PDA

Види ја целата верзија : Торбешите како посебна етничка заедница


Страни : 1 2 [3]

N.C.D.
27-09-11, 12:17
Eve na primer eden Kur vo Skopje ostane bez patni ispravi pari ili slicno.


...da ne si nekoja greshka tuka ...da ne e kurd ne kur...inaku kolku kura vo Skopje se bez pari pojma nemash...:D:D

concrete
27-09-11, 12:18
Znaes li ti kako funkcionira PKK . Taa e proglasena za Teroristicka organizacija samo zatoa sto nemaat svoja drzava no taa e tajna policija nisto drugo. Eve na primer eden Kur vo Skopje ostane bez patni ispravi pari ili slicno. Toj prvin kontaktira so PKK a potoa PKK kontaktira so bilo koj Kurd vo blizina i mu nalaga da go zgrizi a ovoj toa nesmee da go odbije, i da go hrani dzeparac sve se dodeka ne se najde resenie za nego, PKK ima svo agenti niz cel svet a razlika megju Teroristicka ili Razoznavacka nema

..дете голомеше.., ај ти сепак оди купи си едно лижавче.....и не брзај да одраснеш пред време....и така и така те чекаат многу заебанции у живот:..кредити, жена со трошачки навики...и ај да не набројувам понатака...и немој да се занесуеш со ППК агентури и останати заебанции, не е тоа за тебе ич не е како у стрипоите и филмчињата :cool:

афион
27-09-11, 17:59
Богомил ти Курда си гледал само по турски серии. Имам многу пријатели Курди од Турција , кој не живеат во овој твој филм, голем дел од нив се угледни граѓани во Турција ,живеат низ цела Турција и тешко дека ќе ги распознаеш од турците ,освен ако не одиш во делот на кај Ирак , Иран каде се помилитаристички настроени.

wolfenstein
27-09-11, 19:03
razlicnite religii pomegju narodite spored mene ne pretstavuva problem nitu precka vo sekojdnevniot zivot i komunikacija na lugjeto, na pr. makedonija e multietnicka multikulturna i multireligiska drzava po ustav, tuka ne ziveat samo makedoncite-pravoslavni hrist. i albancite-muslimani tuka ziveat i srbite i vlasite i turcite i romite i bosnjacite i torbeshite i dr. ne se problem jazicnite, kulturnite ili verskite razliki tuku nacionalizmot kaj poedinci bez razlika dali se makedonci, albanci ili drugi, nacionalistite gi pravat problemite. makedonija ne moze nikogas da bide ni 100% makedonska ni 100% albanska, ni 100% hristijanska ni 100% muslimanska tuku taa e na site nejzini 2.100.000.gragjani

Итар Пејо
27-09-11, 19:33
Богомил Торбеш,

интересна ми се виде оваа ваша криза на идентитет, а бидејќи ваму-таму по форумов веќе се бавевме со исламизираните Македонци, а башка и јас сум од тие краишта, па како на земјак ќе те молам да ми одговориш на некои мои прашања.
Без потсмев, вистина сум заинтересиран. Затоа и биди искрен.

1. Како баш ТОРБЕШ го одбравте за име на народот, а не БАБУШ? Па и обата се пежоративи. Ние (мислам на православните Македонци) од Струга и Струшко шепотиме да не кажеме торбеш да не се навредите, а ваму вие се гордеете со тоа? Ич не ми е јасно. Или сакаш во петок да дојдам на пазар во Лабуништа и да им викам на сите: Кај си бе, Торбеш?, ама и да го снимам како ќе реагираат. Сакаш заедно да направиме еден ваков експеримент. Еве за две недели ќе дојдам натаму и да ги прошетаме селата па да видиме како реагираат луѓето.
Значи, кратко, зошто Торбеш, а не Бабуш? (или некој друг пежоратив, да не редам сега.)

2. Сакам да ми објасниш за улогата на твоите ментори и соселани во 2001. Ќе споделиш со нас колкумина учествуваа рамо до рамо со другарите на Соколи? И дали има жртви можеш да ни кажеш? Она што мене ме интересира е: ЗОШТО?

3. Поврзано со претходното. Зошто бе толку се дистанцирате од Али? Да ти најдам само некоја снимка од ТВ Спектра каде го пречекувавте? Ем со преведувач ви идеше, ем вие така гордо се фалевте за помошта што сте му ја пружале. Ај потруди се и стави ја на нет, те молам. Поучно е. Плус и министер од Лабуништа ви стави, како благодарност.

4. Можеш ли да ми кажеш за мешаните бракови со Албанците. Кога тоа се засилува и од кога почнува да биде помасовна појава. (порано освен Ќазимовци, кои и на времето си биле Балисти, за други е непознато да земаат и даваат со Албанците). Што со тие и такви Торбеши?

5. Те гледам нешто попара со умот си правиш со некакви радикали, Курди, богомили и којзнае што друго, а баш сакам да чујам за новава мода во наши краишта: за оние со брадине (главно од Октиси, ама и кај вас) и со белине облеки. Многу е очигледно, нова мода во облекувањето и во изгледот донесоа, па си реков да те прашам што катара се? Си реков еве еден информиран и храбар човек па ќе ми одговори.

Ајде земо, те молам. А потоа ќе зборуваме каде се и кои се тоа Торбешите во Струшко.

Bogomil_Torbesh
27-09-11, 22:17
razlicnite religii pomegju narodite spored mene ne pretstavuva problem nitu precka vo sekojdnevniot zivot i komunikacija na lugjeto, na pr. makedonija e multietnicka multikulturna i multireligiska drzava po ustav, tuka ne ziveat samo makedoncite-pravoslavni hrist. i albancite-muslimani tuka ziveat i srbite i vlasite i turcite i romite i bosnjacite i torbeshite i dr. ne se problem jazicnite, kulturnite ili verskite razliki tuku nacionalizmot kaj poedinci bez razlika dali se makedonci, albanci ili drugi, nacionalistite gi pravat problemite. makedonija ne moze nikogas da bide ni 100% makedonska ni 100% albanska, ni 100% hristijanska ni 100% muslimanska tuku taa e na site nejzini 2.100.000.gragjani

Znaes sto e rabotata. Makedonija nikad nema da izgradi nacionalnost Makedonska, za toa se krivi Makedonskiot i Albanskiot narod a nikako Torbeshkiot. I jas bi sakal da se raduvam koga se vee drzavnoto zname, i jas bi sakal da stanam na drzavnata himna, i jas bi sakal da se naogjam vo Makedonskata nacionalnost ( beza razlika na mojata etnicka raznolikost). Ama pogodi nemozam. Nemozam da se raduvam na Makedonskoto zname posto tie sto go veat vikaat smrt za siptarite a pri toa se misli na site muslimani vo Mk, nemozam da stanam na Makedonskata himna posto vo nea se opevaat ubijcite na mojot dedo ili pradedo ( Goce Delcev,Dame Gruev Sandanski i sl.) nemozam da se osekam ko Makedonec zatoa sto drzavata gradi krst na vodno od moi pari bez da me prasa, zatoa sto popot frla kamen temelnik na sekoja moja zgrada so drzavata ja gradi so moi pari, zatoa sto drzavata podigna iljadnici spomenici a nieden so moj junak ili heroj, zatoa sto ucam istorija deka jas sum bil dusmanot i krvnikot so ja gazel Makedonija, jas vo najlos slucaj treba da se custvuvam ko nepozelen tuka. I jas bi sakal da se desi koga site ke se razbudime i site ke se osekame nacionalno obedineti, no toa nema da se desi se dodeka vladee partija koja sto vi svojot status za Muslimanite veli ke se zalagam da se vo Hristijanstvo. nemoze nisto nemoze tuka gospod neka ni e na pomos

Bogomil_Torbesh
27-09-11, 22:23
Богомил Торбеш,

интересна ми се виде оваа ваша криза на идентитет, а бидејќи ваму-таму по форумов веќе се бавевме со исламизираните Македонци, а башка и јас сум од тие краишта, па како на земјак ќе те молам да ми одговориш на некои мои прашања.
Без потсмев, вистина сум заинтересиран. Затоа и биди искрен.
Denes citav edna kniga od popisot vo Makedonija od 1961 od nekoj Hrvatski pisatel Surjak ili sto i da e, i toj Muslimanite vo Makedonija gi narekuva Torbeshi a ne Makedonski muslimani, ova kniga e napisana tokmu pred 70tite godini koga MANU zapoznuva so svojot proekt Makedonski muslimani do taa godina nemalo naselenie so taka e narekuvano vo nitu eden dukument. I pazi od 1970do 2011 ima 41godina, znaes li ti kolku pari se potroseni na ovoj proekt??? A znaes li koi se rezultatite. Ako Fijat toj nivni proekt sto go terale 41 godina uspeva da go urne samo za 2 godini onda dali vredelo da se finansira vo taka neizvodliva glupost

Bogomil_Torbesh
27-09-11, 22:30
1. Како баш ТОРБЕШ го одбравте за име на народот, а не БАБУШ? Па и обата се пежоративи. Ние (мислам на православните Македонци) од Струга и Струшко шепотиме да не кажеме торбеш да не се навредите, а ваму вие се гордеете со тоа? Ич не ми е јасно. Или сакаш во петок да дојдам на пазар во Лабуништа и да им викам на сите: Кај си бе, Торбеш?, ама и да го снимам како ќе реагираат. Сакаш заедно да направиме еден ваков експеримент. Еве за две недели ќе дојдам натаму и да ги прошетаме селата па да видиме како реагираат луѓето.
Значи, кратко, зошто Торбеш, а не Бабуш? (или некој друг пежоратив, да не редам сега.) Goranci vo Gora kosovo , Zupani vo Zupa Kosovo, Rekanci vo Reka, Goranci /Torbeshi/Poturi vo Tetovsko, Torbeshi/Turci/Babushi vo Skopska Torbeshija (Karshijaka), Nekogas pred preselbata vo Turcija vo Delcevsko Probishtipsko i cela istocna Makedonija Pomaci, Veleshko Torbeshi/Turci, Zupa Debar , Torbeshi/Turci, Kicevsko so Plasnica, Apovci/Babushi/Turci/Poturi Debasrsko Torbeshi, Strushko Babushi/Torbeshi/Babulinja, Golo Brdo Torbershi/Albanci, Gora Albanija Goranci/ Torbeshi Skopsko Dajdzo( od strana na Albancite no za site ovie etnonimi ili sinonimi zaednicko e edno te isto Torbeshi. Taka ne vikate so vekovi sega i samite sakame da se vikame taka

Итар Пејо
27-09-11, 23:33
Denes citav edna kniga od popisot vo Makedonija od 1961 od nekoj Hrvatski pisatel Surjak ili sto i da e, i toj Muslimanite vo Makedonija gi narekuva Torbeshi a ne Makedonski muslimani, ova kniga e napisana tokmu pred 70tite godini koga MANU zapoznuva so svojot proekt Makedonski muslimani do taa godina nemalo naselenie so taka e narekuvano vo nitu eden dukument. I pazi od 1970do 2011 ima 41godina, znaes li ti kolku pari se potroseni na ovoj proekt??? A znaes li koi se rezultatite. Ako Fijat toj nivni proekt sto go terale 41 godina uspeva da go urne samo za 2 godini onda dali vredelo da se finansira vo taka neizvodliva glupost

Goranci vo Gora kosovo , Zupani vo Zupa Kosovo, Rekanci vo Reka, Goranci /Torbeshi/Poturi vo Tetovsko, Torbeshi/Turci/Babushi vo Skopska Torbeshija (Karshijaka), Nekogas pred preselbata vo Turcija vo Delcevsko Probishtipsko i cela istocna Makedonija Pomaci, Veleshko Torbeshi/Turci, Zupa Debar , Torbeshi/Turci, Kicevsko so Plasnica, Apovci/Babushi/Turci/Poturi Debasrsko Torbeshi, Strushko Babushi/Torbeshi/Babulinja, Golo Brdo Torbershi/Albanci, Gora Albanija Goranci/ Torbeshi Skopsko Dajdzo( od strana na Albancite no za site ovie etnonimi ili sinonimi zaednicko e edno te isto Torbeshi. Taka ne vikate so vekovi sega i samite sakame da se vikame taka


Земјак,

И што со ова што си ми го напишал? Ова е одговор на моите прашања? Јас искрено се надевав дека ќе комуницираме, ама уважувањето подразбира одговор на прашањата на соговорникот, а после делење памфлети. Јас уште чекам да ми одговориш на поставените прашања. За мене се тие битни за да влезам во дискусија. А сигурно повеќе знам и за вас и за вашиот проект од многумина тука, и ти ветувам многу интересни нешта. Ти случајно да не бегаш од дискусија со мене? Така ми се чини.

Она што си го пишувал за пежоративните егзоними за исламизираните Македонци - тоа ни пет пари не ти чини. Пак не си кажал зошто Торбеши, а не Бабуши? Море, аџо, ами едноставно е прашањето. Зошто сте избрале еден од многуте. И потпрашањето е: дали Торбеш за вас ја изгубил таа навредливост? Гледам ти се гордееш, ама ништо не велиш кога ќе дојдам во Струга да го направиме експериментот и на терен да провериме. Да видиме и како ќе реагираат на Бабуш, Бабуле во Лабуништа. Што велиш?

Ајде сега те молам удостоиме со одговор на сите мои прашања. Јас знам што прашувам, затоа и очекувањата за адекватен одговор ми се големи. Имај на ум дека другите овде и не знаат дека овој проект е доминантно(ако не и целосно) струшки, од наши краишта, па и замешаноста на Фијат ќе ја видиме, ама подоцна. Сега држи си се до моите прашања.


Околу она што ти го зборуваш за некаков проект на МАНУ и сл. ср..ња. Не верувам во такви глупости без докази. Ако имаш такви - повели. Јас ќе се поклонам и ќе си признаам дека сум грешел. Дотогаш, батали оваа бугарска финта и држи се до тоа како навистина си се работите. Ако имаш желба да зборуваме како се создавала нација Муслимани во Босна и за кои потреби... е тоа е друго нешто. Јас знам само колку вие сакавте да се поистоветувате со нив. Мене такви трици не можеш да ми продаваш. Заборави од каде сум? А за за вашата трагедија (еве и ова е дел од неа), вистина е дека сме криви и ние - православните Македонци. Ние ве оттурнавме од нас, а вашите браќа по вера си ве прибраа за етнички аритметики. Ама немам намера јас да ти кажувам што си, оти идентитетот е заебана работа, па ти можеш да си избереш и Блуфонец да си бидеш - тоа јас мора да го почитувам, ама не и оној дел кога ќе зборуваш за потеклото и сл. Е тука сте за жалење. Не ви штима проектот.

Патем, не ти изгледа тебе страшно како интелектуалец, за каков се прикажуваш - образован, со 1,5 факултети да влезеш во политички проект на Фијат? И што откако ќе пропадне? Ваков национален инженеринг може да биде погубен за младите генерации. (не сакам да речам „ваши“ оти ве чиствувам и имам за „наши“) Јас ве разбирам. Ја сфаќам позицијата на маргинализирана група која сака да ја надмине таа состојба. Ама не ја разбирам и вашата податливост за инструментализација. А го имаше тоа.

На пф политика сме, па ајде и ова. Интересен ми е другар ти Соколи, кој така силно те соколи, што просто на човек иштав го фаќа Торбеш да стане. Ама типчево си е од ДПА и ја знае ситуацијата во Струга. Знае дека тогаш би имале поголеми шанси за нешто. Вие кутри од Лабуништа, Октиси, Боровец, Струга кој стаса тој ве впрегна. Јасно ми е и како се станувале градоначалници, и пратеници... Знам и како се купувале гласови. Ама до вакво дереџе до кое ќе ве дотера Фијат со вакви проекти - тоа го немало. Баш тој најмогу ќе ве оштети. Ќе видиме што ќе се случува. Засега само да ти кажам дека од овој проект сите си направиле математика дека ќе имаат корист. И ВМРО - ДПМНЕ, и СДСМ, и ДПА. Само ДУИ не сакаат. Јас пак си мислам дека е добро да се почне да се барате кои сте. Еден ден ќе стигнете каде што треба. Ќе откриете патем дека освен конфабулирања на политичати и псевдоисторичари наменски создадени за специјални потреби има и науки како антропологија и етнологија... Гледам постираш некои сличности со некои други од разни места, а не ти текнало да истражиш што имаш слично со оние сожители - православни Македонци околу тебе. Пробај, ќе се изненадиш. Само Ѓурѓовден разгледај си како се празнувал и ќе откриеш едно гоооооооооооолемо поле за разоткривање на твојот идентитет.

Пријателе, јас ти стојам на располагање за добра дискусија. Без навреди и пцости. Ама барам да ме почитуваш. А тоа ќе го докажеш ако ми одговориш на моите прашања.

MehmedAliPasa
28-09-11, 02:48
Богомил Торбеш,

интересна ми се виде оваа ваша криза на идентитет, а бидејќи ваму-таму по форумов веќе се бавевме со исламизираните Македонци, а башка и јас сум од тие краишта, па како на земјак ќе те молам да ми одговориш на некои мои прашања.
Без потсмев, вистина сум заинтересиран. Затоа и биди искрен.

1. Како баш ТОРБЕШ го одбравте за име на народот, а не БАБУШ? Па и обата се пежоративи. Ние (мислам на православните Македонци) од Струга и Струшко шепотиме да не кажеме торбеш да не се навредите, а ваму вие се гордеете со тоа? Ич не ми е јасно. Или сакаш во петок да дојдам на пазар во Лабуништа и да им викам на сите: Кај си бе, Торбеш?, ама и да го снимам како ќе реагираат. Сакаш заедно да направиме еден ваков експеримент. Еве за две недели ќе дојдам натаму и да ги прошетаме селата па да видиме како реагираат луѓето.
Значи, кратко, зошто Торбеш, а не Бабуш? (или некој друг пежоратив, да не редам сега.)

2. Сакам да ми објасниш за улогата на твоите ментори и соселани во 2001. Ќе споделиш со нас колкумина учествуваа рамо до рамо со другарите на Соколи? И дали има жртви можеш да ни кажеш? Она што мене ме интересира е: ЗОШТО?

3. Поврзано со претходното. Зошто бе толку се дистанцирате од Али? Да ти најдам само некоја снимка од ТВ Спектра каде го пречекувавте? Ем со преведувач ви идеше, ем вие така гордо се фалевте за помошта што сте му ја пружале. Ај потруди се и стави ја на нет, те молам. Поучно е. Плус и министер од Лабуништа ви стави, како благодарност.

4. Можеш ли да ми кажеш за мешаните бракови со Албанците. Кога тоа се засилува и од кога почнува да биде помасовна појава. (порано освен Ќазимовци, кои и на времето си биле Балисти, за други е непознато да земаат и даваат со Албанците). Што со тие и такви Торбеши?

5. Те гледам нешто попара со умот си правиш со некакви радикали, Курди, богомили и којзнае што друго, а баш сакам да чујам за новава мода во наши краишта: за оние со брадине (главно од Октиси, ама и кај вас) и со белине облеки. Многу е очигледно, нова мода во облекувањето и во изгледот донесоа, па си реков да те прашам што катара се? Си реков еве еден информиран и храбар човек па ќе ми одговори.

Ајде земо, те молам. А потоа ќе зборуваме каде се и кои се тоа Торбешите во Струшко.
1.Torbesh e naziv na site pripadnici od nashiot soj od Drimkol do Gora i od Golo Bordo do Rodopite i pretstavuva pezhorativ samo vo vashata glava i glavite na vashite istomislenici koi namesto da urlaat si shepotat po strushkite kafulinja,no toj shepot odeknuva silno do nas vo Drimkol ,pa ete nie ve udostoivme i ja prifativme "vashata" sugestija,pa odsega natamu nemorate da shepotite. Torbesh e naziv star hiljadu leta shto bi rekle srbite,i ne nastanal so doadjanjeto na Osmanliite i masovnoto prifacanje na Islamot od strana na torbesite/bogomilite,a toj naziv ce go sretnesh i vo hronikite na Halkokondil.
Za predlogot za vikanje na sred Labunishta,toa ce mozesh da go storish koga ce go napravish istoto vo Veleshta i na cel glas ce vikash: kaj ste be shiptari,no prethodno treba da si obezbedish dovolno zavoj,gips i lekovi vo kostozglobnata vo Ohrid. Posebno ce bide toa vkusno koga nekoj neTorbesh ce zaurla niz Labunishta.

2.Vo 2001g. nie Labunishtani kako i za vreme na vojnata vo Bosna i potoa vo Kosovo ja iskazhavme nashata humanost i solidarnost za zhrtvite na vojnata so toa shto ne se shtedevme da go odvrzime ceseto i da gi nahranime onie na koi toa im trebese blagodarejci na vasite napadi vrz civilno naselenie po tetovski,skopski i kumanovski sela..
Drugoto za toa dali nekoj ucevstvuval vo tie borbeni dejstvija voopshto ne e stvar shto treba so tebe da ja delam,a iako imalo alal da im e i sekoj musliman toa ce go stori togas koga portparol na armijata (B.Markoski) javno izjavuva deka "dzamiite bile legitimna voena cel".
Najvazhno e shto se pomina bez zhrtvi od labunishtani,a zoshto se sluci 2001 prashaj gi tvoite.

3. Labunishtani sekogash srdecno gi precekuvaat gostite,barem vo periodot dodeka ne go vidat nivnoto pravo lice,a potoa im trgaat "kajla" onaka kako shto samo torbeshite mozhat da napravat,a nosejci se od amanetot na Babushot Bogomil: Po potistata ca sretnite i zveroj i idoli i lugje.So zverojte "zdruzitese",a posle ubijte gi.Na idolite "poklonvite mu se",a posle razbivajte gi.So lugjeto "razgovarajte",a posle ostavajte gi. (Torbeski amanet od X vek)

4.Labunishtani od sekogash imale meshani brakovi so albancite,licno vo moeto semejstvo ushte prababa na mojot dedo od pred 160g. bila albanka i toa od Luma-Albanija,isto taka eden del od mojata poshiroka familija e od Zagracani i samo vo moeto semejstvo ima nekolku slucai na brak so albanki od strusko,a inaku da napomenam nemam vrska so Kazimovci.
Istiot slucaj e so mnogu labunishtani i ne samo albank(c)i nego vo Labunishta imash stotici bosnjakinji,srbinki,hrvatici,turcinki,rusinki,ukra inki,madjarici,cehinji,crnogorki,makedonki...mazen i za labunishtani torbeshi i toa e dobro spored mene za genetickoto procistuvanje i toa e pricinata za kvalitetot na ova naselenie i od fizicki i od psiholoski karakter.

5.Za tie so bradite i so belite carsavi ako si mazh,a bi trebalo da bidesh shtom umeesh da si radoznal odi i prashaj gi niv,ne sme nie dolzhni vo nivno ime da ti odgovorime.
Jas gi pocituvam i nemam nikakov problem so niv i ne gi cuvstvuvam kako nekakva zakana po bilo kogo. Sekoj si ima svoj stil na zivot i na moda i ako mozhe nekoj polugoli da se shetkaraat preku leto niz labunishta,zoshto pa nekoj pristojno i dovolno oblecen da nemozhe da go pravi istoto toa!?.

Bogomil_Torbesh
28-09-11, 08:50
sinojka ke ti odgovorev no snemav internet Itar. No MehmedAliPasha Labunishki-Egipetski me pretekna i jas vikam da na negovoto. Drugo e toa dali odgovorot ti prilegna na dusha. A deka Fijat ne izmislil smesno e da se pomisli a ne da se izusti 2002 ja imavme DMP isto taka Torbeshka partija so istite celi i ne beshe od Struga nego od Tetovsko, znaci site Torbeshi stojat pozadi ovaa nase iskonsko pravo na samoopredeluvanje vo Makedonija a i nadvor od Makedonija

Bogomil_Torbesh
28-09-11, 12:04
http://www.youtube.com/watch?v=CZwUh68-5C0

MehmedAliPasa
28-09-11, 14:23
Pozdrav do site clenovi na forumot "vodenica" od labunishtanec/Torbesh :)

http://www.youtube.com/watch?v=5MHdkq3_ccA&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=pK7KulBQJ8I&feature=related

Итар Пејо
28-09-11, 14:57
sinojka ke ti odgovorev no snemav internet Itar. No MehmedAliPasha Labunishki-Egipetski me pretekna i jas vikam da na negovoto. Drugo e toa dali odgovorot ti prilegna na dusha. A deka Fijat ne izmislil smesno e da se pomisli a ne da se izusti 2002 ja imavme DMP isto taka Torbeshka partija so istite celi i ne beshe od Struga nego od Tetovsko, znaci site Torbeshi stojat pozadi ovaa nase iskonsko pravo na samoopredeluvanje vo Makedonija a i nadvor od Makedonija

Богомил Торбеш,

јас кон тебе ги поставив прашањата и барам ти да ми ги одговориш. Ако сакаш дебата, се разбира. А на она врескање од твојот соборец Мехмед Али Паша ќе одговорам заедно. Дотогаш ќе сметам дека сте една иста личност. Те чекам токму тебе.

За другар ти МехмедАлиПаша еден поздрав. Да се испразни малку пред да ми се обрати со таков врескачки тон.

http://www.youtube.com/watch?v=s5C1kp2G3-8&feature=player_embedded

s5C1kp2G3-8&feature

Поздрав Мемо!
Олабави малку. Одговорот ти е подготвен. Чекаме на Богомил Торбеш да се изјасни.

Bogomil_Torbesh
28-09-11, 22:05
Богомил Торбеш,

интересна ми се виде оваа ваша криза на идентитет, а бидејќи ваму-таму по форумов веќе се бавевме со исламизираните Македонци, а башка и јас сум од тие краишта, па како на земјак ќе те молам да ми одговориш на некои мои прашања.
Без потсмев, вистина сум заинтересиран. Затоа и биди искрен.

1. Како баш ТОРБЕШ го одбравте за име на народот, а не БАБУШ? Па и обата се пежоративи. Ние (мислам на православните Македонци) од Струга и Струшко шепотиме да не кажеме торбеш да не се навредите, а ваму вие се гордеете со тоа? Ич не ми е јасно. Или сакаш во петок да дојдам на пазар во Лабуништа и да им викам на сите: Кај си бе, Торбеш?, ама и да го снимам како ќе реагираат. Сакаш заедно да направиме еден ваков експеримент. Еве за две недели ќе дојдам натаму и да ги прошетаме селата па да видиме како реагираат луѓето.
Значи, кратко, зошто Торбеш, а не Бабуш? (или некој друг пежоратив, да не редам сега.)

2. Сакам да ми објасниш за улогата на твоите ментори и соселани во 2001. Ќе споделиш со нас колкумина учествуваа рамо до рамо со другарите на Соколи? И дали има жртви можеш да ни кажеш? Она што мене ме интересира е: ЗОШТО?

3. Поврзано со претходното. Зошто бе толку се дистанцирате од Али? Да ти најдам само некоја снимка од ТВ Спектра каде го пречекувавте? Ем со преведувач ви идеше, ем вие така гордо се фалевте за помошта што сте му ја пружале. Ај потруди се и стави ја на нет, те молам. Поучно е. Плус и министер од Лабуништа ви стави, како благодарност.

4. Можеш ли да ми кажеш за мешаните бракови со Албанците. Кога тоа се засилува и од кога почнува да биде помасовна појава. (порано освен Ќазимовци, кои и на времето си биле Балисти, за други е непознато да земаат и даваат со Албанците). Што со тие и такви Торбеши?

5. Те гледам нешто попара со умот си правиш со некакви радикали, Курди, богомили и којзнае што друго, а баш сакам да чујам за новава мода во наши краишта: за оние со брадине (главно од Октиси, ама и кај вас) и со белине облеки. Многу е очигледно, нова мода во облекувањето и во изгледот донесоа, па си реков да те прашам што катара се? Си реков еве еден информиран и храбар човек па ќе ми одговори.

Ајде земо, те молам. А потоа ќе зборуваме каде се и кои се тоа Торбешите во Струшко.

Jas edno znam na mitingot vo Labunishta i Branko Crvenkovski a i Fijat Canoski se obrati so Torbeshi i nikoj ne negoduvashe na toa. A Faruk Feratoski rodum od Labunishta kaza deka Labunishta e bastion na Torbeshite, sega zavisi ti vo koja konotacija gi vikas na pazar Torbeshi da ne e vo konotacija na Bikceto.

E sega jas ke ti odgovoram bez da se vrzuvam regionalno za Labunishta posto ednash u zivot sum bil tamu i neznam kako e vo sekojdnevniot zivot.

1.Torbesh posto odkako znam za sebe znam deka sum Torbesh, taka go vikale dedomi taka go vikale tatkomi taka se narekuvam jas, celoto selo se pisuva Turci no sepak site ne vikaat Torbeshi e sega i nie sakame da se vikame taka go zasakavme imeto od srce( bez da navleguvam vo Istorija), posto koga ke kazesh Babush se misli na Torbesh posto koga ke kazesh Goranec se misli na Torbesh, a nemoze da kazesh Babush a da mislish na Goranec ili obratno. Torbesh e vtoroto ili prvoto ime za sekoj drug region na koj sto se narekuva nasiot narod, zatoa Torbesh posto Torbesh e zaednicko za site, posto i site taka ne poznavaat. Isto ko tebe da te prasam zosto Makedonec a ne Mijak ova e isto takvo prashanje tvoevo. Ili eden Albanec da go prasham zosto Albanec a ne Toska ili Gega se nadevam deka si zadovolen ako ne si jas nema da ti trubam istorija posto toa ke go ostavam na istoricarite.....

2.Vo 2001va moite soselani jer mentori nemam se trudea da bidat kolku sto e mozno poneutralni vo vasata kurshumijada i vasheto kradenje od ednostavna pricinja posto toa bese vasa ebanka ne nasa. No nazalos moite soselani bea paleni vo Bitola i Prilep od tvoite sonardonici ii brkani od sviote ognishta. Od moite soselani i pokraj toa nikoj pak ne zazede strana vo vojnata za da se odmazduva, inaku licno mislam deka trebashe. Vo moeto selo ideshe UCK posto od ARM ne dobivme ni Z od Zastita ili nedaj bozje V od vooruzuvanje iako site drugi soselani od tvojt rod bea naoruzani od strana na drzavata so M-47 a moite soselani od stranata na sokoli bea naoruzani od stranata na UCK a nie brate mozes da ne ebe koj kolku sto saka da mu teknese, no fala bogu nasata neutralnost ne spasi od covecki zrtvi i edinstvenata materijalna steta ni ja predizvikaa tvoite sonardonici vo Bitola i Prilep izgorea nekolku kukji i dukjani na moi soselani a gi palese Ljube od Mvr i nasilnici od Isocna Makedonija so platen prevoz od budzetot vo koi imase i moi pari... se nadevam i ovoj odgovor ke ti legne na dusha

3.Neznam nesum od toj reon jas sum od reonot pod Shar Planina a tamu Ali e i car i Bog za moite sogragjani od bandata na Sokoli a jas moram ako nisto drugo da go gledam ko totem. Inaku licno nemam ni loso ni dobro mislenje za nego toj samo si obrabotuva nekoja agenda se si mislam deka dosieata bea vistinski so izlegoo samo ne me interesira vo dvorot na Sokoli koj se ebe, t.e nevlagam kaj so se merat kuroi a ti ako sakas proverisi.... Se nadevam deka pukash od zadovolstvo od odgovorive..

4.Kaj nas vo nasata sredina postoi obicaj nadvor od selo se zeni samo toj so nemoze da najde u selo, isto taka nadvor od selo se mazi samo taa so nemoze da se omazi u selo, i koga se mazi ili zeni nekoj nadvor od selo se vnimava taa da bide Torbeshka, ima isklucoci na mesani brakovi so Albanci i Bosnjaci pa i po nekoj Torbesh so misli deka e Turcin no nivno pravo e toa.Ljubov nepoznava nacija pa nitu verata treba da e problem no kaj nas e JBG. Inaku Babami e Albanka i jas kaj Albancite imam rodnini i mnogu si gi sakam no se pocituvame ko razlicni...

5.Neznam za koi Aludirash no ova ke ti go odgovoram od Islamski aspekt . Brad vo Islamot se smeta za Sunet(odenje po patot na Muhamed a.s) Posto Muhamed a.s nosel brada, no taa treba da bide uredna i da prestavuva simbol na maskosta. Dodeka oblekata toa e samo moden trend od Bliskiot istok ili Arabskiot kontinent isto kako sto ima Modni trendovi od zapad i od preku golemata bara. Nisto novo i nisto cudno i jas bi sakal da imam edna takva nametka ubavo mi izgleda ... Kolku si zadovolen se nadevam isto pod tocki ke mi dades odgovori na site moi odgovori i nema da se izgubish inaku neli nema da si ozbilen sogovornik a Itar :D
\

Jas bi Sakal da zboram za Torbeshite vo Makedonija posto bi se navredil ako nekoj misli deka samo vo Strushko ima Torebeshi mada gi znam i site naselbi vo Strushko kaj so ziveat nasincite

factotum
28-09-11, 22:54
1. Фарук Фератоски ми беше колега на факултет и тогаш се изјаснуваше за Албанец...

2. Торбешите од Река имаат сосема друго видување на сето ова движење што се јавува во последно време, имам многу другари од тој крај и држам контакт со нив така да знам кој е нивниот став...

3. Да ги обвиниш сите Македонци за палењето на џамиите и дуќаните е исто како да ги обвиниш сите Албанци за малтретирањето на работниците од „Маврово“

4. Носењето на долга брада во комбинација со кратки мустаќи и пантолони над глуждовите е типично за „Вехабиите“ - тоа веќе го знаат и малите деца. Тоа што е помалку познато е дека многу тоа го прават затоа што за тоа имаа месечен паричен надоместок.

5. Преку мислењето на двајца Торбеши на овој форум не може да се стекне генерална слика за мислењето на мнозинството помеѓу Торбешите. Дури би рекол дека постојат регионални центри со дијаметрално спротивни мислења.

6. Да сме живи и здрави, наскоро ќе видиме што ќе биде од сето тоа.

sokoli
28-09-11, 23:19
1.Torbesh e naziv na site pripadnici od nashiot soj od Drimkol do Gora i od Golo Bordo do Rodopite i pretstavuva pezhorativ samo vo vashata glava i glavite na vashite istomislenici koi namesto da urlaat si shepotat po strushkite kafulinja,no toj shepot odeknuva silno do nas vo Drimkol ,pa ete nie ve udostoivme i ja prifativme "vashata" sugestija,pa odsega natamu nemorate da shepotite. Torbesh e naziv star hiljadu leta shto bi rekle srbite,i ne nastanal so doadjanjeto na Osmanliite i masovnoto prifacanje na Islamot od strana na torbesite/bogomilite,a toj naziv ce go sretnesh i vo hronikite na Halkokondil.
Za predlogot za vikanje na sred Labunishta,toa ce mozesh da go storish koga ce go napravish istoto vo Veleshta i na cel glas ce vikash: kaj ste be shiptari,no prethodno treba da si obezbedish dovolno zavoj,gips i lekovi vo kostozglobnata vo Ohrid. Posebno ce bide toa vkusno koga nekoj neTorbesh ce zaurla niz Labunishta.

2.Vo 2001g. nie Labunishtani kako i za vreme na vojnata vo Bosna i potoa vo Kosovo ja iskazhavme nashata humanost i solidarnost za zhrtvite na vojnata so toa shto ne se shtedevme da go odvrzime ceseto i da gi nahranime onie na koi toa im trebese blagodarejci na vasite napadi vrz civilno naselenie po tetovski,skopski i kumanovski sela..
Drugoto za toa dali nekoj ucevstvuval vo tie borbeni dejstvija voopshto ne e stvar shto treba so tebe da ja delam,a iako imalo alal da im e i sekoj musliman toa ce go stori togas koga portparol na armijata (B.Markoski) javno izjavuva deka "dzamiite bile legitimna voena cel".
Najvazhno e shto se pomina bez zhrtvi od labunishtani,a zoshto se sluci 2001 prashaj gi tvoite.

3. Labunishtani sekogash srdecno gi precekuvaat gostite,barem vo periodot dodeka ne go vidat nivnoto pravo lice,a potoa im trgaat "kajla" onaka kako shto samo torbeshite mozhat da napravat,a nosejci se od amanetot na Babushot Bogomil: Po potistata ca sretnite i zveroj i idoli i lugje.So zverojte "zdruzitese",a posle ubijte gi.Na idolite "poklonvite mu se",a posle razbivajte gi.So lugjeto "razgovarajte",a posle ostavajte gi. (Torbeski amanet od X vek)

4.Labunishtani od sekogash imale meshani brakovi so albancite,licno vo moeto semejstvo ushte prababa na mojot dedo od pred 160g. bila albanka i toa od Luma-Albanija,isto taka eden del od mojata poshiroka familija e od Zagracani i samo vo moeto semejstvo ima nekolku slucai na brak so albanki od strusko,a inaku da napomenam nemam vrska so Kazimovci.
Istiot slucaj e so mnogu labunishtani i ne samo albank(c)i nego vo Labunishta imash stotici bosnjakinji,srbinki,hrvatici,turcinki,rusinki,ukra inki,madjarici,cehinji,crnogorki,makedonki...mazen i za labunishtani torbeshi i toa e dobro spored mene za genetickoto procistuvanje i toa e pricinata za kvalitetot na ova naselenie i od fizicki i od psiholoski karakter.

5.Za tie so bradite i so belite carsavi ako si mazh,a bi trebalo da bidesh shtom umeesh da si radoznal odi i prashaj gi niv,ne sme nie dolzhni vo nivno ime da ti odgovorime.
Jas gi pocituvam i nemam nikakov problem so niv i ne gi cuvstvuvam kako nekakva zakana po bilo kogo. Sekoj si ima svoj stil na zivot i na moda i ako mozhe nekoj polugoli da se shetkaraat preku leto niz labunishta,zoshto pa nekoj pristojno i dovolno oblecen da nemozhe da go pravi istoto toa!?.

Mehmed ali pasha prijatellu.Nemam vreme za forumot bideiki kasno se vraqam ot rabota.Ke ti postiram dell ot edna poezia napishana ot mitrush kuteli.Mozhno nema da ti se dopadne no citaj ja za inat.Poezijata e na allbanski i ahto nema da razberesh pishi ke ti prevedam

POEM KOSOVAR
(Mitrush Kuteli)
Qëndrimi
(Kënga e parë)
Jam shqiptar
e kosovar:
Zot e krenar,
-Zot e bujar-
mbi këtë Dhe,
që e kam fe
e përmbi fe:
e kam Vatan!
E kam Atdhe!
Qe gjysh stërgjysh,
qe bres pas bres,
qe gjithemonë!
Ti shkja thrret
ti shkja bërtet,
gjer lart në retë:
se jam barbar.
Jo, s'jam!
si bërtet ti,
si buçet ti,
ti, Mal i Zi.
Po Vendin tim e dua,
lirinë e dua,
e s'dua
zot
mbi mua.
Se jam këtu kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi
as fqinjëri,
as shkja të zi.
Se jam këtu kur Mal i Zi
ish Ilirì:
kur nga një det në tjatrin det
isha zot vetë!
Unë jam këtu nga moti
kur vetë Zoti
e bëri fushën fushë
e malin mal.
Unë jam këtu e do te jem
denbabaden
sa mali të bëhet hì
e hiri mal përsërì

Bogomil_Torbesh
28-09-11, 23:47
1. Фарук Фератоски ми беше колега на факултет и тогаш се изјаснуваше за Албанец...

2. Торбешите од Река имаат сосема друго видување на сето ова движење што се јавува во последно време, имам многу другари од тој крај и држам контакт со нив така да знам кој е нивниот став...

3. Да ги обвиниш сите Македонци за палењето на џамиите и дуќаните е исто како да ги обвиниш сите Албанци за малтретирањето на работниците од „Маврово“

4. Носењето на долга брада во комбинација со кратки мустаќи и пантолони над глуждовите е типично за „Вехабиите“ - тоа веќе го знаат и малите деца. Тоа што е помалку познато е дека многу тоа го прават затоа што за тоа имаа месечен паричен надоместок.

5. Преку мислењето на двајца Торбеши на овој форум не може да се стекне генерална слика за мислењето на мнозинството помеѓу Торбешите. Дури би рекол дека постојат регионални центри со дијаметрално спротивни мислења.

6. Да сме живи и здрави, наскоро ќе видиме што ќе биде од сето тоа.


1.I jas dene denes se pisuvam Turcin pa ne me pravi toa Turcin nego od dve go biram pomaloto zlo


Za drugoto nema da komentiram jer si detinest vo stavovite ko rasipan gramofon podskoknujvash

афион
29-09-11, 00:04
Za drugoto nema da komentiram jer si detinest vo stavovite ko rasipan gramofon podskoknujvash

:hihi::hihi::lol2::lol2:
Е сега го наеба :)

Итар Пејо
29-09-11, 00:16
Мехмед Али Паша и Богомил Торбеш,

ете од вас како може да се дознае ако убаво се праша. Не сте ни свесни колку многу кажуваат вашите одговори. Дури и она што го испуштате, она што не можете(не смеете) и не сакате да го кажете, а богами и врескањето на Мехмед Али Паша Лабинишки Египетски Понекгашалбански.

Најпрво еден совет до Богумил Торбеш: Читај убаво и внимателно. Не брзај со предрасудите и со импутации. Читај наназад и ќе видиш на што мислам. Ајде сео ред по точките.

1. По однос на тоа зошто Тобеш а не Бабуш, или пак Апо или некое др. мислите дека е итро да се прогласи Торбеш за некое надредено, родовско име на овие другите и готово, свршена работа. Дури и честота не е доволна, а вие тоа убаво си знаете. Не гледам одговор за тоа дали некое од овие уште содржи пежоративност, некаква напраднос, навредливост. Гледам на прогласите сите сте ги ставиле. Алал да ви е. Ама непара ум имал тој што го сторил тоа. Егзонимите (и тоа најчесто пежоративни) многу тешко стануваат имиња на етнички групи. А во случајов, вашата желба таков навредлив егзоним да го прифатите за етноним, е тоа е збогом памети, како што би рекле Србите. “Taka ne vikate so vekovi sega i samite sakame da se vikame taka.“ Така велиш самиот ти Богмил Торбеш. Самиот избираш вакво нешо. Лабријер велел: „Јас не сум оној кој сум, ниту оној кој мислам дека сум. Ја сум оној кој другите миsлст дека сум.“ Ти сакаш да го потврдиш ова и пресудно да биде мислењето на другите. Добро. Немам ништо проти. Размисли само. Толку околу ова. Само остана прашањето дали овие сеуште се навредливи за населението кое вие го повикувате да се гордее. Арно што правите пропаганда, јас само предложив заедно да провериме колкави се ефектите. А за нив ќе видиме наскоро на пописот. Ама се воспали и ја изврти работата Мехмед Али паша. Одма се расфуче и се распиштоли. Кротко де, еве ти викај им, а јас само ќе слушам како реагираат твоите соселани од Лабуништа. Да видиме колку се гордеат. Ништо злобно. Само покажувам интерес.

2. 2001 година. Гледам различни сте по однос на ова. Ама тоа само навидум. Ако Мемо е радикален и отворено кажува дека ПОМАГАЛЕ, иако извртува и оперира со некакви коктели опрадвдувања-обвинувања, ни ти не си подолу од него, Богомил. Ни ти не си бил заинтересиран за редот, поредокот во РМ, а да не спомнувам ни симпатии и солидарност кон Македонците. Ама работата е што и јас велам дека така беше. Се разбира, не генерализирам и не ги ставам сите во ист кош. Јас конкретно зборувам за Лабуништани и нивната улога во таа војна. Ах, што ја немам таа снимка од ТВСпектра кога на гости ви дојде Али Ахмети и ви се заблагодарува. Интересни детали раскажуваше. И не било само волнени чорапи и суџук помошта, туку нешто друго. А за тоа дали и колку се бореле и загинале, Мехмед, тоа на некој друг да му кажеш. Се подзабораваш од каде сум, а не ни претпоставуваш кој сум и колку знам. Нема да шириме околу ова. Поентата е јасна. Јас си ја добив.

3. Оваа точка беше околу ДУИ и Али. Ама да дополниме со вториот мој пост. Околу Фијатче Тополино. Добро, не ми е јасно како тоа ДУИ зема толку гласови во тоа Лабуништа? Та нели сте Торбеши, а тој Баш-Тобеш? Се некако пата-пата делите. Никако да победите. Лажете некој од овие другиве форумџии за огромната поддршка која ја има Фијат во Струга и Струшко. А големиот Торбеш Фијат да му го прикажувате на друг. Тој убаво ќе ве впрегне во политички проект после кој нема да знаете кој крај да го фатите. Еве малку нови боцки. Ајде кажете те им на другите форумџии како се вика основното училиште во Лабуништа? И зошто така? Па после ќе разгледуваме какви шупци имаме тука по министерствата и инспекторатите.

4. Мешаните бракови. Тука многу ви благодарам за искреноста, со тоа што самите убаво си кажавте дека бабите ви се Албанки. Ништо лошо во тоа. Вистина е Љубовта не познава граници. Ете и јас сум имал девојка по потело од Веле Брдо. Од Дурмишовци. А сестра и пак со Албанец одеше. Да споделиме малку непотребна интимност. Ама аспектов на овие мешани бракови кои сакам да го посочам е битен само ако си кажете колкави се сега размерите на тоа, а колкави биле порано. Еве јас знам дека порано тоа било многу голема реткост и баш Торбеши(Македонци со исламска вероисповед) си бирале лика спроти себе од ним сличните. Ова инсистирање на мешаните бракови кое дојде преку муфтиствата итн. итн. си имаше политичка позадина. Сфаќате вие убаво што ви велам, зашто знаете какви се Албанците од Струшко, кои и не даваат(поточно до 70ти не даваа) мома во одредени албански села, а камо ли за Торбеш. За тоа каков потценувачки однос имаат кон вас Албанците од Струшко, си знаете, нели? И овде поентата е постигната. Јасно е зошто ги чувствувате Албанците поблиски од нас сега. Ама ова е случај сега во Струшко, но не и насекаде. Во Дебарско не ќе да е така.Еве Фактотум ќе ни покаже и за кичевско.

5. Еве зошто ви велам дека суперинформативни се вашиве постови. Зборуваа и кога затскриваат. Вие дури и не сакате да ги именувате вахабитите. Да не беше оној расипуваш на забави Фактотум вие можеби и немавте намера да ги споменете. Оној Мехмед Али паша дури ми натури дека сум ги нарекол за облеката „со бели чашави“. !!!Аман! Па читај убаво. Не брани ги пред да бидат нападнати. Само прашав што се? А ти одма, те вакви, те онакви, ама кои се, не кажуваш. Добро де, си знаеме кои се.Чисто колку да го поздравиме нивното забележително присуство меѓу вас.

Ај сега еден привремен заклучок. Сосема во право е Фактотум кога вели дека врз основа на изјавите на двајца на овој форум не можат да се извлекуваат заклучоци, а не дај боже да се генерализра. Ниту имаме таква намера. Сосема е во право и заради тоа што вие навистина претсавувате малцинство меѓу тоа население кое сакате да го месите како тесто. И фала богу што е така. Ќе видиме наскоро што ќе каже есапот. Само едно нешто мноооооогу ми пречи. Вашата нескриена милитатност. Таквото перчење и парада е голема глупост. Ако мислите ви одат во таква насока, ептен сте забегале. Другпат се надевам дека ќе се контролирате. Има доволно запалени глави. А како офицер во резерва по малку и знам за тие нешта и ве советувам да не ѕвечкате. Сетете се и поучете се од сонародниците на Соколи, кои мошне мудро не започнаа воени операции во Струшко. Знаете зошто? Знаете, знаете. Оти таква е конфигурацијата и така се испреплеткани селата па лесно се прави асанација на теренот. И од Лабуништа да не остане само Лабунишка краста. Изорана за компири. Толку за ова. Се надевам нема да се запалите пак и да ѕвечкаме понатаму.

Продолжуваме со дискусијата околу тоа кои сте вие? Да не заборавиме! Како се вика основното училиште во Лабуништа? И зошто така?

factotum
29-09-11, 01:35
Еве Фактотум ќе ни покаже и за кичевско.

После последната реплика на мој пост на оваа тема сметам дека не вреди да се дискутира. Се повлекувам од дискусијата додека не се појави спремен соговорник од страна на Торбешите....

Итар Пејо
29-09-11, 01:49
После последната реплика на мој пост на оваа тема сметам дека не вреди да се дискутира. Се повлекувам од дискусијата додека не се појави спремен соговорник од страна на Торбешите....

Јас се извинувам за превидот.(ако е превид) Ако е потребно. Гледам цело време за Река зборуваш, ама претпоставував дека си Кичевчанец по потекло. Уште еднаш се извинувам, ако евентуално причината е во токму таа цитирана реченица.

Што се однесува до тоа да очекуваш некој “спремен соговорник од страна на Торбешите“ - со среќа. И јас би посакал таков.

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 01:57
Мехмед Али Паша и Богомил Торбеш,

ете од вас како може да се дознае ако убаво се праша. Не сте ни свесни колку многу кажуваат вашите одговори. Дури и она што го испуштате, она што не можете(не смеете) и не сакате да го кажете, а богами и врескањето на Мехмед Али Паша Лабинишки Египетски Понекгашалбански.

Најпрво еден совет до Богумил Торбеш: Читај убаво и внимателно. Не брзај со предрасудите и со импутации. Читај наназад и ќе видиш на што мислам. Ајде сео ред по точките.

1. По однос на тоа зошто Тобеш а не Бабуш, или пак Апо или некое др. мислите дека е итро да се прогласи Торбеш за некое надредено, родовско име на овие другите и готово, свршена работа. Дури и честота не е доволна, а вие тоа убаво си знаете. Не гледам одговор за тоа дали некое од овие уште содржи пежоративност, некаква напраднос, навредливост. Гледам на прогласите сите сте ги ставиле. Алал да ви е. Ама непара ум имал тој што го сторил тоа. Егзонимите (и тоа најчесто пежоративни) многу тешко стануваат имиња на етнички групи. А во случајов, вашата желба таков навредлив егзоним да го прифатите за етноним, е тоа е збогом памети, како што би рекле Србите. “Taka ne vikate so vekovi sega i samite sakame da se vikame taka.“ Така велиш самиот ти Богмил Торбеш. Самиот избираш вакво нешо. Лабријер велел: „Јас не сум оној кој сум, ниту оној кој мислам дека сум. Ја сум оној кој другите миsлст дека сум.“ Ти сакаш да го потврдиш ова и пресудно да биде мислењето на другите. Добро. Немам ништо проти. Размисли само. Толку околу ова. Само остана прашањето дали овие сеуште се навредливи за населението кое вие го повикувате да се гордее. Арно што правите пропаганда, јас само предложив заедно да провериме колкави се ефектите. А за нив ќе видиме наскоро на пописот. Ама се воспали и ја изврти работата Мехмед Али паша. Одма се расфуче и се распиштоли. Кротко де, еве ти викај им, а јас само ќе слушам како реагираат твоите соселани од Лабуништа. Да видиме колку се гордеат. Ништо злобно. Само покажувам интерес.

2. 2001 година. Гледам различни сте по однос на ова. Ама тоа само навидум. Ако Мемо е радикален и отворено кажува дека ПОМАГАЛЕ, иако извртува и оперира со некакви коктели опрадвдувања-обвинувања, ни ти не си подолу од него, Богомил. Ни ти не си бил заинтересиран за редот, поредокот во РМ, а да не спомнувам ни симпатии и солидарност кон Македонците. Ама работата е што и јас велам дека така беше. Се разбира, не генерализирам и не ги ставам сите во ист кош. Јас конкретно зборувам за Лабуништани и нивната улога во таа војна. Ах, што ја немам таа снимка од ТВСпектра кога на гости ви дојде Али Ахмети и ви се заблагодарува. Интересни детали раскажуваше. И не било само волнени чорапи и суџук помошта, туку нешто друго. А за тоа дали и колку се бореле и загинале, Мехмед, тоа на некој друг да му кажеш. Се подзабораваш од каде сум, а не ни претпоставуваш кој сум и колку знам. Нема да шириме околу ова. Поентата е јасна. Јас си ја добив.

3. Оваа точка беше околу ДУИ и Али. Ама да дополниме со вториот мој пост. Околу Фијатче Тополино. Добро, не ми е јасно како тоа ДУИ зема толку гласови во тоа Лабуништа? Та нели сте Торбеши, а тој Баш-Тобеш? Се некако пата-пата делите. Никако да победите. Лажете некој од овие другиве форумџии за огромната поддршка која ја има Фијат во Струга и Струшко. А големиот Торбеш Фијат да му го прикажувате на друг. Тој убаво ќе ве впрегне во политички проект после кој нема да знаете кој крај да го фатите. Еве малку нови боцки. Ајде кажете те им на другите форумџии како се вика основното училиште во Лабуништа? И зошто така? Па после ќе разгледуваме какви шупци имаме тука по министерствата и инспекторатите.

4. Мешаните бракови. Тука многу ви благодарам за искреноста, со тоа што самите убаво си кажавте дека бабите ви се Албанки. Ништо лошо во тоа. Вистина е Љубовта не познава граници. Ете и јас сум имал девојка по потело од Веле Брдо. Од Дурмишовци. А сестра и пак со Албанец одеше. Да споделиме малку непотребна интимност. Ама аспектов на овие мешани бракови кои сакам да го посочам е битен само ако си кажете колкави се сега размерите на тоа, а колкави биле порано. Еве јас знам дека порано тоа било многу голема реткост и баш Торбеши(Македонци со исламска вероисповед) си бирале лика спроти себе од ним сличните. Ова инсистирање на мешаните бракови кое дојде преку муфтиствата итн. итн. си имаше политичка позадина. Сфаќате вие убаво што ви велам, зашто знаете какви се Албанците од Струшко, кои и не даваат(поточно до 70ти не даваа) мома во одредени албански села, а камо ли за Торбеш. За тоа каков потценувачки однос имаат кон вас Албанците од Струшко, си знаете, нели? И овде поентата е постигната. Јасно е зошто ги чувствувате Албанците поблиски од нас сега. Ама ова е случај сега во Струшко, но не и насекаде. Во Дебарско не ќе да е така.Еве Фактотум ќе ни покаже и за кичевско.

5. Еве зошто ви велам дека суперинформативни се вашиве постови. Зборуваа и кога затскриваат. Вие дури и не сакате да ги именувате вахабитите. Да не беше оној расипуваш на забави Фактотум вие можеби и немавте намера да ги споменете. Оној Мехмед Али паша дури ми натури дека сум ги нарекол за облеката „со бели чашави“. !!!Аман! Па читај убаво. Не брани ги пред да бидат нападнати. Само прашав што се? А ти одма, те вакви, те онакви, ама кои се, не кажуваш. Добро де, си знаеме кои се.Чисто колку да го поздравиме нивното забележително присуство меѓу вас.

Ај сега еден привремен заклучок. Сосема во право е Фактотум кога вели дека врз основа на изјавите на двајца на овој форум не можат да се извлекуваат заклучоци, а не дај боже да се генерализра. Ниту имаме таква намера. Сосема е во право и заради тоа што вие навистина претсавувате малцинство меѓу тоа население кое сакате да го месите како тесто. И фала богу што е така. Ќе видиме наскоро што ќе каже есапот. Само едно нешто мноооооогу ми пречи. Вашата нескриена милитатност. Таквото перчење и парада е голема глупост. Ако мислите ви одат во таква насока, ептен сте забегале. Другпат се надевам дека ќе се контролирате. Има доволно запалени глави. А како офицер во резерва по малку и знам за тие нешта и ве советувам да не ѕвечкате. Сетете се и поучете се од сонародниците на Соколи, кои мошне мудро не започнаа воени операции во Струшко. Знаете зошто? Знаете, знаете. Оти таква е конфигурацијата и така се испреплеткани селата па лесно се прави асанација на теренот. И од Лабуништа да не остане само Лабунишка краста. Изорана за компири. Толку за ова. Се надевам нема да се запалите пак и да ѕвечкаме понатаму.

Продолжуваме со дискусијата околу тоа кои сте вие? Да не заборавиме! Како се вика основното училиште во Лабуништа? И зошто така?

1.Znaci jas naglasiv okolu potekoto ke go ostavam na istoricarite da go odgatnat od kaj poteknuva, ni nimalku ne e navredlivo i ona sto go znam kolku tolku za potekloto na etnonimot Torbesh oficere vo Penzija. Za poveke denes imavme Trkalezna masa vo StoneBridge vo Skopje pa istoricari i doktori po nauki go elaboriraa toa jas ne bi sakal da im zemam od lebot. Jas se gordeam i site sto gi znam se gordeat so poimot Torbesh, se razbira deka toa ni e nametnato ime no ime koe sto sme go platile so krv i se razbira deka ke se gordeeme. Sega koga jas ti odgovoriv kazimi ti od kaj poteknuva imeto Makedonija i ti dali se gordeesh so tvojata istorija oficijalna vo Mk..

2.2001va mene omilena nisto nekazaa za Prilep i Bitola nisto nekaza za naoruzuvanjeto na pravoslavnoto naselenie od strana na ARM i MVR a ostanatoto muslimansko pred se Torbeshko naselenie ostaveno na milost i nemilost, pa sto sakavte vie da vlezeme vo vojna i da pogineme za vasiot kejf, ko penzioner bi trebalo da znaes za sto zboruvam vojnice. Tie puski i so moi pari ste gi kupile a protiv mene gi koristevte, za mene sekogas Albancite bile poblizok narod ne radi rodnisnkite vrski, nego poradi solidarnosta sto ja custvuvaat kon nas.2001va naseto selo vo naletot na Borbenite dejstvja i nikakvata zastita od ARM i MVR pocna da se iseluva no Albancite od sosednite sela ni rekoa stop . Ako vie se custvuvate zagrozeni dojdete vo nasite kukji nie ke odime vo vasite ako se plasite od nas, a Makedoncite ne gledaa na nishan so cevkite svrteni prema nas. Ne me potsekaj na 2001va posato togas najveke kazavte kolku sme vasi a kolku niciii. od togash pukna Torbeshkoto vo mene, dosta ne tapkate samo po rame. Generale vo peznija sram da ti e ...

3. Slutim koja ti e idejata so bi rekle Srbite Slutim. No vie ne ebavavte 50 godni Makedncite nisto ne ni dadovte a site ne oteravte u Picku Materni po beliot svet za parce leb, Albancite ne ebavaat poslednive nekolku godini, Turcite ne ebaavaa isto kolku vas. ostajetgo Fijat ve molam i najgolem prevarant lopov i sto i da go narecete pak NAS e i pak za nego ke glasam. Posto toj e edinstveniot koj sto izustel za Torbeshite i e od mojot narod , za razlika od drugite. A za DUI glasaat valjda posto Ali e polu Torbesh pa covekot valjda si ima golema familija od kaj majka:hoho::hoho::hoho:

4.Jas ti kazav i pak ke ti kazam nas nemesanosta na brakovite ne odrzala svoi na soveto, sekade ima isklucoci, jas ne se calamam kolku Makedonki,Albanki ili Torbeshki sum legnal ipak e toa moja intima i odi samo so mene, a ti si nekoe iskompleksirano peznionerce koe sto glumi zainteresiranost a u stvari si star drkadzija.


5.Od nieden Musliman nema da slusnes Vehabija ili Vehabista posto toa e terimin koj go izmislivte vie vo Islamot postoi samo musliman i nemusliman se razbravme...

Bas na kraj te razbrav deka ti si vtoriot profil na Factofum ama ok nema greska i na dvajcata istoto vi go pozeluvam i ne se sekirajte okolu Torbeshite tie barem znaat kako ke se vikaat i za 10 godini nego vie kako ke se vikate za 10 godini znaete li ??????"?????????????????????????????????

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 02:06
http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=15&itЦАНОСКИ И НАТАМУ БАРА ТОРБЕШИТЕ ДА БИДАТ ЕТНИЧКА ЗАЕДНИЦА

Дел од Mакедонците со исламска вероисповед, предводени од пратеникот Фиат Цановски, бараат во преамбулата на Уставот да бидат заведени како торбеши, односно како посебна етничка заедница. Поддршката дојде од неколку професори на универзитетот ФОН. Цаноски...Дел од Mакедонците со исламска вероисповед, предводени од пратеникот Фиат Цановски, бараат во преамбулата на Уставот да бидат заведени како торбеши, односно како посебна етничка заедница. Поддршката дојде од неколку професори на универзитетот ФОН. Цаноски уверува дека неговото барање не е поврзано со претстојниот попис на населението, но сака да предупреди дека цели села населени со Македонци - муслимани ќе се попишат како Албанци.

em=11054 (http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=15&item=11054)

Итар Пејо
29-09-11, 02:25
Богумил Торбеш,

ептен брзо се палиш. Кротко де. Ем не знаеш, ем не сакаш да знаеш, ама така брзо судиш. Прво, офицер во резерва не е исто што и пензиониран офицер. Не сум војник. А и далеку сум јас од пензија.

Второ, не се пофалив јас какво ебачиште сум, туку на истиот начин како и ти што кажа за тебе и за твоите, споделив (сосем непотрбно, па дури и таму ти стои) еден момент со кој друго сакав да ти покажам. Дека ве сметам за блиски, за мои, за еднакви. Не за туѓи и инакви. Ама ти изгледа тешко сфаќаш.

Трето. Зарем треба да коментирам глупости за тоа што си пишувал за Прилеп и Битола во 2001? Јас навистина жалам што настрадаа куќит, дуќаните и друг имот и на Македонците муслимани (или Торбеши, како сакаш) како што жалам и за оние на Албанците. Ако ова го очекуваш од мене, тогаш искрено го имаш. Но, јас не сум можел да го запрам бесот на брат му на Џуџето кој беснееше и дивееше, оти неговиот брат го масакрираа. Си ги видел сликите? Крива е полицијата што не го спречила тоа. Нема оправдување. А за тоа дали требало да ве вооружат и вас? Не. Не само вас, туку никого во цивил. Твоја работа е што си ги сметаш Албанците за поблиски. Во такви сентименти не сакам и не смеам да навлегувам. Ако се општо раширени предубедувања, тогаш ми се интересни.

Четврто. Немам јас ништо против Фијат како човек, политичар или бизнисмен. Имам против неговите проекти за месење ново тесто од вас. Имаш нешто против ова? Имам право да не се согласам со овој национален инженеринг. Ти пак гласај си за него. Еве и јас сметам дека тој ќе беше помало зло од Мерко за градоначалник на Струга. Искрено.

Петто. Не пали се толку околу вахабитите. Само го констатираме присуството на инакви, башка муслимани. Ич не ме интересираат. Мене само суфистите од исламот ме интересираат. За другите ти чукај си ја главата.

Околу вашата трибина. Баш ми е жал што не разбрав. Ќе дојдев. Еве и јас се нудам да направиме една. Се надевам дека ќе можам да ги донесам професорите од Антропологија и етнологија. Проф. Анета Светиева, Љупчо Ристески , па и Мирјана Мирческа. Таа е Вевчанка, сигурно знае за вас многу. Не се пали толку. Гледаш дека погрешно си проценил.

MehmedAliPasa
29-09-11, 03:51
Мехмед Али Паша и Богомил Торбеш,
. А како офицер во резерва по малку и знам за тие нешта и ве советувам да не ѕвечкате. Сетете се и поучете се од сонародниците на Соколи, кои мошне мудро не започнаа воени операции во Струшко. Знаете зошто? Знаете, знаете. Оти таква е конфигурацијата и така се испреплеткани селата па лесно се прави асанација на теренот. И од Лабуништа да не остане само Лабунишка краста. Изорана за компири. Толку за ова. Се надевам нема да се запалите пак и да ѕвечкаме понатаму.

Продолжуваме со дискусијата околу тоа кои сте вие? Да не заборавиме! Како се вика основното училиште во Лабуништа? И зошто така?
Samo ovie ckrapanici se dovolni za da nikogash i nitu eden labunishtanec ne se najde na vashata strana i toa mi pricinuva golemo zadovolstvo i istive ce gi postiram kako propaganden materijal vo Labunishta i okolnite sela i ti blagodaram na golemata poddrshka shto ni ja dade vo nashata borba za rascistuvanje so otpadot.
Za konfiguracijata na terenot vo labunishko strushkiot kraj i na najzabacenite i primitivni bushmani vo juzna Afrika im e jasno deka vo sekoj slucaj e vo nasha korist i deka e na tvoja golema shteta,a sega duri mnogu zhalam shto potpishavte kapitulacija vo Ohrid,pa nemavte prilika vo toa da se uverete.
Rezultatite od taa mini vojna se jasni i ocigledni,pa vo toj sklop i ucilishteto vo Labunishta.
Vie nikogash ne ste imale pristap do Labunishta vo nitu edna vojna tokmu poradi taa konfiguracija na terenot,i ne tolku poradi toa nego najmnogu zaradi toa shto ste mazhi bez "madinja" i shto labunishtani sekogash i so pravo ve smetaat za neprijateli i sekogash se spremni na mobilizacija i veruvaj deka ti se kolnam vo Allah i vo mojata vera deka edna keramida da bide pomestena od labunishki krov od dejstvo na neprijatelski ogan,ce izgorite do vtemel i deka onoj shto bi se osmelil na takvo neshto e osuden na totalen poraz i propast i osveta od nevideni razmeri.
I zaradi vakvite kako tebe ce gi tolerirame i ce gi shtitime,pa i ce im se pridruzime na bracata koi tebe tolku mnogu ti bodat oci.
Dosega sme dale eden shehid vo Irak,a ce dademe i tolku kolku shto ce ima potreba ama ti i takvi kako tebe povece nikogash nema da bidat gospodari vo Struga i strushko. Bracata albanci mozhat da smetaat na nas vo sekoj moment bidejci so vakov shteten divec kako tebe ne se zhivee zaedno.
Ili nie ili vie!. Allah e toj koj ce odluci,a nashe e da se borime za svojot narod.

Итар Пејо
29-09-11, 07:26
Мехмед,

се смеам од уво до уво на ова што си го напишал. Ами фала ти! Тоа ми требаше од тебе. Знаев дека ќе го добијам и го добив. Знаеш како со три збора се опишува ова што си го напишал? МИЛИТАНТЕН ИСЛАМСКИ РАДИКАЛИЗАМ. Ти си изгледа некое напалено џагуре кое не знае ни што зборува. Е ај сега да видиш како се залета. Во офсајд беше уште со првиот одговор на мојот пост, ама морав да го чекам Богомил да се изјасни. Од тебе знаев дека можам да добијам поента за ова горе со големите букви. Лесно се палиш, а јас, ете видиш, лесно те навлеков. Ај погледни во мојот пост на кој одговараш, особено на оној дел каде баш и ти велам : Се надевам нема да се запалите пак и да ѕвечкаме понатаму. Хе, хе, колку лесно. Дури и ти навестувам дека знам на што ќе се фатиш!!! Вистина е дека нема дискусија кога потпалуваш, ама и онака со тебе нема. Од тебе може само да се извлекуваат вакви некои поенти за чешање краста. (Уште се смеам. Видиш како знаев на што ќе се запалиш? А такви како тебе одвај чекаат, копнеат некој таков сличен од другата страна да најдат па да распалат. Хе, хе, хе. Ако де, убаво си излезе на чистина. Сега можеме и поотворено за некои прашања, нели?)
Дека си џагуре и само се фодулиш овде, а не разбираш ништо од политика, војни и поим немаш од животот самиот си (по)кажа. Кој бре мисли дека може да има војна во Македонија, па особено вие (како што викаш Торбешите) да се дигнете? Ама радикализам има. Тоа не исклучувам. Затоа и ми беше ти потребен. А не да ми дрндаш за некаква нова нација, некакви права и сл. Ако погледнеш како се составени оние први прашања ќе видиш како едно со друго се поврзани. Е тие заедно на крајот ја откриваат основата на овој проект. А ти си само една шупелка која не сфаќа дека исламизираните Македонци и покрај сите премрежја низ кои поминале, сепак се дел од мојата нација. Ливче од тој цвет. Зачувале така значајни културни/духовни вредности. Да споредиш само со кои песни се прават свадбите, не ти треба друго. Дрво едно, па кој Албанец пее „Черешна се од корен корнеше“ на својата свадба? Што да ти правам кога од носот подалеку не гледаш. Ама фала ти за демонстрацијава на глупост.

Малку и за Богомил една боцка.

Од она што го видов на инсертите многу стана жал што не присуствував. Комедија било. Од една страна вработениве во ФОН(Ружин, Билјали и др ) ептен експертски настапиле и ДОКАЖАЛЕ правно≠политички дека си имате право. Дури и се чудеа зошто досега си немате нација(етнос де, да не ме поправате везден). Ама најзабавен ми беше оној Босанецот со коктелот за потеклото, каде и со Илири и др. ве смеша. Интересно.
Но не може он со Фијат наш. Тој беше ѕвезда на денот. Од на што го сфатив, а убаво сфатив, оти три пати го прегледав забавново хумористично клипче, Фијат ќе ве меси во нова нација токму и единствено заради РАБОТА. Така рече. Жими Велија! Ене провери.


Да не заборавиме. ОУ „Мурат Лабуништи“ место поранешното ОУ „Маршал Тито“.
Кој е овој Мурат Лабуништи/а? Ај да не гуглаат форумџииве од вас изворно да слушнат.

N.C.D.
29-09-11, 09:33
..imam vpecatok deka nebanjative smrdezi od dpm(s)ne se protiv site shto ne se so niv vo koalicija...

AVATAR
29-09-11, 09:35
..imam vpecatok deka nebanjative smrdezi od dpm(s)ne se protiv site shto ne se so niv vo koalicija...

Е, сега ја закашка... Среќа сите се на работа, ама после пладне ќе видиш...

N.C.D.
29-09-11, 09:38
..na rabota se,na rabota....ene pocnaa da rabotat so pivata od sabajle....

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 09:44
Богумил Торбеш,

ептен брзо се палиш. Кротко де. Ем не знаеш, ем не сакаш да знаеш, ама така брзо судиш. Прво, офицер во резерва не е исто што и пензиониран офицер. Не сум војник. А и далеку сум јас од пензија.

Второ, не се пофалив јас какво ебачиште сум, туку на истиот начин како и ти што кажа за тебе и за твоите, споделив (сосем непотрбно, па дури и таму ти стои) еден момент со кој друго сакав да ти покажам. Дека ве сметам за блиски, за мои, за еднакви. Не за туѓи и инакви. Ама ти изгледа тешко сфаќаш.

Трето. Зарем треба да коментирам глупости за тоа што си пишувал за Прилеп и Битола во 2001? Јас навистина жалам што настрадаа куќит, дуќаните и друг имот и на Македонците муслимани (или Торбеши, како сакаш) како што жалам и за оние на Албанците. Ако ова го очекуваш од мене, тогаш искрено го имаш. Но, јас не сум можел да го запрам бесот на брат му на Џуџето кој беснееше и дивееше, оти неговиот брат го масакрираа. Си ги видел сликите? Крива е полицијата што не го спречила тоа. Нема оправдување. А за тоа дали требало да ве вооружат и вас? Не. Не само вас, туку никого во цивил. Твоја работа е што си ги сметаш Албанците за поблиски. Во такви сентименти не сакам и не смеам да навлегувам. Ако се општо раширени предубедувања, тогаш ми се интересни.

Четврто. Немам јас ништо против Фијат како човек, политичар или бизнисмен. Имам против неговите проекти за месење ново тесто од вас. Имаш нешто против ова? Имам право да не се согласам со овој национален инженеринг. Ти пак гласај си за него. Еве и јас сметам дека тој ќе беше помало зло од Мерко за градоначалник на Струга. Искрено.

Петто. Не пали се толку околу вахабитите. Само го констатираме присуството на инакви, башка муслимани. Ич не ме интересираат. Мене само суфистите од исламот ме интересираат. За другите ти чукај си ја главата.

Околу вашата трибина. Баш ми е жал што не разбрав. Ќе дојдев. Еве и јас се нудам да направиме една. Се надевам дека ќе можам да ги донесам професорите од Антропологија и етнологија. Проф. Анета Светиева, Љупчо Ристески , па и Мирјана Мирческа. Таа е Вевчанка, сигурно знае за вас многу. Не се пали толку. Гледаш дека погрешно си проценил.

Ај ке ти пишувам со Кирилица , пошто гледам со латиница не ми ја разбираш ПОЕНТАТА.

Како прво пошто си од реонот колку Торбеши познаваш во Струга и Струшко што за себе ќе речат дека се Македонци????

Колку Торбеши познаваш што за себе ќе речат дека се Албанци???

И колку се разбира дека се Турци???

Значи ама мене ич Курот не ме боли за така нареченото Македонско национално ткиво , во недостаток на своји приграбува туги статистички бројки, и така Македонското национално ткиво уште не е дефинирано. Чекај текра ќе видиме што ќе излезе од таа ебанка, на крај ќе останете и три етноси со предзнакот Македонци (антички ови патриотиве, словенски овие комуњариве, и муслимански овије на Бојда, јас несакам ниту имам намера да бидам дел од нешто што катадневно се претопоува и трпи суштински промени)Друго кои се тие од Гоцевата Раса (јас не сум таков).

И на крај казими те молам што има направено Македонија во последниве 1000 години за Торбешите со осврт на последните 30 години .. ШТО????

Само се цел на репресии и заплашување, стојат во новата програма на ВМРО и тоа вмро ветува дека ќе ги врати на старата вера:nemiseveruva::nemiseveruva: И кога треба им се пали по некој дуќан или куќа, ти се извини ама никого не осуди за ова а тоа беше целта нели да се осуди.

Фијат ниту го створил ниту мозе има таква моќ да го створи Торбешкиот народ тој се стварал со векови а сега преку Фијат се канализира Торбешката интеигенција и моќ за свое добро. Фијат е наш Гоце Делчев ние ќе пееме Фијатовата раса:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 09:45
..imam vpecatok deka nebanjative smrdezi od dpm(s)ne se protiv site shto ne se so niv vo koalicija...

Абе што да те частам :D:D:D:D

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 09:45
Едно пиво мозе

concrete
29-09-11, 09:49
Едно пиво мозе

.а ти што ќе пиеш??? газоза???:D

AVATAR
29-09-11, 09:52
Ви реков, ќе се закашка работава. Од мирно пиење пиво, глеј сега, газоза....

concrete
29-09-11, 09:58
Ви реков, ќе се закашка работава. Од мирно пиење пиво, глеј сега, газоза....

..па да си прашам бе за коа ќе дојде у лименка......., каква тоа фундаментална исламистичка чекленка би бил богомилскиов торбешијанец...АКО ПИЕ ПИВО...????:cool:

N.C.D.
29-09-11, 09:59
Едно пиво мозе

..moze brate moze,samo da ne bide na nekoja gajba da ne zalicime na nebanjatine smrdezi od dpm(s)ne....
p.s. e mnogu pameten covek si bre brate AVATARE,mnogu....i imash trpenie da im objasnuvash ....zashto jas nemam trpenie za nebanjative ic....

AVATAR
29-09-11, 10:04
..па да си прашам бе за коа ќе дојде у лименка......., каква тоа фундаментална исламистичка чекленка би бил богомилскиов торбешијанец...АКО ПИЕ ПИВО...????:cool:

Па безалкохолно може да пие, не мора газоза...

concrete
29-09-11, 10:24
Па безалкохолно може да пие, не мора газоза...

..добро де ..јас сум мноогу стар, се тоа со меурчиња за мене е газоза:)..иста како и неговите квазинационални и фундаменталистичко кауро убивачки проекти...:)

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 10:30
..moze brate moze,samo da ne bide na nekoja gajba da ne zalicime na nebanjatine smrdezi od dpm(s)ne....
p.s. e mnogu pameten covek si bre brate AVATARE,mnogu....i imash trpenie da im objasnuvash ....zashto jas nemam trpenie za nebanjative ic....

Брате и скара ќе те честам само за инат на небањативе. А нему вода ќе му дадеме да пие или да се бања што сака:hoho::hoho::hoho::hoho::hoho::hoho:

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 11:00
Тркалезна маса Состојбата на Торбешите во Македонијаhttp://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/316109_2285425368904_1046990282_2655538_1211297551 _n.jpg

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 11:05
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/315960_282927988401334_100000524042362_1103511_175 4486927_n.jpghttp://http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/166963_282928131734653_100000524042362_1103515_187 0465418_n.jpghttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/318441_282928185067981_100000524042362_1103516_773 775811_n.jpghttp://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/301286_282928228401310_100000524042362_1103517_817 948464_n.jpghttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/297090_282928421734624_100000524042362_1103521_176 7751042_n.jpghttp://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/299052_282928468401286_100000524042362_1103522_183 9232694_n.jpghttp://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/305853_282928508401282_100000524042362_1103523_338 671974_n.jpghttp://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/305870_282928721734594_100000524042362_1103527_928 185518_n.jpghttp://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/166951_282929185067881_100000524042362_1103536_211 2177500_n.jpghttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/318441_282928185067981_100000524042362_1103516_773 775811_n.jpg

афион
29-09-11, 11:08
Повеќе учесници отколку гости :)

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 11:10
Гости се само новинари и претавници на дипломатскиот кор во Мк

factotum
29-09-11, 12:12
Јас се извинувам за превидот.(ако е превид) Ако е потребно. Гледам цело време за Река зборуваш, ама претпоставував дека си Кичевчанец по потекло. Уште еднаш се извинувам, ако евентуално причината е во токму таа цитирана реченица.

Нема што да се извинуваш, мислев на реплика од страна на друг дискутант а не твоја. Имам многу да зборувам на темава, ама нема со кого - во смисла дека дискусијата не би била потполна кога би ја воделе само јас и ти. Жално е што секогаш за збор се јавуваат тие што се најмалку компетентни. Убеден сум дека има некој од Реканците што го чита ова, ама тие отсекогаш тактизирале - типично мијачки. И понатаму сум убеден дека Реканците со овие од струшко воопшто не можат да „се стават“ и дека целата работа ќе трае кратко а корист ќе имаат само Цановски и неколку души околу него...

..imam vpecatok deka nebanjative smrdezi od dpm(s)ne se protiv site shto ne se so niv vo koalicija...

Јас пак имам впечаток дека знам што е тоа што тебе те засега....

Bogomil_Torbesh
29-09-11, 12:17
Нема што да се извинуваш, мислев на реплика од страна на друг дискутант а не твоја. Имам многу да зборувам на темава, ама нема со кого - во смисла дека дискусијата не би била потполна кога би ја воделе само јас и ти. Жално е што секогаш за збор се јавуваат тие што се најмалку компетентни. Убеден сум дека има некој од Реканците што го чита ова, ама тие отсекогаш тактизирале - типично мијачки. И понатаму сум убеден дека Реканците со овие од струшко воопшто не можат да „се стават“ и дека целата работа ќе трае кратко а корист ќе имаат само Цановски и неколку души околу него...Јас пак имам впечаток дека знам што е тоа што тебе те засега....

Od kaj ispadan sami ti kompetenten. koj te naznaci za toa, ili so toa sto znaes kaj e Reka mislis deka znaes mnogu

factotum
29-09-11, 13:06
Od kaj ispadan sami ti kompetenten. koj te naznaci za toa, ili so toa sto znaes kaj e Reka mislis deka znaes mnogu

Да не беа реканците со овој проект, вие лабуништани никогаш немаше да се декларирате за Торбеши. Дури и сега тоа го правите тајно и само на форуми...

Итар Пејо
29-09-11, 13:18
Нема што да се извинуваш, мислев на реплика од страна на друг дискутант а не твоја. Имам многу да зборувам на темава, ама нема со кого - во смисла дека дискусијата не би била потполна кога би ја воделе само јас и ти. Жално е што секогаш за збор се јавуваат тие што се најмалку компетентни. Убеден сум дека има некој од Реканците што го чита ова, ама тие отсекогаш тактизирале - типично мијачки. И понатаму сум убеден дека Реканците со овие од струшко воопшто не можат да „се стават“ и дека целата работа ќе трае кратко а корист ќе имаат само Цановски и неколку души околу него...Се разбравме Фактотум. И јас чекам некој асолен. А за другото сосема си во право. Ова е повеќе бизнис проект.

MehmedAliPasa
29-09-11, 14:50
Eve ti Pejo obesija domati na ramka!
Murat Labunishta e toj so cvikercinjata.

https://byfiles.storage.live.com/y1pFC0AchjkOarv8svJ9HLB8kqte14untW7Ba7JJvqkFdNCtYO LYTLdoAHglXJ_DapILEYx_guTILM/murat%20003%20%5B800x600%5D.jpg?psid=1

Зарија
29-09-11, 14:53
Избришани се некои постови од последните неколку страни...
Почна да се случува на многу од темите - по неколку страни off topic. Не е забрането да се каже понекогаш нешто и надвор од тема ама претерувате.

Продолжете си со дискусијата.

Итар Пејо
29-09-11, 15:17
Eve ti Pejo obesija domati na ramka!
Murat Labunishta e toj so cvikercinjata.

https://byfiles.storage.live.com/y1pFC0AchjkOarv8svJ9HLB8kqte14untW7Ba7JJvqkFdNCtYO LYTLdoAHglXJ_DapILEYx_guTILM/murat%20003%20%5B800x600%5D.jpg?psid=1

Знам Мехмед јас кој е Мурат Лабуништа. Балист. Ама не ми е јасно како тоа некој го дозволил. Патем, не е Албанец? Па немавте некој ваш, а ставите туку овега? Оној Анѓелко Крстиќ не одовара, не? Пишувал на српски, башка романот не му е нешто посебно, а?

Зошто не работи линкот до ОУ? Имаше таму еден историјат и сакав да го постирам овде. Добро, Мемо. Ќе се навратиме на овој Мурат.

Туку, ти на оној поздравен говор на Мерко немаш забелешки? Да поцрнам за да видиш поубаво.

Со ова свеченост вие изразувате почест спрема себеси, вашите предци, и вашите наследници затоа што го извадивте од колективната меморија името на големиот чевек – Мурат Лабуништи со кое од сега ќе го украсите ова образовна и воспитна институција на сегашните и идните поколенија.

Овој, “големиов човек“ и качак Мерко сака да каже дека ви е предок, дека се гордеете со него. Неш ти како Торбеш проблем со ова? Или не се однесува на тебе?

Инициативита која произлезе од самиот народ на Лабуништа за да му се даде на ова училиште името Мурат Лабуништи беше усвоено без дилеми од страна на Советот на Општината, затоа што Мурат беше интелектуалец од највисок ранг, симпатизер на образованието, беше голем демократ и истакнат патриот. Мурат беше човек со европско образование и култура.

Е па ај честито кога вие сте го побарале овој свој херој за да го именувате училиштето. (немам коментар за комичните изјави на Мерко „симпатизер на образованието“)? Браво Мехмед! Сега сигурни сте дека сакате да си бидете Торбеши или потомци на балисти? Или исто е тоа?

Го сакаше својот народ, културата и својот јазик но, Мурат Лабуништи ги почитуваше и другите народи, културата и нивните традиции. Беше за соживот со сите етнички заедници, без разлика на верска и национална припадност. Нека се гордее ова училиште со ова големо име и нека го носи достоинствено со учење и култура за секогаш.

Тамам.Баш така. Го сакаше својот народ. Да, де не се сомневам. Ама тој е Албанскиот, не Торбешите. И најјако на Мерко му е она дека тој ги почитувал и другите народи итн.итн. а дека е тоа точно, како што е точно и тоа дека бил за соживот со сите етнички заедници без разлика на верска и национална припадност се гледа и од сликава која ти ја постира. Со пушка беше за соживот и многу ги сакаше. А сакаше и да ги силува од што многу ги сакаше. Од голема љубов и ги убиваше, ама тоа кога ќе го надвладееја љубовните емоции кон другите етнички заедици.

Почитувани граѓани на Лабуништа, со името што сега му дадовте на ова образовна институција, Вие сте го возвишеле вашето достоинство и вашиот идентитет. Нека се сетиме по овој повод на солзите на оние стари жители на вашето село кои кога видоа дека во вашето училиште се предава знаење и образование на албански јазик, рекоа достоинствено дека тоа што не можеле да го видат кај своите деца сега втасаа да го видат кај своите внуци.


Коментарот е непотребен. За вас зборува нели?

Денес, во училиштето на Лабуништа учат на албански две паралелки од првиот разред, две од вториот разред, две од третиот и една паралелка од четвртиот разред, додека во сите нивоа на образование во вашето школо се учи и албански јазик.

Овој зборува за учење албански јазик, нели Мехмед? А кој е вашиот мајчин јазик?

Од друга страна со инициатива на Здружението ПРЕРОДБА одржани се две курсеви со мотото ДА УЧИМЕ АЛБАНСКИ, и продолжува третиот курс каде досега се опфатени околу 500 граѓани од различни возрасти кои учеле читање – пишување и комуникација на алабански.

Еве, не си крие Мерко кој и како ве работи. Што ќе ви е албански во основно? Не велам дека има штета од јазици, ама нели не ви е мајчин јазик? А види го градоначалников кога вели: од различни возрасти!!!. Торбеш, нели е ова АЛБАНИЗАЦИЈА?

Е само ако навистина целта е да се оттргнете на вакви кои ве месат како сакаат, ќе ве поддржам да станете Торбеши. Ама како ми се чини, вие сами сте си барале. Ова доброволно е, нели?

Со нетрпение го чекам твојот одговор.

MehmedAliPasa
29-09-11, 15:27
Да не беа реканците со овој проект, вие лабуништани никогаш немаше да се декларирате за Торбеши. Дури и сега тоа го правите тајно и само на форуми...
Emi.. sho da prajme velet ke nas, take ojt redot!
Ako ne bevme torbeshi ce bevme albanci,a vie ako ste svesni nemashe vaka da postapuvate so torbeshite i nivniot kapital,pa sega sledstveno na toa ce imate Struga so 80% albanci. Vo Labunishta konkretno proalbanskiot faktor e prisuten od sekogash i za sekogash.
Nie nemame problem so albanskiot narod i nikogash ne sme go imale,problemot e so vas(mislam na onie vzheshteni i samobendisani kukavicki glavi,a ne na celiot makedonski narod,jas ne gi gledam lugjeto kako celina nego kako individui) koi uporno laete i nametnuvate neshto shto e sprotivno na nashata realna sostojba.
Rekancite se sostaven i neodvoiv del od torbeshkiot narod isto kako i gorancite,drimkolci i t.n

MehmedAliPasa
29-09-11, 15:44
Pejo...Ti si del od taa valkana igra i toa verojatno si lokomotiva na toj proces so samata tvoja pojava i tvojot glup pristap kon torbeshkoto prashanje.
E pa ne sakte torbeshi..vo red ce imate albanci i poneshto turci i eden makedonec-musliman(Bojda),a posle 10 g. vece ce bide mnogu docna i nema vracanje nazad.
Ti vece znaesh deka vo ovaa ucebna godina vo ucilishteto vo Labunishta imas 4 paralelki na prvacinja so po 35 ucenici na albanski nastaven jazik i samo dve paralelki so po 9 ucenici ednata i 10 drugata na makedonski nastaven jazik.
Idnata godina teshko deka ce ima dovolno prvacinja i za da se sostavi edna paralelka na makedonski jazik,ama verojatno ti odgovara toa shtom taka si se postavil sprema torbeshkoto prashanje.
I da ne zaboravam da ti dopolnam deka od idnata godina istoto ce se prenese i vo Podgorci, a potoa redom..
Terajte vie po vashe...ignorirajte,osporuvajte,maltretirajte,apsi te gi tie shto vi obezbeduvaat da opstanete na tie prostori (toa samo vie go mozhete i nikoj drug narod na svetov) i zatoa ce si imate problem so samite sebe i so site ostanati okolu vas!.

factotum
29-09-11, 15:46
Emi.. sho da prajme velet ke nas, take ojt redot!
Ako ne bevme torbeshi ce bevme albanci,...

Тоа де. Од Македонци-Турци, од Турци-Албанци, од Албанци-Торбеши... наскоро можеби ќе постанете Евреи!! Реканците се барем доследни, еднаш Торбеши - цел живот Торбеши! Туку, приметив дека нешто си пишувал „Гоце Делчев ова-она“. Немаш ти абер ни кој бил Гоце Делчев ни што бил, треба да се вратиш во прво одделение ако сакаш да научиш нешто...

Итар Пејо
29-09-11, 15:58
Pejo...Ti si del od taa valkana igra i toa verojatno si lokomotiva na toj proces so samata tvoja pojava i tvojot glup pristap kon torbeshkoto prashanje.
E pa ne sakte torbeshi..vo red ce imate albanci i poneshto turci i eden makedonec-musliman(Bojda),a posle 10 g. vece ce bide mnogu docna i nema vracanje nazad.
Ti vece znaesh deka vo ovaa ucebna godina vo ucilishteto vo Labunishta imas 4 paralelki na prvacinja so po 35 ucenici na albanski nastaven jazik i samo dve paralelki so po 9 ucenici ednata i 10 drugata na makedonski nastaven jazik.
Idnata godina teshko deka ce ima dovolno prvacinja i za da se sostavi edna paralelka na makedonski jazik,ama verojatno ti odgovara toa shtom taka si se postavil sprema torbeshkoto prashanje.
I da ne zaboravam da ti dopolnam deka od idnata godina istoto ce se prenese i vo Podgorci, a potoa redom..
Terajte vie po vashe...ignorirajte,osporuvajte,maltretirajte,apsi te gi tie shto vi obezbeduvaat da opstanete na tie prostori (toa samo vie go mozhete i nikoj drug narod na svetov) i zatoa ce si imate problem so samite sebe i so site ostanati okolu vas!.

Мехмед,

прибери се малку и убаво пресметај се. Сега не ми е јасно. Ти за Албанец да станеш си тука или за Торбеш да останеш?

Што сум ти јас крив ако ТИ детето си го запишал во албанска паралелка? Јас те натерав? Како? И што има учењето албански со ова што сакате да си бидете етнос Торбеш? Не бегај, кажи кој ти е мајчин јазик. Знае Мерко дека уште тој голем камен остана па зеде токмакот и почна да го дроби. Па си зел и уште се фалиш со тоа што немало да има паралелки на македонски!!! Пријателе, твојот проблем е тежок.

Немој ти мене со обвинувања. Не прави се удрен и не обвинувај. За попарата во вашите глави (не на сите!) никој освен вас не е виновен. Ти луташ, пријателе. Ни Торбеш ни бутур ќе станеш. Ти си си милитантен исламски радикал. Толку. Кратко и јасно.

И не врти многу оди на горнион пост да искоментираш што ви кажа Мерко. Патем, читај си што пишуваш. По неколку пати ако не разбираш што си напишал.

MehmedAliPasa
29-09-11, 16:01
Тоа де. Од Македонци-Турци, од Турци-Албанци, од Албанци-Торбеши... наскоро можеби ќе постанете Евреи!! Реканците се барем доследни, еднаш Торбеши - цел живот Торбеши! Туку, приметив дека нешто си пишувал „Гоце Делчев ова-она“. Немаш ти абер ни кој бил Гоце Делчев ни што бил, треба да се вратиш во прво одделение ако сакаш да научиш нешто...
Ednash Torbesh sekogas Torbesh,no mozhe da se bide albanski Torbesh,kosovski Torbesh,makedonski Torbesh i t.n.
Sum ucel be za toj Goceto..znaesh kako odeshe prikaznata za b'lgarceto!?
Eve vaka: Ednash edna baba od seloto Banica se probudila rano utroto oti slushnala vreva vo nejziniot kokosharnik,pa koga go videla kradecot gi izvestila turcite i tie i priteknale na pomosh i go otepale toa Goceto-b'lgarceto!

factotum
29-09-11, 16:35
Ко са децом спава, попишан се буди...

афион
29-09-11, 16:46
Ednash Torbesh sekogas Torbesh,no mozhe da se bide albanski Torbesh,kosovski Torbesh,makedonski Torbesh i t.n.
Sum ucel be za toj Goceto..znaesh kako odeshe prikaznata za b'lgarceto!?
Eve vaka: Ednash edna baba od seloto Banica se probudila rano utroto oti slushnala vreva vo nejziniot kokosharnik,pa koga go videla kradecot gi izvestila turcite i tie i priteknale na pomosh i go otepale toa Goceto-b'lgarceto!

Ти во Софија си учел?

афион
29-09-11, 17:40
http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=11075

N.C.D.
29-09-11, 21:38
..neli abdalot ismail bojda sednal na ista masa so todorce petrov turimukuro i na dvajcata...da mi gi jadad jajcava...

Итар Пејо
30-09-11, 00:05
Проработе линкот, па да не останам должен за ова гојдо Мурат Лабуништи.

http://muratlabunishti.profimax.net/mk/?p=670

Општинското основно училиште “Мурат Лабуништи” – с.Лабуништа е сместено во подножјето на планината Јабланица, во централното подрачје на селото Лабуништа. Според бројот на жители Лабуништа е развиено селско подрачје со околу 9 000 жители.

Училиштето во с.Лабуништа е основно училиште кое е формирано како световно училиште во далечната 1895 година под името-Основна школа-Лабуништа.

По ослободувањето 1945 година во Лабуништа се формирало основното училиште “Мурат Лабуништи” кое и денес опстојува и работи. Во текот на своето постоење до денес низ нашето училиште се поминати многу ученици, излегле многу наставници, професори, лекари, медицински сестри, техничари, инжинери и слично што представува сигурен доказ дека напредокот во иднина ќе биде уште поизразен, а тоа ќе тргнува токму од клупите на нашето училиште. Бројот на наставниот и другиот персонал кои работеле во нашето училиште е голем што може да се види од постојаната архива во училиштето.

Кратка биографија на животот и делото на Мурат Лабуништи

Мурат Лабуништи е роден на 14 Август 1912 година во село Лабуништа-Струшко. Семејството каде што е роден беше гордо семејство и гнездо на патриоти. Во ова патрионско, интелектуално семејство порасна и се разви Мурат Лабуништи. Основно училиште Мурат го завршил во своето родно место, средното во Сараево “Скадар”, додека факултетот за филозофија и социологија во Сорбонскиот Универзитет во Париз.Мурат познаваше пет странски јазици: Француски, Турски, Српски, Бугарски и Италијански. Во 1934 год. под притисок на Српските власти, Мурат заедно со брат му Демиш беа натерани да се повлечат во Кралска Албанија.

Тој се вклучи во активниот интелектуален живот на Албанското друштво.Уште од 1936 год. се истакна со интелектуално мислење за проблематиката на времето. Мурат во новите на времето околу 10 год. пишуваше повеќе статии кои истакнуваат проблеми за патриотизном, социциологијата, моралот, востанието, образованието, книжевноста и друго. Способноста на одлуките од социолог-филозоф, талентот и способноста за пишување на овие статии кои служат за

националната еманципатција и напредок, цел што тој си ја имаше дадено себе си, го прават Мурат дел од преставниците на интелектуалното Албанско мислење на времето. Кон крајот на 1939 год. до октромви 1943 год. работеше како секретар под перфектурата на Печин. Во октромви 1943 год. со своето семејство се врати во родниот крај. На 25 октомври 1943 год. во Лабуништа го основа “Албанскиот Комитет” со локален карактер и четата “Дрим и Зи” (Црн Дрим). После мало време се избира за претседател на општина Лабуништа. Во летото 1944 год. се избра за претседател на огранокот на организацијата “Риниа Шкипторе” (“Албанска младина”) во Стура. Во есента 1944 се избра за претседател на Струшката подперфектура. За сето ова време како централна личност во Струшкиот регион, работеше совесно за постигнување на светата патриотска цел за спас на татковината и Албанските национални интереси.Во зима 1944 год. на чело на Стружаните дава отпор со

оружје на југословенските напади кои беа насочени за да ја преукопираат Струга. Опколен и нападнат од страна на Партизанските Југословенски бригади, после еден судир со оружје во Лабиништа бил принуден да се повлече на планина. После неколку дена го доживува предавството од Албанските комунисти кои го предадоа на Југословените. Мурат е осуден на доживотен затвор.Додека престојува во затворот организира бегство од него. Бегајќи од затворот преку планини стигнува до Мат и Лума, каде се приклучува на другите Албански патриоти и ја продолжува политичката активност.
Мурат Лабуништи,опколен од страна на Албанските комунистички сили е убиен во Пешкопеа во 1946 година. На овој начин згаснува животот на Мурат Лабуништи, социолог-филозоф, поет, публицитет, преведувач, новинар, политичар, интелектуалец кој целиот свој живот му го посветил на Албанското национално прашање.

Ој, куку!

Е некој дозволил на училиште да стави име на балист!!! Крвник со тапија, а ваму некој кришум си го рехабилитирал. Има ли некој писмен во оваа држава?

Види иронија: Во Велешта, чисто албанско село, училиштето се вика „Зини Хани“ кој бил партизан. Во Лабуништа- мешано село(некогаш само Македонци(православни и муслимани), а сега и со Албанци) училиштето носи име на еден од главните водачи на балистите.

Во Подгорци (мешано) ОУ „Гоце Делчев“

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 00:45
Bez razlika za koja kauza se borel Murat toj e rodum od Labunishta i jas negledam nisto pogresno ucilishteto da go nosi negovoto ime otkolku na nekoj Bugar ili Egeec. Murat bil proteran od kralska Jugoslavija, so cekuvah ti so buket da se vrati doma, ne nego so oruzje da se odmazdi ako treba i so gjavolot ke se zdruzi za toa. Jas go respektiram, i davam predlog da mu se izgradi spomenik na plostad, ke go repektirame i nie i Albancite

Итар Пејо
30-09-11, 01:10
Bez razlika za koja kauza se borel Murat toj e rodum od Labunishta i jas negledam nisto pogresno ucilishteto da go nosi negovoto ime otkolku na nekoj Bugar ili Egeec. Murat bil proteran od kralska Jugoslavija, so cekuvah ti so buket da se vrati doma, ne nego so oruzje da se odmazdi ako treba i so gjavolot ke se zdruzi za toa. Jas go respektiram, i davam predlog da mu se izgradi spomenik na plostad, ke go repektirame i nie i Albancite

Богомил,

пријателе ти не си од Струшко и не знаеш кој навистина бил. Изгледа не знаеш ни да читаш. Гледам јас нема со тебе дискусија. Матно ти е тебе. Типчево е качак, разбираш? Види какви функции вршел за време војната. Споменик да сме му изграделе? Ти мислиш ако пробаш да ме иритираш и ќе успееш во тоа? Мислиш си докажал нешто или си ја раширил својата пропаганда? Гревче си. Ако вакви се сите околу Фијат тешко него. Ама негов проблем. Тој нека мисли кој и што и како зборува за неговиот проект.

Ти пријателче под итно да се провериш. Ај што не знаеш кој си, што е помала традедија, туку не знаеш ни што сакаш. Ваква криза на идентитет сум среќавал кај бугариве на пф Историја, ама ова твоево е за посматрање. Добро, што имаш ти со Албанецов? Кој ти е мајчин јазик? Твоите дома како зборувале со векови? Какви песни пеете на свадби? Пријателче, нема фајде од тебе и да станеш и Торбеш, и Бабуш и што сакаш стани. Ти си слаб човечки материјал. Не сакам да те навредам, туку ти укажувам, зашто во немоќта и слабоста се губиш и не знаеш што пишуваш. Ако она напишаното кореспондира со состобата во твоето главче, пријателче , тогаш преземи нешто дури не ти се влошила состојбата.

Ајде уште за ова, да не ти останам кусо. Анѓелко Крстиќ знаеш кој е? Па тој повеќе заслужил да биде ставено неговото име на училиштето. И тој е од Лабуништа. Како не се бунам за „Зини Хани“? Капиш?

Нашата дискусија заврши. Вие двајца сте потрошени и нема што ново да чујам од вас. Штом не сакате да одговарате конкретно во дискусијата, јас останувам да чекам некој многу поасолен од вас. Вие сте на ниво делачи на памфлети. Ништо злобно, туку само велам дека чекам некој подготвен за дискусија и барем со малку повеќе развиен критичен дух.

Дотогаш еве ти упат:

http://islamski-centar.org/forum
Таму има дискусија за вас, па таму објаснувај се.

Секое наредно ваше обраќање кон мене ќе биде игнорирано.

concrete
30-09-11, 09:11
Богомил,

пријателе ти не си од Струшко и не знаеш кој навистина бил. Изгледа не знаеш ни да читаш. Гледам јас нема со тебе дискусија. Матно ти е тебе. Типчево е качак, разбираш? Види какви функции вршел за време војната. Споменик да сме му изграделе? Ти мислиш ако пробаш да ме иритираш и ќе успееш во тоа? Мислиш си докажал нешто или си ја раширил својата пропаганда? Гревче си. Ако вакви се сите околу Фијат тешко него. Ама негов проблем. Тој нека мисли кој и што и како зборува за неговиот проект.

Ти пријателче под итно да се провериш. Ај што не знаеш кој си, што е помала традедија, туку не знаеш ни што сакаш. Ваква криза на идентитет сум среќавал кај бугариве на пф Историја, ама ова твоево е за посматрање. Добро, што имаш ти со Албанецов? Кој ти е мајчин јазик? Твоите дома како зборувале со векови? Какви песни пеете на свадби? Пријателче, нема фајде од тебе и да станеш и Торбеш, и Бабуш и што сакаш стани. Ти си слаб човечки материјал. Не сакам да те навредам, туку ти укажувам, зашто во немоќта и слабоста се губиш и не знаеш што пишуваш. Ако она напишаното кореспондира со состобата во твоето главче, пријателче , тогаш преземи нешто дури не ти се влошила состојбата.

Ајде уште за ова, да не ти останам кусо. Анѓелко Крстиќ знаеш кој е? Па тој повеќе заслужил да биде ставено неговото име на училиштето. И тој е од Лабуништа. Како не се бунам за „Зини Хани“? Капиш?

Нашата дискусија заврши. Вие двајца сте потрошени и нема што ново да чујам од вас. Штом не сакате да одговарате конкретно во дискусијата, јас останувам да чекам некој многу поасолен од вас. Вие сте на ниво делачи на памфлети. Ништо злобно, туку само велам дека чекам некој подготвен за дискусија и барем со малку повеќе развиен критичен дух.

Дотогаш еве ти упат:

http://islamski-centar.org/forum
Таму има дискусија за вас, па таму објаснувај се.

Секое наредно ваше обраќање кон мене ќе биде игнорирано.

.....делачи на памфлети????? па знаеш ли бе ти кое ниво во однос на овие џукели излитени...... е делач на памфлети???
..само мислам дека немаат никакви врски тие со торбешите, туку се некои од оние вахабистите кои и Исламот на времето со ДЕКРЕТ ги пратил у Пеколот, кои англискине курви од Ми-6 за потребите на ослабување на Турската империја во арапскиот дел повторно да ги извадат од нафталин
на почетокот на 20 век.
Овие глупандери всушност се обични сега американски маши во нивниот напор за расточување на македонското ткиво.... :cool:

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 09:37
Itar ti mene ne mi odgovori na nitu edno prasanje no nejse. Koga moze Vanco Mihajlov da ima spomenik ili vosocna Figura utre i ulica i ucilishte zosto pa da ne Murat. Toj bil Balista, toa nedrzi sto i dedomi bil Balista toa bilo negovoto ubeduvanje no nikogash ne se odrekol od Torbeshkoto ednostavno mislel deka pod Albanska uprava mozeme da dobieme vishe ko Torbeshi taka bi ziveele site vo edna drzava capish. Ic neka ne te boli to vo vojna sekoj ja zazema stranata spored ubeduvanje

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 09:41
I jas ako otvoreno raspravame za politika ama bas ne mi e gajle dali bila golema ili mala Albanija, golem ili mala Makedonija jas si gi gledam moite interesi kaj se naogjam jas vo tie zamisli ili nie kako narod. Mozebi utre Albancite ke ni ponudat siroka avtonomija za da ja dobijat nasata podrska za eden takov proekt, otkako Makedoncite definitivno se izguben patnik na Balakanot i neznaat duri ni kade krece ovaj voz. Za se treba politika i diplomatija, nazalost Makedoncite nemaat toa

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 09:46
Sto mislis zosto vojnata vo 2001va ne se prosiri vo zapadna Makedonija, Albancite nemozea da dobijat podrska od Torbeshite a Torbeshite se na granica so Albanija, namesto Makedonija da gleda kako da go pridobie ova naselenie i da ostane lojalno na ova zemja vie ne turkate vo radikalizam, i utre ke se javat ne uste eden uste 100 Murati i tie ke bidat heroi na narodot kako sto bil Murat Labunishta. Tebe ke te boli samo tvojata inferiornost i glupost i neznaenje nitu diplomatija nitu politika

politikant
30-09-11, 10:45
Чудно е човек од с. Лабуништа да се бори за албанска кауза. Па таму се луѓето Македонци. Муслимани и малку христијани.

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 11:07
Pa toa e problemot so ti mislis deka se Makedonci muslimani , a nitu eden od tie nemisli taka deka e Makedonsi muslimani. Toa e problemot na Makedonskata politika so saka da go pridobie ili pretopi asimilira ovoj narod, i toa neuspeshno go pravi celi 40 godini i namesto da go Makedonizira taa go Albanizirashe ili Turcizirahe ova naseleni i sega nie ispagjame neprijateli na Makedonija so gi otfrlame ovii nametnati tugji idei a Makedonskata politika nema doblest da go priznae neuspehot.

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 11:12
Mene ne mi e jasno civi interesi branite vie Albanski ili Turski ili mozebi necii drugi posto Makedonski ne se jer naselenieto nitu se osekja nitu pisuva popisuva za Makedonci a ko Torbeshi ke bide poblisku do Makedoncite so taa razlika so uste ke go zboruvaat istiot jazik i nema da se napravi jazicna asimilacija so ucenje na Turski ili Albanski. stvarno svesen covek da se cudi i toa Bajagi?????. Logicno ke mi bese Albancite da se bunea gubat bajagi brojka, Turcite skoro gi snemuva ama MAKEDONICTE ????

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 11:19
Ili mozebi i ova e del od dogovorot za kooalicija DUI-VMRO nie ne se bunime ama vie stopirajtegi Torbeshite da se osvesta so ideata onaa propadnatata na Nijazi i kopmanija koja e kontraproduktivna, za da Albancite ostanat nad 20%, za da ne go snema Turskoto malcinstvo, tuka Makedonskoto mnozinstvo nitu gubi nesto nitu pak dobiva, toj so si se osekja za Makedonec pak ke si bide toa

politikant
30-09-11, 12:31
Богомил, твое право е да си она што сакаш да си. Ама Торбешка нација не знам дека постои. Можеш ли да кажеш за нејзината историја? Од каде дошле. Како се движеле. Колку векови е стара.... такви рабоќе.

Можеш ли да кажеш од каде во Лабуништа има Македонци христијани?

neven
30-09-11, 12:47
Веќе апелирав до администраторите да ја преместат оваа тема на ПФ за историја. Хммм... сега го сменив мислењето. Нека си остане темава тука кај што си е. Барем видов какви будалетинки имаме тука во Македонија.

neven
30-09-11, 12:49
... Sum ucel be za toj Goceto..znaesh kako odeshe prikaznata za b'lgarceto!?
Eve vaka: Ednash edna baba od seloto Banica se probudila rano utroto oti slushnala vreva vo nejziniot kokosharnik,pa koga go videla kradecot gi izvestila turcite i tie i priteknale na pomosh i go otepale toa Goceto-b'lgarceto!

:dosaden: Кој шалабајзер јеботе пун аутобус, шо би рекле оние од север...

трендафил
30-09-11, 12:50
Гледам на ЕДО телевизија оди спот кој повикува (од страна на висок исламски свештеник) македонците муслимани да се изјаснат како Бошњаци што зборуваат бошњачки. Очигледна е битката за придобивање на оваа македонска популација. Што ја започна Фијат Цановски.

Bogomil_Torbesh
30-09-11, 14:01
Za sve e Fijat kriv Fijat ne gi izmisli Fijat samo institucialno Torbeshite gi prestavuva ona sto se

афион
30-09-11, 15:09
http://www.theworld.org/2011/09/gypsies-roma-shutka-macedonia/

Ромите од Шутка :) Па од кога и Ромите се Албанци? Изгледа и овој Торбешот се спрема за обединување со Ромите од Шутка.

афион
30-09-11, 16:27
На 15 февруари 2011 година во организација на Сојузот на Македонците со исламска религија и Институтот за национална историја, Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисириков“, Институтот за фолклор “Марко Цепенков“, Институтот за македонска литература, Институтот за етнологија и антропологија при Природно-математичкиот факултет, Институтот за старословенска култура и Македонското етнолошко друштво, се одржа јавна трибина на тема „Македонците со исламска вероисповед - меѓу националната припадност и религиската определба“. Од научнат трибина издаден е Зборник со излагањата и научните трудови на сите учесници: Исмаил Бојда, д-р Мирјана Мирчевска, Денис Аџија, Сузана Лиманоска-Илиевска, д-р Убавка Гајдова, Наум Димовски, Мухамед Арслан, Васил Дрвошанов, Љатиф Пајкоски и д-р Драгица Поповска.

На промоторите и на учесниците им се заблагодари претседателот на Сојузот на Македонците со исламска религија Исмаил Бојда.

sokoli
30-09-11, 19:43
Проработе линкот, па да не останам должен за ова гојдо Мурат Лабуништи.

http://muratlabunishti.profimax.net/mk/?p=670Ој, куку!

Е некој дозволил на училиште да стави име на балист!!! Крвник со тапија, а ваму некој кришум си го рехабилитирал. Има ли некој писмен во оваа држава?

Види иронија: Во Велешта, чисто албанско село, училиштето се вика „Зини Хани“ кој бил партизан. Во Лабуништа- мешано село(некогаш само Македонци(православни и муслимани), а сега и со Албанци) училиштето носи име на еден од главните водачи на балистите.

Во Подгорци (мешано) ОУ „Гоце Делчев“

Oj itar pejo ne kukaj nego podigni cello visoko i gordo.itar pejo tie ne se rehabilitirat krisum tie celloto vreme bille vo samiot narod.narodot gi cenell sekogash i pesni im peel no deneska dojde vreme da javno toa go kazhat.Gospodinot llabunishta bill blizok sorabotnik na xhem hasa gostivari.Celloto vreme vikate krvnici abe dajte brojki kolku se zhrtvite na tie krvnici.Ako gi gledame spomenicite vashi ne nashi a vo niv gi ima i tie koi gi udrille konjite nesreqno udirajki gi so potkovica, ne se sobirat 500 dushi.Pa znaeme kolku iminja imate na plloci vo kumanovo skopje tetovo gostivar debar kicevo struga.A be ibe palikuqa heroj? daj zhiti sve ne me nasmevaj? Labunishta bill antikomunist i demokrat.Ne poginall od vashite kurshumi tuku od gjubreto enver hoxha grob li mu jebem.
Koga spomnuvash veleshta ladorishta pa tamu ti se najgolemite shpiuni koi bille na pllaten spisok na udba i kos.Pa normallno deka udba insistiralla da gi kontrolira najgolemite sella.Dodeka llabunishta billa poshtedena bideiki imallo vnatre hristiani i nemallo potreba da angazhirat torbeshi agenti.Pak prashuvam kolkav e brojot na zhrtvite vo makedonija za vreme na VSV.Kolkav e toj broj vo makedonija pod ballisti i kolkav e toj broj pod bugarska administracija.Kolkav e toj broj na likvidiranite od partizanite koga istite doadjat na vllast.Moe mislenje e deka Iako ballisti se na vllast vo najlloshi momenti koga ima svetska vojna istite kako partija i dvizhenje mozhe da se pohvalat kako najgolemite demokrati.I mollam ako nekoj mislli da replicira neka kazhuva brojki ne demagogija na nejazi limanoski.
pozdrav so edna pesna koja ne e novokomponovana tuku e peena vo narodot od 1945 godina do deneska.

http://www.youtube.com/watch?v=0uWZz674O6A&feature=related

Итар Пејо
01-10-11, 00:58
Oj itar pejo ne kukaj nego podigni cello visoko i gordo.itar pejo tie ne se rehabilitirat krisum tie celloto vreme bille vo samiot narod.narodot gi cenell sekogash i pesni im peel no deneska dojde vreme da javno toa go kazhat.Gospodinot llabunishta bill blizok sorabotnik na xhem hasa gostivari.Celloto vreme vikate krvnici abe dajte brojki kolku se zhrtvite na tie krvnici.Ako gi gledame spomenicite vashi ne nashi a vo niv gi ima i tie koi gi udrille konjite nesreqno udirajki gi so potkovica, ne se sobirat 500 dushi.Pa znaeme kolku iminja imate na plloci vo kumanovo skopje tetovo gostivar debar kicevo struga.A be ibe palikuqa heroj? daj zhiti sve ne me nasmevaj? Labunishta bill antikomunist i demokrat.Ne poginall od vashite kurshumi tuku od gjubreto enver hoxha grob li mu jebem.
Koga spomnuvash veleshta ladorishta pa tamu ti se najgolemite shpiuni koi bille na pllaten spisok na udba i kos.Pa normallno deka udba insistiralla da gi kontrolira najgolemite sella.Dodeka llabunishta billa poshtedena bideiki imallo vnatre hristiani i nemallo potreba da angazhirat torbeshi agenti.Pak prashuvam kolkav e brojot na zhrtvite vo makedonija za vreme na VSV.Kolkav e toj broj vo makedonija pod ballisti i kolkav e toj broj pod bugarska administracija.Kolkav e toj broj na likvidiranite od partizanite koga istite doadjat na vllast.Moe mislenje e deka Iako ballisti se na vllast vo najlloshi momenti koga ima svetska vojna istite kako partija i dvizhenje mozhe da se pohvalat kako najgolemite demokrati.I mollam ako nekoj mislli da replicira neka kazhuva brojki ne demagogija na nejazi limanoski.
pozdrav so edna pesna koja ne e novokomponovana tuku e peena vo narodot od 1945 godina do deneska.

http://www.youtube.com/watch?v=0uWZz674O6A&feature=related

Ој, Соколи,

верглаш ли, верглаш. Јас знам кој е Мурат Лабуништа. Немој ти да ми кажуваш. Имав дедо партизан кој го ловеше. Вистина дека загина непосредно од другата страна на границата, ама не му гинеше истото и од оваа. Ти слави си го по дома. Она што е општопознато е дека Бали Комбтар е фашистичка организација а нејзината улога во војната е позната. Вистина, има и една епизода(ако не си знаел) кога партизаните и балисстите договараат сојуз, но бесата не била беса. Пак в грб ги нападнале партизаните. За тоа дојди на пф историја и ќе расправаме. Она што овде е важно дека НЕ СМЕЕ припадник на таква фашистичка организација и соработник на окупаторот да биде рехабилитиран премолчано и да биде ставен на назив на училиште. Тоа си е принцип. Како французите да стават назив Генерал Петен, кој впрочем бил херој на првата светска војна. Еве ти благ пример, да не одам со Квинслинг или некој друг. Овој нашиов си има злосторства. Документирани. Ако ти не сакаш да ја извадиш главата од песок и да гледаш, твој проблем. Кажав погоре - како тоа мене не ми пречи „Зини Хани“? Значи не сум албанофоб, туку принципиелен. Исто како што не сакам „Асен Групчев“ или „Ванчо Михајлов“. Разбираш? Сите народи си имаме такво ѓубре, ама треба и да си го подзачистиме.

Што се однесува до соработниците на ОЗНА, подоцна УДБА, тоа да бидеш убеден дека секаде ги имало. Токму во мрежата на информатори/кодоши се состоела нејзината сила. Немаш претстава какви недела и има направено УДБА на мојата фамилија, иако дедо ми дури во 1949 е демобилизиран како партизан. Им го одзеле имотот со задругите, оти не влегувале. Кутар Петре Пирузе Мајски не можел никако да им помогне, дури и како член на Врховниот суд на тогашна Југославија, па дури и случајот со помагањето на моите му го натовариле покрај сите гомненици-конструкти. И јас сакам да се фрли светлост на сите тие години, добро да се промисли кој навистина бил жртва а кој заслужил таков третман. Не може се да рехабилитираме. Тоа е битно за никако да несе случи вакво нешто и да се ставаат имиња на вакви олоши на училишта. Ако ти мислиш дека е исправно, провери таму во околните земји каде си, со некој соодветен и јави ни како ќе реагираат. Јас го актуелизирам ова баш за да покажам колкави слепци има во оваа држава кои арам плата земаат. Зарем не се најде некој друг Албанец, ако баш мораше токму во Лабуништа да се стави назив според Албанец. Провокација е, ама изгледа овде никој не разбира. Јасна ми е твојата позиција, но разбери дека јас на мојот гроб си плачам.

sokoli
01-10-11, 20:06
Ој, Соколи,

верглаш ли, верглаш. Јас знам кој е Мурат Лабуништа. Немој ти да ми кажуваш. Имав дедо партизан кој го ловеше. Вистина дека загина непосредно од другата страна на границата, ама не му гинеше истото и од оваа. Ти слави си го по дома. Она што е општопознато е дека Бали Комбтар е фашистичка организација а нејзината улога во војната е позната. Вистина, има и една епизода(ако не си знаел) кога партизаните и балисстите договараат сојуз, но бесата не била беса. Пак в грб ги нападнале партизаните. За тоа дојди на пф историја и ќе расправаме. Она што овде е важно дека НЕ СМЕЕ припадник на таква фашистичка организација и соработник на окупаторот да биде рехабилитиран премолчано и да биде ставен на назив на училиште. Тоа си е принцип. Како французите да стават назив Генерал Петен, кој впрочем бил херој на првата светска војна. Еве ти благ пример, да не одам со Квинслинг или некој друг. Овој нашиов си има злосторства. Документирани. Ако ти не сакаш да ја извадиш главата од песок и да гледаш, твој проблем. Кажав погоре - како тоа мене не ми пречи „Зини Хани“? Значи не сум албанофоб, туку принципиелен. Исто како што не сакам „Асен Групчев“ или „Ванчо Михајлов“. Разбираш? Сите народи си имаме такво ѓубре, ама треба и да си го подзачистиме.

Што се однесува до соработниците на ОЗНА, подоцна УДБА, тоа да бидеш убеден дека секаде ги имало. Токму во мрежата на информатори/кодоши се состоела нејзината сила. Немаш претстава какви недела и има направено УДБА на мојата фамилија, иако дедо ми дури во 1949 е демобилизиран како партизан. Им го одзеле имотот со задругите, оти не влегувале. Кутар Петре Пирузе Мајски не можел никако да им помогне, дури и како член на Врховниот суд на тогашна Југославија, па дури и случајот со помагањето на моите му го натовариле покрај сите гомненици-конструкти. И јас сакам да се фрли светлост на сите тие години, добро да се промисли кој навистина бил жртва а кој заслужил таков третман. Не може се да рехабилитираме. Тоа е битно за никако да несе случи вакво нешто и да се ставаат имиња на вакви олоши на училишта. Ако ти мислиш дека е исправно, провери таму во околните земји каде си, со некој соодветен и јави ни како ќе реагираат. Јас го актуелизирам ова баш за да покажам колкави слепци има во оваа држава кои арам плата земаат. Зарем не се најде некој друг Албанец, ако баш мораше токму во Лабуништа да се стави назив според Албанец. Провокација е, ама изгледа овде никој не разбира. Јасна ми е твојата позиција, но разбери дека јас на мојот гроб си плачам.

Gledash itar pejo deka vo pocetok imame problem i nesugllasici.Ti si vnuk na partizan jas sum sin na ballista zatvorenik vo golli otok od tatkova strana.Od majcina strana prvo ustashi pokasno maspokovci.Znaci tradicionallno sme na razlicni strani na barikada.Ti vcera ja dobi taja bitka bideiki komunistickiot sistem pobedi vo ballkanskite zemji osven vo grcija.I istorijata sekogash ja pishuvalle pobednicite.No jas treba li da veruvam vo takva istorija?
Sigurno ne jas imam druga verzija na taja istorija shto nekoj se obiduva se ushte da ni ja propagira.Veqe dve godini sum vo ovoj forum.I porano sum go postavill ova prashanje.Sekoja zhrtva vo vtorata svetska vojna ima spomenik vo zapadna makedonija.Ve mollam da gi izbroime tie zhrtvi i da napravime edna analiza.Vie barem ste imalle akademija na nauki.Ste imalle katedri po istorija.Vikam ne demagogija na istoricari koi pishuvalle udbashki pamfleti.Dajte brojki kolkav e brojot na ubienite makedonci od strana na ballistite.Kolkav e toj broj od strana na bullgarite.Kolkav e toj broj vo drugite dellovi na jugosllavija kolkav e toj broj na poginati allbanski komunisti od ballistite.Kolkav e toj broj na likvidirani ballisti od strana na komunistite posle vojnata.kolkav e brojot na nedollzhnite civili koi bille egzekutirani posle vsv.Dajte de brojki i da vidime kolku se.I posledno ti vikam.Ne mozhesh ti veqe da mi zabranish so dekret da ne stavam spomenik na xhem hasa vo gostivar.Jas ke go stavim i so pushka ke go branam.Komu ne mu se dopadja neka se zhali vo vodna zaednica.Umre vremeto na bolshevizmot i na stalin.Stavam moi junaci na piedestall a ne shto mi nametnuva nekoj drug.Definitivno drzham do sebesi ne do drugite.

Итар Пејо
01-10-11, 22:55
Gledash itar pejo deka vo pocetok imame problem i nesugllasici.Ti si vnuk na partizan jas sum sin na ballista zatvorenik vo golli otok od tatkova strana.Od majcina strana prvo ustashi pokasno maspokovci.Znaci tradicionallno sme na razlicni strani na barikada.Ti vcera ja dobi taja bitka bideiki komunistickiot sistem pobedi vo ballkanskite zemji osven vo grcija.I istorijata sekogash ja pishuvalle pobednicite.No jas treba li da veruvam vo takva istorija?
Sigurno ne jas imam druga verzija na taja istorija shto nekoj se obiduva se ushte da ni ja propagira.Veqe dve godini sum vo ovoj forum.I porano sum go postavill ova prashanje.Sekoja zhrtva vo vtorata svetska vojna ima spomenik vo zapadna makedonija.Ve mollam da gi izbroime tie zhrtvi i da napravime edna analiza.Vie barem ste imalle akademija na nauki.Ste imalle katedri po istorija.Vikam ne demagogija na istoricari koi pishuvalle udbashki pamfleti.Dajte brojki kolkav e brojot na ubienite makedonci od strana na ballistite.Kolkav e toj broj od strana na bullgarite.Kolkav e toj broj vo drugite dellovi na jugosllavija kolkav e toj broj na poginati allbanski komunisti od ballistite.Kolkav e toj broj na likvidirani ballisti od strana na komunistite posle vojnata.kolkav e brojot na nedollzhnite civili koi bille egzekutirani posle vsv.Dajte de brojki i da vidime kolku se.I posledno ti vikam.Ne mozhesh ti veqe da mi zabranish so dekret da ne stavam spomenik na xhem hasa vo gostivar.Jas ke go stavim i so pushka ke go branam.Komu ne mu se dopadja neka se zhali vo vodna zaednica.Umre vremeto na bolshevizmot i na stalin.Stavam moi junaci na piedestall a ne shto mi nametnuva nekoj drug.Definitivno drzham do sebesi ne do drugite.

Соколи,

колку е доволно? Колкава бројка е доволно да ти дадам за да бидат злосторници?

Соколи, ако дедо ми бил партизан, што има врска тоа со комунизам? Мора да е и комунист? Ете, не бил. Подоцна неговите дечиња кутри страдале и мизерувале. Малку фалело и тој да биде затворен. Не ти држи логиката. Партизаните се бореа за ослободување на Македонија. Еден дел биле комунисти, а поголемиот борци за слобода. Не ти е јасно? Она со револуцијата потоа... тоа ќе дојдеш на историја ќе го разгледуваме.

Местото на балистичкото движење е одредено во историјата. Не верувам дека некој како тебе може нешто да промени. Вакви ревизионисти како тебе можат само да се силат. Тие си биле на фашистичка страна. Пробајте, може и ќе ви успее. Но тоа ќе биде за ваша домашна употреба. Сите други знаат како стојат работите.

Вистина е дека нашите погледи се некако преодредени од минатото на нашите претци, од она што проживеале. Но едно да не заборавиш. Не постои хамартија - наследна вина на потомците. Татко ти, дедо ти, можеби биле балисти, но ти не си виновен за нивните дела. Исто како што изгубените битки на претците не можеш да ги добиеш. Ослободи се од тоа бреме. Овде се крие зајакот. Најважно е тоа дали ти ќе бидеш човек. Тоа е најтешко. Кога ќе бидат совладани овие лекции тогаш ќе има мир на Балканот. И спокој.

Велиш ќе му ставите споменик на Џемо Хаса во Гостивар?
Ај да видиме. Можеби, не велам не. Само ти се чудам на умот оти ќе си го бранел со пушка. Ти се гине за 200-300 кг. бронза? Мислиш нешто ќе добиеш со тоа? Имаше такви запалени како тебе и кога Мерко во Струга постави споменик на командант Америка. Каде е сега споменикот? Го нема. Самиот си го тргна. Во некоја пченка сигурно го поставил да плаши страчки.

sokoli
01-10-11, 23:45
Соколи,

колку е доволно? Колкава бројка е доволно да ти дадам за да бидат злосторници?

Соколи, ако дедо ми бил партизан, што има врска тоа со комунизам? Мора да е и комунист? Ете, не бил. Подоцна неговите дечиња кутри страдале и мизерувале. Малку фалело и тој да биде затворен. Не ти држи логиката. Партизаните се бореа за ослободување на Македонија. Еден дел биле комунисти, а поголемиот борци за слобода. Не ти е јасно? Она со револуцијата потоа... тоа ќе дојдеш на историја ќе го разгледуваме.

Местото на балистичкото движење е одредено во историјата. Не верувам дека некој како тебе може нешто да промени. Вакви ревизионисти како тебе можат само да се силат. Тие си биле на фашистичка страна. Пробајте, може и ќе ви успее. Но тоа ќе биде за ваша домашна употреба. Сите други знаат како стојат работите.

Вистина е дека нашите погледи се некако преодредени од минатото на нашите претци, од она што проживеале. Но едно да не заборавиш. Не постои хамартија - наследна вина на потомците. Татко ти, дедо ти, можеби биле балисти, но ти не си виновен за нивните дела. Исто како што изгубените битки на претците не можеш да ги добиеш. Ослободи се од тоа бреме. Овде се крие зајакот. Најважно е тоа дали ти ќе бидеш човек. Тоа е најтешко. Кога ќе бидат совладани овие лекции тогаш ќе има мир на Балканот. И спокој.

Велиш ќе му ставите споменик на Џемо Хаса во Гостивар?
Ај да видиме. Можеби, не велам не. Само ти се чудам на умот оти ќе си го бранел со пушка. Ти се гине за 200-300 кг. бронза? Мислиш нешто ќе добиеш со тоа? Имаше такви запалени како тебе и кога Мерко во Струга постави споменик на командант Америка. Каде е сега споменикот? Го нема. Самиот си го тргна. Во некоја пченка сигурно го поставил да плаши страчки.

Itar pejo jas vikam deka makedoncite partizani koi se borea vo jorgan pllanina od 1947 i navamu i zemaa boracki penzii imat likvidirano poveqe od 7000 allbanski civili vo tetovskiot monopoll.I poradi toa vikam deka togashnite novokomponirani makedonski partizani so komandant svetozar vukmanovic i zufer music bille krvnici i kolaci na nedollzhni civili.Ajde odime so reakcija od tvoja strana neka ne bidat 7000 eve ke kazheme jas llazham neka bidat 3000 pak ke kazheme jas llazham neka se 1500.Itar pejo dali vo teritorija kade administriralla balli kombetar imallo 1500 makedonski zhrtvi.Jas licno prv ke stanam i ke kazham i moite ballisti bile krvnici.
Koga zboruvash za zapaleni vo struga i za merko i ne znam shto.Prvo neka ne se oseqat navredeni struzhani no vo tetovo i gostivar toj film ne igra.Predi 2001 godina reshivme spomenik na mujdin aliu.Se dogovorivme deka ako treba da pogineme za toj spomenik ke pogineme.I stoi i togash i deneska gordo kako i zaslluzhill.Mojot najdobar prijatell i dollgogodishen soborec naser ademi go ima spomenikot neka otidne nekoj i neka go trgne.A i xhemo ke bide postaven nasred gostivar i nasred tetovo i nikoj nema da mozhe da go trgne bidi siguren.Bideiki tie se vo samiot narod.Cell gostivar e xhem hasa edinstveno izdajnici i petokollonashi ne go sakat.Niv pa koj gi e.....

Итар Пејо
02-10-11, 00:33
Itar pejo jas vikam deka makedoncite partizani koi se borea vo jorgan pllanina od 1947 i navamu i zemaa boracki penzii imat likvidirano poveqe od 7000 allbanski civili vo tetovskiot monopoll.I poradi toa vikam deka togashnite novokomponirani makedonski partizani so komandant svetozar vukmanovic i zufer music bille krvnici i kolaci na nedollzhni civili.Ajde odime so reakcija od tvoja strana neka ne bidat 7000 eve ke kazheme jas llazham neka bidat 3000 pak ke kazheme jas llazham neka se 1500.Itar pejo dali vo teritorija kade administriralla balli kombetar imallo 1500 makedonski zhrtvi.Jas licno prv ke stanam i ke kazham i moite ballisti bile krvnici.
Koga zboruvash za zapaleni vo struga i za merko i ne znam shto.Prvo neka ne se oseqat navredeni struzhani no vo tetovo i gostivar toj film ne igra.Predi 2001 godina reshivme spomenik na mujdin aliu.Se dogovorivme deka ako treba da pogineme za toj spomenik ke pogineme.I stoi i togash i deneska gordo kako i zaslluzhill.Mojot najdobar prijatell i dollgogodishen soborec naser ademi go ima spomenikot neka otidne nekoj i neka go trgne.A i xhemo ke bide postaven nasred gostivar i nasred tetovo i nikoj nema da mozhe da go trgne bidi siguren.Bideiki tie se vo samiot narod.Cell gostivar e xhem hasa edinstveno izdajnici i petokollonashi ne go sakat.Niv pa koj gi e.....


Sokoli,

прво ја упропастивеме темава. Самата е историско-политичка, но ова јас и ти што го дискутираме е историја и за тоа те повикувам таму да продолжиме. Еве ќе отворам тема. Нека биде општа за Албанците во втората светска војна и по неа. Но таму да знаеш важат правилата за документи.
Гледам 2 твои избришани пораки од Борче Трајковски. Не успеав да видам што си напишал што се избришани, ама не е ни битно.

На кратко само овде. Гледај сега која е разликата меѓу моите и твоите ставови. Ако ти покажам 1000 жртви Соколи? Ако се 500? 100? Не си свесен кои убави теми ги отвораш. Знаеш за полемиките околу Блајбург? Следиш, не? Е, Соколи, за мене и една жртва е премногу и на една и на друга страна. Се знае што е жертва, да не се разбереме. (невиност, беспомошност... да не редам) Често под жртви ги броиме и паднатите во битките, и тоа е така, но овде јас ти ти зборуваме за нечовечко постапување и убиство заради антихуманистички цели. Е сега да се вратам на погорното. Лицитираш Соколи, а тоа не е убаво. Не е човечки пред се, зашто не ги почитуваш. Ти во нив гледаш бројки, а јас реални луќе, со животи, семества, надежи, соништа... разбираш? Тебе ти е битно да претераш со 7000, очекувајќи дека јас ќе влезам во пазарење, а јас на тоа ќе ти речам: јас ја сакам вистината, да најдеме непобитни докази колку се! Тука се разликуваме, а разликите се суштински. Мислиш дека ако ги истопориш тие 7 000 на моите 1000 дека со тоа ќе намалиш нечие злосторство, или пак ќе докажеш дека нечие било поголемо. Злосторство е злосторство. Нема мало и големо. СЕКОЕ Е НАЈГОЛЕМО! Прво, јас не знам дека имало такво масовно убивање, но сакам да видам докази дека имало. Сакам да ја утврдам вистината. Ти обвинуваш, ти треба да понудиш докази за тоа. Ела на историја и ќе утврдиме. Да не мислиш оти сум толку во заблуда па мислам дека партизаните биле ангели. Офицер на пешадија во резерва сум и знам кое е прво и основно правило: Во орман нема ферман! Но никакво смислено злосторсво не смее да се случи. Тоа не е одбрана. Ти текнува зошто сите земји министерствата ги викаат за Одбрана?

Пак молчиш околу тоа дали би загинал за 200 кг бронза? Јас не. Не сум толку луд. Ако се вратам на оваа тема и дискусијата околу Мурат Лабунишки, јас ќе ти речам дека именувањето на тоа училиште е помало зло од тие паралелки и 19-вековната пропагандна мелница во која тие кутри изгубени душички се пикнати. Видиш, јас гребам под површината за да видам што има. Зад налепницата се појавува АЛБАНИЗАЦИЈА која на крајот ќе заврши со радикални изгубени души чија потпора е единствено радикалниот ислам. Натаму се знае... А такви бронзени споменици нема да вредат. Пак ќе се мобилизираме... за жал.

Ела сега преку авлија, во пф. историја.

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 09:18
Itar Pejo vo Monopol lezeshe i Dedomi i celo masko naselenie od moeto selo pazi nie ne sme Albanci nie sme Torbeshi, no 15 dena site lezele vo Monopol se vratile na 6-7 Maj. Den denes odeknuva placot i solzite sto se leele toj den niz seloto. Prikaznata odi vaka. Nekoj od zarobenicite vo Monopol prv dosol vo selo i od kukja vo kukja tropal od vrata na vrata so vesta Muzi vi idet , muzi se vratile. Toj den se mlado i staro se raduvalo i placelo se slavelo i tazelo, se slavelo za preziveanite a se tazelo

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 09:18
za poginatite 15 na broj.

sokoli
02-10-11, 10:21
za poginatite 15 na broj.

Ako e brojot 15 togash si od jellovjane barem take zboruvat nashite interni allbanski defteri.Ako gresham ispravi me

sokoli
02-10-11, 11:23
Sokoli,

прво ја упропастивеме темава. Самата е историско-политичка, но ова јас и ти што го дискутираме е историја и за тоа те повикувам таму да продолжиме. Еве ќе отворам тема. Нека биде општа за Албанците во втората светска војна и по неа. Но таму да знаеш важат правилата за документи.
Гледам 2 твои избришани пораки од Борче Трајковски. Не успеав да видам што си напишал што се избришани, ама не е ни битно.

На кратко само овде. Гледај сега која е разликата меѓу моите и твоите ставови. Ако ти покажам 1000 жртви Соколи? Ако се 500? 100? Не си свесен кои убави теми ги отвораш. Знаеш за полемиките околу Блајбург? Следиш, не? Е, Соколи, за мене и една жртва е премногу и на една и на друга страна. Се знае што е жертва, да не се разбереме. (невиност, беспомошност... да не редам) Често под жртви ги броиме и паднатите во битките, и тоа е така, но овде јас ти ти зборуваме за нечовечко постапување и убиство заради антихуманистички цели. Е сега да се вратам на погорното. Лицитираш Соколи, а тоа не е убаво. Не е човечки пред се, зашто не ги почитуваш. Ти во нив гледаш бројки, а јас реални луќе, со животи, семества, надежи, соништа... разбираш? Тебе ти е битно да претераш со 7000, очекувајќи дека јас ќе влезам во пазарење, а јас на тоа ќе ти речам: јас ја сакам вистината, да најдеме непобитни докази колку се! Тука се разликуваме, а разликите се суштински. Мислиш дека ако ги истопориш тие 7 000 на моите 1000 дека со тоа ќе намалиш нечие злосторство, или пак ќе докажеш дека нечие било поголемо. Злосторство е злосторство. Нема мало и големо. СЕКОЕ Е НАЈГОЛЕМО! Прво, јас не знам дека имало такво масовно убивање, но сакам да видам докази дека имало. Сакам да ја утврдам вистината. Ти обвинуваш, ти треба да понудиш докази за тоа. Ела на историја и ќе утврдиме. Да не мислиш оти сум толку во заблуда па мислам дека партизаните биле ангели. Офицер на пешадија во резерва сум и знам кое е прво и основно правило: Во орман нема ферман! Но никакво смислено злосторсво не смее да се случи. Тоа не е одбрана. Ти текнува зошто сите земји министерствата ги викаат за Одбрана?

Пак молчиш околу тоа дали би загинал за 200 кг бронза? Јас не. Не сум толку луд. Ако се вратам на оваа тема и дискусијата околу Мурат Лабунишки, јас ќе ти речам дека именувањето на тоа училиште е помало зло од тие паралелки и 19-вековната пропагандна мелница во која тие кутри изгубени душички се пикнати. Видиш, јас гребам под површината за да видам што има. Зад налепницата се појавува АЛБАНИЗАЦИЈА која на крајот ќе заврши со радикални изгубени души чија потпора е единствено радикалниот ислам. Натаму се знае... А такви бронзени споменици нема да вредат. Пак ќе се мобилизираме... за жал.

Ела сега преку авлија, во пф. историја.

Itar pejo se sogllasuvam so tebe da ne ja rasipuvame temata za torbeshite so istorija bideiki nikogash nema da se sllozhime za toj dell na istorijata.Koga vikash deka tamu me povikuvash na dvoboj i deka tamu vazhat drugi pravilla ili borba so dokumenti jas vo toa sum vo podredena pozicija itar pejo bideiki ti si imall vozmozhnost od 1945 godina do deneska da pishuvash dokumenti po tvoj terk.Dodeka jas ako se najdeshe eden da naucill da pishuva i cita i ne raboteshe za udba toj otidnuvashe na doillga robija taka li.Za da bideme ravno pravni vo toj sektor treba tebe da te oboram od vllast i ti da bidesh na moe mesto edno 70 godini dodeka jas na tvoe.No togash nemashe da ima potreba da se polemizira za takva tema bideiki tebe nemashe da te ima.Ne deka ke bev po surov od tebe tuku ti nemashe da bidesh tolku izdrzhliv. Ova ke ti go pishuvam exstra vo zagradi zashto go misllam toa ( jasno e deka do vcera za da dobijam pasosh da otidnam na rabota daleku od rodniot kraj, samo za pasosh ke trebashe da dadam 1000 marki na tebe, da otidnam da rabotam tamu nekade bogu iza ledja bideiki edinstveno tamu mozheshe da se najde rabota za nas narod bez gospodar i so koj mozheshe da napravi sekoj shto ke posakashe. deneska nishto ne se smenillo.Ke otvoram sllasticarna ke prodadam boza.mi iduva sanitarna inspekcija makedonec i bez ikakov razllog mi pishuva 2 iljadi evra kazna.za posle eden cas dojde covek na dui koj ke mi ponudi da izbrishe taja kazna za 400 evra i istzite gi delat zaedno.Kolku samo boza treba da prodavam za 400 evra dnevno za duisti i vmrovci. zaradi ova ti ke begashe azilant vo zanzibar)

Da ne te koshka za moite izbrishani postovi i nekoi drugi eve jas ke ti objasnam imashe edno mallku koshkanje kade zheshki gllavi mallku poinaku sakat da diskutirat a jas ne im sotanav ama ic dollzhen im odgovoriv poveqe kratno i zaradi toa moderatorot videll za shodno deka takvi diskusi ne se na nivo na ovoj forum pa gi izbrishall.Znaci toa e toa.

Poentata mi beshe so brojkata od 7000 ne deka ti da se frlish vo horo ili ne daj bozhe eden zllocin da zatashkam ili da go minimiziram drugiot da go maksimaliziram.Sakav da podsetam deka vistina od edna strana ne e vistina.Gledanje na edna figura od samo eden agoll mozhe da ti dade pogreshna slika.Prvo citam tuka bugarski okupatori ballisticki okupatori.1940 godina jas ne se seqavam deka makedonija billa sllobodna neovisna drzhava pa dojdoa bugarite i ja okupira.Makedonija togash beshe srpska okupirana teritorija i edinstveno pravo bugarskata vojska da ja imenuva kako okupatorska imat srbite ot makedonija bideiki se makna nivna vllast dojde bugarska vllast.Makedoncite gi preceka bugarite so cveqinja kako oslloboditelli.No edno e fakt od celiot rajon na ballkanot od vtorata svetska vojna makedonija se izvlece so najmallku zhrtvi.Ako ne bea bugarite pejo ako ne bea ballistite mislish li deka hitler ke ja pazeshe makedonija kako sin posle 7 qerki.Shto mislish na ova? kolku vagoni bea potrebni togash celiot narod na makedonija da se transportira za auschwitz i mathausen. Pejo razmisli si prosto sam za ovie raboti i donesi zaklucok.

Pejo jas koga trgnuvav po vojni znaev deka tamu ne se dellat cokolladi i bomboni znaev deka tamu se gine i go posakuvav toa.Ako drzhish pushka vo raka doadjash vo situacija ti ili toj treto nema ubij ili bidi ubien.Se borelle partizani so ballisti pa ginelle.E pa golema rabota tie znaelle kade odat znaelle deka ne odat na svadba.Ti znaci si vojnik i svesen si za toa neli.No vo momentot koga eden vojnik frla pushka toj veqe ne e vojnik.Izhivuvanje vrz nego e zllostorstvo.

Vikash allbanizacija na torbeshite pejo.pejo vo forumot za istorija sllobodno napishi deka dodeka ne stapna srpska cizma vo makedonija allbanci makedonci torbeshi cincari cigani site zhivea vo najgolema tolerancija pa donekade i vo bratski odnosi.Denot koga stapna srpska cizma i srpska pravosllavna crkva vo makedonija sve otidna u PM.
Posle 1945 godina tempo so tito vi dade republika makedonija vo sostav na togashna jugosllavija.Ebeni bevte od site strani no imavte edno zadovollstvo mozhevte da se iz zhivuvate vrz allbancite.Shto praveshe rankovic vo kosovo toa praveshe krste crvenkovski vo makedonija.Mie pocnavme da vadime po eden kamen od taja kula koja se vikashe jugosllavija i taja se raspadna.Bevte vo dilema dali sojuz so srbija ili nezavisnost.Bllagodarenije na lubco vojvoda makedonija stana nezavisna (znam site ke skocat da mi iskopat ocite za ovie zborovi)
No mentalitetot vi ostana toj istiot od vremeto na yu.
Toa vi go donese 2001 godina a zashto bash togash prashajte gi severnite braqa i koalicioniot partner.Samo edna oponenta tie nemalle pod kontrolla deka bez znaenje na partiite (a tie partii bea bastion na izdajnici) narodot masovno se vooruzhuvall.
Itar pejo po allbancite ne mozhesh poveqe da udrish tie ke ti vozvratat.Edinstveno po koj mozhete da udrite i da podignete rejting ostana torbeshite.I veqe pocnavte.Od tolku tajkuni i kradci na drzhava makedonija najdovte bash na velija ramkovski da udrite.Ushte ne stivnallo ednoto vie pocnavte so drugiot so fijat i pei.Pa tie ne se lludi i oseqat deka ako sakat da se odbranat od vasheto lludillo ke treba pod hitno da prezemat neshto i da se organizirat.Ako ne mozhe toa pod hitno treba da stanat allbanci za da dobijat pomoc od nekade i nekoj da se stavi vo nivna odbrana.I sega namesto da stanete vo odbrana na nivnoto bitie koe e ugrozeno nikoj ne se najde so eden zbor da gi osuduva vistinskite krivci za ova situacija.Pa gospodine rezerven oficeru ti so silla gi terash torbeshite da bidat allbanci.Torbeshot e torbesh toj ne e ni allbanec ni makedonec.Toj so tebe ima zaednicko samo jazik.So mene ima samo vera.Drugo tie nishto ne gi vrzuva ni so vas ni so nas.kako edno tolku ednostavno neshto ne mozhe da se razbere.I bidi siguren deka ova ke ostane zapishano vo istorija.Za vreme na vlladeenje na nacionallna partija VMRO terbeshite vo makedonija iscezna i se pretvorija vo allbanci.Pa ti misli mu se i poznavaj go posle torbeshite i od llabunishta i od zhirovnica.

Na prashanjeto za 200 kg bronza dali bi poginall.Mojot odgovor e da.Ako jas ednash resham so inicijativna grupa da podignam spomenik na nekoj prvo ke go organiziram oruzhjeto istiot spomenik i da se odbrani.Inace nema da go podignam.ne sum Rufi osmani da podignam zname nasred gostivar i da dozvollam branko da dojde da igra k..... so moe zname.

афион
02-10-11, 11:42
Соколи ти на зборови и Али Ахмети педерот ќе го тепаше , ама ене го жив и здрав е и мува не го лази. Толку за твоите закани и пораки.

sokoli
02-10-11, 11:55
Соколи ти на зборови и Али Ахмети педерот ќе го тепаше , ама ене го жив и здрав е и мува не го лази. Толку за твоите закани и пораки.

Kaj da go najdam be afionco.Ste go staile vo parllament i ne mozhesh da mu se doblizhish.Pogolem od obama ste go napraville.Ja oseqam tvojata podmukllost i perfidnost afionco.Ste go napraville pedofilot komandant na tigrovi vollci llavovi,i sakash site do red da mi gi natovarash na vrat.Glej sega prijatellu i mie sme stanalle umni ke go reshime koga vie ke go gonite od parllament.Ne sakame mie da ja rushime drzhava makedonija

афион
02-10-11, 12:10
Те држам за збор , ако ја прекршиш бесата да гориш во пеколот , ако не во рајот со 7 девици.
Се знаеме добро од форумите нема потреба од толку чаламење.

concrete
02-10-11, 13:19
Itar pejo se sogllasuvam so tebe da ne ja rasipuvame temata za torbeshite so istorija bideiki nikogash nema da se sllozhime za toj dell na istorijata.Koga vikash deka tamu me povikuvash na dvoboj i deka tamu vazhat drugi pravilla ili borba so dokumenti jas vo toa sum vo podredena pozicija itar pejo bideiki ti si imall vozmozhnost od 1945 godina do deneska da pishuvash dokumenti po tvoj terk.Dodeka jas ako se najdeshe eden da naucill da pishuva i cita i ne raboteshe za udba toj otidnuvashe na doillga robija taka li.Za da bideme ravno pravni vo toj sektor treba tebe da te oboram od vllast i ti da bidesh na moe mesto edno 70 godini dodeka jas na tvoe.No togash nemashe da ima potreba da se polemizira za takva tema bideiki tebe nemashe da te ima.Ne deka ke bev po surov od tebe tuku ti nemashe da bidesh tolku izdrzhliv. Ova ke ti go pishuvam exstra vo zagradi zashto go misllam toa ( jasno e deka do vcera za da dobijam pasosh da otidnam na rabota daleku od rodniot kraj, samo za pasosh ke trebashe da dadam 1000 marki na tebe, da otidnam da rabotam tamu nekade bogu iza ledja bideiki edinstveno tamu mozheshe da se najde rabota za nas narod bez gospodar i so koj mozheshe da napravi sekoj shto ke posakashe. deneska nishto ne se smenillo.Ke otvoram sllasticarna ke prodadam boza.mi iduva sanitarna inspekcija makedonec i bez ikakov razllog mi pishuva 2 iljadi evra kazna.za posle eden cas dojde covek na dui koj ke mi ponudi da izbrishe taja kazna za 400 evra i istzite gi delat zaedno.Kolku samo boza treba da prodavam za 400 evra dnevno za duisti i vmrovci. zaradi ova ti ke begashe azilant vo zanzibar)

Da ne te koshka za moite izbrishani postovi i nekoi drugi eve jas ke ti objasnam imashe edno mallku koshkanje kade zheshki gllavi mallku poinaku sakat da diskutirat a jas ne im sotanav ama ic dollzhen im odgovoriv poveqe kratno i zaradi toa moderatorot videll za shodno deka takvi diskusi ne se na nivo na ovoj forum pa gi izbrishall.Znaci toa e toa.

Poentata mi beshe so brojkata od 7000 ne deka ti da se frlish vo horo ili ne daj bozhe eden zllocin da zatashkam ili da go minimiziram drugiot da go maksimaliziram.Sakav da podsetam deka vistina od edna strana ne e vistina.Gledanje na edna figura od samo eden agoll mozhe da ti dade pogreshna slika.Prvo citam tuka bugarski okupatori ballisticki okupatori.1940 godina jas ne se seqavam deka makedonija billa sllobodna neovisna drzhava pa dojdoa bugarite i ja okupira.Makedonija togash beshe srpska okupirana teritorija i edinstveno pravo bugarskata vojska da ja imenuva kako okupatorska imat srbite ot makedonija bideiki se makna nivna vllast dojde bugarska vllast.Makedoncite gi preceka bugarite so cveqinja kako oslloboditelli.No edno e fakt od celiot rajon na ballkanot od vtorata svetska vojna makedonija se izvlece so najmallku zhrtvi.Ako ne bea bugarite pejo ako ne bea ballistite mislish li deka hitler ke ja pazeshe makedonija kako sin posle 7 qerki.Shto mislish na ova? kolku vagoni bea potrebni togash celiot narod na makedonija da se transportira za auschwitz i mathausen. Pejo razmisli si prosto sam za ovie raboti i donesi zaklucok.

Pejo jas koga trgnuvav po vojni znaev deka tamu ne se dellat cokolladi i bomboni znaev deka tamu se gine i go posakuvav toa.Ako drzhish pushka vo raka doadjash vo situacija ti ili toj treto nema ubij ili bidi ubien.Se borelle partizani so ballisti pa ginelle.E pa golema rabota tie znaelle kade odat znaelle deka ne odat na svadba.Ti znaci si vojnik i svesen si za toa neli.No vo momentot koga eden vojnik frla pushka toj veqe ne e vojnik.Izhivuvanje vrz nego e zllostorstvo.

Vikash allbanizacija na torbeshite pejo.pejo vo forumot za istorija sllobodno napishi deka dodeka ne stapna srpska cizma vo makedonija allbanci makedonci torbeshi cincari cigani site zhivea vo najgolema tolerancija pa donekade i vo bratski odnosi.Denot koga stapna srpska cizma i srpska pravosllavna crkva vo makedonija sve otidna u PM.
Posle 1945 godina tempo so tito vi dade republika makedonija vo sostav na togashna jugosllavija.Ebeni bevte od site strani no imavte edno zadovollstvo mozhevte da se iz zhivuvate vrz allbancite.Shto praveshe rankovic vo kosovo toa praveshe krste crvenkovski vo makedonija.Mie pocnavme da vadime po eden kamen od taja kula koja se vikashe jugosllavija i taja se raspadna.Bevte vo dilema dali sojuz so srbija ili nezavisnost.Bllagodarenije na lubco vojvoda makedonija stana nezavisna (znam site ke skocat da mi iskopat ocite za ovie zborovi)
No mentalitetot vi ostana toj istiot od vremeto na yu.
Toa vi go donese 2001 godina a zashto bash togash prashajte gi severnite braqa i koalicioniot partner.Samo edna oponenta tie nemalle pod kontrolla deka bez znaenje na partiite (a tie partii bea bastion na izdajnici) narodot masovno se vooruzhuvall.
Itar pejo po allbancite ne mozhesh poveqe da udrish tie ke ti vozvratat.Edinstveno po koj mozhete da udrite i da podignete rejting ostana torbeshite.I veqe pocnavte.Od tolku tajkuni i kradci na drzhava makedonija najdovte bash na velija ramkovski da udrite.Ushte ne stivnallo ednoto vie pocnavte so drugiot so fijat i pei.Pa tie ne se lludi i oseqat deka ako sakat da se odbranat od vasheto lludillo ke treba pod hitno da prezemat neshto i da se organizirat.Ako ne mozhe toa pod hitno treba da stanat allbanci za da dobijat pomoc od nekade i nekoj da se stavi vo nivna odbrana.I sega namesto da stanete vo odbrana na nivnoto bitie koe e ugrozeno nikoj ne se najde so eden zbor da gi osuduva vistinskite krivci za ova situacija.Pa gospodine rezerven oficeru ti so silla gi terash torbeshite da bidat allbanci.Torbeshot e torbesh toj ne e ni allbanec ni makedonec.Toj so tebe ima zaednicko samo jazik.So mene ima samo vera.Drugo tie nishto ne gi vrzuva ni so vas ni so nas.kako edno tolku ednostavno neshto ne mozhe da se razbere.I bidi siguren deka ova ke ostane zapishano vo istorija.Za vreme na vlladeenje na nacionallna partija VMRO terbeshite vo makedonija iscezna i se pretvorija vo allbanci.Pa ti misli mu se i poznavaj go posle torbeshite i od llabunishta i od zhirovnica.

Na prashanjeto za 200 kg bronza dali bi poginall.Mojot odgovor e da.Ako jas ednash resham so inicijativna grupa da podignam spomenik na nekoj prvo ke go organiziram oruzhjeto istiot spomenik i da se odbrani.Inace nema da go podignam.ne sum Rufi osmani da podignam zname nasred gostivar i da dozvollam branko da dojde da igra k..... so moe zname.

kako ne te mrzi...jebote Bagdadski kalif...carsafi da pisues????:nemiseveruva: koga be mesas beton???? ...ili i za toa po malku lazuckas?????

афион
02-10-11, 13:31
Меша бетон во седиштето на УДБА :)

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 15:56
Sokoli dobro pisuvaat forumite koj kolku zrtvi dal i kako gi dal, no zrtvite se zrtvi covecki e da se prosti no ne i da se zaboravi. Torbeshite i Albancite vo Tetovsko gi delele i makite i radostite no nikoj nikogo nitu sakal nitu asimiliral, no kartite sekogas bile na masa za zaednicki interesi zaednicki ginele, od zaednicki neprijatel i vo 45ta i vo 2001va i sega Itar ovde mi prodava muda za Bubrezi mi se prodava za Brat a samiot toja vo 2001 me gledal na nisan so haubicata svrtena kon mene.

Итар Пејо
02-10-11, 16:12
Itar pejo se sogllasuvam so tebe da ne ja rasipuvame temata za torbeshite so istorija bideiki nikogash nema da se sllozhime za toj dell na istorijata.Koga vikash deka tamu me povikuvash na dvoboj i deka tamu vazhat drugi pravilla ili borba so dokumenti jas vo toa sum vo podredena pozicija itar pejo bideiki ti si imall vozmozhnost od 1945 godina do deneska da pishuvash dokumenti po tvoj terk.Dodeka jas ako se najdeshe eden da naucill da pishuva i cita i ne raboteshe za udba toj otidnuvashe na doillga robija taka li.Za da bideme ravno pravni vo toj sektor treba tebe da te oboram od vllast i ti da bidesh na moe mesto edno 70 godini dodeka jas na tvoe.No togash nemashe da ima potreba da se polemizira za takva tema bideiki tebe nemashe da te ima.Ne deka ke bev po surov od tebe tuku ti nemashe da bidesh tolku izdrzhliv. Ova ke ti go pishuvam exstra vo zagradi zashto go misllam toa ( jasno e deka do vcera za da dobijam pasosh da otidnam na rabota daleku od rodniot kraj, samo za pasosh ke trebashe da dadam 1000 marki na tebe, da otidnam da rabotam tamu nekade bogu iza ledja bideiki edinstveno tamu mozheshe da se najde rabota za nas narod bez gospodar i so koj mozheshe da napravi sekoj shto ke posakashe. deneska nishto ne se smenillo.Ke otvoram sllasticarna ke prodadam boza.mi iduva sanitarna inspekcija makedonec i bez ikakov razllog mi pishuva 2 iljadi evra kazna.za posle eden cas dojde covek na dui koj ke mi ponudi da izbrishe taja kazna za 400 evra i istzite gi delat zaedno.Kolku samo boza treba da prodavam za 400 evra dnevno za duisti i vmrovci. zaradi ova ti ke begashe azilant vo zanzibar)

Da ne te koshka za moite izbrishani postovi i nekoi drugi eve jas ke ti objasnam imashe edno mallku koshkanje kade zheshki gllavi mallku poinaku sakat da diskutirat a jas ne im sotanav ama ic dollzhen im odgovoriv poveqe kratno i zaradi toa moderatorot videll za shodno deka takvi diskusi ne se na nivo na ovoj forum pa gi izbrishall.Znaci toa e toa.

Poentata mi beshe so brojkata od 7000 ne deka ti da se frlish vo horo ili ne daj bozhe eden zllocin da zatashkam ili da go minimiziram drugiot da go maksimaliziram.Sakav da podsetam deka vistina od edna strana ne e vistina.Gledanje na edna figura od samo eden agoll mozhe da ti dade pogreshna slika.Prvo citam tuka bugarski okupatori ballisticki okupatori.1940 godina jas ne se seqavam deka makedonija billa sllobodna neovisna drzhava pa dojdoa bugarite i ja okupira.Makedonija togash beshe srpska okupirana teritorija i edinstveno pravo bugarskata vojska da ja imenuva kako okupatorska imat srbite ot makedonija bideiki se makna nivna vllast dojde bugarska vllast.Makedoncite gi preceka bugarite so cveqinja kako oslloboditelli.No edno e fakt od celiot rajon na ballkanot od vtorata svetska vojna makedonija se izvlece so najmallku zhrtvi.Ako ne bea bugarite pejo ako ne bea ballistite mislish li deka hitler ke ja pazeshe makedonija kako sin posle 7 qerki.Shto mislish na ova? kolku vagoni bea potrebni togash celiot narod na makedonija da se transportira za auschwitz i mathausen. Pejo razmisli si prosto sam za ovie raboti i donesi zaklucok.

Pejo jas koga trgnuvav po vojni znaev deka tamu ne se dellat cokolladi i bomboni znaev deka tamu se gine i go posakuvav toa.Ako drzhish pushka vo raka doadjash vo situacija ti ili toj treto nema ubij ili bidi ubien.Se borelle partizani so ballisti pa ginelle.E pa golema rabota tie znaelle kade odat znaelle deka ne odat na svadba.Ti znaci si vojnik i svesen si za toa neli.No vo momentot koga eden vojnik frla pushka toj veqe ne e vojnik.Izhivuvanje vrz nego e zllostorstvo.

Vikash allbanizacija na torbeshite pejo.pejo vo forumot za istorija sllobodno napishi deka dodeka ne stapna srpska cizma vo makedonija allbanci makedonci torbeshi cincari cigani site zhivea vo najgolema tolerancija pa donekade i vo bratski odnosi.Denot koga stapna srpska cizma i srpska pravosllavna crkva vo makedonija sve otidna u PM.
Posle 1945 godina tempo so tito vi dade republika makedonija vo sostav na togashna jugosllavija.Ebeni bevte od site strani no imavte edno zadovollstvo mozhevte da se iz zhivuvate vrz allbancite.Shto praveshe rankovic vo kosovo toa praveshe krste crvenkovski vo makedonija.Mie pocnavme da vadime po eden kamen od taja kula koja se vikashe jugosllavija i taja se raspadna.Bevte vo dilema dali sojuz so srbija ili nezavisnost.Bllagodarenije na lubco vojvoda makedonija stana nezavisna (znam site ke skocat da mi iskopat ocite za ovie zborovi)
No mentalitetot vi ostana toj istiot od vremeto na yu.
Toa vi go donese 2001 godina a zashto bash togash prashajte gi severnite braqa i koalicioniot partner.Samo edna oponenta tie nemalle pod kontrolla deka bez znaenje na partiite (a tie partii bea bastion na izdajnici) narodot masovno se vooruzhuvall.
Itar pejo po allbancite ne mozhesh poveqe da udrish tie ke ti vozvratat.Edinstveno po koj mozhete da udrite i da podignete rejting ostana torbeshite.I veqe pocnavte.Od tolku tajkuni i kradci na drzhava makedonija najdovte bash na velija ramkovski da udrite.Ushte ne stivnallo ednoto vie pocnavte so drugiot so fijat i pei.Pa tie ne se lludi i oseqat deka ako sakat da se odbranat od vasheto lludillo ke treba pod hitno da prezemat neshto i da se organizirat.Ako ne mozhe toa pod hitno treba da stanat allbanci za da dobijat pomoc od nekade i nekoj da se stavi vo nivna odbrana.I sega namesto da stanete vo odbrana na nivnoto bitie koe e ugrozeno nikoj ne se najde so eden zbor da gi osuduva vistinskite krivci za ova situacija.Pa gospodine rezerven oficeru ti so silla gi terash torbeshite da bidat allbanci.Torbeshot e torbesh toj ne e ni allbanec ni makedonec.Toj so tebe ima zaednicko samo jazik.So mene ima samo vera.Drugo tie nishto ne gi vrzuva ni so vas ni so nas.kako edno tolku ednostavno neshto ne mozhe da se razbere.I bidi siguren deka ova ke ostane zapishano vo istorija.Za vreme na vlladeenje na nacionallna partija VMRO terbeshite vo makedonija iscezna i se pretvorija vo allbanci.Pa ti misli mu se i poznavaj go posle torbeshite i od llabunishta i od zhirovnica.

Na prashanjeto za 200 kg bronza dali bi poginall.Mojot odgovor e da.Ako jas ednash resham so inicijativna grupa da podignam spomenik na nekoj prvo ke go organiziram oruzhjeto istiot spomenik i da se odbrani.Inace nema da go podignam.ne sum Rufi osmani da podignam zname nasred gostivar i da dozvollam branko da dojde da igra k..... so moe zname.

Соколи,

јас за да биде интересна и фер расправата направив се што треба. И тема на пф историја отворив, чекајќи да дојдеш и да ги изложиш работите онака како што знаеш, макар и рекла-казала како овде. Тебе те нема. Не сакаш - не мораш, барем дај некоја фотографија качи, некоја насока, некој податок кој си чул. Барем малку на почитта возврати.

Околу твојот стил на дискутирање. Соколи, пријателе, ти прво пласираш една произволност, а кога ќе те соочат и прашаат за докази ти пласираш 10 други произволности и така си мислиш си се спасил. Забораваш дека овде има умни луѓе па знаат да прочитаат и ненапишано. Разбираш? Ене Богомил даде податок и за тој настан, ама тебе те нема. Веројатно тој лесно ќе најде податоци за тие 15, ама 7 000 е скоро колку Сребреница, не може да се скрие. Јас ја сакам вистината, немам што да кријам, некого да оправдувам и сл. Ама не и да прифатам нагаѓања и пропаганди. Терај си ти по твое, само не потценувај ги присутните тука кои ќе те проѕрат во обидот да подметнеш лаги и во немањето аргументи.

За сите оние глупости што си пишувал околу обезбедувањето докази, па незнам каква била мојата позиција.... глупости... глупости... глупости...
Тоа не може да те спаси од срамот. Затоа и ти е многу лажна позицијата кога на т.н. Торбеши им го береш гајлето, демек многу ги сакаш. Не биди толку душегрижник, тоа е вреден, паметен народ. Ако токму вие Албанците не ги столчите, или не ги приграбат некои исламски радикали од џенем, тие пак ќе се свртат кон себе, ќе погледнат еден ден со вистински очи. Ниту се надевам, ниту некаков интерес имам од тоа. Чисто човечки им го посакувам тоа. Немам намера на Богомил Торбеш или Мехмед да им објаснувам дека како што има Албанци православни, католици, муслимани, така има и Македонци. Немам ниту намера да му кажувам дека токму тие зачувале многу повеќе и многу почисто многу значајни нешта на македонската култура, духовност, јазик. Самите си го знаат тоа. Затоа, на сето ова нивно лутање гледам со емпатија, со сочувствување заради уште една перипетија низ која минува мојот народ. Мојот народ, токму така. Ти не разбираш што зборувам. Веројатно ни тие. Но тоа е така. Знам јас добро какви лоши нешта наоравиле и православните Македонци кон нив. Не заборавам. Но ти никогаш нема да ги разбереш повеќе од мене кој живеам со нив. Велиш дека со тебе имале заедничко само вера, а со мене само јазик. Соколи, не знаеш што зборуваш. Со мене имаат многу повеќе од јазик. Треба само да ѕирнат кај себе. Оставам на нив, за да не испаднам пропагатор.

И на крајот, со што ја завршуваме нашата полемика овде и за овие нешта, да ти кажам дека си потполно луд да загинеш за 200 кг бронза. Ќе дојдат некои други кратко после тебе и нови идоли во бронза ќе излијат. Немај гајле, „ниту небото ќе остане празно(без богови м.з.), ниту плоштадите без споменици“ вели Влада Урошевиќ во една песна од пред 20 год. Ти слободно пресели се во вечните ловишта.

Итар Пејо
02-10-11, 16:31
Sokoli dobro pisuvaat forumite koj kolku zrtvi dal i kako gi dal, no zrtvite se zrtvi covecki e da se prosti no ne i da se zaboravi. Torbeshite i Albancite vo Tetovsko gi delele i makite i radostite no nikoj nikogo nitu sakal nitu asimiliral, no kartite sekogas bile na masa za zaednicki interesi zaednicki ginele, od zaednicki neprijatel i vo 45ta i vo 2001va i sega Itar ovde mi prodava muda za Bubrezi mi se prodava za Brat a samiot toja vo 2001 me gledal na nisan so haubicata svrtena kon mene.

Богумил,

не знаеш што зборуваш. Остај тоа, или не читаш што сум напишал, или сакаш друго да прочиташ, а не можеш. Немој да испаѓаш смешен. Не ти се продавам за брат, така те чувствувам и знам, што можеш ти против тоа? Ти истото го чувствуваш за Соколи. Тоа што тој успеал да те напика во ровот наспроти мене, тоа зборува и за мојот неуспех во тоа да ти претставам што сме јас и ти. А тоа дека сте подготвени да загинете за други каузи, немој да ми го кажуваш. Тоа ни е заедничка, општомакедонска работа. Испадна дека се потврди онаа на Његош: „Потурак горији од Турака.“ За жал, ти така велиш, а знам и со какво воодушевување пристапивте кон таа војна. Така е бе, брат. Нели си сфатил досега дека братот најубаво ти ги копа очите.

Торбеш, за последен пат: да сум политичар, прво што ќе направам е со двете раце ќе потпишам и ќе те поддржам да станеш Торбеш. Тоа најмногу на православните Македонци и исламските радикали им одговара. Оти помалку се торбешите кои ќе се пишат Македонци, отколку Албанци, Турци, Бошњаци. Видиш, ми одговара. Ама јас сум нешто друго, па побитно ми е самите вие да си дознаете што сте, отколку да слушате други. Особено не мене, оти сум црн шејтан. Поцрн нема. Ај да не заборавиш уште еднаш од Лабријер:„Јас не сум оној кој сум, ниту оној кој мислам дека сум. Јас сум оној кој другите мислат дека сум.“ Ова е напишано во времето на класицизмот и во друг контекст, но е добра предлошка за идентитетска расправа. На кој дел од ова ќе му дадеш тежиште, различен резултат и позиција ќе добиеш. Терај, Торбеш! Среќно! Само нека ве има.

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 17:22
Jas protiv tebe Itar nemam nisto licno nitu kolektivnop, jas samo vikam dosta mi od tapkanje po rame nasi ste, i od Makedoncite a i od site drugi Albancite , Turcite i dr. Rameto ni go iskrivivte od tapaknje, jas sakam realno da gi gledame rabotite , i nasi i vasi sme za brojka i za interes, no ako malku zagrmi se gledame na nisan. Jas samo kazuvam so pamti Istorijata kolektivnata svest od tolku sakanje sme imale samo steta. Sega sakame nikoj da ne ne saka site da ne mrazat no da ne respektiraat se razbiram

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 17:30
A na prethodniot post ne ti se obrakjav tebe loso si me razbral zatoa i ne ti gi citam postovite, posto ti ne jas rece deka nejkes da si debatirame. A sega da ti odgovoram, jas nejkam da ti zabranam nitu mozam da me osekas za brat, prijatel, dusham sto ti miluva dusha toa, a na mene e kako jas ke se postavam prema tebe. Kolektivnata svest kaj Makedoncite i edna omraza prema Torbeshite oduvek postoela i postoi toa go pokazale site vojni, druga e dnevnata politika, jas sakam samo da se respektirame samo toa

афион
02-10-11, 17:55
Kolektivnata svest kaj Makedoncite i edna omraza prema Torbeshite oduvek postoela i postoi toa go pokazale site vojni

Објасни на која војна мислиш??? Каде имало Македонски повик против торбешите?

sokoli
02-10-11, 17:56
Соколи,

јас за да биде интересна и фер расправата направив се што треба. И тема на пф историја отворив, чекајќи да дојдеш и да ги изложиш работите онака како што знаеш, макар и рекла-казала како овде. Тебе те нема. Не сакаш - не мораш, барем дај некоја фотографија качи, некоја насока, некој податок кој си чул. Барем малку на почитта возврати.

Околу твојот стил на дискутирање. Соколи, пријателе, ти прво пласираш една произволност, а кога ќе те соочат и прашаат за докази ти пласираш 10 други произволности и така си мислиш си се спасил. Забораваш дека овде има умни луѓе па знаат да прочитаат и ненапишано. Разбираш? Ене Богомил даде податок и за тој настан, ама тебе те нема. Веројатно тој лесно ќе најде податоци за тие 15, ама 7 000 е скоро колку Сребреница, не може да се скрие. Јас ја сакам вистината, немам што да кријам, некого да оправдувам и сл. Ама не и да прифатам нагаѓања и пропаганди. Терај си ти по твое, само не потценувај ги присутните тука кои ќе те проѕрат во обидот да подметнеш лаги и во немањето аргументи.

За сите оние глупости што си пишувал околу обезбедувањето докази, па незнам каква била мојата позиција.... глупости... глупости... глупости...
Тоа не може да те спаси од срамот. Затоа и ти е многу лажна позицијата кога на т.н. Торбеши им го береш гајлето, демек многу ги сакаш. Не биди толку душегрижник, тоа е вреден, паметен народ. Ако токму вие Албанците не ги столчите, или не ги приграбат некои исламски радикали од џенем, тие пак ќе се свртат кон себе, ќе погледнат еден ден со вистински очи. Ниту се надевам, ниту некаков интерес имам од тоа. Чисто човечки им го посакувам тоа. Немам намера на Богомил Торбеш или Мехмед да им објаснувам дека како што има Албанци православни, католици, муслимани, така има и Македонци. Немам ниту намера да му кажувам дека токму тие зачувале многу повеќе и многу почисто многу значајни нешта на македонската култура, духовност, јазик. Самите си го знаат тоа. Затоа, на сето ова нивно лутање гледам со емпатија, со сочувствување заради уште една перипетија низ која минува мојот народ. Мојот народ, токму така. Ти не разбираш што зборувам. Веројатно ни тие. Но тоа е така. Знам јас добро какви лоши нешта наоравиле и православните Македонци кон нив. Не заборавам. Но ти никогаш нема да ги разбереш повеќе од мене кој живеам со нив. Велиш дека со тебе имале заедничко само вера, а со мене само јазик. Соколи, не знаеш што зборуваш. Со мене имаат многу повеќе од јазик. Треба само да ѕирнат кај себе. Оставам на нив, за да не испаднам пропагатор.

И на крајот, со што ја завршуваме нашата полемика овде и за овие нешта, да ти кажам дека си потполно луд да загинеш за 200 кг бронза. Ќе дојдат некои други кратко после тебе и нови идоли во бронза ќе излијат. Немај гајле, „ниту небото ќе остане празно(без богови м.з.), ниту плоштадите без споменици“ вели Влада Урошевиќ во една песна од пред 20 год. Ти слободно пресели се во вечните ловишта.

tolku si fer fo diskusija itar pejo deka cello vreme mi vikash ne e moe gajle jas da ne se grizham jas ne ova jas ne ona jas nemam pravo na ova ili nemam pravo na ona.Za fer diskusija ke gi dobiesh iminjata itar pejo.Vo najgolem dell za sekoja sllucka edno po drugo so ime i prezime.Bideiki mozhda ne sme imalle arhiva da gi arhivirame neshtata no na decata na tie krvnoici treba da im se ezhi kozhata bideiki osvetata kogash togash ke gi stigne.ke me imash tamu so iminja i preziminja.Vo nashi tefteri stoi deka vo sello jellovjane gi ima 15 poginati vo mnopoll za toa rekov deka ako 15 se vo negovo sello mozhno doticniot gospodin e od toa sello.Itar pejo definitivno ne si veqe faktorot koj sam ke gi odreduva politickite sllucuvanja vo makedonija.Shto porano se civilizirate i svatite deka ja nema srpskata potkrepa i se osllobodite od toa podobro e za vas.Znam ke mi kazhesh ne se grizhi ti mnogu za nas.Pa neka ostane na toa ponatamu ke gi citame tie raboti koi ne gi pishuvame

sokoli
02-10-11, 18:08
Kolektivnata svest kaj Makedoncite i edna omraza prema Torbeshite oduvek postoela i postoi toa go pokazale site vojni

Објасни на која војна мислиш??? Каде имало Македонски повик против торбешите?
Tuka vo ovoj forum celloto vreme toa se pravi.Da se zatvori torbeshkata televizija da se zatvara i gilotira ramkovski fiat canovski isto na besillka.Pa javno cello vreme povikuvate na linc a vo celloto toa prednjacat vmrovcite so gllasogovorniokot abc.A konkreten kapak na sve kapak ke stavi so nekoja killotonska ako ushte ispie nekoja zhollta ke ja zgolemuva dozata na nekolku killotonski.I nikoj ne podigna gllas da kazhe ej cekajte tie torbeshi se nashi makedoncinja.I toa znaesh zashto afionco bideiki ke bidete pomalli patrioti vo ocite na drugite.A afionco ne treba nitu eden zbor da kazhesh.Ako gledash negativna pojava i ne go osuduvash toa znaci deka so istata se solidarizirash

concrete
02-10-11, 18:25
Tuka vo ovoj forum celloto vreme toa se pravi.Da se zatvori torbeshkata televizija da se zatvara i gilotira ramkovski fiat canovski isto na besillka.Pa javno cello vreme povikuvate na linc a vo celloto toa prednjacat vmrovcite so gllasogovorniokot abc.A konkreten kapak na sve kapak ke stavi so nekoja killotonska ako ushte ispie nekoja zhollta ke ja zgolemuva dozata na nekolku killotonski.I nikoj ne podigna gllas da kazhe ej cekajte tie torbeshi se nashi makedoncinja.I toa znaesh zashto afionco bideiki ke bidete pomalli patrioti vo ocite na drugite.A afionco ne treba nitu eden zbor da kazhesh.Ako gledash negativna pojava i ne go osuduvash toa znaci deka so istata se solidarizirash

...........а бе оскубана двоглава птичурино...од кога утајивач на данок, рушител на македонска држава, тровач со хормонално загадени амерички леви батаци,платеник на Сорос итн.итн. се хапси не затоа што е тоа , туку затоа што е торбеш... Или оној налбат , продавач на сумњиво образование..и граџевинарски преварант, кој кога доаѓа у судар со закон...се крие зад торбешијанство и дури проба да напраи и историја, сурат, обичаи,....ДНК на тие луѓе .........различна од онаа на Македонците...А дека торбешијанците се македонци тоа нема никој, никаде дилема...освен некои блиски гласоговорници и идеолози на Фијат Величанствени Први...:cool:
Schipataar-ските интереси се јасни .., што поише македонци-муслимани се праат богомил-торбеши тоа помалку македонци на вагата. Па ако пернат и некое торбешко момиче..., тоа уште ко бонус за Рајот им иде....одма ги пишуат у тоа телеграмата од кај оџата до секретарјатот Небесниот Престол , сектор муслимани.....ај кажи дека не е така....:sarkazam:

афион
02-10-11, 18:25
А ти ако читаш ќе видиш дека јас никаде немам нападнато Македонец со муслиманска вероисповед. Така да не се сите абц , за да судиш на таков начин. Ти постирав и известување за новиот зборник за трудови за Македонците муслимани , а ако сакате повеќе повелете на Историја.

Итар Пејо убаво ви кажа дека кај Македонците муслимани има зачувано многу етнолошки обележја кој кај Македонците православни се изгубиле со текот на времето. За тоа можеш да прочиташ о доста книги за етнологија , во делата каде се опишуваат случувањата во Мијачијата.
Поздрав соколи.

N.C.D.
02-10-11, 18:36
Tuka vo ovoj forum celloto vreme toa se pravi.Da se zatvori torbeshkata televizija da se zatvara i gilotira ramkovski fiat canovski isto na besillka.Pa javno cello vreme povikuvate na linc a vo celloto toa prednjacat vmrovcite so gllasogovorniokot abc.A konkreten kapak na sve kapak ke stavi so nekoja killotonska ako ushte ispie nekoja zhollta ke ja zgolemuva dozata na nekolku killotonski.I nikoj ne podigna gllas da kazhe ej cekajte tie torbeshi se nashi makedoncinja.I toa znaesh zashto afionco bideiki ke bidete pomalli patrioti vo ocite na drugite.A afionco ne treba nitu eden zbor da kazhesh.Ako gledash negativna pojava i ne go osuduvash toa znaci deka so istata se solidarizirash

..ke vi go jadat .urot...jas sum na vasha strana...a koga sum jas nikoj drug ne vi treba.....

Зарија
02-10-11, 18:44
Kolektivnata svest kaj Makedoncite i edna omraza prema Torbeshite oduvek postoela i postoi toa go pokazale site vojni, druga e dnevnata politika, jas sakam samo da se respektirame samo toa

ajdeeeeeeeee

Marko_Polog
02-10-11, 18:57
Samo sto dobiv informacii deka edna mala grupa e na pat do Brisel da se sretne so Shamikurnakis i da go informiraat deka se diskriminirani vo RM oti imaat krivi zabi, sakaat da bidat zapisani vo ustavot kako posebna etnicka zaednica 'krivizabi'
Dolgo vreme se diskriminirani od Makedoncite so pravi zabi, namerno im servirale zhilava hrana i taka so saati djvakaat edno parce, nivnata zdravstena sostojba e drasticno vlosena i momentalno se hranat samo so supa i yogurt.

Uste edna grupa najavi sredba so Shamipederakis, i oni se diskriminirani oti imaat mali k....nja, se ocekuva poddrska i masoven sobir od strana na opozicijata.

Koga e verata vo prasanje, Makedonci ima Pravoslavni, Muslimani, Katolici, Ateisti itn... vasite anti-Makedonski prikazni prodavajte gi na zapadnata pederana, za podobar efekt moze i do dve solzi da vi kapnat pred nekoja zapadna kamera... БЕЗ НАВРЕДИ

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 19:03
ajdeeeeeeeee

Monopol 15 zrtvi. Proteruvanje za Turcija od 50tite do 70 tite preko 300 000. 2001va Palenje vo Bitola i Prilep, Kocani sakas uste

Bogomil_Torbesh
02-10-11, 19:04
А ти ако читаш ќе видиш дека јас никаде немам нападнато Македонец со муслиманска вероисповед. Така да не се сите абц , за да судиш на таков начин. Ти постирав и известување за новиот зборник за трудови за Македонците муслимани , а ако сакате повеќе повелете на Историја.

Итар Пејо убаво ви кажа дека кај Македонците муслимани има зачувано многу етнолошки обележја кој кај Македонците православни се изгубиле со текот на времето. За тоа можеш да прочиташ о доста книги за етнологија , во делата каде се опишуваат случувањата во Мијачијата.
Поздрав соколи.

Stom tie etnoloski obicai se razlicni od Makedonskite ne se Makedonski nego se necii drugi no Makedoncite gi prisvojuvaat za nivni, na kraj ke ispadne deka vie ste nebesna rasa i sve e vase ebati gluparana.

Ne e samo Mijacijata Torbeshi. Kaj gi zaboravee Drimkol, Debar, Zupa , Gora , Golo Brdo, Torbeshija, Dolneni , Velesko ste se fatile za Mijacite ko pijani za stap. Pa mijacite se Torbeshi Hristijanizirani nisato drugo i samite toa go znaat i velicat vo nivnoto zname

David
02-10-11, 19:21
Monopol 15 zrtvi. Proteruvanje za Turcija od 50tite do 70 tite preko 300 000. 2001va Palenje vo Bitola i Prilep, Kocani sakas uste
greska si, ne se proterani 300.000, tuku milion i trista..cudno kako vie ostanvte ne proterani..More Torbes-u, ( izvini, AMA samiot sakas vaka da te oslovuvaat), ajde skarti od toa ribarskite prikazni i za omrazata kon vas, ocigledno samo OMRAZA VI SE VRTI U TOA GLAVITE ( iako NE VERUVAM DEKA MAOSVNO KAJ SITE TORBESI E TAKA, no mogukje e , nisto cudno ziveetE u MRACEN sreden vek, odzata sto kje vikaze vie slepo veruvate ).

EDNOSTAVNO NE GO RAZBRA ITAR PEJO, A MOZEBI I NE NI MOZES DA RAZBERES , TUKA SME NEMOKJNI, PRIRODA KOGA KJE ZAKACI, NI BOG NE POMAGA, I ALAH DA SE SIMNE I DA VI KAZE POINAKU, DEKA NE E VISTINA TOA STO ZBORUVATE VIE KJE KUKATE - SPORITE I SO NEGO.
USTE STE POD SENKA NA ZAKONITE NA LEKA d., USTE ZIVEETE U SREDEN VEK...ALO SVETOT GI RUSI NACIONLNITE GRANICI,
ZAEBI MINATI VREMINJA, GERMANIJA I FRANCIJA PISUVAAT ZAEDNICKA ISTORIJA- EDNI ISTI UCEBNICI ZA DVATA NARODI... 21 vek e vek na informatichko opstestvo i edukacija, alo, edukacija, ne na omraza i stari zabegani koncepti...skini toa verskite obelezja i kje vidis svetlina...da, svetlina koja VASIOY TORBESKI NAROD, NACIJA, GRUPA STO LI STE KJE JA DOBIE PREKU EDUKACIJATA I INTERAKCIJATA (MASOVNA) SO OSTATOKOT - POGOLEMIOT DEL - SO MKD POPULACIJA. CAPISH IL NE CAPISH...USTE VERGLATE ZA NEKOI SI PRAVA, PA KOI PRAVA JAS KAKO MKD GI IMAM POVEKJE OD TEBE, AJDE KAZI...

concrete
02-10-11, 19:33
greska si, ne se proterani 300.000, tuku milion i trista..cudno kako vie ostanvte ne proterani..More Torbes-u, ( izvini, AMA samiot sakas vaka da te oslovuvaat), ajde skarti od toa ribarskite prikazni i za omrazata kon vas, ocigledno samo OMRAZA VI SE VRTI U TOA GLAVITE ( iako NE VERUVAM DEKA MAOSVNO KAJ SITE TORBESI E TAKA, no mogukje e , nisto cudno ziveetE u MRACEN sreden vek, odzata sto kje vikaze vie slepo veruvate ).

EDNOSTAVNO NE GO RAZBRA ITAR PEJO, A MOZEBI I NE NI MOZES DA RAZBERES , TUKA SME NEMOKJNI, PRIRODA KOGA KJE ZAKACI, NI BOG NE POMAGA, I ALAH DA SE SIMNE I DA VI KAZE POINAKU, DEKA NE E VISTINA TOA STO ZBORUVATE VIE KJE KUKATE - SPORITE I SO NEGO.
USTE STE POD SENKA NA ZAKONITE NA LEKA d., USTE ZIVEETE U SREDEN VEK...ALO SVETOT GI RUSI NACIONLNITE GRANICI,
ZAEBI MINATI VREMINJA, GERMANIJA I FRANCIJA PISUVAAT ZAEDNICKA ISTORIJA- EDNI ISTI UCEBNICI ZA DVATA NARODI... 21 vek e vek na informatichko opstestvo i edukacija, alo, edukacija, ne na omraza i stari zabegani koncepti...skini toa verskite obelezja i kje vidis svetlina...da, svetlina koja VASIOY TORBESKI NAROD, NACIJA, GRUPA STO LI STE KJE JA DOBIE PREKU EDUKACIJATA I INTERAKCIJATA (MASOVNA) SO OSTATOKOT - POGOLEMIOT DEL - SO MKD POPULACIJA. CAPISH IL NE CAPISH...USTE VERGLATE ZA NEKOI SI PRAVA, PA KOI PRAVA JAS KAKO MKD GI IMAM POVEKJE OD TEBE, AJDE KAZI...

...пак си се напил нешто??? ...........па те глеам пробаш со селска џукела муабет да праиш..., за нив бе само кафилерија.....:cool:
..а бе Мухамед коа ќе фрли поглед на овие двајца овде и неколкуте расфрлани наоколу.., срам го фаќа, душа нема чоекот од мука како му се протнале такви у верата......:cool: Ама сам си е крив.., многу слобода им даде на недоучени оџи.... или си зедоа сами???..кој ли ќе знае...:D
Оној оскубанион двоглав сокол..башка за ќутек..., само ги подбуцнуе.....:)

David
02-10-11, 19:48
zabegana rabota, kje objasnuvam notorni raboti, uste verglaat- verata, verata, verata...trgni ja nea nema nikakva razlika pomedju nas, pomedju narodite koi isti jazik zboruvaat , toa e, tektonskiot sudr trae, Islam vs Hristaijanstvo....pa i vo Kuranot toa pisuva, Koj ne e musliman protivnik e....sega se vo diva `eksapnzija`, kako Htrsitijanstvoto pred 3 veka, no ovie kasnat, 5 veka posle nas se pojavil islamot i toa e, ama koga Hristijanstvoto bilo vo ekspanzija nemalo vakvi inaforamticki masini, sega e poinaku, togas bilo preod od feud vo ran kapitalizam, sega zieveeme vo civilni opstestva so gradjanski prava, verata ne igra nikakva uloga... sega vo osnaova site imame isti prava, ...ama ovie islamistive, neeeee, sakat nesto povkje, se nesto im fali, a da gi sednes da gi sporedis so hristijaskiot del, tapanari se... ne ucat, ne se skoluvaat,...

Tuku cudno, ova torbesive, barem tie go zborat Mkd jazik, nemaat na sto da se zalat, ajde albancive im falelo nastava na albanski pa zatoa bile zaostanati, ostaj se, no ok, ama torbesive, + koj pa gi prasuva sto e po etnos, zboruva odlicno Mkd i, ako ima kavalifikacii ist e kako i sekoj makedonec vo pozicijata za naogjanje rabota, so isti prava...Fijat Canovski, Velija Ramkoviski gi spomenuvaat kako primer kako eksponeti torbesi koi bile diskriminirani...koja zabegana logika i iskriveni indicii...

Torbes kolku lekari imate, kolku advokati, kolku inzenjeri, kolku ekonomisti, kolku pravnici, kolku od vasata populacija odi na visko obrazovnite institucii, alo takvi brojki prezentiraj, kazuvaj procenti od vasiot etnos,.... tuku drzavava morase da doense merki site obavezno u sredno,....i koj ne posetuvase sredno , ajde kazuvaj ... a ne nekoi koncepti od minatiot vek ...

Tuku , ist jazik zboruvame, ne ste hendikpirani od obrazovniot sistem, taka, sto koj gjavol vi fali...ama koga ne ucite, po planinjeto si peete pesni i si ljubite u planina da ziveete so meckine muabet da si pravite koj vi e kriv...sakale prava, pa site prava gi imete, sakate gaga kako albancive zastapenost vo administracijata, toa vasiot Fijat bara...si velgol li vo nekoe ministrestvo alo, pa da vidis usluga od alabanec, ili odi neka te operira nekoj alabanec, tuku kje baras Mkd hirurg ( nedaj boze da imas komplikacija nekoja) ..ama ajde popoleka i tie se ostrucuvaat ( albaneze), nestrucni- tapi se primaat , im projde toa so ramkovniot- US zastana na nivna strana....inaku vo normalna drzava 90 % od tie albanci nema ni da priparat so svoeto 'dlaboko ' znaenje ni kilometar do nekoja isntitucaija a kamoli da rabotaat tamu i plata da zemaat...
Toa li go barate pa sega kje kukas ovde , i kje kazuvas ribasrki prikazni ...bile poinakov etnost, pa bidi sto sakas, tuku dali se obrazuvas i steknuvas kvalifikacii za da bides gradjanin na 21 vek, a ne zaostanat zitel vo nekoe planinsko selo....

sokoli
02-10-11, 20:04
...........а бе оскубана двоглава птичурино...од кога утајивач на данок, рушител на македонска држава, тровач со хормонално загадени амерички леви батаци,платеник на Сорос итн.итн. се хапси не затоа што е тоа , туку затоа што е торбеш... Или оној налбат , продавач на сумњиво образование..и граџевинарски преварант, кој кога доаѓа у судар со закон...се крие зад торбешијанство и дури проба да напраи и историја, сурат, обичаи,....ДНК на тие луѓе .........различна од онаа на Македонците...А дека торбешијанците се македонци тоа нема никој, никаде дилема...освен некои блиски гласоговорници и идеолози на Фијат Величанствени Први...:cool:
Schipataar-ските интереси се јасни .., што поише македонци-муслимани се праат богомил-торбеши тоа помалку македонци на вагата. Па ако пернат и некое торбешко момиче..., тоа уште ко бонус за Рајот им иде....одма ги пишуат у тоа телеграмата од кај оџата до секретарјатот Небесниот Престол , сектор муслимани.....ај кажи дека не е така....:sarkazam:

A be cincar toa tvoite zagari mu eba majkata na cella drzhava ja ukradoa nikoj ne zavrshi vo zatvor.Bajrush polla makedonija reketirashe i gorkiot bill bollen ke sedi vo domashen zatvor so internet masazherki tellohranitelli i trista cuda.Ama mallku beshe posllab od tea tvoite kaurski llopovi i edno dva dena zatvor samo za callam.A gleash toa torbeshot polla makedonija gi razbole.Od negovite bataci mnogumina dobija holesteroll vo krvta i imame zacesteni sllucaevi na infarkti.Osven infarkti ima i sllucai na paraliza pa nepllodnost i toa sve poradi batacite uvezeni od ramkovski.Osven batacite ramkovski e kriv za prodadenata okta makedonski telekomunikaci makedonski elektrodistribucii zhelezari i transportni organizacii.Ramkovski e ushte dollzhen shto zapocna vtorata svetska vojna i mnogu drugi nedella napraveno predi se protiv makedonskata drzhava i celloto covecanstvo.

sokoli
02-10-11, 20:15
...пак си се напил нешто??? ...........па те глеам пробаш со селска џукела муабет да праиш..., за нив бе само кафилерија.....:cool:
..а бе Мухамед коа ќе фрли поглед на овие двајца овде и неколкуте расфрлани наоколу.., срам го фаќа, душа нема чоекот од мука како му се протнале такви у верата......:cool: Ама сам си е крив.., многу слобода им даде на недоучени оџи.... или си зедоа сами???..кој ли ќе знае...:D
Оној оскубанион двоглав сокол..башка за ќутек..., само ги подбуцнуе.....:)

Zashti gi podbucnuvam be.Ajde jas sum llosh jas sum llazhec jas sum provokator jas sum ufrlen agent na udba (da se naslladi somnitellniot afionco) jas sum sve no da ja pogledneme vistinata vo oci.Bea sllucuvanjata vo 2001 godina gledajte vasha statistika od koja nacionallnost e prviot ranet milicioner od redovite na makedonskata policija.Dali e toa torbesh imeto mu e ismet i e od gorna reka inace zhivit vo gostivar.Dodeka ti sedeshe vo varna i pieshe peshterska rakija, naracuvashe patriotski gemixhiski pesni vo restoran melnica vo sozopoll,tie se borea na front za da ti deneska gi gilotirash.I zashto samo shto prodavalle americki bataci.A kaj da ti najdat tebe ruski bataci.Vo rusija ima beli mecki i pinguini batka nema bataci

wolfenstein
02-10-11, 20:15
mnogumina velat deka torbeshite se makedonci so islamska veroispoved bidejkji zborat ist/slicen jazik kako i ostanatite makedonci, dali togas i srbite crnogorcite bosnjacite hrvatite se ist narod bidejkji govorat na ist/slicen jazik, dali makedoncite od istocna makedonija se bugari bidejkji govorat takov dijalekt, dali kumanovcite se srbi poradi dijalektot, dali pomacite se bugari poradi istiot/slicen jazik, dali germancite, avstrijcite i svajcarcite(65%) se eden ist narod poradi istiot/slicen jazik, dali romancite i moldavcite se ist narod poradi istiot/slicen jazik, dali grcite i juznite kiparci se potpolno ist narod poradi istiot/slicen jazik, plus i avstralijancite, amerikancite i povekjeto kanagjani zborat angliski no sepak ne se anglicani/britanci, i vo povekjeto drzavi od centralna i juzna(latinska) amerika se zbori spanski no sepak ne se spanci, vo brazil se zbori portugalski no nikoj ne se deklarira kako portugalec i mnogu drugi primeri kako jazikot ne igra 100%dominantna uloga vo nacionalnoto deklariranje, pa duri ni religijata ne moze da igra 100%uloga, tuka igraat uloga i kulturata, identitetot, obicaite, geografskiot region(imeto),
a najvazno od se e kako se custvuvas. na pr. ako torbeshite se makedonci zasto togas sekoj makedonec(hrist.) gi narekuva torbeshi ili turci znaci ne gi gleda kako svoj narod tuku kako nesto razlicno od sebe. eve jas se sekjavam uste od mal dedo mi go upotrebuvase toj izraz torbeshi i jas se cudev koi se tie lugje i kade ziveat, no nikogas od nikogo ne sum cul da bidat nareceni makedonci tuku samo torbeshi ili turci, znaci poimot torbesh ne e od vcera ili zavcera tuku toa e postar poim

David
02-10-11, 20:31
w- stein, komentarot ti e tapa ne vredi da ti se objasnuva, zemi citaj, citaj i pak citaj, ovde ne se uci, tuku debatira...ok, a na ova qvotiranovo kje obajsnam, prosto i toa epten da se razbere :
..
a najvazno od se e kako se custvuvas. na pr. ako torbeshite se makedonci zasto togas sekoj makedonec(hrist.) gi narekuva torbeshi ili turci znaci ne gi gleda kako svoj narod tuku kako nesto razlicno od sebe. eve jas se sekjavam uste od mal dedo mi go upotrebuvase toj izraz torbeshi i jas se cudev koi se tie lugje i kade ziveat, no nikogas od nikogo ne sum cul da bidat nareceni makedonci tuku samo torbeshi ili turci, znaci poimot torbesh ne e od vcera ili zavcera tuku toa e postar poim
Pogore objasniv, ajde uste ednaska, ( dodeka gledam fudbal)...zanci pred 200 god. vo Hr svet ako si kazel deka si ateist si bil obelezan = otfrlen od sredinata, a vo nekoi zemji i na ogin kje te pecele....verata bila strasno inkorporirana vo site pori... e ovie torbesive smenile nesto sto vo toa vreme bilo nezamislivo... ja znaes pesnata, Verata nasa ubava, verata ne ja menuvam....e ovie se drznale da menjaat nesto `sveto`....a zosto prasaj gi niv, i sto dobile, dobile mrak uste potemen ..i sega ne e bitno toa, ziveeme vo sekularen svet, verata e krajno marginalizirana i e svedena na licno chuvstvo i tochka, ne igra nikakva uloga, tuku bitno e sto se zaostanati, i toa epten( nemozes da najdes edna kolku -tolku da lichi barem na normalna demokratska drzava vo siot muslimanski svet) ..i koj te prasuva sega koja vera si i koj etnos si ( ne samo kaj nas tuku vo siot Hr svet), vazno e da go zboruvas jazikot vo sredinata( drzavata) vo koja zivees i da imas kavlifikacii koi na pazarot mozes da gi unovcis , da pocituvas zakoni i da si gradis svoja licna ziveachka...seto drugo e INTERES na poedni polit eliti

sokoli
02-10-11, 22:28
[QUOTE=wolfenstein;
a najvazno od se e kako se custvuvas. na pr. ako torbeshite se makedonci zasto togas sekoj makedonec(hrist.) gi narekuva torbeshi ili turci znaci ne gi gleda kako svoj narod tuku kako nesto razlicno od sebe. eve jas se sekjavam uste od mal dedo mi go upotrebuvase toj izraz torbeshi i jas se cudev koi se tie lugje i kade ziveat, no nikogas od nikogo ne sum cul da bidat nareceni makedonci tuku samo torbeshi ili turci, znaci poimot torbesh ne e od vcera ili zavcera tuku toa e postar poim[/QUOTE]

Bravo wolfstein potpollno si vo pravo.I mie take gi vikame a dobri ni se edinstveno koga ni frlat mallter i ni pravea fasadi za bez pari.I mie gi vikame torbeshi.E koga istite sakat da bidat toa shto mie gi zamislluvame e togash ne mozhe.E pa gledaj sega na vakva iskrenost mora da mu se voshituvam i da go cenam.Kako mozham da ne go cenam wolf stein kako makedonec koga toj znae da gi ceni drugite takvi kakvi shto se.Znaci ceni i baraj i drugite da te cenat.

афион
02-10-11, 22:44
Stom tie etnoloski obicai se razlicni od Makedonskite ne se Makedonski nego se necii drugi no Makedoncite gi prisvojuvaat za nivni, na kraj ke ispadne deka vie ste nebesna rasa i sve e vase ebati gluparana.

Ne e samo Mijacijata Torbeshi. Kaj gi zaboravee Drimkol, Debar, Zupa , Gora , Golo Brdo, Torbeshija, Dolneni , Velesko ste se fatile za Mijacite ko pijani za stap. Pa mijacite se Torbeshi Hristijanizirani nisato drugo i samite toa go znaat i velicat vo nivnoto zname

Ти се разбираш од Етнологија колку магаре од музика.

афион
02-10-11, 22:46
mnogumina velat deka torbeshite se makedonci so islamska veroispoved bidejkji zborat ist/slicen jazik kako i ostanatite makedonci, dali togas i srbite crnogorcite bosnjacite hrvatite se ist narod bidejkji govorat na ist/slicen jazik, dali makedoncite od istocna makedonija se bugari bidejkji govorat takov dijalekt, dali kumanovcite se srbi poradi dijalektot, dali pomacite se bugari poradi istiot/slicen jazik, dali germancite, avstrijcite i svajcarcite(65%) se eden ist narod poradi istiot/slicen jazik, dali romancite i moldavcite se ist narod poradi istiot/slicen jazik, dali grcite i juznite kiparci se potpolno ist narod poradi istiot/slicen jazik, plus i avstralijancite, amerikancite i povekjeto kanagjani zborat angliski no sepak ne se anglicani/britanci, i vo povekjeto drzavi od centralna i juzna(latinska) amerika se zbori spanski no sepak ne se spanci, vo brazil se zbori portugalski no nikoj ne se deklarira kako portugalec i mnogu drugi primeri kako jazikot ne igra 100%dominantna uloga vo nacionalnoto deklariranje, pa duri ni religijata ne moze da igra 100%uloga, tuka igraat uloga i kulturata, identitetot, obicaite, geografskiot region(imeto),
a najvazno od se e kako se custvuvas. na pr. ako torbeshite se makedonci zasto togas sekoj makedonec(hrist.) gi narekuva torbeshi ili turci znaci ne gi gleda kako svoj narod tuku kako nesto razlicno od sebe. eve jas se sekjavam uste od mal dedo mi go upotrebuvase toj izraz torbeshi i jas se cudev koi se tie lugje i kade ziveat, no nikogas od nikogo ne sum cul da bidat nareceni makedonci tuku samo torbeshi ili turci, znaci poimot torbesh ne e od vcera ili zavcera tuku toa e postar poim

Пријателе пополека се ќе ти стани јасно. Само ако имаш малку желба и решиш да прочиташ некое дело до Александар Матковски , за Мијаците , во периодот кога се започнува со исламизација на западна Македонија . А ако го читаш соколи и двајцата од кај фијат ништо од твојата едукација.

wolfenstein
02-10-11, 22:49
DAVIDE: postot ne mi e tapa tuku e bas na mesto.
pretpostavuvam deka si makedonec(hrist.) isto kako i jas.
na pr. na rabota rabotite deset kolegi zaedno, 9 se makedonci(hrist.), a samo 1 e torbesh ili makedonec-musliman kako sto ti vikas. dali vie devetorica kje go gledate vasiot kolega koj e po vera musliman kako pripadnik na vasata nacija, siguren sum deka ne i toa samo vrz baza na verata. vakvi slucai sum sretnal milion i ne moze nikoj da me ubedi deka makedoncite(hrist.) na koi pripagjam i jas, gi gledaat torbeshite kako svoi etnicki brakja. toa e fakt davide, kako sto srbite i hrvatite ne gi racunaat bosnjacite(muslimani) kako svoi brakja(po nacija) takov e i slucajot so makedoncite kon torbeshite. eve drug primer vo eden klas ucat deca ima i mak.hristijani i albanci i turci i srbi i torbeshi i dr. zasto makedoncite i srbite se drzat sekogas zaedno, a od drugata sprotivna strana se drzat albancite turcite i torbeshite(za koi ti velis deka se maked.)
P.S. da mozebi imame ist/slicen jazik no fakt i realnost e deka ne sme 100% isti i sme razdeleni edni od drugi so vekovi, no ziveeme vo ista zemja i mora da se tolerirame site zaedno

ABC
02-10-11, 22:59
DAVIDE: postot ne mi e tapa tuku e bas na mesto.
pretpostavuvam deka si makedonec(hrist.) isto kako i jas.
na pr. na rabota rabotite deset kolegi zaedno, 9 se makedonci(hrist.), a samo 1 e torbesh ili makedonec-musliman kako sto ti vikas. dali vie devetorica kje go gledate vasiot kolega koj e po vera musliman kako pripadnik na vasata nacija, siguren sum deka ne i toa samo vrz baza na verata. vakvi slucai sum sretnal milion i ne moze nikoj da me ubedi deka makedoncite(hrist.) na koi pripagjam i jas, gi gledaat torbeshite kako svoi etnicki brakja. toa e fakt davide, kako sto srbite i hrvatite ne gi racunaat bosnjacite(muslimani) kako svoi brakja(po nacija) takov e i slucajot so makedoncite kon torbeshite. eve drug primer vo eden klas ucat deca ima i mak.hristijani i albanci i turci i srbi i torbeshi i dr. zasto makedoncite i srbite se drzat sekogas zaedno, a od drugata sprotivna strana se drzat albancite turcite i torbeshite(za koi ti velis deka se maked.)
P.S. da mozebi imame ist/slicen jazik no fakt i realnost e deka ne sme 100% isti i sme razdeleni edni od drugi so vekovi, no ziveeme vo ista zemja i mora da se tolerirame site zaedno

А си размислил ли на фактот дека најпрвин другите не се гледаат себе за Македонци, па и ние нив не ги гледаме како такви, најмногу по нивна желба и сугестија?Инаку се разбира дека и природно многумина во светот се дружат врз база на религијската определба, и тука нема што да те чуди.

wolfenstein
02-10-11, 23:08
site nie 2 miliona vo ovaa drzava sme makedonci(drzavjani/gragjani), no ne se site etnicki makedonci. etnicki makedonci se okolu 60%, a drugite se makedonci(drzavjani/gragjani) no se pripadnici na drugi etnikumi: albanci turci torbeshi romi srbi vlasi bosnjaci, kako i vo sekoja druga zemja drzavjanin/gragjanin e edno a etnicka pripadnost e drugo.

ABC
02-10-11, 23:36
site nie 2 miliona vo ovaa drzava sme makedonci(drzavjani/gragjani), no ne se site etnicki makedonci. etnicki makedonci se okolu 60%, a drugite se makedonci(drzavjani/gragjani) no se pripadnici na drugi etnikumi: albanci turci torbeshi romi srbi vlasi bosnjaci, kako i vo sekoja druga zemja drzavjanin/gragjanin e edno a etnicka pripadnost e drugo.

Сите вие “македонци“ и не се изјаснувате баш дека сте Македонци во оваа држава ебаго, за да може и ние Македонците на вас да почнеме да гледаме како на Македонци, без разлика на етничката припадност.Можеби тоа е најмногу по ваша желба, си погледнал ли некогаш на ова прашање и од тој аспект?Македонците воопшто не се виновни што немаат друга земја, или алтернатива освен Македонија.

David
02-10-11, 23:53
Wolf, moze da ti odgovram na nekolku nacini, ajde kje se obidam sto pokrakto iako ova bara dosta objasnuvanje, vecerva sum raspolozen :)

kako prvo i osnovno : OVDE NE ZBORIME ZA LICHNITE ODNOSI SO NEKOJ TORBES -MUSLIMAN, ZBORIME ZA NIVNITE PRAVA, ZBORIME DEKA ZAKONOT ISTO NE TRETIRA I IMAME ISTI ODGOVORNOSTI PRED NEGO. KOJ TE PRASUVA KOJA VERA SI KOGA BARAS RABOTA, KOJ ETNOS SI, GLEDA KOLKU ZNAES, KOJ TEB PRASUVA KOGA SE ZAPISUVAS NA FAKULTET ILI PRAVIS SAOBRAKJAEN PREKRSOK KOJ ETNOS SI ( iako ima nepotizam nenormalen vo javnata administracija, no toa nema vrska so temava)...RAZBIRAS LI

E SEGA ZA DRUZENJETO - PRESNOALNO
Verata( religijata) e golem faktor....toa sto go zboris e recidiv od minatoto, i znam deka e taka, no znam isto taka, deka ima muslimani koi se i te kako kultivizirani I OBRAZOVANI sto so niv nemalo skoro nikakva razlika so mkd hristijani, I MKD ATEISTI ...
NO ovie reciditivi osobeno na ovie prostori se seuste vo golem obem prisutni....E SEGA zaprasaj se, tvojot kolega musiman, kolku toj ve druzi vas ?... I koga tolku prasuvas, zaprasaj go tvojot kolega - torbes - musiman : zosto vo musimanskiot svte hristijanite se tretirani dabeter odkolku nie niv ovdeka ?

No proekcijta e deka religioznite cuvstva stanuvaat se pomal faktor na delenje, t.e. verata ja gubi svojta funkcija koja ja imala porano- vazi za Hr svet, toa e vekje taka vidlivo no vo muslimanskiot NE, zatoa sto, kako sto potencirav, se 200 god ponazad od nas - hrsitijanite, i uste nemaat instalirano svetla za magla .
No i kaj niv se menuvaat rabotite, iako sporo no sepak stanuvaat slicni na hristijanite ( kade pocnuva masovno i afirmativno da se dava znacaj na edukacijata, rabotnite sposobnosti, doblesta, AKCEPTIRANJE NA opst. morani normi , samo im fali malku vreme, e sega jbg. ..

Evropa e Hristijasnki MEM bazen, ( memi se kulturoloshki geni, a religijata e svoevidna kulturoloska pridobivka). Islamot pripagja na ISTIOT mem bazen NO SEPAK E HORINZONTALNO SEGMENTIRAN I VERTIKALNO STRATIFICIRAN.
Kuranot E napisan pod vlijanie na stariot zavet I ja drzi islamiziranata populacija dosta potcineto na samata dogma.
Znaes li deka tie treba tri nekolku pati denvno da se molat na Alaha... a koga kje rabotaat...ama toa e..nivna dogma , nemam komentar

Nastata vera Hristijanstvoto e posovremena- poisparvna vo sekoj pogled .... Siot blagodet na sovremenava civilizacija poteknuva od hr svet, iako ima golemi nepravdi storeno, no toa na globalen plan se kolateralni steti.

E sega zamisli raketite i silata sto ja ima zapadov- hr. svet, da ja imaat muslimanskite zemji, a nie da bideme na nivno deredze, znaes sto kje bide vo svetov, kje ne islamiziraat site do eden, ili glavite kje ni gi skinat...kje ne vratat vo sredniot vek, ti napisav - citas li sto pisuvam: NAJDI EDNA MUSIMANSKA ZEMJA KOJA IMA DEMOKRATIJA i COVEKOVI PRAVA KOJ DOPIRAAT BAREM SO 50 % OD BILO KOJA ZAPAD. zemja ...KAPIS LI SEGA , znaci verata e kljuchniot faktor za nivnata distinkcija od nas hristijanite, nivnata strogost- BUKVALNO PRIDRZUVANJE kon relig dogmi inkorporirani vo sekojdnevniot zivot, normi koi vremeto odmana gi pregazilo..., i ti pisav citas li : KURANOT POVIKUVA NA SVETA VOJNA KON SITE KOI NE SE MUSLIMANI.

I ne postavuvaj prasanja koi se apsolvirani od pamti vek. Ovde se` bilo pokrsteno - hristijanizirano, podocna doagja islamot.

i uste ednaska: licnoto nedruzenje e vo korelacija so nivnata zaostanatost in general Porano site velat deka imalo pogolem sozivot, pa site bile poprosti, no i togas imalo jaka distinkcija , i kako hr svet se obrazuval se povekje i povekje, ovie ostanale na nivo na 5-to oddelenie, nastanuva epten raslojuvanje...ednostavno nemas muabet

A DRUGO E PRASANJETO KAKOV ISLAM IMAAT OVIE TORBESIVE I ALBANCIVE ?
KURANOT E NAPISAN NA ARAPASKI . ISLAMSKA ULTIMATIVNOST E DA SE PROPOVEDA KURANOT NA ARAPSKI. A KAKO GO RAZBIRAAT ODZATA KOGA IM PEE NA ARAPSKI TIE SI ZNAAT,.... TOA E PA DRUGA TEMA....

neven
02-10-11, 23:54
Zashti gi podbucnuvam be.Ajde jas sum llosh jas sum llazhec jas sum provokator jas sum ufrlen agent na udba (da se naslladi somnitellniot afionco) jas sum sve no da ja pogledneme vistinata vo oci.Bea sllucuvanjata vo 2001 godina gledajte vasha statistika od koja nacionallnost e prviot ranet milicioner od redovite na makedonskata policija.Dali e toa torbesh imeto mu e ismet i e od gorna reka inace zhivit vo gostivar.Dodeka ti sedeshe vo varna i pieshe peshterska rakija, naracuvashe patriotski gemixhiski pesni vo restoran melnica vo sozopoll,tie se borea na front za da ti deneska gi gilotirash.I zashto samo shto prodavalle americki bataci.A kaj da ti najdat tebe ruski bataci.Vo rusija ima beli mecki i pinguini batka nema bataci

Пошто имаш голем мерак за пишување, пошто не си лош и не си лажец и пошто само ти знаеш да ја погледнеш вистината в очи, а ние другите сме топтан идиоти, зошто не одиш на ПФ за историја и си го „мериш“ со Итар Пејо? Човекот пет пати те покани, а ти одби.

sokoli
03-10-11, 00:06
Пошто имаш голем мерак за пишување, пошто не си лош и не си лажец и пошто само ти знаеш да ја погледнеш вистината в очи, а ние другите сме топтан идиоти, зошто не одиш на ПФ за историја и си го „мериш“ со Итар Пејо? Човекот пет пати те покани, а ти одби.

Dobro be nevene a ti beshe na rabota beshe li na smena.Aj sega otidni tamu vo temata na itar pejo i citaj bideiki jas se trudam da preveduvam nekoi raboti od allbanskata istorija za toj period koj vika itar pejo.Ti vikam ne sum istoricar samo preveduvam shto pishuvat drugite istorii za taja ista rabota.Pa zatoa ne me napadjaj ili gi vikam borce i konkreten da te donesat na red.I ne se llazhi so toj cincarot konkreten iako se razvikuvame eden na drug pak sme na ista strana na barikada.I samo uste eden zbor i ti go pustam nego na vrat

Bogomil_Torbesh
03-10-11, 00:10
Davi davi dete masko. Pisuvas za Islam, pisuvas za Hristijanstvo, se vrakas svetlosni godini nazad i zabrzuvas odma so Vorp 5 napred, pravis molekularno raslojuvanje a sepak si ti. Da te prasam zanes li sto pisuvas imas li tri cisti vo taa crpkata(lejkata). Torbeshi , Torbeshi, Torbeshi meles ko melnicarski kamen so toa kenefot, zatvori usta ispocrkavme treba gas maski da nosime EBS . Zi Islam nemas osnovni poznavanja sto e Islam. a se percish(kokotish) ko paun pred parenje .

sokoli
03-10-11, 00:12
Wolf, moze da ti odgovram na nekolku nacini, ajde kje se obidam sto pokrakto iako ova bara dosta objasnuvanje, vecerva sum raspolozen :)

kako prvo i osnovno : OVDE NE ZBORIME ZA LICHNITE ODNOSI SO NEKOJ TORBES -MUSLIMAN, ZBORIME ZA NIVNITE PRAVA, ZBORIME DEKA ZAKONOT ISTO NE TRETIRA I IMAME ISTI ODGOVORNOSTI PRED NEGO. KOJ TE PRASUVA KOJA VERA SI KOGA BARAS RABOTA, KOJ ETNOS SI, GLEDA KOLKU ZNAES, KOJ TEB PRASUVA KOGA SE ZAPISUVAS NA FAKULTET ILI PRAVIS SAOBRAKJAEN PREKRSOK KOJ ETNOS SI ( iako ima nepotizam nenormalen vo javnata administracija, no toa nema vrska so temava)...RAZBIRAS LI

E SEGA ZA DRUZENJETO - PRESNOALNO
Verata( religijata) e golem faktor....toa sto go zboris e recidiv od minatoto, i znam deka e taka, no znam isto taka, deka ima muslimani koi se i te kako kultivizirani I OBRAZOVANI sto so niv nemalo skoro nikakva razlika so mkd hristijani, I MKD ATEISTI ...
NO ovie reciditivi osobeno na ovie prostori se seuste vo golem obem prisutni....E SEGA zaprasaj se, tvojot kolega musiman, kolku toj ve druzi vas ?... I koga tolku prasuvas, zaprasaj go tvojot kolega - torbes - musiman : zosto vo musimanskiot svte hristijanite se tretirani dabeter odkolku nie niv ovdeka ?

No proekcijta e deka religioznite cuvstva stanuvaat se pomal faktor na delenje, t.e. verata ja gubi svojta funkcija koja ja imala porano- vazi za Hr svet, toa e vekje taka vidlivo no vo muslimanskiot NE, zatoa sto, kako sto potencirav, se 200 god ponazad od nas - hrsitijanite, i uste nemaat instalirano svetla za magla .
No i kaj niv se menuvaat rabotite, iako sporo no sepak stanuvaat slicni na hristijanite ( kade pocnuva masovno i afirmativno da se dava znacaj na edukacijata, rabotnite sposobnosti, doblesta, AKCEPTIRANJE NA opst. morani normi , samo im fali malku vreme, e sega jbg. ..

Evropa e Hristijasnki MEM bazen, ( memi se kulturoloshki geni, a religijata e svoevidna kulturoloska pridobivka). Islamot pripagja na ISTIOT mem bazen NO SEPAK E HORINZONTALNO SEGMENTIRAN I VERTIKALNO STRATIFICIRAN.
Kuranot E napisan pod vlijanie na stariot zavet I ja drzi islamiziranata populacija dosta potcineto na samata dogma.
Znaes li deka tie treba tri nekolku pati denvno da se molat na Alaha... a koga kje rabotaat...ama toa e..nivna dogma , nemam komentar

Nastata vera Hristijanstvoto e posovremena- poisparvna vo sekoj pogled .... Siot blagodet na sovremenava civilizacija poteknuva od hr svet, iako ima golemi nepravdi storeno, no toa na globalen plan se kolateralni steti.

E sega zamisli raketite i silata sto ja ima zapadov- hr. svet, da ja imaat muslimanskite zemji, a nie da bideme na nivno deredze, znaes sto kje bide vo svetov, kje ne islamiziraat site do eden, ili glavite kje ni gi skinat...kje ne vratat vo sredniot vek, ti napisav - citas li sto pisuvam: NAJDI EDNA MUSIMANSKA ZEMJA KOJA IMA DEMOKRATIJA i COVEKOVI PRAVA KOJ DOPIRAAT BAREM SO 50 % OD BILO KOJA ZAPAD. zemja ...KAPIS LI SEGA , znaci verata e kljuchniot faktor za nivnata distinkcija od nas hristijanite, nivnata strogost- BUKVALNO PRIDRZUVANJE kon relig dogmi inkorporirani vo sekojdnevniot zivot, normi koi vremeto odmana gi pregazilo..., i ti pisav citas li : KURANOT POVIKUVA NA SVETA VOJNA KON SITE KOI NE SE MUSLIMANI.

I ne postavuvaj prasanja koi se apsolvirani od pamti vek. Ovde se` bilo pokrsteno - hristijanizirano, podocna doagja islamot.

i uste ednaska: licnoto nedrzuienje e vo korelacija so nivnata zaostanatost in general

A DRUGO E PRASANJETO KAKOV ISLAM IMAAT OVIE TORBESIVE I ALBANCIVE ?
KURANOT E NAPISAN NA ARAPASKI . ISLAMSKA ULTIMATIVNOST E DA SE PROPOVEDA KURANOT NA ARAPSKI. A KAKO GO RAZBIRAAT ODZATA KOGA IM PEE NA ARAPSKI TIE SI ZNAAT,.... TOA E PA DRUGA TEMA....


ziti sve vo koj ajet na kuranot imas procitano deka sve nemuslimansko treba da se ponisti.jas kolku sto znam kuranot gi priznava i gi sodrzhuva vo sebe site 4 sveti pisma tevratot zeburot indzhilot ( evandjelieto) i kuranot na kraj.A be zashto tresesh koga ne znaesh.Ti se razbirash vo kuran kolku jas vo bibla.I muslimani treba da se klanjat 5 pati na den i tocno tolku pati treba da zemat abdes a ne tri pati. pati na den da si miesh racete nozete ushite ustata pet pati znaci da stanesh kako foka ili ke ti stanat ushite potenki no nema llosho

Bogomil_Torbesh
03-10-11, 00:15
A zaboravash deka Sokolite se nebesni ptici . O cmarco eden da koga Arapskiot svet imase amami i banji Hristijanska(Rimohristijanska) evropa smrdese ko Tvor EBS. po pet godini ne se banjavte, od voda imavte fobija, imate po pola kilo gomna sekoj moment na gazot. Ti najde da sporeduvas religii a pritoa elementrano da ne gi poznavas prvo svojata a posle tugjata. Jas mozam i za Hristijanstvo da ti drzam predavanja a za Islam da te ucam. No Alah dodeka ne te prosvetli jas nemozam nisto tuka

David
03-10-11, 00:17
:)))), Torbes, ...a sto da ti kazam a da ne te navredam, a si go baras so borina...ajde moderacijava belkim kje reagira, jas tebe direktno- licno ne te navrediv, ne ti se obrativ, a znam deka si epten tezok tapnar , vprocem takvo i ti e chuvstvoto.... te prepustam na moderatorive

Bogomil_Torbesh
03-10-11, 00:20
DAVID imeto go stramis na svetata kniga sto ja objavi pejgamberot David. Kuranot ne e nisto drugo nego update na site prethodni religii, ama ti i vo informatika si analfabet pa dzabe ti objasnuvam i so jazikot na kompijutrite. Za da negiras nekoj ti treba da si na cisto so svoeto, no koga ti neznaes sto istorija ke imas za 5 god nemozes ni samiot da se potvrdis a ne mene da me ignoriras.

Bogomil_Torbesh
03-10-11, 00:24
Jas ke ti kazam posto gi navreduvas Torbeshite , a temata e za nas, a za nas ja ne tebe pola svet ako treba ke go zapalam. Zboruvas za prava , more jas znam kako treba no bozem civiliziran svet sme, no so kvazi narod nemozes krastavici da sadis ko do vcera cekaa sto ke im kaze Beograd a sega koga go nema Beograd neznaat kaj e kompasot

Реален_07
03-10-11, 00:27
Темава веќе одамна ја изгуби својата смисла.


Bogomil_Torbesh, доколку сакаш да расправаш за историја, имаш овде потфорум за историја. Доколку пак љубиш религија, погоди што, тоа можеш повторно да го сториш на потфорумот за религија.

Овде :kluc:

Реален_07
03-10-11, 20:38
Темава ја отклучувам по барање на креаторот.
Ќе апелирам само дискусијата да продолжи без лични навреди и недолични квалификации.

Bogomil_Torbesh
11-11-11, 17:27
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/319168_304093719618094_100000524042362_1184479_152 521179_n.jpg

Bogomil_Torbesh
11-11-11, 17:28
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/317032_304115616282571_100000524042362_1184571_201 3903244_n.jpg

Итар Пејо
11-11-11, 17:36
Торбеш,

жити Фијата, што сакаш братко со овие постови? Или мислиш дека најде нешто, па пак да дрвиме истото. Ела на Историја. Има таму една стара тема за исламизација и за торбешите, па и Божидар Видоевски ќе го разгледаме. Барем имаш поим нешто од лингвистика, или ова онака, колку да се постира нешто?

:nemiseveruva:

wolfenstein
11-11-11, 18:08
poznavam mnogu torbeshi, i mozam da kazam deka torbeshite se duri i pogolemi makedonci od "pravite" makedonci(na dedo stefan-lopundarata). samo napred torbeshi i ne se otkazuvajte ni peda od vasite osnovni covekovi i nacionalni prava.

concrete
11-11-11, 18:25
poznavam mnogu torbeshi, i mozam da kazam deka torbeshite se duri i pogolemi makedonci od "pravite" makedonci(na dedo stefan-lopundarata). samo napred torbeshi i ne se otkazuvajte ni peda od vasite osnovni covekovi i nacionalni prava.

koi nacionalni???? zar nekoj im gi stavil pod somnez makedonskite??? ili mislis na albanskite ili turskite za koi nekoi fundamentalisti megju niv mislat deka treba da bidat maslo nad makedonskata voda , tuka nasred Makedonija????:cool:

wolfenstein
11-11-11, 18:51
koi nacionalni???? zar nekoj im gi stavil pod somnez makedonskite??? ili mislis na albanskite ili turskite za koi nekoi fundamentalisti megju niv mislat deka treba da bidat maslo nad makedonskata voda , tuka nasred Makedonija????:cool:

e drugare konkrit, ti ne si se nasol vo torbeshka kozha i zatoa ne zbori.
problemot e vo toa sto torbeshite se ednostavno kako narod/nacija/etnikum totalno isfrleni, kapish. zasto?? zatoa sto od edna strana go zborat nasiot jazik (makedonski) no se otfrleni od nas makedoncite samo poradi toa sto se muslimani a ne dedo-stefanovci(na pr. kako tebe, ne kako mene bidejkji i jas sum makedonec no vo nikoj slucaj ne sum dedo-stefanov) i sekojdnevno makedoncite(ortodoksni/dedo-stefanovi) gi navreduvaat i so potsmev gledaat kon torbeshite i gi smetaat za drug narod/etnicka grupa, ova licno sum go uvidel deka e taka i nikoj nemoze da mi kaze deka gresam. od druga strana pak na torbeshite im pretstoi celosna asimilacija(jazicna, kulturna, identitetska) od strana na ostanatite muslimanski narodi/etnicki grupi vo drzavava, najcesto od albancite i od turcite, koi samo vrz baza na istata religija gi gledaat torbeshite kako svoi t.e. del od niven narod i sakaat da gi zemat/progoltaat vo sopstvenoto nacionalno tkivo.
p.s. jas ne sum torbesh, nitu pak musliman(po vera) megjutoa ednostavno ne im e lesno na ovie lugje, koi ne se ni vamu ni tamu i edinstveno logicno i realno resenije e da se priznaat kako poseben etnikum vo rep.makedonija, kolku i da se i kade i da se, bidejkji na ovoj nacin kako sto bilo dosega, vo idnina torbeshite kje gi snema/izceznat totalno t.e. ili kje bidat totalno asimilirani od nekoi drugi ili ednostavno kje ja napustat drzavava, a i mnogumina od niv(povekjeto) se vekje odamna zaminati vo stranstvo: vo rep.turcija kako i vo zemjite od zapadna evropa...

ABC
11-11-11, 20:18
e drugare konkrit, ti ne si se nasol vo torbeshka kozha i zatoa ne zbori.
problemot e vo toa sto torbeshite se ednostavno kako narod/nacija/etnikum totalno isfrleni, kapish. zasto?? zatoa sto od edna strana go zborat nasiot jazik (makedonski) no se otfrleni od nas makedoncite samo poradi toa sto se muslimani a ne dedo-stefanovci(na pr. kako tebe, ne kako mene bidejkji i jas sum makedonec no vo nikoj slucaj ne sum dedo-stefanov) i sekojdnevno makedoncite(ortodoksni/dedo-stefanovi) gi navreduvaat i so potsmev gledaat kon torbeshite i gi smetaat za drug narod/etnicka grupa, ova licno sum go uvidel deka e taka i nikoj nemoze da mi kaze deka gresam. od druga strana pak na torbeshite im pretstoi celosna asimilacija(jazicna, kulturna, identitetska) od strana na ostanatite muslimanski narodi/etnicki grupi vo drzavava, najcesto od albancite i od turcite, koi samo vrz baza na istata religija gi gledaat torbeshite kako svoi t.e. del od niven narod i sakaat da gi zemat/progoltaat vo sopstvenoto nacionalno tkivo.
p.s. jas ne sum torbesh, nitu pak musliman(po vera) megjutoa ednostavno ne im e lesno na ovie lugje, koi ne se ni vamu ni tamu i edinstveno logicno i realno resenije e da se priznaat kako poseben etnikum vo rep.makedonija, kolku i da se i kade i da se, bidejkji na ovoj nacin kako sto bilo dosega, vo idnina torbeshite kje gi snema/izceznat totalno t.e. ili kje bidat totalno asimilirani od nekoi drugi ili ednostavno kje ja napustat drzavava, a i mnogumina od niv(povekjeto) se vekje odamna zaminati vo stranstvo: vo rep.turcija kako i vo zemjite od zapadna evropa...

А на кого му е лесно во Македонија бе, на Македонците кој ја немаат ни Турција(религијски блиска), ни било која друга земја за “заминување“, а и очигледно не се признати како Македонци од сите?Или Торбешиве бараат “преку леб погача“, иако за “домаќинот“ нема ни леб?:nemiseveruva:

Карлос
11-11-11, 20:28
Ја гледам на стрим последната емисија на господинот Таско Хефтов каде го прашува својот гостин Фиат Цановски за тоа зошто се одлучил да коалицира со СДС, дијалогот парафразиран:

Фиат Цановски:Ние баравме коалиционен партнер кој ќе ја прифати нашата изборна програма.

Таско Хефтов:А која е вашата програма?

Фиат Цановски:Торбешите да фигурираат како посебна етничка заедница во Уставот на Република Македонија.

СДС на тоа негово барање сесрдно одговориле со позитивен одговор.

Во себе си викам,
-До кога бе, до кога изродиве од СДС ќе јадат од македонскиот леб ?????

А не му ветиле торбеш за премиер???????

wolfenstein
11-11-11, 20:47
А на кого му е лесно во Македонија бе, на Македонците кој ја немаат ни Турција(религијски блиска), ни било која друга земја за “заминување“, а и очигледно не се признати како Македонци од сите?Или Торбешиве бараат “преку леб погача“, иако за “домаќинот“ нема ни леб?:nemiseveruva:

vo pravo si abc. no sakav da kazam deka vo rep.makedonija torbeshite ili ako nekoj saka neka gi narece i maked.muslimani se na mnogu poloso nivo od nas makedoncite(nemuslimani). no zboram za vo ovie nasi granici, a nadvor od ovie granici nasi, site sme telinja i ovci.
a toa sto ti velis deka nie makedoncite sme bile so isti problemi ko palestincite, kurdite, cecencite i dr. vo ebano pravo si.

ABC
11-11-11, 21:27
vo pravo si abc. no sakav da kazam deka vo rep.makedonija torbeshite ili ako nekoj saka neka gi narece i maked.muslimani se na mnogu poloso nivo od nas makedoncite(nemuslimani). no zboram za vo ovie nasi granici, a nadvor od ovie granici nasi, site sme telinja i ovci.
a toa sto ti velis deka nie makedoncite sme bile so isti problemi ko palestincite, kurdite, cecencite i dr. vo ebano pravo si.

Гледам, ептен им е лошо на Торбешите во Македонија, па тие сигурно и ти гледаш дека не можат да си изградат ни еден Стамбен Комплекс со Вртлив Ресторант на 20-тиот спрат, или да отворат неколку приватни телевизии, со една дузина весници, а згора на тоа да пакуваат и смоки во зградите на истите, да се распиштолат со ФОН факултети за “детективци“, Хедис маркети со “ланчиња“ од преку 1000 пиљари и мали дисконтчиња кој работат во сивата зона или на работ од неа,(најчесто пола-пола), и се тоа во нашите граници, ептен им е лошо, нема што.:nemiseveruva:

wolfenstein
11-11-11, 22:00
Гледам, ептен им е лошо на Торбешите во Македонија, па тие сигурно и ти гледаш дека не можат да си изградат ни еден Стамбен Комплекс со Вртлив Ресторант на 20-тиот спрат, или да отворат неколку приватни телевизии, со една дузина весници, а згора на тоа да пакуваат и смоки во зградите на истите, да се распиштолат со ФОН факултети за “детективци“, Хедис маркети со “ланчиња“ од преку 1000 пиљари и мали дисконтчиња кој работат во сивата зона или на работ од неа,(најчесто пола-пола), и се тоа во нашите граници, ептен им е лошо, нема што.:nemiseveruva:

abc ti odma se mesas u visokata politika kaj torbeshite t.e. odma gi spominjas gazdite velija i hedo ramkovski, fijat i sefer canoski i.t.n. znaci jas ama bas nikade ne gi spomnav ovie torbeshki golemci velija i fijat, tie tebe ti se vrtat u gla'a nesto. jas zboram za obicniot narod, narodecot torbeshki makedonski albanski i.t.n. nikade na ovaa tema ne gi spomnav ni velija, ni fijat, ni ali, ni thaci, ni branko, ni grujo ... :nemiseveruva:

sokoli
11-11-11, 22:15
prvo napredok imame.Znaci torbeshite ne se veqe makedonski muslimani nego se torbeshi.Ne se allbanci nese turci ne se boshnjaci ne se muslimani nego se TORBESHI.Pa i abc poleka se miri so toj fakt.No problemot kaj abc e vo toa shto toj ne mozhe nikako da gi zamislli drugite da se ravnopravni so nego.Odmah se faqa za gazda velija i negovite deset miljoni (izmislleni od nego vo montiraniot proces od vmrovcite) zataeni porezi.Znaci ako imall a1 deset miljoni evra zataen porez tie treba da imat obrt od minimum 100 miljoni evra a tolku nema ni RTL.
No üproblemot e shto toj otidnuva vo zatvor.Dodeka negovite mu eba majkata na okta sve ja izedoa nikoj ne odgovarashe.Telefonija mobilna i fiksna skoro miljarda pak negovite ja izedoa, pak nikoj ne odgovarashe.Elektro stopanstvo zaedno so elektrodistribucija otidna pak kauri ja izedoa nikoj ne odgovarashe a vakvi pishurii kako ramkovski canovski za negovite redovi se obicna pishurija, nikoj se ushte ne odgovarall.Pa daj be zatvori go menduh vojvoda na kogo pripadja polla tetovo.Otidni mu so policija i so ebenite vmro-vski partiski sudii zatvorite go taci vojvodata.Pssssst ne go spomnuvaj taci ili ali pederot da ne ti dojdat vampir vo son da te ugrizat za vrat.A za tvoite da ne zborime tie ne treba da te tepat samo ke ti gi spirat subvenciite za tutunot i gotovo.Pa sega nasholl abc sirotinja bozja po koi da frla so drva i kamenja

ABC
11-11-11, 22:39
abc ti odma se mesas u visokata politika kaj torbeshite t.e. odma gi spominjas gazdite velija i hedo ramkovski, fijat i sefer canoski i.t.n. znaci jas ama bas nikade ne gi spomnav ovie torbeshki golemci velija i fijat, tie tebe ti se vrtat u gla'a nesto. jas zboram za obicniot narod, narodecot torbeshki makedonski albanski i.t.n. nikade na ovaa tema ne gi spomnav ni velija, ni fijat, ni ali, ni thaci, ni branko, ni grujo ... :nemiseveruva:

Абе кого сакаш да ти го спомнам, или мислиш дека во Македонија има 1.5 милиони Торбеши ебаго, па да имам поголем избор?Еве ќе го земам Ќанија Ајдиновски, чија фирма го градеше Космос, слична приказна како и овие другиве, најмалку 10 пати побогат од било кој друг просечен Македонец, или да ги земеме Торбешите во Прилепско, не познавам ни еден кој е сиромав и без некакви нормални права, ако мислиш дека Алил Џаферовски, газдата на Скајвингс, или да речеме Исмаил Јајовски газдата на Пуцко петрол се обесправени Торбеши за жалење, тогаш и тука си се заебал.Ти кажувам дека јас не познавам такви Торбеши, како што некој се обидува да ни ги представи во јавноста.

prvo napredok imame.Znaci torbeshite ne se veqe makedonski muslimani nego se torbeshi.Ne se allbanci nese turci ne se boshnjaci ne se muslimani nego se TORBESHI.Pa i abc poleka se miri so toj fakt.No problemot kaj abc e vo toa shto toj ne mozhe nikako da gi zamislli drugite da se ravnopravni so nego.Odmah se faqa za gazda velija i negovite deset miljoni (izmislleni od nego vo montiraniot proces od vmrovcite) zataeni porezi.Znaci ako imall a1 deset miljoni evra zataen porez tie treba da imat obrt od minimum 100 miljoni evra a tolku nema ni RTL.
No üproblemot e shto toj otidnuva vo zatvor.Dodeka negovite mu eba majkata na okta sve ja izedoa nikoj ne odgovarashe.Telefonija mobilna i fiksna skoro miljarda pak negovite ja izedoa, pak nikoj ne odgovarashe.Elektro stopanstvo zaedno so elektrodistribucija otidna pak kauri ja izedoa nikoj ne odgovarashe a vakvi pishurii kako ramkovski canovski za negovite redovi se obicna pishurija, nikoj se ushte ne odgovarall.Pa daj be zatvori go menduh vojvoda na kogo pripadja polla tetovo.Otidni mu so policija i so ebenite vmro-vski partiski sudii zatvorite go taci vojvodata.Pssssst ne go spomnuvaj taci ili ali pederot da ne ti dojdat vampir vo son da te ugrizat za vrat.A za tvoite da ne zborime tie ne treba da te tepat samo ke ti gi spirat subvenciite za tutunot i gotovo.Pa sega nasholl abc sirotinja bozja po koi da frla so drva i kamenja

Седи бе ти, кога не разбираш дека во РТЛ телевизија никој не пакувал смоки, или неконтролирани зачини, супи, па и паштети, или мислиш дека во РТЛ се произведува тоалетна хартија на која и тие не плаќаат данок, па сега ќе ги споредуваме овие два медиуми?А за ЕСМ најдобро да го прашаш сегашнион министер за одбрана, кој е помал и од УЗИ или Шкорпион, ама им ја поклони ЕСМ на Австријцине, нормално со неколку милиончиња во џеб како провизија, без да го затворам Тачи Мендух или Мачи Клендух.

sokoli
11-11-11, 23:01
Абе кого сакаш да ти го спомнам, или мислиш дека во Македонија има 1.5 милиони Торбеши ебаго, па да имам поголем избор?Еве ќе го земам Ќанија Ајдиновски, чија фирма го градеше Космос, слична приказна како и овие другиве, најмалку 10 пати побогат од било кој друг просечен Македонец, или да ги земеме Торбешите во Прилепско, не познавам ни еден кој е сиромав и без некакви нормални права, ако мислиш дека Алил Џаферовски, газдата на Скајвингс, или да речеме Исмаил Јајовски газдата на Пуцко петрол се обесправени Торбеши за жалење, тогаш и тука си се заебал.Ти кажувам дека јас не познавам такви Торбеши, како што некој се обидува да ни ги представи во јавноста.Седи бе ти, кога не разбираш дека во РТЛ телевизија никој не пакувал смоки, или неконтролирани зачини, супи, па и паштети, или мислиш дека во РТЛ се произведува тоалетна хартија на која и тие не плаќаат данок, па сега ќе ги споредуваме овие два медиуми?А за ЕСМ најдобро да го прашаш сегашнион министер за одбрана, кој е помал и од УЗИ или Шкорпион, ама им ја поклони ЕСМ на Австријцине, нормално со неколку милиончиња во џеб како провизија, без да го затворам Тачи Мендух или Мачи Клендух.

Abc site torbeshi koi gi spomna sigurno ne cekalle subvencii od drzhavata i odmah gi sporeduvash so prosecnite makedonci zasto ne gi sporeduvash so nadprosecnite makedonci.Ili nadprosecni se dozvoleni samo od tvojata sredina.Ne sum sllushnall da si go spomnall zingo neshto dodeka velija ti e na vrv na jazikot.Spomnuvash nekoj si nekoj minister za odbrana tamu kaj vas.Aj zhiti sve ab sledniot pat spomni mu go imeto, da dade gospod imeto da mu se zatrie za sekogash, bideiki ti se kollnam vo deata deka na ministerot na koj mu slluzham vojska tuka, ne mu go znam imeto.Ti se kollnam deka na predsedatellot na drzhavata mu go znam imeto bideiki e jaka zhenska ni za shto drugo dodeka na premijerot ne mu go znam imeto.
Nego go spomna ministerot na odbrana kaj beshe tvojot grujo koga se prodade distribucija.Kaj beshe koga se prodade telefonija, kade beshe koga se prodade okta.Sigurno bill togash mllad so nezavrshen fakulltet taka li.A nespomnuvanjeto go pokazhuva tvojata pravednost i iskrenost.
I ne go vredjaj menduha sram te billo.Kako se zaebavash so tvojot vojvoda

ABC
11-11-11, 23:28
Abc site torbeshi koi gi spomna sigurno ne cekalle subvencii od drzhavata i odmah gi sporeduvash so prosecnite makedonci zasto ne gi sporeduvash so nadprosecnite makedonci.Ili nadprosecni se dozvoleni samo od tvojata sredina.Ne sum sllushnall da si go spomnall zingo neshto dodeka velija ti e na vrv na jazikot.Spomnuvash nekoj si nekoj minister za odbrana tamu kaj vas.Aj zhiti sve ab sledniot pat spomni mu go imeto, da dade gospod imeto da mu se zatrie za sekogash, bideiki ti se kollnam vo deata deka na ministerot na koj mu slluzham vojska tuka, ne mu go znam imeto.Ti se kollnam deka na predsedatellot na drzhavata mu go znam imeto bideiki e jaka zhenska ni za shto drugo dodeka na premijerot ne mu go znam imeto.
Nego go spomna ministerot na odbrana kaj beshe tvojot grujo koga se prodade distribucija.Kaj beshe koga se prodade telefonija, kade beshe koga se prodade okta.Sigurno bill togash mllad so nezavrshen fakulltet taka li.A nespomnuvanjeto go pokazhuva tvojata pravednost i iskrenost.
I ne go vredjaj menduha sram te billo.Kako se zaebavash so tvojot vojvoda

Абе Ѕинго не е ни Торбеш за да го спомнам, или имаш такви сознанија да го е..м, за кој ние не знаеме?Кога се продаваше ЕСМ Грујо беше на улица со неколкумина “гласови на светлината“ кој подоцна веднаш станаа администрација од повисок ранг, ама никаде ги немаше Албанците, можеби затоа што Фатмир Бесими беше оној кој и го продаде ЕСМ по онаква бадијалска цена, тогаш во скутот кај Бучко од СДСМ?
Инаку кога се продаваше Телекомот и ОКТА Грујо беше исто така министер, ама речиси и да немаше некакво поголемо политичко влијание во државава, особено не какво што има сега, кога очигледно ништо не продал, како што некој се обидува лажно да прикаже.

wolfenstein
12-11-11, 10:05
Абе кого сакаш да ти го спомнам, или мислиш дека во Македонија има 1.5 милиони Торбеши ебаго, па да имам поголем избор?Еве ќе го земам Ќанија Ајдиновски, чија фирма го градеше Космос, слична приказна како и овие другиве, најмалку 10 пати побогат од било кој друг просечен Македонец, или да ги земеме Торбешите во Прилепско, не познавам ни еден кој е сиромав и без некакви нормални права, ако мислиш дека Алил Џаферовски, газдата на Скајвингс, или да речеме Исмаил Јајовски газдата на Пуцко петрол се обесправени Торбеши за жалење, тогаш и тука си се заебал.Ти кажувам дека јас не познавам такви Торбеши, како што некој се обидува да ни ги представи во јавноста.

abc: nikoj ne kaza deka vo makedonija ima 1.5 milion torbeshi, pa vo makedonija kako prvo makedonci-nemuslimani(kako ja i ti na pr.) nema povekje od 1.200.000.
abc, jas zboram za narodecot torbeshki, pa i albanski, makedonski i.t.n. za obicniot narod zboram jas, bas me zabole kuracot za tie nivnite pa i za nasite biznismeni oligarsi tajkuni funkcioneri i.t.n. jas zboram za obicniot gragjanin kakov sto sum i jas pa i ti, turi im kuro na tie gazdi agi begovi cifligsajbii koi si gi nabrojal: velija r. fijat c. kjanija a. alil dz. ismail j. i.t.n. patem ismail jaoski mislam deka e gradonacalnik na opstinata plasnica vo koja 99% od naselenieto se izjasnuva kako turci, znaci ismail j. e turcin(se samo-deklarira ko turcin) a ne kako torbesh.

prvo napredok imame.Znaci torbeshite ne se veqe makedonski muslimani nego se torbeshi.Ne se allbanci nese turci ne se boshnjaci ne se muslimani nego se TORBESHI.Pa i abc poleka se miri so toj fakt.No problemot kaj abc e vo toa shto toj ne mozhe nikako da gi zamislli drugite da se ravnopravni so nego.Odmah se faqa za gazda velija i negovite deset miljoni (izmislleni od nego vo montiraniot proces od vmrovcite) zataeni porezi.Znaci ako imall a1 deset miljoni evra zataen porez tie treba da imat obrt od minimum 100 miljoni evra a tolku nema ni RTL.
No üproblemot e shto toj otidnuva vo zatvor.Dodeka negovite mu eba majkata na okta sve ja izedoa nikoj ne odgovarashe.Telefonija mobilna i fiksna skoro miljarda pak negovite ja izedoa, pak nikoj ne odgovarashe.Elektro stopanstvo zaedno so elektrodistribucija otidna pak kauri ja izedoa nikoj ne odgovarashe a vakvi pishurii kako ramkovski canovski za negovite redovi se obicna pishurija, nikoj se ushte ne odgovarall.Pa daj be zatvori go menduh vojvoda na kogo pripadja polla tetovo.Otidni mu so policija i so ebenite vmro-vski partiski sudii zatvorite go taci vojvodata.Pssssst ne go spomnuvaj taci ili ali pederot da ne ti dojdat vampir vo son da te ugrizat za vrat.A za tvoite da ne zborime tie ne treba da te tepat samo ke ti gi spirat subvenciite za tutunot i gotovo.Pa sega nasholl abc sirotinja bozja po koi da frla so drva i kamenja

najgolema glupost na ovaa vlada vo poslednive pet godini e davanjeto na subvencii. pa zamislete dali vladite na francija britanija germanija ili amerika(s.a.d.) delat subvencii na nivnite zemjodelci. pa ova ti se cisti komunjarski(komunisticki/socijalisticki) politiki, vo kapitalizam nema davanje na subvencii i slicni gluposti od strana na vladata t.e. drzavata, ako ti odi biznisot ti odi, ako ne ti odi kaput, katanec na vrata i caos, baraj/te si drugo care. eve jas na pr. ne sum zemjodelec, nitu stocar, dosega rabotam povekje godini i seuste nemam reguliran raboten odnos/status a za plata cat-pat i koj me prasuva mene a i drugite takvi kako mene dali ni trebaat pomosi, stimulacii ili subvencii od drzavata. vo kapitalizmot nema subvencii od drzava, a koga vekje ima toa znaci deka sme u komunizam, a koga vekje nekoj gi zima togas treba site da gi zemaat, bez razlika dali se zemjodelci, stocari, nevraboteni ili nesto sosema drugo...:nemiseveruva:

Bogomil_Torbesh
12-11-11, 13:28
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/319168_304093719618094_100000524042362_1184479_152 521179_n.jpg

Jas sum zadovolen so se ABC mene mi e se dobro, no ne sum zadovolen so Kontradiktornosta vo vasite institucii. MANU vo 70tite godini ovoj narod i de fakto go imenuva i go priznava za Torbeshi a sega toa mu e zabraneto na narodot samiot taka da se narece

Bogomil_Torbesh
12-11-11, 13:31
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/317032_304115616282571_100000524042362_1184571_201 3903244_n.jpg

A tuka vasata popularna naludnicava organizacija SMK Svetski Makedonski Kongres koja deluva vo Granicite na R.M svetot za nea e nepoznato zdruzuvanje i samite se najgolemi protivnici na Torbeshkoto institucijalno priznavanje a tuka samite vo svoite oficijalni dokumenti toj narod go priznavaat za takov. Imeno Ismail Bojda se oseka navreden so Branko Crvenkovski go narekol Torbesh a ne se oseka navreden sto Negoviot pulen Todor Petrov vo dokumenti go imenuva za takov

ABC
12-11-11, 14:15
abc: nikoj ne kaza deka vo makedonija ima 1.5 milion torbeshi, pa vo makedonija kako prvo makedonci-nemuslimani(kako ja i ti na pr.) nema povekje od 1.200.000.
abc, jas zboram za narodecot torbeshki, pa i albanski, makedonski i.t.n. za obicniot narod zboram jas, bas me zabole kuracot za tie nivnite pa i za nasite biznismeni oligarsi tajkuni funkcioneri i.t.n. jas zboram za obicniot gragjanin kakov sto sum i jas pa i ti, turi im kuro na tie gazdi agi begovi cifligsajbii koi si gi nabrojal: velija r. fijat c. kjanija a. alil dz. ismail j. i.t.n. patem ismail jaoski mislam deka e gradonacalnik na opstinata plasnica vo koja 99% od naselenieto se izjasnuva kako turci, znaci ismail j. e turcin(se samo-deklarira ko turcin) a ne kako torbesh.
najgolema glupost na ovaa vlada vo poslednive pet godini e davanjeto na subvencii. pa zamislete dali vladite na francija britanija germanija ili amerika(s.a.d.) delat subvencii na nivnite zemjodelci. pa ova ti se cisti komunjarski(komunisticki/socijalisticki) politiki, vo kapitalizam nema davanje na subvencii i slicni gluposti od strana na vladata t.e. drzavata, ako ti odi biznisot ti odi, ako ne ti odi kaput, katanec na vrata i caos, baraj/te si drugo care. eve jas na pr. ne sum zemjodelec, nitu stocar, dosega rabotam povekje godini i seuste nemam reguliran raboten odnos/status a za plata cat-pat i koj me prasuva mene a i drugite takvi kako mene dali ni trebaat pomosi, stimulacii ili subvencii od drzavata. vo kapitalizmot nema subvencii od drzava, a koga vekje ima toa znaci deka sme u komunizam, a koga vekje nekoj gi zima togas treba site da gi zemaat, bez razlika dali se zemjodelci, stocari, nevraboteni ili nesto sosema drugo...:nemiseveruva:

Субвенции даваат сите земји бе, субвенцијата е и измислена од владите на САД, Франција, Германија, и слични на нив.Во многу од нив аран-таран се бараат земјоделци кој би ги користеле таквите субвенции за примарно производство, им се делат бесплатни земјоделски машини, трактори и најсовремени технологии за производство на поголеми приноси.Субвенциите за тутун во Грција беа поголеми и од вкупната цена на тутунот кај нас, слично и во Италија на пример.Токму субвенциите ја потикнуваат невработеноста да се намали, е сега друга е песната кај нас кога некој намерно не се пријавува за земјоделец од страв да не ги загуби и оние 2-3 000 денари социјална помош, како што еден ненамерно се изјасни пред медиумите дека му ја укинале, само затоа што предходната година однесол 2 тона тутун и заработил “само“ 6-7 000 евра.Да не збориме за уште илјадници такви кој заработуваат и по 10-20 000 евра годишно од земјоделие, а се водат како невработени и примаат социјален надоместок, оти никој не им го евидентирал приходот од производството на домати, крставици, грав, или слични видови на зеленчук и овошје, што го продал по пазарите без евиденција на солидните приходи, од земјата која се води на неговиот родител или дедо пензионер.Субвенционирањето ни оддалеку не е комунизам, затоа што субвенцијата пак се враќа во државната каса, само го поттикнува развојот најчесто на аграрот и другите примарни дејности.
-Можеби по твое би требало и администрацијата да се субвенционира, па покрај тоа што канцелариите ни се пренатрупани со такви “вработени“, би требало да се субвенционираат од владата за да се “жртвуваат“ и да седат на стол, или на едно биро, по 2-ца или 3-ца?Тогаш верувај дека не 180 000 административци, ќе имаме и 250 000, како што еднаш предвидов јас дека ни се потребни за оваа држава да ја споебеме целосно и внатрешно, за да ја скратиме агонијата.

Jas sum zadovolen so se ABC mene mi e se dobro, no ne sum zadovolen so Kontradiktornosta vo vasite institucii. MANU vo 70tite godini ovoj narod i de fakto go imenuva i go priznava za Torbeshi a sega toa mu e zabraneto na narodot samiot taka da se narece
A tuka vasata popularna naludnicava organizacija SMK Svetski Makedonski Kongres koja deluva vo Granicite na R.M svetot za nea e nepoznato zdruzuvanje i samite se najgolemi protivnici na Torbeshkoto institucijalno priznavanje a tuka samite vo svoite oficijalni dokumenti toj narod go priznavaat za takov. Imeno Ismail Bojda se oseka navreden so Branko Crvenkovski go narekol Torbesh a ne se oseka navreden sto Negoviot pulen Todor Petrov vo dokumenti go imenuva za takov

-Кој им забранил на Торбешите така да се нарекуваат бе, јас само потенцирам дека состојбите истите да се прикажат како бедни, невработени, обесправени, понижени, навредени, и што ти јас знам какви, не се баш реални, оти Торбешите не се во толкав процент во државава, а и тие што навистина се, не се ништо подискриминирани од било кои други, вклучително и од нас Македонците, дури процентуално се и поситуирани, и имаат подобар животен стандард од многу други.
-А тоа дали Гораните во Гора на Косово или во Албанија некој ќе ги нарекува Торбеши, или самите ќе се декларираат како Македонци со исламска вероисповед, тоа мислам и дека не е во доменот на оваа наша тема, и на овој форум, каде се дискутира претежно за состојбите во Македонија.

Bogomil_Torbesh
12-11-11, 14:35
MANU toa go pravi ne ti MANU

ABC
12-11-11, 16:19
MANU toa go pravi ne ti MANU

-Aбе на многу други форуми, дискусии, разговори, па и вака споделени мислења, јас сум констатирал дека МАНУ е само обичен фамилијарен собир на граѓани од поранешните комуњари, и по некоја “забегана црна овца“ од другата проминенција.Инаку доколку не знаеше во МАНУ акадамските титули сеуште (во 70% од случајите) се делат од татко или дедо, на син, ќерка, внука, или нешто слично, освен доколку поединец ептен не одскокнува од некаков научен просек, па мора да го приберат во “јатото“, итоа по безброј полемики и наместени гласања, не за друго, туку случајно истиот да не стане нобеловец, а не бил нивни член.
-Ако мислењата на МАНУ ги сфаќате како здраво-за готово, тогаш ќе имавме и размена на територии со Албанија, па ќе останеше неповлечена и Енциклопедијата, но и ред други работи за кои МАНУ имал сопствено мислење, ама тоа не кореспондирало со реалноста.:nemiseveruva:

sokoli
14-11-11, 23:29
[QUOTE=wolfenstein;
najgolema glupost na ovaa vlada vo poslednive pet godini e davanjeto na subvencii. pa zamislete dali vladite na francija britanija germanija ili amerika(s.a.d.) delat subvencii na nivnite zemjodelci. pa ova ti se cisti komunjarski(komunisticki/socijalisticki) politiki, vo kapitalizam nema davanje na subvencii i slicni gluposti od strana na vladata t.e. drzavata, ako ti odi biznisot ti odi, ako ne ti odi kaput, katanec na vrata i caos, baraj/te si drugo care. eve jas na pr. ne sum zemjodelec, nitu stocar, dosega rabotam povekje godini i seuste nemam reguliran raboten odnos/status a za plata cat-pat i koj me prasuva mene a i drugite takvi kako mene dali ni trebaat pomosi, stimulacii ili subvencii od drzavata. vo kapitalizmot nema subvencii od drzava, a koga vekje ima toa znaci deka sme u komunizam, a koga vekje nekoj gi zima togas treba site da gi zemaat, bez razlika dali se zemjodelci, stocari, nevraboteni ili nesto sosema drugo...:nemiseveruva:[/QUOTE]

Ama ti zboruvash bez dllaki na jazik bideiki nishto ne ti mozhat.I jas isto ne mi boli ni za menduh ni za ali pederot mozam sllobodno i na dvajcata da im e..... zhenite.Pa i zhenskite deca po mozhnost.A pa gorkiot abc ne smee ni da pomisli na borkica bideiki otidnuvat subvenciite.I gledaj paradoks kolku e pristrasen i nekorekten.Vcera nekoj si besim minister mozell sve, pa prodavall polla makedonija kako minister. dodeka negoviot grujo ot ministersko mesto povisoko od toa na besima ne prodall nishto.E deneska koga stasall veqe so vozmozhnosti ne ostanallo za prodavanje nishto.Ama neshto mi se cini deka toj ist besim llopovot negov minister e.E ova sega ne go razbiram go osuduva argatoto nikako ne se osmelluva gazdata.vika subvencii za tutun.Zashto ne subvencii za cistiot med koj med go izvezuvam licno jas za svajcarija za solidna cena ot 12 evra (zboruvam za cistiot bio med ne za kuhani i drobeni tikvi)
Za da gi razberesh nekoi raboti volku treba da gledash vo svera na interes.Interesot e majka na sve.Abc koga gi gleda debreshani tie sella ropotovo llazhani zhitoshe toa tolku torbeshi so tolku balli tutun i site zemat subvencii leleeeeeei shto ne mozhe zhivi da gi izjade.I pocnuvat so povraqanja te ramkovski te canovski te abedinovski i ne znam shto.Sve spomnuva tudja bagra samo ne svoja.Edinstveno svoi kopilinja spomnuva koga zasmrduvat tolku mnogu da namesto da gi spomnuvat drugite gi spomnuva samiot uhodana strategija neli?

Трајковски Борче
14-11-11, 23:57
...A pa gorkiot abc ne smee ni da pomisli na borkica bideiki otidnuvat subvenciite.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ама затоа Десанка не му бега...:D:D:D, на Боркица, разбирасе...:D:D:D

N.C.D.
15-11-11, 09:30
Гледам, ептен им е лошо на Торбешите во Македонија, па тие сигурно и ти гледаш дека не можат да си изградат ни еден Стамбен Комплекс со Вртлив Ресторант на 20-тиот спрат, или да отворат неколку приватни телевизии, со една дузина весници, а згора на тоа да пакуваат и смоки во зградите на истите, да се распиштолат со ФОН факултети за “детективци“, Хедис маркети со “ланчиња“ од преку 1000 пиљари и мали дисконтчиња кој работат во сивата зона или на работ од неа,(најчесто пола-пола), и се тоа во нашите граници, ептен им е лошо, нема што.:nemiseveruva:

...ne be losho im e na "antickite makedonci"...ja kupija pola Makedonija...losho mu e na minco jordanov,losho mu e na nikola gruevski so cetiri stana samo vo Skopje,losho mu e na danevski vo Sv.Nikole,na trajko,petko,stanko,mile,dime,trpe...na site ovie "anticki makedonci" im e "mnogu losho"....
..losho mu e na bojo andreski so sopstveniot univerzitet kade shtanca doktorati,loso mu e na bratucedot na gujo koj ima taksi kompanija na koja mozat da i zavidat i amerikancite....na site niv im e losho....
...zashto ednash ne go spomna Velija ili Fijat koga beshe vo koalicija so dpm(s)ne...kazi....ili togash bea dobri....
SDSM ni togash koga i Velija i Fijat bea vo koalicija so dpm(s)ne ne gi spomenuvashe lugevo vo losha konotacija, i togash gi pocituvashe....
...e vo toa e megu drugoto razlikata megu antickive vmrovci i siot ostanat normalen svet....

knez
15-11-11, 22:28
Неверојатно е со што се може да се користат некој луѓе каков што е Фијат,со какви не расипаности и тоа против својот народ,само и само заради некои негови лукративни цели.
Во времето кога владеат пропаганата и парите или подобро речено лагата и материјалното изгледа дека овие расипаности се неизбежни и последица на овие "вредности".