PDA

Види ја целата верзија : Претседателката Шеќеринска = Пензионерката Шеќеровска


Филип II
04-05-08, 21:51
Nositeli na kandidatski listi:

IE br. 1
SDSM: Radmila Shekjerinska
SDPM: Rada Shekjerovska

IE br. 2
SDSM: Jovan Manasijevski
SDPM: Jovan Manchevski

IE br. 4
SDSM: Zoran Zaev
SDPM: Zoran Zasev

IE br. 5
SDSM: Jani Makraduli
SDPM: Janis Makris

IE br. 6
SDSM: Igor Ivanovski
SDPM: Igor Ivanovski

Pokraj toa shto kratenkata na partijata se razlikuva samo vo edna bukva (SDSM i SDPM), iminjata na nositelite na listi se ochigledno namerno birani i podmetnati za da napravat zabuna kaj nekoi glasachi i da se odleat glasovi koi shto bi bile nameneti za SDSM.

Isti vakvi sluchai imalo i porano od istata partija (iako ne do ovoj stepen kako sega). Na primer, pred dve godini, vo IE br. 3, kandidat na SDSM bil Nikola Popovski, a kandidat na SDPM bil (so isto ime i prezime) Nikola Popovski. Na toj nachin, ovoj vtoriov (ni kriv ni dolzhen) osvoil duri 3000 glasovi.

intel
05-05-08, 09:02
Nositeli na kandidatski listi:

IE br. 1
SDSM: Radmila Shekjerinska
SDPM: Rada Shekjerovska

IE br. 2
SDSM: Jovan Manasijevski
SDPM: Jovan Manchevski

IE br. 4
SDSM: Zoran Zaev
SDPM: Zoran Zasev

IE br. 5
SDSM: Jani Makraduli
SDPM: Janis Makris

IE br. 6
SDSM: Igor Ivanovski
SDPM: Igor Ivanovski

Pokraj toa shto kratenkata na partijata se razlikuva samo vo edna bukva (SDSM i SDPM), iminjata na nositelite na listi se ochigledno namerno birani i podmetnati za da napravat zabuna kaj nekoi glasachi i da se odleat glasovi koi shto bi bile nameneti za SDSM.

Isti vakvi sluchai imalo i porano od istata partija (iako ne do ovoj stepen kako sega). Na primer, pred dve godini, vo IE br. 3, kandidat na SDSM bil Nikola Popovski, a kandidat na SDPM bil (so isto ime i prezime) Nikola Popovski. Na toj nachin, ovoj vtoriov (ni kriv ni dolzhen) osvoil duri 3000 glasovi.

Taka se pravi falsifikat. Ne samo sto moze da zgresi glasacot tuku sigurno kje zgresi i toj sto broi.
Dovolno e samo da se razdelat glasovite do potrebnata brojka i zavrsena rabota.

lav
05-05-08, 09:38
Taka se pravi falsifikat. Ne samo sto moze da zgresi glasacot tuku sigurno kje zgresi i toj sto broi.
Dovolno e samo da se razdelat glasovite do potrebnata brojka i zavrsena rabota.

Само ако се неписмени гласачите..може да згрешат..мислам на тие кои не ги знаат и разликуваат буквите...
Е сега ако утнат..пак иде аконто комуњарското..оти нивниот беше последен дури и во школството...
Што сеале ...тоа ќе жнеат...како и досега нели?

Едно од добрите страни сега...ама со мноооогу задоцнување , е сфаќањето кај црвениве кмери дека петокраката не е македонски симбол...туку сонцето и лавчето..
Наредниот пат ако преживеат сега..мора и лавчето да и рикне на плакат..и тогаш се конечно макеоднски забегани комуњари...досега и тоа не беа..разбира се.
:hihihihi:

N.C.D.
05-05-08, 11:37
Ako se tolku jaki VMRO zasto se sluzat so takvi kurvinski potezi.Tie se obicni kriminalci i falsifikatori.
Treba SDSM da gi bojkotira ovie izbori i pod itno da formira parija VMRO-NPMNE od svoi clenovi i na izbori da im se pojavuvat so iminja kako Nikola Gruevski,Zoran Stavrevski ,pa da vidat kako e.
Strelec stavi edna tema za ova ,dali da se bojkotiraat izborive i da se napravi slicna partija kako VMRO-DPMNE kako sto predloziv.
Jas vo momentov ne mozam da postavam tema od opravdani pricini!

Филип II
05-05-08, 14:33
Od sednica na Drzhavnata izborna komisija

Во случајот на СДПМ, пак, се разви голема дискусија и на крајот сепак беше решено и оваа точка од дневниот ред да биде одложена. Имено, подносителот на оваа листа во неколку наврати доаѓал и ги поправал неправилностите кои биле констатирани во нивните листи. Сепак, поради сличноста на имињата на носителите на листите кај СДПМ со оние на СОНЦЕ. Коалиција за Европа, предводена од СДСМ. Имено, до ДИК стигнал и допис од СОНЦЕ. Коалицијата за Европа, во кој имало големи негодувања за листите на СДПМ и дури и обвинувања дека ако ДИК не стори ништо по тоа прашање, ќе ги сметаат за соучесници во подготвувањето на изборен фалсификат.

Исто така, кај ДИК сомнеж фрлило и тоа што носителот на листата на СДПМ во првата Изборна единица, Рада Шеќеровска, иако на неколку пати се обидувале да претстават дека е од Скопје, сепак ДИК открил дека таа всушност е од Штип. Поради сите овие работи, од ДИК сметаа дека се одговорни многу сериозно да и‘ пристапат на оваа точка од дневниот ред и да се обидат да најдат решение.

N.C.D.
05-05-08, 14:45
Ili ke im ja odbijat listata ili ke ima bojkot.Rezilot sepak pukna.
Maloumnite od VMRO pak se spremaa za falsifikat.

Филип II
05-05-08, 15:08
Zamislete da beshe obratno (vakvo neshto da napravea SDSM) shto se kje pishuvaa dpBneovcive na forumov. Sega glas ne im se slusha.

СДСМ ќе ги искористи сите правни средства за да ја спречи изборната измама

Социјалдемократскиот сојуз ќе ги извести сите меѓународни институции и ќе ги искористи сите правни средства за да ја спречи изборната измама, изјави портпаролот на Изборниот штаб на СДСМ, Бранко Трајчевски во врска со поднесените кандидатски листи на СДПМ.

“За СДСМ е срам што Груевски нема капацитет да организира демократски избори. За жал, тие повторно како и во 2006 година инвестираат во својот партиски пријател, Бранко Јаневски“ изјави Трајчевски.

Според него, овие листи се користат за погрешно насочување на граѓаните.

lav
05-05-08, 15:46
Od sednica na Drzhavnata izborna komisija

Во случајот на СДПМ, пак, се разви голема дискусија и на крајот сепак беше решено и оваа точка од дневниот ред да биде одложена. Имено, подносителот на оваа листа во неколку наврати доаѓал и ги поправал неправилностите кои биле констатирани во нивните листи. Сепак, поради сличноста на имињата на носителите на листите кај СДПМ со оние на СОНЦЕ. Коалиција за Европа, предводена од СДСМ. Имено, до ДИК стигнал и допис од СОНЦЕ. Коалицијата за Европа, во кој имало големи негодувања за листите на СДПМ и дури и обвинувања дека ако ДИК не стори ништо по тоа прашање, ќе ги сметаат за соучесници во подготвувањето на изборен фалсификат.

Исто така, кај ДИК сомнеж фрлило и тоа што носителот на листата на СДПМ во првата Изборна единица, Рада Шеќеровска, иако на неколку пати се обидувале да претстават дека е од Скопје, сепак ДИК открил дека таа всушност е од Штип. Поради сите овие работи, од ДИК сметаа дека се одговорни многу сериозно да и‘ пристапат на оваа точка од дневниот ред и да се обидат да најдат решение.


Дали лицето посочено тука сепак постои...???
Ако постои и има право на граѓанство..не гледам каде е проблемот!!!.
Може да биде кандидирано..како и сите осатнати...
Или ...другарката Рада мисли (како грчиштана) дека името Рада е само за неа резервирано???
Пих..одкаде ли откриле грците за името да приговараат..
:taka::pagam od smea:

Филип II
05-05-08, 16:22
I ti i jas (i site ovde drugi) znaeme shto kje pishuvashe lav ako od chovek blizok na SDSM se formirashe partija VMRO-DRMNE i ako nositeli na listi bea Nikola Grujoski, Antonio Milevski, Zoran Stankovski, Trajko Spasovski, Vlatko Gjorgjev.
Zatoa dosta so prikaznite za "pravo na gragjanstvo". Bidi (barem nekogash) objektiven, poshto se brukash vaka.

Il Presidente
05-05-08, 16:31
Pa na minatite vo Ohrid i Bitola bea LJubisha Georgievski i Ljubco Georgievski kako nositeli na listi. a pros(t) seljak od kaj znae koj e koj.

taka i sega.

intel
05-05-08, 16:35
Abe fraeri se Dpmne. Zaebaniti se oni ne gi znete vie.
Cccc, eh frustracii pusti , koj ni ja vodi drzavata.

Ченто
06-05-08, 00:12
Пензионер, возач, електроинженер, економист и двајца техничари е професионалниот профил на носителите на листите на Социјалдемократската партија на Македонија.

„Немам никаква врска со моето номинирање на листата на СДПМ. Никој ништо не ме прашал. А што ве интересира вас тоа?“, ни одговори вчера телефонски пензионерката Рада Шекеровска од Штип, родена 1941 година, кога се обидовме да контактираме со неа и да дознаеме повеќе детали за нејзиното кандидирање. Таа не сакаше ништо повеќе да коментира.

Од СДПМ вчера не' информираа дека целото партиско раководство на партијата е во странство и затоа нема да бидат достапни за коментар околу сличноста со имињата на кандидатите на „Сонце - коалицијата за Европа“.

„Срамно е за Македонија тоа што Груевски и ВМРО-ДПМНЕ немаат капацитет да организираат фер и демократски избори“, беше реакцијата од СДСМ.

KorisTnik
06-05-08, 01:32
„Срамно е за Македонија тоа што Груевски и ВМРО-ДПМНЕ немаат капацитет да организираат фер и демократски избори“, беше реакцијата од СДСМ.
Треба да се формира собраниска комисија која ќе ги испита неправилностите со сличноста во имињата на носителите на изборните листи и ти или Интел како Претседатели на комисијата да го истражите случајот и да донесете соодветни заклучоци.:p

toni_a
06-05-08, 04:00
nema oni...jas ke zaklucham deka sdsm pravat malverzacii. im beshe ponuden dokument za fer izbori i nesakaa da go potpisht.

chitame zoshto nesakale!

ps-i za imeto imashe dogovor no eve, nasekade zloupotrebuvaat...a barem za toa imashe konsenzus i razbiranje...za zhal samo na pochetokot,nedela dena po bukuresht...

N.C.D.
06-05-08, 07:50
Definitivno ovie od VMRO sto pisuvaat ovde se moroni ili so sila se pravat deka se toa.
Segasnovo vladeenje na VMRO me potseka na serijata "Gordosta na Ratkaevi" koga dojdoa ustasite na vlast i pocnaa da kolat i da besat.
No koga se svrti rabotata istata sudbina gi snajde i niv.Taka i ovie nedovetnive sto ne im smetaa dublerskite listi na VMRO prodavaat ovde magla.
Ke dojde den koga za se ke platat.
Definitivno treba da se bojkotiraat izborive ako ostane listata na SDP.

lav
06-05-08, 08:23
Definitivno ovie od VMRO sto pisuvaat ovde se moroni ili so sila se pravat deka se toa.
Segasnovo vladeenje na VMRO me potseka na serijata "Gordosta na Ratkaevi" koga dojdoa ustasite na vlast i pocnaa da kolat i da besat.
No koga se svrti rabotata istata sudbina gi snajde i niv.Taka i ovie nedovetnive sto ne im smetaa dublerskite listi na VMRO prodavaat ovde magla.
Ke dojde den koga za se ke platat.
Definitivno treba da se bojkotiraat izborive ako ostane listata na SDP.

Во очигледен недостаок на домашно воспитување..можам само да ти забележам оти ..ако губите губите со достоинство...а тоа е непознаница за вас...по лелелкањево насекаде присутно..ви се молам..
Исто како и за грчиштана што ќе им кажам..немате ексклузивно правило на имињата..
А секој граѓанин може да се кандидира..
пс
Патем..да напоменам оти таа партија е најпрво формирана ..мислам на СДПМ..а итрите и „мудри„ комуњари...си ја преиначија со ист знак..додавајќи го поимот сојуз..кој означува збирштина ан истородни партии...со што ги заведовте потенцијалните нивни гласачи..дека тие се дел од вашата збирштина..
Тие приговараа..ама каде има сила нема правда велат..
ега с..ова е само последица од вашата комуњарска нахалност..односно предвечерие..или залез на вашата идеја..додуше самите гласачи ќе (ви) пресудат за тоа..јас сум само дел од нив..мислам обичен (досега) многупати излаган гласач...за флоскули од типот:
сериозни луџе за сери одзни времиња , на 15 Септември , ќе вработиме по еден од секое семејство (замислете си..нови 540.000 нововработени..хеј..куда иду дивље свиње ...а?).
:o-o-o:

N.C.D.
06-05-08, 11:47
I sam ne si veruvas na glupostite koj gi pisuvas, i toa vo ogromni koliocini.
Ignore!!

трендафил
06-05-08, 14:16
Ako se tolku jaki VMRO zasto se sluzat so takvi kurvinski potezi.Tie se obicni kriminalci i falsifikatori.
Treba SDSM da gi bojkotira ovie izbori i pod itno da formira parija VMRO-NPMNE od svoi clenovi i na izbori da im se pojavuvat so iminja kako Nikola Gruevski,Zoran Stavrevski ,pa da vidat kako e.
Strelec stavi edna tema za ova ,dali da se bojkotiraat izborive i da se napravi slicna partija kako VMRO-DPMNE kako sto predloziv.
Jas vo momentov ne mozam da postavam tema od opravdani pricini!Социјал демократската партија на Македонија е прва partija со социјалдемократски предзнак во Македонија. Со тоа име учествуваше и на првите повеќепартијски избори во 1990 година, кога СДСМ се викаше СКМ-ПДП. Не се работи за новоформирана партија. Посебно не од ВМРО.
Дека на СДСМ му пречи се, се гледа од тоа што на минатите избори, колку што се зборува со исти имиња на носители на листи, СДПМ добила во 1. изборна единица 306 гласа, во 2-та 691, во 3-та, кај што носител на листа немал слично име со кандидатот на СДСМ 3.564.
Работата отиде до таму што се спомнуваше кривична пријава за СДПМ, иако намаат прекршено ниту еден закон. И зошто некој мисли дека секој што е против СДСМ, мора да е за ВМРО. Можеби од СДПМ се лути затоа што СДСМ им го украде името, па затоа им го прават ова. А не верувам и дека ќе им пречи доколку освојат некое пратеничко место.

Филип II
06-05-08, 14:32
Objektivnosta ne vi e na nula, tuku pod nula. Negativna brojka. Ako mislite deka e vo red ova shto go pravi SDPM i ne pokazhete namera da gi osudite takvite raboti, definitivno ne i mislite dobro na Makedonija. Ne mi se veruva tolku povekje da se saka partija vo odnos na svoja drzhava. Da ne recham i jas deka ste moroni, poshto ve vregja toa. Ama moram da kazham deka mi se gnasi od ovie raboti shto gi pishuvate i od obidite da se opravda taa detska igra shto ja pravi DPBNE.

lav
06-05-08, 14:39
Objektivnosta ne vi e na nula, tuku pod nula. Negativna brojka. Ako mislite deka e vo red ova shto go pravi SDPM i ne pokazhete namera da gi osudite takvite raboti, definitivno ne i mislite dobro na Makedonija. Ne mi se veruva tolku povekje da se saka partija vo odnos na svoja drzhava. Da ne recham i jas deka ste moroni, poshto ve vregja toa. Ama moram da kazham deka mi se gnasi od ovie raboti shto gi pishuvate i od obidite da se opravda taa detska igra shto ja pravi DPBNE.

Граѓанско право е на секој да осуди некој за нешто..ако смета дека има некаква п(р)ичина за тоа..нели?
А јас ..не ја гледам никаде..
А и кој губи..нормално е и да си се лути..ама исав и мерка треба да се има..
Овде сме за културен натпревар дојдени...а не како присутен на некоја седница на ЦК...на сдсм..
:o-o-o:

Ченто
06-05-08, 14:45
lav, мислиш ли дека е добар и фер овој потег со дублерите?

Патем, добар коментар на Героски:

Удбашките трикови скапо чинат

Францускиот амбасадор во Македонија, Бернар Валеро, вчера изјави дека слободните и демократски избори во Македонија се главен услов за добивање датум за почнување на преговорите со ЕУ. Запомнете ја добро оваа реченица, бидејќи деновиве веројатно ќе ја слушаме почесто.
Обидот на СДПМ со стари удбашки трикови да спроведе голема изборна измама СДСМ ќе го чини неколку илјади изгубени гласови, но Македонија може да ја чини многу повеќе. Оваа манипулација, предизборните пукотници, владините рекламни кампањи за партиски цели, како и несмаленото темпо арчење државни пари за предизборни вработувања во јавниот сектор веќе можат да се окарактеризираат како битни повреди на избирачкото право на граѓаните и сериозно загрозување на изборниот процес.
Навистина не ми е јасно зошто партијата на власт ги дозволува и ги стимулира овие манипулации, ако навистина очекува сигурна и голема изборна победа.

lav
06-05-08, 15:07
lav, мислиш ли дека е добар и фер овој потег со дублерите?

Патем, добар коментар на Героски:

Удбашките трикови скапо чинат

Францускиот амбасадор во Македонија, Бернар Валеро, вчера изјави дека слободните и демократски избори во Македонија се главен услов за добивање датум за почнување на преговорите со ЕУ. Запомнете ја добро оваа реченица, бидејќи деновиве веројатно ќе ја слушаме почесто.
Обидот на СДПМ со стари удбашки трикови да спроведе голема изборна измама СДСМ ќе го чини неколку илјади изгубени гласови, но Македонија може да ја чини многу повеќе. Оваа манипулација, предизборните пукотници, владините рекламни кампањи за партиски цели, како и несмаленото темпо арчење државни пари за предизборни вработувања во јавниот сектор веќе можат да се окарактеризираат како битни повреди на избирачкото право на граѓаните и сериозно загрозување на изборниот процес.
Навистина не ми е јасно зошто партијата на власт ги дозволува и ги стимулира овие манипулации, ако навистина очекува сигурна и голема изборна победа.

Јас мислам оти овде нема (јас не гледам таква) намера..туку гола коинциденција..како и многупати досега што било..
И батали го другарот ГЕРОПУЛОС

David
06-05-08, 15:26
Objektivnosta ne vi e na nula, tuku pod nula. Negativna brojka. Ako mislite deka e vo red ova shto go pravi SDPM i ne pokazhete namera da gi osudite takvite raboti, definitivno ne i mislite dobro na Makedonija. Ne mi se veruva tolku povekje da se saka partija vo odnos na svoja drzhava. Da ne recham i jas deka ste moroni, poshto ve vregja toa. Ama moram da kazham deka mi se gnasi od ovie raboti shto gi pishuvate i od obidite da se opravda taa detska igra shto ja pravi DPBNE.

Filip II, vakvi moralni lekcii dopiraat samo do onie koi imaat barem malku od sivata materija medju ushite. Ama treba da se ima ushi i ochi, i da poseduvaat malku od malku "pismenost" za da dopre neshto vakvo do niv. Vakvi zaebancii, kako shto pravi SDPM, nitu vo najevtinite komedii ne proagjaat.
Nema shto, inventivni se ova vmrovcieve ( so nivnoto premolcheno odobruvanje ma potezite na SDPM) do zabeguvanje.

toni_a
06-05-08, 16:34
za da ve lustriraat se dovolno pametni :) a ako komunjarite se somnevaat vo "pismenosta" na sopstvenite glasachi e chisto nivni problem. ne na vmro!

acko
06-05-08, 17:26
треба да бидеме искрени и да признаеме дека вакви работи не се добри, не личат... но, од друга страна, нема ништо што не е во согласност со законот...

и нели сдсмивчињата на форумот постојано не убедуваат како се тие писмени и паметни, а дека вмровчињата се глупи... зарем почнавте да се сомневате во писменоста и паметот на вашите сопартијци?

toni_a
06-05-08, 17:46
зарем почнавте да се сомневате во писменоста и паметот на вашите сопартијци?
ochevidno i povekje od jasno! taka da prashanjevo ne zasluzhuva odgovor...
a ne sum sluchnal do sega da nekoj "vmro-ovec" go utnal vmro-to na livcheto :)

nasproti prognozata:
"...СДСМ ќе го чини неколку илјади изгубени гласови..."

sama si se bruka "ineligencijata", dodeka tone i plache po stari vreminja...

Филип II
06-05-08, 17:48
Ete za koja glupost se fakjate.
Dali bile pismeni ili ne?
Bog da chuva.

Филип II
06-05-08, 17:53
Кандидатите на СДПМ одбиваат да се легитимираат

Болникави, на работа, со исклучени мобилни телефони, носителите на листи на СДПМ се најнедостапните и најтаинствените луѓе во државава.

Нивните роднини и соседи добро ги кријат. Бирачите не знаат ништо за нив, освен дека имаат слични или идентични имиња со членови на други партии.

И по два дена не успеавме да го најдеме носителот на кандидатската листа на СДПМ во шестката Игор Ивановски од скопско Драчево. Неговиот брат не беше расположен да коментира дали тоа што има исто име со Игор Ивановски од СДСМ е само коинциденција.

Во врска со коициденцијата на неговото име со со име на член на СДСМ, братот на Игор Ивановски рече:

„Зошто го барате? Јас не дозволувам да се зборува, не доаѓајте повеќе“.

Братот на Игор Ивановски од СДПМ не знае ни како тој станал член на партијата. Дали како што се шпекулира во јавноста, лидерот на СДПМ барал луѓе со одредено име и ги врбувал да станат членови или самостојно се пријавил?

„Тоа не знам. Јас сум член на СДСМ, а за него не знам. Јас не можам да одлучувам, секој си има свое право, тој си знае“, рече братот на Иван од СДПМ.

Не беше успешен обидот да се пронајде Рада Шеќеровска од СДПМ, противкандидат на Радмила Шеќеринска од СДСМ.

Нејзиниот сопруг, не расположен за давање изјава, спомна само дека 67 годишната пензионерка од Штип била болникава.

Истото се случува и со кандидатите на СДПМ од двојката, четворка и петка, во кои Јован Манчевски, Зоран Зашев и Јанис Макрис ќе се борат за пратеничко место во истите изборни единици против Јован Манасиевски, Зоран Заев и Јани Макрадули од „Сонце коалиција за Европа“.

За изборот на своите кандидати лидерот на СДПМ Бранко Јаневски и денеска не беше достапен за коментар.

acko
06-05-08, 17:56
Ete za koja glupost se fakjate.
Dali bile pismeni ili ne?
Bog da chuva.

I da brani od kletite vmrovci:)

toni_a
06-05-08, 17:58
mala pomosh:
glasajte za NSDP ili LDP ako ste zbuneti. isto vi e ko za SDSM da ste glasale, nema nikakva razlika - samo bukvite se drugi.

Ченто
06-05-08, 18:12
И уште една мала помош:
Гласајте за ДУИ или ДПА ако сте збунети... Исто ви е ко за ДПМНЕ да сте гласале, нема никаква разлика во нивните идеи за иднината на Македонија!

David
06-05-08, 18:16
mala pomosh:
glasajte za NSDP ili LDP ako ste zbuneti. isto vi e ko za SDSM da ste glasale, nema nikakva razlika - samo bukvite se drugi.

oooo toni_a, iznenaduvash, ok, 2 poena + za tvojot rejting.... so ovoj post se iskachi na pozitivna nula.

toni_a
06-05-08, 20:46
„Тоа не знам. Јас сум член на СДСМ, а за него не знам. Јас не можам да одлучувам, секој си има свое право, тој си знае“, рече братот на Иван од СДПМ.


i shto sega, ako "bratot na Ivan od SDPM" ne e od onie "nekolku iljadi" nema da glasa za sopstveniot brat???

ehhh shto ti se vika partiski vojnik! odlichna dresura, pa i pismen. e nema shto...od sopstven brat da se otkazhesh!

KorisTnik
06-05-08, 22:41
треба да бидеме искрени и да признаеме дека вакви работи не се добри, не личат... но, од друга страна, нема ништо што не е во согласност со законот...

и нели сдсмивчињата на форумот постојано не убедуваат како се тие писмени и паметни, а дека вмровчињата се глупи... зарем почнавте да се сомневате во писменоста и паметот на вашите сопартијци?
па може некој сдсмовец да се опијани па така пијан да отиде на избори и да го заокружи двојникот што му се гледа дупло.:o

Ченто
06-05-08, 23:10
Во целата оваа папазјанија се бега од суштината на случајов... Не се работи дали се овие или оние писмени, дали некој се откажал од брат му, дали некој го потпишал или не кодексот за фер избори и сите други работи што се дискутираат овде...
Суштината е во тоа дека се употребуваат бедни методи за да се добие некој глас повеќе, без намера и желба да се создадат услови за навистина да одлучи волјата на гласачите...
И уште нешто што ќе фрли белег на овој настан е тоа што отсуствува елементарна објективност кај симпатизерите на ДПМНЕ да признаат дека нивната партија во овој случај применува ’удбашки’ метод... Или ако повеќе им одговара, ’комуњарски’ метод... Во право е intel кога вели дека никогаш во Македонија не сме имале поудбашка и покомуњарска власт...
И не е лошо да се потсетат симпатизерите на ДПМНЕ на оној нивни легендарен израз ’фабриката од СДСМ’? Што ли им значеше тоа???

KorisTnik
06-05-08, 23:22
Противниците на едноумието ни носат малоумие кое државата ја носи во пропаст.

Но народот веројатно учи откако ќе се случи да го треснат од земја.

acko
07-05-08, 00:02
Во целата оваа папазјанија се бега од суштината на случајов... Не се работи дали се овие или оние писмени, дали некој се откажал од брат му, дали некој го потпишал или не кодексот за фер избори и сите други работи што се дискутираат овде...
Суштината е во тоа дека се употребуваат бедни методи за да се добие некој глас повеќе, без намера и желба да се создадат услови за навистина да одлучи волјата на гласачите...
И уште нешто што ќе фрли белег на овој настан е тоа што отсуствува елементарна објективност кај симпатизерите на ДПМНЕ да признаат дека нивната партија во овој случај применува ’удбашки’ метод... Или ако повеќе им одговара, ’комуњарски’ метод... Во право е intel кога вели дека никогаш во Македонија не сме имале поудбашка и покомуњарска власт...
И не е лошо да се потсетат симпатизерите на ДПМНЕ на оној нивни легендарен израз ’фабриката од СДСМ’? Што ли им значеше тоа???

1. Не знам дали уште ме сметате за симпатизер на ДПМНЕ:) али јас признав дека ова не е добро што се прави.
2. Ова нема да влиае многу на резултатите, но сепак ја покажува мизерноста на македонската политчка сцена... би му честитал на претседателот на СДПМ, доколку ова го направил од зафрканција... доколку се работи за пародија... но, за жал не е тоа...
3. Доколку, пак, навистина некои гасачи гласаат по грешка за овие, не е никое зло, затоа што такви не ни заслужуваат да гласаат и да одлучуваат за судбината на државата и на нивните семејства ...
4. Дали е удбашки метод? Па, не баш... удбашите немаше да се мачат со вакви работи, си имаа(т) тие пософтицирани (удбашки) методи...
5. Дали е ова влада најкомуњарска до сега? Неееееее...
6. Но, сепак, се назира желбата да бидат целосна копија на СДСМ т.е. да владеат ’бахато’ како што знае(ше) комуњарската екипа...

toni_a
07-05-08, 00:36
...се бега од суштината на случајов...

kade e povrzanosta megju VMRO i SDPM ?

Ченто
07-05-08, 00:37
Тончи, ова твоево е уште еден обид да се избега од суштината на случајов!
Противниците на едноумието ни носат малоумие кое државата ја носи во пропаст.
Ова е нов пост на неделата во мојот потпис!

toni_a
07-05-08, 00:53
objasni ja sushtinata. vmro li gi ima oformeno sdpm? vmro-ovci li se tie od sdpm? objasni.
gledam ima i eden nezavisen so prezime Grujovski...i shto,preku takvoto...

za kradenje glasovi treba prvo da gi ima, pa da mozhe da mu gi krade...no da diskreditirash protivnik e bash udbashka metoda, kako pravenje veshtachki bugari na primer...

acko
07-05-08, 00:56
Ова е нов пост на неделата во мојот потпис!

Зошто се ’вика’ пост на неделата, а се менува на два дена?:)

acko
07-05-08, 01:00
objasni ja sushtinata. vmro li gi ima oformeno sdpm? vmro-ovci li se tie od sdpm? objasni.
gledam ima i eden nezavisen so prezime Grujovski...i shto,preku takvoto...

za kradenje glasovi treba prvo da gi ima, pa da mozhe da mu gi krade...no da diskreditirash protivnik e bash udbashka metoda, kako pravenje veshtachki bugari na primer...

Тони човекот е стварно близок до ДПМНЕ... но, од друга страна и Груевски (од синдикатот) е близок со СДСМ, али никој не галами за тоа...

KorisTnik
07-05-08, 01:16
И јас не гледам некој голем проблем со оваа заебанција повеќе би ја нарекол отколку обид за манипулација. Малку луѓе би згрешиле, а при броењето на гласовите учествуваат и претставници на СДСМ и од други партии, па невозможно е некој така лесно да си игра и да си префрла гласови од едно на друго место.

acko
07-05-08, 02:32
Македонија и новинарство:)

Утрински: По штипјанката Рада Шекеровска, која негираше дека се согласила Социјалдемократската партија на Македонија да ја кандидира за носител на листа во „единицата“.........И штипјанката Рада Шекеровска, која и' парира на лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска во „единицата“, против своја волја е доведена во ситуација овие денови да се затвора дома...Кога телефонски ја побаравме за разговор, таа возбудено ни рече дека не знае ништо за нејзиното ставање на некаква листа, дека неа никој за ништо не ја прашал, а разговорот го заврши со нервозно прашање: „А, зошто те интересира тоа тебе, ајде оставете ме намира!”.

Вечер:Шеесет и двегодишната штипјанка ни потврди дека во нејзината кандидатура нема ништо незаконско и дека е изненадена од стравот кој го предизвикала во СДСМ. Вели дека за тоа дали ќе освои повеќе гласови од Шекеринска, одлуката ќе му ја препушти на народот.
-Многу врева се крена за мене деновиве. Почекајте нека се случи нешто, да влезам во Парламентот па тогаш ќе разговараме. Тука нема ништо чудно. Ми понудија и јас прифатив. Многу се исплашија од мене. Народот ќе одлучи дали сум подобра од Шекеринска, ни рече Шекеровска.

Како и да е, сите овие ’двојници’ ќе си земат добра паричка... нормално паричка ќе си земе и ’големиот синдикален борец’ Груевски...

KorisTnik
07-05-08, 02:39
Овие СДПМ сигурно исполниле услови за да кандидираат двојници што ги нашле по телефонски именик?
Што закон ќе беше тој вакви детски будалаштини да проаѓаат...

Филип II
07-05-08, 03:11
нормално паричка ќе си земе и ’големиот синдикален борец’ Груевскино, од друга страна и Груевски (од синдикатот) е близок со СДСМ, али никој не галами за тоа...
Ne e galamenje ako se ukazhe na vakov mizeren odnos od dpBne. Bashka, Gruevski ja odbi ponudenata koalicija od SDSM. Nego toa i ne e vazhno za ova za koe shto diskutirame.
Znachi da ti go objasnam toa so sindikalecot Gruevski, koj shto vekje dva pati go spomnuvash. Imeto na sindikalecot Gruevski voopshto nema da se pojavi na izbirachkite livchinja, taka da nikoj nema da mozhe da se zbuni. Tamu kje stoi samo "Grupa izbirachi PG". Taka da, ne ti e na mesto obidot da pravish nekakva paralela na dvata sluchai.

KorisTnik
07-05-08, 04:49
Добра финта е во секој случај партијава со членови од телефонски именик.:p :hihihihi:

intel
07-05-08, 09:32
http://i31.tinypic.com/2wncwol.jpg

Ченто
07-05-08, 11:11
Јован Манчески
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/DA149CAFE84D4042B35365F09EE9FE4B.jpg

Јован Манчески од прилепското село Бешиште, носител на листата на СДПМ во „двојката“ тврди дека некој го злоупотребил неговото име и неговите генералии:
„Од вас слушам дека сум бил кандидат за пратеник. Со ниеден лидер на партија не сум разговарал и не знам што да кажам. Јас имам свои проблеми. Живееме со минимални 5.000 денари пензија од мајка ми, бидејќи веќе втора година сум без работа откако добив отказ од ГП ’Прилепец‘“.
Инаку, тој има завршено средно училиште, дрводелска струка.


Дваесет и осумгодишниот Зоран Зашов, носител на листата на СДПМ во „четворката“, со камионот на транспортната фирма во која е вработен, од градот на оризот заминал за Италија. Поради тоа, тој нема да може да се врати во Македонија до почетокот од изборната кампања и во телевизиска дебата да ги спротивстави своите политички ставови со струмичкиот градоначалник Зоран Заев. Од познати пријатели и пријатели на Зашов дознавме дека се работи за човек кој никогаш не бил политички ангажиран.


Рада Шекеровска од штипската населба Блок 70, носител на листата на СДПМ во „единицата“, против своја волја е доведена во ситуација овие денови да се затвора дома. Шекеровска, инаку пензионерка на 67-годишна возраст, работела во „Нова трговија“, стекнала пензија и со сопругот Александар, наставник во пензија, се' до овој случај мирно си ги живеела пензионерските денови.
„Ништо не знам за мое ставање на некаква листа, никој за ништо не ме прашал и ајде оставете ме намира“!


Лидерот на СДПМ Бранко Јаневски:
„Најверојатно, СДСМ е исплашена иако не разбирам зошто се плаши од помала партија од неа. СДПМ не може да и' помогне на СДСМ, нека си ја бркаат својата работа. И не е точно дека сме искористени од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за изборите, бидејќи рејтингот на Груевски е толку голем што нема потреба од помош од други помали партии“.

Angja
07-05-08, 14:35
Uf, vakva parodija dosega nemam gledano! Original: "Made in Macedonia"!

Филип II
07-05-08, 17:37
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ врбуваше дублери

Ако по утрото се познава денот, некој има голем интерес, организирањето на фер и демократски избори на 1 јуни, да го направи само пуста желба. Оваа насловна страна е доказ дека сме биле во право кога баравме од ДИК да не ја прифати листата на СДПМ, заради очигледниот обид за повторување на манипулацијата со гласачите од изборите во 2006 година, обвинија денеска Социјадемократите.

Од таму велат дека паниката во владејачката партија е очигледна, затоа што и нивните истражувања покажувале дека предноста им се топи, а СОНЦЕ-Коалицијата за Европа има се повеќе приврзаници.

“Во манир на докажан манипулатор ВМРО ДПМНЕ врбуваше дублери, граѓани кој никогаш немале допирна точка со политика, го злоупотреби нивниот социјален статус за да направи изборна измама. СОНЦЕ-Коалицијата за Европа вложи жалба до Врховниот Суд за решението на ДИК кој со надгласување и само со еден глас повеќе ја прифати оваа дублерска листа. Ако некој помисли дека со надгласувањето во ДИК ја завршил својата партиска задача се лаже. За нас овој скандал не е завршен“, истакна потпретседателот на СДМ, Игор Ивановски.

Тој озрази очекување министерката Гордана Јанкуловска да почне да постапува согласно уставот и законите и да поведе соодветна постапка за очигледниот фалсификат и обид за изборна измама кој ВМРО ДПМНЕ го прави преку својот стар партнер Бранко Јаневски.

“Уште еднаш апелираме до ВМРО ДПМНЕ и Гордана Јанкуловска да превземат се за да ги расчистат досегашните и да ги спречат сите евентуални инциденти во изборната кампања.

Филип II
07-05-08, 17:45
ДИК ги прифати кандидатските листи на СДПМ со образложение дека ги исполнуваат сите законски услови за учество во изборната трка.
Во ДИК ни рекоа дека СДПМ е регистрирана со седиште на булеварот ЈНА бр. 54/1-1. Во Скопје не постои улица со такво име. Го побаравме седиштето на партијата на булеварот Климент Охридски, кој порано го носеше името ЈНА. Жителите на зградата беа изненадени кога слушнаа дека во нивниот влез има штаб на некоја политичка партија.

Ченто
08-05-08, 04:59
Од извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ штотуку разбрав дека Јован Манчески од прилепското село Бешиште ќе биде новиот министер за надворешни работи, а Баба Рада Шеќеровска од штипската населба Блок 70 ќе биде потпретседател на влада и ќе го води секторот за евроинтеграции!

Зарија
02-06-08, 13:13
До сите експерти, а посебно експертКи, што вчера на ТВ ја оценуваа кампањата на СДСМ:

Ова е прљава кампања, а не женската сукња на Шекеринска. Слушам ДПМНЕ го ставиле директор тој од Социјалдемократската партија некаде...

Хаха, и после СДСМ водат лоша кампања и немаат ниво за дуел со Грујо. Да го имаат нивото на ДПМНЕ ќе најдеа некој Ник Груевски. Срамота.

Филип II
02-06-08, 15:53
Слушам ДПМНЕ го ставиле директор тој од Социјалдемократската партија некаде...
Navistina ne mi e jasno kako mozhe nekoj da misli deka Makedonija vchera pobedila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eve shto pishuva vo Forum, prenesuvajki izjava na pretstavnik od OBSE:
Во однос на кампањата пред изборите, ОБСЕ посочи дека „најголемата опозициона партија била изманипулирана со активностите на партија со слично име и чии кандидати имаат слични имиња", алудирајќи на СДСМ и СДПМ.

NACIONALIST
02-06-08, 18:43
Хаха, и после СДСМ водат лоша кампања и немаат ниво за дуел со Грујо. Да го имаат нивото на ДПМНЕ ќе најдеа некој Ник Груевски. Срамота.


A zosto mu e potreben duel na Gruevski? toj nema so kogo da izlezi na duel, Sekerinska ne e nikakov protivnik za da se ponizi Gruevski i da izlezi vo duel so nea.

toni_a
02-06-08, 21:11
i shto bidna sega so Shekjerinska? ke dava otstavka ili ne?
na vremeto go napagjaa Buchkovski poradi izgubenite izbori,a ovoj go napagjashe taborot na BC deka rabotele pozadi negov grb, za da go butnat od pozicija...itn...itn...

na kraj imashe smir-smir ,i site zaedno + onie koi se oddelija od sdsm, nastapija zaednichki na izbori.
rezultatot netreba da se komentira - najgolema dosegashna katastrofa!

shto ke bide so Shekjernata?
a ona neli si se pravda, se obiduva i porazot da go "prodade" kako uspeh...


Шеќеринска: Успеавме разликата од 3/1 да ја намалиме на 2/1


http://www.netpress.com.mk/vestiimages/31328/tn1_Radmila-Sekerinska.jpg (http://www.netpress.com.mk/vestiimages/31328/Radmila-Sekerinska.jpg) Лидерката на СДСМ и предводник на коалицијата Сонце-Коалиција за Европа, Радмила Шеќеринска вечерва во своето обраќање до граѓаните по завршување на изборите, ја презеде одговорноста за изборните резултати при тоа изразувајќи задоволство што разликата во однос на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ја свеле од 3/1 на 2/1.

“Она што не не порази, само не направи посилни. Не успеавме да ги убедиме граѓаните да гласаат за коалицијата за Европа, но добивме 225 илјади гласа на Македонија“, рече Шеќеринска.

Таа воено им се заблагодари на сите граѓани кои, како што рече, одлучија каква иднина треба да има Македонија и што покрај притисоците и стравот излегле да го остварат своето право на глас. Во своето обраќање во однос на инцидентите, Шеќеринска рече дека цената за овие избори сепак е превисока. На коалицијата ВМРО-ДПМНЕ лидерката на СДСМ и порача дека презема огромна одговорност за Македонија.

Нетпрес
02.06.2008


:confused:

ke se penzionira li?

Ченто
02-06-08, 21:38
Ако Шеќеринска не вредеше, сигурен сум дека симпатизерите на ДПМНЕ немаше толку многу да се распрашуваат за евентуална нејзина оставка... Никогаш не сте биле толку гласни за Бучко или за Хари Костов, ама за Шеќеринска и за Бранко Црвенковски илјада пати сум слушал прашања дали ќе поднесат оставка!:)
Нејсе...
a ona neli si se pravda...
А точно ли е ова или не?Шеќеринска: Успеавме разликата од 3/1 да ја намалиме на 2/1
Точно ли е дека сите анкети последнава година покажуваа предност на ДПМНЕ од 3:1? Каде е сега проблемот со таа разлика? Сега вие ли сте тие што не верувате во сите тие анкети?

se obiduva i porazot da go "prodade" kako uspeh
Не, туку симпатизерите на ДПМНЕ се обидуваат да ’продадат’ фора демек им било битно Македонија да има силна опозиција!;)

intel
02-06-08, 21:44
Dpmne od 92 porazite gi slavi na plostad kako moralna poBEDA.

acko
02-06-08, 22:02
Стрелец да вредеше Рада сега поинаку ќе беше... не велам да даде оставка, но сепак треба да менува нешто...

Не, туку симпатизерите на ДПМНЕ се обидуваат да ’продадат’ фора демек им било битно Македонија да има силна опозиција!;)

и тогаш го зборувавте истото кога пишуваа луѓето дека сдсм ќе треба да оди по други патеки... за доброто на сите... покажа времето кој бил во право...

Ченто
02-06-08, 22:04
acko, што мислиш ти за прашањето што му го поставив на toni_a?
Во право ли е Шеќеринска за ова?Шеќеринска: Успеавме разликата од 3/1 да ја намалиме на 2/1
Точно ли е дека сите анкети последнава година покажуваа предност на ДПМНЕ од 3:1? Вклучувајќи ја и последната анкета, на само неколку дена пред изборите!

фиќо75
02-06-08, 22:06
А разликата од 3:1 за ДУИ.

Ченто
02-06-08, 22:11
А разликата од 3:1 за ДУИ.
Тоа башка... Ме интересира прво што ќе кажат за СДСМ... Во моментот кога Шеќеринска стана лидер на СДСМ, односот со ДПМНЕ беше 1:3, а на овие избори односот беше 1:2... Не ми е јасно зошто (и што) треба да менува СДСМ, од кадровски и организационен аспект!?

acko
02-06-08, 22:15
Рада велеше дека тие анкети ги местеле од ДПМНЕ! :) ајде, демек Рада требала да освои само 20 пратеника и тогаш да може да се обвинува...

Види Стрелече мене ми е смешна Рада со вакви и слични вадења... а на тоа се ’примаат’ нејзините симпатизери...:)

Напишав јас дека некој на Рада ќе треба да и објаснува дека нејзиниот противник не е Бучко (2006), туку Грујо (2008)... слушав изјава од Рада каде се фали дека поминале подобро од 2006...:)

Ченто
02-06-08, 22:20
Рада велеше дека тие анкети ги местеле од ДПМНЕ!
мене ми е смешна Рада со вакви и слични вадења...
Очекував ваков (избегнат) одговор...
Ај да бидам појасен овојпат...
Не ме интересира што велела порано Рада...
Ме интересира твоето мислење, дали е точно дека односот на рејтинзите беше 3:1, а дека на избориве испадна 2:1?

bobimak
02-06-08, 22:27
Тоа башка... Ме интересира прво што ќе кажат за СДСМ... Во моментот кога Шеќеринска стана лидер на СДСМ, односот со ДПМНЕ беше 1:3, а на овие избори односот беше 1:2... Не ми е јасно зошто (и што) треба да менува СДСМ, од кадровски и организационен аспект!?

vidi Strelec analizi na ovie izbori sigurno SDSM ce napravi otkako malku ce legnat ovie izbori i togas ce donesat nekoi resenija koi ce soodejstvuvaat na dobienite rezultati od analizata i togas ce se postavi prasanjeto za kadrovsko i organizaciono menuvanje.No mene vo ovoj moment me cudi edna pojava koja vo posledno vreme zema golem zamav a toa se se pocestite izjavi kako na visoki funkcioneri na DPMNE i na nivni podrzuvaci na forumite deka SDSM kako partija treba da se reformira deka i dosol krajot i t.n. so sto samo ja podgrevaat sostojbata tamu ili mozebi toa go pravat so pricina ili pak mozebi se plasat za svojata idnina.Kako i da e mozebi e vreme za nekoe provetruvanje tamu za nekoi novi lica odnosno ovi faci koi bi donele nov kvalitet vo politickiot zivot vo drzavata............ zatoa ova treba da se odviva poleka bez nagli reakcii i sekako nervozni potezi.

acko
02-06-08, 22:33
Стрелец, ај вака...
на последната анкета разликата беше исто 3:1... таа беше само некој ден пред избори... сега сакаш да ми кажеш дека СДСМ за 3-4 дена намалиле на 2:1!?:)

имаме различно мислење... имаме различено мислење за тоа што е добро... што е и нормална работа... според мене сдсм помина катастрофално на овие избори, кои што ги играше после две години, како што велат тие катастрофално владеење на дпмне... изговори ќе се најдат многу за оправдување, но според ова темпо на освојување гласови на сдсм нема да може ни следните избори да направи нешто... спореди ги резултатите од 2006... а плус тогаш Тито беше со посебна листа...

време е да решат и тие и нивните симпатизере дали ќе живеат во некаков имагинарен свет каде што тие се најдобри, и најпаметни или да се спуштат на земја и да почнат да наоѓаат начин како да тргнат напред...

бобимак, од што да се плашат ’симпатизертите на дпмне’, како што викаш!? од ваков феноменален резултат!? нема зошто... значи работава е во иднината на државата... кој свати добро... барем јас пишувам за тоа...

Ченто
02-06-08, 22:46
И повторно не ми одговори (не ти е прв пат)!:)
Батали ги тие филозофии, бидејќи уште 100 години така нема ништо да расчистиме... Затоа дај со конкретни бројки да констатираме дали СДСМ е во нагорна линија... Не мислам во однос на СДСМ од пред 5, 10, или 15 години, туку во однос на оној СДСМ кога Шеќеринска стана лидер!
сега сакаш да ми кажеш...
Абе не е овде важно јас што сакам да кажам... Штом јас сум те прашал, ти си тој што треба да одговориш, а не јас...
Прашањето е многу едноставно и јасно!
Дали е точно дека односот на рејтинзите беше 3:1, а дека на избориве испадна 2:1?

Филип II
02-06-08, 22:55
Abre Strelec, gi unishti denes so prashanjava.
Ama jas bi krenal race na tvoe mesto. Zatoa shto ili ne odgovaraat, ili pa (ako se najdat vo tesno) odgovaraat neshto shto voopshto ne si gi prashal.

PetkovskiD
02-06-08, 23:17
И повторно не ми одговори (не ти е прв пат)!:)
Батали ги тие филозофии, бидејќи уште 100 години така нема ништо да расчистиме... Затоа дај со конкретни бројки да констатираме дали СДСМ е во нагорна линија... Не мислам во однос на СДСМ од пред 5, 10, или 15 години, туку во однос на оној СДСМ кога Шеќеринска стана лидер!

Абе не е овде важно јас што сакам да кажам... Штом јас сум те прашал, ти си тој што треба да одговориш, а не јас...
Прашањето е многу едноставно и јасно!
Дали е точно дека односот на рејтинзите беше 3:1, а дека на избориве испадна 2:1?


Абе стрелец, тачно е бе брат, СДС иде по нагорна линија, сега се два спрема еден ( а нели по вашите анкети беа исти, дури и грујо губеше на тие анкети?) а ВМРО освојува 63 пратеника. Ја цело време ви викам дека сите анкети се штелувани и се толкуваат кој како ќе стигне истото ти важи и за статистиките, најбитно и најверно е што му кажа народот вчера на СДС и на Рада.

acko
03-06-08, 00:28
Стрелец, ај вака...
на последната анкета разликата беше исто 3:1... таа беше само некој ден пред избори... сега сакаш да ми кажеш дека СДСМ за 3-4 дена намалиле на 2:1!?

јас ти одговорив со реторичко прашање... но, гледам дека не било доволно... еве сега како на првачиња... вие само тогаш признавате дека ви е даден одговор...:)

според мене тоа баш и не држи затоа што тоа водство го имаше дпмне и неколку дена пред изборите... што значи дека Рада не ја симнувала разликата две години, туку 4 дена... што за мене е нереално!

али еве ако сакаш да ги гледаме буквално работиве, признавам дека за 4-5 дена Рада ја симна разликата од 3:1 на 2:1... сега добро е?

Филип II
03-06-08, 00:42
Abe ti ne bi bil acko ako pak ne probash da se izvlechesh so finti. Ama ako mislish deka si interesen ili itar, se lazhesh. Samo smeshen ispagjash koga te gleda chovek od strana kako se machish da se izvlechesh bez da dadesh konkreten odgovor.
I shto ti znachat tie 4-5 dena? Shto gi spomnuvash koga nikoj ne te prasha za niv? Ne te prasha Strelec za pred 4-5 dena, tuku otkako e Shekjerinska lider.во однос на оној СДСМ кога Шеќеринска стана лидер!
Ne bidi kukavica ko Gruevski. Bidi mazh i odgovori nekogash toa shto te prashuvaat. Poshto vaka samo dokazhuvash deka sum bil vo pravo koga rekov:
ili pa (ako se najdat vo tesno) odgovaraat neshto shto voopshto ne si gi prashal.
Ne e negovoto prashanje "retorichko", tuku konkretno prashanje.

Dali Shekjerinska uspea da go podobri odnosot DPMNE vs. SDSM od 3:1 (koga stana lider), na 2:1 (rezultatot od izborite)?
Da ili ne?

acko
03-06-08, 01:01
Abe ti ne bi bil acko ako pak ne probash da se izvlechesh so finti.

а бе од тоа попрецизен одговор здравје... еве читај: признавам дека за 4-5 дена Рада ја симна разликата од 3:1 на 2:1... сега добро е?

Ama ako mislish deka si interesen ili itar, se lazhesh. Samo smeshen ispagjash koga te gleda chovek od strana kako se machish da se izvlechesh bez da dadesh konkreten odgovor.

ако ти викаш дека не сум итар, тогаш ќе го прифатам тоа... а, ако сум барем смешен како што викаш, добро е... што значи дека човек ќе може барем да се насмее... кај тебе неможе ни тоа:)

I shto ti znachat tie 4-5 dena? Shto gi spomnuvash koga nikoj ne te prasha za niv? Ne te prasha Strelec za pred 4-5 dena, tuku otkako e Shekjerinska lider.

Затоа што според анкетите на кои се повикува Стрелец рејтингот од 3:1 не се намалува во процес од две години, туку за само 4-5 дена (не се сеќавам кој ден беше објавена последната анкета)... и затоа признавам дека ако ги земеме анкетиве како релевантни (за што ти порано несакаше ни да чуеш:)), Рада ја намалила разликата од 3:1 на 2:1, е сега многу е битно што се случило во тие неколку денови, што ќе предизвика толкава намалување... значи разликата не е намалувана 2 години со добра работа, туку причината е нешто што се случило неколку дена пред избори... и пак ќе повторам се ова важи доколку ги гледаме буквално работите како што сакате вие... јас не би бил толку буквалист, но кога исинстирате, ок...:)


Ne bidi kukavica ko Gruevski. Bidi mazh i odgovori nekogash toa shto te prashuvaat. Poshto vaka samo dokazhuvash deka sum bil vo pravo koga rekov:

за ова ’биди маж’ има многу добар одговор, но за да не се спуштам толку ниско како тебе, нема да го напишам...

Ne e negovoto prashanje retorichko, tuku konkretno.

ајде и на ова да дадам одговор... не кажав никаде дека на Стрелец прашањето е реторичко, туку дека јас сум одговорил со реторичко прашање... за да ти биде јасно за што зборувам, прочитај што е тоа реторичко прашање...

Зарија
03-06-08, 01:10
Па и не е баш реторичко...

Едноставно е - 2006 било 3:1 (а некогаш и многу повеќе во корист на Грујо - кога кажуваа дека има најголем рејтинг од сите југоисточни политичари бла бла), 2008 е 2:1. А дури и ако ги глеаме анкетите, поверојатно е дека се штимале првите анкети од Х причини или имале грешка, отколку дека народов така одеднаш, во рок од неколку дена, сменил мислење.

едит: Вака сум појасна мислам.

Филип II
03-06-08, 01:11
acko... Jas i natamu tvrdam deka ne si podgotven da odgovorish, ama od strana mi izgleda interesno kako se machish da izbegnesh odgovor.
Znam deka deluva sadistichkli moevo, ama jas sepak kje go povtoram prasanjeto:Dali Shekjerinska uspea da go podobri odnosot DPMNE vs. SDSM od 3:1 (koga stana lider), na 2:1 (rezultatot od izborite)?
Da ili ne?

acko
03-06-08, 01:17
Филип... какво садистички... јас би кажал дека делува идиотски...:)

Зарија не те разбрав... сакаш да кажеш дека на избориве 2006 СДСМ изгуиле 3:1!?

доколку споредуваше анкети, гледам дека и ти не веруваш во нив... на крајот од твојот пост... или веруваш според тоа како ќе ти се свиѓа...

јас ви кажав или ќе ги гледаме буквално или не барајте воопшто одговор на прашање кое се базира на анкета...:)

Todor
03-06-08, 01:26
Без навреди - Зарија Aj da ne bidam vulgaren, ko Без вулгарности - Зарија
Kazi im toa sto te prasuvaat, a ne da im solis pamet ovde na site.
Без навреди - Зарија

acko, што мислиш ти за прашањето што му го поставив на toni_a?
Во право ли е Шеќеринска за ова?
Точно ли е дека сите анкети последнава година покажуваа предност на ДПМНЕ од 3:1? Вклучувајќи ја и последната анкета, на само неколку дена пред изборите!
Tocno e Strelec, ama ne mislam deka Sekerinska e za toa zasluzna. Jas mislam deka pricinata lezi vo toa sto pisanite mediumi vo Makedonija (kako sto kaza i Janko) pravea se za da go ocrnat Nikola Gruevski. Da bea tie objektivni, razlikata povtorno ke bese 3:1.

acko
03-06-08, 01:29
полека бе победниче... смирисе... :)

не солам памет си кажувам мое мислење... доколку не ти се свиѓаат моите мислења прескочи ги... и се надевам дека набргу ќе се формира некоја партија ’дпмне-сдсм полтронска’... :)

acko
03-06-08, 01:39
Еве ви бе луѓе анкета...
Анкета: ВМРО-ДПМНЕ 31,3%, СДСМ 11,2%, ДУИ 9,1%, ДПА 5,6%
26.05.2008

вие се повикувате на анкетиве... значи неколку дена пред изборите разлика била 3:1... еве го и мојот одговор даден претходно: признавам дека за 4-5 дена Рада ја симна разликата од 3:1 на 2:1... сега добро е?


што е проблем полтрончиња?

п.с. Тодоре да тврдиш дека причината за опаѓање на разликата во рок од неколку дена лежи во пишаните медиуми е смешно... тие медиуми го критикуваат веќе подолг период... и плус најбитното, најголемото оружје за вршење пропаганда е ТВ, а на овие избори беше во рацете на ДПМНЕ... па со тоа ДПМНЕ можело да изврши поголемо влијание над народот за промена на разликата во своја корист...

Todor
03-06-08, 01:46
признавам дека за 4-5 дена.
Ne te prashuvaat za razlikata vo poslednite 4-5 dena, tuku te prashuvaat za razlikata vo odnosot za poslednite godina i kusur.
Ako odgovaras, odgovori toa sto te prasuvaat, a ako ne sakas da odgovoris, togas poarno ne se brukaj.

acko
03-06-08, 01:55
луѓе разликата се изгубила последните денови, а не две години... што ве мачи?

кога некој ќе ми покаже анкети правени од иста агенција каде што рејтинг паѓа константно две години, ќе прифатам дека Рада е заслужна за ова и дека рејтингот се намалувал толкав период... во спротивно фактите говорат дека и неколку дена пред избори разликава била 3:1... навистина ми е жал... но тоа се анкетите за кои се фативте...:)

Зарија
03-06-08, 01:59
А зашто цело време уствари правите муабет за тоа КАКО се намалила разликата?

toni_a
03-06-08, 02:08
Точно ли е дека сите анкети последнава година покажуваа предност на ДПМНЕ од 3:1?

Шеќеринска: Успеавме разликата од 3/1 да ја намалиме на 2/1
1. ne bea chisto 3 tuku neshto pod 3. sega ne se 2 tuku 2,3:1 ako sudime po osvoeni mesta vo parlament.

2. stanuva zbor za koalicii. glas dobien vo koalicija nemozhe da se izednachi so glas za partija. dajte da gi vidime VMROvs.SDSM, ne koalicija vs. koalicija.

----------------------

na pochetok sdsm beshe protiv izbori.
potoa svrtea muabet deka nema da ima promeni vo parlamentarniot sostav.
potoa muabet deka ke pobedat.
megjuvremeno tvrdea deka nema shansi za parlamentarno mnozinstvo na Gruevski itn...itn...za na kraj da se povikaat na ANKETITE koi celo vreme gi osporuvaa i falsifikuvaa po nivnite glasila,
i kako kapak da izjavat deka bilo uspeh da namalish razlika na "2:1"!!! :D
ama i toa tvrdenje e laga!

najkatastrofalniot poraz go prodava kako uspeh.

koalicija VMRO vs. ostanatoto("sonce"+dui+pdp+dpa+pei) <=> 64(63) vs. 56(57)

acko
03-06-08, 02:09
А зашто цело време уствари правите муабет за тоа КАКО се намалила разликата?

прашај ги тие што го поставија прашањето... иако мислам дека повеќе правевме муабет за тоа кога се намалила, оттколку како се намалила...:)

Тони, зошто го избегнуваш одговорот!?:)

toni_a
03-06-08, 02:14
ete, odgovoriv :D

a kaj se sega onie koi sobiraa rejtinzi na politichari ??? ;)

Зарија
03-06-08, 02:14
Не е битно КОГА и КАКО... Факт е дека се намалила со Шекеринска.

Филип II
03-06-08, 02:16
повеќе правевме муабет за тоа кога се намалила, оттколку како се намалила...:)
Nikoj ne te prasha KOGA se namalila, tuku DALI se namalila.
1. Dali pred godina i pol razlikata beshe 3:1?
2. Dali na ovie izbori razlikata beshe 2:1?
Ubavo ti reche Todor. Ko vagina se ponashash.

acko
03-06-08, 02:26
знаеш да читаш?:)
еве што напишав пред неколку пста, а ти уште велиш дека не си добил одговор... читај убаво...

признавам дека за 4-5 дена Рада ја симна разликата од 3:1 на 2:1... сега добро е?

незнам како да ти помогнам доколку не читаш и крилица:)

toni_a
03-06-08, 02:30
stanuva zbor za koalicii. glas dobien vo koalicija nemozhe da se izednachi so glas za partija

ALOOOOOOO :hoho:

povtorno ve lazhe Radmila! po neznam koj pat...

acko
03-06-08, 02:39
ама и доколку се изедначи гласот... не ми е јасно како го објаснуваат тоа што за неколку дена од 3:1 се намалила на 2:1... зошто не скаат да видат дека најпрвин се фатија за анкети кои ги плукаа до максимум, посебно Филип...:) и дека според тие исти анкети таа разлика е и само неколку дена пред избори... па доколку ја прифатиме нивната ’теорија’ за успехот на Рада, ќе мора да ни објаснат што направила таа во тие неколку дена па по нејзин успех да се намали разликата...

џабе се заглавивте со овие рејтинзи, кои што ги плукавте...:)

toni_a
03-06-08, 02:45
ама и доколку се изедначи гласот... не ми е јасно како го објаснуваат тоа што за неколку дена од 3:1 се намалила на 2:1...

mozhe Tito Petkovski e objasnuvanje, a ne Rada ? :hmmm:

Филип II
03-06-08, 03:17
знаеш да читаш?
Jas deka chitam ne e sporno, ama problemot ochigledno e kaj tebe. Nekolku dushi ti go kazhaa istoto. Duri i vagina te napravija.
No bidejki glumish deka ne si go razbral toa shto nekolku pati ti se kazha deka nikoj ne te prashal za "pred 4-5 dena", probav da ti "pomognam" da sfatish i prashanjeto ti go raschleniv. I sega ostanuva na tebe dali konechno kje odgovorish bez da prodavash finti.1. Dali pred godina i pol razlikata beshe 3:1? DA ili NE?
2. Dali na ovie izbori razlikata beshe 2:1? DA ili NE?
Inaku, shto se odnesuva do toa VAGINA, nemoj da go sfakjash Todor bukvalno. Toj na karakterot i na ponashanjeto tvoe misleshe, a ne deka si ti stvarno vagina, vo vistinska smisla na zborot.

acko
03-06-08, 15:55
добро бе ’другарчиња’ не е ова полициска станица па да добиете одговор каков што сакате или ако не ке тепате...:) тоа прашање е поставено со цел да постигне нешто некоја цел... мојот огдовор исто е даден со цел да постигне некаква цел... како може толку да ве буни тој одговор не ми е јасно... но ајде и ти одговорими:
1. Дали според тие анкети и неколку дена пред избори разликата беше 3:1?
2. Која е заслугата на Рада за спуштање на разликата на 2:1 за само неколку дена?

А, за навредите на Филип II и Тодор ич не ми е гајле... ’два смо света различита’...:)
продолжете не стига тоа до мене... ако мислите дека сте фраери кога навредувате, еве оставети ги другите, навредувајте ме само мене и бидете големи фраери...:)

п.с. Филип немој да ми одговорш дека прво јас треба да дадам одговор каков што сакаш, па потоа ти ќе ми одговориш...:)

Ченто
03-06-08, 16:27
да добиете одговор каков што сакате или ако не ке тепате...:)
Прво, од тебе се бара одговор на прашањето, а тој одговор воопшто не мора да биде како што сака Стрелец или Филип II... Значи, ако веќе одговараш, одговори на ПОСТАВЕНОТО прашање... Или поинаку кажано, ако те прашал некој за пред година и пол, не му одговарај за пред 4-5 дена!
Второ, во врска со ’тепањето’ не очекувај да бидеш поштеден доколку навредуваш и ти... Значи, ако некој тебе ти делува како идиот, биди подготвен некој да те нарече вагина!

п.с. Филип немој да ми одговорш дека прво јас треба да дадам одговор каков што сакаш, па потоа ти ќе ми одговориш...:)
А зошто не? По кој основ бараш да ти одговори прво Филип, ако ти сеуште не си одговорил на прашањето ШТО ТИ Е ПОСТАВЕНО?

Инаку, јас немам проблем да ти одговорам прв...
1. Дали според тие анкети и неколку дена пред избори разликата беше 3:1?
Бидејќи ова прашање е поставено така да може да се одговори со да или не, ќе ти кажам веднаш: ДА, беше!
2. Која е заслугата на Рада за спуштање на разликата на 2:1 за само неколку дена?
Ова не се одговара со да или не... И за ова би можело да се направи подлабока анализа... Не сум сигурен дали причината е најмногу кај Шеќеринска, или кај Груевски... Или можеби се работи за тоа дека неопределените биле тие што на крај се определиле за опцијата на Коалицијата ’Сонце’... Како и да е, се работи за голем пресврт за кој што е тешко да се даде конкретно објаснување!

Сега, подготвен ли си ти да одговориш КОНКРЕТНО на овие две прашања:
1. Dali pred godina i pol razlikata beshe 3:1? DA ili NE?
2. Dali na ovie izbori razlikata beshe 2:1? DA ili NE?

acko
03-06-08, 16:40
1. Да
2. Да

И еве што добивме сега со овакви одговори? Ништо... нема суштина.. јас повеќе сакам да разговарам за суштината... а ако навлеземе подлабоко ќе видиме дека ако ги земеме анкетите здраво за готово, нема константо намалување на разликата, туку таа се случува за неколку дена... зарем не сум во право? ако за намалување на разликата е заслужна Шекеринска треба да се види што е тоа што и текнало на Шекеринска после 26 мај, а не можело да и текне 2 години порано...

сакате да наметнете дека разликата се намалувала две години, а јасно ви е дека тоа според анкетите тоа се случило последните денови... и како да ви одговорам поинаку, кога тоа се случува последните денови...

Ченто
03-06-08, 16:50
1. Да
2. Да
Ова можеше уште од почеток да го кажеш, наместо да се мачиш со денови да ги избегнеш одговорите!:)
Значи, тоа е тоа... Може да се констатира дека кога Шеќеринска стана лидер, односот беше 3:1, а на овие избори (после само година и пол) испадна 2:1... А останува отворено каде е причината за такво нешто и кога точно настанал тој пресврт... Мое лично мислење е дека, освен некои крупни грешки на Груевски (со Амди Бајрам, со избегнување на ТВ дуел, со користење на буџетски пари за партиски потреби итн.), голема заслуга за пресвртот има и Шеќеринска... Во голема мера (иако не целосно) успеа да ја консолидира партијата, го амортизираше гневот насобран кај оние што го подржуваа Бучко (и ја обедини партијата), успеа да најде заеднички јазик со лутите противници Тито Петковски, Андов и Оровчанец, во предизборната кампања создаде позитивна атмосфера внатре во коалицијата и конечно, симпатизерите на ДПМНЕ почнаа многу интезивно да бараат нејзина оставка... Тоа е добар знак!:)

acko
03-06-08, 16:56
ОК... ама Стрелец суштината е во тоа што тој рејтинг беше и до 26 мај 2008 година... може да се правиме слепи колку сакаме... но тоа се фактите... да ми зборуваше некој немаше верувам дека симпатизерите на СДСМ ќе се вадат на анкетиве кои ги плукаа... но и нив па несакаат да ги читаат убаво...


Читам и во Дневник и во Нова Македонија дека не е баш добра ситуацијата ов СДСМ...

PetkovskiD
03-06-08, 16:58
Ова можеше уште од почеток да го кажеш, наместо да се мачиш со денови да ги избегнеш одговорите!:)
Значи, тоа е тоа... Може да се констатира дека кога Шеќеринска стана лидер, односот беше 3:1, а на овие избори (после само година и пол) испадна 2:1... А останува отворено каде е причината за такво нешто и кога точно настанал тој пресврт... Мое лично мислење е дека, освен некои крупни грешки на Груевски (со Амди Бајрам, со избегнување на ТВ дуел, со користење на буџетски пари за партиски потреби итн.), голема заслуга за пресвртот има и Шеќеринска... Во голема мера (иако не целосно) успеа да ја консолидира партијата, го амортизираше гневот насобран кај оние што го подржуваа Бучко (и ја обедини партијата), успеа да најде заеднички јазик со лутите противници Тито Петковски, Андов и Оровчанец, во предизборната кампања создаде позитивна атмосфера внатре во коалицијата и конечно, симпатизерите на ДПМНЕ почнаа многу интезивно да бараат нејзина оставка... Тоа е добар знак!:)

Ако СДС ги доживеа најслабите избори во историјата а претседателот не им е крив, заедно со раководството тогаш кој е виновен за катастрофалниопт пораз на СДС на овие избори?

Ченто
03-06-08, 17:17
Ако СДС ги доживеа најслабите избори во историјата а претседателот не им е крив, заедно со раководството тогаш кој е виновен за катастрофалниопт пораз на СДС на овие избори?
Најмногу влијаеше ’минатиот труд’ на СДСМ... Поради тоа што се случи во Македонија во 2001 година и поради лошата политика на Љубчо, народот им даде уште една шанса на СДСМ... Бучковски таа шанса не ја искористи и падот на рејтингот на СДСМ беше најголем веднаш по поразот во 2006 година... Тогаш имаше големо одлевање на членството, многумина отидоа во НСДП, а настанаа и внатрешните делби во партијата (со револтот кај Бучковистите)... Доколку во тој момент тогаш имаше избори, не верувам дека СДСМ ќе имаше двоцифрен број пратеници... Многу тешко време беше тоа за партијата... Меѓутоа, се случија внатрепартиски избори, Бучковски доживеа пораз, а Шеќеринска стана претседател... Оттогаш наваму НЕМА намалување на рејтингот... Напротив, има раст на рејтингот, а тоа го покажаа и резултатите од овие избори кои што велат дека односот меѓу СДСМ и ДПМНЕ е намален од 3:1 (како што велеа анкетите) на 2:1...
Инаку, се согласувам со оние што рекоа дека СДСМ треба да направи радикални промени, но само на општиско ниво... Во овој момент нема подобра опција за СДСМ отколку Шеќеринска да остане претседател!

Arhimed
03-06-08, 17:21
Да се вратам на темата,

СДПМ воопшто не влијаеше на резултатите на СДСМ. (Исто така и ВМРО-ДП не влијаеше на резултатот на ВМРО-ДПМНЕ)
СДПМ не влезе во парламентот, но влезе во извештаите на ОБСЕ (Стрелец го објави).
Искрено се надевам дека Груевски ќе ги лустрира оние кои го советувале за ујдурмата со СДПМ, а верувам се истата кодошка тајфа која во минатото ги создавала ВМРО клоновите.

Ченто
03-06-08, 17:26
СДПМ воопшто не влијаеше на резултатите на СДСМ. (Исто така и ВМРО-ДП не влијаеше на резултатот на ВМРО-ДПМНЕ)
Јас мислам дека имаше мало, незначително влијание... И тоа со СДПМ сега, и тоа со ВМРО-ДП порано...
Како и да е, ова е најбитното во случајот:
СДПМ не влезе во парламентот, но влезе во извештаите на ОБСЕ
btw, добредојде на форумов!:)
Е вакви симпатизери на ДПМНЕ се секогаш добредојдени!:)

Arhimed
03-06-08, 17:59
Јас мислам дека имаше мало, незначително влијание... И тоа со СДПМ сега, ...

Напротив, еве ги резултатите (http://www.sec.mk:90/fajlovi/rezultati/PrvicniRezultatiIEvo0325.pdf) од ДИК (преброени гласови до 03:25 02-Јуни) и симулацијата во EXCEL
http://img148.imageshack.us/img148/750/izborirezultativx9.jpg
Ако се додадат резултатите на СДПМ во резултатот на СДСМ, воопшто не влијае на бројот на вкупни пратеници од СДСМ (т.е. СОНЦЕ), повторно се добива 28.

PetkovskiD
03-06-08, 17:59
Бучковски таа шанса не ја искористи и падот на рејтингот на СДСМ беше најголем веднаш по поразот во 2006 година...

Буле беше премиер и претседател на партијата нај кратко, зашто не го споменеш БЦ, он беше и премиер и претседател најдолго а во 2006 не понесе никаква одговорност за падот на рејтингот или Хари, он беше премиер подолго од Буле, заѓто само Буле го кривиш за периодот од 2002-2006?
А за рејтингот и соодносот на силите, јас ти реков анкетите не се мерило кажи ми по колку пратеници имаа СДСМ и ВМРО претходно а по колку имаат сега и колкава била разликата од претходниот состав а колкава е сега?
Би те замолил да ми одговориш, веќе неколку пати те прашувам!!!

Ченто
03-06-08, 18:05
А за рејтингот и соодносот на силите, јас ти реков анкетите не се мерило кажи ми по колку пратеници имаа СДСМ и ВМРО претходно а по колку имаат сега и колкава била разликата од претходниот состав а колкава е сега?
Би те замолил да ми одговориш, веќе неколку пати те прашувам!!!
СДСМ во 2006 година имаше 21 пратеник, а сега ќе има 18 или 19 пратеници... Ете го одговорот, иако не знам која е поентата!
Во периодот меѓу тие два изборни процеси, на чело на партијата беа Бучковски и Шеќеринска, не ми е јасно зошто би го спомнувал Црвенковски овде!?
И го кажав (и објаснив) својот став: Рејтингот до смената на лидерите паѓаше, а потоа почна да се качува!
Не ми е јасно што друго очекуваш да ти одговорам... Кажи слободно, нема да бегам од одговор ко acko!:)

PetkovskiD
03-06-08, 18:12
Кога стана Буле претседател на СДСМ и кога стана премиер, а кој беше претходно?

PetkovskiD
03-06-08, 18:18
СДСМ во 2006 година имаше 21 пратеник, а сега ќе има 18 или 19 пратеници... Ете го одговорот, иако не знам која е поентата!

Значи СДС изгубил 2-3 пратеници сега аколку пратеници добил ВМРО сега?
Ова те прашувам пошто јас не верувам во статистики и анкети него во потврдени резултати. кога ќе споредиш односот меѓу претходниот состав и сега ќе видиш дали напредувал или назадувал некој на избориве, односно ќе видиш какви биле соодносите тогаш а какви се сега. Според мене тоа ти е најдобар показател за состојбите.

Ченто
03-06-08, 18:25
Кога стана Буле претседател на СДСМ и кога стана премиер, а кој беше претходно?аколку пратеници добил ВМРО сега?
Ако ме прашуваш за некој мој став или констатација, тука сум да ти кажам... Ама немој да ме тераш да гуглам и да ти барам податоци што и самиот можеш да ги најдеш!
И дискутиравме за изборите во 2006 и за изборите во 2008 година... како и за периодот меѓу едни и други избори... И ти кажав дека СДСМ изгубиле 2-3 пратеника... Каде е сега проблемот, не те разбирам... Ти објаснив и зошто мислам дека изгубиле 2-3 пратеника...

Ќе мораш да ми кажеш која ти е поентата на сето ова, за да можам да знам што да ти објаснам!

toni_a
03-06-08, 18:38
останатите 10 се на партнерите.

СДСМ во 2006 година имаше 21 пратеник, а сега ќе има 18...

Ченто
03-06-08, 18:42
останатите 10 се на партнерите.
Па добро де... Затоа реков 18, а не реков 28!
Што те буни?

toni_a
03-06-08, 18:47
Ако се додадат резултатите на СДПМ во резултатот на СДСМ, воопшто не влијае на бројот на вкупни пратеници од СДСМ (т.е. СОНЦЕ), повторно се добива 28.
не влијае бидејќи се малку и распоредени во 6 ИЕ.
кога би биле во една ИЕ, тогаш можеби би имало влијание. ова како претпоставка која може лесно да се провери ако ја имаш табелата „при рака„.

intel
03-06-08, 18:47
Abe po taa logika i Dpmne nema 63 tuku 38.

toni_a
03-06-08, 18:50
Па добро де... Затоа реков 18, а не реков 28!
Што те буни?
ништо, колку да се најдам у муабет :)

PetkovskiD
03-06-08, 18:50
епа ако де сега има 38, колку е тоа повеќе од прошлиот состав? во % а колку СДС има помалце во % и ете ти го реалниот % .

toni_a
03-06-08, 18:55
Abe po taa logika i Dpmne nema 63 tuku 38.
полека. не се знае уште со точност колку ќе бидат поради прегласувањето...

-------------------
бтв
Стрелец,
приближно, каков ќе биде соодносот пратеници вмро вс. сдсм у парламент ?

Што кажуваше бившата лидерка Шеќеринска?

Ченто
03-06-08, 18:55
епа ако де сега има 38, колку е тоа повеќе од прошлиот состав? во % а колку СДС има помалце во % и ете ти го реалниот % .
Реалниот процент на што?
Сакаш ли да кажеш дека ДПМНЕ се подобри, а СДСМ полоши отколку на претходните избори?
Ако ти е тоа поентата, тогаш премногу труд вложи БЕЗ ПОТРЕБА... Јасно е дека ДПМНЕ се сега подобри, а СДСМ полоши...
Кој вели поинаку?
Или пак нешто не сум те сфатил???

Ченто
03-06-08, 18:57
Стрелец
проближно, каков ќе биде соодносот пратеници вмро вс. сдсм у парламент ?
Па не знам, ваљда 2-2,5 спрема 1!
Што кажуваше бившата лидерка Шеќеринска?
Дека Грујо се плаши од женска сукња!

acko
03-06-08, 19:19
Ако ме прашуваш за некој мој став или констатација, тука сум да ти кажам... Ама немој да ме тераш да гуглам и да ти барам податоци што и самиот можеш да ги најдеш!


Ќе мораш да ми кажеш која ти е поентата на сето ова, за да можам да знам што да ти објаснам!

хехехе...

па исто беше и со твоето прашање на кое аcko не ти одговорил... или поточно на кое не доби одговор каков што сакаше...:)

Филип II
03-06-08, 19:27
Nema vrska deka bilo isto. Nikoj ne te prashal za nikakov podatok shto treba da go barash na web, tuku da kazhesh dali bilo taka ili ne.
I ovde gledam imalo nekakva diskusija pred da se pojavish ti. Sega ti pak pochnuvash so svoite filozofii.

acko
03-06-08, 19:28
Nema vrska deka bilo isto. Nikoj ne te prashal za nikakov podatok shto treba da go barash na web, tuku da kazhesh dali bilo taka ili ne.

:gushka::gushka::gushka:

Филип II
03-06-08, 19:30
:gushka::gushka::gushka:
E za pregratki kje morash da najdesh nekoj drug. Nekoj shto se plashi od zhenski suknji.

acko
03-06-08, 19:34
Филип мислев да ја спуштам топката... и да ги одмориме другите од нашите докажувања... но очигледно дека некои сакаат повеќе да се расправаат... па, повели...:)
мене ми досади, да го повторувам мојот став по стопати...:)

Филип II
03-06-08, 19:37
Pa ako ti zdosadilo, shto se zakachash?хехехе...

па исто беше и со твоето прашање на кое аcko не ти одговорил... или поточно на кое не доби одговор каков што сакаше...:)
Strelec vazhno najde nachin da te ubedi da priznaesh i tolku. Zavrshi taa prikazna.
Ama aj vazhi, nema vekje da gi zamarame dugite.

PetkovskiD
03-06-08, 19:59
Ќе мораш да ми кажеш која ти е поентата на сето ова, за да можам да знам што да ти објаснам!

Поентата ми е да ти докажам да неверуваш на анкетите и на статистиките и со проста математика сам да видиш дали процесот иде нагоре или надоле. Јас како што гледам под водство на Буле СДС освои повеќе пратеници отколку под водство на Рада а Груевски за разлика од претходните избори освои повеќе пратеници сега - што значи на предходните избори помалце луѓе му верувале а сега повеќе. Сам заклучи кој иде нагоре а кој надоле а не со нарачани анкети и рејтинг листи и статистики. Тоа ми е поентата на целиот муабет.

Филип II
03-06-08, 20:09
Сам заклучи кој иде нагоре а кој надоле
Ti mora da si imal nemirno detstvo, pa sega ovde isfrustriran si reshil da se praznish.
Eve shto ti napisha Strelec:
Сакаш ли да кажеш дека ДПМНЕ се подобри, а СДСМ полоши отколку на претходните избори?
Ако ти е тоа поентата, тогаш премногу труд вложи БЕЗ ПОТРЕБА... Јасно е дека ДПМНЕ се сега подобри, а СДСМ полоши...
Кој вели поинаку?
Go prochita li ti ili ne?

PetkovskiD
03-06-08, 20:18
Ti mora da si imal nemirno detstvo, pa sega ovde isfrustriran si reshil da se praznish.
Eve shto ti napisha Strelec:

За моето детствода ти кажам беше мизерно, затоа што нон-стоп бевме таргетирани од службите како државни непријатели, па така моите родители многу тешко го решаваа егзистиционалното прашање, и во поголемиот дел од младоста живеевме како цигани, Тоа ме направи барем јас така мислам да бидам по смирен и по сталожен за разлика од тебе, ти на пример неможеш да се контролираш и затоа фустрациите ти искачаат на виделина секогаш кога ќе неможеш да се докажеш и за таа цел беше и баниран пред некое време поради лични навреди кон останатите дискутанти.
Go prochita li ti ili ne?
Го прочитав текстот и му одговорив на Стрелец што ми беше поентата на муабетот. А ти го прочита ли тој пост?

Зарија
06-06-08, 04:46
Пред некој ден на вести кажаа дека 3 пратеници им земале наводно од партијата на Рада Шеќеровска. Добро сум слушнала?

Arhimed
06-06-08, 06:55
Пред некој ден на вести кажаа дека 3 пратеници им земале наводно од партијата на Рада Шеќеровска. Добро сум слушнала?

Добро си слушнала, имаше напис и во Вест (05 Јуни 2008).
Сепак, ако ги видиш резултатите (http://www.sec.mk:90/fajlovi/rezultati/rezultatiodopstiskipoIEna03062008.pdf) од ДИК (http://www.sec.mk:90/)
http://img65.imageshack.us/img65/765/izboriff2.jpg
Гласовите од СДПМ немаат влијание на СДСМ, ниту гласовите од ВМРО-ДП имаат влијание на ВМРО-ДПМНЕ.

Зарија
06-06-08, 15:41
Мислиш дека не направиле ваква пресметка пред да ја објават таа вест?

Arhimed
06-06-08, 15:53
Мислиш дека не направиле ваква пресметка пред да ја објават таа вест?

Сепак е можно, ако се на пример заокружени СДПМ и СДСМ истовремено.
Нема објавено податок за причината за неважечките ливчиња.
Вкупно неважечки ливчиња се 30.656
6.056 ИЕ 1
4.462 ИЕ 2
5.673 ИЕ 3
4.432 ИЕ 4
4.606 ИЕ 5
5.427 ИЕ 6

Филип II
06-06-08, 16:18
Гласовите од СДПМ немаат влијание на СДСМ
Mislam deka si sepak greshka, Burze.
Spored Dejtonoviot model, IMAAT vlijanie. Prochitav, na primer, deka vo IE1, Ilinka Mitreva ne stanala pratenik samo za 214 glasovi, a tokmu tuka babichkata Rada Shekjerovska osvoila mnogu glasovi (ne mi teknuva sega na tochniot broj). Duri i prochitav deka osvoila mnogu povekje glasovi otkolku liderot na partijata Branko Janevski.
I matematikite velat deka koalicijata Sonce ostanala bez tri pratenika zaradi "duplikatite" od SDPM.

Arhimed
06-06-08, 19:18
Mislam deka si sepak greshka, Burze.
Spored Dontonoviot model, IMAAT vlijanie. Prochitav, na primer, deka vo IE1, Ilinka Mitreva ne stanala pratenik samo za 214 glasovi, a tokmu tuka babichkata Rada Shekjerovska osvoila mnogu glasovi (ne mi teknuva sega na tochniot broj). Duri i prochitav deka osvoila mnogu povekje glasovi otkolku liderot na partijata Branko Janevski.
I matematikite velat deka koalicijata Sonce ostanala bez tri pratenika zaradi "duplikatite" od SDPM.

Повели пресметките во Excel.

toni_a
06-06-08, 19:21
@ Филип II

[податоците се превземени од табелата која ја постира Бурзе: ]

ИЕ 1

дпмне => 11
сдсм+СДПМ => 5
дуи => 2
дпа => 2
неважечки ИЕ1 => None

Филип II
06-06-08, 19:30
@ toni_a
Само навидум „незначителните“ 6.000 гласа, кои помалку внимателните гласачи преку „дублерите“ ги прелеаја во СДПМ, нивните противници од „Сонце - коалиција за Европа“ ги чинеа најмалку два-три мандата. Или, на овој начин коалицијата „За подобра Македонија“ доби два-тројца пратеници плус. Во меѓувреме, Илинка Митрева, како шесторангирана на изборната листа, остана без пратенички мандат зашто и' недостасуваа само 214 гласа. Ист е случајот со Емилијан Станковиќ од „четворката“ и со Гордана Кожуварска од „петката“.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=20E2744DC3884243BA8D9F032E27D9D0

Првиот пратеник е одземен во првата изборна единица во Скопје каде СДПМ за носител на листа ја кандидира Рада Шекеровска од Штип. Со ваквата манипулација СДПМ успеала да присвои 1820 гласа. Со тие гласови, Илинка Митрева, шеста на листата на опозицискиот блок, сигурно ќе била избрана за пратеник.
Истата шема со имињата на носителите на листите, велат во СДСМ, била применета и во четвртата изборна единица, каде на опозицијата и е одземен вториот пратенички мандат.
Во петтата изборна единица, пратеничкиот мандат на Гордана Кожуварска од НСДП го опструирал Јанис Макрис од СДПМ.
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=152431&idg=8&idb=2391&rubrika=Makedonija

toni_a
06-06-08, 19:39
ако забележа погоре, додадов 1820 гласа на „Сонце“, не 214. на СДСМ им ги додадов сите од СДПМ! па сепак си останаа на 5 пратеника!

(Изменето од Администратор)

Arhimed
06-06-08, 20:46
И во 1998 имаше забуна, кога ВМРО_ДПМНЕ и ДА (Циле) излегоа со две листи. Во едно училиште со 6-7 гласачки места имаше дури 1000 неважечки ливчиња (истовремено заокружени ВМРО_ДПМНЕ и ДА). За малку ќе шизнел контролорот од ВМРО-ДПМНЕ :)
ако забележа погоре, додадов 1820 гласа на „Сонце“, не 214. на СДСМ им ги додадов сите од СДПМ! па сепак си останаа на 5 пратеника!

Abe sedi miren, ...

Тони, во право си за математиката ако се додадат гласовите од СДПМ на Сонце. Но проблемот е во неважечките ливчиња, немаме информација какви се. СДСМ во нивниот центар за комуникации (http://www.sdsm.org.mk/?ItemID=47477FF38C1CF5468B2F7E39823295FA)немаат инфо. Ако веќе информираат новинари, редно е тоа конкретно да го елаборираат во јавноста.
Инаку, ако се додадат гласовите од СДПМ и сите 60% од неважечките ливчиња кон СОНЦЕ, тогаш СОНЦЕ ќе има 32 пратеника, а Коалицијата ВМРО-ДПМНЕ ќе има 61.

Филип, обиди се и самиот да пресметаш.
Во датотеката што ја оставив има повеќе работни лисотви (Worksheet)
Tab - Работна табела со број на освоени гласови за секоја партија.
Претходно терба да се овозможи користење на макро - Tools > Options > Security > Macro Security > Security Level > Medium/Low
Со активирање на макро "ALT + F8", сами се пресметуваат бројот на пратеници за секоја изборна единица.
1, 2, 3, 4, 5, 6 - Пресметка на количници. Бројот на гласови за секоја партија се дели со 1, 2, 3, 4, ... до 14. Победуваат најголемите 20 количници (обележани со жолто).
Е сега, ако ги додадеш гласовите од СДПМ на СОНЦЕ (41804 + 1820 = 43624), количникот 6 на СОНЦЕ (првиот недобитен – Илинка Митева) ќе се зголеми од 6967 на 7231. Најмалиот количник кој е добитен е 7844, на ВМРО-ДПМНЕ (86284 : 11 = 7844). Значи 86284 : 11 > 43624 : 6, и повторно СОНЦЕ има 5 пратеници. Но, доколку од 6056 неважечки ливчиња се прифатат 3441 ливче (56,82%) за СОНЦЕ и гласовите од СДПМ, тогаш СОНЦЕ ќе има 47065 гласови и 6 пратеници во ИЕ1

Temp - Привремен работен лист, каде работи макрото.

ПС. Завчера беа поништени 25 избирачки места. До синоќа се поништија уште 68 места. Денеска повторно се поништуваше. После прегласувањето ќе знаеме каде сме.

Филип II
06-06-08, 20:53
Burze, nikogash matematikata ne mi bila jaka strana, pa i ova mi izgleda mnogu slozheno. No vo sekoj sluchaj, fala ti na korektniot odnos.
Od ona shto otprilika uspeav da svatam, ne mozhe da se znae dali vlijaele glasovite dadeni na NSDP, no od druga strana, i voopshto da ne postoeshe taa partija vo glasachkoto livche, prashanje e dali site sporni kje glasale za "Sonce". Toa nikogash nema da go znaeme. Edinstveno ostanuva faktot deka vlasta proba na mnogu mizeren nachin da ukrade nekoj glas i ostanuva faktot deka nekoj na mizeren nachin probuva(she) ovde da go opravda toa.

Администратор
07-06-08, 02:56
16 мислења се избришани, а 2 се изменети на оваа тема.
Ве молам БЕЗ НАВРЕДИ и БЕЗ ПРОВОКАЦИИ.

KorisTnik
07-06-08, 03:48
Претседателот Робокоп = Пензионерот Робоковски

трендафил
12-06-08, 11:44
Ако Радмила Шеќеринска поднесе оставка и стане политички пензионер, на следните избори во некоја изборна единица (не верувам дека тоа ќе биде во единицата) ќе имаме судир на пензионерката Шеќеринска со пензионерката Шеќерова.
Што се однесува до влегувањето на овој случај во извештајот на ОБСЕ, можам да кажам дека тоа е заслуга на кукањето на СДСМ. Иако на ова не му се придава особен значај кога ќе се спореди со начинот на бирање кај Македонците од албанско етничко потекло. Во секој случај кај Македонците и сите други етнички заедници изборите беа на европско ниво. Само кај пулените на Ахмети и Тачи владее калашњиков демократијата. ПДП на пример чесно си го освои едното место во собранието.

N.C.D.
12-06-08, 12:26
Spored toa sto jas slusam denovive izgleda vojvodata Nikola Gruevski ke bide "penzioniran" do dekemvri 2008 godina.
Jas licno ne veruvam, no ima luge koj se kladat deka taka ke bide.
Znam samo deka sekoj sto bil proglasen za vojvoda ne izdrzal na politickata scena poveke od dve godini od denot na proglasuvanjeto za "vojvoda".
Spremen sum da cekam ama ke docekam da gi vidam i Taci i Gruevski penzionirani, no predhodno so lisici na race kako gi vodat vo sud!
I ubeden sum deka za toa prv ke izvesti Latas i "Sitel" televizija!

Филип II
12-06-08, 14:52
Што се однесува до влегувањето на овој случај во извештајот на ОБСЕ, можам да кажам дека тоа е заслуга на кукањето на СДСМ.
Zarem e mozhno nekoj vaka da razmisluva???
Ne e kriv toj shto go napravil toa, tuku toj shto se pozhalil.

Ako nekoj go siluva trendafil i trendafil go prijavi sluchajot, vinoven kje bide trendafil zatoa shto "kukal". Namesto da si molchi.

p.s. Se izvinuvam na site za primerov, ama mislam deka nema drug nachin za trendafil da sfati shto napishal.