште за кое не е завршена денационализациона постапка) имаме илјадници низ Македонија... Почни со прилепскиот градоначалник (кадар на ВМРО-ДПМНЕ) кој што изградил (една карикатура од) катна гаража во Прилеп, со многу нерешени прашања во однос на сопственоста на локацијата!
Според мене, секој оној што 'не може' да ги види политичките мотиви во гонењето на Заев, очигледно не е способен за објективна перцепција на тоа што во моментов и' се случува на Македонија!

Arhimed
04-08-08, 17:26
А такви ситуации (градење на земјиште за кое не е завршена денационализациона постапка) имаме илјадници низ Македонија...
Јас се изјаснив во врска со градење на денацинализирано земјиште.
И да не е денационализирано, туку со векови да било приватно, државата (и општината) може да го експроприра ако е земјиштето од јавен интерес. Дури и дадов линк до Управа за имотно-правни работи при МФ, која е надлежна за обезштетување.

Твоето прашање го толкувам како:Зошто МВР го вклучи тој елемент во кривичното гонење?
Веројатно да го комплетира обвинението (не сум правник, можеби без тој елемент би постоела можност обвинението да падне, и покрај тоа што книговодствено приватниот содружник на општината има добивка од преку 7 милиони евра).
И да, постои политика, затоа што и Невзат Бејта треба да одговара за етничкото рушење на градбите во Гостивар. Само, ако го уапсат Бејта, ќе се крене УЧК (и нивните платени подржувачи - Ахтисари секако ќе се буни, со оглед дека БНД докажа дека примил пари од Косоварите).

ЕДИТ:
Почни со прилепскиот градоначалник (кадар на ВМРО-ДПМНЕ) кој што изградил (една карикатура од) катна гаража во Прилеп, со многу нерешени прашања во однос на сопственоста на локацијата! СДСМ објави дека ќе поднесе кривична пријава против битолскиот градоначалник. Очекував дека ќе прочитам подетално на веб страната на СДСМ (http://www.sdsm.org.mk/), за жал не видов такво нешто.

Зарија
04-08-08, 17:40
Заев ќе има прес-конференција во среда, во Скопје, за детално да го објасни случајот со Глобал.

NACIONALIST
05-08-08, 00:23
I koj ke mu veruva na lagite?????????

NACIONALIST
05-08-08, 00:35
ВМРО-ДПМНЕ: Аболицијата да не важи за Заев, невиноста да ја докаже пред суд
Огранокот на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица бара аболицијата од претседателот на државата да важи само за соработниците на струмичкиот градоначалник Зоран Заев, а тој да се врати во притвор во истражниот затвор во Скопје и преку институциите на системот да ја докаже својата невиност.
- По двојниот државен удар на Бранко Црвенковски со што веројатно имаше намера да предизвика уште една смислена парламентарна криза, народот мора да се разбуди и да каже доста е. Луѓе осомничени за кражба на осум милиони евра се помилувани само заради тоа што еден од нив е Зоран Заев, вели Виктор Баџуков.

Тој упати апел до сите оние кои го нарушуваат редот и мирот на граѓаните на Струмица, да престанат со монтираните поддржувања на правдата.
- Правдата мораме да ја поддржуваме сите, а не само членовите и симпатизерите на СДСМ - додаде Баџуков.
Од Централата на ВМРО-ДПМНЕ, велат дека во ниту една земја од Југоисточна Европа досега не е забележан пример каде од позицијата на која што настапува Црвенковски, се ослободуваат лица осомничени за финансиски криминал, особено не за финансиски криминал тежок 8 милиони евра.
- Никаде во регионот, а уште помалку во европски држави не е забележано транзиционите олигарски и финансиските криминалци да бидат помилувани. И токму затоа одлуката на Црвенковски е преседан и за жал прв ваков пример во Јуисточна Европа - изјави Александар Бичиклиски.

Тој напомена дека, граѓаните ги паметат и случаите кога од само нему јасни причини Црвенковски ги ослободуваше и Љупчо Поповски, Верушевски и сторителите на изборните насилства во Прилеп.
- Г-дине Црвенковски, членот 9 од Уставот укажува на еднаквоста и рамноправноста на сите граѓани пред Уставот и законите на Македонија и бидејќи сите граѓани се еднакви, по целата скандалозна ситуација се поставува прашањето, што би се случило доколку секој осомничен за финансиски криминал во Македонија биде аболициран и ослободен од кривично гонење - додаде Бичиклиски.Ako kopileto e nevino, ima golema sansa da go dokaze toa i site sto mislea deka e aramija na 8 milioni evra, i deka e kriminalec, eve mu golema sansa da go dokai toa.

SuicideMessiah
05-08-08, 00:53
I koj ke mu veruva na lagite?????????

Само портокаловиот испумпан мозок :taka:

NACIONALIST
05-08-08, 00:56
He he!!! mnogu ti e tesko, ali nemozi nikoj da ti pomogni

SuicideMessiah
05-08-08, 00:56
Ako kopileto e nevino, ima golema sansa da go dokaze toa i site sto mislea deka e aramija na 8 milioni evra, i deka e kriminalec, eve mu golema sansa da go dokai toa.

Каква шанса бре...во нашево судство Заев да докажи дека е невин е исто како и тебе да ти се суди за истото во грчки суд :hihihihi:

NACIONALIST
05-08-08, 00:58
Каква шанса бре...во нашево судство Заев да докажи дека е невин е исто како и тебе да ти се суди за истото во грчки суд :hihihihi:
Em sudot seuste e komunjarski, em nemozi nevinosta da ja dokazi, toa znaci golem kriminal e vo prasanje.

SuicideMessiah
05-08-08, 01:02
Em sudot seuste e komunjarski, em nemozi nevinosta da ja dokazi, toa znaci golem kriminal e vo prasanje.

Епа пошо Грујо е грк по потекло пушти го Грција нека си докажи невиност или нека му судат нему за 4те станови и за ОКТА во Грција ама и нека докажи таму дека е невин или и таму комуњари има :hihihihi:

Зарија
05-08-08, 01:04
Странците согласни со Црвенковски

Целата иницијатива на претседателот Бранко Црвенковски за нормализирање на работата на Собранието и на ЗЕЛС е договорена со претставници на САД и на Европската комисија во земјава, тврдат високи функционери од СДСМ.Пакетот на Црвенковски им овозможи и на двете партии што не учествуваа во работата на Собранието да ги кажат условите под кои повторно ќе учествуваат во работата на Собранието и на ЗЕЛС. ДПА како услов го постави Законот за употребата на јазиците, а СДСМ - аболицијата на Зоран Заев - велат нашите соговорници. Според нив, СДСМ побарал од Црвенковски аболиција за Заев, по претходни консултации со струмичкиот градоначалник.По ваквото барање на СДСМ, Црвенковски, со оглед дека и за други поранешни и актуелни високи партиски функционери се водат судски постапки, бараше од партиското раководство да му прецизира дали ова од него се бара еднократно или тоа значи дека помилување ќе се бара и за Владо Бучковски, Благој Стефановски, како и за идни евентуални судски постапки за други партиски функционери и членови. Раководството на СДСМ беше децидно дека помилување бара само за Зоран Заев - објаснуваат нашите извори.

Разликите помеѓу претседателот Црвенковски и раководството на СДСМ, за кои брифираат партиски функционери, се појавија кога поединци од раководството на партијата се заложија за теснопартиски цели - „аболиција за Заев, но СДСМ да не се враќа во Собранието“. Затоа, постои огромна разлика во тврдењата на некои партиски функционери дека постоел судир помеѓу претседателот Црвенковски и СДСМ. Црвенковски можеби има судир, но само со раководство на СДСМ во оставка. Токму ваквите катастрофални политики и потези на поединци во партиското раководство резултираа со состојбата во која сега се наоѓа СДСМ - тврдат високи партиски функционери.

NACIONALIST
05-08-08, 01:06
Dajgo izvorot

Зарија
05-08-08, 01:08
ДНЕВНИК! (http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=75901755C2D4EF4DA304379E6010D1F D):)

Филип II
05-08-08, 01:15
Znachi cel svet se svrte protiv Grujo Pinoche.
Samo ushte NACIONALIST mu ostana veren i nikoj drug. Zagreota.

NACIONALIST
05-08-08, 01:15
Isega milis deka e ova za veruvanje??? ova go izjavuvaat lesinarite od sds, da ni evropa da ni amerika.

NACIONALIST
05-08-08, 01:16
Znachi cel svet se svrte protiv Grujo Pinoche.
Samo ushte NACIONALIST mu ostana veren i nikoj drug. Zagreota.
\

Ako ti go racunas cel svet, nekolku stotina strumicani sto zastituvaa kriminalec, togas blaze tebe na pametot.

SuicideMessiah
05-08-08, 01:16
ДНЕВНИК! (http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=75901755C2D4EF4DA304379E6010D1F D):)

Ништо кога не е Вечер...дневно не работи нацка како патриотот негов после полноќ од вечерна школа е ;)

Зарија
05-08-08, 01:22
Isega milis deka e ova za veruvanje??? ova go izjavuvaat lesinarite od sds, da ni evropa da ni amerika.

За верување е...
Фуере дента кога беше објавен предлогот рече дека го поздравува. Он е дипломат, нема сигурно да каже: јас го правев. :pagam od smea:

SuicideMessiah
05-08-08, 01:30
Znachi cel svet se svrte protiv Grujo Pinoche.
Samo ushte NACIONALIST mu ostana veren i nikoj drug. Zagreota.

:hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi::hihihihi: :hihihihi::hihihihi::hihihihi:

Филип II
05-08-08, 01:34
Fuere ja pozdravuva inicijativata na Branko Crvenkovski.
OBSE zadovolen od odlukite na Branko Crvenkovski.
Aktivnostite na Branko Crvenkovski dogovoreni so pretstavnicite na SAD i Evropskata komisija.

Od druga strana, Gruevski dobi podrshka od opshtinskiot komitet na dpBne od Strumica i od NACIONALIST.

SuicideMessiah
05-08-08, 01:37
Od druga strana, Gruevski dobi podrshka od opshtinskiot komitet na dpBne od Strumica i od NACIONALIST.

Го заборави Драган Лапрдовиќ Латас и Тања Бумбар :)

NACIONALIST
05-08-08, 01:44
Го заборави Драган Лапрдовиќ Латас и Тања Бумбар :)LATAS E LEGENDA, GI RABOTI KOMUNJARITE KAKO MLDI MAJMUNI.

Филип II
05-08-08, 01:46
Morav da si go smenam potpisot za da se vidi vistinata.

SuicideMessiah
05-08-08, 01:54
Morav da si go smenam potpisot za da se vidi vistinata.

Тешко националист да ја види вистината, ******** ******* има...за таквите како него секогаш била болна вистината и реалноста :hihihihi:

NACIONALIST
05-08-08, 02:57
Mozes da vregas kolku sakas, drugo i ne ti preostanuva, samo ti prodolzi so vreganje.

SuicideMessiah
05-08-08, 04:18
Mozes da vregas kolku sakas, drugo i ne ti preostanuva, samo ti prodolzi so vreganje.

А ти продолжи да пушиш лепак за рекламите на Грујо и да се храниш со лексилиум поради нокдаунот на Бранко кон Грујо пошто пустите крв немате после саботата од нервоза и секирација :pagam od smea:

трендафил
05-08-08, 12:46
Ме изненади леснотијата со која една партија застана зад еден криминалец. И бегството на Претседателот од државата веднаш после потпишувањето на аболицијата. Што мисли. Дека ќе се заборави за една или две недели дека застганал зад организираниот криминал?
Ќе прашам уште еднаш. Кога тоа Заев примил европска награда, како што се зборуваше, да не кажам лажеше, во времето кога беше во притвор?

Зарија
05-08-08, 14:10
Ме изненади леснотијата со која една партија застана зад еден криминалец. И бегството на Претседателот од државата веднаш после потпишувањето на аболицијата. Што мисли. Дека ќе се заборави за една или две недели дека застганал зад организираниот криминал?
Ќе прашам уште еднаш. Кога тоа Заев примил европска награда, како што се зборуваше, да не кажам лажеше, во времето кога беше во притвор?

Штом има поддршка од ЕУ и САД претпоставувам, мува не го лази!

Marko_Polog
05-08-08, 14:59
Nekoj mu dal poddrsha za abolicijata?? chovek obvinet za finansiski kriminal vreden 8 mil.evra ili taa informacija e od SDSM ili od nekoj koj saka da ostane anonimen.
trendafil,
Kako se drugo vo Makedonija i abolicijata na Zaev ke se zaboravi.

SuicideMessiah
05-08-08, 15:09
Nekoj mu dal poddrsha za abolicijata?? chovek obvinet za finansiski kriminal vreden 8 mil.evra ili taa informacija e od SDSM ili od nekoj koj saka da ostane anonimen.
trendafil,
Kako se drugo vo Makedonija i abolicijata na Zaev ke se zaboravi.


Колку е убаво да се глеа Вести -Дневник на Сител Телевизија овие денови,навистина е забавно..Толку нафурани ,накострешени и искомлексирани луге одамна неам видено,Се понашаат како некој да им одзел нешто нивно,како некој да им напраил упад,како Зинго да имал дел од тоа земјиштата таму )) додуша може и има..,којзнае.
Онаа Ивона Т. вчера за иста вест,минимум 3-4 пати повтори БЦ му ја уништи политичката кариера на Заев..
Што сака да каже со тоа??И зошто го повторува тоа 15 пати во ист дневник !?
Зошто цело време зборува дека земал(е) 8 милиони евра? Од кого тоа земале 8милиони евра ако целиот проект чинел толку? А проектот е напраен ,постои,функционира...Незнам ама добро е да се има медиум на твоја страна и да се пере мозок..и те како успева..А за тоа некој добива и Саати и Џипови , Коли ,Весници(сопственици) и што све не..

Јас знам дека подобро ке беше за Заев да има постапка во која што ке докаже дека е невин,но па како и беше затворен така и е пуштен..Добар Контра удар на БЦ..Едноставно мораше да се деси ради многу работи..
Она што мене ми е малце чудно е тоа што баш кога требаше да се добие нов лидер на СДС го затвараат ЗАЕВ еден од главните ако не и единствен кандидат за тоа место..Зошто баш овој период а не пред 4 месеци или после 3 месеци..кога веке 2 години го пратат за овој случај..
Но, како и да е..честитки за контра ударот на Бранко Црвенковски..позаслужено никогаш не било овој удар кон ДПМНЕ.

Филип II
05-08-08, 15:11
Nekoj mu dal poddrsha za abolicijata?? chovek obvinet za finansiski kriminal vreden 8 mil.evra.
Aj, aj. Evropa i SAD ne se sela bez kuchinja. Vidoa tie deka Zaev e nevin i deka se raboti za klasichna politichka presmetka. I zatoa Branko dobil podrshka da go napravi toa shto go napravi. Pa sega Grujo od maka neka se treska od zemja ako saka.

Ovoj poteg od Branko ima mnogustrana korist.
1. Nevini lugje nema da bidat pritvoreni i zatvorani.
2. Opozicijata se vrati vo parlamentot.
3. Strumica povtorno kje funkcionira kako i dosega.
4. Makedonija go ispra sramot deka vo drzhavata se zatvoraat politichki neistomislenici.
i najvazhno:
5. Grujo si go dobi toa shto go zasluzhi.

Tokmu poradi site ovie raboti, megjunarodnata zaednica go pozdravi potegot na Branko.

factotum
05-08-08, 15:12
Ме изненади леснотијата со која една партија застана зад еден криминалец. И бегството на Претседателот од државата веднаш после потпишувањето на аболицијата. Што мисли. Дека ќе се заборави за една или две недели дека застганал зад организираниот криминал?
Ќе прашам уште еднаш. Кога тоа Заев примил европска награда, како што се зборуваше, да не кажам лажеше, во времето кога беше во притвор?

Кај си бе Трендафиле? Одамна не си дошол наваму: http://macedonians.tv/showthread.php?t=610&page=5

Marko_Polog
05-08-08, 17:11
Aj, aj. Evropa i SAD ne se sela bez kuchinja. Vidoa tie deka Zaev e nevin i deka se raboti za klasichna politichka presmetka. I zatoa Branko dobil podrshka da go napravi toa shto go napravi. Pa sega Grujo od maka neka se treska od zemja ako saka.

Ovoj poteg od Branko ima mnogustrana korist.
1. Nevini lugje nema da bidat pritvoreni i zatvorani.
2. Opozicijata se vrati vo parlamentot.
3. Strumica povtorno kje funkcionira kako i dosega.
4. Makedonija go ispra sramot deka vo drzhavata se zatvoraat politichki neistomislenici.
i najvazhno:
5. Grujo si go dobi toa shto go zasluzhi.

Tokmu poradi site ovie raboti, megjunarodnata zaednica go pozdravi potegot na Branko.


Sramot e shto nikoja druga zemja vo Evropa ne dala abolicija za finansiski kriminal osven Makedonija(B.C.), za vakva suma procesot mora da pomine niz sud, ova e neviden sram za Makedonija.
Zamislete Bush da dadeshe abolicija na Ken Lay od Enron, dosta se lazhete samite sebe za prikazni od SAD/Evropa.

Филип II
05-08-08, 17:14
dosta se lazhete samite sebe za prikazni od SAD/Evropa.
Da de. Nema da im veruvame na SAD, OBSE i na Evropskata komisija, ama zatoa na Bichikliski i Marko kje im veruvame.

SuicideMessiah
05-08-08, 17:34
Da de. Nema da im veruvame na SAD, OBSE i na Evropskata komisija, ama zatoa na Bichikliski i Marko kje im veruvame.

Го заборави и НАЦИОНАЛИСТ

SuicideMessiah
05-08-08, 17:35
Sramot e shto nikoja druga zemja vo Evropa ne dala abolicija za finansiski kriminal osven Makedonija(B.C.), za vakva suma procesot mora da pomine niz sud, ova e neviden sram za Makedonija.
Zamislete Bush da dadeshe abolicija na Ken Lay od Enron, dosta se lazhete samite sebe za prikazni od SAD/Evropa.

Мислиш срам за дпбновците по повод маестралниот потег кој ви го смести Бранко :confused:

Ченто
05-08-08, 17:37
Ме изненади леснотијата со која една партија застана зад еден криминалец.
Прво, врз основа на што го сметаш за криминалец? Постои некаде таква пресуда?
Второ, од наведеново може да се види зошто партијата застана зад Заев:Очигледно со луѓе како кумот на Трајко Вељановски како претседател на Врховниот Суд, сопругите на Михајло Маневски и Иво Котевски како судии, со бабата на портпаролот на МВР како член на Антикорупциската Комисија и Елена Гошева како претседател на Советот на Јавни Обвинители, во Македонија дефинитивно не постојат услови за правично и фер судење за сите граѓани кои мислат поинаку од власта.

NACIONALIST
06-08-08, 00:40
ЕУ И САД ДЕМАНТИРААТ ДЕКА ЗНАЕЛЕ ЗА ПЛАНОТ НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ


СДСМ лаже за Заев!


Странците велат дека никогаш не би поддржале иницијатива која би претставувала мешање во судски процес


Меѓународните претставници во земјава не знаеле за планот на претседателот Бранко Црвенковски да ја врати опозицијата во собраниските клупи. Европската унија и Соединетите држави имаат партнерски односи со Македонија. Вака одговараат странците, во врска со информациите објавени во Дневник, кој повикувајќи се на високи функционери во СДСМ, објавува дека иницијативата на претседателот Црвенковски е договорена со претставници на Европската комисија и Соединетите Американски Држави во земјава.

-Претседателот Црвенковски не се координираше за неговата иницијатива со Соединетите држави, велат од американската амбасада во земјава. Оттаму укажуваат "Ние сме партнери со Македонија и не се мешаме во внатрешнополитичките прашања на земјава. Македонија има демократски развој и ние го поздравуваме прогресот што го прави".
Негирање на информациите и од европските претставници во земјава.
-Европската унија никогаш не би поддржала иницијатива која би претставувала мешање во судски процес, категорични се од мисијата на ЕУ во земјава и додаваат дека продолжуваат "да ги охрабруваат сите иницијативи кои би го зајакнале политичкиот дијалог и би ставиле крај на бојкотот на парламентот".

И од амбасадата на Франција земја која претседава со Унијата укажуваат дека правило на дипломатијата е да не се меша во внатрешните работи на една земја, во случајов Македонија. Оттаму апел до сите политички актери да работат брзо во интерес на граѓаните и европската перспектива на земјава.

Според планот, услов за враќање на СДСМ во Собранието беше аболиција за Заев, а за враќање на ДПА, непотпишување на указот за законот за јазиците. Оттука претседателот го помилува струмичкиот градоначалник и потпретседател на СДСМ Зоран Заев, осомничен за проневера во висина од околу 8 милиони евра, а Црвенковски најави дека нема да потпише повеќе закони, меѓу кои беше и законот за употреба на јазиците (за кој пратениците и по втор пат дадоа зелено светло). Сето тоа беше презентирано "со цел да се врати опозицијата во парламентот", така рече претседателот на прес конференција. СДСМ се врати во Собранието во понеделникот, по аболицијата за Заев, а од ДПА, за чие враќање во парламентот Црвенковски рече дека нема да го потпише законот за јазиците со што пратениците повторно ќе расправале за истиот со учество на партијата на Мендух Тачи, деновиве најавија дека ќе се вратат по летниот одмор. Сепак законот за употреба на јазиците се усвои во понеделникот на седница по втор пат, за него гласаа и социјалдемократите, а пратениците на ДПА не присуствуваа.HI HI HI HA HA HA ZALNI KOMUNJARI

Филип II
06-08-08, 00:47
Abe ne bidi naiven. Zarem mislish deka strancite javno kje priznaat deka se meshaat vo vnatreshnite raboti na edna drzhava? Tie raboti poinaku se pravat. Prvo strancite procenuvaat koj e koj vo Makedonija i potoa (tivko i nechujno) so soveti i instrukcii mu pomagaat na chesniot i dobriot. So namera da go neutraliziraat toj shto saka da pravi shteti.
Ushte ednash bravo za SAD i za Evropa.

Зарија
06-08-08, 00:48
Фуере на ТВ го имаше, така да, Латас нешто лаже...

NACIONALIST
06-08-08, 00:51
Samo vie prodolete da se tesite

Зарија
06-08-08, 00:59
Нека го теши Латас Грујо.

NACIONALIST
06-08-08, 01:13
Ne sekorajse ti za toa, ke se vidime pak na izbori.

Даниел
06-08-08, 01:35
UBEDEN SUM DEKA KE SE VIDIME!!! JAS GO GLEDAM GRUJO I VEKE MI LICI NA POLITICKI MRTOVEC........AJ DA GI POCEKAM PREcEDATELSKITE IZBORI!

NACIONALIST
06-08-08, 01:37
Zarem ti se nadevas poveke sds da dobie izbori???????????????????????????????????????????? ???????????

Даниел
06-08-08, 01:46
Da, da ocekuvam, osobeno otkako ke zavrsime so politikata za pridobivanje na STARITE CLENOVI, veruvaj deka od rakovodstvoto na partijata gi naucija greskite koi ne smeat da gi povtorat! Vnimavaat na toa, a Gvujo ne vnimava na postapkite eejjjjj site prasanja gi otvori a ni edno ne zatvori, taka i ke ostanat prasanjata os Egejcite, so Imeto(za zal) i seto ostanato sto toj go zapocna! VREMETO KE POKAZE!!!

NACIONALIST
06-08-08, 01:50
Da, da ocekuvam, osobeno otkako ke zavrsime so politikata za pridobivanje na STARITE CLENOVI, veruvaj deka od rakovodstvoto na partijata gi naucija greskite koi ne smeat da gi povtorat! Vnimavaat na toa, a Gvujo ne vnimava na postapkite eejjjjj site prasanja gi otvori a ni edno ne zatvori, taka i ke ostanat prasanjata os Egejcite, so Imeto(za zal) i seto ostanato sto toj go zapocna! VREMETO KE POKAZE!!!I otoa ti go tvrdam deka za komunjari i titovci pesnata e zavrsena, mozi nekade na drugo mesto da dobijat izbori, a vo Makedonija ni slucajno poveke.

трендафил
06-08-08, 12:34
Прво, врз основа на што го сметаш за криминалец? Постои некаде таква пресуда?
Второ, од наведеново може да се види зошто партијата застана зад Заев:За да прифати некој помилување, треба прво да прифати дека е виновен. Само грешни се помилуваат. Без разлика дали помилувањето го дава Господ (крајното помилување) или некој привремено на земјата. Да беше Заев невин, ќе ги тужеше за клевета сите што јавно зборуваат за неговата вина. Чуден критериум има Црвенковски со помилувањата. Ќе ги спомнам Александар Верушевски, еден од најнепримерните затвореници и прилепчаните обвинети за изборна измама, кои беа помилувани токму пред последните избори. Единствена разлика помеѓу нив и останатите криминалци е кај првиот што татко му е еден од најблиските соработници во валканите работи на Црвенковски, а кај вториве што криминалот го правеле во полза на СДСМ. Исто како и Заев.
Односот на големите сили (меѓународната заедница) се гледа во недоделувањето на наградата за криминално изградениот објект во Струмица. Во времето на доделувањето тоа не им било познато.
СДСМ е во ситуација да се бори да го задржи секој од сегашните членови и симпатизери. Вклучувајќи ги и криминалците во своите редови. Наместо да ја индивидуализираа вината на Заев, тие во големо мнозинство застанаа зад неговото криминално дело и излегува дека колективно го извршиле.
Да потсетам и дека во 2006 година СДСМ тврдеше дека реформите во судството се завршени, односно дека судството е независно. Сега не веруваат во сопственото дело.

SuicideMessiah
06-08-08, 13:15
За да прифати некој помилување, треба прво да прифати дека е виновен. Само грешни се помилуваат. Без разлика дали помилувањето го дава Господ (крајното помилување) или некој привремено на земјата. Да беше Заев невин, ќе ги тужеше за клевета сите што јавно зборуваат за неговата вина. Чуден критериум има Црвенковски со помилувањата. Ќе ги спомнам Александар Верушевски, еден од најнепримерните затвореници и прилепчаните обвинети за изборна измама, кои беа помилувани токму пред последните избори. Единствена разлика помеѓу нив и останатите криминалци е кај првиот што татко му е еден од најблиските соработници во валканите работи на Црвенковски, а кај вториве што криминалот го правеле во полза на СДСМ. Исто како и Заев.
Односот на големите сили (меѓународната заедница) се гледа во недоделувањето на наградата за криминално изградениот објект во Струмица. Во времето на доделувањето тоа не им било познато.
СДСМ е во ситуација да се бори да го задржи секој од сегашните членови и симпатизери. Вклучувајќи ги и криминалците во своите редови. Наместо да ја индивидуализираа вината на Заев, тие во големо мнозинство застанаа зад неговото криминално дело и излегува дека колективно го извршиле.
Да потсетам и дека во 2006 година СДСМ тврдеше дека реформите во судството се завршени, односно дека судството е независно. Сега не веруваат во сопственото дело.

Кое криминално дело кога не е ни докажано...а докази дека со сила сакаа да го пикнат во затвор имаш колку сакаш само упорен си игнорираќји ги а и како прво целата работа беше владата да лапни пари 8мил евра за нешто што не е во нивна сопственост веќе одамна...и тука се спомнуваат тендерите дека Заев требало да гради со објавен тендер...со оглед дека земјиштето е под локална самоуправа на Струмица нема распишување тендер само што болката е што не зедоа 8мил евра и не им успеа а сеа можеш да си пласираш портокалови приказни колку сакаш со другар ти националист ама нема да ти успее...и плус тоа потегот на Бранко е поздравен низ цела Меѓународна заедница ОБСЦЕ и САД а Грујо доби поддршка од комитетот на ДПБНЕ и самото партизирано судство.

трендафил
06-08-08, 13:38
Проблемот е токму во тоа што земјиштето не е во сопственост на струмичката локална самоуправа, туку најголемиот дел на Република Македонија и помал дел спорно поради денационализација. Проблемот е и во тоа што Струмица како општина нема добиено 8 милиона евра. Парите ги земал наводниот инвеститор, кој ништо нема инвестирано, затоа што 12 милиона ева земал однапред. Тендер е задолжителен за се` поскапо о 3 илјади евра. А овде се работи за милиони. Кој и кога од меѓународната заедница го подржал потегот на Заев. Немам слушнато таква изјава. Ниту верувам дека некој од меѓународната заедница би подржал криминалец.
Интересно е твоето мислење дека СДСМ го формирал партијското судство на ВМРО. Сите истражни судии и членови на кривичниот совет што работеа на случајот Заев се избрани во време кога ВМРО не беше на власт. Ако мислиш сериозно дека Црвенковски формирал ВМРОвско судство би ти препорачал контролен лекарски преглед. Можеби грешам. Не сум стручен во медицината.

Филип II
06-08-08, 13:49
trendafil aj prochitaj go ova ushte ednash (namesto ko papagal da povtoruvash deka sudiite bile birani vo vreme na SDSM).Очигледно со луѓе како кумот на Трајко Вељановски како претседател на Врховниот Суд, сопругите на Михајло Маневски и Иво Котевски како судии, со бабата на портпаролот на МВР како член на Антикорупциската Комисија и Елена Гошева како претседател на Советот на Јавни Обвинители, во Македонија дефинитивно не постојат услови за правично и фер судење за сите граѓани кои мислат поинаку од власта.

Ченто
06-08-08, 13:56
Заев: Министер од Владата вршел притисок врз судии

Градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев, денеска обвини дека министер од Владата телефонски им се јавувал на судии за да го притворат за случајот со трговскиот центар “Глобал“.
“Мора да знаете дека кога седат четири ’вмровци’ заедно и кројат мрачни сценарија, тројца од нив веќе во истиот момент ги копка како да ја предадат тајната. Затоа на двапати ми беше саботирано приватното возило, предупреден бев по кој пат Заев оди од Струмица за Скопје и нека му ја мисли, за на крај од одделението за притвор во затвор ’Скопје’ јасно да ме потсетат за новинарот Таневски и кофата со вода. Исто така, побарајте увид во деталните телефонски сметки на судиите кои работеа на предметот Заев и се ќе биде јасно, бидејќи министер од Владата директно им се јавувал на судии“, рече Заев на денешниот брифинг со новинарите.
Струмичкиот градоначалник му препорача на премиерот Груевски, “да не се прави толку наивен и паднат од Марс во врска со изјавите дадени во понеделникот за прв пат од негова страна за предметот Заев“.
“Фрустрацијата од неуспешниот план многу добро се препознаваше во неговата изјава“, рече Зоран Заев.

SuicideMessiah
06-08-08, 14:33
Има некој сознанија за кога е закажан пресот на Заев денес и во колку часот?

SuicideMessiah
06-08-08, 14:41
Која е пораката што им ја испраќате на сите потенцијални сторители на криминални дела и дали сте свесен каква штета и' правите на Република Македонија“, праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски" A, jas prashuvam, togash, koja beshe porakata shto ja isprati vmrovskiot pretsedatel Trajkovski so aboliranje na Dosta Dimovska i Aleksandar Cvetkovski, funkcioneri shto vrshea prislushuvanje?

Citirano od replikite na temata za dokazite na Zaev

Даниел
06-08-08, 15:11
DA ZIVEE ZORAN ZAEV!!!!!!

Филип II
06-08-08, 15:12
Заев: ако јас сум криминалец, тогаш и Груевски е

„Дали Никола Груевски направи криминал кога без јавна набавка, во четири очи склучи договор за јавно-приватно партнерство со Агрокор и дали тоа значи дека Груевски ќе го дели годишниот промет од 15 милиони евра со Агрокор?“

Ова е првата реакција на Зоран Заев, потпретседател на СДСМ и струмички градоначалник, после изјавите на власта дека неговата аболиција оставила простор за сомневање во неговата невиност.
Тој го повика премиерот Груевски, или кој бил претставник на власта кој е запознаен со деталите од случајот „Глобал“, на јавна дебата.
Струмичкиот градоначалник обвини дека целиот случај бил монтиран и тоа од највисокото раководство, а изјавите на Груевски, Маневски и комерцијалните огласи од МВР со неговото обвинение ја потврдиле “фрустрацијата од срамната организација на власта“.

Заев обвини дека предметот за него бил воден уште пред година и пол, под работно име „Зајче“ и тоа од тројца инспектори на МВР. Јавното обвинителство на два пати го враќал предметот со образложение дека нема докази. Предметот сепак бил активиран по информациите во јавноста дека тој би можело да биде новиот претседател на СДСМ.

За потпретседателот на СДСМ не е јасно зошто, ако немало притисоци од власта, кривичниот совет не одреди притвор за него и неговите соработници уште при првото одлучување. Заев тврди дека двапати укината одлука на истражен судија е преседан во македонското судство. За него останува и нејасно, зошто е расрешена јавната обвинителка која го водела случајот.

„Прв пат се случува МВР преку платени комерцијални огласи од народни пари да објавува кривични пријави. А, слушајќи ги изјавите на Маневски и Груевски се добива впечаток дека се судии во предметот и дека ги знаат сите детали од него“, посочи Заев.

Тој објасни дека земјиштето на кое е изграден трговскиот центар на местото каде порано се наоѓал пазар било предмет на денационализација, која завршила со пресуди на апелационен суд и во која сопствениците веќе два пати биле обесштетени.
Заев рече дека за целиот проект не е потрошено ни денар од струмичката каса и дека Глобал е изграден по пат на јавно-приватно партнерство кое транспарентно било објавено, па затоа и немало потреба од постапка за јавни набавки и тендер.
Според него не била потребна ни дозвола за изградба од Владата и покрај тоа што земјиштето е во сопственост на државата бидејќи било дадено на користење како градежно земјиште на јавното претпријатие “Комуналец – Струмица“. Заев тврди дека право за градба врз земјиштето јавното претпријатие од 1987.
„Зарем требаше домати и пиперки да садиме таму?“, прашува Заев.
За осумте милиони евра проневера Заев вели дека тие била парите од продажбата на дуќаните од страна на инвеститорот кој дал 13 милиони евра за изградба на објектот.

Струмичкиот градоначалник вели дека после помилувањето неговата политичка кариера нема да згасне оти нема зошто. Според него поддршката е уште поголема што докажуваат и 30.000 собрани потписи додека беше во притвор.
Заев не сакаше да ја коментира одлуката за аболиција на претседателот Бранко Црвенковски, но тој рече дека ја прифатил ваквата уставна можност на претседателот бидејќи не верува дека после монтираниот процес, судиите ќе биле независни.
“Не верувам дека аболицијата политички ме дискредитира“, вели Заев,
Тој не ја исклучи можноста да се кандидира за претседател на СДСМ на идниот партиски конгрес.
“СДСМ сега е во таква состојба поради која се договоривме на идниот конгрес да имаме само еден кандидат. Не е дефинирано кој тоа ќе биде. Ако доколку тоа го побара членството и партијата ќе се кандидирам“

Il Presidente
06-08-08, 15:28
“СДСМ сега е во таква состојба поради која се договоривме на идниот конгрес да имаме само еден кандидат. Не е дефинирано кој тоа ќе биде. Ако доколку тоа го побара членството и партијата ќе се кандидирам“

Ovoj saka B.C. pak da pobara od N.G. pak da go apsat.

Зарија
06-08-08, 15:55
Во МВР случајот за следење и прислушкување на Заев го крстиле "Зајче"! :hihihihi: Да ја прекрстиме и ние темава Случај Зајче. :hihihihi:

Arhimed
06-08-08, 16:18
trendafil aj prochitaj go ova ushte ednash (namesto ko papagal da povtoruvash deka sudiite bile birani vo vreme na SDSM).
Судијата Реџепагиќ го изрече притворот за Горан Стојков - линк (http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2181&stID=19674)
Кривичниот совет во Основниот суд 2 во Скопје го одбил барањето на Горан Стојков да се брани од слобода. линк (http://www.vest.com.mk/default.asp?id=84862&idg=5&idb=1281&rubrika=Crna+Hronika)

Стојков уште лани најави дека ќе тужи за притворот од 360 дена - линк (http://www.vest.com.mk/default.asp?id=134653&idg=7&idb=2058&rubrika=Makedonija)

Еве една вест од А1 за сторен криминал од 0.75 милиони € - линк (http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=18764)
Бајрам и Георгиев се теретат за сторен криминал вреден 750.000 евра, а во текот на 90-дневниот притвор нивната одбрана понуди вкупна кауција од 650.000 евра како гаранција дека притворените нема да ја напуштат Македонија.

Кривичниот совет ги одби паричните гаранации, под образложение дека Бајрам и Георгиев доколку се бранат од слобода, ќе имаат директно влијание врз сведоците.


Кривичен Совет во минатото побарал притвор за криминал од 0.75 мил. €, логично е за обвинение за десет пати поголема сума исто да инсистира на притвор.

Зарија
06-08-08, 16:19
А шо беше тоа со патот по кој одел од Струмица за Скопје? Некаква саботажа спомна? Не го слушнав убаво...

И му се заканувале со кофа со вода ееееј! :eek:

Ченто
06-08-08, 16:28
Судијата Реџепагиќ го изрече притворот за Горан Стојков - линк (http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2181&stID=19674)
Кривичниот совет во Основниот суд 2 во Скопје го одбил барањето на Горан Стојков да се брани од слобода. линк (http://www.vest.com.mk/default.asp?id=84862&idg=5&idb=1281&rubrika=Crna+Hronika)

Стојков уште лани најави дека ќе тужи за притворот од 360 дена - линк (http://www.vest.com.mk/default.asp?id=134653&idg=7&idb=2058&rubrika=Makedonija)

Еве една вест од А1 за сторен криминал од 0.75 милиони € - линк (http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=18764)

Кривичен Совет во минатото побарал притвор за криминал од 0.75 мил. €, логично е за обвинение за десет пати поголема сума исто да инсистира на притвор.Бурзе, да, на тој начин одат процедурите... Кривичниот совет може да врати некој предмет до истражен судија и овој повторно одлучува дали останува на првобитната одлука или ќе ја смени... Доколку остане на истата одлука, Кривичниот совет има дискреционо право да донесе конечна одлука...
Е сега, јас не знам дали е точно, но од СДСМ тврдат дека досега НИКОГАШ не се случило после потврдена одлука од истражен судија, Кривичен совет да ја смени одлуката... СДСМ го наведоа тоа и никој досега не го демантираше истото!

А шо беше тоа со патот по кој одел од Струмица за Скопје? Некаква саботажа спомна? Не го слушнав убаво...
Јас од тоа што прочитав во неколкуте медиуми, заклучив дека бил предупредуван дека знаат по кој пат оди од Струмица до Скопје и дека може да му се случи некаква 'случајна' незгода!

Arhimed
06-08-08, 16:34
Да почнам со извештајот од дневниот билтен на МВР - овде (http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=5562&mid=1401&tabId=126&tabindex=0)
За осумте милиони евра проневера Заев вели дека тие била парите од продажбата на дуќаните од страна на инвеститорот кој дал 13 милиони евра за изградба на објектот.

Од МВР пријавата (линкот е погоре)
Во Договорот за соинвеститорство, пријавениот З.З. во име на општина Струмица како своја инвестиција го отстапува за изградба земјиштето кое се наоѓа на повеќе катастарски парцели во Струмица на кои треба да се реконструира и надгради Градскиот трговски центар(1), а се во сопственост на Р. Македонија и како корисници се јавуваат повеќе правни и физички лица.

По однос на овој Договор, пријавениот Г.К. на 20.10.2006 година во име на ДГТУ „Де-лукс инженеринг“ ДОО Струмица како гаранција го става целокупниот имот кој по договорот за заедничка градба ќе биде сопственост на ДГТУ „Де-лукс инженеринг“ затоа што во моментот инвестицијата на оваа фирма за изградба на трговскиот центар изнесува 5.000.000 евра со која сума потврдува дека одговара на обврските и барањата на општина Струмица (2)и гарантира дека целосно ќе ги заврши обврските кои произлегуваат од договорот и спогодбите.
...
Според аналитичките картици од книговодствената евиденција на „Де-Лукс Инженеринг“, како исплатени обврски спрема добавувачите за изградба на деловниот објект се исплатени вкупно 4.315.584,00 евра.(3)

Со (1), (2) и (3) обележаб делови од цитати:

(2) Барањето на општина Струмица е влогот на приватниот партнер да изнесува 5 милиони евра, а приватниот партнер успеал истото да го изгради за 4.315.000 Евра.
(3) Притоа приватниот партнер се согласил да плати комуналии од приближно 783.000 Евра.

(1) Јас не знам како успеал Зоран Заев да пресмета дека "инвеститорот дал 13 милиони евра".

Arhimed
06-08-08, 16:37
Бурзе, да, на тој начин одат процедурите... Кривичниот совет може да врати некој предмет до истражен судија и овој повторно одлучува дали останува на првобитната одлука или ќе ја смени... Доколку остане на истата одлука, Кривичниот совет има дискреционо право да донесе конечна одлука...
Е сега, јас не знам дали е точно, но од СДСМ тврдат дека досега НИКОГАШ не се случило после потврдена одлука од истражен судија, Кривичен совет да ја смени одлуката... СДСМ го наведоа тоа и никој досега не го демантираше истото!
Секој сам си одговара за своите постапки.
Можеби таква била праксата, но треба да се земе во предвид чија одговорност е поголема (или чиј авторитет е поголем).

Ако се случи обвинет да биде уштен од притвор и да избега, чија е одговорноста, на истражнуиот судија или на кривичниот совет?

Ченто
06-08-08, 16:44
Ако се случи обвинет да биде уштен од притвор и да избега, чија е одговорноста, на истражнуиот судија или на кривичниот совет?
И обратно, ако се случи обвинет да биде задржан во притвор по наредба на премиер или некој министер, чија е одговорноста, на истражниот судија или на кривичниот совет? Освен на тој што се јавувал, се разбира!